Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Приятелите


Светлето

Recommended Posts

Случвало ли ви се е в даден етап от живота ви, пътищата с добри приятели да се разделят, поради различни вярвания, начин на мислене, възприемане на света?

Случвало ли ви се е просто да не можете да разговаряте с доскоро близък човек? Едва ли не всяка тема да стига до конфликт?

Какво може да се направи? Може ли да се направи нещо...? Или просто пътищата се разделят...

Някъде, някога бях чела, че колкото по-нагоре по пътеката се изкачва човек, толкова по-тясна става тя и за все по-малко хора ще има място.

Здр Светле за да бъдеш приятел с някого трябва поне да имате общи черти или ценности ,но щом разбиранията ви се разминават ти не можеш да искаш да останете заедно . както някои беше писал по-горе, всичко тече всичко си променя . Не можеш да искаш да върнеш миналото само заради спмени от преди ,а и като няма на какво да те научи повече твоя приятел какъв е смисълът от него ,пък бил и тои твои близък .Остава доброто отношение между вас и това е , от друго няма смисъл, иначе твоя прятел става твои враг /започва дь ти вриди вместо да ти помага защото ти е като тежест/.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Познати да ги ринеш с лопата, приятели малко. Защо е така незнам. Дали вината е в нас, самите, защото не отделяме нужното време и внимание на приятелите си или пък този срещу нас, каточели хич не се интересува от нас самите и едвали биха могли да ни помогнат някога... Да се "нагодиш" към някой човек, така че да станете много близки приятели си е бая трудна и прецизна работа, изискваща огромно количество време и търпение. И едвали може да се постигне със всеки човек от живота ни. Но като цяло според мен не трябва да спираме да опитваме. Аз лично съм на принципа, колкото повече приятели толкова по - добре, ако някъде из ежедневието ми се появи удобен случай да си създам такъв, със радост бих се опитал, независимо дали трябва просто да кажа добра дума или да услужа с нещо или нещо подобно. Лошото според мен, е че доста често изпускаме точно такива на пръв поглед незначителни моменти в ежедневието ни. И според мен точно тези моменти съ ключът към изграждането на приятелството. Колкото и да се опитваш винаги ще има доста хора, с които просто неможеш понякога да си кажеш нищо смислено или значимо и то си е съвсем норамално. Все пак ние хората сме прекаленно различни.

"И все пак най - голямото разстояние е от човек до човек".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:)

Благост, много хубаво стихотворение! БЛАГОДАРЯ!

"Всеки търси другари

Аз искам да имам такива другари,

които да бъдат наистина мои -

когато опасност насред път ни свари,

когато минаваме страшни завои.

Скалата на друга скала се опира,

реките се сливат във обща река...

Самотният клас се огъва, умира...

Животът е дружба!Природата иска така!

( аз си го казвам ...Животът е БРАТСТВО!... )

С реките и птиците.. все пак е ясно.

С човека е друго - той мисли, мечтае.

Той бива начесто поставян на тясно.

Той иска да бъде свободен , да знае.

Приятели търся! Но не от ония,

подобни на пътници в бързия влак,

с които споделям, обядвам и пия,

и ставам интимен, но после забравям ги пак...

Приятели търся!Когато ме черни,

когато срещу ми крещи клеветата,

тогава да дойдат другарите верни,

за мен да рискуват и ранг и заплата.

Такива другари! Поне ЕДИН само !

За него на всичко да бъда готов.

Да казвам " другарю" - по - нежно от "мамо"!

Тогава ще имам Убежище, Хляб и Любов!"

Хубаво е, много е хубаво да намериш такъв приятел!

П.П. Спомних си за случката с Орела и двете сестри.

На тази, на която е дал клончето, е казал: Научи се да даваш, за да изпиташ радостта от даването!

А на тази, от която е взел венеца е казал:Научи се да вземаш, за да изпиташ радостта от вземането!

Бил е истински приятел и на двете! /И на двете по нещо не им е достигало, за да бъдат истински щастливи/.

