Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ретроспекции


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Ретроспекцията е доста силен метод на духовно израстване,стига човек да има желание за това и съответно да не му пречи егото.Да се върнем назад във времето и да си припомним наши случки,опитности,вярвания и убеждение,съчетано с размисли от позицията на настоящата ни зрялост,винаги може да даде положителни резултати.

Изводите които можем да си направим при това положение ще са винаги здраво стъпили на съществуващ опит,което пък от своя страна ограничава в голяма степен заблудите - така умело маскирани понякога от времето.

Идеята е,когато срещнем някакво старо мнение (собствено или чуждо),което ни провокира с някаква опитност преживяна в миналото,да споделим тук и евентуално да можем да извлечем някакви поуки,които биха ни доближили до Истината за нещата.

В този ред на мисли и като начало на темата ще цитирам едно мнение на Орлин Баев,на което попаднах „случайно” и възникнаха доста въпроси в мен относно продължението на описаната случка.Темата е „Секс, приятелство и духовност”, мненията са от 2005г., Мнение #1 , Мнение #16 и Мнение #23 .Който иска може да си ги прочете по подробно,а аз ще копирам по-малко нещо,около което ще помоля Орлин да ми сподели развръзката,ако не го притеснява това,разбира се!

„Ето ситуация от моята връзка: Аз съм напълно откровен с момичето с което съм, както и тя с мен, и когато и споделих, че бих искал да бъде по-духовна, да ме разбира повече за тези неща и че си мечтая да бъда с чисто и добро момиче, за което духовният път е основа на живота, тя ми отговори по този начин: В живота нещата стоят така: дори и да срещнеш такова момиче, дори и да потръгне между вас, ще ви липсва искрата, това привличане което го има между нас, ще си четете и говорите на духовни теми, ще се разбирате година - две, да речем, но след това тя, както и ти ще загубите контакт, ще поискате неще по-грубо и по-земно - тя ще поиска по-земен и даващ и повече секс мъж(нали духовните мъже се опитваме да сме по-въздържани...), ти ще поискаш жена, която да те очарова и възбужда дори само с присъствието си, дори и да си няма представа от дух и прочие". Момичето е интелигентно и добър психолог икато я попитах защо мисли така, отговори простичко: "Защото така става в живота" И струва ми се че е права - какво мислите вие?” Орлин Баев

И малко от другото мнение след гледането на филма „Шоколад”:

„…Тогава аз и казах че има разлика между удоволствие и Радост, и че едното е плътска, астрална, а другото духовна проява. И тя отговаря: " А защо да не преживяваме удоволствието като Радост и да не го живеем с Душите си? Какъв е смисълът от живота, ако трябва само да го отричаме и бягаме от него?" Представяте ли си, братя и сестри съфорумци: какъв въпрос само. Въпрос, който е в основата на цяла наука като Тантра например... и въпрос, на който съвсем не много Велики Йоги и Светци имат правилен отговор ... ! И това ми го казва жена, която всичко на всичко е прочела няколко страници от автобиографията на Йогананда и малко Айкидо философия, в последните 2 седмици. Да ви кажа, сигурно е права: голяма мъдрост има в жената, просто вродена, природна и естествена - неща, до които един мъж достига с много труд и борби и години търсене, жената си ги има за нещо естествено и вродено... говоря попринцип!!! ” Орлин Баев

Е Орлине…? „Топката е в твоето поле!” :)

Приеми моите почитания като към човек,който е дал доста на този форум и ако имаш разположение и желание разкажи ни за развитието на тази връзка през изминалите години.Още ли сте заедно с тази жена? Ако не –защо и как взе решение?

Ако сте заедно – разкажи ни как живеете и има ли изменение в мненията ви?

Ти самия как оценяваш нещата от позицията на времето сега?

Ще ми е интересно да видя и някакъв коментар от професионална гледна точка,защото оценявам професионализма ти и най-вече големият ти стремеж към себеусъвършенствуване.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest НиколаДамянов

Интересно ми е едно нещо.. Казват,че жената обича с ушите си... Може би е така. Както има любов от пръв поглед, защо да няма и такава от първо чуване? Казвам го не защото имам нужда от струя чист въздух между зъбите си, а защото ми се случи... Не,няма да разказвам, моля ви.. Но искам да прочета мнението ви относно това....

Би ми било интересно да "чуя" какво мислиш една година по-късно :)

И аз бих прочел с интерес един авторски поглед върху нещата с днешна дата ...

Съмнявам се обаче,че това може да стане когато погледнах профила.

