Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Греховете на човечеството


Липида

Recommended Posts

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, ама не баш. То е просто - човек постоянно се развива и съответно има една крайн спирка в земните животи. За да се прекъсне земният цикъл на раждане и смърт - трябва да станеш безгрешен ( може и така да се каже за нашите разбирания ) в материята и извън - докъдето му стигат възприятията. Да, ама в този момент той вече не е човек, поне не като другите хора. Аз лично бих казал, че точно тогава се става човек, но както и да е - така или иначе излизаш от материята и вече не се връщаш ( освен ако не е с висша цел... ). Ами, може да каже, че има период, когато човек е безгрешен и е в материята, но може да се каже и че няма. Не е важно как ще го описваш словесно, ако го разбираш. Дано аз да съм успял, дано и вие да сте успели...

Абе, Мир и Любов!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Има съдба, която ние определяме! :smarty:

Ама не би трябвало да обяснявам това, общо взето най-верен е начина по който ти си го обясняваш, до момента, в който сам решиш, че грешиш! :thumbsup2: Въпреки, че ми е смешно - така си е! :dancing yes: Мир и Любов!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Алекс_*

Общо погледнато за мен един от най-големите грехове на човечеството като цяло в съвременната епоха е консумацията на месо. В ледниковия период и когато хората не са познавали земеделието - е едно. В настоящия етап сред хилядолетна еволюция и изобилието от друга храна, това просто е престъпление.

Друг е моментът дали всички хора са на едно стъпало в еволюцията си и дали все още агресията не ни е необходима. Но все пак - това е престъпление.

Линк към коментар
Share on other sites

3. ...въздържание от ястия, що Бог е създал да ги ядат с благодарност верните, и ония, които са познали истината.

4. Защото всяко творение Божие е добро, и нищо не е за отхвърляне, щом се приема с благодарение,

5. понеже се осветява чрез слово Божие и с молитва.

из " Първо послание на апостол Павел до Тимотей " - глава 4

Бъдете щастливи, че успявате да се изчистите и от този недостатък, но не съдете, тези на които това им предстои. Пък иначе " Не считай за мръсно туй що аз съм изчитил "!

Мир и Любов!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Може би ако попитате някой ревностен читател на Библията или последовател на някое конкретно философско или духовно движение, ще ви преведе ред цитати. Ще ви каже, кое е грях, кое е смъртен грях и т.н. И може би до известна степен ще е прав. Аз обаче ще се опитам да разсъждавам "на глас" задавайки няколко въпроса, защото ако човек зададе правилния въпрос... може би ще намери отговора. Но ако не зададе въпрос, който да го насочи в правилната посока на търсене, може години да търси без да намери нищо....

Темата е много интересна и бих искал да я осветя от един по-различен ъгъл. Както и бих се радвал да поразсъждаваме заедно в следната посока:

Какво е грях?

И кой определя кое е грях и кое не е?

Има ли той връзка с чувството за вина?

Какъв е смисълът на чувството за вина?

Как се лекува това чувство?

Аз бих определил грехът (без да съм го чел никъде) като постъпка пораждаща чувство за вина от извършено или неизвършено действие влизащо в противоречие с писани или неписани норми на поведение, правила, закони и най-вече морал. Ако това определение е вярно излиза, че грехът е най-вече свързан с чувството за вина. Тук обаче според мен има един трик. Много институции, като че ли са свикнали да манипулират чувството на вина в човека с цел лични (за институциите), финансови или обществени облаги (за кауза или идея). Определят кое е правилно и кое не, след което те карат дълго време да се чувстваш виновен и те принуждават да предприемеш определени предписани от тях действия, които според тях са лек за греха и вината. Според мен обаче нещата би трябвало да стоят по по-друг начин. Чувството за вина има смисъл в човека дотолкова доколкото служи като сигнална лампа за поправяне на дадена грешка, която човек е допуснал. Ако е сигурен, че това е грешка, трябва да се направи само едно нещо: поправи грешката си моментално, без отлагане, тук и сега. Ако си обидил някой, обади му се веднага и му се извини, ако си направил нещо по-лошо, което не е поправимо, моли се всеки ден (за да причистиш съзнанието си и любовта да изпълни отново сърцето ти) и никога ама никога не повтаряй, това което си направил. На тези размисли ме навя и мисълта за деня: "Престъплението не седи в това, че сте направили погрешка, но в неизправянето на погрешката. Щом съзнаете погрешката си, изправете я. Стремежът на вашия ум, на вашето сърце и на вашата воля трябва да бъде насочен към изправяне на погрешките. Само по този начин вие ще създадете в себе си характер, на който всякога да разчитате."

