Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Възможно ли е един мъж и една жена да са приятели?


Guest aorhama

Recommended Posts

Напълно е възможно мъж и жена да бъдат приятели! Съвсем не е задължително, ако има душевна близост, това да породи и сексуално привличане. Както е възможно да има сексуално привличане без душевна близост. Макар че понякога се случва сексуалното привличане да породи и душевна близост, както и обратното - душевната близост да породи сексуално привличане и тогава приятелството да се превърне в интимно приятелство, което обаче е доста рисково начинание, тъй като страстта, както знаем, е променливо нещо - много хлъзгава почва при наклонен терен - и понякога резултатът е, че интимните приятели се превръщат в интимни врагове и си създават кармични отношения. Тогава започват да работят върху разплитане на кармичния възел, т.е. върху това да не се срещат повече. Ето как любовта (или това, което сме наричали "любов") преминава в своята противоположност: "Толкова много се обичахме, че... не искаме вече да се срещаме - нито в този живот, нито в някой от следващите! Нито на този свят, нито на онзи!"

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Моето разбиране за "разплитането на кармичния възел" е по-друго - за да се случи това, и двамата трябва да са на много високо духовно ниво. Ако са незрели и сменят безумно влюбване с кавги до небето, ще се срещат още много пъти, докато отношенията се хармонизират. Включително и нежеланието изобщо да се виждат е особен вид привързване - отрицателно. При духовната зрялост няма егоистични пирвързаности, независимо дали двамата са заедно или не - това означава разплитането.

А иначе, доколкото се прояви интерес към повече мъжки становища за разнополовата дружба... Според мен от гледна точка на мъжа е лесно да поддържа приятелство с жена, която не го привлича сексуално. Инстинктът му обикновено е още в началото - дали тя е негов интимен тип или не. Ако не е, дори по-късно да възникне такова привличане, основното може да си остане приятелството. Ако обаче е, мъжът съзнателно или полунесъзнателно може, както казва Донка, да заиграе на "чисто приятелство", имайки предвид, че жените обикновено ги отблъсква директният подход, а след сприятеляване може би и другото ще е възможно... Знам, че това звучи доста грозно, но е много, много често срещано, даже сред интелигентни и интересуващи се от духовното мъже. (Това, че са такива, далеч не винаги трансформира ловния им инстинкт в нещо ефирно на сто процента.) Като за баланс, при жените май е по-често заиграването без привличане, т.е. флирта с цел извличане на несексуални облаги от въпросния мъж. Но ако приятелството (или дори изгодната сделка) потръгне, струва ми се, че жените са по-склонни с течение на времето да проявят и интимни чувства.

Междуполовите приятелства, дори когато остават за дълго или до края неинтимни, все пак се различават в някои нюанси от еднополовите. Например, една жена винаги ще споделя различни неща и по различен начин със своя близка приятелка, отколкото при споделянето със свой добър приятел. :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Добромир, точно така е, както го казваш, и няма разминаване между нас. Просто след финалните изречения в моя пост пропуснах да сложа :D

Линк към коментар
Share on other sites

Водолеите изобщо имат различно отношение към приятелството, независимо дали мъже или жени, както и хората със силно влияние на Уран. Затова и Водолеите имат способността да изграждат надполови, безполови, биполови (наречете ги както си искате, колкото по-откачено, толкова по-добре) контакти.

...и рибите също. :) Затова и трудно биват разбрани или да бъдат отгатнати техните намерения. ;) И особено пък Максимовците. Ето какво пише в един вестник за това име:

Луна и Слънце са планетите господари на името, разпределящи по равно ИН и ЯН енергиите в него. Присъствието на тези две начала прави тези мъже труднопредвидими и неразгадаеми. Те са причудлива смесица от едновременно мъжествени и подвластни на окултни забежки, интуиция и логика, рационално и ирационално при тях са застъпени по равно. Падат си по новаторските и нетрадиционни идеи, имат свои критерии за нещата и ги отстояват до край. Интересни и мистериозни с чувство за хумор, от което нагорчава. :D Максимовците със сложното поведение са способни да объркат най-добрите и вещи сърцеведи. Сложният им характер и неподдаващите се на прогнозиране реакции, сарказмът им карат жените да са постоянно нащрек в тяхно присъствие. Ценностната им система, професионалната кариера, личната им свобода и егото са толкова силни, че те предпочитат тях вместо създаването на връзка и дом.

