Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

 

 

Луната, Крал меча, Звездата - дали двама души ще бъдат заедно. 

 

Ще се радвам да дадете идеи и мнения - много често отношенията не се свеждат до ежедневни полемики, около тях има и други неща. 

 

Какво виждате вие?

 

 

Аз изобщо не виждам двама души, виждам само един човек. За да бъде с някого изобщо, то той трябва първо да се научи да бъде сам, самостоятелен по-скоро. Защото не е такъв, въпреки че се насилва да бъде, въпреки, че иска да се конотира като независим субект, какъвто би трябвало да бъде един човек, все едно дали е мъж или жена. Един Крал меча.

 

Проблемът е различен, проблемът се нарича - в търсене на идентичността и отговор на въпроса - Кой си ти? А кой си, аджеба?

 

Представям си един остър щрих, черен туш, права линия със стрела накрая между две бездни - на току-що състоялото се събуждане и на потъването отново в инфантилността, сиреч, на незнанието за себе си и на търсенето на обходни пътища.

Комбинацията всъщност е много сложна и е чисто психологическа.

 

 

Благодаря и на другите момичета, които се включиха :)

 

Това, което си посочила е акцента на ситуацията. В случая тя е хлъзгава и не води до никъде.

 

Страхът от отговорността да се припознаеш в нечие чуждо огледало не е лесно поносим, а за някои хора изходът е невъзможен. Винаги ще има своите бързи възходи, последвани от тежките падения на търсенето "между капките".

 

Хубаво е да си знаем приоритетите и да имаме смелостта да се справяме с тях. Някой друг със същата комбинация от карти просто ще я осъществи :) 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Искам да попитам - Дяволът има ли изобщо някакви положителни характеристики?

На мен ми прави впечатление, че колкото и обнадеждаваща да изглежда ситуацията, появи ли се Дяволът, очаквай неприятна изненада. За другото, какво да говоря - маниакалност, обсебеност, фикс идеи, липса на свобода, пристрастяване...

Последният въпрос - "Ще се подобрят ли отношенията ми с ...?" - Дяволът, 6 жезли, Колесницата - явно става въпрос за някаква проекция. НИКАКЪВ РАЗВОЙ - все същата ситуация..

Линк към коментар
Share on other sites

...Таничка, не знам какъв развой очакваш...,но определено май нещата са към финализиране на отношенията...с тази колесница накрая,а и в комбинация с 6 жезли...Това си е развой и то какъв... :unsure: ...За силното желание това да стане по Дявола пък да не говорим...От друга страна това може да е "твоят" Дявол...нежеланието да пуснеш човека до себе си да си тръгне...да го преследваш и да искаш доизясняване на ситуацията и да очакваш нещата да започнат отначало...,но с Дяволът в основата и с Колесницата на 3-та позиция,нещата за мен са вече изчерпани...няма любов,няма разум...само обсебваща страст нещата да се задържат...Но може и да греша...

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

...Таничка, не знам какъв развой очакваш...,но определено май нещата са към финализиране на отношенията...с тази колесница накрая,а и в комбинация с 6 жезли...Това си е развой и то какъв... :unsure: ...За силното желание това да стане по Дявола пък да не говорим...От друга страна това може да е "твоят" Дявол...нежеланието да пуснеш човека до себе си да си тръгне...да го преследваш и да искаш доизясняване на ситуацията и да очакваш нещата да започнат отначало...,но с Дяволът в основата и с Колесницата на 3-та позиция,нещата за мен са вече изчерпани...няма любов,няма разум...само обсебваща страст нещата да се задържат...Но може и да греша...

Благодаря ти  :) !

Аз бях задала срок и този срок вече изтече - та промяна няма. Проблемът е, че през годините взаимоотношенията ни се превърнаха изцяло в приятелски, няма страст, няма тръпка. Иначе добре се разбираме, от 6 години сме заедно, но има зацикляне..

Линк към коментар
Share on other sites

Като цяло, не трябва да се драматизира и митологизира Дяволът, освен ако не е придружен от други карти, като Крал меча, Страшният съд, Обесеният, 8 меча, Слънцето, Глупакът и т.н. Само тогава, той има силата да се прояви наистина като Дявол.

В конкретния случай, емоционалността, сочена по Дяволът е преминала в условно "интелектуалната безпристрастност" на една Колесница. У Колесницата няма емоция, там има просто логика. Но има и изгода.

Нещата изобщо не са зле.

