Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Библията


Благост

Recommended Posts

...

"В Библията има плитчини,които може да прегази и малко дете,но има и дълбини където може да се удави и голям човек".Съвсем на място си е,без значение колко е редактирана,след като я има толкова години,и отново и отново се опитваме да я тълкуваме...

:):thumbsup::)

Наистина човек може да се удави в Стария Завет, особено четейки за това какво е отношението на Бог към чужденците, тези цитати, които съм пуснала в предишното си мненние.

В Библията има прекрасни мисли, но има и такива, които много ми е трудно да асимилирам и приема за вдихновени свише. Например:

„Не яжте никаква мърша; дай я на чужденеца, който е в твоите жилища, нека той я яде, или продай му (я), защото ти си народ свет за Господа, твоя Бог. “

„от чужденец дири, а каквото имаш твое у брата си, опрости му го“

С такива мъдрости е пълен Стария завет. Четейки ги, съвсем не мога да се изпълня с любов към такъв бог. Първата ми мисъл е, че това е бог - частна собственост на аврамовия народ, не на мен. :(

А вие как ги преглъщате тези части от Библията? Или просто ги прескачате и не ги четете? :hmmmmm:

Привет!

Опитай да работиш с повече преводи. Сравнявай ги. Считам превода от 1885 г. за най-подходящ, въпреки че с него трудно се работи.

Отнасяй текстовете за вътре в човек, този смисъл разкривай. Библията е свещенна книга именно защото описва всички процеси вътре в човека, всички архетипи на съзнание от началото на еволюционния път към Бога и да неговия връх. Чрез външни събития е представен вътрешния свят.

Пожелавам ти успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Точно това искам да разбера аз, след като всички говорим за библията - кой я написа?

Кое е вярното издание? Коя е истинската Библия?

Линк към коментар
Share on other sites

Привет!

Опитай да работиш с повече преводи. Сравнявай ги. Считам превода от 1885 г. за най-подходящ, въпреки че с него трудно се работи.

Отнасяй текстовете за вътре в човек, този смисъл разкривай. Библията е свещенна книга именно защото описва всички процеси вътре в човека, всички архетипи на съзнание от началото на еволюционния път към Бога и да неговия връх. Чрез външни събития е представен вътрешния свят.

Пожелавам ти успех!

Ники, благодаря за отговора. Опитвам се да хвана вътрешния смисъл, но понякога е много трудно. Особено по отношение на Стария Завет. С Новия Завет нямам проблеми. От него се излъчва любов и светлина, но в Стария има нещо тъмно, жестоко...Явно аз така го възприемам. :(

Точно това искам да разбера аз, след като всички говорим за библията - кой я написа?

Кое е вярното издание? Коя е истинската Библия?

Много сложен въпрос, Аделаида. :) От отговора на Фют следва, че авторите са боговдъхновени. Аз съм по песимистично настроена – не всички. B)

Но явно Библията трябва да се чете не с разума, не и със сърцето, а с душата. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Малко любопитно инфо за теб Аделаида :) цитата е от Макс Хайндл:

""...необходимо е да се изложи,че думите на еврейски език,особенно на стария стил,се преливат една в друга и не са отделени,като тия на нашия език.Прибавете към това обичаят да се пропускат гласните при писане,така че при четене е важно ,как и къде ще бъдат поставени те...........най -незначителната грешкаможе напълно да промени значението почти на всяко изречение.

Еврейската Библия била написана първо на еврейски,но ние не притежаваме нито един ред от оригинала.В 280 години преди Христос се появил Септагинта -превод на гръцки.Даже във времето на Христос вече е имало страшно объркване и различия в мненията относно това кое е оригинал и кое е вмъкнато.

След като се завърнали от Вавилонско заточение,книжовниците започнали да сглобяват различните писания и едва към 500-ната година след Христос се появил Талмудът и имал подобен на сегашния текст,който предвид на горните факти,не може да бъде съвършен"

Така че относно Стария завет и това което е написано в него може много да се спори ,но на този етап е вече безмислено.

Силите и съществата които са действали в онзи етап от еволюционното развитие на земята са вече доста различни ,както и хората така и ангелите и архангелите са преминали през своето развитие и трансформации.

Според Макс Хайндл отново:

""Имало е много научни спорове относно авторството и несъответствията между разказа за сътворяването,дадено в първата глава и в онази част от втората ,която започва от четвърти стих нататък.

Съществото или съществата името на които преводачът превел като "Бог",в първат и втората глава на английския превод,в еврейския текст са наречени "Елохим"-в първа глава и "Йехова"-във втора глава.Твърди се че един и същи разказвач не би именувал Бога по два различни начина.......Под Йехова той подразбирал Водача ,който бил натоварен с онази особена част от сътворяването,която описвал на това място.Йехова бил и един Елохим.Той е водач на Ангелите,които били човечеството на Лунния период и Той е регентът на нашата Луна.

