Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво значи достатъчно пари?


Иво

Recommended Posts

Е, три заплати да. Въпроса е да не залежават 20 :) хе хе

Валентин, това мисля говореха и другите досега: да се върти енергията и парите, за да се възстановяват и увеличават.

Нямам против многото енергия :)

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Да ви кажа, в живота си не съм имала много пари. Но пък и в най-критичните моменти се е появявал някой/нещо, което ми помага и си осигурявам нужното. Благодаря на Бога за това!

Не ме бива в пестенето. Е, имало е моменти, когато съм имала малко повечко и съм глезила себе си и близките си. Би било добре да имам малко повечко, но, и на това Благодаря!

Все пак парите са само средство, не цел...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Запас е нужен, когато не сме спокойни и уверени, че имаме и ще имаме достатъчно и винаги.

Запасът ... е вид застой ...

Ами, добре. Изхарчи целенасочено всичките си пари и виж резултата. Да, след време най-вероятно пак ще спечелиш пари, но докато това стане ще усетиш много точно какво имах предвид. Да вземем например един шофьор. Той няма да изразходи целия наличен бензин в автомобила си, а предвидливо ще зареди малко преди бензинът да свърши. Ако допусне бензинът да бъде изразходен до край, работата на двигателя ще бъде принудително прекъсната. Това е застой. Застой разбира се имаме и ако колата е с пълен резервоар, но не се кара.

Aми непрекъснато го правя smile.gif

А грешката в твоите разсъждения е в прилагането на дискретността/прекъснатостта. В природата няма дискретност, всичко е аналогово/непрекъснато.

В този смисъл аз никога не успявам да изхарча всичките си пари, защото докато харча тези, които имам сега, в този момент, в следващия момент получавам още пари. Т.е процесите на харчене и печелене или ако си послужа с по-общите термини: даване и получаване, вървят успоредно, непрекъснато и едновременно.

Абсолютно същото се отнася и за жизнената ни енергия.60.gif

Разбира се, тук има един тънък момент smile.gif

Много е важно човек да следи за това едновременно движение на процесите. Или както си имаме една поговорка - да се простира според чергата си.

Сега някой ще каже: да, ама моята черга е много малка и хич не ме удовлетворява.

Да, възможно е, но размерът на чергата в най-голяма степен се определя от нас самите, от това, което си позволяваме (съзнателно или несъзнателно) да приемаме, както и от това, което даваме.

И в много, много по-малко случаи, човекът идва с такава програма на Земята - да живее в известен недоимък.

Линк към коментар
Share on other sites

А грешката в твоите разсъждения е в прилагането на дискретността/прекъснатостта. В природата няма дискретност, всичко е аналогово/непрекъснато.

В този смисъл аз никога не успявам да изхарча всичките си пари, защото докато харча тези, които имам сега, в този момент, в следващия момент получавам още пари. Т.е процесите на харчене и печелене или ако си послужа с по-общите термини: даване и получаване, вървят успоредно, непрекъснато и едновременно.

Абсолютно същото се отнася и за жизнената ни енергия.60.gif

При болшинството от хората, постъпленията дори и да са регулярни, се получават през един месец (една седмица в някои страни).

Що се отнася до жизнената енергия, добре е да се обърне внимание и на факта, че хората прекарват в сън доста голяма част от денонощието.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ме развълнува отговора на azbuki за достатъчност на финикийските знаци, аз също бих се зарадвала на подобно нещо.Проблемът не е в парите , а в тяхното количество.Много субективно определяме това мерило.Може и да не са ти в наличност, но да знаеш от къде ще ти дойдат паричните потоци.Как да ги използваш оптимално.От всяко изкушение ли имаш нужда, появило се пред теб.Без кое можеш и без кое не.По- добре да спиш спокоен отколкото да трепериш, нощем да пресмяташ, да въртиш това, което имаш.Едва ли живота ни се дава да си хабим енергията по този начин.Достатъчно пари са тези, които служат за преживяване, не за охолство.Да ги спечелиш с лекота, с лекота да ги харчиш и да не си се пристрастил в тях.Да помагаш с тях на нуждаещите се и да ти се връща добро.  

