Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Възможно ли е един мъж и една жена да са приятели?


Guest aorhama

Recommended Posts

Теоретичното дискутиране по този въпрос е слаб момент при мен.

Приятелят - от гледище на мъжа - изповядва съвършено различна ценностна система, съ-поставена (а не противо-поставена) на истинското приятелство на жена към жена.

Май дойде време да открием поредната, подлежаща на закриване, тема.

Може пък и да съм сбъркал.

П.П. Доста семейни (или несемейни) двойки, вървейки по пътя на духовното си развитие, са били в предишни свои прераждания еднополови приятели - недоказуем, но упорит, факт.

Ама, то много неща са възможни на света.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

За мен приятелството между хората - истинското - няма нищо общо с половете. Приятелството е между душите ни, а те нямат пол.

Разликата между мъж-мъж и жена-жена приятелство, както и трансформирането на приятелство мъж-жена в сексуално привличане е признак за връзка между материалните тела, но за отсъствие на връзка между душите.

Горното твърдение е извод от доста приятелства - и от двата вида.

Приятелките ми по женска линия стигат едва до споделяне на женски преживявания, опит, съвети.... Всеки опит на душата да се докосне до другата душа, води до неразбирателство или до изключване на връзката.

Приятелите мъже, с които съм усещала трансформиране на духовна близост в полово привличане - ами оказвало се е, че не сме били близки духовно всъщност. Не става дума за преструвки, просто временно подсъзнанието ни е маскирало истината, за да я направи приемлива за нас - т.е. ако ние не бихме се сближили само заради зова на хормоните, то хормоните са направили така, че да изглежда духовно сближаване.

Всъщност си ги обичам и уважавам още всички...

Само с един мъж приятелството между душите ни хармонично се съчета с отношенията ни като мъж и жена. И двамата смятаме, че можем и без второто, но можем и с второто... Не сме зависими от половете си, но им се радваме и им благодарим :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, има приятелство между мъж и жена и може дори да е много дълбоко. Имам доста приятели мъже. Преминава се понякога през един период на... объркване, където и двамата се чудят дали случайно не е това или онова. Имам обаче и случаи, когато съм знаела, че искам единствено и само приятелство от един мъж.

Няма връзка според мен това, което мъжете и съответно жените търсят в приятелството. Мъжът търси у своите приятелки това, което те като жени могат да дадат и което често е различно от това, което той получава от приятелите си. Аз в мъжете също търся друго мислене, друга енергия, изобщо различното. Много ме обогатява това.

Има и мъже, които не го разбират това и сближаването с жените ги кара да си мислят за интимности. При тези по-скоро бих поддържала дистанция, за да не стават недоразумения.

трансформирането на приятелство мъж-жена в сексуално привличане е признак за връзка между материалните тела, но за отсъствие на връзка между душите.

С това не съм много съгласна обаче. Напълно е възможно едно приятелство да прерастне в любов. Няма такова противопоставяне между духовната и физическата близост.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема не ми се вижда опасна.

На моята колежка й прави впечатление, че аз все приятели мъже споменавам и почти никак - приятелки. Всъщност живея доста самотно - от работа вкъщи и обратно. Но приятелствата някак остават във времето. Дори с месеци да не сме се видели или чули.

"Приятел в нужда се познава" - имам такива приятели, благодаря на Бога за тях. Помагали са ми съвсем безкористно и зная, че отново биха го направили. Интересуват се от мене и семейството ми, какво се случва с нас. Но няма необходимост от близко и често общуване.

Е, има и такива, които само за веселба ги търси...

Моят отговор на този въпрос е: Да, възможно е един мъж и една жена да са приятели. Казано от опит. Да са ми живи и здрави приятелите!

Мъжкото присъствие, мъжката гледна точка са важни за мене. Когато са добронамерени, почтени и честни.

