Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

...Искам да споделя една комбинация:...Страшният съд  Отшелник  Дявол...състояние на голяма,лепнеща самота,задушаваща те в прегръдката си...,но в същото време искаш да си в нея:сред хора си,а гледаш,без да виждаш...,слушаш без да чуваш...,говориш,без да движиш устните си...и само арогантността на Дявола те измъква от това положение...Някъде тук бях чела за комб.Страшен съд и Дявол като кармичност...искам да попитам Лиула,тук следва ли да се разглежда в този аспект?...И всъщност не е ли обърната комбинацията...в началото Дявола,а накрая Страшният съд...и по какво мога да разбера,ако е така?... :hmmmmm:

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

...Искам да споделя една комбинация:...Страшният съд  Отшелник  Дявол...състояние на голяма,лепнеща самота,задушаваща те в прегръдката си...,но в същото време искаш да си в нея:сред хора си,а гледаш,без да виждаш...,слушаш без да чуваш...,говориш,без да движиш устните си...и само арогантността на Дявола те измъква от това положение...Някъде тук бях чела за комб.Страшен съд и Дявол като кармичност...искам да попитам Лиула,тук следва ли да се разглежда в този аспект?...И всъщност не е ли обърната комбинацията...в началото Дявола,а накрая Страшният съд...и по какво мога да разбера,ако е така?... :hmmmmm:

 

Комбинацията е дотолкова "кармична", доколкото човек сам се е обрекъл на това състояние. Ако преди съм използвала думата карма или кармичен, то не е в буквалния смисъл на думата, който широко се използва, още повече, че аз изобщо не съм привърженик на доктрината за прераждането. Употребявам "карма" единствено в метафоричен смисъл.

 

Обърнато е времето, разбира се, в тази твоя комбинация, поради един прост факт: промяната, която е трябвало да направиш, си отложила, защото си се уплашила, не са ти стигнали силите, волята и убедеността, че можеш. Сега си в състояние на кота нула: там, откъдето си искала да избягаш, там си се върнала.

Дяволът е умопомрачително състояние на ума и на психиката, което не дава много опции за развитие, освен ако не активира нуминозната сила на архетипа за оцеляване. Проблемът обаче идва от Отшелникът, който тук, в комбинация с Дяволът, води до поведението на обърнат Маг.

Всичко онова, което знаем, че не трябва да правим, точно това правим.

 

Отпусни ума, отпусни сърцето, разхлаби малко въжетата, Ceca.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой има ли впечатления от Слънцето с Луната в комбинация  :) ? Асоциирам ги с двете половини на едно цяло, съзнание и подсъзнание, ден и нощ, увереност и страх, ин и ян. Въпросът беше, какво да направя, как да подходя, за да се случи нещо. Накрая имаше и един Рицар чаши.

Линк към коментар
Share on other sites

Май си водя монолог, но както и да е  :rolleyes: . Тук много е писано за Умереността, но смятам, че е интересно съответствието и със зодиакалния знак Стрелец. На пръв поглед нямат нищо общо, но символа на Стрелеца е кентавър с изпънат лък и стрела. На мен припомнянето на мита за Хирон ми помогна да разбера и Умереността.

Линк към коментар
Share on other sites

Май си водя монолог, но както и да е  :rolleyes: . Тук много е писано за Умереността, но смятам, че е интересно съответствието и със зодиакалния знак Стрелец. На пръв поглед нямат нищо общо, но символа на Стрелеца е кентавър с изпънат лък и стрела. На мен припомнянето на мита за Хирон ми помогна да разбера и Умереността.

 

Искам да направя една забележка.

 

Не трябва да се смесват системи за гадание. Таро и Астрология, И Дзин, руни и други, са предсказателни системи, но те работят по свои правила и със своя символика, невъзможно е чрез понятията на една наука да разберем механизмите на друга. Пример е модерното напоследък Хюман дизайн.

 

Относно кентавъра, Стрелец и Умереността, паралел не може да съществува, още повече опознаване и вникване. В самата астрология образите нямат значение, само в конкретни ситуации, при специфични техники, може да се вземе под внимание, това че Стрелец е четириног знак, наполовина човек, наполовина кон. Но като цяло знаците в астрологията носят есенциална характеристика, при Стрелеца това е горещина и суша, в една или друга пропорция, което по никакъв начин не може да се съпостави с Умереността и нейното значение.

