Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Езотерично християнство


Иво

Recommended Posts

Здравей октим

"Въпрос - По какво се различава Божественото съзнание от нашето такова! `"

По това, че ние градим съзнание,а Той притежава познание ,защото всичко е вътре в Него.

Мир и Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Въпрос - По какво се различава Божественото съзнание от нашето такова! `"

По това, че ние градим съзнание,а Той притежава познание ,защото всичко е вътре в Него.

Мир и Любов.

При създаване на душата съзнанието е оформино в завършен вид! Но по тази тема после!

Въпрос -- Бог чрез нас опознава себе си -- така ли е!

Въпрос -- Какво е Бог?

Линк към коментар
Share on other sites

Даже и Христос не е говорил за него, а "ще го намерите в скришната си стаичка". Езотерично означава вътрешно, дълбоко, съкровено. За него няма как да се говори. Езикът ни е твърде груб и непохватен, за да може да изрази дори мъничка част от тази дълбочина. Ангелите говорят с неговия език.

На какъв език говорят Ангелите?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Въпрос -- Бог чрез нас опознава себе си -- така ли е! 

Въпрос -- Какво е Бог?"

"При създаване на душата съзнанието е оформино в завършен вид! "

След една беседа едно малко детенце хванало Учителя Петър Дънов за ръкава и запитало:Учителю,какво е Бог? Той му отговорил: Бог Е Същество центърът,на което е навсякъде а периферията никъде.

Бог не опознава,а познава Себе Си. Не само чрез нас,но и чрез десетина йерархий над нас.

Ето сега ме хвана на тясно.Аз не зная такова нещо:съзнание оформено в завършен вид. Зная какво се е случило при раждането на човешката душа благодарение на Учителя.Това събитие е отразено в една от окултните песни изграждащи Паневритмията,но за съзнание оформено в завършен вид? Не мога да помогна.

Мир и Любов

Линк към коментар
Share on other sites

"При създаване на душата съзнанието е оформино в завършен вид!" -Да, при създаването на душата съзнанието е оформено в завършен вид.Но при въпръщаването й в тялото, съзнанието "заспива" и не помни нито какво ще се случи, нито какво е било. Единствено в състояние на "разширяване на съзнанието" душата може да си "спомни".

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Въпрос -- Бог чрез нас опознава себе си -- така ли е!

Въпрос -- Какво е Бог?"

"При създаване на душата съзнанието е оформино в завършен вид! "

След една беседа едно малко детенце хванало Учителя Петър Дънов за ръкава и запитало:Учителю,какво е Бог? Той му отговорил: Бог Е Същество центърът,на което е навсякъде а периферията никъде.

Бог не опознава,а познава Себе Си. Не само чрез нас,но и чрез десетина йерархий над нас.

Ето сега ме хвана на тясно.Аз не зная такова нещо:съзнание оформено в завършен вид. Зная какво се е случило при раждането на човешката душа благодарение на Учителя.Това събитие е отразено в една от окултните песни изграждащи Паневритмията,но за съзнание оформено в завършен вид? Не мога да помогна.

Мир и Любов

Здравей Томи,

Виш сега, ако искам да споря с учителя Дънов ще си взема негова книга и почвам! Искам да дискутирам с Томи, разбираш ли?

Ето един отговор който ми даде езотериката -- Винаги мисли самостоятелно! Никога не бъди последовател, защото извървяваш чужд път и рано или късно ще се наложи да се върнеш и да тръгнеш по своя! "Между теб и Бог не може да има посредник!" - моя приятелка!

Човечеството - какво какво е в неговата цялост

Линк към коментар
Share on other sites

Даже и Христос не е говорил за него, а "ще го намерите в скришната си стаичка". Езотерично означава вътрешно, дълбоко, съкровено. За него няма как да се говори. Езикът ни е твърде груб и непохватен, за да може да изрази дори мъничка част от тази дълбочина. Ангелите говорят с неговия език.

На какъв език говорят Ангелите?

