Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да си поръчаме бедност?


Иво

Recommended Posts

Как да си поръчаме бедност?

Това е сериозна тема :) Бих искал да започна със следната мисъл:

„Бедността спохожда онзи, който емоционално и интелектуално е готов да се примири с нея. Богатството избира онзи, който е готов да го приеме, очаква го и му се наслаждава.” Д. Гилес

Нека в тази тема да споделим, какво трябва да правят и си мислят хората, ако искат да си поръчат бедност. Какви са нагласите постъпките на онези, които са готови емоционално и интелектуално да се примирят с нея и даже често подсъзнателно да я привличат?

Ето списък на някои примерни идеи и правила, какво трябва да се прави:

- Страхувайте се постоянно за материалното си положение, мислете за него всеки ден. Повтаряйте си често фрази подобни на тези: Нямам пари и скоро няма тенденция да имам. Не се справям. Не знам как да печеля пари. Не съм достоен да имам, не ги заслужавам, не съм достатъчно умен. Не мога да си намеря работа (или да почна бизнес). Не ми трябва много. Не трябва да харча за себе си, а само за другите. Все някак ще се оправя, ще закърпя положението...

- Когато влезете в скъп и луксозен магазин, винаги си казвайте: Това не е за мен, аз не мога да си го позволя, никога няма да мога да си го купя. Никога не си казвайте уверено и спокойно, че един ден и вие ще можете да си го позволите, не си го представяйте или мечтайте. А ако все пак си го представите, мислите за това ден и нощ, докато съсипете здравето ви....

- Като мислите за богатите хора, винаги си представяйте, че вие не сте като тях. Те са различни, живеят в друг свят, до който никога няма да имате достъп. Завиждайте им страстно или бъдете алчни, изпълнени със злоба, презрение или негодуване ....

- Никога не харчете парите с удоволствие, спокойствие и радост. Вкопчвайте се в тях, бройте ги постоянно, кътайте ги и си често си мислете колко бързо свършват. Не се забавлявайте и не се отпускайте, не обичайте свободата, която богатството може да ви донесе.

- Харчете повече от колкото имате, увеличавайте постоянно разходите, вземайте нови заеми; не увеличавайте доходите.

- Идеализирайте себе си, целите си, отношенията с другите или работата си. Искайте нещата да стават точно както вие ги искате и смятате за правилни, а не както живота ги предлага. Ако не стане така – страдайте много и се депресирайте. Искайте бързи успехи и на всяка цена, бъдете нетърпеливи и неадаптивни.

- Избягвайте парите, не ги допускайте до себе си. Ако се появят изхарчете ги бързо, за да се избавите от тях. Толкова е дискомфортно и неестествено да имате повече пари...

- Никога не мислите за пари, та това не е морално. Или пък постоянно си мислете за тях и затова, че ги нямате...

- Винаги мислете за парите абстрактно, а не в конкретни цифри колко ви трябват, след колко време и как точно ще ги използвате.

- Придържайте се към убежденията на средата, обществото, на авторитетите в живота ви. Никога не бъдете смели и инициативни, не вярвайте в себе си. Мислете си, че парите се изкарват само с тежък труд и за сметка на всички истински ценности, че пари имат само крадците и разбойниците, че е срамно да имате много пари, че е несправедливо да имате, когато толкова други нямат, че пари има само в чужбина, но не и тук; а какво ще си помислят другите, като разберат, че имате...

- Никога не бъдете удоволетворени, радостни и благодарни от това, което имате тук и сега. Винаги искайте повече, на всяка цена, някъде другаде и в бъдещето. Дръжте в себе си недоволство и болезнено неудоволетворение от това, което в момента имате.

Ако съзнателно и подсъзнателно наистина си мислите така, Животът най-вероятно ще изпълни вашите желания и мисли.

Какво още трябва да правите, ако искате да си поръчате бедност?

Имате ли опит и наблюдения върху себе си и другите около вас?

