Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Надеждна

Технически въпроси за ползване на УИКИ

Recommended Posts

Искам да попитам какво да правя,когато при предварителния преглед най-отгоре ми излиза надпис,че беседата е по-голяма от 32кб и промените могат да не бъдат отразени,както съм ги нанесла?Надписа ме съветва да разделя беседата на по-малки страници,но как да направя това?И не знам дали това е причината,но новата мисъл в текста не ми излиза на нов ред или се получава голямо разстояние между редовете!? :hmmmmm:

Ето линк

към моята работа до този момент.

Но този надпис тук не се вижда,само на предварителния преглед излиза.

Сподели това мнение

Съобщението, което ти излиза е:

"ВНИМАНИЕ: Страницата има размер 38 килобайта; някои браузъри могат да имат проблеми при редактиране на страници по-големи от 32 KB. Обмислете дали страницата не може да се раздели на няколко по-малки части."

Игнорирай това съобщение. При ползване на съвременен браузър едва ли ще имаш проблеми. Ако все пак не ти е удобно да работиш върху беседата наведнъж, можеш да я разделиш на части, като през няколко абзаца добавиш следния Уики текст

== Първа секция на беседата ==

== Втора секция на беседата ==

и т.н.

Така ще разделиш работата върху беседата на отделни секции и ще имаш възможност да работиш само върху дадена секция. Това става като щракнеш на линка Редактиране, който се появява вдясно горе до името на съответната секция.

Сподели това мнение

изпуснати запетайки или нови редове

Като стана дума за нови редове, текстовият контейнер на уикито не ги поддържа. Не знам дали това е въпрос само на някаква конфигурационна настройка или е по-сложно.

Сподели това мнение

Като стана дума за нови редове, текстовият контейнер на уикито не ги поддържа. Не знам дали това е въпрос само на някаква конфигурационна настройка или е по-сложно.

Забелязах, доста е дразнещо. Но засега нямам отговор на този въпрос каква е причината. Ще търся.

Междувременно може да се слагат по два нови реда, мисля че така работи визуализирането.

Сподели това мнение

Разтърсих се малко

http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Editing

В Помощната информация на MediWiki пише, че за да се визуализира нов ред, на края на предходния трябва да се сложи

<br>.

Ако имаме следния текст:

Това е тест

Това е тест

В Уики трябва да го изпишем така:

Това е тест <br>

Това е тест

Това е доста неудобно. Ще трябва да му търсим решение.

Едно от възможните решения е да се използва този Уики Екстеншън: Word2MediaWikiPlus

Може да има и по-елегантни решения впрочем.

Сподели това мнение

Съобщението, което ти излиза е:

"ВНИМАНИЕ: Страницата има размер 38 килобайта; някои браузъри могат да имат проблеми при редактиране на страници по-големи от 32 KB. Обмислете дали страницата не може да се раздели на няколко по-малки части."

Игнорирай това съобщение. При ползване на съвременен браузър едва ли ще имаш проблеми. Ако все пак не ти е удобно да работиш върху беседата наведнъж, можеш да я разделиш на части, като през няколко абзаца добавиш следния Уики текст

== Първа секция на беседата ==

== Втора секция на беседата ==

и т.н.

Така ще разделиш работата върху беседата на отделни секции и ще имаш възможност да работиш само върху дадена секция. Това става като щракнеш на линка Редактиране, който се появява вдясно горе до името на съответната секция.

Да,точно това съобщение ми излиза!

Ще пробвам,както казваш.Благодаря!

Сподели това мнение

Друг важен въпрос е какво ще правим с бележките под черта. Възможно решение: Extension:Cite в комбинация с Extension:Word2MediaWikiPlus

Редактирано от Назъров

Сподели това мнение

Друг важен въпрос е какво ще правим с бележките под черта. Възможно решение: Extension:Cite

Има ли други варианти?

По въпроса за новите редове, сега гледам и едно друго решение освен горното, ще пиша, ако имам успех.