Линк към коментар
Share on other sites

Аorhama какво имаш в предвид под истински приятели? Защото ако отношението е Дух - Душа знаеш, че външното дори пречи понякога, но ако го има то е допуснато и е много дълбоко/ красиво т.е. на мястото си е. А иначе тази Любов, тези отношения са дълбоко съкровени и се осъществяват на други нива. В този ред на мисли това е най- истинското приятелство според мен, но не знам какво ти имаш в предвид с тези думи и какво имаш в предвид под истински приятелство. Поздрави!

п.п. Поздравления, за поредната хубава тема.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Аorhama какво имаш в предвид под истински приятели? Защото ако отношението е Дух - Душа знаеш, че външното дори пречи понякога, но ако го има то е допуснато и е много дълбоко/ красиво т.е. на мястото си е. А иначе тази Любов, тези отношения са дълбоко съкровени и се осъществяват на други нива. В този ред на мисли това е най- истинското приятелство според мен, но не знам какво ти имаш в предвид с тези думи и какво имаш в предвид под истински приятелство. Поздрави!

п.п. Поздравления, за поредната хубава тема.

Какво е истинско приятелство ли?

Ами, онова такова, което не се нуждае от думи - то си Е.

Не че съм против думите, но същественото е откъде извират.

За мен истинското, голямото приятелство е рядкост. Защото не идва наготово. И не се моделира, а се изпитва.

Съмнявам се, че има (що-годе осъзнато) човешко същество, което да не се нуждае от приятелство. Няма човек без шанс.

Ето, не си послужих с нито един отрицателен пример.

П.П. Приятелството изключва удобството и симбиозата на взаимните услуги - били те и коректни.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Да възможно е има го, защо да е невъзможно.

Колко фалшиви приятели има между двама мъже или пък между две жени...има и истинско разбира се, е защо да няма и между мъж и жена...

Приятелството не се дели на възраст, полове и положение.

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Аorhama какво имаш в предвид под истински приятели? Защото ако отношението е Дух - Душа знаеш, че външното дори пречи понякога, но ако го има то е допуснато и е много дълбоко/ красиво т.е. на мястото си е. А иначе тази Любов, тези отношения са дълбоко съкровени и се осъществяват на други нива. В този ред на мисли това е най- истинското приятелство според мен, но не знам какво ти имаш в предвид с тези думи и какво имаш в предвид под истински приятелство. Поздрави!

п.п. Поздравления, за поредната хубава тема.

Какво е истинско приятелство ли?

Ами, онова такова, което не се нуждае от думи - то си Е.

Не че съм против думите, но същественото е откъде извират.

За мен истинското, голямото приятелство е рядкост. Защото не идва наготово. И не се моделира, а се изпитва.

Съмнявам се, че има (що-годе осъзнато) човешко същество, което да не се нуждае от приятелство. Няма човек без шанс.

Ето, не си послужих с нито един отрицателен пример.

П.П. Приятелството изключва удобството и симбиозата на взаимните услуги - били те и коректни.

Съгласна съм с теб :thumbsup: .

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък бих добавила, че връзката започва различно още от началото. Няма го сексуалното привличане и постепенно израства в отношения които могат да се класифицират като между брат и сестра - винаги да са готови да си помогнат и винаги да са на разположение да слушат болките си и да си помагат...

Линк към коментар
Share on other sites

Най-точно казано!

:thumbsup:

Възможно е също да се развият в отношения брат-сестра и такива, които при други обстоятелства биха били различни. Може да е имало сексуално привличане, което не бива да се реализира. За мене е много важно да не си вземам грях на душата. При такива обстоятелства хората от различен пол могат да общуват и да се обичат по правилен начин, не е задължително да бягат един от друг. Такива в зависимост от възрастта са отношенията брат - сестра, баща - дъщеря, майка - син. Имам предвид духовния аспект.

Аз имам един приятел, по-млад от мене, който чувствам като брат повече, отколкото родния си брат. Защото интелектуално и емоционално сме по-близки и сме направили един за друг наистина много.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е също да се развият в отношения брат-сестра и такива, които при други обстоятелства биха били различни. Може да е имало сексуално привличане, което не бива да се реализира.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък бих добавила, че връзката започва различно още от началото. Няма го сексуалното привличане и постепенно израства в отношения които могат да се класифицират като между брат и сестра - винаги да са готови да си помогнат и винаги да са на разположение да слушат болките си и да си помагат...

