Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Медиите - защо са пълни с негативизъм?


Иво

Recommended Posts

Сядам вечерта да гледам новини по телевизията и единственото, което чувам е къде по цялото земно кълбо има проблеми - катастрофи, наводнения, смърт. Медиите като, че ли рядка ни информират за проблеми, по които можем да направим нещо. Не се ли чувствате безпомощни, потресени, объркани докато гледате? Щом медиите отразяват единствено негативната действителност, коя звезда или лидер би си дал труда да направи нещо наистина ценно. Новина е ако някой крещи нецензурни думи в 8 вечерта, когато децата гледат, но не е новина, когато хирурга на заплата от 230 лева, без даже най-необходимите подръчни средства, спасява човешки живот. Защо е нужно това? Нима медиите си мислят, че единственото, което ни интересува, нас зрителите, са войните, катаклизмите, болестите и нещастието по света? И те наричат това обективност? Някой беше казал, че ако очите ти са пълни с омраза, ще виждаш омраза навсякъде. А ако очите ти са пълни с любов, с доброта, с благодарност? Тогава какво би видял репортера? Дали нямаше да бъде новина, че някой някъде е спасил човек, че обикновен минувач, който е имал 40 стотинки в джоба си дал 20 от тях на малкото детенце, което го гледа със съзли на очи на улицата?

Или както беше казал Хенри Дейвид Торо: "Сигурен съм, че никога не съм прочел във вестник някаква новина, заслужаваща запомняне. Ако веднъж прочетем за човек, който е бил ограбен или убит, или загинал при злополука, или за опожарена къща, или за корабукрошение, или за параход, който избухнал...или убито бясно куче, или за рояк скакалци през зимата - няма нужда да четем за други. Венъж стига... Не четете Таймс (англ. времена), четете Вечността."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравей, Иво! Темата е много важна и ще я "поразмърдам" малко и само в една посока, защото ти маркираш достатъчно много и все нужни!

Медиите като, че ли рядка ни информират за проблеми, по които можем да направим нещо. Не се ли чувствате безпомощни, потресени, объркани докато гледате?

Всеки избира как най - разумно да реагира!

Не се чувствам безпомощна, потресена, объркана... докато гледам и слушам...

По всеки проблем/ въпрос/ ситуация и т.н. тиражирани в пространството от медиите - ВИНАГИ МОЖЕМ да направим достатъчно - това което действително е най - възможното ... е да подкрепим с ПРАВА мисъл и ПРАВО чувство ( знаем закона за трансформиране и доста други неща знаем, можем да пращаме мигновена молитва, мисъл за подкрепа, цветовете на дъгата) ... и изобщо...ясно ми е че на всички ни е ясно, че можем много !

При лошите "новини"/ това е всъщност само вид информация...аз я приемам като възможност за нас да проявим / поупражняваме / събудим... различни светли чувства / наченки на добродетели - съчувствие, състрадание, милосърдие , а ако знаеш какво трябва да се направи - бързо прати интензивна подкрепяща мисъл в пространството - ще стане.... А всички изявяващи се по различните етажи на медийната система - са само хора ...от матрицата , всеки от тях е с различна степен на съзнание...Но ние знаем, че всеки един от нас винаги носи своята си отговорност - както за действията си, така и за бездействията си...! Мисля си че това е по - добрия вариант на реакция и ти благодаря, че реагираш точно така - натисна копчето в мен...затова всяка реакция/действие/слово е нужна...някому и за нещо!

Ние можем да реагираме с права мисъл и право чувство - винаги и никак не е трудно!

Опитайте и ще се убедите...това за всички нас става с огромна лекота и бързина...само гдето просто сме забраванковци...пропускаме да реагираме ...когато обаче се посетим или ни подсетят...много бързо ни става...ДОБЪР НАВИК !

Нека нашите мисли и чувства да са винаги в подкрепа на Цялото и разбира се за нашето РАЗВИТИЕ, РАСТЕЖ И РЕАЛИЗАЦИЯ ! Амин

Поздравявам ви с молитвата " Пътят на Живота" - Иво има ли я в базата данни?!

