Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Науката в България


Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

За стипендията за докторантите, признавам, че няма как да има подобрение, тъй като ... то вече се подобри. От 240 лв на 400 лв. Голяма част от работещите в БАН получават чисто по-малко от 400 лв... няма как един докторант да получава в пъти повече. Примерно един научен сътрудник с дисертация получава между малко под 300 лв до малко над 350 лв.

Супер странно звучи един докторант да получава повече от един научен работник със защитена дисертация -по принцип заплатите не вървят надолу през кариерата на хората и не е нормално един защитил кадър да получава по-малко от сополив докторант.

Един специалист получаваше преди 200 лв, но това беше при минимална работна заплата 180 лв, така че нямам идея сега колко би била, но вероятно с 30-40 лв над минималната заплата, не повече. С други думи - и той получава под 350 лв. Доцентите получават около 450-500 лв. Професорите взимат повече... и вече има разни хора, дето взимат доста повече, та затова се получава средно 560 лв заплата... ама тя вероятно ще е брутна, та чисто е около 380 лв... което е далеч над заплатата, която взима мнозинството /медиана/.

Ако някъде извън България кажете, че хабилитираните преподаватели получават малко над докторантите като заплащане, ще си обърнат захапките. Затова или докторантите трябва да получават 150 лв и професорите 450 лв или докторантите 800 лв и професорите по 2400 лв....Иначе... става грозно... ако получавате като докторант ако ще и с 5 лв повече от шефа си, той ще ви гърчи като трибуквие, понеже ще завижда и ще се пръска по шевовете, че получавате голяма заплата. ...

Още един коментар от моя страна - признавам, че ... съм си купувал книги, свързани с моята предишна област, но... не е имало причина да го правя. По принцип от докторантите не се изисква да отделят пари за книги. Да ползват литературата в интернет се счита за достатъчно....

Не мога да разбера защо отсъствието на литература на български език по дадена тема се смята за минус? Така или иначе ние сме длъжни да цитираме оригиналните статии, учените, които са направили дадено откритие, а това почти никога не се публикува в българско списание, дори и да са българи.

И така се получава, че имам доста приятели, които нямат нито един български автор в дисертациите си. И като казахме "английски език" - ето това му харесвам на английския, че повечето дисертации се пишат на него. Хората имат възможността да избират език на докторантската си програма. Всеки може да прочете какво са написали. Много ми харесва като замисъл. ...

И понеже ровим из дисертациите, имаше един момент, който ме шокира един ден като видях западните дисертаци колко са големи по обем. Можете ли да отгатнете? В България до скоро вървяха някакви обеми от по 300-400 стр за дисертация, с над 300 цитирани източника.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Стипендията на редовните докторанти е 450 лв вече, добра новина за всички докторанти, хАХХХ.

Срамота е да не се издава на бъларски научни пбликации, в тесни области .Не е нормално, издателствата тотално ги пренебрегват и остават само тези за обща култура,

В интернет няма много, само разни откъси и кратки статии и разработки, но всичко е платено!!!

Така, че на докторант не му остава нищо друго освен да плаща за определената информация.А да не говорим , че повечето книги , които ме интересуват са с колекционерска стойност, защото са еднократни издания, повече няма да се издават, те са коментар към дадена престижна изложба, единствена по рода си и т.н.Колективен труд на цял екип от хора и т.н.

Естествено, че има значение какво влиза на българския пазар, невъзможни са тези транспортни такси на www.amazon.com и други сайтове, където се намират тези книги, разни научни списания, които просто не са достъпни за българския докторант. Но положението е такова каквото е и да се недоволства то няма да се промени.

Предпочитам да се заредя с много търпение и положителна енергия и бавно и постъпателно да си набавям източници.

И в българските дисерации източниците са около 300, като разбира се тук не говорим само за книги.

По новия закон дисертацията трябва да бъде не по- малко от 200 страниции не повече от 350, за да е във все пак удобна форма за четене.

Научния текст трябва да бъде стегнат и откривателски, а не напразно философстване.

Съжалявам за работниците в БАН, както и за всички професори, макар, че ме съмнява нашите да взимат 500лв. основна заплата.

Да не говорим , че те организират кандидат-студентски курсове, както и целогодишни консултации, които легално се заплащат в касата на академията.