Това е според мен смисъла на греха и чувството за вина - да се научим да поправяме грешките си, да се научим да обичаме и прощаваме не само на другите, но и на себе си. Забелязали ли сте колко трудно е да простиш на някого? А колко стотици пъти по-трудно е да простиш на себе си, да си в мир със себе си? В съзнанието на човека постоянно има един съдник и един подсъдим, които си правят номера с нашия живот и действия. И как успокояващи, като благословение и пожелание, звучат думите на Мъдреца тогава: "Моят мир да бъде с вас!"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

грехът не зависи само от нашето чувство, а има обективни последствия,

например силните страсти в планетарен мащаб могат да активират един от по-вътрешните слоеве на земята и да предизвикат зметресения или вулкани, например Тайланд мей е бил известен като зона за секс-туризим... :o

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Всякой, който прави грях, прави и беззаконие; и грехът е беззаконие!"

1 послание на Йоан Богослов 3:4

Значи имаме 10 Божи заповеди - съзнателното и свободното им изпълнение , основано на ЛЮБОВТА към Бога, Ближните ( включва задължително и т.н. "врагове") и себе си е Добродетелта! Протижоположното е грехът.

Има сериозна класификация на греховете....

Грехове против Първата Божия заповед - многобожие, неверие, богоотстъпничество, ерес, вълшебство или врачуване, суеверие.(6)

Грехове против християнската Надежда са : самонадеяност, човеконадеяност,отчаяние.

Г. против Любовта ни към Бога са : самолюбие, обич повече към творението отколкото към Твореца, човекоугодничество.

Към греховете , противни на външното богопочитание се отнасят : разкола и леността ( леност към учението за Бога, към молитвата и общото богослужение)

Греховете против 2 Б.З. са : користолюбие, чревоугодие, горделивост, суетност, лицемерие.

Грехове против 3Б.З.: богохулство, негодувание/недоволство, кощунство, клевета, клетвопрестъпление, разсеяност в молитвата, нарушение на обети дадени Богу, лекомислена клетва.

4..........

5........

6........

7. блудство, прелюбодеяние( външно и вътрешно), кръвосмешение

8.грабеж, кражба, измама, светотатство, духовно светотатство, подкуп/рушвет, тунеядство, лихварство, пилеене на времето.

9.лъжесвидетелство

10. не пожелавай...нищо което е на ближния ти, завистта....

Законът чрез Мойсея бе даден, а Благодатта и Истината чрез Исуса Христа...

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

А "безлюбието" / т.е. да живееш без да си в Любовта- да не чувстваш , да не даваш и да не получаваш любов/ не е ли най- големия грях ?

или най- основния - причината за всички останали грехове ?

или най- разпространения??

какво мислите

поздрав за всички :)

Линк към коментар
Share on other sites

Безгрешен е човек до тогава,докато не се осъзнае-безгрешен е като пеленаче,като бебе,като малко дете,до тогава,докато не започне да ИСКА!Зпочне ли да ЖЕЛАЕ,край с безгрешието!

Но все пак,всичко си е относително.Зависи от ъгъла на зрение;зависи кой ти оценя поведението;зависи споредЧИИ канони си определен като грешен!

Обичай себе си,обичай ближния,обичай всички и не очаквай благодарност!Тогава МОЖЕ БИ, ще правиш МАЛКО грешки!

Линк към коментар
Share on other sites

"ВСЕКИ,КОЙТО ПРАВИ ГРЯХ,ИЗВЪРШВА БЕЗЗАКОНИЕ"-казвате.

Добре,но кой го определя??Ако това ти го каже имащия власт? И силата да ти го каже и натрапи?