(цитата в началото и основните идеи са oбобщени от тази книга; останалите са базират на личен негативен опит)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Как да си поръчаме бедност?

Това е сериозна тема :) Бих искал да започна със следната мисъл:

„Бедността спохожда онзи, който емоционално и интелектуално е готов да се примири с нея. Богатството избира онзи, който е готов да го приеме, очаква го и му се наслаждава.” Д. Гилес

Да, сериозна тема :)

Много неща пречат на човек да бъде богат, особено говоренето за това.

Не мисля, че такъв казус изобщо може да съществува – който иска да е богат, той прави редица неща, стъпки и действия, за да е. Това обикновено е свързано с промени и раздяла с удобството на това да се оплакваш, че си беден или че не можеш да измислиш как да забогатееш. А и нови неща няма – топлата вода е измислена. Човек, ако иска нещо – той го прави. Това се отнася за парите, за любовта, за всяко едно действие.

Понякога е достатъчно просто да се стане от удобния стол :) за да си поръчаш богатство.

Който мисли, че заслужава най-доброто, той го и получава.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Иво, благодаря за споделения откъс - точен и навременен.

Факт е, според мен, че сред хора, които са с по-духовна насоченост се шири чувството за вина да имат повече пари или вече споменатото "че парите се изкарват само с тежък труд и за сметка на всички истински ценности, че пари имат само крадците и разбойниците, че е срамно да имате много пари, че е несправедливо да имате, когато толкова други нямат, че пари има само в чужбина, но не и тук"

Всъщност е прекрасно именно когато повече добри и съвестни хора разполагат с повече пари, защото те ще отдават необходимото на нуждаещите се!

Светът страда не от липса на блага, а от тяхното неправилно разпределение!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност е прекрасно именно когато повече добри и съвестни хора разполагат с повече пари, защото те ще отдават необходимото на нуждаещите се!

Светът страда не от липса на блага, а от тяхното неправилно разпределение!!!

:thumbsup: И все пак има причини, поради които съвестните хора по-рядко разполагат с повече пари. Това понякога са изброените комплекси - но далеч не винаги. Работата е и в това, че съвестните играят по правилата, а ако това не е най-печелившата стратегия - особено в страни като нашата - те още от старта си губят много от шансовете си! Представете си двама борци, единия от които спазва принципа да не се нанасят удари, а другия го нарушава и сипе юмруци, ръга, хапе и т.н. Ако са еднакво силни, какво ще стане (да речем че и реферът остави нещата така)? В атмосфера на беззаконие често се налага да избираш между по-високата печалба и по-чистата съвест.

За щастие, ако идеята на добрия човек не е максимална печалба на всяка цена, ако той не се сравнява с големите богаташи и не си внушава чрез психологически и псевдодуховни методи, че непременно ще стане като тях, той може да се измъкне от немотията почти във всички случаи. И тогава цитираните от Иво съображения могат да му бъдат полезни. Какво от това, че ще има само необходимото и може би само малко отгоре, а други с по-малко способности и работещи по-малко ще имат повече? Та нали, както казва и Мона, човек избира акво да има и прави съответните действия. това означава, че той ще е избрал умерена материална състоятелност плюс чиста съвест, а другият - максимално богатство плюс заглушена съвест. :dancing yes:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Как да си поръчаме бедност?

....

Какво още трябва да правите, ако искате да си поръчате бедност?

Имате ли опит и наблюдения върху себе си и другите около вас?

(цитата в началото и основните идеи са oбобщени от тази книга; останалите са базират на личен негативен опит)

Ами към написаното мога да добавя:

- никога не си позволявайте да работите това, което обичате и което най-добре можете да правите, защото със сигурност има други професии, които са доста по-платени;

- не се стремете към странни и редки професии, дори и да си Ви призвание, защото точно пък при Вас ли ще дойдат и без друго малкото потребители на съответната стока или услуга;

Сигурно има и други. За съжаление ....

А що се отнася до:

Светът страда не от липса на блага, а от тяхното неправилно разпределение!!!

