Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Езотерично християнство


Иво

Recommended Posts

Аза не е това което при определени нему качества влиза в Царството небесно. Създателя на аза нашата сърцевина, (праатома, божествената искра, прераждащата се индивидуалност) е с възможност да пребивава в Божествените простори. Рудолф Щайнер греши. Аза е натрупване на привързаности съхранявани в паметта и е заблуда за душата която попаднала в Битието го създава и се самозаблуждава.

Линк към коментар
Share on other sites

Не бъди толкова категоричен относно правотата на Щайнер! И аз не съм му почитател, но той също говори за трансформации на същия този Аз, която всъщност го прави по-малко Аз... Иначе си прав :D !

Линк към коментар
Share on other sites

Малко съм се поизхвърлил, но от няколко месеца чета Р. Щайнер и не намирам в прочетеното определение за Аза, а това ми е трън в очите. Интересен е с фактологията в тълкуване на Евангелията, но тя започна да ме задушава. Ще си дам малко почивка с нещо друго. :)

Линк към коментар
Share on other sites

И аз бях изпитал нещо подобно при контакта си с творчеството му, но мисля и съветвам - при това усещане малко по-голяма почивка да си дадеш, като моята - игнорирах го от актуалния си списък.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

И аз бях изпитал нещо подобно при контакта си с творчеството му, но мисля и съветвам - при това усещане малко по-голяма почивка да си дадеш, като моята - игнорирах го от актуалния си списък.

Срещал съм думи на самия Щайнер в смисъл че той специално използвал такъв стил, за да развива умствените способности на четящия. (не само фактология). Иначе има много дълбоки неща.

И за езотеричното христианство според мен е ценно да се изследва даденото от Посветените в него, а Щайнер е един от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Св. Никодим Светогорец за призванието на християните

Обръщам се към всеки християнин: Кой си ти, който днес си влязъл в храма? Само по името познавам, че си християнин, от нищо друго това не се вижда. Ако те попитат кой е Христос, в Когото вярваш, ще се окаже, че не можеш нищо смислено да отговориш...

Може да се каже, че в наше време вярата у християните е намаляла, за което можем да използваме и думите на св. цар и пророк Давид: „Не остана праведен... няма верни между синовете човешки” (Пс. 11:1). Защото, ако те вярват в църковните тайнства, то вярата им е толкова хладна и безсилна, че спокойно можем да кажем: те са като слепеца, който виждал хората като дървета (срв. Марк 8:24).

Бог се родил в пещера и бил положен в ясли на безсловесни животни, за да ни научи да не се увличаме по преходните блага. Бог тридесет години живял в дом на дърводелец и Сам работил в дърводелска работилница, за да ни научи на смирение. Бог ходил по улиците на Йерусалим, за да ни покаже пътя, водещ към небето. Бог пострадал на кръста, за да унищожи греха...

И всичко това не трогва християнската съвест и не поражда тревога в сърцата.

Има такива, които изповядват, че Христос е Учител на вярата, тайнствата и догматите, че ни ги е открил, но не прилагат в живота си Неговия закон. И макар да чуват от Неговите уста, че са блажени страдащите за другите, въздържащите се от земни наслади, прощаващите обидите, те престъпват Божиите заповеди и божественото Христово учение, говорейки в сърцата си: „Всичко това е вярно по отношение на Бога, но не и по отношение на света”...

Вярата на тези хора прилича на амалгама, която имитира истинско злато, но само докато не бъде хвърлена в огън. Защото, когато я хвърлят в огъня, истинското злато ще остане, ако е било такова, а живакът ще се изпари.

Така и тези хора - следват Божествения Учител само до това време, до което не се налага да се борят със страстите. Но когато Иисус Христос им заповяда да воюват с тях и да ги победят, те веднага се отричат от Неговото учение и се връщат в предишното си безбожно състояние.

източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Ако някой наистина се интересува от езотеричното християнство или, което е същото, от християнският езотеризъм, аз бих препоръчал за едно дълбоко и мащабно запознаване с тематиката, да се прочетат томовете на Влад Пашов "Историческият път на Бялото Братство през вековете". Там са разгледани трите клона на Бялото Братство, като:

- Първият клон, наречен египетски, започва от Египет и минава през Индия, Персия, Гърция, Рим, Англия, Франция, Германия. Обхваща първи том и включва Зороастър, Хермес, Кришна, Орфей, Питагор и античната философия до неоплатониците.

- Вторият клон тръгва също от Египет, но минава в Палестина и оттам в Западна Европа. Той е наречен Палестински или Есейски. Обхваща томовете от втори до шести и разглежда езотерично делото на Авраам, Мойсей, Кабала, пророците, есеите, Евангелията и апостолите.

- Третият клон излиза пак от Египет и минава през Индия към Персия, Арабия, Сирия, Мала Азия, до България и оттам в Западна Европа. Затова се нарича Богомилски или Български. В томовете на Влад Пашов обхваща седми и осми том, а трябва и девети, ако излезе такъв (за сега няма информация). В него се разглеждат херметическите принципи, Таро, манихейството, гностицизма, исихазма, Мохамед, арабската философия, суфизма, богомилството (т. 8 с име "Богомилството. Път на съвършените") и розенкройцерството (неизлезлият т. 9; в него сигурно би трябвало да се начева с апостол Йоан и да се премине през Християн Розенкройц, към различните духовно-езотерични братства и представители на Запада, като се стигне до Рудолф Щайнер, когото Влад Пашов използва за пръв авторитет).

Всичко това обхваща туй, що бива да се нарича езотерично християнство и християнски езотеризъм, принципите и същността на което са представени в том първи от поредицата. До известна степен може да се каже (Влад Пашов го прави), че това е и т.нар. западна езотерична традиция.

След третият клон, който е бил най-съвременният, може да се говори и за един нов, четвърти клон, който обаче е не толкова някакъв различен от предишните, колкото най-цялостният и даващ отново нещо ново, и това е клонът, който започва с учението на Учителя. За него Влад Пашов казва, че е "най-пълно изложение на Християнското езотерично учение и синтез на всичко, изнесено от Християнската традиция досега..., като изнесе дълбокото познание за Битието, живота и Любовта, като постави в центъра на световното развитие Христос..." (т. 1, стр. 66-67).

Лично аз, мисля че поредицата на Влад Пашов е един прекрасен наръчник за всеки интересуващ се от езотерика и окултизъм и на всички мои близки го препоръчвам дори като буквар. :) Освен него, при по-задълбочен интерес в езотеричното християнство, бих препоръчал Рудолф Щайнер и, разбира се, Учителя (Беинса Дуно).

“Има една Братство, което пътува в света и носи културата. То е било в Египет, Индия, Персия, Халдея, Вавилон, Палестина, Гърция, Рим, Англия, Франция, Германия. Сега то постепенно се премества у славяните и в България. И там, където то действува, всичко се движи, расте и развива. Глава на това Братство е Христос.“

"Христос е, който е движил, движи и ще движи историческият, космичния и мистичния живот на човека и човечеството."

Учителя

Редактирано от Apocatastasis
Линк към коментар
Share on other sites

Добре написано,

Аз бих желал малко да поясня как стои въпросът с аз-а при Щайнер. Щайнер в действителност не смята, че в Аз-а няма нещо божествено и съответно вечно, макар че и той се развива и следователно има нещо, което в него се променя. Той говори на места за един "космичен, божествен" аз, за който обаче нямаме усещане в момента, а също вече на места говори и за един човешки аз. В това отношение, основната идея не е да отрече аз-а, а да се приеме божественото в него. Това се изразява по-скоро в думите "не аз, а Христос в мен". Щайнер прави разграничение между този начин на мислене и начина на мислене при Будизма, където всъщност аз-ът се отрича. Но според Щайнер, не всеки човек може да стане будист. За сметка на това, той смята, че и будистите имат път към християнството.