 

Проблемът идва от там, че Дяволът на първа позиция отговаря на един по-различен въпрос, а именно - защо питащият иска да се оттърве от тази ситуация, и иска изобщо, да промени посоката на пътя си? Защото е безкрайно неудовлетворен от нея. Това е важният въпрос, не толкова отношенията с конкретен човек.

Това е принципно положение за смисъла на каквото и да е. И това отделя питащият от другия, за когото се пита.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

...Да,жалко е,че отношенията понякога са със затихващи функции...и май в повечето случаи...Колесницата на 2-ра и 3-та позиция за отношения въобще не ми е любима карта...Още в началото на работата ми с Таро ми се появи по повод едни отношения...и се запитах "защо"?!...Освен някакво движение и очакване,че нещата извън нас ще се развият в дадена посока,тогава се запитах..."а движението вътре в мен?!?"...На картата има жена,която държи поводите на 2 коня...черен и бял...указваща,че  нещата се управляват не толкова от противоположностите,колкото от допълващите се сили...Ако и 3-те карти говорят за теб,а не за ситуацията,може да ти казват ,че има време,когато да удариш и да пришпориш конете,но има и време,когато трябва да отпуснеш юздите,за да се следва правилната посока...Не винаги и не на всяка цена си заслужава да е "на нашето"...и наистина не трябва да го превръщаме във фиксидея...Понякога контрола тежи и на човека отсреща...знам го от опит...:)...

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви момичета, и двете много точно сте описали ситуацията  :) !

Дяволът със Страшният съд ми е излизал при физическа смърт на тежко болен човек.

Слънцето, Дяволът, Колесницата - маниакално желание за власт и контрол.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

От много време не бях теглила само и единствено Големи Аркани и днес ми се случи. Приех го малко като предупреждение, че е време да сложа ред в мислите си, които явно в момента не съм в състояние да въплътя в дела. На въпрос: "Ще започна ли до края на годината нова работа?" изтеглих:

 

Императрица, Луна, Сила

 

Нещо като "Какво искаш? - Не знам! Кога го искаш? - Веднага!" Струва ми се, че все още няма конкретна точна и ясна, набелязана цел, личи само желание, порив за работа, която да е творческа или създаваща, нещо, което да извади от мен някаква заседнала буца и донякъде да ме накара да се чувствам полезна. Огромно неспокойствие, разпръснати "енергии" (под енергии имам предвид по-скоро действия и усилия). Липсата на карти като Обесения, Отшелника ми подсказват, че отоворена врата има, само че Императрицата се блъска в стената до нея... дали от страх, дали от глупост, не знам. Като цяло картите май не отоговарят на посочения въпрос, а подсказват какво пречи да се случи това. Ще се радвам, ако ми помогнете с ваше мнение и съвет :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да се направи паралел между Лунната богиня, която има три образа - на девица, майка и старица, и Висшата жрица, Императрицата, Луната в Таро? Трите карти да са различните проявления на едно цяло? Висшата жрица - Персефона, Императрицата - Деметра и Луната - Хеката?

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да се направи паралел между Лунната богиня, която има три образа - на девица, майка и старица, и Висшата жрица, Императрицата, Луната в Таро? Трите карти да са различните проявления на едно цяло? Висшата жрица - Персефона, Императрицата - Деметра и Луната - Хеката?

 

Таня, всичко може, стига да се аргументираш с факти.

Изложи тезата си, откъде идва и защо, какви са артефактите, особено съизмерени с Таро.

Линк към коментар
Share on other sites

От известно време ме занимава един въпрос, защо и кога Луната като карта се явява в гледанията на мъже?

 

Имате ли наблюдения?

 

Добро наблюдение.

Най-вече, когато рационалната им мисъл, е подложена на нахлувания от несъзнаваното, за които мъжът няма реално и прагматично обяснение. И, буквално, потънал е света на мрака, на нощта, на сънищата, без да знае кое е правилно и кое не е.

Периодът се бележи с отиването в Пещерата, каквато древна практика има в някои индиански племена, това е етапа на отдръпването на мъжа, независимо от причината.

 

Поради факта, че мъжете и жените мислят различно, на тях им трябва по-дълго време да осмислят ставащото със самите тях, защото те са потънали, образно казано, в първичния океан, в Долната Земя, откъдето или ще излязат победители, или ще загубят.