аз мисля, че разпределението на благата става по същите закони и ако следваме антиправилата на Иво (допълнени и от мен :) ) със сигурност ще попаднем в категорията на хората "ощетени" откъм блага. Разбира се, много по-удовлетворително за егото ни е да си мислим, че ние правим всичко, каквото е нужно, а някой друг, лош, ни ощетява (работодателя, системата, държавата, бедните родители, които не са в състояние да ни дадат добър старт в живота и т.н.). Този начин на мислене е "изгоден" за много хора, те винаги успяват да си намирят виновен, което им действа от една страна успокоително, от друга обаче, реалното им положение в живота си остава същото. :(

Линк към коментар
Share on other sites

А що се отнася до:

Светът страда не от липса на блага, а от тяхното неправилно разпределение!!!

аз мисля, че разпределението на благата става по същите закони и ако следваме антиправилата на Иво (допълнени и от мен :) ) със сигурност ще попаднем в категорията на хората "ощетени" откъм блага. Разбира се, много по-удовлетворително за егото ни е да си мислим, че ние правим всичко, каквото е нужно, а някой друг, лош, ни ощетява (работодателя, системата, държавата, бедните родители, които не са в състояние да ни дадат добър старт в живота и т.н.). Този начин на мислене е "изгоден" за много хора, те винаги успяват да си намирят виновен, което им действа от една страна успокоително, от друга обаче, реалното им положение в живота си остава същото. :(

Разбира се на всеки е дадено необходимото, за да се развива, за да цъфти в пълния смисъл на думата и тук не става дума да искаме повече от нужното, с което само ще си натежим, а освобождавайки се от отрицателните мисловни модели, да отворим сърцата си, да разширим достатъчно съзнанието си, за да приемем даденото ни отгоре и съответно оставим плодовете от тази любов и благодат на ближните. Тук не визирам само материалната страна, макар че тя се явява проекция на духовната, т.е едно и също нещо. Става дума за това, че именно въпросните антиправила ни пречат да приемем и осъзнаем това, което имаме като дадено.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубава и сериозна тема :)

Давайте изобилно, но не прекалено!
- ще перифразирам- Да имаме изобилно, но не прекалено!

Колко ни е нужно за да живеем добре? Да си платим сметките, да си позволим някоя глезотийка. Да останат парички за някоя почивка през лятото или зимата?... за сега си го пожелавам... :hmmmmm:

В живота си съм имала трудни моменти дето нямам стотинка в портмонето си. Разбрах, че грешките не са само вън, но и вътре в мен. Все пак, всяка ситуация ни учи на нещо. Сега имам достатъчно, благодарна съм за това на Бога /и хората, които са ми помагали/. Но нямам стремеж да печеля и да търся пари на всяка цена. Все пак, разумните желания са чути от Бога и мисля, че не закъснява изпълнението им.

Ако всеки искаше толкова, колкото да може да живее добре, а не да трупа, щеше да има за всички...

Светът страда не от липса на блага, а от тяхното неправилно разпределение!!!
:thumbsup2: Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ако ги обичате (парите и богатството) така, че да не можете без тях и те да осмислят живота ви, също ще почука - ако не материалната, то духовната бедност.

"Блаженни бедните по Дух!"

Тук смисълът е друг. Преводът и българската многозначна дума "беден" заблуждават. Под беден тук се има предвид този, който не се смята себе си за богат, т.е. не е горд, не е спрял да расте и да се развива духовно, не се е ограничил в рамките на това, което знае и умее (има).

Вторият смисъл на фразата засяга чувството за собственост - беден означава това, което имам, не е моя собственост (нито материалната нито духовната) - то ми е дадено от Бог да го развивам и служа с него на Бог и хората. Напомням за притчата за талантите...

Бедността като усещане и състояние на недостатък на нещо съществено за живота според мен се дължи или на свръхвисоки претенции и алчност (беден съм - имам само 1 джип - хората имат по 2 и 3). Или на неспособност (или нежелание) да се реализира заложения в човека и средата му потенциал.

