Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Необходимо и... евтино!


Добромир

Recommended Posts

Огромни усилия се полагат, за да ни се внуши, че най-важните за живота ни стоки, особено ако са качествени, са и по-скъпи. Това е ЛЪЖА! Тя кара малоимотните да се чувстват отхвърлени от живота и - колкото и някои да се стремят към духовно мировозрение - да се чувстват ощетени дори от Вселената, че не могат да си позволят различни неща от първа необходимост. Добрата новина е, че "търговците-скубачи" (Хр. Смирненски) само отчасти са успели да прокарат на дело това положение на нещата, голяма част от твърденията им са фалшиви. И за храни, и за билки, и за масла, и за дрехи, подаръци, домакински вещи, книги и т.н. - са възможни значително по-евтини и достатъчно пазещи качеството на стоката варианти. Нека да си помогнем сами:

1). Чрез информация откъде да си ги купуваме;

2). Чрез обсъждане доколко са необходими и може ли да бъдат заменени с други подобни;

3). Чрез организиране покупки на едро, при което от много хора се събират пари, за да може на всички да излезе не само в проценти, но често и в пъти по-евтино;

4). Чрез свързване с производители и директни доставки;

5). Чрез дарения и бартерни взаимоотношения.

Аз имам и много атрактивни конкретни предложения, но не мога да работя сам, защото много съм зает и трябва да има хора, които да способстват за разпределянето на продуктите... предлагайте!

Линк към коментар
Share on other sites

Сещам се това, което направиха в Аржентина преди няколко години по време на голямата криза там, инициативата беше на група аржентински интелектуалци. Започнаха да си разменят услуги и стоки без да използват парични знаци - аз търся някой, който да поправи пералнята ми, а ти имаш нужда от някой, който да сготви вкусно за рожденния ти ден, примерно. Не зная зали това е приложимо у нас, но там действаше. Звучи доста утопично, но защо пък не? Всеки има някакви умения и би се радвал да ги приложи, като в замяна получи решение на проблем, който му изглежда неразрешим.

Линк към коментар
Share on other sites

А защо не и колективната поръчка? Аз съм я пробвал в микромащаб - вместо да си купуват червен пипер като смляна тухла и на небезразлични цени на по 50 г. разфасовката, с някои мои познати си поръчахме чрез една фирма на едро няколко кг от износния (смлян при 2 градуса за запазване на състтавките и пакетиран под вакуум) - на цена към 6 лв. на килограм - при това от най-добрия сорт - имаше и друг, по-евтин...

Линк към коментар
Share on other sites

;) Преди 5-6 години, като бях безработна, а пък ми се налагаше да стоя в къщи заради дъщеря си, си мислех, че мога да предложа на някои съседи да им готвя. Нещо като кетъринг. Работещите жени, които се прибираха късно може би биха го оценили. Но си остана само мислене. Не събрах смелост да им предложа.

Срам, суета, глупост.... :feel happy:

ЗА бартера съм. А може и да се наложи в обществото, от немотия....

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да кажа, че днес един приятел ми подари неща, които може би нямат голяма финансово стойност, но за мен са много ценни. Още повече, че са от сърце. Това изпълни малко мрачния ми ден и съм му благодарна.

Особено важно е за подаръците да са от сърце, независимо дали са за 2 или 200лв.

Линк към коментар
Share on other sites

:):D:v:

Огромни усилия се полагат, за да ни се внуши, че най-важните за живота ни стоки, особено ако са качествени, са и по-скъпи. Това е ЛЪЖА! Тя кара малоимотните да се чувстват отхвърлени от живота и - колкото и някои да се стремят към духовно мировозрение - да се чувстват ощетени дори от Вселената, че не могат да си позволят различни неща от първа необходимост. Добрата новина е, че "търговците-скубачи" (Хр. Смирненски) само отчасти са успели да прокарат на дело това положение на нещата, голяма част от твърденията им са фалшиви. И за храни, и за билки, и за масла, и за дрехи, подаръци, домакински вещи, книги и т.н. - са възможни значително по-евтини и достатъчно пазещи качеството на стоката варианти. Нека да си помогнем сами:

1). Чрез информация откъде да си ги купуваме;

2). Чрез обсъждане доколко са необходими и може ли да бъдат заменени с други подобни;

3). Чрез организиране покупки на едро, при което от много хора се събират пари, за да може на всички да излезе не само в проценти, но често и в пъти по-евтино;

4). Чрез свързване с производители и директни доставки;

5). Чрез дарения и бартерни взаимоотношения.

Аз имам и много атрактивни конкретни предложения, но не мога да работя сам, защото много съм зает и трябва да има хора, които да способстват за разпределянето на продуктите... предлагайте!

:) тази тема е чудесна и е по темата за Икономика на Доброто + има доста неща като идеи + има реализация сега но само в малки приятелски кръгчета + професионално съм в час и с бартера, но за това догодина може да пиша и може да поговорим конкретно при среща :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:) :) рядко ползвам чата + признавам си че не ми се говори за тези дела в нета :sleeping: засега + живи форуми има + няма конкретни предложения, но живите срещи си текааат отдавна и естествено + както и движението на добри продукти + услуги + информация :) например вчера бяхме в Шумен и си пазарувахме от магазин Слънце :king: оня ден получихме билки от Ямбол + мед от Видин :v: но ще подкрепям ентусиазма ти...щото той е и мой :lol:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

;) Преди 5-6 години, като бях безработна, а пък ми се налагаше да стоя в къщи заради дъщеря си, си мислех, че мога да предложа на някои съседи да им готвя. Нещо като кетъринг. Работещите жени, които се прибираха късно може би биха го оценили. Но си остана само мислене. Не събрах смелост да им предложа.

Срам, суета, глупост.... :feel happy:

ЗА бартера съм. А може и да се наложи в обществото, от немотия....

Няма срамен труд! Срамно е човек да краде. :D

Редактирано от Roemy
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

...Добрата новина е, че "търговците-скубачи" (Хр. Смирненски) само отчасти са успели да прокарат на дело това положение на нещата, голяма част от твърденията им са фалшиви...

http://www.znam.bg/com/action/showBook?bookID=966&elementID=1636490824&sectionID=5

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...