Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравейте!

Тимусната жлеза е може би най-мистериозния орган в човешкото тяло - поне що се отнася до традиционната медицина и анатомия.

Ясно е, че тимуса функционира при децата, като някъде през пубертета закърнява. Известни са обаче случаи на пробуждането на тимуса при хора, търсещи начини за себепознание и самоусъвършенстване...

Споделете мнения по въпроса, ако имате желание разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравеи Венци!!!

Мисля че говорихме за тимусната жлеза, и ти каза 4е е възможно да е свързана с любовта. Аз мисля 4е е така. За6тото "Моми4ето" има развити сензори за усе6тане, интуиция, може би и телепатия, а и между другото доста 4есто се влюбва. Може би това е в следствие на тази жлеза?

До скоро

Балки

Линк към коментар
Share on other sites

Балки, аз доста ти говорех, но със сигурност нямах такава любов предвид, хайде като се видим...

Това стана малко като частен канал, за което се извинявам, но помогнете все пак и вие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, приятели!

Здравей, Венци , всъщност може да имаме желание да споделим, но да нямаме време ...но всяко нещо с времето си.

Тимусната жлеза – осигурява имунна защита на организма;изработва 10 хормона (един от тях е на растежа); Т-лимфоцитите, изработвани от тимуса осигуряват противовирусна и противотуморна защита.

Маса на жлезата абсолютна :13,26 - 37,52г – 12,85..;относителна 4.2 – 0.9 – 0.2% .

"Белите дробове и сърцето образуват триъгълника на движението на три сходни жизненоважни енергии. Тези три ъгъла на небесната енергия образуват центъра на душата на тялото. Основен елемент в него е тимусната жлеза. На определени интервали от време всеки от дробовете приема (чрез съответната ноздра) прана с енергиен знак Дясно (+) и Ляво (-). Така балансът Ян и Ин се установява в сърцето (камерите) и се контролира от тимусната жлеза. Дробовете имат 12 центъра за информация за състоянието на алвиолите. Те се управляват от 12 гена в ДНК, плюс един главен, който се намира в тимуса. Наричат се кармични атоми. При данни за нарушена енергийна хармония започват: недостиг на въздух, спазми в дроба, нервно напрежение, болки при силно вдишване, болести, включително туберкулоза. Ако 12-те гена подадат информация за тежки поражения в обмяната на прана с кръвта, Тимусът може да вземе решение за самоунищожение - така се получава болестта рак на белия дроб. За ДНК тази смърт е нужна, за да се избегне закодирането на мутиралия орган. Казвали сме и друг път, че с изключение на рака причинен от страх (стрес), всички други видове рак се причиняват от самия организъм. Затова смятаме за изключително наложително да напомним, че след 20 март 2001г. всяка цигара не е вече опасна за здравето, а може да се окаже смъртоносна, защото именно тя може да “претовари” алвиолите в момент на информиране.

Замърсяването на белите дробове е един от основните причинители на болестите в бъбреците, пикочния мехур и далака, защото енергийно тимусът е свързан с тези центрове много тясно." - не мога да се сетя откъде я имам и знам тази информация, но надявам се, че ще е полезна за търсещите.

Добро здраве + Добри постижения

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря много за тази информация, но на мен някак не ми се вижда близка. Не знам как точно да го обясня, но ми е далечна... Тимуса има и други функции, които в определени моменти само се проявяват.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря много за тази информация, но на мен някак не ми се вижда близка. Не знам как точно да го обясня, но ми е далечна... Тимуса има и други функции, които в определени моменти само се проявяват.

жлезите може да се разглеждат във връска със свързаните с тях чакри

сърдечна чакра - мир, покой, единство, др.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Благодаря за полезната информация за тази почти неизвестна жлеза - аз за пръв път чух за нея. тоест четох, в книгите на Мантак Чия, където той казва че това е жлеза на подмладяването и духовният растеж, и че играе важна роля във вътрешната алхимия! Та ето един принос и от братята ни китайци!!! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Има интересни упражнения за хармонизиране работата на всички жлези.

За тимуса едно от тези упражнения е лекото потупване на жлезата с двете ръце едновременно и съпроводено със звук / гласна буква или Ом , може и да е с музикално звучене. Успех в приложението. Подмладява и съдейства за растенето на всички нива.

Всъщност пишейки ми “изникна “ въпросчета:

Кои са условията за правилно растене? Какво мислите? Венци, благодаря за темата.

:feel happy::thumbsup2::smarty:

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Tимуса е до гръдната кост, чието наименование означава " Излъчващ "... Една от първите спирки е на раждащата се Нова душа...