 

Смесването на принципи от една наука с принципите на друга, говори единствено за непознаването, както на първата, така и на втората наука.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм съгласна, че паралел не може да се направи. Веднага ми хрумва Меркурий в астрологията, който е управител на Дева и Близнаци - Хермес и Магът в Таро. А конкретно за Умереността - Хирон е лечителят, картата също има общо с изцелението. Балансът, който е едно от значенията на Умереността и животинското / човешкото в самия кентавър.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам подобни възгледи на Таня.

Синтезът между системите/науките, които изброяваш, е не само възможен, но и твърде нужен. За мен едва тогава ще се изясни напълно материалната и духовната същност на действителността, когато всичко, не само изборените, но и съвременната наука включително, се свържат и наместят в Едно, като, разбира се, се отсеят и отстранят различните неточности и изкривявания.

 Проблемът е, че се изискват дълбоки познания и по двете системи, между които се прави паралел и съответствие. Но не малко хора се опитват да правят такъв паралел; доколко успешно - друг въпрос. Аз имам Таро на търсещия; авторът им е направил опит да съчетае няколко системи, тепърва изучавам и сравнявам, някъде има попадения, а някъде не съм съгласна с него - времето ще покаже кой от нас е бил прав :)

 

Дани, ти мисля си почитател на Индийската астрология - е, там си казват хората, че няма нищо случайно в названията и образите на знаците, дори разделят и дават различни характеристики на двукраките, четитикраките и т.н. знаци, сигурна съм, че знаеш това, но да не се разпростирам тук, за целта можем да се прехвърлим в другия форум, астрологичния (не че имам много време напоследък, "открадвам" по малко минути сутрин или вечер).

Линк към коментар
Share on other sites

Препратки без дълбок анализ не дават яснота, напротив, объркват. Не помагат за добрия анализ в Таро: често Умереността от уравновесеност, се превръща в смъртен враг на личността, защото в Таро, всичко е въпрос на комбинации и няма как да се тълкува поотделно.

 

Всяка митология, всяко четене, всяка опитност е полезна, само ако дълбоко е свързана със символиката на Таро. А ако се намери такава трябва да бъде сериозно аргументирана. Отделно от това, Умереността и Хирон имат твърде далечна връзка, да не кажа, че нямат. А пък със съзвездието Стрелец (като Кентавър), още по-малко. Това е препратка от Средновековието или така наречените сагитарии; вътрешното послание на мита за Хирон няма много общо с картата Умереността.

Линк към коментар
Share on other sites

Някой има ли впечатления от Слънцето с Луната в комбинация  :) ? Асоциирам ги с двете половини на едно цяло, съзнание и подсъзнание, ден и нощ, увереност и страх, ин и ян. Въпросът беше, какво да направя, как да подходя, за да се случи нещо. Накрая имаше и един Рицар чаши.

 

Колкото до тази комбинация, това е взаимно отричане на всеки порив, какъвто се явява Рицар чаши.

Рицарят обаче нито има силите, нито волята да се справи, поради един прост факт, не му е ясно какво точно иска или ако си мисли, че мисли, че иска - то проблемът му е тотално различен. Прилича на бягство.

 

Трябва да се слезе надълбоко.

Няма как да се две половини на едно цяло, няма обединяващ център, Слънцето е Звезда, Луната - "мъртва" Земя (билата вече Земя). Нямат дори и функционална връзка.

Но, ако потърсим сенките на картите, на Слънцето - Краля пентакли, а на Луната - Обесеният (в друг смисъл и обърнатият Свят), в този случай, то виждаме една проточена ситуация, която се знае, че трябва да бъде решена, но все се отлага ...

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Джйотиш не ми е слабост, но да, както там, така и в западната астрология знаците се делят по техните физически характеристики, но това не е буквална класификация, а отново есенциална характеристика на знаците.

 

Още повече ако се върнем към историята на Астрологията, то образите на зодиака, такива каквито ги имаме в джйотиш, са пряко отражение на гръцката образност, но техниките за прогнозиране са поели в различни пътища, дори базата да е еднаква.

 

Но ако оставим гърците и индийците, и се върнем към шумерите, за Стрелеца имаме доста по различна картинка.

В техните таблици Стрелеца се нарича Па.Бил или Защитник, другото название на знака вече обхваща и част от Змиеносец. Нарича се Па.Бил.Гас, което буквално означава Старейшина или Свещеник. Един от епитетите на този знак е Великият войн. В Шумер са го изобразявали като кентавър, с две глави - човешка и на лъв, както и с две опашки - конска и с жило на скорпион.

