Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

Искам да повдигна темата за 9 пентакли още веднъж с идеята този път да я систематизираме,доколкото е възможно, от гледна точка на значенията й в комбинации с големи аркани. Лично на мен са ми интересни съчетанията от карти в Таро, по-точно как се изменя значението на една карта под влиянието на друга. В случаят с 9 пентакли вече обсъдихме значението на комбинациите със Звездата и Кулата. Бих помолила ,Мона сега да разясни малко от значенията й с други големи аркани .И за да не говорим по принцип ще предложа една конкретна комбинация:

2жезли(обърната), Императора , 9пентакли .

Не гледам с обърнати карти, но в този случай малко преди да задам този въпрос 2 жезли изпадна обърната и я прибрах така,затова после ми излезе в този вид. Може също да се обсъди и значението й с Императрицата и като цяло- С кои големи аркани 9пентакли потенциира значението им ,а с кои значи нещо съвсем различно. Каква е разликата ,ако се пада преди или след големия аркан.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Имам въпрос свързан с картата Любовниците ! Ясно ми е че тази карта представлява избор .... НО в кой съчетания би значила любовен избор ,любовен триъгълник ?Как да се ориентирам ,че става въпрос за такъв избор ,а не друг . Малко е трудно ... !

Предполагам ,че ако се появи на трета позиция някоя кралица (имам предвид подредба с три карти) ,например Кралица Мечове ?

Някои може ли да сподели впечатление за тази карта ?

P.С. Извинявам се за грешките ,но ползвам онлайн кирилизатор

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Деяна!

Отговора на въпроса ти зависи от конкретната комбинация и въпрос.Любовниците и някоя кралица или крал на трето място ,може да значи намеса на трети човек във връзката,но пак зависи за какво конкретно питаш.Ако искаш споедли картите и въпроса към тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Да поговорим за Колелото на съдбата и като отглас и за Силата - интересни карта; карти, които или могат да стопират всичко, или могат да отприщят всичко.

За Колелото на съдбата: аз съм я определила като "нечовешка" карта в Таро. Какво имам предвид? Докато при другите карти, може да се допусне човешка намеса (действие или бездействие, което да промени дадена ситуация), то при Колелото на съдбата, всичко се решава от ... Съдбата. Или онова, което приемаме за провидение. Това, от своя страна, звучи доста обезсърчително, но така е - няма случай, когато Колелото е завършваща карта, при каквото и да е гледане и подредба, да не е довело до застой, до стопиране, до забрана да се случи каквото и да е. Т. е. тази карта е едно своебразно вето; много често изобщо няма как да се разбере защо точно сега се случва това "НЕ", дори и ние да си мислим, че условията да се случи нещо са прекрасни - да, те са прекрасни, но "шегите на Съдбата" мислят иначе ...

Пример: Асо чаши, Колесницата, Колелото на съдбата: да, вижда се, че някакъв процес е задвижен, но с това Колело, всичко ще спре за неопределено време - моментът не е сега, действието се отлага.

Ако обаче Колелото е на средна позиция, последвано от Колесницата: ако досега нещо-то не е могло да се случи, точно сега е моментът на истината, на действието, колелото се завърта в посока към света, където да се изяви.

Колелото на съдбата има много общо и с картата Силата: първата определя забраната или развитието на нещо извън нас (хората), докато втората карта определя забраните, които ние сами си налагаме нещо да се случи, или, обратно, да има силата, въпреки волята си (много често другото име на нашите страхове, табута и самозаблуди на егото, че разумът е само прав ...), да преодолее бариерите си.

Като цяло, тези две карти могат да преобърнат всяка една система от гледане, която (считано по другите карти) да дават прекрасни перспективи ... НО, видя ли тези карти в песимистични позиции, винаги ще дам категоричен отговор: не, не е сега нито моментът, нито времето (ако е Колелото), и ти/той/тя/те нямат силите нито да се променят, нито да изявят борбеността си (ако е Силата).