Ванката е регистриран на: 28-November 07,последно е влязал на: 29th November 2007 - 19:23

Дали пък телефонното влюбване е траяло само 2-ва или 3-и дни?

Нищо чудно...!То съществуват и реални (не телефонни) мъжки влюбвания и за по-кратки периоди от време...

Често този род "влюбвания" зависят от това,колко много му се прави секс в момента на мъжа - факт който жените пренебрегват понякога и след това се чувстват измамени! :)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Ванката е регистриран на: 28-November 07,последно е влязал на: 29th November 2007 - 19:23

Дали пък телефонното влюбване е траяло само 2-ва или 3-и дни?

Нищо чудно...!То съществуват и реални (не телефонни) мъжки влюбвания и за по-кратки периоди от време

Всеки има право да си мисли каквото си иска и обикновено е далече от истината. Ако съдим по фактите, както на нас ни изглеждат, този свят ще си остане неразбираем и необясним. Това, че някой пише нещо в деня, в който се и регистрира и после не пише нищо - не означава друго, освен желание да сподели някакъв факт. Не се в връщал тук, защото не е видял смисъл повече да го прави.

И честно казано нека не говорим кое влюбване колко е траело ...

В случая аз знам, но можех и да не знам, но пък не бих си позволила да се изказвам неподоготвена.

Апропо - това влюбване (вече любов) продължава почти 2 години досега :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Апропо - това влюбване (вече любов) продължава почти 2 години досега :)

Можеш ли да уточниш това за влюбването на Ванката (от горният пост) ли се отнася или за някое друго?

Ако е така,...и не ти представлява трудност - разкажи ни.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки контакт с другия човек се базира на енергиен обмен. Аз "усетих" голямата си любов 8-9 месеца преди да срещна човека в реалния живот. Когато го срещнах, веднага го познах. От известно време насам предусещам с наколко дни до седмица всяко важно събитие в живота си, особено когато касае здравето ми или среща с важни за мен хора. Въпрос на чувствителност.

Така че първото чуване, първото виждане, първото писане в чата и т.н. е просто първият контакт в материалния свят между две души, които вече са се срещнали на друго ниво. Някои хора имат чувствителността и осъзнатостта да получат и разберат информацията (дори под формата на "знаци" или просто усещания), която съпровожда този първи контакт. На мен ми се случва винаги.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Всеки контакт с другия човек се базира на енергиен обмен. Аз "усетих" голямата си любов 8-9 месеца преди да срещна човека в реалния живот. Когато го срещнах, веднага го познах. От известно време насам предусещам с наколко дни до седмица всяко важно събитие в живота си, особено когато касае здравето ми или среща с важни за мен хора. Въпрос на чувствителност.

Така че първото чуване, първото виждане, първото писане в чата и т.н. е просто първият контакт в материалния свят между две души, които вече са се срещнали на друго ниво. Някои хора имат чувствителността и осъзнатостта да получат и разберат информацията (дори под формата на "знаци" или просто усещания), която съпровожда този първи контакт. На мен ми се случва винаги.

Определено се радвам за теб,защото много малко хора (аз не познавам такива!) могат да имат толкова голям,неизменен (не подвеждащ) усет за нещата касаещи собствения им живот.

Чувствителността често и най-вече, подвежда когато се свързва с личния живот,но явно при теб това не е така...

Успех ти желая!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Знам,всеки може да говори по тази тема..но нима има смисл да се дават дефиниции на това какво е самота..Човек се обръща към тези въпроси,когато наистина му е тежко и не вижда смисъл.Та АЗ! Коята никога не пиша в тези форуми,а имам толкова много да кажа за самотата,любовта,приятеството..не искам да обучавам никого.ИСКАМ някои да ми каже КАК ДА СЕ СПРАВЯ СЪС САМОТАТА...след една дълга връзка..след едно огромно разочарование,след вяра във ВЕЧНАТА ЛЮБОВ и копнеж по отминали дни..които може би никога няма да се завърнат.КАК да си върна всичко не знам...но може ли някой да ми каже...ако не това..поне как да заживея отново със смисъл в живота си....след като не го виждам.Защото всичко Е с любовта и нищо НЕ Е ..без нея..Защото съм намерила истинския смисъл,единствения непреходен и зная,че всичко друго отминава.И именно защото не искам да се заблуждавам с лъжлив смисъл на живота ми...затова страдам.

КАК ДА ПРЕОДОЛЕЯ САМОТАТА..след като нямам приятели.

ЗА КАКВО ДА ЖИВЕЯ..след като не виждам смисъл.

ЗАЩО ДА СЕ НАДЯВАМ..след като нищо не ми изглежда по-хубаво от това,което е било..и след като доакто ми се случи..това ще ме убие.