:thumbsup: Точно казано!

Възможно е между такива близки като брат и сестра хора да възникне и привличане между половите тела, но то възниква и се развива отделно и хармонично свързано с братската връзка. Братската връзка е основната, тя не се трансформира в другата - запазва се каквато си е възникнала. Сексуалната връзка е вторична и не е задължителна, но и не пречи. Тя само се облагородява и хармонизира от връзката брат-сестра.

Ако връзката брат-сестра все пак се повлияе от сексуалната, значи тя не е била братска и приятелска, а маскирана сексуална... Може би това е критерият да ги разпознаваме...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Като дойде Христос, Той ще проповядва любовта не както аз проповядвам, Той ще я проповядва по-добре от мене, няма съмнение. Как хората трябва да живеят по любов. Преди две хиляди години той ги учи как да се спасяват от греха. Сега ще ги учи как да се обичат, как да учат.

Да ми бъде ученик

Линк към коментар
Share on other sites

Ако връзката брат-сестра все пак се повлияе от сексуалната, значи тя не е била братска и приятелска, а маскирана сексуална... Може би това е критерият да ги разпознаваме...

Донке, не разбирам за какъв критерий говориш. За мен няма връзка, която да е само и изключително сексуална. От една страна казваш, че във връзките брат-сестра не е изключено и физическото привличане (тук съм съгласна, става дума за особен вид привличане, много свободно и не "принуждава" да се реализира, ако мога да се изразя по този начин). Имам и наблюдения върху такива връзки - моя приятелка примерно от време на време имаше интимности с един свой приятел, но това между тях никога не се превърна в стабилна връзка и сексът не беше задължаващ, но и не пречеше, точно както каза ти. После тя срещна настоящия си приятел и вече годеник и тези отношения с другия мъж престанха от само себе си, без сътресения и "раздели".

Но наистина не разбирам какво имаш предвид под "сексуална връзка". За мен такова чудо няма. Връзката винаги е и духовна, но на духовно ниво хората се усещат повече като брат и сестра (приятели) или като любими/любовници. Виждала съм семейства, в които се реализират и двата типа отношения. Няма пречки, стига да не нарушава по някакъв начин кармичния закон.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, че в тази тема освен автора, говорят само жени. :)

Нека да чуем и някой мъж. Подозирам, че мислят малко по-различно по този въпрос.

А и самият aorhama сигурно има собствен отговор на въпроса си, просто иска да разбере и другите какво ще напишат (засега според мен доста предсказуемо се отговаря).

Все пак аз от моя страна да вметна, че въпросът на Fut си беше доста резонен. Според мен мъжете и жените като цяло имат различни критерии и съответно ще дадат различни обяснения относно "Що е това приятелство и как се проявява то?".

Много различни са и хората от един и същи пол - например болшинството представителки на знака Водолей биха назовали много жени (и мъже) като свои приятели, без да са достатъчно близки с тях, според критериите на повечето жени, родени под знака на Рак или Козирог. (разбира се, така е много обобщено, рожденния знак може да бъде силно туширан например от струпване на планети в друг знак с противоположни качества, много зависи и от асцендента и т.н.)

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, че в тази тема освен автора, говорят само жени. :)

Нека да чуем и някой мъж. Подозирам, че мислят малко по-различно по този въпрос.

А и самият aorhama сигурно има собствен отговор на въпроса си, просто иска да разбере и другите какво ще напишат (засега според мен доста предсказуемо се отговаря).

Все пак аз от моя страна да вметна, че въпросът на Fut си беше доста резонен. Според мен мъжете и жените като цяло имат различни критерии и съответно ще дадат различни обяснения относно "Що е това приятелство и как се проявява то?".

Много различни са и хората от един и същи пол - например болшинството представителки на знака Водолей биха назовали много жени (и мъже) като свои приятели, без да са достатъчно близки с тях, според критериите на повечето жени, родени под знака на Рак или Козирог. (разбира се, така е много обобщено, рожденния знак може да бъде силно туширан например от струпване на планети в друг знак с противоположни качества, много зависи и от асцендента и т.н.)