Цитатите, предложени от иво много добре илюстрират това...

Линк към коментар
Share on other sites

И парите, като всичко друго в живота ни, идват в достатъчно количество и навреме тогава, когато ги освободим. Моята най-сигурна рецепта за загуба на пари е желанието ми да си имам малко на страна, в резерв - веднага се намират сериозни поводи за изразходване на всякакви резерви. Когато го осъзнах, се предадох в тази неравностойна битка и положението осезаемо се подобри. Ако съм решила, че след месец ще ида на море и нямам пукната стотинка, може цял месец да не спечеля никакви пари, но в последните дни ще се появявт и то колкото трябва - странно, но работи.

- никога не си позволявайте да работите това, което обичате и което най-добре можете да правите, защото със сигурност има други професии, които са доста по-платени;

Аз се занимавам с доста и различни неща, но в общи линии - с работа, която ми носи пари (не е неприятна, но е рутинна), и с работа, която ми носи удоволствие. Забелязах, че когато правя нещо наистина за удоволствие, за приятел, от сърце, без пари, получавам повече от другата работа, която ми носи пари. В известен смисъл, безплатният труд ми се компенсира чрез платения - макар че все пак ми се налага да работя. Но финансовият резултат е добър и по-важното - поддържам вдъхновението си. С течение на времето съвсем се отказах да взимам пари за творчески дейности - смятам, че това е една добра антитеза на формулировката на тази тема :)

Линк към коментар
Share on other sites

Човек просто трябва да има хармонична връзка с нещата, за да му се даде да ги притежава. Нито да си мечтае за тях ден и нощ, нито да ги отрича. Състоянието на неприлепналост привлича всичко в точното количество - било то пари или други неща.

Наскоро преживях малка финансова криза. Върнах се в Германия и ми се сервираха все неприятни (на пръв поглед) новини. Стари източници на средства отпаднаха изведнъж и то точно в един момент, когато ми се сервираха няколкостотин сметки за плащане. Преживявала съм това много пъти в тази държава, в която като беден студент рядко съм имала по-стабилна работа. Открих обаче, че доста съм "порастнала". Многото кризи са ме научили да не се паникьосвам, че човек може и с много малко, ако се наложи наистина, но най-важно е да не изпитва страх, защото той замъглява съзнанието. Къде по-"страшни" ситуации съм имала от тази.

И така като се успокоих от първоначалния шок, който трая... ми може би няколко часа, събрах си мислите и "видях" решението. Имаше известно забавяне, защото Меркурий тогава пък тръгна назад, да му се не види, но цялостно рязкото прекъсване на предишни възможности за доходи ме ориентира към нови и най-вече ме изрита в ... (да не казвам какво) най-после да взема мерки за определени промени в тази област, а не да си карам по навик напред с нещата, кои са ми дотегнали тотално. Промените вече са факт и са за добро. Сега изкарвам повече и то от нещо доста по-удовлетворващо от предишното.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Мдаа... "Блаженни бедните по Дух!"

За текстовете на Библията и нейните (неточно, неправилни) преводи и многозначителни тълкувания може да се изпишат томове.

Но един познат семинарист го изтълкува така:

блажени са тези, който не се стремят всяка секунда към пари и богатство, те имат време за молитва и Духа ги посещава.

Забелязах, че когато правя нещо наистина за удоволствие, за приятел, от сърце, без пари, получавам повече от другата работа, която ми носи пари.

В известен смисъл, безплатният труд ми се компенсира чрез платения - макар че все пак ми се налага да работя.

Но финансовият резултат е добър и по-важното - поддържам вдъхновението си. С течение на времето съвсем се отказах да взимам пари за творчески дейности - смятам, че това е една добра антитеза на формулировката на тази тема :)

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние "хубаво ще си поръчаме бедност (материална, напр.)", но въпроса е кой с какво ще плаща накрая :) ..... и дали ще получи това което си е поръчал... а и сервитьора ако не е мотивиран... има да чакаш :thumbsup:

Винаги ли постигнатите резултати са еквивалент на поставените цели в живота ни.