Лисицата според собдтвеника на пилето извършва грях и той я убива!Еееее!Кой е грешен в случая?Лисицата,или собственика?

Толкова трудно може да се каже кое е грях!Разбира се,тук не иде реч за общочовешките разбирания за грях!Грях е да отнемеш живот,грях е да обидиш беззащитния,грях е да удариш дете!Това всеки го знае и разбира!

"ВСЕКИ КОЙТО ПРАВИ ГРЯХ,ИЗВЪРШВА БЕЗЗАКОНИЕ"......ето това ме притеснява!Тук може да се злоупотребява!В името на какво и кого е действала инквизицията?

Мир и любов на всички!

ОБИЧАЙТЕ И НЕ МИСЛЕТЕ ЗА ГРЕХА,ЗАЩОТО НЯМА ДА ГО ИМА!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Прав си!Какво има да му мислим?! Нали по принцип е казано че в грях сме си родени...но на земята няма грешници вече...май така беше.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Докато четях постовете в паметта ми изплува малко смешен, но много поучителен случай с едно 8 годишно дете от школата ми. Учехме се да казваме на английски език кой какво обича или не обича; другото дете каза, че не обича хляб - Десислава реагира бурно, че е голям грях да не се обича хляба! В първата секунда не осъзнах колко сериозно го казва, но после забелязах искрената и тревога за живота и душата на Божидар...

Сега си мисля, че може би понятието ГРЯХ е въведено не толкова за да изпитваме чувство за вина, когато го сторим, а за да се предпазим от неправилна постъпка, която би разрушила нашия живот и този на потомците ни.

Приемам дефинициите на греховете по Моисей, но ми се струва все по-често напоследък, че те се нуждаят от преосмисляне и уточнение, за да са по-разбираеми и приложими за нас - хората, които живеят в свят много по-различен и сложен от неговия....

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно е че няма съвършени хора на земята , но и никога не ми е харесвало да ми внушават че съм грешен и да се чувствам без вина виновен.Не им се връзвам на манипулацията.Правя каквото мога и гледам да не наранявам другите, на принципа - не прави на другите това което не искаш да ти се случва и на теб.Пък ако нещо не е съвсем така гледам да го преосмисля и променя.Не че винаги се получава, но се чувствам добре.

Благодаря и на Бога вече.Макар че ми е все още странно.Така си е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

За мен най-силният грях е жестокостта, последвана от лъжата!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

как 4овек може да живее,в този материален свят и да не бъде грешен?как?

възможно ли е това....?

Изглежда не може. Колкото и да не ни харесва, а и наистина много хора спекулират с понятията грях и вина, та има за какво да не ни харесва, но човешкото същество в този си вид, в този свят на двойнственост, по принцип е грешно. То ест- сгрешено. В много древни писания се посочва кой е този грях, и е все един и същ- отделеността от Бога, от Създателя. Всички останали грехове произтичат от този. Щяхме ли да лъжем, ако подозирахме колко свързани са всички части на света и колко безсмислено е понятието лъжа, щом всяка част от този свят "знае" какво става с всички останали части? Щяхме ли да убиваме, ако виждахме в този, когото убиваме себе си? Щяхме ли да убиваме себе си, ако подозирахме, че така безотговорно и глупаво се лишаваме от един хубав инструмент, който ни е даден за съвсем друго? Щяхме ли да бъдем жестоки, ако подозирахме как всичко, което правим, ще ни се изсипе (и не след толкова много време, колкото бихме искали! ) обратно на собствените глави? И още много "щяхме ли..." А проблемът е само един. Липсата на тази връзка. Писанията дори твърдят, че ние сами сме пожелали това състояние. Не е невъзможно. В един безкрай, в който има всякакви возможности, група създания може и да пожелаят сами такова нещо. Е, последствията... ги знаем добре. Далеч съм от идеята да оправдавам всички безобразия, които обезумялото човечество върши. Разбира се, че трябва да се пазим, колкото можем, от тях. Само твърдя, че битката с тях не минава през ликвидацията на всяко едно от тях поотделно. Защото едно ще махнем, ще излязат десет нови...

Но в един преходен свят и преходността е преходна! Само не бива да чакаме сама да си отиде!

