Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хипотезата за съществуването на Бога е стройна научна теория.


Recommended Posts

Изтъкнатият учен Божидар Палюшев прекосява границата между материалния и духовния свят.

Как ще коментирате тази забележителна статия:

клик

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Как ще коментирате тази забележителна статия:

клик

Коментарите са деликатна материя, към която следва да се пристъпва много вмнимателно. Моето становище за Б. Палюшев почива на една среща с обществеността организирана от него преди години и на прочетени забележителни статии, подобни на тази. Всъщност не съм чел негова книга, трябва да призная.

Чисто теоретично доказателство за съществуване на Бога е принципно непостижимо. Аргументи в полза на това твърдение може да се привеждат много и от различен характер, но едва ли има смисъл.

Сега, мисля, че по принцип истинският учен следва да бъде безпристрастен и мотивът му да бъде само чистата Истина и нищо друго. В съвременният свят това е практически трудно постижимо, освен ако човек не е безнадежден и непоправим идеалист :) Авторът участва във фирма, развиваща дейност и твърдяща, че ползва новите научни постижения, предоставяни от него. Съответно неговите книги освен всичко останало най-вероятно играят ролята на реклама / ПР на неговата дейност.

Освен това, ще си позволя да отбележа, че твърденията в заглавието ми се струват твърде силни и "непрофесионално" за духовната сфера формулирани. Тя е ориентирана "пазарно", така да се каже - за да привлече вниманието на максимално широк кръг читатели, независимо и по-скоро въпреки нивото им на компетентност.

Тук интересното е друго. Лесни пътища днес се предлагат от всяка реклама. Предложен е "лесен път" към примамлива цел: та кой не би желал да разбере Бога? Точно с това и смятам, че е забележителен подхода на автора като цяло.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Няма да коментирам нищо, докато не прочета книгите му. А тях със сигурност ще ги прочета.

Колкото и да е непонятно на фанатичния ум, именно хората на науката са тези, които истински търсят и откриват бог зад материята, с която се занимават. И тяхното търсене се превръща рано или късно в реално намиране, именно защото е лишено от всякакви очаквания за сигурност и намиране. Когато тръгваш да търсиш нещо, трябва да си предварително склонен да приемеш и факта, че може и никога да не го откриеш. Истинският победител е приел предварително и вероятността за загуба. Дълбоко прониквайки в тази материя, с която ангажират съзнанието и живота си, хора като този човек откриват истински скритите съкровища, без предварителна вяра в тяхното съществуване. И това се нарича истинска вяра. А фанатикът се застопорява във вярата си в идоли, което в крайна сметка е спиране на движението му.

Винаги напълно съм се доверявала на науката, защото тя не се доверява на нищо друго, освен на самата себе си. А това е висша форма на доверие към всичко останало.

Браво на този човек! Дано повече такива!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато тръгваш да търсиш нещо, трябва да си предварително склонен да приемеш и факта, че може и никога да не го откриеш. Истинският победител е приел предварително и вероятността за загуба... Винаги напълно съм се доверявала на науката, защото тя не се доверява на нищо друго, освен на самата себе си. А това е висша форма на доверие към всичко останало.

:thumbsup1: В това и аз съм убеден - но само ако става въпрос за Истинската Наука!

Първият научен принцип е стремежът към истинност. Когато обаче други цели го засенчат, ученият може и да шикалкави... Затова истинска наука без автентична духовност е невъзможно да устои на изкушенията на света. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Изтъкнати учени, философи и теолози са си блъскали главите над този проблем - доказуемостта на Бога по емпиричен път - верефицируемо ли е “битието” на Бога?

Според Г. Мартин три са фундаменталните характеристики на Божието битие - разсъдък, воля и творчество. А в “Критика на практическия разум” Кант пише: “Следователно върховната причина на природата, доколкото трябва да се предпоставя за най-висше благо, е същество, което чрез разсъдък и воля е причината (следователно творецът) на природата, т.е. Бог”.