Сигурно сте наблюдавали (или знаете от личен опит) за хора които правят всичко според възможностите си напр. за да забогатеят, но не им се отдава, не ги спохожда.... и обратното, други които нямат такава фикс-идея и нещата при тях се уреждат като от само себе си, що се отнася до финансите. При едните не става и с много усилия, а при другите някак си е много лесно.

Мен ме вълнува какво от настоящите условия в сегашния живот сме си "изработили" в предишните животи, на каква основа стъпва всеки от нас за да гради настоящето си, и съответно какво зависи от решенията и действията които предприемаме днес.

Това е което не знаем със точност.... можем да предполагаме наблюдавайки развитието си, успехите, неуспехите....

Всички бихме искали да знаем със какъв кредит разполагаме, къде и как да насочим правилно усилията си, да си отговорим на определени въпроси... но явно това познание все още ни убягва!! Тези които са по-развита интуиция и себепознаване са по наясно с живота си.

Най-добрата рецепта е да живеем праведен и разумен живот, а отплатата няма да закъснее!! Тогава каквото и да си поръчаш ще има с какво да плащаш!!! :thumbsup2:

хубав ден на всички

Линк към коментар
Share on other sites

Христос беше казал да не мислим за утрешния ден какво ще ядем или облечем, защото Бог е промислил отдавна за всичко това. Не знам в България някой да е умрял от глад, но от преяждане и разпуснат живот умират постоянно. Страданията на болшинството от хората са от несбъднатите им налудни мечти и действия, с които са искали да моделират живота си и този на другите. А иска се малко мъдрост, за да се разбере колко малко му трябва на човек, за да се чувства добре. Но когато желанията в нас вият като пожарникарски сирени това е невъзможно. Тогава някои хора прибягват до съветите на... като филма "Тайната":" мисли си за богатството и материалния успех и той ще дойде, обичай парите, наслажавай им се в умът си и ще ги предобиеш. Представяй си всеки ден, медитирай върху това, че имаш ново BMW и че яко му се кефиш и ще го имаш..." Сигурно е имало рецепта и как може да изчукаш мис свят, ама цензурата го е махнала. И т.н.

Колко лесно е залитането в черната магия. А всъщност трябва да си поръчаме бедност на низши желания. Никой няма да умре от глад! Не трябва да забравяме, че над нас бдят Висши Същества, които като родители ни дават всичко, от което имаме нужда само и само да учим.

Администраторска бележка: Моля не използвайте нецензурен език във форумите на този сайт!

Линк към коментар
Share on other sites

:) braman, мисля си, че няма нищо лошо във филма "Тайната". Ако има хора, които се нуждаят от тези неща, ОК, нека си ги визуализират.

На мен упражнението за визуализация ми послужи-визуализирам върху това много хора да се усмихнат, да се обичат, да си простят. Та методът на "Тайната" се обърна в нещо положително. ;)

Просто всичко си е намясто, само ние трябва да се променим... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) braman, мисля си, че няма нищо лошо във филма "Тайната". Ако има хора, които се нуждаят от тези неща, ОК, нека си ги визуализират.

На мен упражнението за визуализация ми послужи-визуализирам върху това много хора да се усмихнат, да се обичат, да си простят. Та методът на "Тайната" се обърна в нещо положително. ;)

Просто всичко си е намясто, само ние трябва да се променим... :angel:

Да, всичко е ОК, но за всичко си има правилни методи, неправилни и напълно погрешни. Да даваш окултни методи за материално облагодетелстване е нещо много погрешно. Някой ще каже какво толкова, те хорицата няма да злоупотребяват, защото били мързеливи, чакащи всичко на готово... Глупости!!! Много използват неправилни автогенни тренировки, самовнушения за собствено превъзходство и др.

Ама който какъвто Учител следва, използва неговите методи. Да, за всеки влак си има пътници, както и за катафалките към ада.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Да даваш окултни методи за материално облагодетелстване е нещо много погрешно.