Знам...и аз мога да кажа,че трябва да имам вяра,търпение,че всичко лошо си има край и всяко добро тепърва предстои... НО ЩЯХ ЛИ ДА ПИША ТОВА ТУК...ако исках да чуя тези отговори.

Отговори ми...ако искаш да ми помогнеш.Иначе просто замълчи.

Много силен пост ... от Apr 7 2008, 20:59 !

diex буквално е изляла своята мъка в две мнения и повече не е писала.

Все пак, ако не се притеснява, надникне тук и реши... може да сподели за развръзката на

нещата с днешна дата...Преодоля ли самотата? Как се справи и получи ли помощ от някой?

Намери ли смисъл в живота си и има ли нещо, за което да се надяваш? - все въпроси,

с които можеш да помогнеш на хора изпаднали в положение близко до твоето.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Никола,

С това момиче бяхме заедно само два месеца. Като във всеки друг и в нея доброто и другото бяха смесени. беше расла в семейство с постоянни скандали, развод, баща пияница. Макар и супер приятел, когато се сближи човек с нея, тя реагираше според моделите, заложени в нея - недопускане на емоционално ниво, скандал, отблъскване и агресия, свръхкритичност. Като прибавим към това, че беше станала реститутка на много имоти, въпросните и модели допълнително се подхранваха от свободата на парите. Доколкото знам, кара я на модела смяна на гаджета през месец, два, по-малки от нея момчета с 10-15 години. и като се получи сближаване отвъд единия секс, сблъсък, отблъскване и до тук. Но имаше и някаква мъдрост в нея - природна, естествена. Изразяваше обич например към бездомните кученца - носеше им храна и им се радваше. Но към хората не можеше, поради моделите в нея, че ще бъде наранена, че другият е лош и защита чрез дистанция и критичност...

За мъдростите и, които си цитирал по-горе: донякъде е права. Но според мен по-добрият е третият вариант - Любовта в теб самия. Тогава другите два варианта (секс или духовност) стават еднакво възможни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest НиколаДамянов

„Мнозина твърдят, че свобода на волята и избора има- аз също съм заемал години наред тази позиция, но едно е да твърдиш нещо в дискусии или да си вярваш на издигнатите "лозунги" в съзнанието си, друго е да проучиш реалните възможности за свободен избор и степента на свобода на волята” Кристият (Мнение #74 )

„Това е, мога да бъда благодарен за това, че за да имаш това разбиране, си направил най-важния избор на живот и смърт в живота си. Избрал си кое да умре и кое да живее- това е по възможностите на човека, и нищо повече.” Кристиян (Мнение #4 )

Здравей Кристиян,

Забелязва се привидно разминаване в горните два цитата от две различни теми, където на едното място изключваш съществуването на свободен избор, а на другото говориш за най-важният избор в живота на човека.

Може би аз не схващам логиката на мисълта ти…?!?

Ако не представлява трудност за теб, би ли могъл да дадеш повече обяснение и пояснение в тази насока?

Благодаря ти предварително!

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest НиколаДамянов

"... Ето аз какво бих направил. Бих създал условия за изграждане на Езотеричен Университет. Да се закупи място, да се построят сградите и да се поканят най-добрите преподватели от цял свят, с най-много опит. Университета би разполагал с най-добрата техника, върха на всички технологии и новости във всички области и би бил образец във всяко отношение. Между другото, по непотвърдена информация, знам че в началото на миналия век по предложения на един Човек е имало такъв проект за университет в Русе ... но за жалост не е станало. Не знам дали 1 000 000$ биха стигнали, но мисля че ако се поканят повече инвеститори би могло и да стане." Иво

(мнение #12 от Jul 9 2003 г. в темата "Какво би направил с 1 000 000 $ за България".)

Здравей Иво!

Би ли споделил как оценяваш тази твоя идея (мечта) от позиция на времето?

Реална ли ти се вижда тя с днешна дата или не...?

Изпълнима ли е ...и ако "да" , какви пречки трябва да се преодолеят за да се изпълни?