Имат безброй публикации и самите те са действащи художници, които излагат в най- реномираните галерии в България, а освен това ги канят и на световни Биеналета,Фестивали и Изложби, в които участват не кой да е, а именно професорите.Измежду тях няма случайни хора, всички са крайъгълни камъни в областта си, има защо да са известни и картините им да струват толкова.Все пак и помежду им има професионална завист и негативизъм.

Но ние докторантите им казваме червените кардинали, хаххахах а ние сме прости чернодрешковци, хаххахаха много път има да извървим.

Може да се каже, че за художникът това е цял един живот, в непрестанна работа и изобретяване на нови и нови идеи.

За климата в Академията проф.д-р Св.Стефанов казва, че това е една лаборатория за идеи и мисля, че е много прав.

Отношението към студентите и към докторантите е повече от ласкаво, защото всички всъщност оценяват по заслуги труда на по- низшия.Ако го няма него няма да го има и професорът, това е, ние сме някаква взаимно свързана верига, която ако някога се скъса ще се наруши цял цикъл.

Дори в общуването ние си говорим на малки имена с повечето професори и дистанцията почти я няма, защото преди всичко ние сме колеги- художници, а в изкуството не съществуват тези рангове.Нито в идеите, нито в откривателството и когато някой е свършил добра работа се радва цялата катедра, защото всички всъщност някъде по пътя имат заслуга този човек да се справи добре.И това го осъзнава всеки един студент и докторант.Идеите просто летят в общото пространство и човек трябва да улови неговата и д я развие блестящо и по най- добър начин, тогава всички са си свършили работата. Но като цяло професорите и докторантите и студентите обитаваме някакво общо мисловно поле, всеки на неговото ниво, всеки от неговата гледна точка.

Академията е прекрасно място и ми е безкрайно мъчно, когато ми се наложи да критикувам, защото всъщност аз я обожавам, както и самата академична общност.И когато съм била далеч от нея ми е липсвала най- много.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Докторантът не трябва да плаща за информацията, с която си прави дисертацията - то иначе на нищо не прилича! Тази институция няма ли абонаменти? Каква научна институция е тя, ако никой от работещите в нея няма достъп до информация? Значи и професорът е професор, но главно на хартия.

Нищо не са променили, виждам - 350 стр дисертация.

Ако е в някоя теоретична област - разбирам - там главно се работи с написан текст.

Но ако е експериментална дисциплина - кажете ми... тия 350 стр не са ли прекалено много? А дори и 200 стр?

Говорих преди време с едни чужденци и им казах, че в България дисертациите са повече страници /при тях една дисертация беше около 80-120 стр. И тяхната реакция беше - о, 300 стр? Значи вие отделяте много време на писането? Не толкова за експериментите?

И аз си викам - ха, верно, бе - ти не може да направиш супер дисертация със супер резултати, ако се очаква от теб да направиш литературен обзор от 80 стр... а на Запад хората си бичат експерименти почти до края на докторантурата... после сядат и пишат 1 месец и са готови!

От момента на подвързване до момента на защита минава обикновено един месец. И в зависимост от държавата - получавате удостоверение, че сте защитили - или следобеда след защитата, напечатано на машина от секретарката на директора на института, или до седмица от университета.

...

Или пък да изкараш 300 цитирани източника. Бях чул да правят забележки да не се цитират много автори, понеже това означавало, че се лутаме и не ни е ясна темата на дисертацията ни... понеже тя била ясна и точна, не някакви локуми... хаха. Също са правили забележки за голям обем /хаха, големия обем от 120 стр/ и криви физиономии...

Като говорим за страници - Times 12, 1.5. Защото преди дисертациите в България бяха по "стандартна машинописна страница 60 знака, 30 реда".

Абе, ние верно сме встрани.

...

450 лв е супер за докторанти, обаче това наистина създава проблеми на докторантите в БАН... понеже специалистите получават точно два пъти по-малко от тях, което моментално ще накара специалистите да не желаят да съдействат на докторантите - "от де на къде ще му работя по дисертацията на тоя лигльо"... също и на лаборантите и на по-възрастните колеги - Със сигурност защитилите дисертация не получават 450 лв, така че имаме още по-голяма пропаст между заплащане на новите пиленца и старите кокошки.

