Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Mъжът -2 част


Силвия СД

Recommended Posts

свястната - е дума от твоя речник , не от моя .

Използват я старите закоравели ергени , които твърде много се пазят някоя да не ги изиграе и накрая си остават 

сами в студените безсънни нощи .

Жените са вдъхновение за истинския мъж , той ги обича и цени и така нататък .

Истинския мъж слага жената и семейството си пред своите нужди .

 

спирам , за да не съм груба 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

... винаги се поставям на мястото на другия .

...

 

Това е интересен въпрос за поставяне на мястото на другия, особено в двойката и ти благодаря, че помагаш да говорим за тези неща. 

 

Какво означава поставянето на мястото на другия. Първо да видиш и приемеш, че другия има свое мнение. Да видиш, защото обикновено не смятаме, че другия има право на мнение за даден въпрос. Да приемеш, за да го имаш като алтернатива вътре в себе си. 

 

Генерализациите и обобщенията са признак, че не се поставяме на мястото на другия. Те показват крайна убеденост в нещо, което не търпи различно мнение; което означава, че няма поставяне на мястото на другия. 

Както винаги съм казвал, обаче, "това, че някой е прав, няма особено значение". Интимните отношения се градят на още безброй по-важни закони. 

 

Пример "Всеки мъж трябва да купи дом" - генерализация. Ако имаше поставяне на мястото на другия, то и алтернативното мнение щеше да бъде прието и жената да звучи горе-долу така:

"Аз искам да си купим дом, но мъжът ми смята, че не можем да си го позволим (или не му е сега времето). Това ми създава притеснения и се чудя какво да направя, че да си купим дом. Чудим се и двамата как да го направим"

Забележете, при поставянето на мястото на другия става въпрос за търсене на съвместно решение, а не за прилагането на нещо, което само единият е решил, че е вярно. 

Особено говорят за генерализации и мисли като "да осъзнае, че е сгрешил". В двойката логиката е е едно от последните неща важни за взаимоотношения. А и всяка логика накрая може да е "мацната" от ограничаващо вярване, т.е. генерализация.

 

Забележете също, че всяко обобщения може да е потенциална причина за травма. А тази травма постепенно преминава като травма на всички в семейството. Оттук идват и такива неща като наследствените болести.

 

Разбира се, по тези закони и мъжът е необходимо, както бих се пошегувал, "да прегърне кактуса, за да спре кактуса да боде". :)

 

П.С. Василена каза "Истинския мъж слага жената и семейството си пред своите нужди" - пълен абсурд. Дори от разумна гледна точка, ако сложи жената пред своите нужди, се поставя под нейна власт и контрол....това, срещу което уж пищите. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 

... винаги се поставям на мястото на другия .

...

 

 

Пример "Всеки мъж трябва да купи дом" - генерализация. Ако имаше поставяне на мястото на другия, то и алтернативното мнение щеше да бъде прието и жената да звучи горе-долу така:

"Аз искам да си купим дом, но мъжът ми смята, че не можем да си го позволим (или не му е сега времето). Това ми създава притеснения и се чудя какво да направя, че да си купим дом. Чудим се и двамата как да го направим"

Забележете, при поставянето на мястото на другия става въпрос за търсене на съвместно решение, а не за прилагането на нещо, което само единият е решил, че е вярно. 

 

 

Забележете също, че всяко обобщения може да е потенциална причина за травма. А тази травма постепенно преминава като травма на всички в семейството. Оттук идват и такива неща като наследствените болести.

 

 

 

П.С. Василена каза "Истинския мъж слага жената и семейството си пред своите нужди" - пълен абсурд. Дори от разумна гледна точка, ако сложи жената пред своите нужди, се поставя под нейна власт и контрол....това, срещу което уж пищите. 

 

 

 

Здрасти, тръгнали сме в посока анализа, но аз приканвам да вмъкваме и една лека само-анализа. Благодаря, че защитаваш мъжката чест толкова страстно, но на мен ми прилича повече на опазване на лозето, да не би някоя жена да го обере. Равнопоставянето от гледна точка на феминизацията е един принцип, а архетиповата функционалност на мъжа е другата, може би по-важна част, която не трябва да се забравя. Не говоря за мъжа като за бездушевно същество. 