С него са и някои от Архангелите ..те са "расовите духове"

Линк към коментар
Share on other sites

Точно това искам да разбера аз, след като всички говорим за библията - кой я написа?

Кое е вярното издание? Коя е истинската Библия?

Въпросът не е съвсем коректен. Защо?

Историографията и палеолингвистиката боравят с термини като преписи, преписки, приписки. Или редакции на преписки на известни автори, редактирани от анонимни такива. И за коя Библия говорим - за старозаветната или за новозаветната. Двете нямат нищо общо помежду си.

Ако говорим за Ветхия завет, главите му от "Брешит" (или Битие до макавейските книги), са писани в един много дълъг период от време, обхващащ няколко столетия. Новият завет (особено посланията), са писани отново сравнително по-късно след възкръсването на Христос. През цялото това време има нововъведения, нови абзаци и нови и различни преводи на арамейските текстове (оригиналният език на Новия завет е арамейски във всичките му форми). Части от Стария завет са писани, когато евреите са във вавилонски плен и са писани на халдейски.

Като цяло, проблемът за авторството на Библията като текст, е проблем на езика и дори чисто лингвистичен казус, което ясно личи от широките преводи в католическата Библия, протестантската и източноправославната.

Да се изучава един древен текст е цяла наука и лесни обяснения няма, необходимо е много четене и много специфични познания.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

"Да се изучава един древен текст е цяла наука и лесни обяснения няма,необходимо е много четене и много специфични познания."Мона, отнасям тези твои думи като признание към трудовете на Елена Блаватска.Атози цитат е от моите записки "важни!" "Непорочния живот,отворения ум,чистото сърце,живия интелект,ясното духовно възприятие,братското отношение към съученика,готовност за даване и приемане на съвет и наставление,...способността мъжествено да изтърпиш несправедливоста,смелост в отстояването на принципи, самоотвержена защита на тези,които са подложени на несправедливи нападения и постоянно ориентиране по идеала на еволюцията и съществуването на човека,който е описан в тайното знание-това са златните стъпала за изкачванеучащия се в Храма на Божествената мъдрост."Е.Блаватска

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Въпреки,че не се вписвам в този сайт заради възприеманията ми,които са далеч от добро,лошо,Бог,любов,религия и тнт. макар да обичам темите и много хора в сайта заради дълбокото им мислене за нещата в живота...,но едно ме гложди:"-Защо сте сложили на пиадестал библията и я цитирате?"

Уважавам изборът на хората в какво да вярват понеже техният път по който са минали им дава това възприемане за нещата както моят път за моите,но ми е странно понякога как хората се осланят на една книга(няма да казвам мнението си да не предизвикам спор и негативизъм)Това е просто книга...била съм достатъчно дълго в сайта за да знам колко толерантност мога да видя от хората тук и се учудвам когато такива хора смятат за грях нещо за което на предният ден са го обяснили по най-човешки начин защо се получава и колко е нормално и после пак водят борба със себе си и другите понеже в "библията"така пишело и в крайна сметка водят борба м/у вътрешният си глас и разума,който е прочел кое е добро.:(

Линк към коментар
Share on other sites

aviana, има много хора, които не цитират Библията, но пак я смятат за нещо повече от книга. А аз например и други текстове определям като "нещо повече от книга".

Ако наистина наблюдаваш при някого подобно разминаване:

...такива хора смятат за грях нещо за което на предният ден са го обяснили по най-човешки начин защо се получава и колко е нормално и после пак водят борба със себе си и другите понеже в "библията"така пишело и в крайна сметка водят борба м/у вътрешният си глас и разума,който е прочел кое е добро. :(

то това е проблем на самия човек, а не на Библията. Такова разминаване може да се получи с най-различни източници на информация и по-скоро е нужно, както казваш и ти, човекът да се разбере сам със себе си :) .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Евангелистите не са могли еднакво да цитират надписа на кръста на Исус, само наколко думи, а християните внушават на неосведомените хора, че "цялото Писание е боговдъхновено"!

МАТЕЙ 27:37

И поставиха над главата Му обвинението Му, написано така: Тоя е Исус, Юдейският Цар.

МАРК 15:26

А надписът на обвинението Му бе написан така: Юдейският Цар.

ЛУКА 23:38

А над Него имаше и надпис: Тоя е Юдейският Цар.

ЙОАН 19:19

А Пилат написа и надпис, който постави над Него на кръста. А писаното бе: Исус Назарянин, юдейският цар.