Преподавателите от НХА ще си докарват допълнително доходи, обаче повечето от БАН няма какво да докарат - особено в теоретичните дисциплини... ако имат проект, по който е предвидено да имат допълнително финансиране - добре - ама това е рядкост.

И така се получава, че със сигурност един докторант ще получава колкото един доцент от БАН. Познайте дали доцентът ще му помага много или май няма много-много да му помага.

Линк към коментар
Share on other sites

Емил, жалка е тази ситуация, която ни разкриваш, просто жалка.Аз мисля, че върху хората от БАН се издевателства просто!!!

А по новия закон, ако успеем да защитим дисертация в рамките на тези три години получаваме и 1500лв бонус от държавата, хахахах, да не пропусна и това!!Но при нас всички професори, които имат докторанти получават допълнително заплащане и са длъжни да указват направления и помощ, дават отчет за това какъв вид помощ оказват на докторанта.Дори имам да пиша отчет за последните 6 месеца просто вчера ми се обади научната ми ръководителка и каза да побързам, за да може да се отчете и тя.

Освен това никога никой не ни е унижавал , ние сме горди от това , което правим за академията и единствено ни поощряват и помагат.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Трудно ми е да преценя дали самите хора от БАН не издевателстват върху себе си.

По принцип в БАН има две категории хора -

1. дами, които ги издържат мъжете им - или девойки, които ги издържат родителите им, щото няма как да живееш в София със заплата под 300 лв като бял човек или като черен, ама на бели райета поне.

и

2. хора, които нямат къде да отидат. Това е болшинството.

Има и една трета категория, която е от неориентирани пиленца, ама те бързо се ориентират.

Възможно е да има и хубави места с хубави докторантури и после добра реализация с добро финансово изражение, обаче това ще са единици.

...

Ина, ти ме накара да се замисля жестоко... ако БАН няма абонаменти за научните списания... как научните работници научават за новите неща в тяхната сфера? Нали уж трябвало да се чете непрекъснато? Всяка седмица излизат нови статии? Какво ще чете? Тоя професор и той колко ще е професор и въз основа на какво прочетено ще бъде професор? БожеееЕ.

...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Възможно е в Академията ръководителите на докторантите да получават повече, отколкото на другите места, но по принцип парите, които получава ръководителят, са между 7 и 12 лв месечно ... което ще върже между 100 и 150-ина лева на година. Не е като да не може да ги изхарчи.

...

Хайде, още една история от мен за лека нощ...

Един приятел ми разправя, че неговият шеф му правел план за бъдещите 6 месеца от докторантурата.

И написал за първите два периода - запознаване с литературата, посещаване на институтската библиотека и консултации с колеги /като източници на знания/ - а точно като постъпил като докторант и разрушили библиотеката - изхвърлили всички книги, етажерки, и прочие и направили кабинети. Защото институтът страдал от недостиг на работни места /понеже давали под наем част от сградата/.

Аааа, не е като да няма дъски за дялане - не са трески, а цели греди!

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Ами това е истинската ситуация, просто сме откъснати от света в едно поле на дезинформация.По- бедна библиотека от нашата не съм виждала просто.

Да не говорим по моята специалност.Има 2, 3 професионални списания с извадени тенденции нищо повече.

Аз просто завиждам на колегите , които имат какво да четат в библиотеката и прекарват цял ден там.

Единствено в народна библиотека си открих философът Жак Деррида , с неговия 800 стр. труд "За граматологията", това ми трябваше за обосновката на деконструктивизма и няколко книги на структуралистът Ролан Барт. Това е .

Успях да изтегля няколко научни статии, по- скоро доклади от конференции на преподаватели доктори от западни университети/как го направих тоя номер още не мога да си обясня/ и си купих няколко книги,/но това са точните книги/с почти моята тема на разглеждане.

Но когато попитах за абонаменти към други библиотеки или научни списания, просто ми се изсмяха.

Имат всички броеве на стари списания до 89 и всичко им е старо и комунистическо. тук таме са купували някоя нова книжка и албум.

Книгите за изкуство са много скъпи, заради фотографиите и хартията и изобщо не може да се разчита на библиотеката.