 

*постът ми прекъсна докато писах, затова ще продължа мисълта си в следходен.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Да продължа. Естествено, че мъжът, а не друг, ще се наложи да подсигурява в главна степен жилищното материално благополучие. В един идеален вариант, а ако не е такъв, то трябва да се работи в посока неговото реализиране. Не подкрепям мъже, които "въвеждат" жената в дома на родителите си, не живеем в индийски филм. Претендираме за европейски ценности, но де факто, не взимаме пример от тях, не искаме. 

Отделно, как ти си позволяваш генерализация от типа "всяка травма е причина за наследствени...болести"? Как си стигнал до този извод? Предполагам пак по пътя на (вече) собствените ти, безценни генерализации. Жената е косвен обвиняем по тази твоя "теза". И се връщаме към мита за Едем и Евиния грях :) 

Мъжът не вдъхва респект, когато се хваща за всяка буква. Ти постъпваш точно по този начин, дословно и буквално правиш дисекция на потенциално заплашващ вижданията ти изказ. 

А по последното ти изказване, цитирано по-горе, пълният абсурд остава пълен за егоистите и неразбиращите, за тези, които са затворили кепенците към интелекта. 

 

Твърде много мъже търсят да намерят просто отдушник в лицето на жената, неспособни да изпълнят изискванията, зададени им като жизнен план от техните майки. 

Народният наш лирически герой усилено си напява песента за майце, докато Орест и Хамлет са на друго мнение.

А с последното не изказвам реваншизъм или крайност.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами говоря именно за архетипната роля на мъжа. Тя не е да слага жената пред своите нужди :) Тя е да слага духа на първо място. И то своя дух. След това наистина идва грижата за семейството. Но пак архетипно тази грижа се осъществява извън семейството. Мъжът е по-скоро някъде навън и прави връзката на семейството с външния свят. Част от нея е прехраната. 

 

Ако съм се "хващал за всяка буква", то е за да обясня по-добре виждането си. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Именно това е изкуството , хем да запазиш мъжкия си дух , хем и да си закрилящ и разбиращ пред жената .

 

"Само безнадеждния кретен изпитва необходимост НЕПРЕМЕННО да доказва своята правота пред жената'-

това не са мои думи , а на Ремарк от книгата му "Сенки от рая".

Важното е да се четат правилните книжки , защото някои всяват излишни страхове и представи , 

като това с наследствените болести ...напълно излишно и не на място .

Линк към коментар
Share on other sites

Темата в крайна сметка се превърна в апотеоз на мъжемразието, каквато всъщност беше целта още при откриването и. Колко от пишещите всъщност са удовлетворени от връзките, които са изградили с партньорите си? Или тя вината винаги е при мъжете? Ама не, то някои хора пропищяват и ако не им се отговори на въпросите задавани тук във форума, сякаш някой им е длъжен. С такива претенции, какво по-различно отношение към мъжете може да се очаква. Колкото до финансите, съгласен съм единствено, че мъжът трябва да положи сериозни усилия за да ги осигури (понякога може това да стане и без усилия, при определено стечение на обстоятелствата). Но да се правят квалификации на база дали е успял в достатъчна (сроред някой си) степен е тъпо. Аз лично, ако някоя ми предяви претенции за това колко пари изкарвам, едва ли ще продължа връзката си с нея.

За любовта май няма нужда да говорим. Компромис с високия стандарт на живот заради любовта едва ли е разумно да се очаква. А 99% от населението на Земята, живеещи в бедност или с недостатъчни финанси са мухльовци.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

То дамите са си прави . Не възможно е да се намери герой или , мъж както го разбират . Който чака да го избереш , за да те гушне и понесе към вечноста .

Тъжносмешното е трайноста на този мисловен модел . Вашите баби , си отваряха устата по същия начин :) . Тогава софиянец се сдобиваше с жилище по изключителни заслуги . Или ако му вземеха къщата .