 

Периодите, когато често, не само веднъж, се появява Луната у гледания за мъже, често те имат нерационално поведение, което е прикрито зад идеята, че се търсят отговори. В тази връзка, често е срещано Луната да бъде придружена от Отшелникът, които прекрасно се допълват. Моят съвет е, да не се търсят разумни отговори или опит за контакт с мъже, на чиито гледания се появяват карти като Луната, Висшата Жрица, Отшелникът и Силата. Те всички са проекции на Луната - на обърнатият свят, който свети само с отразена светлина.

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв вид знание се е съхранявало в Александрийската библиотека?

Крал мечове обърнат, Колесницата, Влюбените

 

Мисля, че има три пласта на тълкуване и аз, както винаги, не се сдържах да пусна тук преди да съм направила собствено такова. Кралят ме озадачава, идва ми мисълта за възникване по време на война, или изобщо, че историята й има нещо общо с войните. Колесницата бележи апогея на развитието, също, и че архивираните данни били от голямо значение за античността, или поне за потока на историята. 

Последната от трите – Влюбените – е възможно да значи разделянето на идеен тип, на школи или течения, възникващи там. Но така или иначе плачът по едва ли не безвъзвратно потънали в забвение неща може да се окаже неоснователен. Знанието намира своето продължение, разбира се, ако картите ми са коректни.

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв вид знание се е съхранявало в Александрийската библиотека?

Крал мечове обърнат, Колесницата, Влюбените

 

Мисля, че има три пласта на тълкуване и аз, както винаги, не се сдържах да пусна тук преди да съм направила собствено такова. Кралят ме озадачава, идва ми мисълта за възникване по време на война, или изобщо, че историята й има нещо общо с войните. Колесницата бележи апогея на развитието, също, и че архивираните данни били от голямо значение за античността, или поне за потока на историята. 

Последната от трите – Влюбените – е възможно да значи разделянето на идеен тип, на школи или течения, възникващи там. Но така или иначе плачът по едва ли не безвъзвратно потънали в забвение неща може да се окаже неоснователен. Знанието намира своето продължение, разбира се, ако картите ми са коректни.

 

Доста шантав въпрос, на който няма как да бъде получен отговор.

А и ако се следва логиката, то във всяка библиотека, има много видове познание :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам имунитет срещу глупави въпроси :D За съжаление. Правилно беше да започна с това дали е съществувала изобщо.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Справедливостта, Обесеният, Колелото на съдбата въпрос касаещ един човек

 

Колелото на съдбата, Обесеният, Справедливостта, въпрос касаещ мъж и жена

 

Мисля, че в първата комбинация Колелото разплита затвора, а във втората то вкарва в него.

Обесеният и в двете говори според мен за засядане в ситуация.

 

В първата имаме външна намеса, нещо което трябва да е така, или поне на този етап, докато във втората хората влизат сами и доброволно в затвора.

 

Възможно ли е зад двете комбинации да стоят Влюбените като карта?

Линк към коментар
Share on other sites

Справедливостта, Обесеният, Колелото на съдбата въпрос касаещ един човек

 

Колелото на съдбата, Обесеният, Справедливостта, въпрос касаещ мъж и жена

 

Мисля, че в първата комбинация Колелото разплита затвора, а във втората то вкарва в него.

Обесеният и в двете говори според мен за засядане в ситуация.

 

В първата имаме външна намеса, нещо което трябва да е така, или поне на този етап, докато във втората хората влизат сами и доброволно в затвора.

 

Възможно ли е зад двете комбинации да стоят Влюбените като карта?

 

Не, Лора.

Траекторията на картите е равна на 0. Имаме си един Глупак в ролята на Трикстер. Или обърнат Маг. Обърнат е, защото е продукция на една обща зависимост (мислена за съдбовна необходимост по Справедливостта); за съжаление, логиката на събитията е обречена на провал, защото съдържа у себе си - своето отрицание - виждаш се в криво огледало и си мислиш, че това е истинският ти лик.

Отрочето на тая "връзка" е като хомункулус.

Нищо добро, с една дума.

Линк към коментар
Share on other sites

Страшният съд защото  страшно е да поемеш отговорност, страшно е осъзнаването, страшно е и да останеш сам със себе си  и да признаеш, че си егоист, че не ставаш, че не си важен. Страшно е да. :)

Справедливост и Страшен съд - пито, платено. Няма смисъл от излишни разсъждения. Каквото било е било. Прощаваш, отминаваш само ако осъзнаваш, че няма защо да обвиняваш. 

