Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

Бих искала да запитам Мона и Деана специално за картата "Звездата" и това защо жената разлива в две посоки водата. По принцип земята се нуждае от вода, а защо водата при вода отива? Какъв е смисъла на това ако не е някакъв вид разхищение или излишество що се касае до онова което наистина се нуждае от нея.Все едно тя преценява сама, че на земята и е достатъчно напояването с което е снабдена и връща остатъка обратно? Бих искала да разбера смисъла специално на това нейно действие , което като цяло явно е най-добре изтъкнатото на преден план в цялата карта.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще стигнеш до отговора, като се замислиш защо след Кулата следва Звездата! Каква е ролята й след тази на Кулата? Защо комбинацията 9 пентакли и Звездата значи лекуване в преносен смисъл? Защо точно вода и каква е символиката на водата? Защо жената е посредата?

Замисляла ли си се защо са 8-ем звезди? На мен това винаги ми е било чудно! Има и едно дърво, а най-отгоре птица! Защо не е на някой клон, а е най-отгоре?

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да запитам Мона и Деана специално за картата "Звездата" и това защо жената разлива в две посоки водата. По принцип земята се нуждае от вода, а защо водата при вода отива? Какъв е смисъла на това ако не е някакъв вид разхищение или излишество що се касае до онова което наистина се нуждае от нея.Все едно тя преценява сама, че на земята и е достатъчно напояването с което е снабдена и връща остатъка обратно? Бих искала да разбера смисъла специално на това нейно действие , което като цяло явно е най-добре изтъкнатото на преден план в цялата карта.

Паралели можеш да откриеш между Звездата и една друга карта, която спокойно може да се нарече нейна сестра, а именно картата Умереността: нито една друга карта не изпълва бъдещето със смисъл, а емоциите с прозрения за бъдещето. Отговорите, които Умереността дава в по-краткосрочен план, дава и Звездата, но в по-дългосрочен.

Сега за Звездата, това е условно име на картата, можеш да я наречеш Зорница или Вечерница, все ще е вярно: ще бъде зорница за едни надежди и вечерница - за други. Тук правим неизбежен паралел с планетата Венера и нейната изначална идея, че светът е сътворен от вода. В психологически смисъл, водата е константен символ на несъзнаваното, на онази tabula rasa, върху чиито основи земята (като елемент на еволюцията - вече оформено Едно, начертава еволюционните пътища). Аз лично приемам, отново условно, земята като очовечена стихия, която се основава на оплодителната сила на водата, но: в много митологии водата имата двояка символика - хем е мъжка, хем е женска. Това е проблем, върху който, всички занимаващи се с Таро, трябва добре да помислят: за мъжките и за женските карти в Таро. Ако говориш за художествената концепция на илюстраторите на картите таро, зевздата има подчертано женски образ, на младо момиче, което разлива вода и раздава надежда ... Не забравяй, че оприличаването на тази карта с млада жена, има подчертано християнска символика, за разлика например от картата Висша жрица, където се преплитат поне няколко митологически пласта, но с пдочертано малоазийски характер. Момичето с двете кани, а отзад - дървото с птицата (което може да се приеме и за дървото за познаване на доброто и злото), създават усещане за една тотална хармония и за уравновесяване на природните (или емоционални стихии); в зависимостот въпроса и от конюнктурата на питането, аз лично приемам, че често появявайки се в дадена колода, Звездата търси да интегира видимо несъотвестващи си приниципи, подобни личности са във вечна борба със самите си и с търсенето на социалната си роля. В този смисъл, Звездата е и една от най-психологическите карти в Таро, защото осветлява на дневен ред, важният въпрос за смисъла, за осмилянето на човешкото земно битие. Но е погрешно да се смята, че това е карта, която безразборно дава надежди с пълни шепи, не! Винаги се търси равновесието между даването и вземането/приемането, между жертвата и изкуплението. Няма как да вземеш от едно битие, за да опразниш друго; тази карта ни подсказва, че в природата има неизменен закон: битието не търпи празни прстранства.

На човешки език: ако някой ти е помогнал, трябва да помогнеш и ти, ако умишлено откажеш да го направиш, рано или късно, ще попаднеш в ситуация на даване. А аз бих добавила и, че в моментът, когато взимаш с едната си ръка, веднага сложи и дар в другата, за да дадеш, дори и да не ти поискат.

Като цяло, Звездата е доста сложна карта и би трябвало да е обект на специално изследване, не тук.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Напоследеък стигам до едно убеждение за картата Светът - а именно, че това лицето на земното проявление на обърнатата 2 жезли.

