Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Децата вегетарианци


Иво

Recommended Posts

Guest Гост_НЕВИ_*

Децата приемат за добро или зло това което им е посочено за такова.Особено когато са по - малки те немогат да се орентират в объркания свят на възрасните съвсем ясно ,и немогат сами да определят нормите на своето поведение като добри или не .Това е нормално ,за това сме ние родителите за да обясним ,да подкрепим. Виждала съм със собстените си очи особено по-Коледни празници как цели фамилии колят прасета и това го превръщат в атракция за своите деца които след това с удоволствие хапват от приготвения труп и го приемат за съвсем нормално и естествено ,защото това виждат и това им е сочено за правилно , тези деца не се замислят дали прасето го боли и тн.... защото това е примера на техните родители и близки. Така например моята малка дъщеричка е вегетарианка от рождение ,у дома никога не е виждала месо незнае какво е това да се храниш със месо и когато видя за първи път на улицата пиле на грил ме попита какво е това и защо мирише така лошо това нещо . Аз обясних ,че това е мъртво пиле което хората пекат за да изядат а тя неможа да разбире защо на някого му е трябвало да убива горкото пиленце ,неможа да си обясни как така някой може да се храни с такова нещо.Тогава беще на 2г. , сега е на 3 и половина и вече знае ,че има хора които се хранят с умрели животни и все още неможе да приеме идеята за нормална.Другите ми две деца на 17г. и на 14г. сами отхвърлиха месоядното хранене преди 4-5г.тогава когато сами проумяха какво е вегетарианството.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Децата приемат за добро или зло това което им е посочено за такова.Особено когато са по - малки те немогат да се орентират в объркания свят на възрасните съвсем ясно ,и немогат сами да определят нормите на своето поведение като добри или не .Това е нормално ,за това сме ние родителите за да обясним ,да подкрепим.    Виждала съм със собстените си очи особено по-Коледни празници как цели фамилии колят прасета и това го превръщат в атракция за своите деца които след това с удоволствие хапват от приготвения труп и го приемат за съвсем нормално и естествено ,защото това виждат и това им е сочено за правилно , тези деца не се замислят дали прасето го боли и тн....  защото това е примера на техните родители и близки. Така например моята малка дъщеричка е вегетарианка от рождение ,у дома никога не е виждала месо незнае какво е това да се храниш със месо и когато видя за първи път на улицата пиле на грил ме попита какво е това и защо мирише така лошо това нещо . Аз обясних ,че това е мъртво пиле което хората пекат за да изядат а тя неможа да разбире защо на някого му е трябвало да убива горкото пиленце ,неможа да си обясни как така някой може да се храни  с такова нещо.Тогава беще на 2г. , сега е на 3 и половина и вече знае ,че има хора които се хранят с умрели животни и все още неможе да приеме идеята за нормална.Другите ми две деца на 17г. и на 14г. сами отхвърлиха месоядното хранене преди 4-5г.тогава когато сами проумяха какво е вегетарианството.

Браво! Много се радвам за децата ти!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Деца и вегетарианство

А мнението на детето? Не трябва ли то да бъде решаващо? но дали то знае какво прави?

?

През лятната ваканция на собственик на птицеферма идват на гости племенничетата. Един ден една от кокошките избягва от курника в гората и лисиците я излапват.

- Виждате ли, деца? - поучава ги вуйчото. - Кокошката беше непослушна и затова лисицата я изяде.

- А ако беше послушна, - отвръща единият племенник, - щяхме да я изядем ние!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:v: Здравейте!

Децата се поддават на всякакви сладки и бонбонки, което си е също вредно - не им се рзрешава.Те не знаят какво искат.

От родителите и бабите и дядовците зависи.Те са отговорни.