Любов + Светлина+ Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Днес се откри детска асамблея "ЗНАМЕ НА МИРА" във Враца... но защо ли никой не знае?. Там ще бъде осветена и първата камбана, която за пръв път се изнася извън София. Тя е поставена в центъра на града. Ще има ретроспективна изложба на детски рисунки от Златния фонд на Асамблеята. Асамблеята "Знаме на Мира" е едно светло, красиво начинание, неповторимо по рода си в световен мащаб, нещо с което България с право може да се гордее.

Но кой ли сякаш се опитва да скрие умишлено от съзнанието на българина красотата и достойнството му?

Един поглед на днешната преса го доказва:

"Цистерна с киселина се обърна заради куче", "86-годишна жена пропадна в изкоп" и прочие черно ежедневие. Нито дума за асамблеятя. Не е дори упоменато в рубриката за българска култура. Нима ще се оставим така лесно да ни убеждават ден след ден, че у нас нищо красиво не се случва? Вижте само заглавията -- цигани, престъпност, трупове... НЕ! Всеки един ден в България стават чудесни неща, всеки ден някой самороден талант сътворява изпод ръцете си красота, композитор композира хубава мелодия, някой неизвестен човек прави благородна саможерва... Ала за тях никога не чуваме, защото дирижираните ни медии хвърлят усилията си да се ровят в живота ни за нечистото, обезверяващото и ни го представят като единствената сива реалност. Aла все повече хора осъзнават медийната манипулация.

Ще цитирам по-долу едно открито писмо от общото събрание на БАН:

"Стига национален нихилизъм

От членовете на Общото събрание на БАН

В последно време българската общественост е подложена на сериозен медиен натиск, който води до усилване на напрежението в социалния и обществено-политическия живот. Вместо обективна информация и разумни обяснения, в част от медийното пространство се насажда национален нихилизъм, недостатъчно отразяване на положителни достижения, като в замяна на това се акцентира върху единични негативни явления. Типичен пример в това отношение е разразилата се медийна истерия във връзка с една лична семейна трагедия.

“България уби дете" на цяла първа страница в един български всекидневник е груба клевета и очерняне на Република България, на нейния трудолюбив и дълбоко хуманен народ. Това очерня България не само в нашите собствени очи, но и в очите на света. И това в момент, когато светът и Европа оценяват положително България и отварят вратите си пред нея.

Българската академия на науките като национална институция е отговорна, съгласно закона и традициите за развитието на много духовни аспекти в страната, за чистотата на българския език и литература, за българската история и култура, за хуманитарните и природните науки.

Учените от БАН призовават всички обществено отговорни личности към толерантност, съблюдаване на истината, спазване на законите и съхраняване на националното достойнство.

Националното достойнство на България трябва да стои над всичко. Българският национален възрожденски дух е показвал завидна устойчивост и сила в тежки ситуации.

Да пазим чисто и свято името на България! "

Няма съмнение, че НЯКОЙ желае българина да е черноглед, унил, беден, обезверен и без достойнство? Ще му позволим ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,

Докато четях тематата ти и си спомних детството ми... Дните, прекарани на село, при баба и дядо. И по-точно един конкретен момент. Един навик който имах, едно усещане...

Стая. Прохладна. Скрита зад тънки, сламени щори и бели надиплени пердета. Мирис на различни треви и билки, носещ се то скрина наблизо... Наредени избелели снимки на любими хора, сухи полски цветя във вазичка на близката масичка и сервизи... скрити зад стъклените витрини...

А отвън, филизите на лозата тихо почукват по прозореца.

Там имах навика да седя и да разглеждам бабините списания. Старите бабини вестници и поща.

Повярвайте, нямаше нито една негативна статия, нито едно отрицателно усещане. От всички страници лъхаше надежда, вяра, любов. Милосърдие.

Дори разказите за и от войната, спомените на хората бяха пропити с някаква... радост. Нереалност.

Заряд. Имаше огромен заряд.

