Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Езотерично християнство


Иво

Recommended Posts

Всъщност сега ми се подреди още нещо дето ми витаеше отдавна...

Исус Христос е дал ключа към виждането на Новото у себе си и в огледалата около себе си... И до Него са казвали панта реи, но Той е, който е дал ключа към виждането.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж хората тук - за толкова години отсъствие, не откривам никакво развитие в този форум... едни и същи писания, едни и същи буксувания, едни и същи - до втръсване. И след 1000 години пак ще са същите....

Добре дошла отново, Силвия.

Писаното може да е същото.

Хората са други. Освен няколко.

Като на гара.

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като не намерих друга тема, в която да задам въпроса си, го правя в тази.

Всички знаем, че Исус се свързва с епохата на рибите, и историци, и мистици потвърждават това унаследено мислене.

Но, някой от вас има ли информация за Исус, който се свързва с епохата на Овена? Т.е., ако върнем времето назад това прави 4000 години.

А, Мона, интересна дискусия се е получила.:thumbsup1:

Не зная защо те интересува. За мен този, който ние знаем като Исус също е един (не много в различните времена) и не зная защо мислиш за Исус в Овен. Този, който идва през определени интервали и посява в съвременното човечество (т.е това от преди около 15 000 години) новото, дава му новото послание, първият Исус, както си казала на едно място, по-скоро може да се нарече Исус от Лъв.

Линк към коментар
Share on other sites

А, Мона, интересна дискусия се е получила.:thumbsup1:

Не зная защо те интересува. За мен този, който ние знаем като Исус също е един (не много в различните времена) и не зная защо мислиш за Исус в Овен. Този, който идва през определени интервали и посява в съвременното човечество (т.е това от преди около 15 000 години) новото, дава му новото послание, първият Исус, както си казала на едно място, по-скоро може да се нарече Исус от Лъв.

Да, дискусията стана много интересна, макар че криволичи около въпроса ми. Вероятно не съм се изразила разбираемо.

Лошото е, че имаме твърде утвърдени представи, от които трудно можем да се откажем, разсъждавайки за личността на Исус.

Всъщност Исус в Овен, за мен може да значи и съвременното, а и не само, човечество, което е под знака на Овен, но в един символичен смисъл. Подозирам, че и дори настъпващата епоха на Водолея няма да промени характеристиките на Овен-а. За нашия образ пред Вселената.

Тук Исус, какъвто го знаем, не е от голямо значение.

По някои мои изчисления, християнството (вярата ни в него) е неизменно в XII дом, но това не е за тази тема, а за форум Астрология.

Линк към коментар
Share on other sites

Както беше писано и преди, образа на пожертвалия се Исус има богата предистория, която може да се проследи до първите земеделски общества, канибализма и предхождащата го жертва. Всичко това е могло да бъде прекъснато още по времето на Ехнатон, "да се даде възможност на новия живот да полети" - всичко това което символизира и сиглата на Овена. Но тази нова трева е била потъпкана от наследената първичност, което може би ни е попречило, ако говорим с езотерична терминология, да направим еволюционен скок. Но благодарение на осакатената Гаруда, ние продължаваме да сме просто едни войнстващи племена, движени не от мисъл, а от рефлекторна моторика. Тук може би езотеричната астрология на Алис Бейли е права, като поставя Овен под управата на Меркурий, принципа Будхи, който ще остане все така далечен. Интересен е и факта че Исус от Библията, от представител Ерата на Овена става Син на Великата Майка, Ехнатон е забравен, а след тях, в Ерата на Риби, нашата ера, никой не се е родил, оставени сме без водач. На кого сме били оставени - на християнството? Това е парадокса, кланяме се все на същите принципи, от както свят светува, лошото не е в това, а факта че подобна символика вече е бездетна, а шанса е изпуснат.