Това е най-общо и доста съкратено идеята, поне така, както я разбрах аз - другите нека да допълнят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Тъй като не намерих друга тема, в която да задам въпроса си, го правя в тази.

Всички знаем, че Исус се свързва с епохата на рибите, и историци, и мистици потвърждават това унаследено мислене.

Но, някой от вас има ли информация за Исус, който се свързва с епохата на Овена? Т.е., ако върнем времето назад това прави 4000 години.

Линк към коментар
Share on other sites

Иисус Навин, който извежда народа израилев в обетованата земя, тъй като Моисей е спосбен да ги доведе само до пустинята, където са нужни 40 години пречистване.

Това ознаменува прехода от телеца (златния телец, който Моисей вижда, след като слиза от планината) към овена - подготовка на жертвата (жертвения агнец), която да навлезе в любовта (рибите), приготвена за изливане от Водолея.

И сега по скоро би трябвало да се питаме за новия Иисус, на Водолея.

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Иисус Навин, който извежда народа израилев в обетованата земя, тъй като Моисей е спосбен да ги доведе само до пустинята, където са нужни 40 години пречистване.

Да, това е историческата личност Исус Навин, но въпросът ми по-скоро има друга насоченост: дали този пръв Исус е Исус, на когото днес всички се молят и приемат за Божий син? Т.е. Исус от Овен-а, не Исус, от ерата на Рибите? Има ли такива теории, езотерични или не, няма значение, аз поне в момента не се сещам.

Линк към коментар
Share on other sites

Именно в езотеричното християнство

връзката Моисей - Иисус

бива подновена в Йоан - Иисус.

Този Иисус е един и същ, спасителят, който в различните периоди се изявява по различен начин, според условията, ако го приемем като принцип.

Мога да бъда и доста по-подробен, но си мисля, че който го интересува ще изследва въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

Именно в езотеричното християнство

връзката Моисей - Иисус

бива подновена в Йоан - Иисус.

Този Иисус е един и същ, спасителят, който в различните периоди се изявява по различен начин, според условията, ако го приемем като принцип.

Мога да бъда и доста по-подробен, но си мисля, че който го интересува ще изследва въпроса.

Точно в това е разликата, нямам предвид принципа и митологическите препратки, всичко това го зная :)

Имам предвид първият Исус - личността, човекът, не архетипа на Спасителите, на Месията в юдео-християнската традиция.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо тогава питаш за предходния, след като преди това е имало още 31 слизания. Първият все е бил той обаче. И не е задължително всички да са били в личности, както ги възприемаме сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо тогава питаш за предходния, след като преди това е имало още 31 слизания. Първият все е бил той обаче. И не е задължително всички да са били в личности, както ги възприемаме сега.

Венци, за да питам, значи имам причина. Интересува ме точно този Исус от Овен-а не другите преди него и след него. А защо точно той ме интересува, не мога да споделя.

Благодаря за информацията :)

Линк към коментар
Share on other sites

Защо тогава питаш за предходния, след като преди това е имало още 31 слизания. Първият все е бил той обаче. И не е задължително всички да са били в личности, както ги възприемаме сега.

Имал 31 слизания преди :) Кой го твърди? Изобщо не желая да влизам, в предварително обречен на гибел, спор. По същата тази логика, аз мога да твърдя, че единственият Исус е точно този от епохата на Овен-а, този Исус, който има уникална роля за нашето човечество.Т.е. Исус Борещият се, не Исус Жертвата (агнеца) ...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Спор ли? Че защо трябва да си противоречат тези твърдения?

Ато пак онова, за което ти каза, че не ти трябва:

в различните периоди се изявява по различен начин, според условията

Исус винаги е бил борещ се, само оръжията му може да са били различни.

Линк към коментар
Share on other sites

Исус от Овен-а, не Исус, от ерата на Рибите? Има ли такива теории, езотерични или не, няма значение, аз поне в момента не се сещам.