И до днес, когато отида там все търся старото четиво... За съжаление обаче, повечето вече ги няма, тъй като баба ги използва да си пали печката...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,

Докато четях тематата ти и си спомних детството ми... Дните, прекарани на село, при баба и дядо. И по-точно един конкретен момент. Един навик който имах, едно усещане...

Стая. Прохладна. Скрита зад тънки, сламени щори и бели надиплени пердета. Мирис на различни треви и билки, носещ се то скрина наблизо... Наредени избелели снимки на любими хора, сухи полски цветя във вазичка на близката масичка и сервизи... скрити зад стъклените витрини...

А отвън, филизите на лозата тихо почукват по прозореца.

Там имах навика да седя и да разглеждам бабините списания. Старите бабини вестници и поща.

Повярвайте, нямаше нито една негативна статия, нито едно отрицателно усещане. От всички страници лъхаше надежда, вяра, любов. Милосърдие.

Дори разказите за и от войната, спомените на хората бяха пропити с някаква... радост. Нереалност.

Заряд. Имаше огромен заряд.

И до днес, когато отида там все търся старото четиво... За съжаление обаче, повечето вече ги няма, тъй като баба ги използва да си пали печката...

Mисля си, че сега някой хвърля усилия и пари да издирва само негативното от живота и да го представя на хората. Гледайте Bowling for Columbine и ще видите как се прави това в Америка. А е известно, че някои от предишните ни управляващи бяха тясно свързани с американското управление. Не е тайна, не негативните медии, като Труд, 24 часа, 168 часа, Btv са в ръцете на западни компании, които пет пари не дават за България и нашите цености.

Линк към коментар
Share on other sites

Който трябва да научи - със сигурност е чул и даже участвал...имаше предварителна разгласа и подготовка.

Радвам се на справедливия ти гняв/възмущение - той е допустим.

Някъде имаше точно такава тема - за нашето отношение към разните писанки из разните медии.

Мисля си че всичката тази негативност всъщност е естествен тренинг за нас... да не се поддаваме неразумно на безумията им, има начини за бързо трансформиране.

Не създавай отношение че са всесилни...не са ....не могат да ни повлияят.Това е естествен подбор/филтър/закаляване за нас..

Споделих го в другия пост.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Да...сливането на темите от модераторите за подценената асамблея Знаме на Мира и негативизма на медиите стана светкавично...

Поради това ще продължа

Публикувано на May 28 2005, 21:34

Днес се откри детска асамблея "ЗНАМЕ НА МИРА" във Враца... но защо ли никой не знае?. Там ще бъде осветена и първата камбана, която за пръв път се изнася извън София. Тя е поставена в центъра на града. Ще има ретроспективна изложба на детски рисунки от Златния фонд на Асамблеята. Асамблеята "Знаме на Мира" е едно светло, красиво начинание, неповторимо по рода си в световен мащаб, нещо с което България с право може да се гордее.

Но кой ли сякаш се опитва да скрие умишлено от съзнанието на българина красотата и достойнството му?

Пенсил, благодаря за будното ти съзнание и ангажираността ти....ние имаме абсолютното право да бъдем взискателни/филтър в това отношение...

НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ - ЩО НЕ ГАСНЕ!!! ...всичко зависи от податливостта/пропускливостта на съзнанието на българина... доста имаме да работим върху себе си по този въпрос...и това си е част от оцеляването на човечеството ....а младите почти изобщо не ги четат тези вестници...те имат автозащита...но въпросите изобщо не са за подценяване.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Да се всели живият Дух Христов в хората!!! Амин

Любовта на Отца , Благодатта на Сина и Причастието на Светия Дух с нас , в нас и около нас!!! Амин

Линк към коментар
Share on other sites

НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ - ЩО НЕ ГАСНЕ!!! ...всичко зависи от податливостта/пропускливостта на съзнанието на българина... доста имаме да работим върху себе си по този въпрос...и това си е част от оцеляването на човечеството ....а младите почти изобщо не ги четат тези вестници...те имат автозащита...но въпросите изобщо не са за подценяване.