Линк към коментар
Share on other sites

В някои мистерии Йерофантът е заставал в центъра на кръга и се е движел в посока обратна на неговото въртене. С това е символизирал победата на Духа и неговата независимост от материалната природа. Дали духовната развитие следва движението на прецесията или се извършва в противоположна посока – не зная. За мене Христос е преди всичко Христос – Победителя, и това е бъдещето. Интересното е, че едно от имената на Майтрея, бъдещия Буда, който е въплъщение на Любовта и Състраданието е Аджита, т.е. Непобедимия. Именно това е венецът – победата над злото. Заради това е било началото. Победата е заложена първоначално.

Не знам доколко написаното от мен е свързано с въпроса на Мона – май не много. Просто си разсъждавам за Христос.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

след тях, в Ерата на Риби, нашата ера, никой не се е родил, оставени сме без водач. На кого сме били оставени - на християнството?

А според моето усещане, Христос (но истинския, не този, чийто образ ние наложен, не религията, която си е накичила името Му) е Водачът - водач не просто с нови качества, водач на ново ниво! Заради тази дискусия се върнах и много внимателно препрочетох книгата на Навин и после и онези места на Евангелието, онези откъслечни проблясъци, в които "говори" Исус Христос. Вътрешната сила, дълбочината, и в същщото време полетът на мисълта на Исус от Риби няма нищо общо с "приемането на Божия дар и изпълнението на Божията Воля" в Исус от Овен. Да, толкова и така е можело в онази епоха, в онази култура. Навин е точно напаснат към времето и мисленето на хората в него. Исус от Риби идва навреме за обикновения човек, но няма как да дойде навреме за силните на деня. Те винаги изостават - и с Ехнатон се е получило същото.

Обаче сега виждам една друга връзка - редуват се. Единият Исус е "подранил", но той сее семената на Новото в духа и после времето ги заравя, но не за да ги предпази и да им даде времето за покълване. После, в следващата епоха те се развиват и дават плод. Ролята на Овена е да осигури това.

И отново Христос засажда семената, получени от Овена и отново те потъват дълбоко. Може би Мона вижда връзката с Овена, защото сега настъпва сходна на неговата епоха - растеж и развитие на посаденото в риби... Водолей. Следващият водач ще постигне за човечеството нещо подобно на това, което е постигнал Навин?

Ето и подкрепа за това сравнение:

Христос: "Обичай врага си... Обичай Бог... Обичай ближния си... Обичай себе си..." Как? Като "злото стане слуга на доброто" Сравнете мотото на Христос и това на Водолея. Първото е вътрешно... второто е изява на волята в материята... Обетованата земя е пред нас, Водолеят ще ни води, но вече не с битки, а с Любов в нея. И не просто ще я поделим с граници помежду си, а ще осъзнаем, че сме едно цяло...

Просто импровизации...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ще оставя настрана схоластиката и прецеждането на слонове през догматичните иглени уши.

За мен езотеричното християнство е разтваряне на сърцето и душата за живата връзка с онези закони на Вселената, които са изписани в самата и тъкан! Ето това е месиянството - месията да живее през теб, тук и сега, да го провеждаш и да разтваряш това провеждане все повече в годините на краткия си земен път. Тогава няма значение дали ще го наречеш месиянство или будизъм или даоизъм или мюсюлманство или адвейта, санкхя и т.н. Схоластиките са останали като облаци назад. Могли са да послужат за това ресвързване, но по-често са му пречели. Та, за мен вътрешното християнство/ месиянство, това е провеждането на живите закони на вселената, на живата и вибрираща любов и на живта и свободна воля. Никой не е повече от теб и ти не си по-малко от никого. Ангелите и елохимите са в теб и през теб, а ти си те.

Линк към коментар
Share on other sites

Харесва ми Орлине казаното от теб :) . Знаеш ли защо го казвам, защото отново каза думи които радват, освобождават и изпълват с енергия и ентусиазъм :yinyang:. Иначе всеки е чел и задълбочавал в нещата които го вълнуват, въпросът е в споделянето, но онова споделяне което носи радст и повдига всички. Така разбирам нещата. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, Елф! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ще оставя настрана схоластиката и прецеждането на слонове през догматичните иглени уши.