Първата определност е, че Бог е разсъдък. В това отношение Кант продължава традицията на гръцката философия и християнската теология - Бог познава вътрешната същност на нещата, познава нещата сами по себе си и не е свързан със сетивност, защото той твори нещата чрез това и ги мисли.

Божественият разъсъдък не е дискурсивен, той не е доказващ, стъпка по стъпка, което е характерно за крайния субект, той е интуитивен и “вижда” всичко мигновено. Човешкият разсъдък е дискурсивен, той е основан на сетивността. Докато божественият разсъдък е чист разсъдък без ограничения, свободен от всякаква дискурсивност, сетивност и рецептивност. Безкрайната дистанция между човешкия и божествения разум винаги е подчертавана от Кант. Божествената воля е непонятна и е невъзможно да бъде изследвана; дързост е нашата представа за волята да се приписва на Бога; нейните пътища са непознати.

Споменавам Кант, тъй като той е един от философите (както и Аристотел), според които Божието битие е емпирично доказуемо, с тази разлика че според него Бог е творец не на явленията, а на нещата сами по себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар Палюшев е награден за световен гений в Япония. Явно с нещо е впечатлил научната общност.

............

Кои са най-новите теории?

Те възникнаха от обобщението на факти, открити в квантовата реалност. Касае се за качествено нови явления, които изискват нов подход, нови теории, нови философски идеи. В крайна сметка тези идеи и теории могат да бъдат сведени до само една идея – идеята за съществуването на Бог.

............

Новите теории ще подлежат на промяна, както е направено със вече съществуващите.

Ако говориме за факти, Ванга е изрекла, че в бъдещето науката и религията ще вървят "ръка за ръка". Казала е също, че "Ако хората успеят да замълчат дори и за миг, ще чуят как и камъните говорят за Бог".

Учителя Дънов също твърди, че да кажем кристалите имат съзнание.

http://zamunda.net/details.php?id=48254&hit=1

Във филма, който може да изтеглите посочената страница, в самия му край има нещо много интересно. Учен е създал вечни батерии, на основата на обикновени кристали, съчетани по специален начин. И изказва същите "предположения". Демонстрира левитация на предметите и трансмутация на металите в непознати, и това във собствения си гараж. Факти, може би.

А да не забравяме, че и Мулдашев твърди, че е свил времепространството със "системата огледала", открити в древни тибетски книги. И това е в основата на шокиращото обществеността "изкуствено око", което кара слепи да прогледнат.

Факти.

Линк към коментар
Share on other sites

Божественият разъсъдък не е дискурсивен, той не е доказващ, стъпка по стъпка, което е характерно за крайния субект, той е интуитивен и “вижда” всичко мигновено. Човешкият разсъдък е дискурсивен, той е основан на сетивността. Докато божественият разсъдък е чист разсъдък без ограничения, свободен от всякаква дискурсивност, сетивност и рецептивност. Безкрайната дистанция между човешкия и божествения разум винаги е подчертавана от Кант. Божествената воля е непонятна и е невъзможно да бъде изследвана; дързост е нашата представа за волята да се приписва на Бога; нейните пътища са непознати.

Споменавам Кант, тъй като той е един от философите (както и Аристотел), според които Божието битие е емпирично доказуемо, с тази разлика че според него Бог е творец не на явленията, а на нещата сами по себе си.

Така е. Човешкият разум е точно вид сетиво, работещо чрез представи, понятия, съждения и умозаключения, стъпка по стъпка...