Много точно, поздравления.Който си няма друга работа да им се връзва на медиите и да си харчи парите и времето.Не бях се замислял за трансформирането на лошите новини досега, аз просто превключвам канала , и при рекламите е така.Вече не ме дразнят.Ама действително всичките тези пари които се пръскат-те все при еднии същи хора си се въртят.Никак не е справедливо. Дано да не го угасят туй що не гасне.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес се откри детска асамблея "ЗНАМЕ НА МИРА" във Враца... но защо ли никой не знае?. ....

Все пак добри новини има -- ето фото репортаж от асамблеята

Знаме на Мира

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Медиите понякога са единствената възможна справедливост. Много скрити факти (много често криминални) остават неизвестни за обществеността, докато не се намесят журналистите. Т. нар. "лоши новини" са действителните новини. Светът, в който живеем не е добрият свят от приказките. Да приемем реалността, такава каквато е.

Линк към коментар
Share on other sites

От друга тема по тази:

Преди 14 години бяхме на гости при приятели в Ст. Петербург. Поради естеството на работата си, журналистика, тя застъпваше схващането че "трябва хората да знаят" за престъпленията, корупцията и пр. Гледахме филм по телевизията и имах възможност да наблюдавам нейните изключително емоционални и според мен, неадекватни реакции. Тя ми препоръча филм с Жерар Де Пардийо в местното кино. Във фоаето дочух разговор. Един студент питаше свой приятел за какво се говори във филма, отговориха му, малки убийства. "Не гледам убийства" - заключи първият и си замина.

"в света, но не от света" е точно казано от Господ

"блазе на тези които запушват ушите си когато им говорят за кръвопролития" Библията

Да, :thumbsup2: , съгласна съм. И аз от доста време отказвам да гледам т.нар. "екшъни" по телевизията, но и новините май започнах да отказвам вече.

А интересно, бях чувала, че преди години в САЩ май създали радио, в което залагали на 100% позитивни новини, но само след 6 месеца фалирали. Защо хората обичат да слушат (и виждат) лоши новини - убийства, наводнения, земетресения... - не разбирам?

Защо хората обичат да слушат (и виждат) лоши новини - убийства, наводнения, земетресения... - не разбирам?

:hmmmmm: Ами може би, защото на фона на тези ужаси изглеждат добри и не се налага да се вглеждат в себе си. Убедих се, че от това хората най-много се страхуват. :feel happy:

Обикновено убийствата, наводненията и земетресенията са истина. Истината трябва да бъде отразена. И разбрана, и осмислена. В света на илюзиите всичко е добро. И който копнее за такава илюзия да чува/вижда - или е много наивен, или е отчаян революционер. Другото е да се затвори в кулата и да се изолира от живота и изобщо от света.

Все още няма телевизия, която да предава на живо от Рая.

Все още няма телевизия, която да предава на живо от Рая.

Да :D , вярно. Ще се наложи да преживеем и без райска телевизия.

Мисълта ми беше, не че медиите си измислят лоши новини (макар че и за такива неща съм чувала), и наистина всеки ден се случват толкова много нещастия, но на мен ми се струва, че медиите се концентрират предимно върху лошите новини и в края на емисията съвсем бегло се споменава, че се е открила нова изложба примерно или нещо подобно... И на всичкото отгоре накрая с широка усмивка ни пожелават приятен и спокоен ден (или нощ) - пълен абсурд!

....Може и да съм наистина прекалено наивна, но ми се струва, че медиите ми вменяват картината на един по-лош свят, отколкото е в действителност. В крайна сметка всеки ден се случват и много хубави неща, за които също искам да знам.

...на мен ми се струва, че медиите се концентрират предимно върху лошите новини и в края на емисията съвсем бегло се споменава, че се е открила нова изложба примерно или нещо подобно.... искам да попитам, каква е в такъв случай реалността? Може и да съм наистина прекалено наивна, но ми се струва, че медиите ми вменяват картината на един по-лош свят, отколкото е в действителност. В крайна сметка всеки ден се случват и много хубави неща, за които също искам да знам.