Ако всичко това не отговаря за мен, здраве му кажи!

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Моите наблюдения са, че приятелите мъже се отнасят един към друг по доста по-различен начин, отколкото приятелки жени една към друга.

Само този факт вече идва като едно възпрепятстващо обстоятелство за дълбоко и истинско приятелството между мъж и жена. И тук въобще нямам предвид някакви сексуални "усложнения". Сътрудничество - да, доверие, взаимно уважение - да, но приятелство ...

Линк към коментар
Share on other sites

О-о! 100% приятелство! По друг начин не мога да нарека това, което са правили за мене абсолютно безкористно в нужда. Полът няма значение - правили са го и мъже, и жени. Нито пък възрастта има значение. Нито откога се познаваме. Това е между човешки души. Убедена съм, че Бог ми е помагал чрез тези хора и чрез тях ми е показвал обичта Си и грижата Си за мене.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо да не е приятелство? Зависи от способността на жената, впрочем и на двете страни да превключат на друга вълна и да се видят в кожата на другия. Да предам един разговор между приятеля на моя близка приятелка и мен преди време, докато тя си седеше и говореше от сто часа по телефона, та вече ставаше смешно. Чудехме се какво да правим, докато тя седеше крак връз крак с мобилния телефон, та аз в един момент за разнообразяване на обстановката кимнах към краката й (наистина много хубави) и рекох на приятеля й: "Хм, хубави крака." Той вдигна рамене, ухили се и рече: "О, знам." Продължихме майтапа на тази тема, докато на тя ни дочу, стана й смешно и набързо приключи разговора.

Не твърдя, че винаги си правя такива майтапи, но мога и това. Амм, да поясня. Мъжът има Марс във Водолей. Пием си бирата заедно като ни писне да седим в института.

П.П. За да не си помислят всички че разговорите с приятелите ми се въртят само около женските крака, в повечето случаи не е така и става дума за доста по-дълбоки теми. Но и споделянето на някои "слабости" понякога е весело.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 11 months later...

Как да различим приятелството от привличането на сексуална основа и произтичащите от това "маньоври" за постигане на "целта"?

Простичко - спрямо приятел нямаш очаквания, изисквания. Само чиста Любов. Какво омам предвид? Ами даваш, защото ти даставя удоволствие, но не очакваш в замяна. Получаваш открито и чистосърдечно , без да подозираш "скрити намерения". Не се сърдиш. Търсиш когато имаш нужда, откликваш, когато си призован. Правиш с приятел неща, които ви доставят удоволствие(спорт, искуство, хоби, разговори на духовни или други теми). Познаваш недостатъците на приятеля си, без да ти тежи, или да се чувстваш отговорен или задължен да му помагаш да ги поправя - просто го приемаш такъв , какъвто е , без импулси да го моделираш, приемаш и промените и им се радваш като са към добро. Казваш му нещата , които мислиш без страх, че ще бъдеш неразбран или отблъснат.

И сега на въпроса - има ли приятелство между мъж и жена? - Ами има ли ги горните условия , значи го има!

Един според мен по-сложен въпрос е можеш ли да си Приятел с партньора си в живота? - Ето това е Въпрос! или даже Въпросът, скрит в тая тема.

Помоему хармоничните отношения в семейството зависят от равнището на постигнатото приятелство между иначе сексуалните партньори.