Линк към коментар
Share on other sites

Гръдната клетка е сложно устроена- няма да се спирам на съдържанието й, но ще обърна внимание на това, че имаме 12 чифта ребра, които започват от гръбнака, който представлява система на "змийския огън", и се свързват отпред посредством стернума-гръдната кост (съвсем правилно обозначена като "излъчваща"). Така, когато в сърцето на човека се пробуди огънят на онази останала в нас искрица от Изначалната Божествена Светлина, то посредством ребрата-24 на брой, по 12 от всяка страна, тази светлина се разпространява назад към гръбначния стълб, а от там- посоката е и нагоре, и надолу, като се създават предпоставки за "освобождаване" посредством въздействието на Светия Дух със своята Седморна Светлина. Пробуждането на тази искрица става в сърцето на човека, и по-точно в малкия кръг на кръвообращение, или "реката на живота"-Йордан, където човек със съзнанието на Йоан се кръщава с Христос, след което Христос се оттегля от Йоана- оттегля се от сърцето и се отправя към тимуса, където започват интезивни процеси, и на чисто органично ниво се излъчва от тимуса един хормон, който започва да оказва въздействие върху цялото тяло. Новораждането е започнало, при това, всеки, който приеме това кръщение, съвсем буквално познава Христос по плът, целият му организъм се запознава с Христос, и от тук започва ученичеството- новораждането започва с новораждане на Душата, след което следват освобождаващите действия на Духа. Така, ученикът е поел един Път, в който старата природа, стария "аз", стария висш "аз", старото мозъчно съзнание, старото сърдечно съзнание, и старото подсъзнаие (системата далак-черен дроб), които представляват една обърната надолу пентаграма. Защо, защото на това ниво на развитие, най-голям дял заемат подсъзнателните процеси, и затова и в източните, и в западните окултни системи, се описва една област около и под пъпа, в която е целия "жизнен кредит" на човека. Е, при процесът на новораждане, този център трябва да прекрати своята дейност, а водещ център, в който се обособява новия "жизнен център" е именно тимусът, в който и от който се приема един ново жизнено въздействие, което има две основни действия- едно, свързано със срутване и събаряне на всичко старо, а второто е едно съграждане- отглеждане на онзи, който трябва да бъде възкресен от мъртвите, Небесния Човек. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Благодаря ви приятели за темата и материалите по нея.

И аз намерих нещичко, макар и оскъдно.

"Тимусът и епифизата са рудиментарни органи, те постепенно атрофират след половото съзряване.

Епифизата е голямо овално жлизесто образование и се отнася към междинния мозък. шишарковидната жлеза забавя действието на гонадотропните/полови/ хормони, стимулиращи развитието на половите жлези.

Ранната атрофия на епифизата довежда до преждевременно сексуално развитие/възможно е в детството/. С други думи, епифизата по действие е противоположна на половите жлези /опозиция Телец-Скорпион/. Веднага щом се усили функцията на половите жлези, епифизата атрофира и обратно.

Астролозите свързват шишарковидната жлеза с религиозността и центъра на психичното съзнание - третото око. Следователно функцията й се асоциира с Луната и с нейната най- висша октава Нептун.

Същите процеси се извършват и с тимуса. Днес той се разглежда като основен орган на имунитета. С функцията на тимуса се свързват Слънцето и Прозерпина /според местонахождението на чакрата/."Медицинска астрология" на Лариса Назарова, стр.30

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересно, Кристияне - това си е чиста алхимия. Според опитните в процеса, няма спиране на долния център, но прехвърляне на фокуса на по-високо ниво - в сърцето, дробовете и тимуса, а по-късно и в главата. Познавам една жена която ми разказваше как чувства вътрешното си същество като жива същност, която иска да излезе и напира точно през тимуса. Тя обаче се беше уплашила и направи всичко възможно да спре процеса.

Танечка - а това за обратната корелация между хипофизата и гонадите е наистина странно - за пръв път го чувам - мерси много, наистина е важно! :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Орли, темата за тимусната жлеза наистина ме заинтригува много, тъй като по - рано бях чела , че с тази жлеза е свързано духовното израстване на човека. Не можах да си спомня, обаче, къде го бях чела и затова разрових из книжките си и намерих само това, което е в горния ми постинг.

Днес се срещнах с една приятелка и я попитах дали няма някаква информация за тази жлеза. Нямаше такава информация, макар и да имаше и тя някаква бегла представа за нея. Качихме се в автобуса и тя се заговори с един мъж. След като той слезе от автобуса тя ми каза, че на този мъж му е извадена тимусната жлеза още в младежките му години, тъй като се е била увеличила твърде много.

Попитах приятелката си какво представлява като човек този мъж, какви са му отношенията с жените, каква е майка му по характер.

-Буен характер в младежките години, и досега много добър и раздаващ се.