Желая на всички да си направят едно хубаво пролетно почистване на стари грехове и стари чувства за вини! И да направят своята Стъпка за намиране на Единствено Необходимото! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Греховете са индивидуални, но не и общи. :sleeping:

Грехове няма.. има глупости. Кво значи грях ?

Колкото хора- сигурно толкова определения ще дадат. И ще спорим, и ще се надвикваме... няма нищо лошо в това, само да не пропуснем да направим Единствено Необходимото, за да ги няма- и греховете, и определенията за тях, и спора за това, какво е грях и кой е по-голям и по- смъртен... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

отделеността от Бога, от Създателя. Всички останали грехове произтичат от този.

Напълно подкрепям и споделям! Като под това разбирам склонността на всеки индивид и на човечеството като цяло да :

поставя своите преходни ценности и своите желания над Любовта като основополагащ принцип на нашето съсъществуване във Вселената .

Последното неминуемо води до греха, за който Адам и Ева са изгонени от рая - да делим нещата около себе си и вътре в себе си на Добро и Зло, а после да заместим Любовта в душата си със Съдника и Жертвата. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Гледах наскоро един филм: "Хостел", т.е. общежитие или туристическа спалня. Двама американци отиват на секс туризъм в Словакия, с мисълта че американското им гражданство ще накара всяко момиче да падне в краката им. Като оставим настрана това че режисьорите са описали Словакия като някакво гето от 15-ия свят, което е неприятна манипулация на незапознатия зрител, филмът се развива по следния начин: Американците отсядат във въпросния хостел и всичко започва точно според очакванията им - още щом чуват акцента им, две невероятни момичета преспиват с тях още на първата вечер... оказва се обаче че те са просто стръв, зад която стои куката, правеща ги жертви на изключително жесток и поразяващо адски международен бизнес, ръководен разбира се от високо ниво. Хора биват отвличани и водени в подземията на стара сграда, където срещу заплащане от 50 000$ всеки желаещ и достатъчно извратен тип може да ги изтезава и се гаври с тях по най-брутален и кошмарен начин до смъртта им, която задължително е бавна и агонична... Потресаващо. Този и хиляди други такива филми се излъчват в цял свят - с разрешението на управляващите планетата - дори с тяхна препоръка и благословия! Същите тези господа лидери на планетата ни организират войните с неизмеримата им жестокост, проповядват цялата секс индустрия на филми и разврат като норма на живот, установяват егоизма и грубия материализъм като модел на съществуване и използват невежеството като главен свой ключ към контрола на човешките съзнания.

Наскоро на един семинар имах реферат на тема "Ефекта на Хамелеона" - как между възприятие и поведение има директна връзка и се управляват от едни и същи механизми и зони на съзнанието. Така че филмовата индустрия и медиите са наистина един много силен лост за диващината в съвременното общество. Човек гледа филм с насилие - то прониква дълбоко в подсъзнанието му, дори и при съпротива от негова страна, то променя схемата на жизненото му поведение и при случай се проявява с пълна сила... малцина умеят истински да трансформират злото... Както казват англичаните: "Monkey see, monkey do!"

Срещал съм следните думи на Учителя Беинса Дуно - перифразирам по памет: "Кръвта от всичките войни и насилия, цялата мъка и страдания се канализират и представляват едно съкровище, от което в бъдеще ще се развият нови прекрасни условия. Цялата мъка се изпраща по невидими канали към фините слоеве и слънцето, което в замяна ни отвръща с Любовта и лъчите си!"

В интерес на Истината, тези страдания са известни на Космическото Братство, което е отговорно за нашата планета и биват допускани от него - както и причинителите им, които не са обикновената човешка популация, но тъмната ложа. Може би от позицията на Цялото всичко е О'к, но понякога се питам дали тези Космически Братя гледайки от позицията на силата и всезнанието и мощта на съществуването си не са позабравили какво представлява страданието, преживявано през ограничено съзнание и носител като нашите?

За райската градина и първородния грях - преди него сме били безсмъртни, не сме се нуждаели от физ. храна, размножаването е било по друг начин - но сме били животни - духовни животни. Може би наистина след преминаването през настоящата ни ограниченост наистина ще станем Богоподобни? :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...