Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любимите ви романи. Кои са те?


Guest Fut

Recommended Posts

Кой роман е любимият ви роман. Един ли е или са повече и кои са те?

Аз не мога да си избера само един.

Поздрави!

П.С. Вдъхнових се за тази тема от наскоро започналата кампания по една от големите национални телевизии, посветена на четенето като творчески процес и на четящите хора изобщо.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Не искам да бъда черногледа, но понякога ми се струва, че с цел органииране на поредната масивна смс-кампания, се чудят какъв претекст да си изсмучат от пръстите. Дали са повече информация за телефоните, отколкото за критериите на проучването. Да не говорим, че такова проучване няма никаква статистическа стойност.

Кампанията има за цел да повиши интереса към четенето, като ангажира широк кръг от публика и обществени партньори.

:) Това, отнесено към страната, в която съзнателно заливат хората с чалга и простотии, звучи смешно наистина.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Това, отнесено към страната, в която съзнателно заливат хората с чалга и простотии, звучи смешно наистина.

:hmmmmm: Въпросът е по-скоро докъде сме стигнали, за да звучи смешно! Макар и да имам много забележки към инициативата, тя все пак е опит за стъпка извън масовото протичане на това чалгаджийско и т.н. направление, което замени т.нар. духовна култура при мнозинството българи в днешно време... :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на кампанията ми изглежда малко като мащабно статистическо проучване.

Популярните романи ще станат още по-популярни.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е наистина, прави сте, но аз веднаха се сетих за книгите които толкова много обичам и за това, че има толкова много които още не съм прочела а бих искала. Един живот едва ли би ми стигнал за това :). Мислех си, че в портала пишат и четат много стойностни хора и за това, че биха могли да споделят книгите които са им направили най-силно впечатление. Нека все пак да направим връзка с Духът на инициативата т.е. да извлечем най- ценното въпреки всичко, а то винаги е било Любов :3d_053: . Смятам, че в един духовен форум това би могло да се случи и за да не съм голословна от себе си казвам " QUO VADIS" на Хенрих Сенкевич. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Смятам, че в един духовен форум това би могло да се случи и за да не съм голословна от себе си казвам " QUO VADIS" на Хенрих Сенкевич. Поздрави!

:thumbsup: Бих прибавил "Пророкът" от Халил Джубран!

Линк към коментар
Share on other sites

Любим роман ми е" Винету" на Карл Май .

Много отдавна не ми е попадал роман в ръцете ,трябва да призная.Все чета специализирана литература.

Чакат ме около 10 нови книги ,които съм си купила и все нямам време за тях.

Последно прочетох "Бягащата с вълци " на Клариса Пинкола Естес.

Много ме впечатли ,защото тя е една удивителна жена . Кантадора ,разказвачка на приказки ,а освен това психолог и склуптор.

Линк към коментар
Share on other sites

имам три любими романа:

"Гордост и предразсъдъци" от Джейн Остин

"Дъщерята на Калояна" от Фани Мутафова

"Мемоарите на една гейша" - забравих кой е автора

а тази камапния на BBC, ми се струва преекспонирана с тъпите си реклами

който чете си чете и няма нужда от подканяне

Линк към коментар
Share on other sites

От прочетените в последно време най-силно ме впечатли "Майките" на Теодора Димова.

Романи,които мога да препрочитам - "Споразумението" на Елия Казан,"На Изток от Рая" на Стайнбек.

Линк към коментар
Share on other sites

Силата на духа във "Време разделно".Дълбочината в "Майстора и Маргарита".Нещо ми убягва,нещо не мога да разбера в "Парфюма",но ме предизвиква да търся. :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Ина Трифонова - " Винету" на Карл Май няколко пъти съм чела и трите тома. Наистина много любим роман :3d_041:

mvm - "Мемоарите на една гейша" :thumbsup2: не съм го чела, но филмът изгледах на един дъх. Между другото днес си мислех точно, за този филм :).

Моника13 - "На Изток от Рая" Уауууу ще прибавя към това "Улица конселвна" и " За мишките и хората" :dancing yes:

Cveta5 - "Майстора и Маргарита" този роман го споменаха няколко пъти в предаването и си мисля, че е на път да грабне първото място. Но при мен се случи нещо когато започнах да го чета и за това не продължих. След това говорих с една приятелка и тя ми каза нещо подобно. До колкото си спомням имаше и филм/ сериал по него, но и това не изгледах до края. В този роман има нещо...нещо много по- силно от думите... Поздрави!

Ще прибавя " Захир" на Паулу Куелю :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да посоча само едно заглавие, но като си помисля, най.често съм препрочитала " Осъдени души" на Димитър Димов. Това сигурно е покзатерно.

Линк към коментар
Share on other sites

Моника13 - "На Изток от Рая" Уауууу ще прибавя към това "Улица конселвна" и " За мишките и хората" :dancing yes:

Ще добавя още един роман на Стайнбек,който много харесвам "Зимата на нашето недоволство".