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:) Ако "възрастните" си спомните че сте деца, няма да се занимавате със абстрактни идеи, а ще се забавлявате по цял ден (и нощ)
Линк към коментар
Share on other sites

"Човече, Помогни от сьрце, когато видиш беден, не завиждай и не осьждай никого,защото лесно е да видиш сламката в окото на брата си, а де не забелязваш гредата в своето око. Не протягай рьце кьм онова, което не ти принадлежи! Не подавай ухо на клевети и льжливи сведения за ближния и нека устата ти са затворени за всичко лошо. Каква полза, ако измьчваш тялото си от неядене, а душата ти се надува от гордост? Или от това да бледнееш от пост, а да побледняваш от злоба и ненавист? Или да не ядеш риба и месо, а да изяждаш братята си с доноси и клевети? Що за добродетел е да не пиеш вино, а да се опиваш от омраза?!":)

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки си тълкува май както му изнася. Ми давайте тогава яко алкохол, наркотици, цигари, всякакви отрови - те са външно и не могат да ни осквернят... :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Прав си, наистина излезе така.Просто като четях темата и неволно се сетих за тези две неща и реших да ги напиша, но сега като прочетох това което си написал ти ми стана смешно, защото наистина си прав и аз вече сьжалявам,че го написах. Просто мисля, че е по-важно не какво яде човек, а какво мисли, но всьщност май човек е повече това което яде. :(

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Здравейте!

Действително решаваща е ролята на мама и тати като личен пример с вегетарианската чистота и разнообразие в храненето :v: а относно ентусиазираните и не-вегетариански "ориентираните" баби и дядовци :lol::dancing yes: те трябва да се допускат до децата ни само и единствено с много ясни +благи+категорични уговорки! :v:

Иначе са си направо опасно вредни със сбърканите си разбирания! :lol:

Изобилна на чиста храна - физическа и духовна за нашите деца да е 2006...че и след това!Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

.........

1.Въпроса ми към родителите невегетарианци е: бихте ли разрешили на вашето дете да стане вегетарианец ако пожелае? Ако да, колко според вас трябва да е голямо, за да вземе това решение? Бихте ли се опитвали го убедите да се откаже?

2.А ето и един интересен въпрос за размисъл на родителите вегетарианци: ако вашето дете посегне да си вземе месо в детската градина или някой ваш роднина му даде, как ще постъпите? Ще му наложите ли да не яде месо? Или бихте реагирали по някакъв друг начин?

<{POST_SNAPBACK}>

Добра тема ! Ще се опитам и аз да споделя нещо от личен опит ...

За доуточнение ,за мен вегетариянство е когато не се яде месо /млечни и яйца може /

Отговор:

1. Мисля ,че всички родители биха "разрешили" на детето си да стане вегетариянец ,но в зависимо от неговата възраст /големина/ биха положили всички усилия да го разубедят в това "безумно" решение! В крайна сметка ,ако детето е порастнало ...то повдига родителите си и те стават също вегетариянци ,но САМО С ЛИЧИН ПРИМЕР ...без убеждения и проповеди !

2.Ако детето посегне или вземе месо когато се намира в "света" не бива да се травматизират нещата ...Винаги трябва да се подчертава СВОБОДНИЯТ ИЗБОР независимо от възрастта му и то САМО пред него !

Мерки трябва да се вземат от страна на допусналите ,далите или изкушилите го възрастни с приемането на месото ... Ако са учители-смена на училище и т.н. ,ако са близки баби и дядовци ...-огранечаване на контактите с тях и основната цел е да разберат всички ,че ДОКАТО ДЕТЕТО НАВЪРШИ ПЪЛНОЛЕТИЕ ,ТО ЩЕ ЯДЕ ТОВА КОЕТО Е НА ВАШАТА СОФРА ,А СЛЕД ТОВА ЩЕ ИМА ПРАВО ВСЕКИ ДА ГО МАНИПУЛИРА КАКТО СИ ИСКА И ДА НОСИ ОТГОВОРНОСТТА СИ ЗА ТОВА ПРЕД САМОТО ВЕЧЕ ПОРАСТНАЛО ДЕТЕ !