Линк към коментар
Share on other sites

Моят опит (макар и скромен) с Колелото на съдбата и Силата е че и двете карти са "трудни" за понасяне,т.е. събитията които бележат .Наричам ги "трудни"защото при Колелото на съдбата например колелото може да се завърти както напред,така и назад и не зависи от нас как то ще се движи.Понякога когато ми се е падала толкова бързо за се задвижвали нещата,че съм се чудила какво става и на коя планета съм :3d_035: .

Силата като я видя и си знам,че ще има конфликти поради нездържаност ,прекалена агресивност и т.н. В съчетания може да има и други значения ... Споделям само наблюдения ... без да забравяме,че винаги има едно "НО" и "ЗАВИСИ".

Мона имам въпрос към теб .Казваш,че Колелото на съдбата бележи събития извън нашия контрол и че тогава съдбата определя посоката ако е краина карта .А когато има чужда намеса ... Колелото на съдбата участва ли в отговора? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, скажите пожалуйста, в каких сочетаниях Сила проявляется как негативная карта? Например : конфликт, насилие, бессилие, упадок сил, здоровья.

Сила в книгах интерпритируется как преобладание силы духовной над силой физической (лев) - получается, что тут тоже конфликт сил? И поэтому карта в раскладах свидетельствует о противостоянии и о конфликтах???

Спасибо!

Линк към коментар
Share on other sites

Бихте ли споделили мнение за Луната? :)

Това, лично за мен, е най-нясната карта в Таро. Доколкото знам, касае вътрешния свят на човека. А според моя скромен опит, по-скоро - негативната му страна - страхове, неяснота, неспокойствие, тревоги...

Линк към коментар
Share on other sites

Из книги Успенского

Аркан "Сила"

Среди зеленой равнины, окаймленной голубыми горами, я увидел Женщину со львом.

Увитая гирляндами роз, со знаком бесконечности над головой, Женщина спокойно и уверенно закрывала льву пасть, и лев покорно лизал ее руку.

- Это картина силы, - сказал Голос. - пойми весь ее смысл.

Прежде всего она показывает силу любви. Нет ничего сильнее любви. Только любовь может победить зло. Ненависть порождает только ненависть; зло всегда порождает зло.

Видишь эти гирлянды роз? Они говорят о магической цепи. соединение желаний, соединение стремлений порождает такую силу, перед которой склоняется дикая, не осознающая себя сила.

далее это сила вечности.

Здесь ты переходишь в область тайн. Сознание, отмеченное знаком бесконечности, не знает препятствий и сопротивления в конечном.

Линк към коментар
Share on other sites

Бихте ли споделили мнение за Луната? :)

Това, лично за мен, е най-нясната карта в Таро. Доколкото знам, касае вътрешния свят на човека. А според моя скромен опит, по-скоро - негативната му страна - страхове, неяснота, неспокойствие, тревоги...

Ако видиш картата Луната, не се стряскай :-)

Карта, като всички останали от Големите Аркани. Много по-малко негативна е като послание от Дяволът, например. НО, едно е сигурно, в Таро са важни съчетанията, комбинациите от карти, ако става дума за тълкуване на отговор на определен въпрос.

За всеки един Голям аркан е важно кое място заема, къде е разположен в схемата на гадаенето, иначе е безпредметно да говорим по принцип. Има опасност да се повторят стари думи, защото Луната не е карта на изненадите, нито на големите предстоящи събития. Тя по-скоро описва едно състояние на обърканост, на незнаене какво да се направи, на едно лутане - човекът е обсебен от емоциите си, от страха си дори да вземе някакво решение или просто страх да съзре истината за нещо.

В известен смисъл Луната е близка и до картата Магът в дадени съчетания, защото и тя е картата на манипулацията, на онова, за което не знаем, но за което други знаят, дори доволно могат да потриват и ръце ... Луната е измамница в тои смисъл, тя подвежда, тя е миражна в пустинята от значения; човек се обърква, затова са нужни здрави устои.

Не се подвеждай, ако я видиш някъде в гледането. Важно е да си отговориш защо точно тя, точно тази карта се появява точно там, на това място. Ако успееш да си отговориш кое ти пречи да прозреш отвъд някаква истината, картата Луната ще е свършила същинската си роля - да е неблагодарната сестра на Висшата жрица, но и нейно копие по пътя към откриването на истината за нещо съкровено.

