Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Майката


Донка

Recommended Posts

Майката (ако е наистина майка) няма нужда от нищо, за да прости - тя обича и разбира детето и бащата такива каквито са. Тя няма нужда да се изживява като баща нито да узурпира неговата роля - нейната и е напълно достатъчна като урок в живота, в който се е родила жена и е избрала ролята на майка.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се казва, че майчината любов е най-близо до Божията? - xameleona

На този Бог - ако говорим за един същи бог - му се вика Отец.

Не зная защо, но долавям в теб някаква болка или протест, някакво разделение... Извини ме ако се лъжа... - xameleona

Както казва Аристотел само когато един човек е свободен от грижи е способен да мисли за нещата, не изпод теглото им, а право в същността им.

----

Майката (ако е наистина майка) няма нужда от нищо, за да прости - тя обича и разбира детето и бащата такива каквито са. Тя няма нужда да се изживява като баща нито да узурпира неговата роля - нейната и е напълно достатъчна като урок в живота, в който се е родила жена и е избрала ролята на майка. - Донка

Моето съгласие тук е пълно.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се казва, че майчината любов е най-близо до Божията? - xameleona

На този Бог - ако говорим за един същи бог - му се вика Отец.

Хм, пък, моят бог има три лица - Отец, Син и Свети Дух. Доколкото съм информирана, Светият Дух е най-близко до човека, а той при православните християни е аналогът на женския аспект на бога. На земята най-близко до Сина е именно Светия Дух. Това е еврейският Йехова - лунният бог - дарителят на формите. И не случайно при православните той - Светият Дух контактува с Девата преди зачатието на Исус. Гностиците, пък, казват, че бог е във всеки човек. Според мен, голямата грешка на Православието е точно в това, че отделя човека от бога и праща последния някъде високо горе в небитието.

Така че да говорим само за Отец, когато обясняваме човешкото понятие за бог, е малко едностранчиво, не мислиш ли, selsal? Там има и Майка и Дете.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

И най-грубата жена, с малки изключения, като майка е нежна. Това, което е всадено у майката спрямо детето, иде из глъбините на разумната природа, то е нещо първично и силно. То е непобедимо като самата природа. Чрез любовта на майката говори мощната природа, тая любов има отблясъка на божественото.

Любовта на майката е онова слънце, което дава живот, топлина и светлина на всички в дома. Детският живот минава като един небесен, неземен живот в рая, потопен в любовната атмосфера на майката. Дето е любовта, там е раят. Детето е къпано постоянно от лъчите на майчината любов.

Майката трябва да използва мощното оръжие, което природата е дала в нейните ръце - любовта като образователен фактор.

Когато човек съзнава, че има един, който го обича, той е силен, той може да стане и гениален. Гениалните хора са били обичани с една велика любов. Не само в детска възраст, но и после, когато детето порасне, идеята за любовта на майката го крепи и окуражава. Идеята, че има една душа, която го разбира, познава и обича, му дава неземна сила и в скръбните дни го утешава. Колко е важно човек да съзнава, че има един, който го разбира и познава. Разумната природа е дала на всеки човек това условие в лицето на майката. По безкористие майчината любов стои най-високо.

Чрез майчината любов детето научава първия урок на любовта: нежността, милосърдието, любвеобилността, духът на служенето на майката се предават на детето. То добива разположение да ги проявява после в живота си.

Чрез майката домът става за детето училище на любовта. Майката е предметно учение за детето, как трябва да обича, как трябва да люби, как трябва да проявява мекота, търпение, служене и пр. Всяко дете, което идва на света, трябва да вижда в едно лице въплътен образец, който трябва да следва. И разумната природа му дава този образец в лицето на майката. Защото майката - това е синоним на любовта. И всички други качества на майката - безкористие, себеотрицание и пр. - са само изявления на любовта.

Оная майка, която обича само своето дете, не е още разбрала любовта, в нея няма още духът на новия човек, който иде в света. Ако тя е събудила в себе си новите форми на любовта, тя ще обича всички деца, всички същества. Ако тя обича само своето дете, значи сърцето й не е достатъчно широко, за да побере целия свят в себе си, тя не е дала път на мировата любов да протече през сърцето й. Тогава тя не може да има онова образователно въздействие върху своето дете. Само майката, през чието сърце тече мировата любов, може да оформи в своето дете новия тип човек.