Аргументите са същите , логиката е същата , желанията и духа са същите , без промяна

:)

Като става дума за възпитание , има една българска народна приказка ,,примък , отмък"

Линк към коментар
Share on other sites

Караме-вараме, до герои стигаме, до някакви свръхкомпенсации, за които не видях нито една жена по-горе да пише. Това си вменяват самите мъже. Но и това е несъстоятелно.

 

Ако ще определяме като "герой" всеки един успял мъж или успяла жена, значи ние имаме вкупом жесток проблем с азовата си идентификация и с това да поемаме отговорност за собственото си битие. И сме още в инфантилния свят на герои и антигерои, на добро и зло и подобни щуротии. 

 

Фрази като "апотеоз на мъжемразието" са стилистично кухи и емоционално проективни. Такова нещо няма, има у тоя, който го чете и приема като такова. 

Колкото до въпроси, свързани със заплатата, това силно ме разсмя. Досега повече мъже са питали за това, не жени :)

Линк към коментар
Share on other sites

Моят съпруг, който смятам за мъж от най-висок клас :) беше до миналата година учител по физкултура. Значи не изкарва много пари. Обаче страшно си обича професията и цял живот я е обичал. Когато вървим по улицата, още се провикват от другия тротоар и пресичат, за да му стиснат ръката. Това е истинско богатство. Ако беше работил нещо друго, от което да изкарва повече пари (например каскадьор - той е бивш национал по модерен петобой от времето, когато печелехме световни медали), щеше да се чувства изхабен и използван. Сега след себе си е оставил хиляди хора, които са се научили да плуват и са обикнали спорта, защото той ги е запалил и им е помогнал с много любов и хъс. Той цял живот е правил това, за което е роден, бил е щастлив и сега още е и хората, на които е служил в професията си, са щастливи, че е така. Заплатата за всичко това я получава и до днес, но не в хартийки със съмнителна стойност.... 

 

И аз не мразя парите, не, но не ги и обичам - безразлична съм към тях точно толкова, колкото към вилиците в чекмеджето - те просто ми служат докато се храня. 

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, примерите могат да бъдат безкрайни, точно толкова, колкото и тези, които омаловажават имането на пари.

 

Ако човек, който живее в България, а иска да има лозе в Нова Зеландия, на Южния остров и да си пие хубаво вино, няма как парите да са му безразлични, нали. Въпрос на цели. 

 

И ако Бил Гейтс имаше безразличие към парите, нямаше да има такава благотворителна дейност. Но не само той.

 

Изместихме темата, но май като говориш на мъж за пари, му става зле, просто защото няма смелостта да ги направи. Да се отдели и да бъде сам - твърде малко са мъжете, които умеят да бъдат сами. 

Факт. 

Линк към коментар
Share on other sites

Вече ми става много смешно. Просто явно заблудите за любовта са нещо много дълбоко у човека. 

 

Ето един бисер:

 

...A, сетих кой за мен е истински мъж ,но от едно друго поколение -от моето не мога да се сетя 

Това е Джоко Росич - вдъхва респект , едновременно мъжкар и джентълмен .

Никога не е говорил лошо за някоя жена -напротив , отиде си няколко месеца след смъртта на 

любимата му жена .

Няма вече такива мъже ...

 

Истинският мъж умирал със жена си :)  Но пък какво да кажем за културите, където жената се е очаквало да последва починалия си мъж...

 

А пък какво да кажем за примерите на себе-омраза и извратена любов в масовата култура:

 

"You make me feel like I'm real (Силвестър) - Караш ме да се чуваствам все едно съм истински". Все едно главният герой е направен от картон, ако не е с половинката си.

 

Или "You give me reason to live (Джо Кокър) - Даваш ми причина да живея". Тук виждаме как героят изведнъж все едно е съживена вуду кукла благодарение на половинката си.....И съвсем реално хора смятат, че след смъртта им половинката им трябва да ги последва.

 

А ето знаменити фрази от романтични романи:

 

"Само за два дни тя се влюби в него от пръв поглед."