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest НиколаДамянов

Здравейте!Пиша ви от Пловдив,а в момента часът е 16,08.Не мисля,че съм достатъчно добра в хорарната и елективната астрология и ви моля за помощ.През периода между август 2008 до март 2009 възнаверявам да създам собствен бизнес,чийто сигнификатор е Луната.Ако някой може да ми каже кога е най-подходящото време и ще бъде ли успешен,ще му бъда безкрайно благодарна.Поздрави и предварително ви благодаря,дори само заради това,че ви има. :3d_046:

Важно е разбира се. Огледах си транзитите, но положението с транзитите никак не е розово.Иначе съм подбрала една дата, която почти става-28.01.2009-Пловдив.Знам,че има ретрограден Меркурий,но предметът на дейност не е издателска дейност и др., свързани с Меркурий/освен документите/.Би ли я погледнала, съвпадът на Юпитер и Слънцето е подбран - мисля,че би било добре, ако не беше ретро Меркурий.Много ти благодаря за проявения интерес

Как да изчакам-на 01.02.2009 вече ще е директен/меркурий/.Но тогава пък Луната започва да прави квадрати със Слънцето, с Юпитер и после и с Плутон.Изчаквам и тях,тогава пък Слънцето е в съвпад с Нептун.Изобщо този с този избор на елективна карта си блъскам главата от доста време и все нещо не е наред. :whistling:

Здравей Olq3 !

С голям интерес прочетох тези мнения и най-вече от това, че ти избираш старт на бизнес с около година време предварително.

Ще споделиш ли опитности как се развиха нещата в последствие, тоест след ноември 2007г. ?

Спази ли си нарочените дати или имаше изменение?

Тръгна ли ти бизнеса и имаше ли проблеми?

Изобщо как върви осъществяването на плануваните ти към настоящия момент ?

Благодаря ти предварително за отговора.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest НиколаДамянов

...

Въпросът доста ме вълнува, тъй като дъщеря ми, на година и половина, искам да бъде вегетарианка, но и не искам да я ограничавам.... Досега е яла малко месо около 100гр. общо, давано под напора на бащата й, също вегетарианец от 17 години, понеже се притеснява дали това е здравословно за разстящия организъм. Аз определено смятам месото за ненужно. Знам как влияе мъртвата материя върху живата, но също така си мисля че все пак имаме отделителна система която изхвърля излишното от организма...

...

Здравей Елеонора,

прочетох това мнение от далечната 2005 година, по повод темата Цигулка за деца , която си направила. Явно, че малкото (голямо вече) момиче на мама е решило да има малко по-различни занимания от типично детските... Желанието да се учи да свири на цигулка е доста интересно и дано да е трайно във времето. Искрено ви пожелавам да намерите учител и да развие детето заложбите си.

Въпроса ми е малко в по друг аспект... (свързан с цитата)

Казваш, че си се двоумяла какъв хранителен режим да предложиш на дъщеря ти (2г. тогава). Интересен е и факта, че бащата (17 год.вегетарианец) е "ЗА" да и се дава месо...

В крайна сметка какво решихте ? Изминали са вече 4 години, от както си искала съвет ...

Семейството ви остана ли вегетарианци или правите изключение заради детето?

Изобщо сподели опит в тази насока, ако не те затруднява това.

Поздрави.

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

Лелееее Никола, чета и не вярвам на ушите си :blink:

Каква е тази дребнавщина и праволинейност, бе човек!? В качеството си на какъв правиш ретроспекция на хората!? Нима на тебе всичко ти е наред, та си тръгнал да хвърляш камъни срещу другите!? :blink:

Какво значи" еди-кога-си си писал еди-какво-си, а пък сега това-онова"!?

Че ние всеки миг сме различни. Всяко наше дихание, всеки срещнат изгрев, залез или човек - ни променят.

По-скоро тежко на този, който си остава в мъничката си мрачна кутийка на собствените си предубедености и се опива от грандоманщината, че държи кранчето на топлата вода и смята, че правотата му е константна абсолютна величина.

Я се вземи в ръце, усмихни се на хората и гледай по-ведро :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Каква е тази дребнавщина и праволинейност, бе човек!? В качеството си на какъв правиш ретроспекция на хората!? Нима на тебе всичко ти е наред, та си тръгнал да хвърляш камъни срещу другите!? :blink:

Какво значи" еди-кога-си си писал еди-какво-си, а пък сега това-онова"!?

Че ние всеки миг сме различни. Всяко наше дихание, всеки срещнат изгрев, залез или човек - ни променят.

...

Здравей Чебурашка,

"Дребнавщина, праволинейност,...камъни по другите"... защо си мисля, че това съм го "чувал" и от други съфорумци, които са мили, състрадателни и добри, и съответно са "категорично" против осъждането, квалификациите, етикетите... :) :)

А "в качеството си на какъв се явявам?" - някой ме оприличиха на съдник, други на "доктора с горчивите хапове", трети на ...не знам си какво... За целта повдигнах теми като Любов и Правда – взаимовръзки и зависимости и За „съденето” … за да направим дискусия и да изясним тези понятия... Видно е, че няма особено разбиране по тези теми, а и аз нямам намерение и не виждам какво мога повече да коментирам в тази насока.