Самата ти трябва да коментираш картата, само тогава ще успееш да разбереш нюансите й и значенията й. защото всеки отделен опит е различен, въпреки и да се стига до сходни заключения накрая.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора, Мона! Всичко, което пишеш във форума ми е от изключителна полза, много ценя опита ти и умението ти да вникваш в картите! :)

Луната ми се падна преди доста време на трета позиция, на въпрос за чувствата и мислите на един човек за мен. Обърка ме тогава, защото другите карти бяха много положителни. Не мога да цитирам другите 2 карти, защото този път не съм ги записала. Но, явно, отговорът е бил, че този човек преди всичко е объркан, по някаква причина не иска да признае пред себе си истината. А и човекът е малко идеалист, има си негови представи за нещата, които понякога доста се разминават с реалността.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте!Как тълкувате тези карти:Умереност,Колесницата и Императрицата а въпросът бе:Какво съм аз за него?Мона в другият форум по въпросите за любовта в подреждането за влюбени на него му излязоха пак големи аркани,там бяха Страшният съд и Императрицата и накрая Рицар чаши тук сега излизат пак Големите аркани,Моля за твоето мнение по въпроса.Можеби е решил да вземе някакво сериозно решение за нас или само за него си?Моля те разясни малко повече за императрицата,напоследък ми се пада доста често.Поздрави !!!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Как тълкувате тези карти:Умереност,Колесницата и Императрицата а въпросът бе:Какво съм аз за него?Мона в другият форум по въпросите за любовта в подреждането за влюбени на него му излязоха пак големи аркани,там бяха Страшният съд и Императрицата и накрая Рицар чаши тук сега излизат пак Големите аркани,Моля за твоето мнение по въпроса.Можеби е решил да вземе някакво сериозно решение за нас или само за него си?Моля те разясни малко повече за императрицата,напоследък ми се пада доста често.Поздрави !!!

Поздрави и на теб :-)

Тези карти не означават нищо в конкретния смисъл.

Това са карти, обхващащи много време, неясни като значение. В тях няма конкретна мисъл, няма и действие - има само някакава идея, но за какво не се знае. Тук няма любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Как тълкувате тези карти:Умереност,Колесницата и Императрицата а въпросът бе:Какво съм аз за него?Мона в другият форум по въпросите за любовта в подреждането за влюбени на него му излязоха пак големи аркани,там бяха Страшният съд и Императрицата и накрая Рицар чаши тук сега излизат пак Големите аркани,Моля за твоето мнение по въпроса.Можеби е решил да вземе някакво сериозно решение за нас или само за него си?Моля те разясни малко повече за императрицата,напоследък ми се пада доста често.Поздрави !!!

Поздрави и на теб :-)

Тези карти не означават нищо в конкретния смисъл.

Това са карти, обхващащи много време, неясни като значение. В тях няма конкретна мисъл, няма и действие - има само някакава идея, но за какво не се знае. Тук няма любов.

Мона благодаря ти за отговора!А когато не се касае до любовни въпроси какво е значението на Императрицата?Ето днес си направих подреждане за следващата седмица с три карти незнам дали е правилно,но аз с три трудно се оправям а камо ли да редя повече и пак излиза Императрицата.Въпросът е основни аспекти за следващата седмица,а картите са:2чаши,Императрицата,Смърта-подкрепени от 4жезли.А и карта за деня пак Императрицата.Разбърквам ги добре,но тази карта все си е около мен?Твоето тълкуване на картите ми допада особено много,а и не само на мен.То каточе ли най-се доближава до действителноста и затова бих те помолила да споделиш опита си с тази карта,нямам впредвид конкретната ситуация,а по принцип.Поздрави от мен!!!
Линк към коментар
Share on other sites

Императрицата е една доста обширна като значение карта, но основното й значение е разширение. Това включва от промяна на съзнанието/мисленето до реално разширяване - бременност :P

Императрицата говори за един период на промяна; казано метафорично - за да се случи нещо, трябва да се намери подходящата почва, за да се посее семето и да има място, където то наистина да се приюти.