Може би изглежда крайно ,но повярвайте ми ,че това не е така ....Та нали родителят ,чрез храненето и режима на едно дете носи отговорност за неговото здраве и растеж и то най-малко до неговото пълнолетие ...?

Размисли :

Темата по принцип е доста сложна ,защото се изхожда от неравнопоставеността на различните пишешти тук ! Можем да разгледаме няколко групи вегетариянски семейства ...

1. Родителите са вегетариянци и са родили дете -тогава детето яде всичко което ядът майката и бащата всеки който се опитва да пречи от вън се елиминира по един или друг начин .../желателно е по законите на Любовта/ :)

2.Само единият от родителя е вегетариянец и имат деца или им се ражда дете -тогава по-добре е децата да ядат менюто и на двамата родители и задължително месо ,като отказването на месото да стане спонтанно след пълнолетие от самото дете ,но не и под наставленията и поуките на родителят вегитариянец !

3.Родителите са вегетариянци от скоро и имат деца ,които са били месоядци до скоро- задължително им се готви и месо на децата , докато не кажат "стига мамо с тези меса ,искаме нещо от вашите вкусни работи"

4.Един от родителите е вегетариянец от скоро ,а всички останали са заклети месоядци -родителя вегетариянец се жертва и приготвя ястия И с месо задължително за останалите като всеки има право на избор от обилната трапеза ! :)

В заключене ще успокоя всички , които се притесняват за малките си деца дали им липсва месо ЗА ТЯХНОТО РАЗВИТИЕ ... ПРОСТО НЯМА МЯСТО ЗА ПРИТЕСНЕНИЕ! :)

Малките деца вегетариянчта ,не само се развиват по бързо от връстничетата си ,но са много по жизнени и изпълнени с енергия във всяко едно отношение ...Да не споменавам пък ,че почти не познават болестите ,а гриповете ги изкарват с лека темперетура и "на крак" ...

Какво по добро от това за един родител ??? :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Гост_Калина_*

Здравейте, приятели!

Благодаря ви за разнообразните мнения и опит - бяха много полезни за мен.

Аз не ям месо от близо 15 години. В момента съм бременна в 9-тия месец и естествено темата за вегетарианството и децата силно ме интересува.

Бащата на детето, което нося, също не яде месо - от около 4 г. С него сме единодушни по въпроса за детето ни - ще се постараем да му дадем най-добрите условия и то не яде месо, но да се храни пълноценно и здравословно.

Изобщо не поставям под въпрос вредността на месоядството за съвременните човешки същества. Имало е периоди в историята на човечеството, когато яденето на месо (а също и пиенето на алкохол) е било необходимо от еволюционна гледна точка - когато човечеството е излизало от старото ясновидство и е трябвало всеки един човек, потопен в гъстата материя, да изгражда своя конкретен ум и своето само-съзнание. Но сега, епохата е друга - човек е призван да развива висшия си разум и изобщо своите по-фини тела. Така че призовавам поддръжниците на месоядството да се поограмотят, прочитайки това-онова из езотеричната литература ("Космогония на Розенкройцерите", "Новата култура в епохата на Водолея" и др.). А здравословно погледнато, има достатъчно много източници на растителна храна, които съдържат всички необходими вещества за организма (например според специални изследвания, соята съдържа дори прословутите 8 незаменими аминокиселини, които обикновено са "козът" на един некомпетентен доктор, твърдящ, че те присъстват само в месото и продуктите му). Вече е въпрос на организация и възможности да се състави подходящо меню (дали дестко или за възрастни), в което да има необходимото разнообразие.

Забележете, че не казвам, че сме "вегетарианци". Защото употребяваме мляко, масло, млечни продукти и дори яйца. Аз лично в опитите си за вегетарианство съм стигала до по-крайни фази - например имаше период от почти 10 г., в който не ядях яйца; на моменти дори се опитвах да спра млякото и млечните продукти. В течение на тези опити реших, че тези "крайности" не са подходящи за моя организъм (съдех по резултатите).

