Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Една гатанка


Иво

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

:hypocrite:

Хубава гатанка ... !

Но защо да го мисля? Айнщайн вече го е измислил в "Теория на относителноста".

"Малко" за "малките" и "много" за "големите" .

"Блаженни бедните духом".

Другото е в ума ми, защото съм беден и не мога да го разхищавам.

Линк към коментар
Share on other sites

:)) малкото е това , което правиш всеки ден:))

което правиш несъзнателно или осъзнато за конкретния миг :))но не осмислено като част от цялото:)

което е стъпката от пътеката :))

което е усмивката от смеха :))

подадената ръка :)

буквата "А" , защото може никога да не кажем "Б"))))

може би най трудното - началото :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Малкото" не е непременно малко

Ако малкото не е малко, какво тогава е малко?

Дали е голямо? Или голямо в потенциал? Или начало?

Или това което правиш всеки ден?

Или може би малкото всъщност е голямо, но поради нашето невежество ние го считаме за малко?

Линк към коментар
Share on other sites

Има твърдение в окултната наука, че този който е най-малък в Божествения свят, всъщност е най-голям.

Иначе, всеки знае, че малкото и незабележимо добро е много голямо, защото то не търси признание - остава неизвестно и безкористно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Какво е малко, ако доброто не е добро и лошото не е лошо?

Малка е Любовта, защото е смирена! Тя обича и двете понятия! Но, всъщност - ако нямаме понятия за добро и лошо, излизаме извън времето и пространството - защото те са свързани с него - тогава изчезват понятията за малко и голямо, близко и далечно, бъдеще и минало. Остава само състоянието на съзнанието. Така че отговорът на гатанката - коан е съсредоточаването на ума върху нея и излизане извън рамките на логическото мислене - това е отговорът на всички коани въобще...може би! Само лично мнение!

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко нещо в нашия свят е и малко добро, и малко лошо - няма абсолютно деление. Светлосенки....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Малкото е само в представите ни, ако го виждаме и чевстваме такова то е такова, ако не го чувстваме малко значи не е, то е нещо абстрактно и относително, илюзорно.

Въпрос на представи и фантази, схващане, виждане и прочее...

Линк към коментар
Share on other sites

Някаква относителна мярка, която ни помага, докато не стигнем до чувстването и до света, в който няма мерки, а само усещане... :feel happy::rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако "Доброто" не е непременно добро и "Лошото" не е непременно лошо, какво е "малко"?

"Малкото" не е непременно "малко".

Линк към коментар
Share on other sites

"... Ако имате вяра, колкото едно просено зърно

можете планина да преместите!..."

Линк към коментар
Share on other sites

Малко е всичко , което сме измерили и сложили в рамки , ограничили и застопорили до нашите разбирания . Малко е единичното , нехармоничното , противоречащото. :3d_113:

Малко е винаги любовта , която даваме , малко е и любовта която успяваме да абсорбираме , винаги ще бъде малко на фона на планетарното зло . На фона на негативното , неградивното , сенчестото .

Малко се оказва винаги времето , все не стига да разположим всичките си добри намерения както трябва .

Малка е вече границата между видимото и невидимото .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

"Малко" е недостатъчно. Недостиг. И още малко ни е нужно, толкова малко само да се докоснем или да се отблъснем. Но и малко-то понякога е обхождането на целия свят, за да намерим само една невидима прашинка, която да НИ изпълни със смисъл.

Малко-то всъщност е Всичко.

Аз мисля, че ти си знаеш отговора.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Ако "Доброто" не е непременно добро и "Лошото" не е непременно лошо, какво е "малко"?

Ако “Доброто” не е непременно добро и “Лошото” не е непременно лошо, то доброто в “Доброто” е непременно малко, както и лошото в “Лошото” е също непременно малко.

(но защо пък непременно малко?)