Ако приемем, че има една трета графа карти в таро, така наречените ключове, то 2 жезли обърната е ключ. А картата Светът е бравата. Това се нарича Пита или Понуда в календара ... Всички знаят какво е това.

Но Светът, Светът, разбран правилно и правилно поставен, има могъщата сила на всеки ключ. Условието е да не се гледа често на едни и същи въпроси, това го знаят всички.

Имам друга идея: светът не значи завършек само и не знам какво развитие на дадена ситуация: светът е ВЪЗМОЖНОСТ нещо да се прояви, да влезе в света, да се откъсне като цвете, плодът да падне ВЕЧЕ узрял, животът да зашуми и кръвта да заговори ...

Светът като карта е пренебрегван, имайки предвид, че е 21 карта, т.е. финал на нещо, ала на какво? На какво досега картата Светът е била финал - на нищо.

Светът не е финал на нищо, картата е символ на началото на края, който може да отнеме и десет години, повече от Отшелника и повече и от Обесеният. Липсва само един малък аркан да оформи картината и да подскаже кое какво ще значи и ще се развие.

Жалко, че темата е занемарена.

А Светът е магическа пръчка в ръцете на знаещ :) Нужно е веднъж да се появи в колодата, за да се преповтаря поне 10 пъти и ако ние, не съмуеем да разберем конотациите на картата, никаква полза няма да извлечем от предоставения ни мост и връзка със собствените ни мечти.

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно съм съгласна с теб.Прави ми впечатление вече няколко пъти Светът ми се пада често преди някаква нова възможност-много преди да се осъществи в детайлите си напълно ,в самото й начало Светът ми е показвал ,че това е реално постижимо. А напоследък няколко пъти 2 жезли и Светът в комбинации :))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Малко сверка на часовника искам да си направя - на въпрос "Ще започна ли работа скоро?" ми се паднаха

5 пент - КОЛЕСНИЦА - СПРАВЕДЛИВОСТ

Аз тълкувам ако съм постъпвала честно, справедливо и коректно към ситуацията и към хората с които самата ситуация е свързана, без задкулисни игри - това ще се възнагради. По скоро тълкувам подреждането на картите като положителна промяна и положителен отговор, но отговор тясно свързан конкертно с моите действия до този момент.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам картата Светът. Тя е стабилна и сигурна карта. Зная, че когато ми се падне на последна позиция имам всичко необходимо, за да реализирам онова, което искам. Единственото което може да ми попречи съм самата аз. Като завършек бих я приела ако се падне пак като последна карта, но на въпрос за развитие на отношения между двама души. Поне при мен така са се развивали нещата, но това както казва Мона не е край, не е завършек, а начало. Когато дадени отношения са били сложни след края им няма как да си същия човек. Ти се променяш и израстваш. За мен това е Светът като състояние на човешката душа. Научим ли си урока ние сме изминали онзи кръг които е нарисуван на картата и сме готови да поемем по нови пътища! :)

За работа също е добър знак пак на последна позиция. Значи, че ще си намерим работа, сигурна и стабилна. Обикновенно до месец.

Преди седмица попитах дали ще мога да се преместя в новия си апартамент където ще живея вече сама. Периода които поставих е 2 месеца. Последна карта беше Светът и аз зная, че това ще стане факт! :) Слагаш край на едно и започваш друго. Това е :)

Линк към коментар
Share on other sites

Светът е най-желаната и обожавана от мен карта. Преди доста време Baby777 беше написала какво тази карта означава за нея и откровено твърдя, че за мен бе най-ясното точно и реално тълкуване на аркан от Таро.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

Молбата ми е към тези, които ползват подредбата Висшата жрица. Бях се насочила към друга тема да пусна подредбата си с молба за вашето тълкуване, но с оглед на това, че се паднаха предимно висши аркани реших да пиша тук.

Въпросът е за цялостното отношение на мъж Б към жената З. В "отношение" включвам мислите, чувствата, цвета на настроението, нагласата. По неясна за мен причина настръхнах докато обръщах картите