 

А и ако се заровим по-дълбоко в астрологичните изображения, то нямаме само изображение на знаците, а и на техните декани, както е в Astrolabium Planum. Къде точно е паралела, кое е символ на знака, кое го описва, а след това, кое е основното?

 

Наборът от символи е ограничен, както и връзките между тях или митологемите. Така че е неизбежно в различните науки да има видима връзка, ако се базираме на изображението. Но ако сравним механиката на всяка гадателска система, то неминуемо разбираме, че тя е самодостатъчна.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Някой има ли впечатления от Слънцето с Луната в комбинация  :) ? Асоциирам ги с двете половини на едно цяло, съзнание и подсъзнание, ден и нощ, увереност и страх, ин и ян. Въпросът беше, какво да направя, как да подходя, за да се случи нещо. Накрая имаше и един Рицар чаши.

 

Колкото до тази комбинация, това е взаимно отричане на всеки порив, какъвто се явява Рицар чаши.

Рицарят обаче нито има силите, нито волята да се справи, поради един прост факт, не му е ясно какво точно иска или ако си мисли, че мисли, че иска - то проблемът му е тотално различен. Прилича на бягство.

 

Трябва да се слезе надълбоко.

Няма как да се две половини на едно цяло, няма обединяващ център, Слънцето е Звезда, Луната - "мъртва" Земя (билата вече Земя). Нямат дори и функционална връзка.

Но, ако потърсим сенките на картите, на Слънцето - Краля пентакли, а на Луната - Обесеният (в друг смисъл и обърнатият Свят), в този случай, то виждаме една проточена ситуация, която се знае, че трябва да бъде решена, но все се отлага ...

 

Благодаря за отговора  :) !

Честно да си призная, нямаше да успея да разтълкувам картите. А е точно така, както си го написала - мисля, си че искам нещо, но всъщност е средство да избягам от друго. Проблемът ми е един, а аз търся утеха в друго. Благодаря още веднъж за тълкуването  :) !

Линк към коментар
Share on other sites

Четох, че египтяните са наричали съзвездието Рак - Скарабей, а са асоциирали скарабея със слънчевия диск, движещ се по небосвода. Тук, може ли да се направи паралел с Колесницата? Друго, което ми направи впечатление са вярванията, че "душите на хората идват на земята през черна дупка в съзвездието Рак". Чудех се, дали тези неща имат общо с картата или отново си разсъждавам в грешна посока.

Линк към коментар
Share on other sites

Четох, че египтяните са наричали съзвездието Рак - Скарабей, а са асоциирали скарабея със слънчевия диск, движещ се по небосвода. Тук, може ли да се направи паралел с Колесницата? Друго, което ми направи впечатление са вярванията, че "душите на хората идват на земята през черна дупка в съзвездието Рак". Чудех се, дали тези неща имат общо с картата или отново си разсъждавам в грешна посока.

 

Не знам доколко има вярна и грешна посока на мислене, когато става въпрос за такива асоциации границата е много тънка. При всички положения такова обяснение вече съществува (скоро попаднах на него), че номерата на картите в Таро са разместени, че следват друга логика, и че номер осем е именно Колесницата, която отговаря на  (познай :) ) зодия Рак.

 

За справка, понеже ние свързваме зодия Рак с Луната (Западна астрология), там Луната в Таро е дадена като номер 19, отговаряща на зодия Риби, а Луната, като астрологичен обект отговаря на Висшата Жрица, която пък е поставена на номер 22.

 

Вярно или грешно, от моя гледна точка няма значение, търсенето си е търсене :)

Линк към коментар
Share on other sites

 

Четох, че египтяните са наричали съзвездието Рак - Скарабей, а са асоциирали скарабея със слънчевия диск, движещ се по небосвода. Тук, може ли да се направи паралел с Колесницата? Друго, което ми направи впечатление са вярванията, че "душите на хората идват на земята през черна дупка в съзвездието Рак". Чудех се, дали тези неща имат общо с картата или отново си разсъждавам в грешна посока.

 

Не знам доколко има вярна и грешна посока на мислене, когато става въпрос за такива асоциации границата е много тънка. При всички положения такова обяснение вече съществува (скоро попаднах на него), че номерата на картите в Таро са разместени, че следват друга логика, и че номер осем е именно Колесницата, която отговаря на  (познай :) ) зодия Рак.