За мен езотеричното християнство е разтваряне на сърцето и душата за живата връзка с онези закони на Вселената, които са изписани в самата и тъкан! Ето това е месиянството - месията да живее през теб, тук и сега, да го провеждаш и да разтваряш това провеждане все повече в годините на краткия си земен път. Тогава няма значение дали ще го наречеш месиянство или будизъм или даоизъм или мюсюлманство или адвейта, санкхя и т.н. Схоластиките са останали като облаци назад. Могли са да послужат за това ресвързване, но по-често са му пречели. Та, за мен вътрешното християнство/ месиянство, това е провеждането на живите закони на вселената, на живата и вибрираща любов и на живта и свободна воля. Никой не е повече от теб и ти не си по-малко от никого. Ангелите и елохимите са в теб и през теб, а ти си те.

Орлине , Казал си го простичко и прекрасно.От сърце и с Любов.Бог е в нас тук и сега, за който го търси истински!!!:3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин:thumbsup1:

По себе си знам. Преди, знаех малко, философски и теоретични знания. Но с усърдие прилагах и се стараех ей, тъй, пред себе си да съм ок, да правя най-доброто за мига, да го изживявам, макар че са ме смятали за глупава и ми се смееха... Сега сякаш станах по-мързелива, повече умувам, анализирам и стоя, на едно място...

Та, ако се отпусна и предам на водата да ме носи, то и нужната воля се появява...:feel happy: Живота ни понася и ние само доброто вътре трябва да държим...:sorcerer::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е в нас тук и сега, за който го търси истински!!!:3d_041:

Би ли ми обяснила тази фраза, благодаря. Как се изразява тя в един човешки смисъл, къде в християнски и доколко общо има християнството с това?

По същата логика можеш да кажеш, че в теб е Аполон, Ищар, Йехова или който си избереш.

Коя любов отделя любовта към вярата у Християнството и коя любов, към други богове, например езически?

Т.е. разликата между Исус в Овен и Исус в Риби?

Линк към коментар
Share on other sites

Тъкмо си казвах, че в една школа отговорите никога не се дават на готово и броех колко документа ще открия с името на Христос споменато от Учителя мислейки си, че човек е добре да пресее, да усвои да приложи и т.н... все мисли от този сорт и така докато се "разхождах" едно заглавие изпъкна пред очите ми - Чуха, че иде Исус.

Нека да видим какво е казал Учителя в тази беседа:

" Всеки се интересува от някакво велико чувство, което прониква в сърцето му, или от някаква велика мисъл, която прониква в ума му, или от някакво велико действие, което се заражда във волята му. Естествено е човек да се интересува от това нещо.

~~~

Сега въпросът е: чуха, че иде Исус. И за всеки велик артист така се интересуват. Исус, който дойде, донесе спасението за цялото човечество. Той донесе едно ново учение, нова култура, нов начин за живеене на хората и той дойде като реформатор да реформира Мойсеевия закон. Според Мойсеевия закон, ако ти извадят едното око, ти ще извадиш и двете, ако ти отсекат едната ръка, ти ще отсечеш и двете, ако ти вземат хиляда лева, ти ще вземеш две хиляди и т.н. След като разгледат едно твое дело и го изгубиш, ти ще платиш всичките му разноски. И сега, ако вземете думата „Исус“, за някои хора тя няма никакъв смисъл, но ако се изтълкува така, както евреите я тълкуват, тя има свой вътрешен смисъл. Ешуа. За евреите има много исусовци, но само един Исус. И затова трябва да знаете за кой Исус се говори. Исус Назарянин е онзи велик човек, който носи в себе си Божествения принцип, който твори...