:thumbsup::thumbsup: И моето впечатление е същото. И аз искам да знам и за хубавите неща, които са значително повече от "лошите". Колкото до вкусовете на хората - доколкото разбирам от хора и влияние върху тях - по-скоро медиите манипулират вкусовете на обществото, а не обратното.

Ето в момента по телевизията предават новина за отвличане на самолет - центрират репортажа около личността на похитителя, опасността за пътниците, а за анонимните служители от сигурността, които са успели да предотвратят тази опасност - бегло споменават и то само за да придадат повече достоверност на новината. Можеше да се напише и по обратния начин, нали? :dancing yes: ....

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

Медиите понякога са единствената възможна справедливост. Много скрити факти (много често криминални) остават неизвестни за обществеността, докато не се намесят журналистите.

Тук съм съгласен.

Линк към коментар
Share on other sites

Медиите понякога са единствената възможна справедливост. Много скрити факти (много често криминални) остават неизвестни за обществеността, докато не се намесят журналистите. Т. нар. "лоши новини" са действителните новини. Светът, в който живеем не е добрият свят от приказките. Да приемем реалността, такава каквато е.

Така е, Мона.

Четвъртата власт.

Линк към коментар
Share on other sites

Медиите са пълни с негативизъм, защото всъщност по по този начин работи дяволът. Насаждайки страх.

Прочетете ето тази статия и ще ви се отворят очите: http://pencil.hit.bg/los_Voladores.htm

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат(Валентин Петров @ Apr 7 2007, 19:58)

Преди 14 години бяхме на гости при приятели в Ст. Петербург. Поради естеството на работата си, журналистика, тя застъпваше схващането че "трябва хората да знаят" за престъпленията, корупцията и пр. Гледахме филм по телевизията и имах възможност да наблюдавам нейните изключително емоционални и според мен, неадекватни реакции. Тя ми препоръча филм с Жерар Де Пардийо в местното кино. Във фоаето дочух разговор. Един студент питаше свой приятел за какво се говори във филма, отговориха му, малки убийства. "Не гледам убийства" - заключи първият и си замина.

"в света, но не от света" е точно казано от Господ

"блазе на тези които запушват ушите си когато им говорят за кръвопролития" Библията

:feel happy: БЛАЗЕ НА ТЕЗИ КОИТО ЗАПУШВАТ УШИТЕ СИ КОГАТО ИМ ГОВОРЯТ ЗА КРЪВОПРОЛИТИЯ

:feel happy: Не гледам телевизия + Не чета вестниците...вече безкрайни седем години :dancing yes: познавам достатъчно други човеци които приключиха доста много и по отдавна с възприемането на страха и манипулирането на чувството за съчувствие + състрадание + страх от тези вибрации!

Това което се случва + не зависи от вас ....НЕ ГО МИСЛЕТЕ ( оценявайте емоционално...СърцеМисления + УмоЧувствания разни и разнообразни да се филтрират незабавно )+ всъщност СМО = Средствата за Масово Осведомяване ...това си е естествен подбор на човечеството :3d_039: който се обърква или ще се центрира или ще го центрират или ще го центрофугират :dancing yes::thumbsup2: Има БОЖИИ ПРОМИСЪЛ ! АМИН

:feel happy: Любов + Светлина + МИР + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Блазе ми, че никога не си запушвам нито ушите, нито очите. Блазе ми, че за мен истината (каквато и да е тя) е най-висшата ценност.

Аз искам да виждам, да чувам и да знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз искам да виждам, да чувам и да знам.

Като искаш да знаеш ще ти кажа нещо, което съм разбрал. Докато се страхуваш, чувстваш се виновен, другите са ти виновни (т.е. съдиш ги), никога няма да можеш истински да си щастлив и да заобичаш. На това учат всички велики духовни водачи: Прошка, благодарност, ЛЮБОВ, и т.н. Ако ти се стремиш към любовта, искаш да бъдеш обичан и да обичаш, към това се стремиш и това искаш, тогава какво ти пречи? Пречи ти страха. Имаш ли файда от него? Ако прочетеш статията, която съм посочил при предишният ми пост, ще разбереш кой има интерес да се страхуваш.

