Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Борбата


Recommended Posts

Борбата, борбата, борбата.

Всеки ден сме затрупани с поне 5 идеи за борба със....

Борба срещу Рак на гърдата, Борба със СПИН-а, Борба с престъпността, Борба срещу безработицата, Борба срещу корупцията, Борба за Любовта, Борба срещу страха, Борба срещу вредните навици,.....

Борба против нещо си..

и

Борба за нещо си..

Постоянно ли трябва да се бори човек или ние сами си създаваме това срещу което после трябва да се борим. Ами ако спрем да се борим? Значи ли това, че сме спрели да живеем и сме се отдали на инертните си сили...А ако се борим за кауза пердута, тогава това не е ли борба със самите себе си? И въобще дали борбата е част от пътя ни или просто живота ни вече е просто една непрестанна борба срещу лошото, и за по-доброто?

Трябва ли да се борим /не на тепиха/ :3d_069: за да оцелеем в днешно време?

За какво се борите Вие?

За какво се бори България?

Коя е борбата която си заслужава и тази която не си струва?

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема,в която ще напиша това което ми дойде най-напред:когато човек се бори със своите "недостатъци",той се развива-върви напрд.Така заразява или дава пример на другите и те да го последват и така до 5-6милиардния жител на земята(малко клони към утопия,ама не се знае :) ).

Та,мисълта ми е да извадим гредите си от нашите очи като начало,но можем и дружно да извадим треските на другите.

В борбата човек се кове най-добре,защото имено там човек може да разбере до къде е стигнал и какво има да учи.Когато всичко ни е наред се наблюдава едно отпускане при мен...

Редактирано от iwan4o
Линк към коментар
Share on other sites

Поканили майка Тереза да участвува в протест против войната, а тя отговорила: "Никога няма да се присъединя към движение против войната, но ако има движение ЗА мира, поканете ме!"

Борбата против каквото и да е води само засилване на присъствието му, на енергийно и физическо ниво. Приемането и безразличието обаче помагат да се справим с нежеланите неща в живота си.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста години се борих. За всичко, което ми се струваше, че си заслужава. И тъй като ми е дебела главата доста време и енергия пропилях, докато осмисля, че от борба няма смисъл. Просто не е правилния подход. Вгледайте се в резултатите от която и да било борба и ще се убедите. Спомнете си - всяко действие предизвиква равно по-големина противодействие ...

Сега вместо на борбата, съм заложила на промяната, на творчеството.

Линк към коментар
Share on other sites

Борбата с нещо показва желание за победа, в която човек е зависим от това нещо, за да има какво да победи. Ако няма нужда от борба с нещо си, а от развитие на личните качества, няма да я има и тази зависимост...

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Борбата не е само противопоставяне, борбата може да бъде и утвърждаваща. Говорейки за борба можем да имаме завоюване на нещо, можем да имаме и защитаване на вече завоювана позиция. Всяко постигане е борба. Борбата съпътства постигането на която и да е цел. Хармонията не изключва борбата. Човек не може да избяга от съпротивлението на обкръжаващата го среда, то в много случаи е необходимо. Но човек не трябва да допуска борбата да се превърне в цел за него и да бъде завладян от антагонизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори мисълта за смисъла на думата борба ме изморява.:)

Според мен смисъл от борба има когато застанат две или повече равни по сила страни.

В другия вариянт е или преодоляване или оцеляване.

Разликата е че в първото човек се включва по собствено желание т.е.е съинициатор на предстоящата борба.

А в другите два вариянта има липса на избор просто си там по стечение на обстоятелствата.

С две думи борбата (в смисъла в който аз я разбирам) е резултат от желанията на хората които учавстват в нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...