И това екато имаш предвид , че аз почти всичко, което излиза за мода, издадено си го купувам. Страхотни пари давам за книги.Имам книги в библиотеката си, които и за 5 години не мога да изчета, само прехвърлям и творчески ги чета.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

То почти като във вица с борчето, дето плачело, че му изгоряла библиотеката, понеже втората книжка не я бил дооцветил.

айййй

Линк към коментар
Share on other sites

Ами май май така.Направо сме за смях с нашите библиотеки.Единствено за Нов Български съм чувала , че имат хубава библиотека, но не допускат външни хора, плаща се голяма такса. Но и там ще отида то се е видяло.Бившето ми гадже ми каза, той е учил там до бакалавър Визуални изкуства и знае прекрасно, сега изкара магистратура скулптура при нас.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Цените на книгите са безумни - масово около 200 лв, някои - до 600 лв.

Това не става да се купува със стипендия от 450 лв в никакъв случай.

Естествено, посочените цени са за биологията, може в другите дисциплини да е различно.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, ограничвам се в цените, които мога да си позволя.В България са до 100, 150 лв, книгите, но никога не са точно това, което ти трябва и търсиш, нещо покрай темата, която те интересува.Повече обща и популярна култура.Те просто не ги внасят тези специализираните.И когато ги намеря онлайн, освен скъпите цени и таксите за доставка са големи, плащат се по единично за всяка книга поотделно, което също много дразни и така.

А защо в другите държави има всичко, което те интересува?Просто са по- богати и могат да си позволят да издадат и предоставят на читателя специализирана литература.

Тук само някакви сборни, такива на издателството Тaschen/то е популярно издателство за изкуство в Бълария/ и другото е какво, последно си купих книгата на Колин Макдауъл/много известен моден журналист /Fashion Today,голям формат около 500 страници, за 85лв., не ми е по темата, но в книгата има култови фотографии, започва да пише от Ню Лук на Диор до наши дни.Малко е претенциозен,все пак вече на възраст, но изнася неща от кухнята и има много хубаво чувство за хумор и за оценка .Затова не можех да го пренебрегна и бам си я купих.С други думи аз имам всичко на Ташен за модата 2 големи тома , много тежки и отделно за историческия костюм.Това са книги, които всеки дизайнер трябва да има в библиотеката си, мисля.

Опасявам , се че скоро няма да има място за моите книги, картини, машини и станове, просто трябва да се изнеса някъде в удобен и голям апартамент само за мен.Хахахха.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

http://www.vesti.bg/...=40&oid=4977131

Скивайте безумна ситуация - човекът решил да стане доцент с една публикация в чуждестранно списание, която на всичкото отгоре, не била негова... а статията била в гръцки сборник /с други думи - кръгла нула/.

Признавам, че вярвам, че е истина само по една причина - това се случва в България.

Иначе на Запад не можеш да станеш дори асистент без няколко статии в добри западни списания... следва - "главен изследовател" и "доцент"... та доцентът трябва да има списък със статии... море!!!

...

едит

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Брей какви неща ставали. Аз се чудя след като е депутат в ГЕРБ, за какво му е да става доцент на този Лъчезар Иванов?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Сит търбух - за наука глух!

Какво значи това? Ситият търбух е негладният търбух. А човек като си напълни корема и спира да секретира Грелин, хормона на глада... А грелинът, както стана известно преди няколко дни, стимулира мозъчната активност!!!

При опити, правени ин витро с микроелектроди /аз сега само за микроелектроди ще ви пея/ на неврони от мозъчната кора, е установено, че при острото и хроничното апликиране на грелин в определена концентрация се наблюдава увеличаване на невронната активност с около 40% в сравнение с нетретираните неврони!

А сега кажете, че науката била ала-бала. Доказва поговорката!!!

Само остава да помислим как е свързан апетита с мозъчната активност, преяждането и прочие.

Ама това е за някой специалист, не за котенце, което играе с мишни.

Ей, днес каква тоалетна видях - досега бях виждал само обикновени с вестник и по-луксозни с пясък. Преди малко на гарата в Щутгарт като посетих "пясъчника" ми дадоха талонче за отстъпка при закупуване на кафе? 50 цента, ама от душа ...

Ми то може да са преценили, че посещенията след консумация на кафе... ще се удвоят?

Маркетинг му е майката!!!

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...