На Маркес "Любов по време на холера","Есента на патриарха" или"Вино от глухарчета"на Рей Бредбъри,Х.Хесе"Сидхарта"...

Разбира се това е само една малка част от книгите които съм чела и много обичам :)

Линк към коментар
Share on other sites

С уговорката, че няма да споменавам вече споменавани заглавия... "Малкият принц" Егзюпери, "Клетниците" Виктор Юго, "Отклонение" Блага Димитрова, "Антихрист" Ем. Станев,"Дон Кихот" Сервантес, "Братя Карамазови" Достоевски, "Възкресение" Толстой, "Алексис Зорбас" и "Рапорт пред Ел Греко" Казандзакис, "Селестинското пророчество" Редфийлд, "Алхимикът" Коелю, "Таис" Анатол Франс, "Серафита" Балзак...

Линк към коментар
Share on other sites

Джеймс Клавел - Шогун, Гай Джин, Търговска къща, Вихрушка, Цар Плъх;

Свобода Бъчварова - поредицата Замя за прицел;

Рей Бредбъри - 451 по Фаренхайт, Марсиански хроники, Вино от глухарчета, Възпявам електрическото тяло;

Братя Стругацки .....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Избрахте ли си вече любим роман? Аз се спрях на три:Властелинът на пръстените Дж. Р. Р. Толкин;

Пътеводител на галактическия стопаджия Дъглас Адамс; Малкият принц Антоан дьо Сент-Екзюпери.

ЦЪК

Поздрави!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Много са наистина прекрасните романи на този свят, но лично моите предпочитания не включват нито един от 10-те, посочени за избор в тази кампания "Голямото четене". В моята класация влизат тези романи:

"Братя Карамазови" на Достоевски

"Война и мир" на Толстой

"Хайнрих фон Офтердинген" на Новалис

"Херман и Доротея" на Гьоте

"Майтреи" на Мирча Елиаде

"Едно" на Ричард Бах

"Алхимикът" на Паулу Коелю

"Серафита" на Балзак

"За мишките и хората" на Стайнбек

"Сантиментално пътешествие" на Лорънс Стърн

От българските романи бях истински впечатлен от "Цената на златото" от Генчо Стоев. "Осъдени души" на Димитър Димов е също хубав роман.

А, ако разширим жанра на романа, бих включил и Гьотевият "Фауст", но разбира се, той е повече от роман. :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Железният светилник" ~ Димитър Талев

"Посвещение" ~ Димчо Дебелянов

"Алиса в огледалния свят" ~ Луис Карол

"Чайката" ~ Ричард Бах

"Всичко живо е трева" ~ Клифърд Саймък

"Тайната градина" ~ Фрaнсис Бърнeт ...написан за всички деца /без значение на възрастта им :) / пре~открили чудесата на Природата...

Линк към коментар
Share on other sites

"Едно" на Ричард Бах

"Чайката" ~ Ричард Бах

Илюзии

Мост през вечността :dancing yes:

~~~~

Айзък Азимов, Робърт Силвърбърг

Дете на времетоicon12.gif

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Добавям : „Страдание и възторг” Ървинг Стоун – най-любимият ми.:)

„Страстите на разума” Ървинг Стоун

„Прокълнатите крале” Морис Дрюон

„Александър Велики” Морис Дрюон

„Фараон” Болеслав Прус

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Приключи кампанията “Голямото четене”!

1. Под игото Иван Вазов

2. Време разделно Антон Дончев

3. Тютюн Димитър Димов

4. Железният светилник Димитър Талев

5. Малкият принц Антоан дьо Сент-Екзюпери

6. Майстора и Маргарита Михаил Булгаков

7. Властелинът на пръстените Дж. Р. Р. Толкин

8. Осъдени души Димитър Димов

9. На изток от Рая Джон Стайнбек

10. Граф Монте Кристо Александър Дюма

11. Пътеводител на галактическия стопаджия Дъглас Адамс

12. Сто години самота Габриел Гарсия Маркес

Изт.

Да,"Под игото" е най-българската книга и много се радвам, че точно българските книги се наредиха на първите места, но да си призная моята книга фаворит беше "Железният светилник" от БГ книгите и предпочитах да е тя въпреки, че беше съвсем логично "Под игото" да спечели. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Един наистина грабващ по отношение на стила и сюжета роман за мен е "Любов по време на холера" от Габриел Гарсия Маркес, помня, че го четях на "един дъх", включително ходейки, хаха :3d_147:

Линк към коментар
Share on other sites

Един наистина грабващ по отношение на стила и сюжета роман за мен е "Любов по време на холера" от Габриел Гарсия Маркес, помня, че го четях на "един дъх", включително ходейки, хаха :3d_147:

Не съм я чела за съжаление, нито пък "Сто години самота" а много бих искала. Ако някой може да пусне линк към тези две книги ще съм му много признателна :) .

Поздравче:

http://www.vbox7.com/play:09f5adf7

~~~

:3d_131: Еееее Що НиКоЙ Не КаЗа НиЩо за Ред Бътлър и Скарлет ОХара :P ?!?

Цък

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...