1) Дявола / 2) Обесеният

3) Смъртта

4) Слънцето

5) Луната

6) Силата

7) Светът

8) Крал пентакли

Моето тълкуване може да се напише с няколко изречения. Мъжът окончателно е готов да загуби самоличността си, да заличи собственото си вътрешно Аз. Вярвайки в това което прави, надявайки се, че е за добро. Всякакви колебания и противоречия в него по отношение на тази жена отпадат. Как би завършил този процес от картите не се вижда, няма го отговора на Висшата жрица. Има го само външното проявление в лицето на Крал пентакли. Първото ми усещане беше, че този процес е осъзнат от него и доброволен. Знае на къде върви, в каква зависимост е попаднал, но й се отдава с пълното съзнание. Днес се събудих с тежест и обърканост и малко по малко тази подредба изплува в съзнаието ми. Запитах се всъщност до колко доброволно и осъзнато е това, което се случва с него в лицето на Дявола и Обесения като външни сили. Тук в една тема попаднах на дискусии за магиите. Това не е нещо което ме е вълнувало някога или което е минало през живота ми, за това не обърнах много внимание, не се и задълбочих. Още докато направих подредбата имах усещането, че се плъзгам по повърхността, че не виждам нещата в дълбочина, че ги опростявам. Всичките тези мои разсъждения ме доведоха до решението да я споделя с вас, с надеждата някой да напише неговото виждане. Толкова прости ли са нещата както аз ги виждам, или има нещо което ми убягва?

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Darsi,

Тази подретба не е ли от 9 карти? Не е ли 9-тата и отговорът :) Ще се опитам да поразсъждавам и аз. Мисля си, че този човек е обсебен от собствените си демони и въз основа на предишни преживявания (стара история) не желае да приеме чувствата си, които изпитва към тази жена. Появата на Смъртта и Слънцето ме обнадеждават, че при него ще има израстване и преодоляване на преградите, които сам си е поставил, и провалите си. Това е процес на осъзнаване и приемане. Мисля, че той я обича, но не съм сигурна доколко успява да се изрази, въпреки Светът на 7-ма......Сбъркан е този младеж :) Имайки предвид Крал пентакли за интимни въпроси, не е лесен за понасяне:3d_146::) Изключителна предпазливост и премереност. Като заключение бих добавила, че за мен има голям шанс да се получат нещата, ако му се даде време и не се пришпорва. Той сам ще намери пътят и начина, защото любов определено има тук59.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, Све!

9 са картите, но деветата е отговора на жрицата. Тълкува се само ако е Голям аркан, а в случая не беше такъв. За това и не съм я публикувала. То от този дъжд от аркани не остана за отговора й. Това в кръга на шегата. Много права си използвайки думата "младеж" въпреки доста зрялата му възраст :)

Линк към коментар
Share on other sites

Darsi, има подредби в Таро, особено пък Висшата жрица, които наистина вещаят, но със същия успех, щеше да бъде и един Келтски кръст.

Натрупването на Големи Аркани винаги говори за промени на много дълбоко ниво, които промени, ще засегнат впоследствие и всички сфери на живота. Само липсва в тази конфигурация един Страшен съд, но и Слънцето като нарастваща тенденция, е достатъчна :) особено след Смъртта на централна горна позиция. Слънцето, в противовес на Луната - Събуждането срещу Съня, а преходът е определно болезнен - Дяволът и Обесеният говорят за доста продължителен период от време на съмнения, страхове и душевни терзания, но понеже човекът е Крал пентакли, дори и бавен, само той може да осъществи плавният преход между Смъртта към Слънцето.

Другата опозиция е Силата срещу Светът, доста интересно, но и някак логично - аз срещу другите, но и устойчивостта и самосъзнанието, че всичко е възможно.

Не зная дали това младеж или не е, но е силен човек, на който може да се има доверие.

А последна карта е именно Крал пентакли, ами Кралят има последната дума и той ще реши кое е най-добро: и за себе си, и за любовта си :) Каквото и да реши, все ще е правилно.

И още нещо, този човек се усеща много сам и той е. Но е силен.

Линк към коментар
Share on other sites

Харесвам тази подредба защото показва трите движещи в човека сили (ако въпроса касае вътрешен мир)- в момента действащата, нарастващата и намаляващата. Така проследявам тенденциите. Доста често подредбите се получават като разказ. Усилващата се сила в следващата подредба вече е намаляваща. Когато отговора на Висшата жрица е готов идва и той и за мен процеса е завършен. Позволявам си много рядко да използвам тази подредба. В случая ме впечатли многото струпването на Големите аркани и в тази дълбочина като че се постреснах да влезна. Човека е изключително бавен и като че за големите неща е прекалено бърз, а за тези които са по- прости за вземане на решение много бавен.