Докато съществува и друг вид разум - всепронизващия, мигновения, интуитивния. Но именно тук /макар точно Кантовият дуализъм между субективното и обективното, сетивността и спонтанността, крайното и абсолютното познание да е обект на критики дори от самия Хегел/, точно тук е зародиша на свързващото звено между двата вида разум, двата вида логика, ако щете - формалната, обосноваваща се на ограничаващата човека стройна понятийна система и онази - другата, обективната, цялостната, съществуваща отвъд понятията, но обхващаща ги - мостът между тях е именно способността за допускането за ограничеността на човешкия разсъдък от самия него. Кант със своите трудове е ярък пример точно за това. И човекът на науката е онзи, който осъзнал добре това, дал си сметка именно за собствената ограниченост, е лишен от опасността да се самозабрави. Затова и намира и друго, освен себе си - нещо, което е извън него, но го съдържа, като по този начин се преоткрива.

Линк към коментар
Share on other sites

Много е хубаво, че науката се опитва вече да обясни не само материалния свят, но и "света на духовните явления". Аз обаче не мисля, че тези два свята трябва да се разграничават. Тоест, нещата са взаимосвързани и обяснявайки си явленията от живота, те трябва да се разглеждат в своето единство от материя и дух.

Колкото до "старите теории" на Аристотел, Платон, Декарт и Нютон, все още не зная да има по-добри. Не съм съгласна, че религиозните им убеждения са причина за "намесата на идеята за Бога" в техните теории. По-скоро са можели да кажат много повече, ако не са се съобразявали с официалните религиозни убеждения на времето, в което са живяли. Но идеята за Бога е била основополагаща в техните теории. Тя е такава още от дълбока древност.

Теорията на Дарвин е на път да си отиде. Чудесно! Би било много полезно за хората да узнаят истината за своя произход. Тук съм абсолютно ЗА.

"Хипотезата за съществуването на Бога"- това "ново направление" както го нарича Божидар Палюшев е основополагаща идея в най-старата наука, която религиите са променили до такава неузнаваемост, че днес трудно би разбрал някой как е възникнал света.

Линк към коментар
Share on other sites

... Споменавам Кант, тъй като той е един от философите (както и Аристотел), според които Божието битие е емпирично доказуемо, с тази разлика че според него Бог е творец не на явленията, а на нещата сами по себе си.

По скоро Кант е ползвал идеята за Бога като аксиома, като необходимо за теоретичната му постройка условие. Този безспорен гений на философската и логическа мисъл, очертавайки ясно възможностите и границите на човешкият разум в неговата цялост, ясно показва логическата недоказуемост на Първата причина както също така и необходимостта от това понятие за да бъде обясним света:

Къде обаче остава Бог? Възможно ли е човек да се справи и без Него? За какво му е идеята за една абсолютно добра, свята воля? Само за "модел на подражание"? И след като не може да получи едно сигурно непротиворечиво познание за Бог, защо тогава просто не забрави за Него?

...

Оказва се, че разумът, при опита да докаже съществуването или несъществуването на една абсолютно необходима и безусловна първопричина на света, е обречен на теоретически неуспех, доколкото с еднаква логическа сигурност може да изведе положенията както на тезата, така и на антитезата.

Спекулативният разум никога няма да познае или разбере душата, интелигибилния свят или Бог - като ноуменални същности те завинаги ще останат скрити за него. Като условия обаче именно на практическата употреба на чистия разум, тяхното приемане и в частност приемането на идеята за Бог е не само възможно, но и необходимо, или по думите на Кант, "морално необходимо е да се приеме съществуването на бога" (КПР, стр. 176).
Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Изтъкнатият учен Божидар Палюшев прекосява границата между материалния и духовния свят.

Как ще коментирате тази забележителна статия:

клик

Много смело се изказва г-н Палюшев,

а от биографията му си личи че се е занимавал професионално академично с почти всичко. :o

Интересно e, трябва да се запознае човек отблизо... :rolleyes:

Кен Уилбър и Николай Бердяев имат размисли в тази посока също... Интересна кратка статия:

"Няколко думи за еволюцията или как научният светоглед докосва вярата"

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна статия Любо, академик Б.Палюшев има също разсъждения в тази посока.