Семейството е най-важният образователен фактор. Учителят казва: „Светът ще се поправи, само като се поправи семейството. Хората трябва да имат ясна представа за това. Бащата и майката трябва да са свършили най-главната образователна работа и после идат вече училището и обществото. Последните градят върху това, което е изработено вече в семейството.”

По този начин майката е важният фактор, който гради новото общество. Изграждането на новата култура е преди всичко в ръцете на майката.

Учителят казва: „Младежи, родени от добри майки, представляват бъдещето на човечеството. Те са надеждата на човечеството.”

„Майките ще спасят света.”

„Който мисли, че светът може да се спаси извън майката, се заблуждава. Всички учители трябва да се наредят около майката.”

„Жените ще спасят света. Жената трябва да стане любов и когато стане любов, тя ще намери истинския път за повдигането на света.”

Учителят

тук

Ние всички бедещи и настоящи майки трябва да се замислим над майчинството. Над съзнателната майчина Любов, над това какви деца създаваме, над това какви майки избираме да сме и какъв свят решаваме да създадем!

Линк към коментар
Share on other sites

Ние всички бедещи и настоящи майки трябва да се замислим над майчинството. Над съзнателната майчина Любов, над това какви деца създаваме, над това какви майки избираме да сме и какъв свят решаваме да създадем!
Аделаида

Сългасна съм.Една майка не може да се насилва да прости,тя просто не може да се сърди дълго на това прекрасно създание,което е било част от нея,което е било създадено с любов от две любящи души.Майката е олицетворение на природната любов,а бащата на божествената.Слети в едно те създават една нова вселена,безкрайно разнообразна,прекрасна-своето дете.

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Наскоро ми попадна една мисъл на Ръдиард Киплинг,която искам да споделя с вас:

Бог не може да бъде навсякъде,затова е създал майките.

:3d_015::3d_046:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Майката

Нейната роля в Новото хилядолетие...

Тази тема мисля е актуална за днешното ни общество.

Каква е ролята на майките за бъдещето според вас? Лесно ли е да си майка? Трудности в ежедневието, в отглеждане и възпитаване на децата...

Нека споделяме и обменяме опит. Да си помагаме.

Когато детето идва на земята, разумната природа е приготвила едно сърце, което да го обича с беззаветна любов. Това е майката! Детето се ражда безпомощно, слабо, с много нужди, които само не може да задоволи. То само не може да направи почти нищо. Ето защо, тогава разумната природа го заобикаля с нежността и самоотричането на майчината любов. Съществуването на майчината любов говори, че има Провидение в света за всички същества, че има едно Велико Разумно Начало, което дирижира нещата.

Чрез майката говори Разумната Природа, чрез нея говори сърцето на света. Майката е израз на Разумната Природа - Великата Световна Майка.

Тя възпламенява своята любов в сърцето на Земната майка и чрез последната обича. Тя - Великата Световна Майка! И както природата е несъкрушима в своите цели и планове, такава е и любовта на майката. Чрез устата на майката говори Мировата майка!

Съществуването на майчината любов е гаранция за красивото бъдеще на човечеството. Додето в майката гори свещеният огън на любовта, запален от Мировата Майка, възходът на човечеството е осигурен.

Любовта на майката има неземен произход. Тя не е от този свят. Тя иде от небесните сфери, за да покаже, че любовта управлява света.

Мисията на Майката

Боян Боев

Лесно ли е да си майка днес?!.... Със сигурност е отговорност и сила...

„Жената ще внесе любовта в семейството и в света.” Тя като подготвя в семейството новия тип човек, вече работи за повдигането на човечеството. От друга страна, жената като носителка на любовта, внася топлотата на своята любов в света и повдига душите. Лъчите на любовта й заливат обществото и цялото човечество. По този начин новата жена не само косвено чрез семейството, но и направо участва в повдигането на човечеството, в идването на новата култура.

Мисията на Майката

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest НиколаДамянов

...

Как разбирате вие майката и майчинството?

Кога една жена може да бъде наречена майка? Задължително ли е тя да е раждала деца и да ги е възпитавала или това не е критерий?

Кои са най-ценните качества на майката според вас? Какво е останало у вас от вашата майка?

И въобще каквото ви се иска да споделите за майката и майчинството....

Много хубави въпроси... :)

Днес имам повод да се замисля отново върху тях и ще споделя малко мисли в тази насока.

Обикновено разпознават истинската и грижовна майка по нейното отношение към собствените и деца,... или по-точно казано, по това колко на брой деца е отгледала и възпитала.

Може би това е също критерий, но аз не мога да го поставя на първо място. Този критерий за мен е на много по-второстепенен план.