Мона, много е сам. Въпреки непрекъснатото присъствие около себе си. Или се страхува от нещо различно от самотата ( сякаш това може да посегне на свободата му) или този начин му харесва. 42 годишен е, но в някои философии това е началото на младежката възраст :)

Особено съм впечатлена от прехода който си описала от Луната към Слънцето- Събуждането след Съня. Толкова ясно е било, аз се забих на съвсем друга вълна :)

Благодаря ви, че помогнахте в наместването на картината. Със здраве!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Големите аркани като цяло са ми трудни за тълкуване, но стигнах до едно мое заключение за картата Силата. Тя е да имаме силата да понесем истината, каквато и да е тя и да не се отчайваме и най-вече да не се потиснем от това. При мен тази карта това оказва на трета позиция.

Когато се е явявала просто ми е казвала " Ти си силна, ще го понесеш и ще продължиш, колкото и да ти е трудно". Една хубава карта според мен:).

Линк към коментар
Share on other sites

Страшният съд - много въпроси ми изникват относно този Аркан. Кой е съдника тук? - ти самият? Появата му винаги ли означава, че е допусната грешка или е взето грешно решение в миналото? Не трябва ли наличието му в потретбата да бележи период на обновление и облекчение (като да изчистиш съвестта си)? Защо в някои колоди е наречен Прераждане? Не е ли това "старт на чисто" или може би е шанс за поправителен, след като си се провалил? Мона е казвала, че Страшният съд е поемане на отговорност, но пред кого? и защо Страшният съд зацикля 6 жезли? Бих се радвала на всяко едно споделено мнение или съмнение по отношение на този Аркан. Той е много специален и важен за мен и още толкова неясен :( Чудесно би било и всеки от нас да сподели комбинация с този Аркан за да се коментира реалното проявление на неговото влияние. Още ме тормози комбинацията Страшният съд + Кралица жезли + 6 жезли - въпрос дали някой ще издържи изпит (за мъж), е провали се, но с шанс за поправителен. Очаквам всеки отговор с нетърпение :)

Линк към коментар
Share on other sites

Страшният съд е поемане на отговорност пред самия себе си . Това е срещата със себе си, в повечето случай болезнена. Резултат е от личен избор. Необходимо е да променим нещо в себе си, което ни пречи.

Също според мен значи, че нещо дълго време е отлагано, отлагано и в един момент просто трябва да се вземе някакво решение за него, то е крайно необходимо. Страшният съд е промяна и вътрешна и външна. Мона е писала за това.

А аз поместих една моя комбинация в "Езикът на таро".

Успешен ден от мен :).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Страшният съд - много въпроси ми изникват относно този Аркан. Кой е съдника тук? - ти самият? Появата му винаги ли означава, че е допусната грешка или е взето грешно решение в миналото? Не трябва ли наличието му в потретбата да бележи период на обновление и облекчение (като да изчистиш съвестта си)? Защо в някои колоди е наречен Прераждане? Не е ли това "старт на чисто" или може би е шанс за поправителен, след като си се провалил? Мона е казвала, че Страшният съд е поемане на отговорност, но пред кого? и защо Страшният съд зацикля 6 жезли? Бих се радвала на всяко едно споделено мнение или съмнение по отношение на този Аркан. Той е много специален и важен за мен и още толкова неясен :( Чудесно би било и всеки от нас да сподели комбинация с този Аркан за да се коментира реалното проявление на неговото влияние. Още ме тормози комбинацията Страшният съд + Кралица жезли + 6 жезли - въпрос дали някой ще издържи изпит (за мъж), е провали се, но с шанс за поправителен. Очаквам всеки отговор с нетърпение :)

В случая с изпита Страшния съд говори, че той и преди се е явявал на него, че има неусвоен урок (не за четене, житейски). Ето ти една комбинация от мен как ще ми мине изпита - Стршен съд, 10 чаши, Рицар пентакли. Явявам се за втори път, оказва се, че не е изяснен материала за подготовката (не е това, което мисля, че е - 10 чаши) и в крайна сметка изпита се отложи. Рицар пентакли обаче е стабилна карта, значи все пак ще си го взема пустия изпит, просто не днес.

Страшния съд е жестока карта когато и да се появява и за каквото и да се отнася, макар че в случая с изпитите драмата е буквално маловажна, на фона на всички житейски уроци и удари, които получаваме и които Страшния съд ни носи. Тоест, които сами си носим :)

Линк към коментар
Share on other sites

От няколко месеца работя по личен проект и ме бавеха с отговора, и на въпроса дали всичко е наред ми се подредиха 8жезли 3 чаши Страшният съд и седмица по-късно резултатът бе радостен. Решението бе взето и аз бях щастлива. В тази връзка смятам, че появата на Страшният съд понякога ти прави огромна услуга и абсолютно не смятам, че носи само сътресения и е толкова болезнен. Със сигурност е предвестник на промяна и точно тук е интересната част- да схванеш, да предусетиш резултата от нея.