Как на какъв? Ами на моя майчин - шведския!:rolleyes::yinyang:

Де се е чуло и видяло някой ангел да говори на датски!?:3d_118:

Линк към коментар
Share on other sites

Та:

Исус Христос християнин ли е?

Бог има ли душа?

Бог развива ли се, или е застинала в апогея си същност?

Разясни ми вторият абзац! На мен езотериката ме е дала толкова много отговори! На каква основа лежат отношенията в езотериката ?

Тук, преди въпросите, е добре да се направят някои дефиниции на думичките, сиреч да се разгледа тяхното значение.

Например:

Що е то е Иисус?

Що е то Христос?

Що е то Бог?

Що е то душа?

:yinyang:

Що е то християнство/християнин?

На вашето внимание - "Трите степени": http://pravoslavie.domainbg.com/15/zagorcinov/den-2-08.html

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей октим

"Между теб и Бог не може да има посредник!" 

Съжалявам ,но без посредничеството на Дух Свети никаква връзка не може да се осъществи с Бога.Така,че аз пръдпочитам да имам този посредник между мен и Бога.

" Искам да дискутирам с Томи, разбираш ли?"

"томи" не е име а длъжност. Дискусията предполага съществуването на два извора на Истината.Аз предпочетам да пия само от извора на Любовта.За мен друг по-хубав извор не съществува и затова не обичам дискусийте.

Мир и Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко във вселената се осъществява чрез някаква форма на посредничество. Когато едното се раздели на две, винаги остава нещо трето, което да ги свърже. Иначе единицата и двойката биха останали завинаги разделени и нямаше да представляват части от едно цяло.

За да има Бог душа и съзнание, той трябва да има и индивидуалност. Последното би означавало, че Бог би бил само ограничено проявление на Безпределното, също като човека (проявения човек), с разлика единствено в степента на съвършенство. Но Бог е неограничен, съдържащ всички възможности в себе си, вкл. и тези, които не са проявени във вселената, а непроявеното няма как да бъде осъзнато. От тази гледна точка не може да се говори за завършено съзнание, тъй като няма как крайното съзнание да обхване Безкрайното. Съзнанието винаги е крайно, защото това, което се осъзнава е проявения свят. То има нужда от обекти, които да осъзнава, а обектите винаги са крайни. За завършеност на съзнанието може да се говори само в относителен смисъл. Духът, осъзнаващият, осъзнава това, което е приело обективност чрез формите и материята, т.е. сам себе си, но вече облечен във форма, т.е. ограничен.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко във вселената се осъществява чрез някаква форма на посредничество. Когато едното се раздели на две, винаги остава нещо трето, което да ги свърже. Иначе единицата и двойката биха останали завинаги разделени и нямаше да представляват части от едно цяло.

За да има Бог душа и съзнание, той трябва да има и индивидуалност. Последното би означавало, че Бог би бил само ограничено проявление на Безпределното, също като човека (проявения човек), с разлика единствено в степента на съвършенство. Но Бог е неограничен, съдържащ всички възможности в себе си, вкл. и тези, които не са проявени във вселената, а непроявеното няма как да бъде осъзнато. От тази гледна точка не може да се говори за завършено съзнание, тъй като няма как крайното съзнание да обхване Безкрайното. Съзнанието винаги е крайно, защото това, което се осъзнава е проявения свят. То има нужда от обекти, които да осъзнава, а обектите винаги са крайни. За завършеност на съзнанието може да се говори само в относителен смисъл. Духът, осъзнаващият, осъзнава това, което е приело обективност чрез формите и материята, т.е. сам себе си, но вече облечен във форма, т.е. ограничен.

Аз пътувам без земен посредник! Знам как да познавам истинските пътища!

" Има само едно нещо което може да съществува само за себе си, да се самоорганизира, да се концинтрира и колкото повече се използва толкова повече се увеличава количеството, концентрацията и се подобрява качеството му! Това нещо се нарича информация! Когато тя, информацията доститне определено количество, качество и концентрация придобива свойството да се обръща навътре тоест да се самоосъзнава, тоест да си зададе въпроса: Какво съм аз?? Въпроса на въпросите!!