Ето кратки откъси от Физика наБога 4:

"Много учени днес с опитват да обяснят невидимия свят и явленията на парапсихологията с електромагнетизма.Обосновавт своя подход с удобното за научния анализ свойство на това взаимодействие-линейността. подходът им обаче, е принципно погрешен.Причините са няколко: Едната от тях е , че през втората половина на двадесетия век бяха констатирани редица явлния и процеси, показващи недвусмислено, че много по-точно би било да разглеждаме света като развиващ се организъм,, където цялата система е повече от сбора на частите, а взаимовръзките между тях са нелинейни.Светът се оказва принципно нелинеен, въпреки че взаимодействията между частите му се осъществяват чрез линейното по своя характер фундаментално физическо взаимодействие на електромагнетизма.Когато взаимовръзките между частите в една система са нелинейни, трудно е да се определят причините предизвикващи явленията и процесите в нея. Чисто и просто тук причините и следствията са размити, неопределени."

"Историята за съторението на шумерите съдържа още неописуемо точни сведения за нашата слънчева система, които от части бяха потвърдени едва през нашия век и през последните години от изследванията на сондите Вояджър."

" влиянието на нашето мислене върху изучавания обект проличава и от някои проведени в лабораторни условия експерименти.В град Ванкувър, Канада, физикът Хатчисън констатирал следния интересен факт: При наблюдения свързани с влиянието на силни лектромагнитни полета върху различни предметитой забелязал, че последните започват да се движат преодолявайки гравитационната сила, само когато в процеса активно участвал и неговия човешки мозък.Когато той отсъствал предметите оставали неподвижни

Този, както и много други фактори говорят недвусмисленов полза на новото ни виждане за характера на субект-обектните взаимоотношения в познанието. едновременно с това те поставят в нова светлина и смисъла на важни понятия като " паралелен свят", " връзка с други сфери на съзнание" и др...."

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

" влиянието на нашето мислене върху изучавания обект проличава и от някои проведени в лабораторни условия експерименти.В град Ванкувър, Канада, физикът Хатчисън констатирал следния интересен факт: При наблюдения свързани с влиянието на силни лектромагнитни полета върху различни предметитой забелязал, че последните започват да се движат преодолявайки гравитационната сила, само когато в процеса активно участвал и неговия човешки мозък.Когато той отсъствал предметите оставали неподвижни

Този, както и много други .

А дали знаете, че главният мозък на човека съдържа приблизително 100 милиарда нервни клетки при възрастен индивид - невроните са толкова, колкото са и звездите в нашата галактика.

Човешкият мозък все още не е напълно изучен. Например, за бялото вещество се знае твърде малко. Центровете са изградени от сиво вещество, разположено в бялото.

Известно е, че логическото мислене е свързано с лявата хемисфера, а чувствата, интуицията, артистичните дейности - с дясната. Известни са и центровете на важните дейности - в продълговатия мозък - на дишането и сърдечната дейност, на слюноотделянето, кашлянето, гълтането, сукането, кихането, в средния мозък - центровете на рефлексите, свързани със слуха и зрението, както и ядра, които регулират движенията на тялото, мускулния тонус и съкращенията на мускулите, в хипоталамуса - на телесната температура, на глада, на жаждата, центрове, свързани с хомеостазата, в кортекса - центрове на кората - двигателния център /там е и центърът на речта - в лявата хемисфера при десняци и в дясната при леваците/, слуховия център в горната слепоочна гънка, зрителния център - в тилния дял. Малкият мозък е отговорен за координацията на движенията.

Канадски и английски учени от Монреал и от Нюкасъл, с помощта на магнитно-резонансна томография са открили структура на мозъка, от която зависи музикалния слух на човека - бяло вещество във фронталната мозъчна извивка в дясното полукълбо на главния мозък.

Тепърва ще се откриват още много функции на бялото вещество, така мисля.

Но център на мисълта и на паметта няма.

И макар че, толкова много процеси, протичащи в човешкия мозък, са ясни, все още и все още мисленето и съзнанието остават енигма за науката...

