Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Игра"-писмо за разпространение по света


Recommended Posts

Отново получавам писмо, което трябва да разпространя в определен срок на определен брой хора. Това е по-малко агресивно от друг път, не ме заплашва с нищо, просто ако следвам инструкциите, ще получа добра новина. ( от мен си зависи колко черногледа съм и дали ще си направя извод, че ако не слушам, пропускам добрата новина.)

Текстът на писмото наистина е чудесен и без тези условности щеше да ми достави истинско удоволствие, затова го цитирам по-долу, без да ви поставям някакви условия.

Китайска поговорка:

С пари можеш да купиш къща ,но не и дом.

С пари можеш да купиш часовник ,но не и време.

С пари можеш да купиш легло, но не и сън.

С пари можеш да купиш книга, но не и знание.

С пари можеш да купиш лекар, но не и здраве .

С пари можеш да купиш положение ,но не и уважение.

С пари можеш да купиш кръв ,но не и живот.

Всички сме получавали писма от този вид. Как реагирате?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично смятам подобни методи на разпространение за насилствени, дори и когато посланието е положително. Случаите с негативно послание, съпътствано от заплаха за евентуалните последствия, които ще настъпят ако писмото не бъде препратено пък са си чиста проба престъпления (поне от духовна гледна точка). Що се отнася до отделния човек, от значение е доколко ще повярва на тези писма. Нямам предвид съдържанието, което често е с положителна насоченост, смислено и красиво, а последствията които се обещават. При всички случаи когато препращането на писмото е провокирано от заплахите или обещанията в него, това е признак за проява на егоизъм от страна на препращащия го. В случая с писмо съдържащо заплаха за този който не изпълни условието в писмото в по-голяма степен, защото в желанието си да се отърве от нежеланите последствия, човек е склонен да ги прехвърли на друг, препращайки му писмото. В случая с положителни обещания, егоизмът също е налице, тъй като писмото се препраща не заради съдържанието му, а в търсене на лична изгода. В писмата с положителна насоченост съществува варианта и човек да го препрати на друг, за да може и този другия също да го препрати и примерно да го сполети огромен късмет. Този случай като че ли е най-добрия от всички, но пак се дават обещания, които са нереални и ако се изпълнят, причината няма да е в резултат от прочитането на писмото. Самото писмо е просто една провокация.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз никога не следвам инструкциите в подобен род леки и анонимни мейлчета за разпращане по всякакви поводи.

Тук илюзията е друга: ти сега прати това нещо до твои приятели и познати, пък не се тревожи - всичко ще бъде наред, късмет,успехи ще имаш.. Далай Лама го е казал или някой друг достатъчно висок авторитет. Ти разбира се нямам как да провериш дали това е така, а и в повечето случаи нямаш и желание - нали нищо не губиш?

Да, ама губиш, и то губим много всички. Първо подрива се ценността на доброто и второ, в правенето на добро се прави опит да се привнесе един механичен елемент, чужд на човешката душа. Ти пращаш нечий текст, той не е твой не си го разбрал, не си го преживял.

Така че това си е баш от лукаваго, ако ме питате... Вероятно заподозреният може да бъде Ариман, вероятно съучастници са човешката алчност и глупост, а помагачи - човешкият мързел и честолюбие.

Наздраве! :thumbsup1:

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Да, ама губиш, и то губим много всички. Първо подрива се ценността на доброто и второ, в правенето на добро се прави опит да се привнесе един механичен елемент, чужд на човешката душа. Ти пращаш нечий текст, той не е твой не си го разбрал, не си го преживял.

напълно си прав, още повече, че пъвропричината за такъв род мейли е поощряване на консуматорството.

Аз имам много приятели, които пращат такива мейли просто "за всеки случай" и по-скоро имах проблем с това, че някои биха се обидили, ако не се поддам на добронамерените им атаки, но в крайна сметка не мога да се съглася, че успеха ще ме залее с пет цъквания на мишката. Но това е - всеки си мисли, че заслужава, много повече ,отколкото е получил ...

Редактирано от Светлата
Линк към коментар
Share on other sites

Нямам идея откъде е тръгнала тази традиция, но тя е успешен маркетинг. Така наречените viral игри, продуктови стратегии за набиране на база с клиенти - колкото повече хора, приятели разпространяват тази viral игра, толкова повече печалба ще има. Това за бизнеса.

А иначе - аз не продължавам веригата, ако получа подобно нещо и не ме е страх, че лошият късмет ще ме застигне :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не реагирам, а ако имам време, предупреждавам за СПАМ. Мрежата вече е и без това претрупана, такива съобщения (по вече обяснени от други форумци причини) често се разпространяват експлозивно, в геометрична прогресия - и само задръстват виртуалното пространство. А когато, макар и рядко, посланието особено ми се хареса, запазвам си го на компютъра и ако реша някога да го изпратя на някой, обикновено е на един определен човек и то по някакъв определен (надявам се уместен) повод. При това предварително премахвам обещанията и заплахите, това са детинщини от не най-добрия вид, ако ме питате...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не реагирам, а ако имам време, предупреждавам за СПАМ.

И аз правя така.

Да, СПАМ... макар и в малко прикрит вид.

Линк към коментар
Share on other sites

Поредното такова по скайп. Пращам ви го без да поставям никакви условия.

Просто се порадвайте на игрите на децата и на това, какво занимава техните умове.

Eдин ден аз :3d_142: (говорих) с теб.Ти се :D . Аз се (изчервих) .Ти ме покани на (кафе).Аз :thumbsup: .След срещата ти ми се :3d_007: .Един ден ти ме :3d_103: .Аз те прегърнах. Ти ми каза че ме :3d_053: .Аз се :3d_146: . Покани ме на Бал. Аз започнах да се :3d_031: и да се :3d_028: . Като ме видя ти :blink: !Явно много ме :3d_062: .

Направих доста труден превод от скайп емотикони на форумни емотикони.

Което навежда на единствената полезна мисъл от цялото занимание, че емотиконите е редно да се уеднаквят за всички видове комуникация в интернет. :)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Поредното такова по скайп. Пращам ви го без да поставям никакви условия.

Просто се порадвайте на игрите на децата и на това, какво занимава техните умове.

Eдин ден аз :3d_142: (говорих) с теб.Ти се :D . Аз се (изчервих) .Ти ме покани на (кафе).Аз :thumbsup: .След срещата ти ми се :3d_007: .Един ден ти ме :3d_103: .Аз те прегърнах. Ти ми каза че ме :3d_053: .Аз се :3d_146: . Покани ме на Бал. Аз започнах да се :3d_031: и да се :3d_028: . Като ме видя ти :blink: !Явно много ме :3d_062: .

Направих доста труден превод от скайп емотикони на форумни емотикони.

Което навежда на единствената полезна мисъл от цялото занимание, че емотиконите е редно да се уеднаквят за всички видове комуникация в интернет. :)

Eдин ден аз conversation.gif(говорих) с теб.Ти се smile.gif.Аз се shy11.gif.Ти ме покани на 995b309711d61a398f1f5c0420cb2c41.gifАз :thumbsup:clap.gif.След срещата ти ми се :3d_007: Един ден ти ме kiss.gif.Аз те прегърнах 411773glw8knocsy.gif.Ти ми каза че ме love.gif.Аз се dancing18.gifПокани ме на Балd7312ec46cb81eb45cf396ea551f43e9.gif.Аз започнах да се :3d_031: и да се :3d_028: . Като ме видя ти ohmy.gif:whistling: .Явно много ме 0bf7a5919728b5b868cd8235bdca2341.gif.

Поздрави :3d_001::3d_139:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...