Тъй като уважавам мненията ти и не малкият опит, който си натрупала и като сложим, че притежаваш и една добра доза интелигентност, ще си позволя да напиша още нещо...

Темите Ретроспекции , Имам въпрос...! , Имам въпрос ...! - 2 , Мисля си … са пряко свързани с една друга тема Оправданието - основна спирачка не само в духовния път! .

Зная, че изобщо не е приятно на човек да му се показват грешките, а от друга страна е много лесно те да се оправдаят... Идеята на темите е по-скоро - идея на "огледалото". С цитати и разминаването на тезите в тях, или просто с реторични въпроси, да се създаде условие на човек да се погледне от вън (с "огледалото") и да се опита сам да коригира нещата толкова, колкото може и до колкото прецени и пожелае.

Никой не е длъжен да отговаря или да дава обяснения!

Никой не е длъжен да взема "горчивите хапове"!

Никой не е длъжен да се гледа в "огледалото" !

Аз обаче се чувствам длъжен да го кажа ( от морална и съвестна гледна точка!), защото това е мой изстрадан ОПИТ и съответно нося пълната и цялата отговорност за ефикасността...

За жалост много от темите са затворени и то по подобни съображения като твоите. Няма проблем! Но ми се струва, че "корекции" се правят по-удачно и лесно с подобен "огледален" подход, в сравнение с подхода на страданието... От тук нататък всеки от нас си носи своите отговорности, като моите драстично "олекнаха". :)

Накрая само ще кажа, че и на мен хич не ми е приятно да изпълнявам тази роля... Зная, че единствено мога да си трупам хорска омраза, упреци и негативи. Вече съм се примирил обаче, защото оценката "от Горе" е по важна, нали ? :) За мен е критерий само Тази оценка, с което не искам да се обидиш, защото твоята оценка, може да е второстепенна, НО за мен тя също е важна,...и също я уважавам и почитам.

Всъщност да не забравя и да ти БЛАГОДАРЯ за оценка и изобщо за мнението ти...

Наистина те са важни за мен.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Никола, аз вярвам в твоята добронамереност, но се учудвам на гледната ти точка.

А именно: как така, докато си пускаш въдицата на ретроспекцията – все хващаш само неща, за които да критикуваш? Как пък не видя колко много всички са израстнали в житейските си, интелектуалните си и духовните си търсения – и не направи темата с такава насоченост, зарадван от това?

Също така, ти сам си даваш ролята на "Огледало, Коректор.. или друго", без никой да ти я иска. Думи като "на мен хич не ми е приятно да изпълнявам тази роля" и "Вече съм се примирил обаче, защото оценката "от Горе" е по важна, нали ?" - звучат като на мъченик, жертва на собствените си намерения. Чиито намерения, обаче, е твърде спорно дали са "оценени от Горе" и доколко собствената ти представа за това кое се оценява "от Горе" е правилна.

Ти като имаш нужда да си правиш някакви ретроспекции, инспекции.. (и каквото е там) за разни минали хорски конценпции – прави си ги наум. Какво си тръгнал да

чоплиш хората? И защо си мислиш, че тях ги интересува субективния ти и пристрастен анализ (а той си е очеизвадно такъв)?

Пък и какво значение има кой кога какво е писал? То си е било валидно за тогава.

Ако някой има нужда нещо да сподели за себе си – ще го направи, ако сам го иска, а не защото ти му държиш сметка за това.

Дай сега да вземем да подскачаме на едно място и да се въртим в кръг, докато си изкопаем дупка, която да ни зарине целите – само, защото сме казали нещо някога и да си сложим наочниците, за да изглеждаме в твоите очи “ретроспектирани” (това малко ми звучи като Експедицията на Мечо Пух до Северния полюс).

Нима ти самият знаеш какъв ще си утре? Защото аз не знам и не искам да знам. И това му е хубавото на живота – вечните метаморфози, през които минаваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

1. А именно: как така, докато си пускаш въдицата на ретроспекцията – все хващаш само неща, за които да критикуваш? Как пък не видя колко много всички са израстнали в житейските си, интелектуалните си и духовните си търсения – и не направи темата с такава насоченост, зарадван от това?

2.Също така, ти сам си даваш ролята на "Огледало, Коректор.. или друго", без никой да ти я иска. Думи като "на мен хич не ми е приятно да изпълнявам тази роля" и "Вече съм се примирил обаче, защото оценката "от Горе" е по важна, нали ?" - звучат като на мъченик, жертва на собствените си намерения. Чиито намерения, обаче, е твърде спорно дали са "оценени от Горе" и доколко собствената ти представа за това кое се оценява "от Горе" е правилна.