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Скорошен, съвсем пресен инцидент ме заинтригува да попитам Таро за причини и дали е бил умишлен:

 

3 жезли, Висшата жрица, Дявола

6 жезли, Луната, Рицар мечове

 

На първо място, направи ми впечатление появата на Жрицата и Луната, както и схематичните прилики между комбинациите. Имаме жезли на първа позиция, следвани от "сестрите" Висша жрица и Луна. 

Според мен става въпрос за неизправност в системата, слабо място, което не е издържало на напрежението. Недоглеждане на някой. Реакцията е била светкавична и пораженията не са закъснели - липсата на ток. Навежда ме на тази мисъл Рицар меча. В 6 жезли и Луната виждам засегнатата цел, електричеството. Електрическа дъга, късо съединение биха могли да са евентуалните виновници. Поддало е на някое забравено от бога място.

Не мога изцяло да си обясня наличието на Висша жрица и Луна...

Става въпрос за спирането на тока в почти цяла Венецуела. Надявам се да изнесат още подробности скоро.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз не съм се замисляла досега за това

Ако Прагът е границата между илюзията и познанието мога да свържа Отшелника с това, дотолкова доколкото той олицетворява вътрешното познание, т.е. „готов ли си да преминеш границата и да продължиш отвъд, подготвен ли си за това. Да преодолееш препятствията, за да го постигнеш. Докажи го!"

Това се постига с много осмисляне и осъзнаване на себе си и света, изискващо пълното обръщане навътре, отдаденост и смелост, присъщи на отшелника. Това, обаче, не означава, че Пазител е Отшелника. Разгледано от друга гледна точка може да е някой друг.

Но какво имаш предвид ти, Деяна, под Пазител на прага и до каква степен го свързваш или не с Отшелника?

Линк към коментар
Share on other sites

Не, нямам предвид нищо мистично. Мисля, че това е излишно. Ти си ме разбрала и съм съгласна с теб. 

Обаче има нещо, което изпускам за Отшелника и го усещам. Ще се разровя още. 

Благодаря ти че се включи.

Пазител може да си ти самия, като някакъв процес в психиката ти. Може и да е буквално, както е Цербер. 

Отшелника нещо пази и крие. Той знае повече и дори го усещам като мъдър съветник, старец, дори оракул при когото отива Царя, за да разбере дали ще победи във войната. 

Мене не ме интересува значението, а историята на картата и крие ли Отшелника нещо и какво търси с фенера? 

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

винаги съм свързвала отшелника с лодкаря на карта  6 меча .

до такъва степен ли е свикнал свикнал или пък е осъвършенствал  идеята на  карта 8пентакли (фигурата,енергията на отшелник и лодкар),не напразно  за отшелника съм мислила че се рее по окенаската тиха вода легнал на своя  ''надуваем дюшек''...той изпитва наслада

за лодкаря-той знае много истини за мястото където води  ''клиентите '' си. но е безмълвен,научен е да не взема страна,а да изпълнява нуждата на клиента-а то е  да  отвежда заблудения,в проективните си светове...

отшелника и лодкаря са  балонен мехур...

 

дали търси?-ами,дали не крие  точно онова което има-светлината...

кой заблуждава,себе си-че е търсещ, или така се представя за пред хората-търсещ,а всъщност носи познанието пък и заблудата.

аз мисля, че ако се оставим на отшелника,ще ни отведе в своя свят,но това би било тежко и дяволско...за това  лодкаря мълчи- пасажерите имат  своя посока,дестинация,те отиват отсреща,те имат  избор,посока,тяхно мнение...лодкаря е пас-не съветва никой...

Линк към коментар
Share on other sites

Попаднах на една разработка в която описват Отшелника като Пазител на прага. Интересно ми е какво мислите вие за това? 

 

Не мисля, че Отшелникът се явява пазител. Може да е катализатор на някакъв процес, обаче само толкова. Зависи за какъв праг става дума - някои "прагове" могат да бъдат символизирани от т.нар. надличностни карти от състава на големите аркани. Мисля, че трябва да тръгнем от самото разбиране за праг. Освен това Отшелникът сам по себе си не обещава познание, може да си просто заблуден и да се луташ, т.е. до някаква степен да играе ролята на ключ, но дотук. Не мисля, че конкретно някоя карта по дефиниция трябва да се избира и разбира за праг. Сигурно зависи от ситуацията и конкретния човек. 

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...