Линк към коментар
Share on other sites

:smarty: Общувам ежедневно с мъдростта и силата на Библията на няколко езика по различни начини от доста време + това е част от работата ми със святостта на Словото + уважавам цитирането, защото то е споделяне + доосмисляне+ доосъзнаване и етап от пробуждането на душите ни :angel:

Библията - Кодът на Мойсей

:v: Будни + Бодри + Смели + Благи

:v: Любов + Светлина + МИр + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Всички ние имаме много важни моменти от живота си. Да научим за библията и да направим първите най-велики стъпки в нея и да се качим в проходилката а и по-късно да закрачим по пътя. Да прочетем и почувстваме Бог и да ни въведе в света на търсене и осъвършенстване. Това е празник за всеки един и възможноста да имаме достъп до всичко това и то да бъде в ръцете ни и наше притежание и ценност от която много съдби и животи са се променили? Споделете вашите първи срещи с това познание и първото което прочетохте в нея и каква следа остави Бог във вас? Благодаря ви !

Линк към коментар
Share on other sites

Всички ние имаме много важни моменти от живота си. Да научим за библията и да направим първите най-велики стъпки в нея и да се качим в проходилката а и по-късно да закрачим по пътя. Да прочетем и почувстваме Бог и да ни въведе в света на търсене и осъвършенстване. Това е празник за всеки един и възможноста да имаме достъп до всичко това и то да бъде в ръцете ни и наше притежание и ценност от която много съдби и животи са се променили? Споделете вашите първи срещи с това познание и първото което прочетохте в нея и каква следа остави Бог във вас? Благодаря ви !

Първото беше Филмът "Исус"

в едно кино и молитвата след него. Сама пожелах и отидох да го изгледам.

Благост благодаря, за Кодът на Мойсей :thumbsup::angel: . Поздрави!

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,може би въпросът ми е неподходящ,но се надявам да ме извините!От една година почувствах желание,устрем ,глад дори, да се развивам в съвсем различна насока.Не мога да опиша точно.Във ваше лице срещнах това ,което ми трябва .Може би тази ми потребност се появи в следствие лична трагедия,но това няма значение ,помогнахте ми много.До сега само чета форума-нямам самочувствие,не съм на вашето ниво.Изчетох доста литература,но сега имам желание да притежавам Библията.Объркана съм от многото издания-към кое да се насоча,чудя се дали има разлика в издателствата,понеже временно ми попадна едно евангелистко издание на новия завет,но имам чувството ,че нещо му липсва,не е пълно.Знам ,че мога да я чета онлайн,но искам да притежавам книжния вариант.Още веднъж се извинявам,ако задавам неправилен въпрос,или вече сте разисквали темата.

С поздрави-Мария.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо не си вземете Православния вариант, аз мисля, че в църквите може да си закупи човек :). Преди години си купих такава от нашата църква, сега не знам как е имам я и в православен и в евангелски вариант и се чувствам добре и с двете. Знам, че това което е ползвал Учителя е било най- близко до оригинала, но нямам представа от къде да си взема така че си ползвам двете които имам в наличност :). Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, евангелисткия превод не е лош ( в сравнение с другите налични).

Основателно е усещането ти за липса, но едва ли би се заличило чрез някое от останалите издания, които не се различават чак толкова едно от друго. Все са преводи от гръцкия вариант, но и той е превод, че и не само...

Но явно трябва да има наличен и нов превод:

http://www.pravoslavieto.com/bible/docs/pr...o_delo_v_bg.htm

А ето нещо от уикито:

Еврейският начин на мислене и изразяване

Речникът на еврейския език е характерен с не много богата лексика, поради което отделните думи са натоварени с много значения. Това дава възможност мисълта да се изрази с малко думи с много нюанси на съдържанието. Поради тази причина е невъзможно в лексикално отношение да се превеждат еднозначно редица книги от Библията, особено Песен на песните, Еклесиаст и др.

В еврейския библейски текст глаголът е основното изразно средство. Еврейският глагол има форми за две времена – минало (перфект) и бъдеще. В същото време обаче глаголът има множество форми, при които коренът приема различни значения. По този начин има големи възможности за нюанси в изразяването чрез глаголи.

Строежът на изречението в Стария завет е твърде прост: библейският еврейски почти не познава зависимите изречения, а само съчинителните. Поради това на практика в библейския текст преобладава съюзът и, което води до определена сухота и монотонност на езика, а мисълта остава недоизказана, с отворени възможности събеседникът да улови мисълта повече или по-малко по интуиция.

Европейският начин на изказване на мисълта – по-точно гръко-римският – е характерен с логичността си, с подчинените си изречения и с възможности за абстракция, то еврейският е координиран и конкретен и се гради върху парадокса. Еврейският стил е образен и конкретен, обича силни изрази, смели метафори, фантастични картини, емфази и хиперболи, като дори и най-духовните и най-абстрактните неща се представят с материални термини: Бог има очи, уши, ръце, гневи се, трогва се. Това са изразни средства, обусловени от самите възможности на езика и стила.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Описанието на ада винаги е било приемано доста символично.

