Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Десет милиона лева. Как бихте ги използвали?


Иво

Recommended Posts

Бих направила много неща , за хората на изкуството , но първо бих се посъветвала с тях от какво точно имат най- много нужда . Нещата са повече от много , но бих направила така , че да улесня всички хора на изкуството в България . Бих била спонсор на много талантливи хора .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И аз си мисля за обучение. В настоящия момент си представям нещо като – купуване на парцел, строеж на сграда за училище, част от парцела – обработваема градина с различни растителни видове, друга част – необарботваема. Училището е за синкретично преподаване или по-точно забавляване с изобразително изкуство, музика, литература, щипчици от каквото друго потрябва, общуване, градинарство, грижа и общуване с животни –в парцела мисля да има част със сгради за коне, кучета и по принцип каквото дойде ще е добре дошло. Няма да се цели систематично натрупване на определени знания и умения на базата на съществуващата официална система в България, по-скоро ще представлява забавление+обучение най-често във вид на тематични проекти, често предвидени за екипна дейност. Училището ще участва и организира различни инициативи, събития. По-скоро тип съботно-неделно, лятно и т.н. За малки деца, пък може и за не толкова малки. Срещу заплащане на съответна такса. Част от местата предвидени за сирачета и деца с по-малки възможности – съответно без парички. Ама много мъгляво е още. :3d_073:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Искате ли да провалите едно духовно учение, дайте му пари" - Учителя.

Парите са само средство за постигане на определена цел. Истинското действие е винаги отвътре, т.е. от самия Човек (а той би могъл да бъде и животно). Правенето на нещата не е самоцел, макар и практиката на парите в наши дни (пък и не само в наши и не само в България, която е засега икономически епигон, в най-добрия случай) привидно да опровергава това твърдение.

Преди някой да ми възрази, нека вземе под внимание подробността, че по професия съм банкер и поназнайвам едно-друго от финансова икономика. Нагледал съм се на хора, победени от парите - стана вече 15 години. Още по-точно казано - от страха, че могат да останат без пари. Умишлено избягвам да коментирам въпроса за финансовите злоупотреби, така брутално популярни не само у нас последните години.

Шайлок, днес ти си по-актуален от всякога. Този път не редактирах Шекспир.

Изобщо, градивността е трудно нещо.

Сигурно затова е казано, че всички красиви неща са трудно постижими. А?

И за финал, една стара мъдрост: Ако леля ми имаше ташаци, щеше да ми бъде чичо. Здравей, лельо!

Привет на модераторите!

Модераторска бележка: Нецензурният език не е разрешен!

Редактирано от Ради
Линк към коментар
Share on other sites

Човек трябва да прави неща и с 1000, и с 10 000, и със 100 000 лева. Тогава ще може и с 10 милиона.

Въпрос на съзнание, мотивация и ценности.

Линк към коментар
Share on other sites

Да :thumbsup: Абсолютно вярно! По това какво е в състояние да направи един човек с 1000лв, доколко смислено и конструктивно е успял да ги реализира, си личи какво ще може да направи с 10 000 или с 10 000 000!

Линк към коментар
Share on other sites

За човек които не ги е спечелил сам е трудно да прецени какво ще прави с тях .

Най-лесно и удобно е да се каже ще ги дам за благотворителност , ще пътувам и т.н

Аз лично

бих дал част от парите на различни хора които да ме посъветват какво да правя с тях .

По съвсем различен начин трябва да се мисли ако става дума примерно за сто милиярда ;)))

Първото

което ми идва на ум е да се използват за младото поколение .

Десетте милиона бих ги използвал за нещо което ще донесе на поколенията съзнателен живот

т.е събиране и синтезиране на всички учения или поне най-доброто от тях и изучаването им в училищата е за начало поне като свободно избираем час .

И за да съм

честен естествено ще изхарча за себе си и семейството си все пак дест милиона не са чак толкова много и не могат да огреят навсякъде .

:))

Линк към коментар
Share on other sites

"Там е грешката на хората, че вярват в парите. Аз говоря на съзнателните хора, на които съзнанието е пробудено, които имат стремеж към нещо. В каква посока е насочен техният стремеж – не е важно" -

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Аз твърдя, че материалните блага са резултат на добро духовно състояние. Материалното богатство е само за добрите хора. Богатството е винаги във връзка с нашата душа и нашия ум. Така ние можем да сме богати с мисли, може да сме богати и с материални блага. Често в духовния свят с тези неща става обмяна - например вие давате добри мисли, а отгоре ви дават материални улеснения. Най-сетне след обмяната, която става доброволно и вследствие на която човек може да стане богат, той вижда, че богатството не е най-главната печалба, но щом го поиска дава му се.

Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно защото

Богатството е винаги във връзка с нашата душа и нашия ум.
:dancing yes:

За понятието "Добро" може да се прочете наистина много в съответните теми тук. Ще спомена накратко само основният принцип за тяхната идентификация. Доброто има предвид общото благо, докато злото само - единичното, за сметка на общото.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Което не обяснява защо добрите хора трябва да имат, а лошите не. И двата вида имат душа, а и богатството се движи по други закони, не по законите на душата, а по тези на успешния бизнес. Нали се казва, че парите не миришат, или греша?

Линк към коментар
Share on other sites

Нека, който не греши или е толкова убеден в грешността на другите, да хвърли камъни! Да кажеш на някой, че греши и то толкова категорично, е осъждане и слабост.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Човек трябва да прави неща и с 1000, и с 10 000, и със 100 000 лева. Тогава ще може и с 10 милиона.

Въпрос на съзнание, мотивация и ценности.

Предвид разгръщането на темата в посоката на нравственост, ценности, добро и лошо бих снижила още сумата. При наличие на 10 лева дали няма да се наблюдават същите мнения ?

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно е че има различни видове богатство като материално ,духовно и т.н

Наистина е трудно човек да едновремено богат и в двете насоки .

Въпрос на идивидуален избор е човек дали с честен труд ще придобива материално богатство и до

колко ще дава за общото . Да не забравяме че има и мързеливи които само чакат на подаяния .

А относно парите бих използвал култовата фраза от филма ''Опасен чар''

''Парите са тор от които израстват красиви цветя'' .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Творим с мислите си. Друг начин да проявим любовта не съществува. Можем да имаме пари, може и да нямаме, но всеки има силата да мисли положително. Това което е извършено на ментален план, ще се пренесе и на физически. Трябват ни пари за благотворителност. Първо трябва да осигурим парите във висшия свят - да обгърнем идеята с любов, да и дадем насоченост и форма с продължително и регулярно изпращане на добри мисли (за съжаление любовта често се замества с егоизъм, като целта и мислите са със същия характер). Средствата могат да дойдат отвсякъде. Идва непознат човек и дарява парите. Ние сме го извикали. Това което сме създали във висшия свят го е привлекло, не е дошъл случайно. Мисълта е мощен магнит и привлича всичко еднородно към себе си. Обратното - може да имаме пари за нечинанието си, но ако не сме създали подходящата основа и 100 млн. няма да ни свършат работа, ще се появят наглед случайни, непредвидени пречки и ще го провалят. Една добра мисъл е по-ценна от всички пари на земята. Мислите са вечни.

Линк към коментар
Share on other sites

... Можем да имаме пари, може и да нямаме, но всеки има силата да мисли положително. Това което е извършено на ментален план, ще се пренесе и на физически.

... Една добра мисъл е по-ценна от всички пари на земята. Мислите са вечни.

Съгласен съм.

Гледах наскоро документелен за това какво може да направи мисълта за по-добър живот, ''богатство'' и т.н но мисля че не е много лесно .

82010fqr1.jpg

''Тайната''

Линк към коментар
Share on other sites

Щом видях въпроса мислено веднага похарчих парите? Ама секунда не се поколебах.

Имам една много грандиозна Мечта!(като казвам "грандиозна" разбирайте грандиозно грандиозна).

Мечтая си някъде в България да построя... ГРАД! Разбирасе не обикновен град, а град на културата(нещо като НДК само че НГК). Ще го нарека Градът на Слъцето(възможни са вариации: на Културата, на Изкуството, и тн.). Градът ще бъде спираловиден, на върхът му ще се намира главния дворец пред който ще има огромен площад. На площада ще се провеждат големи празнества(може да се танцува и паневритмия например). Надолу по спиралата ще има например изложбени зали, концертни зали, театри, кина. Може да има различни видове училища(напр. художествено, танцувално, училище по философия и каквото друго се сетите). В Града на Слъцето ще се събират учени, артисти, музиканти, художници, обикновени хора. След време града ще стане културна столица на България, а защо не и на Европа.