Ти като имаш нужда да си правиш някакви ретроспекции, инспекции.. (и каквото е там) за разни минали хорски конценпции – прави си ги наум. Какво си тръгнал да

чоплиш хората? И защо си мислиш, че тях ги интересува субективния ти и пристрастен анализ (а той си е очеизвадно такъв)?

3. Пък и какво значение има кой кога какво е писал? То си е било валидно за тогава.

Ако някой има нужда нещо да сподели за себе си – ще го направи, ако сам го иска, а не защото ти му държиш сметка за това.

Дай сега да вземем да подскачаме на едно място и да се въртим в кръг, докато си изкопаем дупка, която да ни зарине целите – само, защото сме казали нещо някога и да си сложим наочниците, за да изглеждаме в твоите очи “ретроспектирани” (това малко ми звучи като Експедицията на Мечо Пух до Северния полюс).

Нима ти самият знаеш какъв ще си утре? Защото аз не знам и не искам да знам. И това му е хубавото на живота – вечните метаморфози, през които минаваме.

Благодаря ти отново за мнението!

Между другото, то не ме изненадва и напълно очаквах подобен отговор и упреци... :)

Не мога да си обясня само забавянето на всичко, след толкова дълго обсъждане...

Конкретно на въпросите ти, които съм ги обозначил с точки в цитата:

1. "Все се хващам за критиката" ?!? - Отговора се крие в темата Предубеденост. Къде видя в цялата тема "Ретроспекция" критика? Дай пример ? Аз виждам в голяма част, САМО въпроси, които са в контекста с идеяте, за които споменах по-горе...Дори и да допускам "критика" обаче, ти посочих други теми, които ясно поставят граници на това. Явно, че не си прочела темите и идеите, за които ти писах...

Все пак това не е проблем. От настоящият ти пост е ясно, че ако си се зачела в подобни теми - просто ще си изгубиш времето. Трудно ще схванеш за какво иде реч,... и съжалявам, че влязох в диалог с теб, в тази насока.

2.Дали аз си давам роля (мнение) без никой да ми го иска? - и друг път сме коментирали това. За мен това е нарушение на Божествен закон ("непоискана помощ, съвет...") и който ме познава добре знае, че аз го спазвам много стриктно. Дори и на най-близките до мен хора, независимо как "затъват" не се бъркам. Много е трудно, но ...стремя се да го правя,... и мога да кажа, че резултатите са много добри (друго тема!)

Как стои въпроса обаче тук във форумите? - Всеки щом е тук, признато или не, ...търси, и пряко или косвено иска помощ или съвет за своето развитие. В този ред на мисли Закона е на лице и аз нямам притеснения за това... От друга гледна точка, това е виртуално пространство и аз дори и да раздавам критики, дори и да съдя някой, дори и да съветвам непоискано - всеки има СВЕЩЕНОТО право да не ме чете, което го препоръчвам горещо и на теб за да не се дразниш! :)

3. "Има ли значение кой какво, кога е писал"? - моят опит показва, че има ГОЛЯМО значение всяка теза която сме защитавали в миналото. Защо? - защото тя ни е вкарала в някаква кармична зависимост (взаимоотношения с други хора)... След време ни се случват "случайни" случки, и започваме да търсим причините в минали животи,...екстрасенси,...магии,...ясновидци,...А дефакто причините се коренят в едно просто осъзнаване (ретроспекции) в настоящият ни живот (общо казано!). Това е друга тема и няма да продължавам, но ключовата дума за нея е Ликвидационен век и смятам, че тя е достатъчна за всички които четат Беседи.

За да може да се схване "значението..." ще дам пример с последния си пост тук в темата...

Често ми се е случвало да говоря с родители, които се разминават тотално със интересите и желанията на децата си. Случая на Елеонора, може би е такъв ?!? Направи ми впечатление, че въпреки непоносимостта (нежелание) на 2-ве год. дете да не яде месо, вегетарианец от 17 години го задължава да яде. Това не е упрек към бащата, защото родителите с малко дете са много притеснени и "Изкушителя", в лицето на "кадърен" доктор например, винаги може да им "промие мозъка". На практика какво се получава? - похабяваш една светла душичка, "за нейно добро", и съответно падаш под ударите на кармата... Кой има нужда от това безумие?