"От мъжкия му аромат пръстите на краката на Линда се свиха."

"Поставяйки главата ú към гърдите си, Коул я прегърна. Той миришеше на мъж. Той започна да я целува. Целувката е много – тя е всичко!"

"И нейната усмивка показа, че е напуснала този свят и е отишла на небето от щастие."

"Тя искаше да умре , но вместо това заспа."

"И неговата загоряла кожа! И това тяло в гладки бицепси, трицепси и други мъжки мускули!"

"В очите му гореше такъв огън, че тя замръзна."

"Той взе лицето ú в ръцете си и нежно го постави на килимчето пред камината."

"Цялата ѝ фигура говореше, че тя го слуша не само с ушите, но и с очите си."

"По обезумялото ѝ от възбуда лице се четеше такава страст, че целият град би черпил електричество от нея, ако по това време то съществуваше."

 

Оставете парите...Някои искат да владеят душите и живота, и смъртта на партньора си....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 

"Тя искаше да умре , но вместо това заспа."

 

 

Не знам дали ти се смееш, но аз ще се пръсна от смях :D Още преди време като прочетох това в социалните мрежи, се смях много, но после ми нагарчаше, защото още има жени, които вярват в подобни дивотии. 

Но това са бисери!

 

НО си мисля, че това е за темата за жената. 

 

А и като се замислим отново, отново всичко е плод на някаква извратена двойна структура и на кастриращо възпитание.

Така, че смехът преминава в тъга. 

Линк към коментар
Share on other sites

Караме-вараме, до герои стигаме, до някакви свръхкомпенсации, за които не видях нито една жена по-горе да пише. Това си вменяват самите мъже. Но и това е несъстоятелно.

 

Ако ще определяме като "герой" всеки един успял мъж или успяла жена, значи ние имаме вкупом жесток проблем с азовата си идентификация и с това да поемаме отговорност за собственото си битие. И сме още в инфантилния свят на герои и антигерои, на добро и зло и подобни щуротии. 

 

Фрази като "апотеоз на мъжемразието" са стилистично кухи и емоционално проективни. Такова нещо няма, има у тоя, който го чете и приема като такова. 

Колкото до въпроси, свързани със заплатата, това силно ме разсмя. Досега повече мъже са питали за това, не жени :)

:)  :)

Що ? Какво е това не виждано същество , дето не го намирате ?Тука , де . Изключваме напредналия запад .

:)

Знаете ли че грехът на Ева в райската градина е в същност Адамова грешка . Оставил е жената сама и тя не се е справила с изкушението . Ако оставим на страна духа на историята , То остава само отговорността на Адам за създаването на Ева . От тогава битува поговорката : човек си пати от главата .

 

пп

А и като се замислим отново, отново всичко е плод на някаква извратена двойна структура и на кастриращо възпитание.

Така, че смехът преминава в тъга.

Мда... хванат ли те , даже не чуваш щракането . Остава ти само да носиш . Даже удоволствието от даването ти се отнема , става задължение   . :)

 

:)   Не приемате научния подход на Божидар . Може би тези мисли от ученическите години са по ясни ?

Или да се изразя по точно е необходимо и малко грубост ? Щото ако кажа , че проектиране на вътрешната липса във външни прояви е нормално за махленска закачка . Когато нямаш сили да държиш очите си отворени  , и само те унася .  Тогава мъжът е предмет за самозадоволяване .Забележете , самозадоволяване . :)

Мъжът и жената са съставките на първия Адам . И е нечовешко някоя от тези фигури да замествате с образа на портфейла .

Има една поговорка : дървото се оформя до като е фиданка . Тя е казана за създаването на семейството . Не се опитвайте да го създавате от стари (кристализирали) хора .За да няма обидени , ще уточня , че стари са , не развиващите се хора ,Тези за който причините нямат значение , и не ги търсят .Значи тук няма такива .Учудва ме само едно . Когато търсиш нещо  в 3000000 избора и не го откриваш , знаеш ли какво търсиш . Или това не е толкова важно . Важното е да изразим и разкритикуваме нещо . За критиката има друга поговорка : бикът рие , но хвърля всичко върху главата си . Да той не го усеща , и огледало не му дават .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

...... За критиката има друга поговорка : бикът рие , но хвърля всичко върху главата си . Да той не го усеща , и огледало не му дават .