А иначе, мили дами, мисля че няма защо да се плашите и отбягвате мъже, от/към които сте усетили сексуално привличане. Сексуалното привличане е капан, заложен от духа и по-висшите същества, които ни помагат, за да се създадат условия две души да се срещнат. Както когато ви се дояде сладко означава , че ви липсват витамини и глюкоза в кръвта, а не шоколад. Не е задължително сексуалното привличане да прерастне в сексуални отношения- нали това ни отличава от животните - цивилизоваността, осъзнатостта и одухотвореността. Телата ни са инструмент на духа и е редно да се вслушваме в поривите им, но и да се научим да дешифрираме посланията които те носят.

Аз например съм убеден, че първоначалната ми реакция "Ба.и яката п.чка!" когато за пръв път видях сегашната си съпруга и майка на двете ни деца, съвсем не е била случайна. Нито пък мощното сексуално влечение, което все още имам към нея е било случайно. Не. То ме поведе към човека, когото днес мога да нарека най-добрия си приятел.

Приятелството и Сексуалността в отношенията между хората(от всякакви полови комбинации) неминуемо си взаимодействат, и възвожните вариации на това взаимодействие са безкрайни. Чрез сексуалността нашите тела ни водят към човеците, които могат да са ни най-добрите приятели, ако успеем да преодолеем недостатъците си - всеки в себе си с помощта на приятеля. Страх, Ревност, Комплекси, Собственическо чувство - все неща, които са ни ненужни в пътешествието, наречено Живот и можем смело да свалим от багажа си.

Това, че рядко сме свидетели на този сценарий в съвременния живот е плод на кръстоносния поход на индивидуализма, на който човечеството е поело. АЗ СЪМ, АЗ ИСКАМ, АЗ ЗАСЛУЖАВАМ, СВЕТЪТ МИ Е ДЛЪЖЕН.... Така приятел не се става. Нито се печели. И затова има толкова много сексуални връзки и толкова малко приятелства.

"Целомъдрието е богатство, което идва от изобилието на любов." (Р.Тагор)

Линк към коментар
Share on other sites

Преди месец-два говорихме с една приятелка на подобна тема и се чатнах тогава, че не гледам на жените наистина цялостно. Например, гледам бижутата и по тях преценявам жената...което пак не е цялостно. А може да се гледа така, че да се усети човека, душата й. Тогава другите неща нямат значение и може да се изгради приятелство.

За мъжете е трудно, защото са научени да гледат на жените по определен начин. Това пречи на приятелството.

От друга страна ролите на мъжа и жената в тази раса са малко различни. Мъжкото посвещение е мъжете в братска група да правят нещо или да се борят за нещо. Не че съвременните мъже правят това.

Но пак основното е как мъжа гледа на жената въобще, за да може да види приятеля в нея. Така че май по-скоро са малко приятелствата мъж-жена.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако един мъж и една жена не могат да бъдат приятели, те не могат да бъдат и нищо друго...

thumbsup.gif Така мисля и аз Венци, но не всички хора се задълбочават толкова 3d_146.gif достатъчно им е само едно физическо

привличане и харесване и за тях всичко е ок. Имала съм приятели мъже, но след известно време съм установявала, че

май само аз ги възприемам за такива, а те тайно са се надявали и на още нещо. Може би не съм улучила точните хора.

Преди време даже (желанието още ми е в силаrolleyes.gif ) си бях пожелала да се сдобия с един обратен приятел, който няма

да има вероятност да ме възприема по друг начин, освен като приятелка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте..

Понеже неможах да намеря по - подхояща тема затова искам да споделя един мой проблем.. Имам приятел с който живеем заедно,преди мен той е излизал с едно момиче,но не като гаджета а просто сексуални взаимотношения.Но престанаха да се виждат ,защото се запознахме с него и вече имаме сериозна връзка.Това,което ме притеснява е ,че тя все още му звъни да се чуят.Аз съм доста ревнива и искам някой да каже има ли смисал от тази ревност. Според мен тя тайно се надява ние да се разделим.Аз съм сигурна в приятеля ми,че не би ми изневерил,но все пак ревнувам и страшно се измъчвам.Сега те си поддържат приятелски отношения,но не се виждат,просто от време на време ТЯ му се обажда..