...

Защо смяташ така?

Линк към коментар
Share on other sites

...

Да даваш окултни методи за материално облагодетелстване е нещо много погрешно.

...

Защо смяташ така?

Елементарно Уотсън! Разгадае ли принципът на действие при недостатъчен морал, ще навреди на себе си и на другите. Ами тя Атлантида, както казват, нали за това потъна.

П.П. Абе дай му на един глупак пръстена на Арабела и му гледай сеира!

Линк към коментар
Share on other sites

На този свят има само две групи хора:

тези, които те обичат, и

тези, които те обичат, но не го знаят!

Неизвестен автор

Започнах да осъзнавам, че там някъде в Китай някой човек от плът и кръв като мен е произвел чашата ми за чай, която харесвам и е до мен сега, когато пиша тези редове. Не го познавам лично, но му благодаря за хармонията, красотата и радостта, която внася в живота ми. Там някъде в Индия някой друг е набрал чая, изсушил го е и го е сложил в пакетче за мен, за да мога да се насладя на вкуса и аромата му. Някой друг пък в Япония е произвел колата ми. И на него благодаря за комфортния начин да се движа през света! И на производителя на самолета, който ме отвежда при моите приятели в България, Русия и Кипър, за да мога да споделя мислите и обичта си с тях.

А какво да кажа за тези, които са се потрудили да имам всичко, което слагам на масата си, дрехите, които обличам, обувките, които нося, къщата, в която живея...? Ако всички тези хиляди познати и непознати хора, като теб, който четеш думите ми в момента, не си бяхте на своите места, вършейки това, което вършите, то аз също не бих била това, което съм сега и не бих написала тези редове, защото щях да се занимавам с нещата, които ти си свършил вместо мен!

Затова, благодаря!

На всеки един от вас, познати или непознати хора като мен, благодаря ви.

Започнах да се отварям за разбирането, че по някакъв странен, тайнствен начин всичко, което съм, което правя и което мисля - думи, поведение и отношение към другите и света - го променя!

Да, моето отношение към света променя същия този свят!

Може би ще си кажете: как така го променя, като светът си остава същият?

Светът си остава винаги един и същ и непроменен само за тези, които отказват да променят нещо в себе си, в своите мисли, поведение и светоглед. Промяната на малкото води до промяна на цялото и това е неизбежно. Това е вечен вселенски закон, почиващ на принципа на привличането.

„Това, което си прилича, се привлича”.

Тези думи е използвал народът ни, за да формулира Закона за привличането. Това е идеята, развита във филма „Тайната” – горещо го препоръчвам.

Науката за енергията, честотите, вибрациите и движението на частиците е предмет на квантовата физика и за тези, които искат да знаят подробности, не е трудно да ги намерят. Същите закони, които важат за движението на най-малките квантови частици, важат и за движението на небесните тела, които пък са обект на астрономията.

От книгата на Жанет Орфану-Седмата посока

:wub::feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

И бедността и богатството са все задачи за решаване, т.е. условия за израстване.

Когато живееш разумно , нуждите ти се задоволяват от Промисъла.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Да даваш окултни методи за материално облагодетелстване е нещо много погрешно.

...

Защо смяташ така?

Елементарно Уотсън! Разгадае ли принципът на действие при недостатъчен морал, ще навреди на себе си и на другите. Ами тя Атлантида, както казват, нали за това потъна.

П.П. Абе дай му на един глупак пръстена на Арабела и му гледай сеира!

Добре, хайде да повикаме на помощ и Шерлок Холмс :)

Ако този неподготвен за такъв метод човек се сдобие с материално богатство ... мислиш ли, че ще има потенциала да го стопанисва или дори да го задържи, за да направи някакви съществени поразии?

Въобще материалното е само едно следствие/отражение на това, което става на по-висшите нива.

Пък Атлантида ... за нея има други хипотези. Щайнер добре го е обяснил.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...