Толкова за физическата страна на т.нар.вегетарианство. Защото, не забравяйте, че вегетарианството има също и духовен аспект. В емоционално отношение, всяка низка страст, завист, омраза и пр. низши чувства също са месоядство; в ментално отношение критиката също е месоядство; а най-общо погледнато, самият егоизъм и неговите прояви са по принцип месоядство. Така че когато следим за нашата физическа храна, не бива да забравяме, че тя е само "част от картината" - ако държим наистина да бъдем немесоядни, съзнателни и духовно развити същества, трябва да се погрижим да изчистим и по-фините си тела от месоядството и неговите завоалирани варианти.

Така че въпросът за вегетарианството и децата придобива далеч по-сложна и отговорна форма - опираме до родителския пример не само в храненето, но и в целия живот! Наистина, би било безсмислено да внушаваме на детето си, че не трябва да яде месо, а същевременно да му даваме лош пример в морално отношение (имам предвид и много малки неща в ежедневието, защото децата попиват дори и от най-малките и понякога незабележими за нас случки).

Колкото до свободния избор на детето и кармата - и аз мисля, че кармически децата идват в съответни за тях семейства, но същевременно разбира се че имат право на избор. Аз за себе си виждам така нещата: до някаква възраст (сега не мога да се ангажирам точно каква, ще установя това от опит) ще възпитаваме детето ни като немесоядно; същевременно ще се стараем да насърчаваме развиването на неговата способност да мисли самостоятелно, само да взима решения за живота си, и да понася последствията от тези решения. Това, разбира се, ще ни изправи пред изпитания - възможно е в някакъв момент то да пожелае да опита месо - но за това възнамерявам да преценяваме, когато му дойде времето - би било грешка отсега да кажа как ще постъпим. Много ще зависи от самото дете, от неговия характер и дадености. За които в момента не мога да кажа нищо...

Вероятно всички вече осъществени майки гледат на горните разсъждения като на теория, непроверена от опита ми - да, така е; но аз се моля на Бога да имам Любовта, Разумността и Силата да приложа тези принципи на практика с нашето дете.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте, обична Калина!

Любовта + Разумността + Силата + Божията Благодат да бъдат с теб и всички майки и бащи, които вършат Волята Божия! Амин

Предполагам, че всички осъществени майки са мислено с всички все още неосъществени майки винаги и всякога с много, много и много

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Здравейте ,

Прочетох 2/3 от мненията ви ....и нещо преобърнахте в мен..

За сега само се замислям по въпроса , но някакво отвръщение почнах да изпитвам (най-вероятно самовнушение) ..

По принцип ям само пилешко - 4-5 пъти в месеца...

Живея с баща ми , а в негото меню не може да не присъства месо..

А аз не мога да готвя .

Нищо , това може да се промени  :smarty:

Да споделя за племеницата ми .. Тя е на 8 и винаги като седнем да ядем и ако има месо , не го яде ...

Повръща го , даже и сирене и мляко не обича...

Мислех си , че е детска приумица (овне) , но явно е нещо повече .

Иначе е здраво лапе ...147 - 32кг ... Най-високата в класа  :D

Поздрави , Марина !  :feel happy:

Според мен не трябва да насилвате детето да яде тези неща - може да е учудващо, но децата са доста по-духовни от възрастните и те сами усещат кое е добро за тях и кое не. Колкото до това, че не можеш да готвиш - аз съм израстнала в многодетно семейство в което всички ядат месо. Налагало ми се е освен да приготвям храна за себе си да готвя и храна за тях - човек на всичко се учи. Но здравословната храна не се нуждае от особена обработка.

Модераторска бележка: Мнението е преместено от темата Вегетарианство.

Добавено е копие от предходния пост за яснота.

Линк към коментар
Share on other sites

Горкото детенце! Дано родителите му скоро се усетят...

