Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

Виждаме изображение на Отшелника и вместо фенер в ръката си държи пясъчен часовник. 

 

arcanum_09_hermit.jpg
 
До колкото разбрах "Отшелникът" е срещан и като "Time" или "Време". Някой прави ли асоциация и кое време отброява?
 
П.С. Една тема за изучаване на иконографията на Таро няма да е лоша идея.
Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за комбинацията:

 

2 меча, Страшен съд, Силата.  Въпроса касае нечия ситуация и как ще се развие.

 

Страшният съд и Силата са интересна комбинация, не мислите ли?

Линк към коментар
Share on other sites

 

2 меча, Страшен съд, Силата.  Въпроса касае нечия ситуация и как ще се развие.

 

 

Аз мисля, че на някой не му стиска. Или иска неща, за които не е готов и не е заслужил спрямо собствените си действия. Иска промяна, но ако може тя да се случи от самосебе си, да се мине между капките. Колкото и разлято да звучи, липса на концентрация и насочена правилно енергия, нереална оценка/самооценка. Доста неща трябва да се преосмислят.

Линк към коментар
Share on other sites

В тази връзка напоследък гледам на Страшния съд като на изпит и урок, едновременно. Не е случайно, че се намира точно преди Светът, това е ясно. Финалното изпитание - Героят достатъчно надскочил ли се е, за да се впусне в ново пътуване? Или още си мисли, че е център на Вселената и че тя е с форма на приятно крива ваза... тогава ще му се наложи да се върне назад, да мине отново през Слънца и Луни, Любовници и Колесници, да се обесва и гледа от върха на Планината.

 

Съдът е урок, преговор на целия материал по-скоро. "Дали пропуснах нещо във времето преди, или имам нужда да затвърдя наученото?" Със сигурност обаче тя изисква от нас случила се промяна. Надмогнато его, максимална обективност - както пластичен хирург за първи път поглежда пациент и знае коя част от него трябва да бъде оперирана. Хората често са инати, понякога това не лошо, но в повечето случаи е причината да се оковават сами в тегобните си "ситуации". Страшния съд е времето да скъсаме докрай оковите, мъчно се преглъща тази карта, но пък колко полезност може да се извлече от нея, само да има кой да спре за миг и да я послуша.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

2 меча, Страшен съд, Силата.  Въпроса касае нечия ситуация и как ще се развие.

 

 

Аз мисля, че на някой не му стиска. Или иска неща, за които не е готов и не е заслужил спрямо собствените си действия. Иска промяна, но ако може тя да се случи от самосебе си, да се мине между капките. Колкото и разлято да звучи, липса на концентрация и насочена правилно енергия, нереална оценка/самооценка. Доста неща трябва да се преосмислят.

 

 

Не мисля, че става въпрос дали някой иска нещо, а как го получава, т.е. каква е ситуацията. Интересно ми е как реалността кореспондира с психиката. Мисля, че понеже няма чаши и Светът, и Обесеният, поради това не става въпрос за желание или нежелание.  Има 2 меча, Страшен съд и Сила, т.е. има поемане на отговорност, захващане за собственото въже, което си си оплел. Няма помощ, нито оплакване. 2 меча сякаш е била временно решениие и колебание.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти като мислиш толкова, що не те прочетохме досега,  а трябваше да се включи някой, който разбира, за да блеснеш?!

Каква Сила след Страшния съд, каква отговорност като времето отдавна е изпуснато. Как 2 меча ти даде решение?! Оплела си се, това е сигурно, но в представите си за Таро.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за комбинацията:

 

2 меча, Страшен съд, Силата.  Въпроса касае нечия ситуация и как ще се развие.

 

Страшният съд и Силата са интересна комбинация, не мислите ли?

Timber Wolf, аз не виждам развитие на ситуацията по тези карти, ( понеже ти питаш за това ). Тук Страшният съд наистина е "страшен", защото е преповтаряне на едни и същи грешки и бягане от отговорност. Една от сенките на Силата е 2 меча - някой отново ще си затвори очите за истината, защото така му е по-удобно. Силата, особено на 3-та позиция, няма как да е индикация за промяна. Картата е непреходна и описва състояние, не действие.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей и от мен (пак :))!

 

Не мога да кажа каква е конкретната ситуация, нямам претенции на „екстрасенс“ или от сорта, написах мнението си за конкретните три карти, упоменати от теб.  Ако питаш каква е „психичната“ му нагласа на този/онзи етап – то мисля, че има запалена клечка, само дето тя лесно и догаря, ако няма огнище. Дано има. А и като цяло не мисля, че между намерение (желание, разбирай) и действие (ситуационното му проявление) има особена разлика. Но защо мислиш, че ти трябват карти – чаши или Светът и Обесеният, за да има елемент на пожелаване!? Имаш 2 Големи Аркана, завършващи карти. На теб това какво ти подсказва, когато питаш за развой на ситуация или до какво е довело конкретно събитие? Защо изобщо има Малки и Големи Аркани в Таро? Защо последните не са просто още една „боя“? „Как реалността кореспондира с психиката“ е това, което картите, които си дала, показват, според мен, само че наобратно... т.е. как психиката кореспондира с реалността. Те не поставят точката в края на изречението, дори и някой така да си мисли. Наистина ще се радвам да видя твоето мнение за тази комбинация. Всички учим, някой дори и го искаме.