С ретроспекцията си в този пример, просто исках да заостря вниманието върху два факта на родителите (те ИСКАХА съвет!) - след 4-години, вече порасналото дете показва сериозни заложби (не зависимо дали ще ги реализира или не), но това е важно да не се притесняват за него. Да искаш да свириш на цигулка на 6г. - не е малак "нишан"...(прочети Учителя, какво пише по въпроса).

Следователно извода от цялата ретроспекция е - да не повтарят грешките от миналото (но може би те го правят това!) и да не се поддават на "Изкушителя" (за в бъдеще!), защото нямат основание да се притесняват за тяхното дете.

От друга гледна точка, кой ги задължава да четат тъпото ми мнение ?

Кой ги кара да слушат съвет (който съм дал със въпрос?) ? Къде е критиката ?

В крайна сметка, дори и те изобщо да не прочетат въпросите, смятам, че това може да е полезно и за други хора, които са в аналогична ситуация... Посланието е - не се притеснявайте (изкушавайте) за децата си, когато "от Горе" ви дават ясни сигнали за това.

Накрая - трудно ще се изкуша да продължа този безсмислен спор и надявам се, че няма да се обидиш, ако не ти отговарям повече.

Все пак възползвай се от възможността да си "капак" със следващото си мнение,... и излей спокойно всичко, което си насъбрала. Дано ти олекна, че като гледа в какви калчища си се оплела - сърцето ми се свива от мъка.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има правото на лично мнение. Това означава, че всеки има правото да променя мнението си когато и както намери за добре, по каквито си иска свои причини, без никой да му държи сметка за това или да изисква въпросния човек сам да си държи сметка. Тук са позволени всякакви мнения, които не нарушават духа и правилата на форума. За всяко оставено във форума мнение отговорността носи освен потребителят и модераторският екип. От потребителите не се изисква да се обосновават защо поддържат дадено мнение, нито да го защитават. Провокациите насочени да подтикнат потребителя да доизяснява и обосновава позицията си без да са налице каквито и да е признаци, че той желае това, лично аз считам за нарушение на личното му пространство.

Как стои въпроса обаче тук във форумите? - Всеки щом е тук, признато или не, ...търси, и пряко или косвено иска помощ или съвет за своето развитие. В този ред на мисли Закона е на лице и аз нямам притеснения за това... От друга гледна точка, това е виртуално пространство и аз дори и да раздавам критики, дори и да съдя някой, дори и да съветвам непоискано - всеки има СВЕЩЕНОТО право да не ме чете, което го препоръчвам горещо и на теб за да не се дразниш!

Всеки участник сам решава защо участва във форума. Никой не може да налага на друг участник да участва във форума с определена цел. Никой не може да изисква от друг участник да сподели и защити целта на своето участие във форума. Всяко мнение е позволено, което е в съгласие с правилата на форума, което е в тон с духа на форума и което отговаря на темата в която е публикувано. Критикуването и съденето определено не са в духа на форума.

Когато задаваш публично въпроси, колкото и да твърдиш, че не държиш да получиш отговор, ти всъщност провокираш участника да ти отговори и то също публично. Това пак смятам за нарушение на личното му пространство.

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка:

"Лелееее Никола, чета и не вярвам на ушите си :blink:

Каква е тази дребнавщина и праволинейност, бе човек!? В качеството си на какъв правиш ретроспекция на хората!? Нима на тебе всичко ти е наред, та си тръгнал да хвърляш камъни срещу другите!? :blink: "

Чеби, ти май си гледала в някакъв друг свят, или някакъв друг Никола, или нещо подобно, за да хвърлиш такива безпочвени упреци, упреци!

А Станимир пък няма какво да го коментирам.

Под вола теле трудно се намира, ама някои си мислят, че имат късмет.

И на мен ми стана интересно как дългогодишни вегетарианци, бутат в устата на детето си мазна мръвчица. Да, странно та чак смешно. Но мома, която не иска да я щипят да не се хваща на хорото. А то е доста публично.

Линк към коментар
Share on other sites

А Станимир пък няма какво да го коментирам.

Написаното от теб вече е коментар.

И на мен ми стана интересно как дългогодишни вегетарианци, бутат в устата на детето си мазна мръвчица. Да, странно та чак смешно. Но мома, която не иска да я щипят да не се хваща на хорото. А то е доста публично.

В мнението много добре е обяснено – притеснявал се е човекът. Все пак едно е да експериментираш със себе си, друго е с детето си. А когато родителят не е сигурен дали вегетарианството няма да окаже някакви негативни последици, то практикуването му е експеримент.