~~~

Не е само до външността на Христа. Ако направим един такъв паралелизъм и разгледаме всички външни форми, които съществуват в църквите, ще видим, че всички външни обреди, които се правят, не са нищо друго освен едни магически формули. Кръстенето, паленето на свещи, поклоните, всичко това не е нищо друго освен формули, вътрешния смисъл на които хората са забравили. Защо, когато хората се молят, се обръщат на изток, те това не знаят. Че наистина хората трябва да се обръщат на изток, когато се молят, това нещо е съществувало още от създаването на света. При това не само хората, но и животните се обръщат все на изток. Правете наблюдения и ще видите, че когато слънцето изгрява, всички животни, особено птиците, обръщат главите си към слънцето на изток. Това не е буквално. ..

~~~

И тъй, идването на Христа има отношение към всеки разумен човек. В природата съществува тясна връзка между всички разумни явления. Когато в света се проповядва известна идея, която е естествена, тя има отношение към всички органически същества, на които съзнанието е будно. Другояче. Ако една религия не може да ни ползва, ако нямаме никакво благо от нея, защо ни е тя? Ако един извор не ни интересува, защо ни е той? Ако светлината не ни ползва, защо ни е тя? Ако растенията, ако влагата, както и всички същества, които имат отношения към нас, не ни ползват, защо ни са те? Следователно ние трябва да разчитаме на това, че живеем в един свят, дето всички неща са разумно съпоставени. Ти не можеш да пренебрегнеш телата, тъй както са съставени в природата, но трябва да правиш разлика, каквато съществува между тях. Има твари, които са създадени по съвсем особени причини. Всички хора не са като Исуса. Когато дойде между хората един голям разбойник или апаш, какво правят те? Тогава всички хора опитват ключалките си, всеки заключва по два пъти вратата си, всеки се страхува от този апаш да не ги обере. А когато дойде някой добър човек, всички изваждат знамена, отварят къщите си, посрещат го с най-големи почести и слава...

~~~

Казвам, аз взимам думата „Исус“ в смисъл на онова великото, мощното, красивото, което иде сега в света и от което хората се интересуват. Няма човек в света, който да не се интересува от хубавото. Всеки човек в света си има един идеал и този идеал е за него постижим. Когато аз говоря за идеал, не разбирам, че идеалът на всеки човек трябва да бъде такъв, какъвто е моят идеал. Когато говоря за светлината, аз не разбирам, че тя трябва да произвежда и върху вас такова влияние, каквото и върху мене. Обаче тази светлина все таки произвежда и върху вас, и върху мене известно влияние. Както светлината спомага моето растене, така спомага и върху вашето растене. Както тя спомага за моето кръвообращение, така спомага и върху вашето кръвообращение. Както спомага върху моето храносмилане, така спомага и върху вашето храносмилане.

Та светлината има почти такова влияние върху всички същества, каквото има и върху мене. Според съвременните разбирания всяка християнска църква казва, че Христос е у тях. Попитайте православните, те ще ви кажат, че по-прави разбирания от техните няма. Запитайте евангелистите, и те ще ви кажат същото. Запитайте католиците, и те ще ви кажат, че са капацитети в своите разбирания, че по-право верую от тяхното няма. Всяка секта казва, че тя има най-право разбиране за Христа. Чудно е, че всички имат най-право верую, че Христос е навсякъде, а всъщност Христовото учение и досега не е приложено в техния живот.

~~~

...Та казвам, ние се нуждаем от нови разбирания, които да внесат у нас вътрешна свобода на действия. Ние трябва да имаме и правилно понятие и за Бога, и за човека. Има една положителна наука, която дава правилното понятие за човека. И според тази наука няма нищо скрито-покрито пред лицето на Бога. Тъй е казал Христос, така казвам и аз. Няма нищо скрито-покрито. Не само доброто и лошото за самия човек, но и за неговите деди и прадеди още преди хиляди години. Животът е очертан.

~~~

Това, което може да измъчва или да радва човека, това е миналото, което е наслоено върху неговия живот. Тъй щото, ако аз живея добър живот, той е за себе си. Ако живея лош живот, и това е за самия мене. Всеки живот има своите последствия.

~~~

Де е гробът на Христа днес? Той няма гроб. Но и досега всички го търсят. Казва им той – търсите живия между мъртвите. Няма го тук. Докато вие търсите великите хора в гробищата, това е мъртва култура. Нашите велики хора трябва да ги търсим в сърцата и в умовете на техния народ. Там живеят те, там са техните паметници. Това е високата култура на един народ, това е дълбоката философия на живота. Ако един писател не може да живее в душата на един народ, той не е бил никакъв писател. И Писанието казва: „Ще им изпратя Духа си.“ Никъде не е казано, че Бог ще им изпрати един паметник.