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Не парите, а способността ни да се радваме на дребните неща, това е!

http://econ.bg/news/article183438/ucheni_dokazaha_parite_ne_kupuvat_shtastie

Линк към коментар
Share on other sites

Не парите, а способността ни да се радваме на дребните неща, това е!

http://econ.bg/news/...upuvat_shtastie

:thumbsup:Човек,който не умее да се радва на дребните неща е нещастен,независимо от това колко пари има.

Линк към коментар
Share on other sites

Практически нормален разход за двойка в столицата - 3000 месечно. Хиляда за наеми, 500 за тоци, води, данъци и осигурявания, 700 за манджаре, останалото за бензин, малки покупки и ежедневни разходи. Който си има жилище и помещение за работа негови или пък си позволява да работи за някой си, по-малко... Ако тези 3000 с енамалят на двем почва майка мизерия и току поизбухват семейни напрежения... Хайде на работа...

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:Човек,който не умее да се радва на дребните неща е нещастен,независимо от това колко пари има.

Аз затова гледам да се радвам и на дребните неща, дори и на малките бири :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Орлине,така е както пишеш,но от друга страна,ако задълбаем(мисловно) в тоя коловоз на сметките(това ми е професия впрочем),можем да се окажем в ситуацията на оня човек,който сложил каруцата пред коня и искал да върви.

Краткият ми житейски опит ме научи на едно.Винаги,когато просто давам най-доброто от себе си,в това ,което правя,без да мисля и да пресмятам колко и кога,винаги имам толкова пари,колкото са ми нужни на етапа.Замисля ли се,започна ли да смятам и да пресмятам в аванс и да правя планове,нещо се обърква и потока секва или изтънява.

Все пак в началото на пътя,като самостоятелна икономическа единица,доста стриктно си пресмятах бюджета .

Ползата от това е един навик,да контролираш без да се шашкаш ,собствените си финанси .

Наскоро видях,че две млади момчета са направили нещо добро в нета,за контрол на личните финанси.Който иска може да се възползва.Финансовата дисциплина,също е вид дисциплина и е полезна.

http://mypocket.bg/info/about_us

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Орлине,така е както пишеш,но от друга страна,ако задълбаем(мисловно) в тоя коловоз на сметките(това ми е професия впрочем),можем да се окажем в ситуацията на оня човек,който сложил каруцата пред коня и искал да върви.

Да, конят на обичта към професионалното занимание тегли финансовата каруца - така е доброто положение на нещата! :) Аз като видя две числа се бъркам и две и две не мога да събера, та сметководството го оставям на бога и на ... жената :) !

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Орлине,така е както пишеш,но от друга страна,ако задълбаем(мисловно) в тоя коловоз на сметките(това ми е професия впрочем),можем да се окажем в ситуацията на оня човек,който сложил каруцата пред коня и искал да върви.

Да, конят на обичта към професионалното занимание тегли финансовата каруца - така е доброто положение на нещата! :) Аз като видя две числа се бъркам и две и две не мога да събера, та сметководството го оставям на бога и на ... жената :) !

Разумен мъж!:)Това гарантира наличието на достатъчно пари,ама не всички мъже го правят...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146:Орлин, по твоите сметки едва ли мога да съм щастлива. Семейството ми /4 човека/ живее с 1600лв. месечно. Наесен и студент ще имам. Трудно е, разбира се, но все пак е възможно да се оцелее. Благодарна съм и съм щастлива, че, когато имам голяма нужда или допълнителни средства съдбата/Бог ми помага и се намира решение.

Та ако поставя условие на живота, че ще съм щастлива с 3000 лв. то как да стане?... Е, не би било лошо да се случи и това, но дотогава пак ще съм си щастлива и благодарна, та има толкова хубави неща...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...