Всичко непременно (постоянно, иманентно) е достатъчно и много, всичко пременно (изменчиво, нееднозначно) е винаги малко. И най-дългият живот е кратък (малък), защото не е непременно само живот, а и смърт в далечния му край.

Така че, ако не непременно добро е “Доброто” и ако не непременно лошо е “Лошото”, то непременно има малко добро в “Доброто” и малко лошо в “Лошото”.

----

Всичко е малко! (дори силата на моите обяснения). А това “всичко-е-малко” е “Ако-то”, условността на гатанката, която е неимоверно и непременно голяма. Защото преведем ли гатанката на по-понятен език получаваме: “Ако “Доброто” е малко добро и “Лошото” е малко лошо, то е кое е малко?”

Малко е доброто, малко е лошото, малко е всичко! Психологически казано, щом едно нещо не е абсолютно, то независимо каква е относителността му, то е малко. Такова е условието, “Ако-то” на тая гатанка, всяка непременност да се снеме, да се о-малко-ти.

Но ако всичко е малко, това “Ако” – само по себе си – малко ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Цяла седмица почти следя "малко".

"Колко много?иска човек?

А колко малко?му трябва."

Попитах веднъж.

-Ще ми отделиш ли,малко време?

Отговорът беше.

-Малко не означава недостатъчно.

Оттогава си мисля,колко и какво е малко.

Ако колко /малко/Е,то е предварителността на толкова.

Ако Е искане и трябване,то е недостиг,но и достатъчност.

Ако малко е отнасяне /сравнявам с/,то е взето от.Взетото от, е част.А, щом е част,то е от.Т.е. съставно в неделимото-Всичко.

Ако малко означава,то не Е малко,защото е различно за Всеки,който означава.

Ако малко значи,то е значението си.

Затуй.Малко е Всичко,което/Всичко/няма друго за сравнение.Малко Е несравнимото,а то Е Всичко.

Тъй мисля:)сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако "Доброто" не е непременно добро и "Лошото" не е непременно лошо, какво е "малко"?
колко и какво е малко.

малко е отнасяне /сравнявам с/,то е взето от.

Ако малко значи,то е значението си.

малко ~ мало,рус. ~ mal fr. - лош, лошо

мелький - плитък, дребен

малко добро - достатъчно добро

малко зло - може да развали каца с мед

малко ум, малко разбиране ~ недостатъчен ум

вяра малка като синапено зърно изглежда чe е достатъчна

най малкият ще бъде най-голям, его -> 0, верният на Бог

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Според мен няма такива понятия като МАЛКО -ГОЛЯМО или ВИСОКО -НИСКО и т.н.Това са граници поставени от нас хората.Как човек може да ме обеди че нещо е МАЛКО или ГОЛЯМО.А да не говориме че няма такова нещо в света като МАЛКО.Кое е малко -ЗЕМЯТА ,ХОРАТА,ПЛАНИНИТЕ И Т.Н. Като се замисли човек всичко е толкова разтегливо понятие че е един омагьосан кръг от които излиза само СЕБЕОТРЕКЛИЯ се.

Маи се поолях в размисли. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Според мен няма такива понятия като МАЛКО -ГОЛЯМО или ВИСОКО -НИСКО и т.н.Това са граници поставени от нас хората.Как човек може да ме обеди че нещо е МАЛКО или ГОЛЯМО.А да не говориме че няма такова нещо в света като МАЛКО.Кое е малко -ЗЕМЯТА ,ХОРАТА,ПЛАНИНИТЕ И Т.Н. Като се замисли човек всичко е толкова разтегливо понятие че е един омагьосан кръг от които излиза само СЕБЕОТРЕКЛИЯ се.

Маи се поолях в размисли. :rolleyes:

Пак идеята за илюзията, само че такова нещо няма.Ако скочиш от високо можеш да се убиеш(това едва ли е граница поставена от човека), да се вдигнеш голям камък, не е като да вдигнеш малкък.Разтегливостта на понятията зависи от този, който ги използва.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...