-Властна майка, която не е харесала нито една от приятелките му и затова все още не е женен /около 40-45 годишен/, макар, че е живял с една от тях отделно от майка си.

Би ли изразил мнение по случая, каква може да бъде причината за увеличаването на тимусната жлеза - от психологична гледна точка, тъй като ми се струва , че не случайно срещнахме този мъж.

Мисля, че мнението ти ще е от полза на много от четящите. :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Жлезите се увеличават когато има дисбаланс - когато нещо не е наред, когато има някаква липса на елемент и чувство. Когато майката е властна, в подсъзнанието на момчето се залагат известни заложби за в бъдеще. Например това че в отношенията си с жените винаги ще търси доминираща го жена. Както казваш - явно е че въобще не е стигнал до брак - заради майка си - защото се оставя тя да го манипулира - да бъде "момчето на мама", дори и на 40 години!Вероятно баща му е нерешителен и не му се чува гласът, така че това което му е предал сигурно е трудно вземане на важни решения и отстояване на себе си. Силата на този мъж е в женската му страна - в емоциите му - те са силни и той е интуитивен и чувствен, но нерешителен. За жлезата - предполагам че е в резултат на именно на страстта му към жените като млад, която обаче влиза в конфликт с подсъзнателно силно заложените изисквания от майка му - тоест съзнателно или не - тя го иска само за себе си и той се подчинява на това(неосъзнато). Когато е с момиче, подсъзнанието му внушава че изневерява на майка си и страстта, сексуалния му нагон се сблъсква с вината че изоставя мама. Тимуса обикновено намалява разнерите си когато човек порасне и закърнява - обаче тъй като той си е останал дете - тимусът е продължил да расте!

Това е само лично мнение, на базата на много ограничени сведения ... така че е само догатка ... :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Thymus е латинска дума, която идва от гръцката thymos - "дъх; аромат"

Връзката с "душата" и тимуса съществува и в наименованието на едно малко дъхаво лилаво цветче, от което правим чай - Thymus e латинското му родовото название - иначе познато като мащерка /в бълг. диалекти "бабина душица", в славянските езици "майчина душица"......... :)

Вероятно жлезата е наречена така заради местоположението си - там, където се е смятало, че се помещава душата... А връзката с женския образ /интуиция, сантименти, 6-то чувство.../ е повече от ясна в такъв случай :)

Линк към коментар
Share on other sites

:v: На ранина ми мина мисъл една - за трите костенурки в човешкия организъм :thumbsup2: там са отлично подредени - 13 основни точки! Любимото ми тимусче...то е най - отгоре :yinyang: надолу следват - симетрично - гръдните зърна( на линия една), слънчевия сплит, бъбреците(два...на линия една ),пъпа, жлъчката - далака...на линия една, матката/простата , половите жлези(две на линия една )и перинеумчето най - отдолу! :1eye:

Ще поразмишлявам по въпроса!Усмихнат ден и хармонична седмица!

Мойте се сляха в едно огромно удовлетворение - малка концентрирана работа с добро възнаграждение :v:

Божията Благодат да бъде с всички нас!Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако Атомът на Духовната искра бъде събуден и кандидатът й се довери изцяло чрез себеотдаване, то това означава нова кръвна дейност. От вибрацията на докоснатия от Божествената светлина Атом на Духовната искра тимусът (орган с вътрешна секреция намиращ се под гръдната кост) започва да функционира по особен начин. Под въздействието на силата на светлинните импулси на Атома на духовната искра тимусната жлеза започва да отделя нов хормон, който се включва в кръвната циркулация. По този начин в ученика се появява един нов гностичен елемент, който искри във всяка негова клетка.

Тогава отвътре се появява един кръвен стремеж към добродетел. Това обаче не означава изследване на морални житейски норми и тяхното закономерно прилагане. Един такъв човек не се пита “Какво ми е позволено и какво трябва и мога да правя?”, а неговото кръвно съзнание спонтанно ще го насочва по Пътя, който се огрява като слънце от Светлината на Атома на Духовната искра.

Който все още не притежава това кръвно съзнание, тази кръвна сигурност, не може да притежава и добродетел т.е. не е годен за този освобождаващ път.

Защо е необходимо едно такова кръвно съзнание? За да можем да разберем това трябва да насочим вниманието си върху петте сърдечни флуида.

Първо е астралният флуид. Този флуид преминава в човешката система посредством магнитната способност на мозъка. Той изпълва седемте мозъчни кухини, седморния светилник. Този флуид представлява огненият Аз, центъра на съзнанието, като останалите четири флуида произтичат от него. Астралният флуид оживява 12-те двойки мозъчни нерви.

С помощта на нервният флуид се появяват 12 сили, 12 свойства. Тези 12 сили с право могат да се нарекат 12-те деца, 12-те еона на човека – те осъществяват биологичния живот на човека.