 

За справка, понеже ние свързваме зодия Рак с Луната (Западна астрология), там Луната в Таро е дадена като номер 19, отговаряща на зодия Риби, а Луната, като астрологичен обект отговаря на Висшата Жрица, която пък е поставена на номер 22.

 

Вярно или грешно, от моя гледна точка няма значение, търсенето си е търсене :)

 

Аз също съм чела за съответствията на картите със зодиакални знаци и планети, затова се зачудих, какво общо има Колесницата с Рак и така попаднах на историята за скарабея  :) . В някои карти няма много символика и са трудни за разбиране, няма с какво да се асоциират. Преди си мислех за Силата - може ли да се търси паралел с древноегипетски божества с лъвски глави, примерно.

Линк към коментар
Share on other sites

Не говорим за Умереността по принцип, а точно в този дискурс - Справедливостта, Умереността и Звездата. Извън този контекст, интерпетациите са други.

От всяка книжка за Таро ще прочетем, че тази карта е баланс, търпение и подобни. Но аз казвам - далеч не винаги, далеч не често.

И освен, че аз я наричам в този контекст Чистачът на Таро, тя е и Лихварят на Таро - плащаш и с лихвите. Колкото си изливал, долкова ще налееш в меховете, но не само своя дан, но и на тези, с които си имал ситуация по предхождащата Справедливост. От този избор ще се разбере дали те чака Звездата или нещо по-земно.

Колкото до числата, знайте, че това е условност, но специално за 4 - това е числото на човека, на Индивидуация и който е чел Юнг го знае. И това не е случайно - числото на кръста, раждането на човека в материята, но това са общи приказки.

В случая говорим за Таро и ще е добра препратка да се прочете за Императорът като символ на именно тази 4 в темата Картите Таро и Йоруба. Но и това е оф топик.

Интересна последователност. На въпрос - "Ще започна ли работа или свой бизнес?", отначало ми се падаше Обесеният, след това на няколко пъти Справедливостта. Тогава обвинявах обстоятелствата и хората около мен, че съм в такова незавидно положение. В момента, в който признах пред себе си, че сама съм си виновна и никой не ме е карал насила да напускам добре платената си работа и да извърша още куп глупости, започна да се появява Умереността. Последната комбинация е - Кралица пентакли, Умереността, 3 пентакли. Надявам се урокът вече да е приключил и да предстои нещо положително.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Не говорим за Умереността по принцип, а точно в този дискурс - Справедливостта, Умереността и Звездата. Извън този контекст, интерпетациите са други.

От всяка книжка за Таро ще прочетем, че тази карта е баланс, търпение и подобни. Но аз казвам - далеч не винаги, далеч не често.

И освен, че аз я наричам в този контекст Чистачът на Таро, тя е и Лихварят на Таро - плащаш и с лихвите. Колкото си изливал, долкова ще налееш в меховете, но не само своя дан, но и на тези, с които си имал ситуация по предхождащата Справедливост. От този избор ще се разбере дали те чака Звездата или нещо по-земно.

Колкото до числата, знайте, че това е условност, но специално за 4 - това е числото на човека, на Индивидуация и който е чел Юнг го знае. И това не е случайно - числото на кръста, раждането на човека в материята, но това са общи приказки.

В случая говорим за Таро и ще е добра препратка да се прочете за Императорът като символ на именно тази 4 в темата Картите Таро и Йоруба. Но и това е оф топик.

Интересна последователност. На въпрос - "Ще започна ли работа или свой бизнес?", отначало ми се падаше Обесеният, след това на няколко пъти Справедливостта. Тогава обвинявах обстоятелствата и хората около мен, че съм в такова незавидно положение. В момента, в който признах пред себе си, че сама съм си виновна и никой не ме е карал насила да напускам добре платената си работа и да извърша още куп глупости, започна да се появява Умереността. Последната комбинация е - Кралица пентакли, Умереността, 3 пентакли. Надявам се урокът вече да е приключил и да предстои нещо положително.

 

 

Уроците приключват, когато са разбрани. Ти вече си научила своя, така че можеш да продължиш напред. Бих казала, че имаш и база, на която да градиш към каквото си се устремила.

Линк към коментар
Share on other sites

Общо взето, Звездата, подобно на Ас пентакли и на 9 пентакли, играе двойнствена роля, двуликият Янус, но и не съвсем.

За любовни отношения прогнозата й е разпад, раздяла, дистанциране, едностранно или взаимно "угасване" на чувствата. И нещо практично - прекалено много сме си позволили да се надяваме в очевидно невъзможни неща.