Също така, това е време на усилено творчество - всякакви идеи хрумват на човека, отварят му се нови хоризонти за развитие. Освен това, това е карта на женствеността, и ако до нея се появява и Кралица пентакли, съвсем ясно е, че представлява жена, доволна и щастлива от живота си, пълноценност на всички нива. За съжаление, това е много рядка комбинация.

Сама по себе си, картата Императрицата е и любовна карта по смисъла й на едно щедро раздаване на положителни енергии; човек става добър и отворен за добротата и красотата навсякъде около нас.

Ако непрекъснато се появява тази карта е време да се замислим дали правилно употребяваме сексуалната си енергия, независимо дали става въпрос за мъж или за жена. Това е и една от най-сексуалните карти в Таро. Много е важно, ако често ни се пада да признаем какво наистина се случва в живота ни като сексуални същества - това е време, през което сексуалността се пробужда, а либидото нараства ... Това е зов към самите нас - че имаме нужда от секс и от любов, и то в съчетание.

Императрицата е архетипна карта и ни призовава да слезем на земята, да се радваме на простите неща и да не лишаваме тялото си от удоволствията на живота; а това всъщност е и смисълът на любовта, защото всеки може и трябва да обича. Неспособни няма, а Императрицата ни отваря пътищата това да се случи.

P.S. Припомням на онези, които още не са видели и разбрали, ще има семинар по Таро в кв. Бояна в София. Информация за семинара ще намерите в новинарския панел на Портала за съзнателен живот най-горе, по средата на началната страница.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

... В нея за Лудия се дава паралел с буквата алеф, а тав се свързва с картата "Светът". Това, което писах преди за тав и Лудия, идва от Hajо Banzhaf. Като се има предвид, че общата научна и философска стойност на неговите книги е доста по-ниска от това, което пишат Веташ, по-скоро бих приела тълкуванието на последните. При тях то е и обосновано философски.

Не знам обаче как да кача част от текста на форума. Нямам руски и не ми се преписва, а в нета не знам да я има тази книга. Прави се интересна връзка межу Хокма, буквата алеф, картата на лудия и планетата Уран. Може би и това стига, за да се развихри въображеието на хората, които разбират от едното или от другото?

В темата за Таро за начинащи има доста интересни постове за паралела Таро - Кабала във вичките й форми и нюанси.

Аз лично не съм привърженик на тълкуване на картите таро спрямо която и да е религиозна традиция, нито пък и на еврейската азбука в мистичния й контекст.(освен ако не е за натрупване на различни познания и гледни точки).

От позиция на наченаещ бих казал че всяка азбука има мистичен контекст от това че някой иска да наложе неговата интерпренация на заобикалищтея ни свят е савсем друго! Лудия или Глупака в други колоди има малко по различно значение :D

Линк към коментар
Share on other sites

От позиция на наченаещ бих казал че всяка азбука има мистичен контекст от това че някой иска да наложе неговата интерпренация на заобикалищтея ни свят е савсем друго! Лудия или Глупака в други колоди има малко по различно значение :D

Разбира се, всеки е свободен сам да открие вярната за него интерпретация и да следва своя собствен път, особено що се отнася до картите Таро :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Комбинацията Дявол до Жрец за "Скорошни събития" .... Нищо не ми идва на ум ,а уж имам нещичко в тиквоча ! :3d_096: Имате ли някакви предложения за тази комбинация ?

Линк към коментар
Share on other sites

лично аз за големите аркани използвам и друго тяхно значение. според датата на раждане всеки човек е представен от даден голям аркан и определено в повечето случаи когато се падне на дадена позиция, освен "стандартното" значение съм забелязала, че мястото/ситуацията където попада зависи единствено и само от личността, която представлява...

в редките случаи когато използвам тарото за себе си /не обичам да хвърлям карти на себе си принципно/, позицията на Императрицата бележи моето лично участие в дадена ситуация, защото Императрицата е личната ми карта...