Чели ли сте Дао на физиката от Фритьоф Капра - един от авторитетите в съвременната физика има преживяване, което на практика превръща научно-теоретичните му познания в едно вдъхновяващо космическо преживяване на Единната Същност на всичко съществуващо във вселената. Ето малко от нея:

Един късен следобед седях на брега на океана, гледайки вълните и усещайки ритъма на дишането си, когато внезапно осъзнах света около мен като част от един гигантски космически танц. Като физик аз знаех, че пясъкът, скалите, водата и въздухът около мен се състоят от вибриращи молекули и атоми, че те от своя страна са съставени от частици, реагиращи една с друга чрез разрушаване и създаване на други частици. Аз знаех също, че земната атмосфера непрекъснато се бомбардира от душ от "космически лъчи" - частици с голяма енергия, претърпяващи множество сблъсъци при проникването им във въздушните слоеве на атмосферата. Всичко това ми беше известно от изследванията ми в областта на физиката на високите енергии, но до този момент го знаех само от графиките, диаграмите и математичните теории. Така както си седях на брега, предишното ми знание изведнъж доби живот, аз "видях" атомите на елементите и тези на собственото ми тяло да участват в този космически танц на енергии, аз усетих неговия ритъм и "чух" неговото звучене и в този момент знаех, че това е танцът на Шива, бога на танцьорите, почитан от индуистите.

Имам богат опит в теоретичната физика и няколко години съм се занимавал с научни изследвания. По същото време се заинтересувах от източния мистицизъм и започнах да виждам паралелите му със съвременната физика. Особено много бях привлечен от заплетените аспекти на дзен, които ми напомняха на парадоксите в квантовата теория.

Ето едно интервю с него.

Същото ни казват и древните писания:

Свръхдушата е първоначалният източник на всички сетива, но Тя е без сетива. Тя е непривързана, въпреки че поддържа всички живи същества. Тя е над гуните на природата, но в същото време е господар на всички гуни на материлната природа.

Върховната Истина съществува отвън и вътре във всички движещите се и недвижещи се живи същества. Понеже е неосезаема, Тя не може да бъде видяна или разбрана с материалните сетива. Въпреки, че е много далеч, Тя е и много близо до всичко.

Въпреки че Свръхдушата изглежда разделена между всички същества, Тя е неделима и установена като едно цяло.

Той /Божествената Личност/ е източникът на светлината на всички сияещи обекти. Той е отвъд мрака на материятя и е непроявен. Той е знанието, Той е обектът на познанието, Той е целта на знанието. Той се намира в сърцето на всеки.

Бхагавадгита

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

В град Ванкувър, Канада, физикът Хатчисън констатирал следния интересен факт: При наблюдения свързани с влиянието на силни лектромагнитни полета върху различни предметитой забелязал, че последните започват да се движат преодолявайки гравитационната сила, само когато в процеса активно участвал и неговия човешки мозък.Когато той отсъствал предметите оставали неподвижни

Този, както и много други фактори говорят недвусмисленов полза на новото ни виждане за характера на субект-обектните взаимоотношения в познанието. едновременно с това те поставят в нова светлина и смисъла на важни понятия като " паралелен свят", " връзка с други сфери на съзнание" и др...."

Ако става въпрос за Джон Хътчисън, именно неговите опити са документирани в гореспоменатия филм. Той ползва бобината на Тесла , критален преобразувател и полупроводникова "космическа" технология.

Иначе си спомням, че имаше участник в портала, който изказа "предположението", че Тесла е използвал принципа на Мер Ка Ба (така ли се пишеше?), за разработване на изобретенията си. Но не ми се рови във момента.

Йошенийорум.

Линк към коментар
Share on other sites

Като се спомена Тесла, той е един от тези, докоснали се до отвъдното.