 

// 2 меча, по мои наблюдения, са само бягство, не че това не може да се окаже временно решение, но от такова решение, мисля, до съдбовни ситуации не стигаме. Ако сме късметлии, ще се дотътрим до прага им, а именно там ни чака Страшния съд :)

Редактирано от Джи
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, преди няколко дни видях една комбинация за коментиране, но в друга тема, която вече я няма. Въпросът беше каква е причината за кончината на една жена. Комбинацията беше Умереност-Смърт-Кралица Чаши. Според мен Умереността е дисбаланс на течности в организма. Може би проблем със стомаха и разпределянето на течностите. Което от своя страна води буквално да смъртта. Мисля, че проблема е стигнал до момент, в който повече не е имало какво да се направи. Кралица Чаши мисля, че символизира самата жена или може би преминаването й в отвъдното? Близките на жената както и тя са знаели за състоянието й и че краят ще дойде много скоро. Сякаш са разбрали прекалено късно за състоянието й и не са имали достатъчно време да реагират.

От друга страна не знам дали стихиите, които символизират тези карти нямат значение. Балансът между огън и вода е нарушен от наличието на две водни карти след огъня на Умереността, които го гасят /прекалено многото вода води до погасяването на огъня символизиращ живота/.

Надявам се човекът който е пуснал тази комбинация да се включи и да помогне с насоки и поправки.

Редактирано от taro
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, преди няколко дни видях една комбинация за коментиране, но в друга тема, която вече я няма. Въпросът беше каква е причината за кончината на една жена. Комбинацията беше Умереност-Смърт-Кралица Чаши. Според мен Умереността е дисбаланс на течности в организма. Може би проблем със стомаха и разпределянето на течностите. Което от своя страна води буквално да смъртта. Мисля, че проблема е стигнал до момент, в който повече не е имало какво да се направи. Кралица Чаши мисля, че символизира самата жена или може би преминаването й в отвъдното? Близките на жената както и тя са знаели за състоянието й и че краят ще дойде много скоро. Сякаш са разбрали прекалено късно за състоянието й и не са имали достатъчно време да реагират.

От друга страна не знам дали стихиите, които символизират тези карти нямат значение. Балансът между огън и вода е нарушен от наличието на две водни карти след огъня на Умереността, които го гасят /прекалено многото вода води до погасяването на огъня символизиращ живота/.

Надявам се човекът който е пуснал тази комбинация да се включи и да помогне с насоки и поправки.

 

Ако говориш за темата Картите Таро и здраве, тя беше преместена в подфорум Таро за напреднали. Впоследствие темата е скрита. Същото се случи с темата Таро и смъртта.

 

Ако желаеш, можеш да се включиш в Таро теста.

Линк към коментар
Share on other sites

Комбинация, която има голяма вероятност да не е за тук, но поради липса на друга тема я качвам. Ако не е подходяща, може да се изтрие :)

 

Каква е причината човек от града да се спомине - Колесницата, Справедливостта, 4 жезли

 

Вероятността да е извършено от друг човек отпада според мен. Колесницата и Справедливостта загатват за инцидент. Бързото "изгаряне" на живота е отразено чрез Колесницата, както и нелепата случка.

Не си обяснявам наличието на 4 жезли, но може би е бързият развой на нещата след фаталния ден.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Имам една комбинация, пускам я тук...но държа да кажа, че тъй като е за мен (теглени без въпрос), не държа да се коментира съдържателната част, така де - да не прекалявам. Но конструкцията ми е интересна.

 

Обесеният, 2 пентакли, Светът

 

Така подредени, тези карти ми напомнят леко на Влюбените - двете страни като потенциално съществуващи и бидейки част от едно нещо, монета или огледало.  Обесеният и Светът са напълно несъвместими в разбиранията ми, но тази 2 пентакли като че ли открехва завесата и двете среди се смесват - т.е. започват да се синхронизират, протича дифузия. Виждам го като съществуване на две неща едновременно.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Обесеният, 2 пентакли, Светът

 

 

Интересна комбинация. :)

2-та пентакли си е в „традиционната роля“ на карта, отразяваща преход от едно състояние в друго. В случая - от невъзможност за изразяване на нещо, на някакъв потенциал вероятно,  към реализация. Край на един, не особено приятен период и начало на друг по-удовлетворяващ.

Поне аз мисля така.

 

А какво би било, ако вместо 2 пентакли имаме някаква друга карта?