Линк към коментар
Share on other sites

:D И те били щастливи вече-двете сестри-взела-дала,а пък Орела изхвърчал високо горе в небесата,да си дири свободата :angel:

Въпрос:Къде го Орела сега,нещо не го виждам? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Мир и Любов!

А знаеш, че да го видиш не ще! Но ще да бъде познат вътрешно! Бъди орел! Нека всички сме!

А пътя пак той показва - искаш орела и знаеш, че е в най-големи височини, там дето земния поглед не стига! Стигат там мислите и желанията - нека бъдат издигнати там дето лети той, на километри над земята! Така ще бъдем и ние орли, освободени от низостите на влаченето по корем!

Линк към коментар
Share on other sites

Приятелите!!! :) С тях е лесно, лесно е да бъдеш приятел на приятелите си, но трудното е да си приятел на неприятелите и да ги заобичаш. :hypocrite:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Майчице мила,Мир и Любов,седем изречения-седем

удивителни,братче :D. Нали знаеш- по си падам по запетайките. :D

Синева,много си прав,минах отдавна и през това,но ти как определяш неприятелите си,сега аз виждам,че не са ми били неприятели,даже май са ми били по-големи приятели от приятелите. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Приятелите!!! :) С тях е лесно, лесно е да бъдеш приятел на приятелите си,

И аз си мислех така, но понякога това е много по-трудно от второто, повярвай ми. :(

Близостта с приятелите може да ни изкуши да преминем границата на личната ни свобода и да го приемем като елемент от нашия свят. А той си има право на свой!

Усещането, че до теб има приятел, неусетно може да се трансформира в очаквания и модели на неговото отношение към нас и неговото поведение в значими (и не толкова значими) за нас ситуации.

Имах приятелка, която и сега продължавам да чувствам като такава. За съжаление, тя сподели с мен, ние минахме заедно през много важни моменти от живота и, част от които тя държи да останат в тайна. Уважавам нейното желание и се постарах да ги забравя, НО в съзнанието и здраво се окопа страха, че ще я предам. На четвъртото предупреждение (неоснователно), че ще ме убие, ако кажа на някого... разбрах, че е време да се отдалеча. "Пуснах" на няколко познати новината, че сме развалили отношенията си и не желая да се споменава името и пред мен. На нея се опитах да обясня, че го правя, за да не ми задават въпроси, от които тя се страхува... Но и това не помогна... Разбирам я... Обичам я и така, отдалеч... Без значение какво е нейното отношение към мен...

Къде и кога съм сбъркала?

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е, когато има приятели, има и зависимости и очаквания.

Аз лично стигнах до извода: да се науча да дарявам на хората това дето мога да го дам, без да търся от тях да ми върнат жеста.

Трудно е, но така, когато не се създават очаквания, не се образуват зависимости и всичко е по-опростено и по-лесно.

"Приятелите" е дума, която всеки разбира както желае.

Христос има всички нас за приятели, докато такива като, Нерон и Калигула не са имали дори и един приятел.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Случвало ли ви се е в даден етап от живота ви, пътищата с добри приятели да се разделят, поради различни вярвания, начин на мислене, възприемане на света?

Случвало ли ви се е просто да не можете да разговаряте с доскоро близък човек? Едва ли не всяка тема да стига до конфликт?

Какво може да се направи? Може ли да се направи нещо...? Или просто пътищата се разделят...

Някъде, някога бях чела, че колкото по-нагоре по пътеката се изкачва човек, толкова по-тясна става тя и за все по-малко хора ще има място.

Значи, от известен период насам съм забелязала същото за себе си и търсех смислен отговор...а ето, че тук си задавате същите въпроси... :rolleyes:

За конфликта незная дали винаги стигаме до там, но усещането, че имате да си кажете толкова много неща и, че някак неможете или варианта, че дори нямате вече общи теми....ми е доста познат... ;) най-простичко казано е, да аз съм се променила, и тя, и той.... B)

Линк към коментар
Share on other sites

Как смятате има ли разлика между приятелството между жени и това между мъже?