Интересно, че не само в тази тема говорят жени!

Линк към коментар
Share on other sites

Малко след като навършил 30, Астор Пиацола спечелил държавна стипендия за обучение на млади композитори в Париж - но, при Надя Буланже. Според личните му самопризнания години по-късно, случило се било следното:

- Когато отидох при нея й показах няколко килограма (ноти) от моите симфонии и сонати. Тя започна да ги преглежда и внезапно ми каза нещо ужасно: “Много добре композирате. После направи голяма пауза - като преди футболна дузпа – и продължи: това тук ми звучи като Стравински, това – като Барток, това – като Равел ... но какво от това? Не чувам никъде Пиацола!” И после започна да ме разпитва за личния ми живот: какво правя в свободното си време, какво обичам или не обичам да свиря, сам ли живея, женен ли съм, живея ли с някого – разпитваше ме като агент на ФБР. Беше ме много срам да й призная, че свиря танго. Накрая изплюх камъчето:”Свиря танго в нощен клуб. Не исках да казвам “кабаре” (б.м.: да се разбира “най-обикновен публичен дом”)”. Ааа, нощен клуб – отговори ми тя – бардак, значи. И тогава си казах – ще я халосам с радиото по главата тази жена...Не можех да я излъжа по никакъв начин.

“ТАНГОФИЦИРАНА” ФУГА

- После продължи с въпросите: “ Казвате, че не свирите на пиано. А на какъв инструмент свирите тогава? Никак не исках да й казвам, че свиря на бандонеон, защото се опасявах, че ще ме изхвърли долу от четвъртия етаж. Накрая си признах, а тя ме помоли да й изсвиря някое свое танго на бандонеона. Изведнъж очите й се отвориха широко, после хвана ръката ми и ми каза:

След тези думи взех всичко, което бях написал за последните 10 г. и го хвърлих на боклука...

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, че не само в тази тема говорят жени!

ами по принцип жените говорят повече от мъжете (някъде бях чела, че една жена има нужда да изговори около 7000 думи на ден :o ), то и за това сигурно приятелството между мъже и жени е трудна работа :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък бих добавила, че връзката започва различно още от началото. Няма го сексуалното привличане и постепенно израства в отношения които могат да се класифицират като между брат и сестра - винаги да са готови да си помогнат и винаги да са на разположение да слушат болките си и да си помагат...

Да, и после следва продължение...в един момент критичен. И след това!? Не се знае, знае ли се ;) .

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Водолеите изобщо имат различно отношение към приятелството, независимо дали мъже или жени, както и хората със силно влияние на Уран. Това не означава, че избират приятелите си "лесно" или на някаква повърхностна основа. По-скоро става дума за това, че имат способността да създават приятелства от особен род - вероятно точно заради по-специалното си отношение към темата.

Да се дели темата приятели на мъже/жени, особено пък ако става дума за зодията Водолей, е доста погрешно. Уран е безполова планета, или биполова я наречете, ако искате. Затова и Водолеите имат способността да изграждат надполови, безполови, биполови (наречете ги както си искате, колкото по-откачено, толкова по-добре) контакти. Това другите рядко го разбират, така че не виждам смисъл да го обяснявам. Ако някой човек не разбира какво влагам в думата приятелство, няма да му го натрапвам. Ако ли пък разбере и откликне на Урановата откритост (и липса на задни мисли, колкото и да търсят такива, примерно, скорпионите), толкова по-добре - радост и веселие.

Линк към коментар
Share on other sites

Аорама даде пример за непредсказуемо и много съдържателно мъжко изказване - ей затова ми харесва да общувам с мъже, разширяват ми се рамките и се обогатявам.

Това го могат даже и "лошите момчета".

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Да, на това вече му се казва- истинска мъдрост :) )) Или първа, но много важна крачка към приятелството и взаимното уважение beat.gifbiggrin.gifcool.gif

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...