Но то може да си има напълно земно обяснение...

Вижте сами как изглежда едно езеро от лава, което е активно цели 100 години: Ерта але !!!

Представям си в древността какви легенди са се носили за такива области:

boiling-lava-erta-ale.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

НАРОДЪТ НА ЛУТ /ЛОТ/ И ПРЕОБЪРНАТИЯ ГРАД

"Явните знаци" в езерото Лот (Мъртво море)

думите: "И когато Нашата повеля дойде, преобърнахме [селището] надолу и изсипахме над тях порой камъни от [изпечена] глина" от 82-ри айят от сура Худ е описано ясно нещастието, което е сполетяло народа на Лут (Лот).

ГРАДОВЕТЕ СОДОМ И ГОМОРА.

В Стария Завет името на града, в който живее Лут (м.н.) и който по-късно бива погубен, е Содом. Става ясно, че поселеният в северната част на Червено море народ е бил унищожен по начин, напълно съответстващ на разкритото в Корана. От извършените археологически проучвания се разбира, че градът е бил разположен близо до Мъртво море, което се простира по протежение на границата между Израел и Йордания. Според откритията на учените този район е покрит с изключително голямо количество сяра. Поради тази причина в целия район няма никакви растения и животни, т.е. не се забелязват никакви форми на живот, и това е символ на настъпилото в областта разрушение.

Както е известно, сярата е елемент, който се получава в резултат на вулканични изригвания. Всъщност начинът на погубването, който е съобщен в Корана, притежава ясни знаци, че това е било земетресение и вулканични изригвания. Немският археолог Вернер Келер казва следното за тази област:

Наред с основата на тази огромна пукнатина, която минава точно през този район, долината Сидим, която обхваща Содом и Гомора, един ден се потапя в бездната. Тяхната гибел настъпва чрез мощно земетресение, което най-вероятно е придружено от експлозии, гръмотевици и изтичане на природен газ и всеобщ голям пожар. Пропадането освобождава вулканичните сили, които са спящи надълбоко, по протежение на пукнатината. В горната долина на Йордания близо до Башан все още има внушителни кратери на изгаснали вулкани; огромни маси лава и хлътнали базалтови пластове са се наслоили върху варовиковата повърхност.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

От една книжка си припомних за прегрешенията, заради които са били бастисани Содом и Гомор. Там не пише за разврата, щот` е лапешка книга. Но пише, че милостинята е била забранена, даването на подслон и нахранването на чужденци - също. Ако някой те удари и ти пусне кръв - дължиш му пари, че си е направил труда да те лекува (понеже се и считало, че има начин за лекуване чрез пускане на кръв), бедните са ставали все по - бедни, богатите все по - богати. На един площад в Содом е имало легла - дълги и къси. Ако легнеш на дългото, втурват се към теб мъже и те разтягат. Ако ли пък на късото - клъц крачката ти ...Правото е било на страната на по - силния.В интернет пък съм чел, че жителите на Содом са искали да се възползват сексуално от двамата ангели дето са гостували на Лот, може и с други чужденци да са постъпвали така. И всички тия работи са били законни, норма. В днешно време като че ли нещата стоят по малко по - добър начин : особено в демотратичните богати страни. И логично е ако Бог наказва държавите по света като цяло, или отделни групи държави,то той да е по - снизходителен (поне по отношение на тия държави, при които нещата са по - добри, отколкото в древните Содом и Гомор), или поне да не наказва с унищожение повечето хора (които май като цяло не са толкова диви като содомяните и други жители от онова време). Но пък и от онова време досега е изтекла бая вода и сигурно и критериите са по - високи.;)

Линк към коментар
Share on other sites

Отнасяй текстовете за вътре в човек, този смисъл разкривай. Библията е свещенна книга именно защото описва всички процеси вътре в човека, всички архетипи на съзнание от началото на еволюционния път към Бога и да неговия връх. Чрез външни събития е представен вътрешния свят.

Пожелавам ти успех! Благодаря,Ники,точно си го казал!Бяха ми необходими години на търсене и упорство,за да разбера това.И много работа да опозная себе си.Четях и не разбирах,търсех ключа,който да ми помогне-нищо,и пак отново...После,чрез Учителя,през теософите,през другите религии до Древната Мъдрост.И така, докато се науча да чета с душата си не само Библията,а и други текстове.Много ми е дала тази книга,да ,за мен е свещена.Все още е чета.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Христо

Сиви учители ли са били библейските учители ? Срещнах идеята в един кришнарски блок, където се казва, че те са "духове на светло-сенките", понеже проповядват и любов, и страх.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...