отделно от това лично аз усещам Императрицата като Майката Земя - точно тази карта ми "звучи" точно като родната ни планета, но логично обяснение не мога да дам по този въпрос - просто интуиция :P

Линк към коментар
Share on other sites

Комбинацията Дявол до Жрец за "Скорошни събития" .... Нищо не ми идва на ум ,а уж имам нещичко в тиквоча ! :3d_096: Имате ли някакви предложения за тази комбинация ?

Здравей Деяна :) Според мен не става дума за никакви конкретни събития. 2 големи аркана много силни като значение, но мисля, че ще е нужно доста време тези карти да разгърнат потенциала си и да доведат до някакво събитие. :)

Редактирано от baby777
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей и от мен Деяна, дали пък тази комбинация Дявола и жреца не означава някакъв коварен замисъл или действия? Нечисти намерения !

Намерх ето това значение - макар то да е дадено каот съчетание на жреца с дявола - намеса .Успешно издържано изпитание.Не трябва да има усложнения.

Много интересно съчитание дявола като изкушение и папата като символ на вярата в духовен аспект.

Редактирано от novichka
Линк към коментар
Share on other sites

Забелязвам,че Тарото ми непрекъснато прави подобни съчетания на две противоположности ,а те са два различни аспекта на моята личност .... Като например Дявола и Жреца.Също така и Рицар Чаши,Рицар мечове и Умереност - това отново е намек да съчетая двата рицаря ,за да постигна Умереноста ... поне според мен !

Та и Жреца и Дявола може би е точно това .Раздвоеност ,обезнадежденост ,липса на вярва ,а другата част от мен е Жреца .Трябва баланс и намиране на златната среда ,което умее само Умереността :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте ,

Преди няколко дена попитах Таро за символиката на нещо ,което се отнася до мен лично.Отговора е Луна,Висша Жрица,Колелото на съдбата .Въпросът беше така "Какво символизира ***?" Интересна ми е комбинацията Луна,Висша Жрица ,но ме притесни Колелото на последна позиция.Появата на Висшата Жрица би трябвало да значи (на средна позиция!) ,че аз вече зная ,но Колелото сякаш пречи ... не знам!

Вие какво мислите за този отговор на Таро ?

Линк към коментар
Share on other sites

Времето, в което Магът се осъществява е обособено и разделено от Глупакът (Несънаваното, Нощта на Брама) и Светът (Индивидуацията, Денят на Брама). В контекста на 5-та раса, Магът е олицотворение на отделеният от Бога човек, както Висшата жрица е синтез (необособеност на човешката воля за ОТДЕЛЯНЕ по време на 4-та раса на атлантите).

В картите Таро, освен всичко, което трудно се вижда от пръв поглед, се наблюдава и броене, обратно на часовниковата стрелка. Но това е за една друга тема.

Обособяването на личността като център на Азовото битие, намира пристан в картата Магът. С Магът започва човешкото и там свършва. Магът е единствената карта в Таро, в която човешките дух и воля намират реализация.

Няма случай, в който Магът да е на ключови позиции, и реализацията на човешкия потенциал да зависи от други условия.

Анализирането на тази карта в различните подредби винаги напомня и потвърждава едно нещо: победата начовешката воля над "сляпата съдба". Древното разделение между боговете и човеци (първите, играещи си и забавляващи се с човешката съдба на простосмъртните), придобива ново значение. Древният мит за Прометей оживява като значение и послание в картата Магът в ролята му на борещ се за човешките права: огънят на волята на знанието на теургията/магията, може да бъде запален единствено от един осъзнаващ и осъзнаващ се Аз.

Има какво още да се каже, още много, но тук няма място затова :)

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Мона ти без да искаш ми отговори на въпрос ,които щях да ти задам в "Малките Аркани",а той беше "Коя карта е израз на душата".Тук ти отговаряш на това :)

може да бъде запален единствено от един осъзнаващ и осъзнаващ се Аз
и за това всичко свършва при Магьосника.

Всъщност излишно е да коментирам .Ти си написала достатъчно :)

Линк към коментар
Share on other sites

В Императрицата или във Висшата жрица виждате повече образа на майката ?

До колко зависи това от образа ,които майката създава на своето дете?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...