Линк към коментар
Share on other sites

Малко ми е непонятно. Самата аз съм журналист и подобни тези не издържат проверката на реалността. И междувпрочем, не ме е страх от никого.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е живота? Живота е многообразен. Случва се и лошото, не само лошото. Не мисля, че е добре да затваряме очите си и да си мислим, че него го няма. Най-малкото може да ни се удаде възможност да помогнем на някого. Или да се замислим на къде е тръгнал света и какво може да направим, за да променим малко посоката. Да съдействаме всички заедно, за да спасим света, в който живеем. Да сме полезни. Да спасим и душите си и природата и красотата и всичко. Трябва да знаем какво, къде се случва. До къде се е разпростряло лошото, което причиняваме съзнателно или несъзнателно.

Аз пак съм позитивно настроена. Искам усилия, действия. На мен новините не ми пречат на позитивизма. Карат хората да се замислят за проблемите. Но трябва да сме всички заедно, за да успеем.

Това, което някои хора не искат да гледат и слушат се случва в реалността, а не във филм.

И стига с дявола.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Това "Какъв е живота?" риторичен въпрос ли е? - т.е лош. Аз поне не мисля така. Но ако вярвам само на това което научавам от медиите, то съвременния живот се състои от 90% лоши новини и 10% добри. Ти wonderful обикновено си много позитивно настроена, направо се учудвам на позицията, която заемаш.

Също се учудвам като видя някоя млада, крехка и миловидна журналистка да показва с възторг кървавите следи по плочките, и с голям ентусиазъм да повтаря и потретва какво се е случило, точно как, кой съсед какво е видял и така - 20 минути. Вярно случило се е нещо много лошо, вярно обществото трябва да научи за него, но от 30 минути новини, 20 минути да е това, после още 5 за някакъв скандал в парламента например и после за 1 минута, че е направена нова експозиция в историческия музей например и в останалите минути прогнозата за времето, е, това вече нито го разбирам, нито го харесвам. Убедена съм, че има и много позитивни новини и то не само в сферата на културата или че се е родило ново тигърче в зоопарка например, но никой, кой знае защо, не иска да ни информира за тях.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Не гледам телевизия + Не чета вестниците... приключиха доста много и по отдавна ...страха и манипулирането ...да се филтрират незабавно ...

:feel happy::thumbsup:

СМО = Средствата за Масово Осведомяване ... :
или за масово Объркване

това си е естествен подбор на човечеството...ще го центрират или ще го центрофугират

точно казано

Има БОЖИИ ПРОМИСЪЛ ! АМИН
Амин!

с голям ентусиазъм да повтаря и потретва какво се е случило, точно как, кой съсед какво е видял и така - 20 минути. Вярно случило се е нещо много лошо, вярно обществото трябва да научи за него, но от 30 минути новини, 20 минути да е това, после още 5 за някакъв скандал в парламента например и после за 1 минута, че е направена нова експозиция в историческия музей например и в останалите минути прогнозата за времето, е, това вече нито го разбирам, нито го харесвам.

Да. Промиването на мозъка със сцени на насилие и показване на деградирала човешка природа води до цинизъм, материализъм, безверие, потенциално развива садо-мазохизъм и сваля морала.

- Вестниците наистина ни заливат с лоши неща, понеже така хората се стресират и властта над човека се заздравява; освен това вниманието се прехвърля от по-важни неща - например важни (държавни)сделки и закони...
- Да, това е така.

Залети с информация за изнасилвания и убийства.

И какво значение има тогава че мафията управлява България?

(Псалми 125:3)

... нечестието няма да налага скиптъра си върху участта на праведните, Да не би праведните да простират ръце към беззаконието.

(Псалми 119:134)

Избави ме от човешки насилия; Така ще държа Твоите правила..

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...