~~~

Има едно Евангелие, което още го няма в света. Това Евангелие сега именно се проповядва на хората. Под думата „ново евангелие“ се разбира Божественото учение, което сега се проповядва на хората, сега иде то в света, то носи светлина. Не е въпросът, как сега грее слънцето, какво е тази светлина, която сега днес Господ ни изпраща. Ако под тази светлина израсте едно семенце, добре дошло. Нас ни интересуват свещените работи, но свещените работи не са само в тази книга. Има известни противоречия. Набожният човек казва, че аз служа на Бога, защото не проповядвам според Евангелието, а безверникът не ме харесва, защото съм проповядвал в духа на Евангелието. И пред безверника минавам за серсемин, и пред християнина минавам за такъв човек.

„Чуха, че иде Исус.“ Турците казват „чуха на сукното“. Казвам, основната идея, която прониква цялата сегашна култура, седи в това, че всички теории, всички науки имат връзка с действителния живот. Ако една наука или теория няма връзка с действителния живот, защо ви е тя? Ако астрономията не допринася нещо за облагородяване на ума и ако психологията не допринася нищо за облагородяване на сърцето, и ако социологията не допринася нещо за облагородяване на цялото човечество, защо ни са тези науки? Каква полза ще ни допринесат те? Всички тези науки имат отношение към нашия вътрешен живот...

~~~

Казвам, това е учението, което Христос носи в света, или това е Божественото, което Бог иска да събуди у нас, да имаме вяра. Това не значи, че Господ трябва да изпрати ангели да ни слугуват, а ние да бъдем като царски синове, но да се опретнем хубаво да работим. Не трябва да станем и роби на труда, но всеки от нас да се опретне да работи, да не го е срам и страх от работа.

~~~

Та казвам, има една сила у нас, с която можем да разполагаме. Разполагайте с Божията любов, разполагайте с Божията мъдрост, разполагайте с Божията истина – и сиромаси няма да бъдете. Разполагайте с Божията любов, защото в нея няма изключения. В нея няма разлика, дали сте във Франция или в Англия, или в Германия, или в Патагония. Този закон работи навсякъде.

~~~

Казвам, трябва да има у нас една вътрешна смелост за живота. Ако ние, съвременните хора, не можем да се подигнем на онази висота като същества на безсмъртието, от нас нищо не може да стане. Ние трябва да знаем, че достойнството на човека седи в това, да придобием благородни мисли, благородни чувства и да се изпълни душата ни с благородни дела. Това трябва да преобладава у нас и всички случаи в живота ни трябва да служат като условия за нашето подигане. Ние не трябва да чакаме бързи резултати. Ние трябва да знаем, че Бог, който направил света, от хиляди години чака и още хиляди години ще ни чака, докато се пробуди нашето съзнание, да виждаме и разбираме всичко, което е около нас. Ние още не знаем защо е създаден света, защо са създадени звездите и казваме: „Звезди са това.“ Всяка звезда, която ние виждаме, ти казва нещо ново. Всяка една ябълка ни казва нещо ново. Всеки извор, всеки човек има да ни каже нещо ново...

~~~

Казвам, Христос, който сега иде в света, иде да им покаже как трябва да живеят по новия начин, по начина на любовта. Когато любовта влезе в света, ще направи следното нещо. Плач няма да има, страдания няма да има, болести няма да има, крах няма да има, раздори, убийства, недоразумения няма да има. Ще има блага между хората и всички ще живеят тъй, както сега те схващат.

„Чуха, че иде Исус.“ И сега аз желая да чуете това и вие да носите новото учение на душата си."