Това обаче има изключения, например Звездата и Крал меча, каквато комбинация никой не предлага.

И още по-тежката комбинация от Ас пентакли, Звездата, 9 пентакли. Само, че тук вече отиваме в далечни измерения на Таро.

Разбира се, има и други изключения, но те са за изключителни случаи, каквито в живота, като цяло, отсъстват.

 

Аз ще предложа нещо подобно :)

 

Луната, Крал меча, Звездата - дали двама души ще бъдат заедно. 

 

Ще се радвам да дадете идеи и мнения - много често отношенията не се свеждат до ежедневни полемики, около тях има и други неща. 

 

Какво виждате вие?

Редактирано от Lifetime
Линк към коментар
Share on other sites

Преодолян страх? Да тръгнеш натам, въпреки предишни разочарования (най-вече в теб самия).

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също мисля, че мъжът е преодолял някакви страхове и ще бъдат заедно. Майката на мъжа има ли нещо общо със ситуацията? Мисля си, че момичето ще е като лек за мъжа в този случай.

Редактирано от tanya84
Линк към коментар
Share on other sites

На въпрос, дали един наследствен имот ще се продаде до 1 месец, изтеглих Дяволът, Кулата и Слънцето. Рядко ми се падат 3 Големи Аркана, а тук още повече се озадачих, защото съм поставила сравнително кратък срок. Ясно е, че до 1 месец няма да се продаде, но комбинацията от карти ми е интересна. Този имот се е превърнал в ябълката на раздора за съответното семейство, изпокараха се заради него и смятам, че заради това се появи Дяволът - обзела ги е страшна алчност, всеки гледа как да изиграе другия. Кулата явно ще е последващата развръзка, но Слънцето на 3-та позиция не мога да си го обясня..

Линк към коментар
Share on other sites

 

Луната, Крал меча, Звездата - дали двама души ще бъдат заедно. 

 

Ще се радвам да дадете идеи и мнения - много често отношенията не се свеждат до ежедневни полемики, около тях има и други неща. 

 

Какво виждате вие?

 

 

Аз изобщо не виждам двама души, виждам само един човек. За да бъде с някого изобщо, то той трябва първо да се научи да бъде сам, самостоятелен по-скоро. Защото не е такъв, въпреки че се насилва да бъде, въпреки, че иска да се конотира като независим субект, какъвто би трябвало да бъде един човек, все едно дали е мъж или жена. Един Крал меча.

 

Проблемът е различен, проблемът се нарича - в търсене на идентичността и отговор на въпроса - Кой си ти? А кой си, аджеба?

 

Представям си един остър щрих, черен туш, права линия със стрела накрая между две бездни - на току-що състоялото се събуждане и на потъването отново в инфантилността, сиреч, на незнанието за себе си и на търсенето на обходни пътища.

Комбинацията всъщност е много сложна и е чисто психологическа.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпрос, дали един наследствен имот ще се продаде до 1 месец, изтеглих Дяволът, Кулата и Слънцето. Рядко ми се падат 3 Големи Аркана, а тук още повече се озадачих, защото съм поставила сравнително кратък срок. Ясно е, че до 1 месец няма да се продаде, но комбинацията от карти ми е интересна. Този имот се е превърнал в ябълката на раздора за съответното семейство, изпокараха се заради него и смятам, че заради това се появи Дяволът - обзела ги е страшна алчност, всеки гледа как да изиграе другия. Кулата явно ще е последващата развръзка, но Слънцето на 3-та позиция не мога да си го обясня..

 

Нормално е Таро да отговаря с Големи Аркани на подобни въпроси.

Ако искаш пробвай се в Келтски кръст да разбереш конкретни неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде четох, че Дяволът с 3 чаши значи отказване от зависимости, така ли е наистина? На Келтски кръст без определен въпрос, на 7-ма позиция ми излезе Дяволът с 3 чаши. Възможно ли е да показва и изневяра?

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде четох, че Дяволът с 3 чаши значи отказване от зависимости, така ли е наистина? На Келтски кръст без определен въпрос, на 7-ма позиция ми излезе Дяволът с 3 чаши. Възможно ли е да показва и изневяра?

 

Важни са всички карти от Келтския кръст. Защо мислиш, че би показвал изневяра сам по себе си (или с 3 чаши), в такава подредба и на такава позиция?

 

По-добре директно задай въпроса, ако не - пусни Келтския кръст за разсикване, хубаво е да се видят всички карти и позиции :)

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...