Например:

Обесеният, 3 мечове, Светът

Обесеният, Крал мечове, Светът

Двойката пентакли, мисля, отразява някакъв естествен (то пък какво е неестествено :)), сравнително плавен процес. При комбинациите с мечове, преходът е по внезапен…май. Или поне този по Крал мечове? Колкото до 3 мечове – май е по-скоро по-стресиращ.

А дали картите отразяват преход изобщо? Аз мисля, че да.

Вие какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,отдавна чета форума,но никога не съм писала,сега се реших да се включа.Начинаеща съм.

По комбинацията-Обесеният,2 пентакли,Светът

Мисля че е имало застой ,дълъг период на бездейсгвие за дадена ситуация,или е имало някаква дилема в мислите ти която те е карало да се замисляш далго над което,но идва край на това,вземане на решение.

Плюсовете и минусите са претеглени,ще се вземе решение,или ще се случи нещо,което ще промени гледната ти точка за дадено нещо и ще настъпи промяна,друго виждане на нещата.Което ще ти "отвори очите"ще има възможност да се прояви нещо.Навлизане в нов много благоприятен период.Имаш всичко необходимо да реализираш онова което искаш.

Пътищата ти се отварят.

Искам да повторя че съм начинаещ

Линк към коментар
Share on other sites

Диди,виж как виждам 2пентакли при тези карти обесен,светът.

Не се смейте,не ме съдетее,и не се обиждай, та...

2пентакли са ми нещо като патерици,но или са временно решение на проблем,или са атрибут за по достоверно представяне на ситуация,с цел насока на погледи върху теб,или проблема.

Сигурно са нужни а и ненужни,те са обноска,внимание.Билет.Пропуск,винетка,покана.

да преход,узнала си ,познала си трудното,сега правиш баланс,и предполагам поемаш на пред с увереност

И чорапа си е чорап,дори да е наопаки от чивта...

Ето за това се извиних,за сравненията,картини които поняког изплуват във ,,въображението,, дано е таро,че инък....

Пиша през телефона,трудно редактирам,съжалявам ако има правописни и др.грешки

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Винаги съм свързвала Дяволът с емоционална неудовлетвореност и зависимости от всякакъв род. Напоследък наблюдавам, че това е и много "материална" карта - пада се често на практични въпроси, свързани с пари, имущество, т.н. Пример - Дяволът със 7 меча - прояви се като финансова измама и некоректност.

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги съм свързвала Дяволът с емоционална неудовлетвореност и зависимости от всякакъв род. Напоследък наблюдавам, че това е и много "материална" карта - пада се често на практични въпроси, свързани с пари, имущество, т.н. Пример - Дяволът със 7 меча - прояви се като финансова измама и некоректност.

 

От Дяволът, естествено отиваме и към Страшният съд.

В съчетание са опасна комбинация, която буквално може да се преведе - страх от отговорност, разбирай и страх от работа.

Напоследък имам едно прекрасно и практично тълкувание на картата, ако се появи някъде в колодата, в гледането - винаги е сигнал за мързел на субекта.

Мързел като широко понятие: мързел пар екселанс във всичките му форми.

 

Замислете се и много неща ще ви станат кристално ясни и няма да търсите велики значения на Страшният съд за човешки въпроси.

 

П.С. Изключвам, ако картата се падне за въпроси относно здравословни проблеми или в големите гледания от типа Порти.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам, дали тук е най-подходящата тема, но искам да попитам - какво е значението на Звездата с Асо пентакли? Многократно е коментирано, че Звездата с 9 пентакли е устойчива комбинация, така ли е и при Звездата с Асо пентакли? За да не говоря по принцип, въпросът ми беше - ако предприема дадени промени и действия, ще има ли реален резултат - Звездата, Жрецът, Асо пентакли. Тук, колкото и да мисля, не стигам до някакво логично заключение, освен че самата комбинация указва някакъв вид психологическа трансформация и обхваща голям период от време.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, дали тук е най-подходящата тема, но искам да попитам - какво е значението на Звездата с Асо пентакли? Многократно е коментирано, че Звездата с 9 пентакли е устойчива комбинация, така ли е и при Звездата с Асо пентакли? За да не говоря по принцип, въпросът ми беше - ако предприема дадени промени и действия, ще има ли реален резултат - Звездата, Жрецът, Асо пентакли. Тук, колкото и да мисля, не стигам до някакво логично заключение, освен че самата комбинация указва някакъв вид психологическа трансформация и обхваща голям период от време.

 

Тук може да има само един отговор.

Да помислят и другите.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Таня. Според мен не става дума за типологизации от рода на "психологическа трансформация" по никакъв начин. 

Въпросът засяга проблем, който е бил отлаган във времето, т.е. за каквото и да се пита, Звездата изкарва на дневен ред субективни проблеми у личността. Комбинацията от трите аркани символизира пожелателното битие. Не можеш да върнеш времето назад, тази врата е затворена, т.е. насочила си се в грешната посока и би тряблаво да го знаеш. Пробвай другите :)

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...