Мисля, че някъде в предишен постинг споменавам - вероятно ще се повторя, но на една близка приятелка брат й никога не бил ял месо. От мъничък не е искал да яде месо(как не са му наложили, незнам, но явно родителите му не са били обсебващи). Някъде около възрастта на 20 години решава просто така да опита - при това не защото е изкушен и му се яде, а защото "решението" му да бъде вегетарианец от малък е било естествено и той решил "да види какво е". Всичко изповръщал, не могъл да го поеме - съвсем разбриаемо, организмът му не го познава.

Откакто спрях месото преди години съм в подобна ситуация. Повдига ми се - когато ми се случи (В Америка стана тази грешка) да съм хапнала нещо макар и миниатюрно с месо, което е претендирало да е вегетарианско :huh:

Не насилвайте детето. Сигурно още от предишен живот е вегетарианче ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Мисля, че децата много лесно се адаптират към вегетарианският режим на хранене. Аз също съм категорична като Ради, че ще направя всичко възможно като възпитание и пример моите деца да не се хранят с труповете на съществата, които обичаме. Знаем, че хората не се раждат случайно в дадено семейство и привличат такива души, които отговарят на техните вибрации. Голям проблем има обаче как да съхраниш това дете като вегетарианец, тъй като в нашето общество различните биват отхвърляни. В детските градини винаги в менюто присъства месото. В училищата също. С ужас си спомням как като бях дете в детската градина ме караха насила да пия прясно мляко. И до ден днешен имам непоносимост към прясно мляко и това нещо е оставило такъв силен отпечатък върху мен, че дори да отпия и една глътка веднага започват позиви за повръщане.

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям и тези които ядат месо и тези които ядат зеленчуци,защото съм твърдо против крайностите.Намерих едно интересно мнение че количеството и вида на храна се определя от вида и броя на човешките зъби(32-8 резци за отхапване на зеленчуци,4 кучешки за резкъсване на месо и 20 кътници за стриване на зърно)От тук следва че ако месото е повечеот 1/8(4 от 32)то значи ядете прекалено много месо,съотнушението за другите видове храни са 5/8зърнени храни и 2/8 зеленчуци. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Вендорче - теории много. Ти просто си харесал тази. Лошо няма.

Само че ако беше вярна, то горилите би трябвало да ядат месо. А са пълни вегета (с изключение на малкото насекоми които поглъщат). Странно или не ?

from http://en.wikipedia.org/wiki/Gorilla#Physi...characteristics :

"Gorillas are omnivores, eating fruits, leaves, shoots, and sometimes insects which make up only 1-2% of their diet."

PS: ето и "зъбките" на една женска горила :) :

unterkiefer_gorilla.gifunterkiefer_gorilla_top.gif

:feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

А не е ли по-добре всеки сам да реши кога да стане вегетарианец и защо? Родителите не трябва да се месят в този важен избор и да го предопределят.
Аз съм дала на детето си избор, за хранене, колко и всеки друг!Ако вие сте решила детето Ви да не е вегетарианче, Вие сте направила това без да го попитате!Аз съм направила същото!

Поне до момента, когато той сам реши, какво иска и какво не иска да яде!

Редактирано от bloodywhite
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Обикновено под това да дадеш право на избор хората разбират да се остави човек в положението, което диктуват преобладаващите навици на конкретното ни заобикалящо общество и от там нататък той да си избира. Това е и най-лесният начин, но едва ли е най-добрият. То и без това тази преобладаваща маса от влияния ще го тегли силно към себе си, ние трябва наистина да сме сигурни, че тя е най-доброто, което може да се предложи, за да оставим нещата така! Шансът вече изграденото месоядно дете да стане вегетарианец е по-малък или възниква за втори път в живота при твърде тежки обстоятелства. От друга страна, преходът от вегетарианство към месоядство също е възможен след 18 г. възраст, но много неща у човека вече са формирани в условята на по-голяма чистота... Но разбира се, става трудно, ако единият родител иска, а другият не, детето му да бъде отгледано "не като хората". (Независимо, че в други култури това е правило, а не изключение, ние си гледаме нашето преобладаващо...) Тогава приемлив компромис е да отстраним само най-тежките месни храни от менюто му, на които и конвенционалната наука отдавна не им е фен. После това може да се задълбочи ли не, оставяме достатъчно пространство за свободен избор... :yinyang: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Това с избора за детето и мен ме тормози много.