Мерси предварително

Линк към коментар
Share on other sites

Ами мисля, че проблемът е твой. Ако е решил да те напуска заради нея, и без това не можеш да го спреш, а ако го ревнуваш, най-много да го тласнеш към това да те напусне и то не заради нея. По принцип мога да разбера защо продължава да си общува с тази жена. Това, че са имали приятелски отношения с някои други "услуги" нищо не значи. За мъжете това не е задължително любов. Даже понякога е начин на прекарване на времето, докато няма нищо по-добро. А жената може и да иска нещо от него, щом му се обажда, а може и да поддържа просто старото приятелство. Във всеки случай е важно той какво иска, не тя - и това би трябвало теб да те интересува. Дай му свобода да си общува с когото иска и му се довери. Това означава да поработиш малко над себе си, за да се освободиш от ревността, но може би си струва.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е възможно.Както беше писано по-горе приятелство мъж-жена е по-рядко срещано.Освен изброените причини си мисля ,че проблема е доста по-задълбочен.По мои наблюдения(което е доста субективно и се определя от средата, в която живея в момента)съществува едно обезценяване на женската личност.Тя жената е майката,която ако изглежда прекалено добре не е добра жена,ако не върши всичката работа не е добра домакиня,ако прави кариера си е поставила семейството на втори план и това е кариеризъм,ако не се съгласява с грешките на мъжа си е зла и командажийка,а той не е истински мъж.За лично време,за изграждане на лиността,за развитие са теми непонятни и несъществуващи.Жената в крайна сметка останала полу-машина полу-човек се опитва да оцелее и не се интересува от глобалното затопляне ,защото топлината и навяват спомени за котлона, и че в печката трябва да се сложат въглища.За какво да си говори с нея мъжът за мача,или колко хубава я е омагьосал ракията тази година ,дето сега му връща магията та си ходи омагьсан докато не е на работа ,защото си почива понеже неговата работа задължително е по-уморителна и трябва да релаксира.Понеже жената разбира само от женски работи,не може да си говориш с нея за коли,нито за ток, за Вик,за строежи - мъжките удоволствия(защото там жените не присъстват),а забравих свинтцката коледата.И понеже не разбират важните неща в живота за какво да си говорят???Как да станат приятели като не се познават.Изкривена симбиоза и осмоза.Очовечена.

Понякога колкото и да не ми допада новото поколение,виждам в него зрънце надежда в това отношение.Да момчетата са безпричино агресивни,но по-скоро преобладаващия образ на слаби нежни момченца ,които бледнеят на фона на моите 70 кг. и я няма в тах онази мачовщина-чудовищна.И много по-често има смесени приятелства отколкото преди.Дано да е еволюция,но това времето ще покаже.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз считам, писала съм го и по-горе, че такова приятелство съществува, опитът ми показва друго обаче, че освен приятелство замисляйки и долавяйки и други неща, като жестове, мимики, подход, отношение, мъжете които са ми били приятели са изпитвали и някакво друго привличане към мен, т.е. като към жена. Възможно е и да се лъжа, но живота ти показва различни неща в различните моменти...възможно е и привличането да се е появило на по късен етап от познанството и приятелството. Но дори и да има привличане на единия от двамата, та и на двамата приятели, пак е възможно да има едно много добро приятелство.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз все се надявам да го има това чудо под небето... ама, нещо не го срещам.biggrin.gif

Да, ако и двамата са интелигентни хора - може и да се разберат някак си.. и в най-добрия случай, ако физическото привличане е налице - да ограничат общуването си.. докато в един момент то се разпадне напълно с времето.