Линк към коментар
Share on other sites

„Мнозина твърдят, че свобода на волята и избора има- аз също съм заемал години наред тази позиция, но едно е да твърдиш нещо в дискусии или да си вярваш на издигнатите "лозунги" в съзнанието си, друго е да проучиш реалните възможности за свободен избор и степента на свобода на волята” Кристият (Мнение #74 )

„Това е, мога да бъда благодарен за това, че за да имаш това разбиране, си направил най-важния избор на живот и смърт в живота си. Избрал си кое да умре и кое да живее- това е по възможностите на човека, и нищо повече.” Кристиян (Мнение #4 )

Здравей Кристиян,

Забелязва се привидно разминаване в горните два цитата от две различни теми, където на едното място изключваш съществуването на свободен избор, а на другото говориш за най-важният избор в живота на човека.

Може би аз не схващам логиката на мисълта ти…?!?

Ако не представлява трудност за теб, би ли могъл да дадеш повече обяснение и пояснение в тази насока?

Благодаря ти предварително!

Поздрави.

Привет Никола,

Нямах намерение да отговарям на този постинг, т.е. да изложа лично мнение, но попаднах на подобаващ отговор, който ако имаш желание може да намериш ТУК

Линк към коментар
Share on other sites

Никола, ама какво си тръгнал да се оправдаваш, че и цял наръч от теми ме караш да чета в твоя защита? Че даже ти се привиждат и някакви заговори и мнението ми „не те изненадва и напълно си очаквал подобен отговор и упреци...Само не си можел да си обясниш забавянето на всичко, след толкова дълго обсъждане...”

Понятие си нямам какво имаш предвид, вчера случайно попаднах на тази тема и ме изненада гледната ти точка. Като нормален и свободен потребител – изразих мнение. Къде ти се привидяха персонални упреци – не ми е ясно. Нито имам намерение да споря и да се надцакваме за дреболии.

Изразих учудване за метода ти на диалог и това, че вместо да видиш положителното и градивното – погледа ти е все в дебнеща засада кой къде ще се спъне (така го виждам през моята призма, а ти не си длъжен да се съгласяваш с мен).

Твоя си работа е дали да се замислиш и защо все те „обвиняват, че джобовете са ти пълни с горчиви хапове”. Щом си харесваш този метод – дерзай!

Моите методи са други. Аз вместо да насочвам погледа си в чинията на другите, да им бутам хапчета и да ги меря под лупа, предпочитам да меря себе си и да следя собственото си отношение към всичко около мен. Защото смятам, че от прекомерно вглеждане в чуждото – стигаме до параноя и недоглеждане на своето собствено развитие.

Дай да си стиснем ръцете и стига сме издребнявали. Има далеч по-съществени неща в човешкото общуване и смятам, че всички имаме какво да си дадем един на друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом усетим в интернета скука

бързо спомняме си вярната наука.

Никола, на мен ми е приятна темата ти и края и ме развесели доста :thumbsup:

Навяваш ми асоциации със симпатична катеричка

която отдадено събира и систематизира материалите за зимата.

Докато не попадна пред погледа на Че Буратино :o

:lol:

Линк към коментар
Share on other sites

А аз се чудя :hmmmmm:

не станахме ли твърде много хората с изкривено възприятие и съзнание, дето смятаме, че Никола си служи с критика, упреци, опитва се да държи сметка на другите и т.н. (и в тази, и в другите теми)?

А ако той е прав - леле, колко много сме тези изкривените и заблудените ... УжаЗ!!! :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

А ако той е прав - леле, колко много сме тези изкривените и заблудените ... УжаЗ!!! :lol:

„Ако той е прав“ в смисъл, че това, което пише в по-голямата си част е вярно или „ако той е прав“ в смисъл, че въпросите и критиките му ще окажат положително влияние върху този към когото са отправени?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

А ако той е прав - леле, колко много сме тези изкривените и заблудените ... УжаЗ!!! :lol:

„Ако той е прав“ в смисъл, че това, което пише в по-голямата си част е вярно или „ако той е прав“ в смисъл, че въпросите и критиките му ще окажат положително влияние върху този към когото са отправени?

Никола, аз те възприемам не като целенасочен критикар, а като изследовател, малко нетактичен на моменти, но добронамерен. Обаче изследоватят в тебе не се е сетил, че хората тук няма да му отговорят по 2 причини:

- темите са доста лични и може би са претърпели обрат, който те не смятат да оповестяват в интернет

- просто не отварят тази тема, защото не знаят, че в нея има нещо за тях.

За да няма разминаване, по-добре е сякаш да пишеш в тази тема, от която си направил извадката, така по може да те прочетат съответните хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...