Ех, много се размечтах ама нали имам 10 милиона. Дано само да ми стигнат! :unsure:

Поздрави

Ар

Линк към коментар
Share on other sites

Щом видях въпроса мислено веднага похарчих парите? Ама секунда не се поколебах.

Имам една много грандиозна Мечта!(като казвам "грандиозна" разбирайте грандиозно грандиозна).

Мечтая си някъде в България да построя... ГРАД! Разбирасе не обикновен град, а град на културата(нещо като НДК само че НГК). Ще го нарека Градът на Слъцето(възможни са вариации: на Културата, на Изкуството, и тн.). Градът ще бъде спираловиден, на върхът му ще се намира главния дворец пред който ще има огромен площад. На площада ще се провеждат големи празнества(може да се танцува и паневритмия например). Надолу по спиралата ще има например изложбени зали, концертни зали, театри, кина. Може да има различни видове училища(напр. художествено, танцувално, училище по философия и каквото друго се сетите). В Града на Слъцето ще се събират учени, артисти, музиканти, художници, обикновени хора. След време града ще стане културна столица на България, а защо не и на Европа.

Ех, много се размечтах ама нали имам 10 милиона. Дано само да ми стигнат! :unsure:

Поздрави

Ар

Сещам се за един друг спираловиден град. Той е в Индия и е наречен Ауровил - Град на Зората.

Ето:

http://www.auroville-international.org/avibu/adream.html

http://www.auroville-international.org/avibu/charter.html

http://www.auroville-international.org/avi...ingsfromav.html

:hypocrite:

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

Какво има да се мисли - има толкова болни деца, които умират поради недостиг на средства. Всичките до стотинка бих ги дала на тях, без да се двоумя. Пазарното мислене не е моето мислене, не че не го мога.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво има да се мисли - има толкова болни деца, които умират поради недостиг на средства. Всичките до стотинка бих ги дала на тях, без да се двоумя. Пазарното мислене не е моето мислене, не че не го мога.

Прави ми впечатление следното:

Когато е наужким, почти всички са убедени, че биха раздали всичко - до последната стотинка, за някоя благородна кауза. Защо тогава хората, които имат толкова (а и повече) пари, не го правят? Според мен те не са по-различни от другите. Разликата е в това дали само си представяш какво ще направиш, ако имаш еди колко си пари, или реално разполагаш с парите. Колкото по-малко вярваш, че е възможно да ги имаш, толкова по-"щедър" си в мислите си. Но когато реално имаш тези пари, по съвсем друг начин оценяваш нещата, особено ако доста си се потрудил, за да ги имаш. Дори когато даваш нещо за благотворителност, ще се постараеш да се увериш, че наистина има полза, а няма просто да ги дадеш без да те е грижа дали някой ще ги отклони за себе си.

Ако аз имах 10 млн лева, щях да имам повече свободно време. Вероятно бих насочил вниманието и усилията си към подпомагане на проекти, свързани с новите дечица, които растат. Те имат нужда преди всичко от разбиране, защото повечето от тях наистина са различни... Например идеята за вегетарианска детска градина много ми харесва. А и една не е достатъчна.

И... ако имам толкова пари, вероятно ще се грижа за много дечица :3d_053: като част от моето семейство.

До стотинка със сигурност няма да ги раздам, освен ако не е наложително, защото това би ме лишило от възможността да продължавам да благотворя - с много любов и благодарност. Щом толкова пари са дошли при мен, може би е време да поработя, както си знам, а не да бързам да се освободя от тях... и после да прекарвам/пилея времето си работейки за благото на някой шеф-бизнесмен с дейност, съмнително полезна за обществото от духовна гледна точка. :)

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

По тази тема мисля от няколко дена и осъзнах, че на мен не ми трябват тези пари. Ако всеки от нас е на своето си място и в това, което прави има предвид и другите, то парите няма да са от значение. А сега с 10 млн. лева само ще разбера колко съм безсилна и едва ли живота ще стане по-добър. Не вярвам в силата на парите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ги похарча за каквото ми падне, пък и нещо да остане.

Ама, някак си ..струват ми се крайно недостатъчни.

А, ако трябва да ги инвестирам в добра кауза - ще закупя оръжие и ще го раздам на хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...