Змийският огън, който се намира във най-вътрешната част на гръбначният стълб, е третият сърдечен флуид. Той свързва седморния светилник в главата с plexus sacralis, който е разположен в най-долният край на гръбначния стълб. Тези две точки, светилникът в главата и plexus sacralis, образуват двата магнитни полюса на личността. Рlexus sacralis изпълнява същата функция както Южният полюс на земята. В средата на личността, в змийският огън, се изявява директния, актуалния, астрален огън смесен с всички магнитни кармични импулси от ауричното същество, от миналото на микрокосмоса. Ето защо змийският огън трябва да се разглежда като свързване на миналото с настоящето. Тази есенция се предава в човешката система през нервите на гръбначния мозък за да може системата да бъде изцяло в унисон с електромагнитното цяло.

Но с това системата не е завършена. Съществува още един четвърти сърдечен флуид – хормоналния флуид, който се проявява като еманация на жлезите с вътрешна секреция. Тези органи можем да разглеждаме като трансформаторни станции на електромагнитните флуиди; всеки е зареден с магнитен огън; всеки е натоварен със своя задача; всеки произвежда свой хормон, който в крайна сметка се предава на петия сърдечен флуид – крайният продукт на сърдечната дейност, а именно кръвта.

В кръвта говори, свидетелства и работи цялото същество. В кръвта се изявява цялата душевност. Каквато е кръвта такъв е и човека. Ето защо, само онзи който притежава сигурна гностична кръв, само той е годен за вървене по Пътя.

Който изпитва оздравителното въздействие на Атома на Духовната искра в кръвта и се отправя по този начин към Пътя, той ще стигне и до познание.

Когато насочваме възприятията си към даден обект, центровете на главния мозък притежават способността да го изследват съобразно нашите разумно-морални норми, като съответните впечатления се запечатват в мозъка. Когато човешкото съзнание произтича изцяло от диалектичната природа и е насочено изцяло към него, както и когато възприятията са в унисон с това, то ще е напълно невъзможно в съзнанието на такъв човек да проникнат познания от друг вид, освен такива, които са от материалната и огледалната сфера на този свят.

Само когато чрез вървене по Пътя, Атома на Духовната искра в сърцето започне своята свещена работа и кандидатът изцяло се настрои към тази светлина, може да се говори за познание в гностичен смисъл. Тогава с помощта на тимусния хормон и кръвта, силата на Гностичната Светлина прониква в Светилището на главата. В следствие на това в Светилището на главата се възпламенява един нов факел – този на Пинеалиса. Светлината на този факел свързва кандидата с Универсалната Светлина на Гносиса, с великата Книга на Живота, както класическите Розенкройцери са я наричали. Това е познанието за действителността и истината която е същевременно Гносис, Дух, Бог, Светлина, всеобхватна и вездесъща. Тогава е изкачено и второто стъпало по Пътя.

модераторска бележка: Моля не използвайте цитати без да посочите източника им! Следващи подобни цитати ще бъдат директно изтривани.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте!

Който изпитва оздравителното въздействие на Атома на Духовната искра в кръвта и се отправя по този начин към Пътя,

той ще стигне и до познание.

Когато насочваме възприятията си към даден обект, центровете на главния мозък притежават способността да го изследват съобразно нашите разумно-морални норми, като съответните впечатления се запечатват в мозъка.

Когато човешкото съзнание произтича изцяло от диалектичната природа и е насочено изцяло към него, както и когато възприятията са в унисон с това, то ще е напълно невъзможно в съзнанието на такъв човек да проникнат познания от друг вид, освен такива, които са от материалната и огледалната сфера на този свят.

Само когато чрез вървене по Пътя, Атома на Духовната искра в сърцето започне своята свещена работа и кандидатът изцяло се настрои към тази светлина, може да се говори за познание в гностичен смисъл.

Значи ли това, че разликата между БИОЛОГИЧНОТО съзнание и новото КРЪВНО съзнание е в степента на чистотата на кръвта :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:1eye: Права и обратна, значи разбрах, ама за броя на посоките :blink: каква е другата поооловина :hmmmmm:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте! Какво ще кажете по въпроса:Майка ми има тумор на реброто по средна аксиларна линия и кисти в черния дроб ,а те са на един меридиан,нали?Тя е на 51г и на комп .томография освен тези находки са установили,че има персистираща тимусна жлеза. :hmmmmm::hmmmmm: Какво значи това,моля да ми обясните

Линк към коментар
Share on other sites

Мейси, ако питаш за персистиращ, означава още незакърнял, активен тимус, продължаващ да функционира.

По въпроса за туморите и кистите, по - добре ще е тук да сподели мнение някой онколог или хирург или алтернативен медик.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...