Ако не са чак толкова интелигентни - възможно е само в случаите, когато жената е лесбийка или "красива" като азербейджанска косачка, а мъжът е гей или импотентен biggrin.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Имам страхотни приятели-мъже. Не мисля, че всичко в човешките отношения се определя от нагона. Мисля, че сме нещо много повече от нагон.

Трябва да питам дали изглеждам като азербайджанска косачка :rolleyes: И мъжете не са чак пък толкоз елементарни. Не им трябват само цици и крака.

Скромното ми мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

аааа, Азбуки, чакай сега да се уточним biggrin.gif Колко често виждаш тези приятели мъже наживо?

Аз също имам приятели, с които рядко се виждам или живеят далече - там всичко е наред. Даже правят за мен повече от всеки друг - и емоционално, и житейски.

ОБАЧЕ, ако ми кажеш, че всяка седмица се виждаш за по няколко часа с някой от тези приятели и се чуваш два пъти поне, споделяш си всичко, правите разни неща заедно (както е нормално за едно споделено приятелство) и всичко е ОК - ще те черпя с толкова торти, сладолед, шоколад (или каквото обичаш), колкото можеш да изядеш biggrin.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Щом питаш, ще ти кажа. С приятелите си мъже не се виждам толкова често просто защото сме заети и не става така всяка седмица - това важи и за приятелКИте ми. А някои са далеч от мен, но това не означава, че не сме прекарвали дни наред заедно, че и сами даже нейде в планината. С един мой приятел вчера тъкмо се разбрахме да се виждаме веднъж седмично, за да "правим неща заедно". И според мен ще ги правим. Не става с всеки мъж и има много, които мислят примерно като теб, но не само. Всичко е въпрос на гледна точка. Ако виждаш в мъжете само нещо, което потенциално става за консумация, може би такива ще срещаш или ще стимулираш точно тази страна от тях.

Аз лично много се радвам, че мога да поддържам такива приятелства. Изключително ме обогатяват.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Не става с всеки мъж и има много, които мислят примерно като теб, но не само. Всичко е въпрос на гледна точка. Ако виждаш в мъжете само нещо, което потенциално става за консумация, може би такива ще срещаш или ще стимулираш точно тази страна от тях.

Айде, веднага ме класифицира biggrin.gif Да ти кажа честно, през последните години гледам на повечето като на.. пациенти biggrin.gif Шегата настрана.. Проблемът е, ТЕ как гледат на мен. Ако гледат в посока Приятелство - получава се, макар и рядко. Ако не - виж, за пациенти стават biggrin.gif

Тук се сещам един страхотен монолог от пиесата "Тримата мускетари" на моя учител Дамян Дамянов:

-"Жени има такива,

при които охотно

всеки мъж се отбива:

за утеха, за песен,

за забава, за смях -

и по всичко изглежда,

че и аз съм от тях.

И на мен вий разкривате

своите нежни секрети,

и ту този, ту онзи

от мен иска съвети;

а когато, за жалост,

не помагат и те,

плаче в моето нежно

и добро деколте.

Но, когато след време,

ви от мене отнеме

на "моралните" дами

неморалното семе..

и годините минат..

може някой от вас -

от съпругите тайно

и със взор замъглен -

да въздъхне случайно

и за мен - за Ирен.

Едничкото нещо, което желая

е ръка на приятел - със шпага накрая!"

п.п. Тая пиеса е писана за мене 50272961548c5b8546c92d.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм те класифицирала ами просто казах, че има и мъже, които мислят като теб (съвсем неутрално изказване) и с тях такова приятелство не може да се получи.

П.П. Не би могла да ме изкушиш с пасти, защото по принцип не си падам, пък сега житен режим...

А за дамите и деколтетата... на мойто деколте не плачат приятелите ми от мъжки пол. А нещата, които "правим", са с духовна насоченост, може би и затова няма проблеми. Когато хората са свързани от духовна цел, чисто човешките им "мераци" остават на заден план.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...