Важно за разбирането на този аркан е и позицията на която се появява. По мое скоромно мнение и не голям опит е, че при подретба от 3 карти, ако е на 1-ва позиция то решението е взето или вече е предопределено развитието, т.е е късно да направиш каквото и да е за да обърнеш хода. На 3 -та позиция предстои да се вземе решение.

Иска ми се да се постнат повече комбинации с участието на Страшният съд и по този начин да имаме възможност за по-обстоен анализ:rolleyes: Най-добрият учител е практиката и е много ценно когато всички споделяме своите усещания и разбирания.

Линк към коментар
Share on other sites

Важно за разбирането на този аркан е и позицията на която се появява. По мое скоромно мнение и не голям опит е, че при подретба от 3 карти, ако е на 1-ва позиция то решението е взето или вече е предопределено развитието, т.е е късно да направиш каквото и да е за да обърнеш хода. На 3 -та позиция предстои да се вземе решение.

Иска ми се да се постнат повече комбинации с участието на Страшният съд и по този начин да имаме възможност за по-обстоен анализ:rolleyes: Най-добрият учител е практиката и е много ценно когато всички споделяме своите усещания и разбирания.

Намирам логика в думите ти све и се разрових за комбинации със Страшния съд. И трите комбинации касаят отношенията ми с един човек ,сходни въпроси но са в различни моменти (хронологично) 1.2чаши,Императрица,Страшен съд

2.Отшелник,Страшен съд,2 жезли

3.Страшен съд,6 мечове, 10 мечове

Конкретните въпроси нямат голямо значение ,когато се появява страшният съд,винаги става въпрос за голяма промяна и преход,но постепенен и неизбежен ,който променя категорично променя статуквото ,в което се намираме сега. Какво ми прави впечатление в тези комбинации,как с времето "страшният съд се е преместил"от бъдещо развитие в първата комбинация ,която ми изглежда най-лека като послание 2чаши ,Императрица-приятна ,не много конкретна комбинация класика ,но следва страшният съд и във втората (няколко месеца по-късно) комфорта е нарушен.В третата пък ,тя е най-скорошната след като е преживяна промяната следва нейното осъзнаване -10 меча.Све,допадна ми идеята ти за тълкуване на Страшния съд според позицията му.Ако имаш подобни комбинации "в развитие" напиши ги и дай инфо какво се е случило .Аз и за моите ще кажа ,ама още са пресни :)

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

интересува ме вашето мнение относно комбинациа от 3 карти на въпрос на една приятелка "какво да очаквам в следващите 3-4 седмици". За пояснение тя се раздели с приятеля си съвсем наскоро.

Паднаха се Луната, Висшата Жрица, Звездата.

Това което и казах е че трябва да слезе на земята. Не знам защо и казах това, просто почуствах че трябва да го кажа, въпреки че конкретната комбинациа не ми говореше много (Жрицата винаги ми е била мътна).

Едва ли съм тълкувал правилно.., много сложна ми иде тази комбинациа.., ще се радвам да чуя мнения

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

интересува ме вашето мнение относно комбинациа от 3 карти на въпрос на една приятелка "какво да очаквам в следващите 3-4 седмици". За пояснение тя се раздели с приятеля си съвсем наскоро.

Паднаха се Луната, Висшата Жрица, Звездата.

Това което и казах е че трябва да слезе на земята. Не знам защо и казах това, просто почуствах че трябва да го кажа, въпреки че конкретната комбинациа не ми говореше много (Жрицата винаги ми е била мътна).

Едва ли съм тълкувал правилно.., много сложна ми иде тази комбинациа.., ще се радвам да чуя мнения

Въпреки страха си да кментирам във форума, сега ще го преодолея и ще дам своето мнение. Все пак се уча и всеки греши. Ще се радвам да ме поправите ако е така.

За мен в тази ситуация има неща, които тя трябва да си ги изясни. Били са забулени в мъгла, но е време вече да се изправи срещу тях. Нека се довери на вътрешния си глас и ако е нужно да се оттегли на спокойствие, защото отговорът е в нея. Макар че звездата навсякъде я дават за добро развитие в любовта, аз лично смятам, че тя си има своето време живот, след което пада и угасва. Тази раздяла не е за първи път предполагам!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Няма какво да очаква като развитие. Тези карти не говорят за никакви събития, а за дълбока пасивност. Тя се е оттеглила във вътрешния си свят и живее със спомени и приказни мечти. Очевидно това момиче се надява на неща, които никога няма да се случат или поне не в този живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...