Следователно съзнанието е самоосъзнала се информация и е вече напълно оформено, това до колко ще се разшири не е критерии относно структурата му, а по скоро на обема, качеството и концентрацията, тоест на характеризиращите го параметри!

Бог е съзнание с невъобразим потенциал като емпиричен творец!

Различава ли се Съзнанието Бог от Съзнанието Човек? В структурно отношение НЕ, но в характеризиращите елементи разликата е нямам дума в речника си!!

И създаде Бог човека по свой образ и подобие като безкрайно малък фрактал!!!

Първото признание от Бога за нашето развитие ще ни бъде позволено овладяването на процеса мисъл--форма!

Бог е съзнание, а Духът е енергииното поле носител на информацията! " -- Паалла и Хоол

Редактирано от октим
Линк към коментар
Share on other sites

A, пак се е получила интересна дискусия в тази тема, този път благодарение на октим.

Да, аз също имам почти същото, преобладаващо физично обяснение на нещата, защото кой знае защо много хора се считат длъжни да употребяват термини, характерни за поне преди век, когато обсъждат разни неща като душа, дух, Бог ... Това в крайна сметка е ... въпрос на вкус :) Обаче, за да сме по-разбираеми за съвременниците, като че ли е по-добре да подновим терминологията. Така дори върли материалисти биха се зачели в (а що не и съгласили с) такава теория за света.

Относно разминаването по въпроса за съзнанието - мисля, че е чисто терминологичен (отново :) ) - когато се каже: "При създаване на душата съзнанието е оформено в завършен вид! ", думичката "завършен" може да подведе събеседника, че съзнанието е в някакъв краен, окончателен, неразвиващ се вид.

А като чета останалото, от контекста става ясно, че съзнанието е просто във вид, при който може да се нарече (вече) съзнание - с което също съм съгласна.

Линк към коментар
Share on other sites

"В полето носител на информациата непрекъснато стават завихряния, всяко такова завихряне обособило и концентрирало достатъчна иформациа във вихъра си за да се обърне навътре и да започне да се самоосъзнава, добива качеството индивидуалност, а една завършена цялост какувто е Бог не може да търпи в себе си друта такава, или ще я отдели или ще заболее от ......! Е отделя се - създала се е нова неоформена още душа! Самоосъзнаващата се информация тоест съзнание (по наш образ и подобие), енергията на вихъра е Духът а индивидуалноста ни отличава от Бога!

"Така оформената душа е непригодна за инкарнация! Вихърът винаги концентрира наличната информация, обаче новятя информацията подлежаща на концентриране трябва да отговаря на критерят опитност! Освободеното пространство е гладно за още информация! Това свободно пространство се обособява като активно съзнание, (затова ние винаги ще търсим знание) този глад ние го наричаме любопитство! Връзката (моста) между двете съзнания се нарича интелект! Вече оформените четири елемента правят годна душата за инкарниране! Съзнание (активно съзнание и подсъзнание - първично съзнание) , Дух (енергия), Интелект, Индивидуалност - това е душата!" Паалла и Хоол

Родителите винаги са трима! Мама, Тате и Той!

Линк към коментар
Share on other sites

По-скоро: Как да я осъзнаем? Ами тъй като истината е безкрайна, то до пълно осъзнаване очевидно няма да стигнем, но можем да започнем от там да престанем да гледаме на Бог като на индивидуалност подобна на човека, а като на нещо, върху което се основава всичко съществуващо във Вселената. Написаното не е в противоречие с библейската фраза, че Бог създаде човека по свой образ и подобие, най малкото защото в този случай се има предвид не абсолютния Бог и не човешката божествена същност, която е едно с абсолютния Бог и не е създадена от него. Има се предвид сътворяването на проявения космос, на външните обвивки чрез които Божественото са проявява.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...