Някой чувал ли е за експериментите му с невидимостта - обвиване на някакъв обект с електромагнитни силови полета и той става невидим за очите. Това е така нареченият от американците "Проект Дъга" (Project Rainbow), известен още като "Експериментът от Филаделфия", над който работят в Принстън Айнщайн, фон Нойман и Никола Тесла и заради който последният загубва живота си, а лабораторията му бива унищожена, като всичките му записки изчезват безследно. Тесла и Нойман провеждат успешно експеримента с кораба Eldridge от военноморското разузнаване на САЩ, макар че Тесла е бил против участието на хора в експеримента. Екипажът преживява ужасни неща - за 20 минути корабът изчезва от погледа и радарите на военното пристанище във Филаделфия, след което отново се появява с горящи хора, а оцелелите в последствие постъпват в психиатрични заведения.

Убийството на Тесла е свързано с военните и разузнавателните служби на САЩ, където след Втората Световна война работят много видни хитлеристки учени, които преди това разработват за Хитлер ракетите и самолетите на ВВС и пребивавайки в САЩ подготвят американската ракетна програма, американските свръхзвукови самолети, космическата програма на НАСА и т.н. Сред тях са Херман Оберт - бащата на ракетата и неговия сътрудник фон Браун. Тесла със своите експерименти е бил възприет като заплаха за сигурността на САЩ. През 50-те години д-р Морис Джесъп открива документите за този експеримент и се опитва да ги публикува във Varo Edition, като скоро след това е намерен убит.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет!Имам книгата "Физика на Вярата" в ел.вариант.Изпратена ми е като файл и нямам линк за нея,но мога да я изпратя на който пожелае.

"В книгата лесно, просто и интересно се разказва за реални пара психологични и паранормални факти, цитират се мъдри мисли на изтъкнати хора, съумели да прогледнат отвъд чертата, към Финия Духовен Свят. В книгата убедително се разказва за взаимовръзката на науката с религията, за необходимостта от сливането им в единно развиващо се знание – за това говорят представителите на световната наука и религиозните дейци.

Достъпно се разказва за най-новите изключителни постижения на теоретичната и на практическата физика; за откриването на петото фундаментално взаимодействие – информационното; за физическия вакуум и торсионните полета. Тези забележителни научни открития позволиха на учените да разберат същността на Финия Свят, да обяснят природата на Съзнанието, Мисловната дейност, Душата и да признаят Абсолюта.

Книгата учи хората на най-важното в техния живот: да обичат Живота, да обичат хората, да обичат и пазят Природата.

Внимателно четете "Физика на вярата". В процеса на четене внимателно наблюдавайте реакцията си. Сигурен съм, че след като прочетете тази интересна книга, много неща ще ви се изяснят и ще станат по-разбираеми за Вас.

Академик А.И.Федотов, Президент на Санкт-Петербургската

инженерна академия Санкт-Петербург, 18 август 1999 г."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Интересни аспекти от обсъжданатa тема има - добре описани - тук -

http://cosmicc.hit.bg/

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Интересни аспекти от обсъжданатa тема има - добре описани - тук -

http://cosmicc.hit.bg/

Любо, какви аспекти! Та това си е Теория на Всичкото! Гениално! И гениалността се състои в простотата на обяснението на нещата. Истината винаги е най-простото обяснение. Изключителен материал! Четох го с голям интерес. Това ни казват и всички древни учения и религии. Много, много съм ти благодарна, Любо, че го сподели! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: И аз го намирах есенциално като го четох п/и време, но не исках да натрапвам мнение...

Все пак не е мой... Хубаво е че ти е влязал в употреба, Силвия.

Интересни аспекти от обсъжданатa тема има - добре описани - тук -

http://cosmicc.hit.bg/

Любо, какви аспекти! Та това си е Теория на Всичкото! Гениално! И гениалността се състои в простотата на обяснението на нещата. Истината винаги е най-простото обяснение. Изключителен материал! Четох го с голям интерес. Това ни казват и всички древни учения и религии. Много, много съм ти благодарна, Любо, че го сподели! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...