 

 

Добре, че го приемаме философски ;)

Поне аз пиша, защото тук имаме примерни поведения и излагам мнения предимно полезни за мъжете, които четат (темата е За Мъжа). Също има жени тук, от които мога да науча нещо. 

 

Най-бързото време, за което знам, че се е излекувало мъжемразство е била една година. След интензивни практики и терапия. 

Е, с женомразството е същото :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Опитвал съм .. не мога да се излекувам . :)

:(

За мен е непростимо , да объркват кавалерството с честното отношение . :(

пп

Гледайте тази вечер ,, Като рокерите"----  е това сме :)

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

мъже(жено)мразството е добре обяснено в публичното прохстранство . Но да си кажем истината , че това никога не е достатъчно .Важно е личното преживяване .Импулса , който ще извади напред връзката с други подобни преживявания . За да направим нужното и се освободим от абстракциите и осъзнаем живото у живота . Няма как да не ме провокира противоположното , защото неговата отдалеченост е право пропорционална , на силата му , на привличане . . Това е моята природа .А как ще действам е друг въпрос . Обикновено се лавира между

кавалерството (свалянето на книжни звезди) .И почти невъзможното да сваляш истински .А за второто си трябва енергия и не съм виждал човек който сам да си я набави . За това ни казват , мразенето, рушенето е добро единствено , ако върху първото построиш по хубаво . Ако нямаш идеята за това по хубаво ? Значи работиш за друг .От значение е единствено , построеното .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема се изроди и вече с неудоволствие публиувам този пост. Би трябвало да не е проблем жените, точно както и мъжете да бъдат критични и селективни. Добре е да се слушат повече, какво имат да си кажат двете страни. Ако от нас се очаква да благоговеем пред мъжа и да го хвалим неспирно, някакси това звучи смешно, несериозно. Критики винаги ще има, добре е да има и диалог. Тук няма място за обида или негодувание от страна на мъжете. Трябва да ни чуят хубаво какво имаме да им казваме, да си зададат въпроси, а и да си отговорят на някои неща.

Линк към коментар
Share on other sites

О , точно това имах в предвид . Нагласата за вечно незадоволство . Като зная ,че тя е и в двете посоки . Критиките вършат работа на повърхноста . В областа на абстракциите , колкото да се изясни езика за общуване . Но самото общуване е повече от приказките . Както повечето знаете , е абсурдна позицията : приемам те такъв . Но ще видиш какъв чудесен човек ще те направя . Което ще рече , че приемането е само критично , привидно . При такава нагласа е истина , че в цяла България няма да се намери човек без кусури . А и в чужбина ги няма .И там дядовците с яхти са като българските . Нима си въобразявате , че битието определя съзнанието .:) Поведението не е съзнание .

пп

Критиката , личния избор ? :) Аз съм дребен . Какво ще кажете като ме чувате да се оплаквам от жените наоколо . С извинение --приличали ми на бойния кон , на цар Дарии . Предизвиква смесени чувства .

Срещали сте понятието , реализиран човек . Високото образование , високия жизнен стандарт , висосата интелигентност , са просто условия за реализация ...Как да ви обясня , че задоволството от богатия мъж , спрямо редовните йога практики . Се съотнасят , както вечерята в лукозен ресторант , към оргазма .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Последните няколко поста на Александър са пълна недомислица, и аз не ги разбирам. Върха на айсберга...

Истинските мъже не хленчат, мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Последните няколко поста на Александър са пълна недомислица, и аз не ги разбирам. Върха на айсберга...

Истинските мъже не хленчат, мисля.

 

Вечното недоволство, за което говори Александър. .........

Редактирано от Донка
Недопустими според правилата на форума изразни средства
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...