121433850.jpg

Амун

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата Отче Наш в християнството започва досущ като Молитвата към Невидимия /прозвище на египетския върховен бог Амон/, който е изобразяван като Овен:

The Hymns of Amun Part 1

O Åmun, O Åmun, who art in heaven, turn thy face upon the dead body of the child, and make your child sound and strong in the Netherworld.

O Åmun, O Åmun, O God, O God, O Åmun, I adore thy name, grant thou to me that I may understand Thee; Grant thou that I may have peace in the Duat, and that I may possess all my members therein...

Hail, Åmun, let me make supplication unto Thee, for I know thy name, and thy transformations are in my mouth, and thy skin is before my eyes.

Come, I pray Thee, and place Thou heir and Thine image, myself, in the everlasting underworld... let my whole body become like that of a neter, let me escape from the evil chamber and let me not be imprisoned therein; for I worship thy name..

http://www.egyptianyoga.com/page27.htm

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Площад Сан Пиетро във Ватикана - в центъра стои едно нещо от Амон - викат му обелиск, хахахаха, а то е, всъщност, изображение на неговия фалос:

vatikan_1.jpg

Същият обелиск го има на десетки места в централните площади на европейски, американски и азиатски столици, навсякъде пръснат по света. Но оригиналът е фалосът на Амон в неговия Храм в Луксор:

67-1.jpg

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Както знаем, египетската цивилизация е процъфтявала на границата между Епохата на Аписа /Златния Телец/ и Овена. Главният бог на египтяните е Невидимият /наричан още Скрития, Кришния, Тайния/ Амун /още Амон, Амен, Амин - въпрос на произношения и транскрипция - неслучайно и главната молитва Отче Наш в християнството започва и завършва с неговото име - това означава Амин в християнството/.

Овен като астрологичен символ е наречен Ариес. Може и тук да се наприв връзката - с арийската цивилизация.

АРИЕС - ОВЕН

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:Даа, нищо ново под Слънцето. Лявата си половина до сега сме развивали, мъжкия принцип, логиката, ума...

Но Христос идва и ни носи дясната, женската страна. Та какво е душата? - израз именно на нежност и Любов...

А, Мона, само предположение-Исус Христос, не е ли новият Адам?:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Както знаем, египетската цивилизация е процъфтявала на границата между Епохата на Аписа /Златния Телец/ и Овена. Главният бог на египтяните е Невидимият /наричан още Скрития, Кришния, Тайния/ Амун /още Амон, Амен, Амин - въпрос на произношения и транскрипция - неслучайно и главната молитва Отче Наш в християнството започва и завършва с неговото име - това означава Амин в християнството/.

Овен като астрологичен символ е наречен Ариес. Може и тук да се наприв връзката - с арийската цивилизация.

АРИЕС - ОВЕН

Силвия, доколкото разбирам, в центъра на християнските устои, образно казано, стои египетски символ, обелиска на Амун, изобразяван като овен в египетската традиция. Това мен лично ме озадачава, но за да не отида в конспирации, ще оставя мислите за себе си.

Важното е, ти ми даде насоки за размисъл, една от които е, че имаме големи заблуди към християнството като стройна религиозна система. Съвсем наскоро се убедих, че дори и символите не тълкуваме правилно и че всъщност нещата са отвъд възможността ни за разбиране.

Исус в Овен отново е условно название, астрологическите препратки биха били полезни в случая, имам предвид зодиакалните знаци като еволюционни нива или дори измерения на битието.

Този въпрос изключително ме вълнува.

Линк към коментар
Share on other sites

А за цивилизацията на АРИИТЕ знаем, че е пряк наследник на първата човешка цивилизация на Земята, наричана от гърците ХИПЕРБОРЕЙСКА.

Аполон е наричан от Платон и гърците Аполон Хиперборейски.

Поздрав за теб, Мона!

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...