Аз до скоро считах :dancing yes::whistling: , че има но напоследък представите ми се поразклатиха.......

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) Приятелството да е само между душите ни ...другото е преходно :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мисля си, че на физическо ниво няма приятели. Там условностите са много. :hmmmmm:

Но приятели на душата има много. Една сърдечна усмивка... и се ражда приятелство. Споделена болка, усмивка и се ражда приятелство... :feel happy: Една добра дума, едно "вярвам в теб" и има приятелство. :rolleyes::harhar::thumbsup:

"Друг тебе не бросить, лишь тебя не спросить.

Вот что значить настояштий верной друг."

Песничка пея/ цитирам по памет.

Приятел е този, който забравя своята болка, за да те утеши. Приятел е този, който стъпква егото си и за него няма лошо настроение. С него ти е весело и приятно. Не се напрягаш, не предполагаш какво мисли или чувства. Просто споделяте... :harhar::yinyang: Ако залитнеш, той ще ти подаде ръка да не паднеш, с усмивка.

Приятел---сродна душа---единство---единомислие. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Дай Боже да има приятелски взаимоотношения ( Братство - Единство ние искаме : зовът на Любовта...и аз го разпях :) ) приятелство на всички нива + иначе сме обречени на самота...което даже и Бог не издържа...затова май и създаде света :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мисля си, че на физическо ниво няма приятели. Там условностите са много. :hmmmmm:

А защо според теб да няма, та нали ако се даржиш приятелски с някого и той ти отвръща със същото е по близо до приятелството отколкото до се затвориш и да живееш с мисълта, че на това ниво приятели няма....много кофти звучи...А не мислиш ли, че ако наистина няма - не зависи от нас да направим така, че да има....а не искаш ли да има...аз мисля, че има, но тук пак опира всичко до това какво е мисленето на човек и какви са очакванията му...от приятелите :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Говоря за онова ниво, което те приема по дрехите, по колата, която караш, по GSM-а, по това, дали има интерес да ти е приятел /кяра/. А не за това, как приемам хората аз. Принципа на огледалото преминах/усвоих. Малко хора търсят душата :feel happy: Не поставям аз условия и очаквания, имам всичко "богатствата ми са у мене" :smarty::yinyang:

Но наблюдавам хората и ми се иска да не са едни пред приятелите си :hypocrite: , а други зад гърбао им :ph34r::thumb down::feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Поправка на песничката:

"Друг в беде не бросить, лишь тебе не спросить,

вот што значить настояштий верной друг." :harhar::whistling::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мисля си, че на физическо ниво няма приятели. Там условностите са много. :hmmmmm:

Но приятели на душата има много. Приятел---сродна душа---единство---единомислие. :angel:

Да на физическо (диалектично) ниво не би могло да има приятели, но приятелите на душата - да. Според мен тези приятели на душата са много повече, но връзката в нас с тях е прекъсната. Трябва да работиме върху себе си за да я възстановим. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда че всички ние знаем, че приятели има, и приятелство има. Но всичко на този свят се променя, не е трайно, постоянно. Може и да имаме спомен от един свят, в който не е така, та затова да търсим постоянните приятели (така търсим и други постоянни неща), но пък и ние самите не сме чак толкова постоянни и истински, та как ще ги имаме? Може би пътят към истинското приятелство минава през истинската същност на човека? И като я намерим, ще намерим и истинските приятели? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Как смятате има ли разлика между приятелството между жени и това между мъже?

За мен няма. Никога не съм правил разлика между мъжете и жените. Винаги съм гледал по един и същ начин на другите, независимо от пола.

Всичко се променя, както казва и Багира. Единствения постоянен приятел е вътре в нас, той е Бог. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За мен няма. Никога не съм правил разлика между мъжете и жените. Винаги съм гледал по един и същ начин на другите, независимо от пола.

Всичко се променя, както казва и Багира. Единствения постоянен приятел е вътре в нас, той е Бог. :)

:thumbsup::feel happy: и дано повече такива възгледи у хората :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...