За мен истинската Майката е тази жена (независимо дали има собствени деца!), която може да отдели Любов и топлина за всяко едно дете, което има нужда от това... Подобни Майки, са с "големи" сърца и в тях може да намерят място много деца. Мисля си също, че само такива Майки могат да изпитат истинското щастие от "майчинство", всичко друго е илюзия, която времето разбива с малки или големи дози разочарования и тъга.

За истинските Бащи - бих казал в голяма степен същото. Нещата са аналогични!

Изобщо да си истински Родител трябва да си готов и "узрял" на ментално ниво...Да си осъзнал Родителството... Това пряко се свързва и със теми "за семейството" , "за децата" , за секса" ... Вникването и осмислянето на подобни теми, пък би могло да доведе до вземане на разумни решения,...а от там - следва и много по-малко неуредици, мъки и страдания.

За жалост на практика нещата не стоят точно така. Хич не е лесно да бъдеш истински Родител, в смисъла за който споменах... Това си е направо предизвикателство (изпит) и за тези, които имат собствени деца и за тези, които нямат такива. Обикновено чувствата и емоциите към "моето си..." изсмукват Любовта едностранно към "своето" дете (може да е и роднина!) и много трудно може да се намери баланс. Това обаче не означава, че човек трябва да се отказва и непрекъснато да не се стреми към обективни корекции в тази насока... :)

Линк към коментар
Share on other sites

МАЙКА МИ

В рояка спомени свещени,

де моя дух сега се губи,

сè твоят образ въжделени

духът ми, майко, среща, люби.

Ти люлката ми си люляла

със песни жалостно-упойни,

над мен по цели нощи бдяла

през мойте нощи безпокойни.

Под твоето крило растял съм,

наяквал съм под грижи мили,

от твойта реч и взор черпал съм

и радост, и духовни сили.

Душата ми от теб научи

да мрази, да обича страстно,

от твоята душа засучи

любов към всичко, тук прекрасно.

Ти ме роди, но ти ми даде

и светлото, що в теб блещеше,

ти и човека в мен създаде -

ти два пъти ми майка беше!

Иван Вазов

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Интересна тема... ака трябва да пиша за майка си! :)

Ако сведем въпроса до подобно разделение, най-често я виждам хей тъй: http://www.vbox7.com/play:ab42f874

Инак си я виждам Едно с Бащата... преплетени.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Да родиш на 62 години

Това е уникален казус за страната ни.

Моля ви

помолете се за живота на тези дечица, които са родени само 500 и 900гр. и едното е с опасност за живота.

Д-р Радкова обясни, че децата са родени в тежко депресивно състояние, признак на живот при тях са били единичните сърдечни тонове и те на практика са живи благодарение на усилията на екипа на неонатологичното отделение.

Съществува реална опасност за живота на по-малкото момиченце, което вече е с усложнения - некротичен ентероколит (вероятност от перфорация на червата и чревен излив в коремната кухина).

Д-р Радкова не се ангажира с никаква прогноза за двете деца, като каза, че са много "незрели".

И още:

Родилка на 62 години

Грозят ли го някакви увреждания голямото дете?

- На първо място ретинопатия. Много са незрели и двете деца.

И на второ място евентуално неврологични увреждания, като по-късна прогноза ДЦП.

Да се надяваме, че няма да станат тези неща, но рискът е голям."

Да се помолим за тези деца!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

66-годишна индийка роди тризнаци

20100615.sqwfcsmtew.jpg

Индийката Бхатери Деви стана най-възрастната родилка с тризнаци в света. Заедно с мъжа си, опитвали да създадат поколение от 44 години брак, но без успех.

Щастието за семейството дошло с инвитро процедурите, които стават все по-популярни в Индия.

„Приемаме по 5-до 7 случая всеки месец на бременни жени над 55 години.

Деви обаче е най-възрастната родилка в света, майка на тризнаци”, каза Анураг Бишной - акушер.

„Решихме да опитаме, след като изгубихме надежда, че ще можем сами да си направим деца. Сега сме щастливи, благодарение на докторите, които за нас са богове”, сподели Дева Сингх- баща на тризнаците.

И трите бебета са недоносени, но вън от опасност за живота. Те, заедно с майката ще останат под лекарско наблюдение, докато укрепнат.

Междувременно, индийски лекари вписаха в рекордите на страната най-тежкото бебе. В клиника в северната провинция Гуджарат се роди момиченце с тегло от 5 килограма и 700 грама.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...