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ОК. няма проблем :). Споко все ще се намери някой който да ти отговори сериозно на тези въпроси. Всичко хубаво :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Исус християнин ли е? Според езотериката?"

"Бог има ли душа?"  :3d_070:

Малко са добрите софисти в България и се радвам ,че и в нашия сайт имаме възможност да се запознаем с приятели които искат да спорят на подобни теми ,като:"Кое е първично?-кокошката или яйцето?

Що се отнася до поставените в началото въпроси насериозно;езотериката не се занимавала,не се занимава,и няма да се занимава с разясняването на каквито и да е въпроси.Там отношенията лежат на съвсем друга основа.

Знаете ли словото християнин колко смисъла има и на кой искате да получите яснота?

Знаете ли необятните проявления на Душата?Всичко в проявения свят има душа.Всичко принадлежи на Бога.Не може ние да имаме души,а в Бога такова нещо да няма.Каквото има горе, го има и долу.Ние и Нашият Отец сме едно.Образ и подобие.

Относно висшите проявления на Душата в Божественния свят;много ни са бедни понятията и представите за да се опитваме да ги разглеждаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Исус християнин ли е? Според езотериката?"

"Бог има ли душа?" :3d_070:

Малко са добрите софисти в България и се радвам ,че и в нашия сайт имаме възможност да се запознаем с приятели които искат да спорят на подобни теми ,като:"Кое е първично?-кокошката или яйцето?

Що се отнася до поставените в началото въпроси насериозно;езотериката не се занимавала,не се занимава,и няма да се занимава с разясняването на каквито и да е въпроси.Там отношенията лежат на съвсем друга основа.

.

Та:

Исус Христос християнин ли е?

Бог има ли душа?

Бог развива ли се, или е застинала в апогея си същност?

Разясни ми вторият абзац! На мен езотериката ме е дала толкова много отговори! На каква основа лежат отношенията в езотериката ?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Бог развива ли се, или е застинала в апогея си същност?

Разясни ми вторият абзац! На мен езотериката ме е дала толкова много отговори! На каква основа лежат отношенията в езотериката ?"

След като езотериката ти е дала толкова много отговори, едва ли е пропуснала да ти каже най-важното за теб самия;че ти си уникален и всяка твоя частица е уникална ,и неповторима.Такова е и цялото Творение Божие.Бог ни е дал Себе си и ние сме части неразделни от Него.Ако ти се развиваш и не си застинала в апогея си същност;можеш ли да отречеш същата способност, и на Бога? За Него няма предели,няма апогеи ,няма край.

Езотеричният свят е Единен и има само един ключ за Неговата врата:- Любовта.

С менталното си тяло можеш да изучаваш всякакви екзотерични учения и религий,но да разбереш тайната на дървото на живота, с чиито плодове се занимава езотеричната наука!?

П.П.Виждам, че е употребена една интересна дума: "застинала" .Знаете ли, че съвременният и смисъл няма нищо общо с първичното и значение? Ако първото въпросително изречение се развие в неговият първичен смисъл;ще видим в него и самият отговор на поставения въпрос.

Мир и Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех по едно време, че езотеричното християнство е онова от катакомбите, в думите на първите ученици, тайни сказания и т.н. Уви! Май не било това. Даже и Христос не е говорил за него, а "ще го намерите в скришната си стаичка". Езотерично означава вътрешно, дълбоко, съкровено. За него няма как да се говори. Езикът ни е твърде груб и непохватен, за да може да изрази дори мъничка част от тази дълбочина. Ангелите говорят с неговия език.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Томи,

Въпроси се задават когато не се знае отговора или пък питащият знае отговора и проверява аудиторията! Томи аз не съм глух и нито един въпрос не е зададен безцелно!

И още, един интелект може да слиза надолу, но никога не може да се качва нагоре, което ще рече, че ако се смяташ за по-интелегентен от мен ще говориш на моят език, защото аз не мога на твоят!

Моето ниво е контакт и то постоянен с духовният ми наставник!

Въпрос - По какво се различава Божественото съзнание от нашето такова! `

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...