По принцип и през 2те си бременности не понасях месо въпреки че все още беше преобладаващо в храната ми.

Сина ми така си и остана не обича месните храни ,но дъщеря ми си похапва с удоволствие пиле на грил например или риба.В същото време и 2те ми деца са силно привързани към мен и като повечето деца аз като майка съм техния най голям авторитет в тази възраст,ако кажа да не ядат месо наистина те веднага ще приключат с него ,доста е миродавно моето мнение за тех.Аз обаче възприемам това като манипулация и лишаване от правото на собствен избор.

Наистина съм доста объркана в този си избор.

Това което казва Добромир е и моето решение за момента.До по справедливо не можах да достигна :)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Аз нещо не разбирам. Иви, на твоята дъщеря харесва ли й да яде месо? Аз имам две дъщери, едната го харесва, другата - не. И това е по тяхно желание, от съвсем-съвсем малки, още преди да говорят и ходят дори. Аз, с моите разбирания за нещата, сигурно съм им повлияла и определено ги ограничавам в определена степен не само за месото, но и за захарта, храни с консерванти и оцветители и др., но не мисля, че е нужно насила да отказвам едната ми дъщеря от месото. Дори и да го направя, тя е достатъчно голяма, за да си го набавя - например като си купи саламка или пица с месо в училище, да не говорим като стане самостоятелна (между другото, тя все по-малко посяга към месото напоследък - обаче вече е 12 годишна). Баща им също не е вегетарианец, макар и да не е страстен месоядец. Излишно е да казвам, че по простата причина, че у дома готвя аз, месото не присъства на масата. От време на време обаче се появява малко печено пиле или пиле супа, когато свекърва ми донесе нещо сготвено, с цел да ми помогне в домакинската работа :rolleyes: . Е, който яде месо - яде, който не - не.

Дори и малки, децата са съвсем отделни и различни личности от нас, родителите. Колкото и да ни се иска да са такива и такива, а не обратно, не можем (а и не бива) да изменим посоката на живота им на 180 градуса. От мен се иска да обясня, да дам личен пример, да създам добри условия ... Дори ми се струва, че ако нещо е определено забранено, то се превръща изкуствено в нещо много интересно и желано.

Разбира се, и на мен ми беше много по-спокойно, когато малката дъщеря ходеше на ДГ, защото тя има абсолютен инстинкт кое е добре за нея и кое не. На учителките обясних, че тъй като живеем на близо, а и детето се буди рано, то ще идва нахранено сутрин и да не го насилват да закусва - тя да си прецени да яде ли с другите или да ги изчака настрани. Освен това им казах, че прави хранителна алергия към белтъчините (което е така) и не е добре да настояват да си изяжда всичко, особено месото. На дъщеря ми казах, да се чувства свободна кое да яде, кое не и колко да изяде. Понякога се случваше да се връща гладна, защото повечето неща не й бяха харесали, но много рядко. Беше ми интересно, че дори неща, които не беше виждала до този момент (в къщи не се купува пастет например) - поглежда и само визуално преценя - не, това не става за ядене. После много смешно обяснява - за следобедна закуска имаше по една ябълка и филийка, намазана с нещо отгоре, такова розово-кафяво ... обаче не ми хареса и дори не я опитах, изядох само ябълката. Други неща опитва - например грисхалва, но не одобрява ... и така. Е, може би случихме и на детска градина - макар и малка, имаше си собствена кухня, готвачка беше добра, никога не им носеха готови храни от другаде, дори закуските...

Модераторска бележка: Това мнение и следващите 3 са преместени от темата Вегетариански детски градини

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...