Също Васко (ник: Васил) ми писа днес, че трябва да се включи възможността за качване на картинки. В някои от беседите има такива.

Сподели това мнение

Също Васко (ник: Васил) ми писа днес, че трябва да се включи възможността за качване на картинки. В някои от беседите има такива.

Да, и аз не успях да кача, но мислех, че е нещо от правата.

Сподели това мнение

Уики - методологични стъпки за работа, обсъждане на средствата и стъпките

обсъждане на средствата и стъпките

Здравейте, приятели!

да споделя няколко идеи относно средствата и процедурите за работа. Можем да използване описаната по-долу структура като скелет, към който да добавяме нови и да усъвършенстваме действащите процедури.

1. Качване на нова сканирана книга във уикито.

1.1. Качването се прави в раздел "Книги, по които се работи", при което се описва и съдържанието (стр. и заглавие на беседите).

1.2. Пуска се обявява за "нова книга за работа" в работния форум.

1.3. След съдържанието може да се опишат допълни изисквания от организационен характер, като крайна дата, до която книгата е желателно да бъде готова и т.н.

2. Взимане (резервиране) на беседа за работа.

2.1. Преди да се вземе (резервира) нова беседа, трябва да се провери дали в нея има таблици, схеми, бележки под черта или други елементи, които изискват по-сложна обработка. Така доброволецът трябва да прецени дали обработката на тази беседа е в неговите възможности и ако не, да избере друга беседа.

2.2. Резервирането става като се редактира заглавието на беседата в описа на съдържанието, като след заглавието на беседата се пише: "(Потребителски акаунт) (Работи се)".

2.3. С взимането (резервирането) на беседата, доброволецът се ангажира да я обработи до крайния срок обявен за книгата. Ако след взимането на беседата доброволецът разбере че е възпрепятстван да я обработи в срок, следва да я обяви своевременно в работния форум (или да я върне, ако нищо не е работил по нея), за да може тя да бъде поета/продължена от друг доброволец.

3. Работа по взета беседа.

3.1. Създава се нов текстов документ (в .RTF формат) за беседата и се отваря в предпочитания от оператора текстов редактор. Препоръчително е да се работи с редактор, който има корекция на правопис.

3.2. Тук следва да се добави спецификация на стандартите за форматиране и редакция на текста, които предстои да бъдат уточнени. Трябва да се специфицират също и правилните настройки на програмата ABBYY Fine Reader.

3.3. Отваря се сканираната книга (PDF) с програмата ABBYY Fine Reader. (Забележка: Моят опит показва, че е най-ефективно и лесно грубата корекция на стария правопис да се прави намясто след разпознаването. Така, успоредно с грубата корекция се прави и сверка с оригинала, което в много случаи спомага за предотвратяване на грешки при корекцията, форматирането и обработката на схеми, диаграми, бележки под черта и т.н.)

3.3.1. Избира се Thumbnail-а на сканираното изображение на първата страница от беседата и с чукване на десния бутон на мишката върху него се избира "Read Page". След завършване на разпознаването в десния прозорец имаме текстов редактор с разпознатия текст на текущо избраната страница.

3.3.2. Коригира се текста според стандартите от т.3.2.

3.3.2.1. Копира се коригирания текст и се поставя в отворения текстов редактор (т.3.1.). Обработват се схеми, диаграми, бележки под линия и др. (ако има такива) и се вмъкват на съответните места в текста.

3.3.2.2. Прави се финален прочит/преглед на страницата, вече в текстовия редактор и се запаметяват промените. Тук, в зависимост от нивото на редакторска компетентност на доброволеца, може да се направи и по-фина степен на редакция.

3.3.2.3. Ако работата трябва да бъде преустановена и продължена друг път, на нов ред се записва номера на следващата страница, която трябва да бъде добавена. Така, при възобновяване на работата ще е ясно от къде трябва да се продължи.

3.3.2.4. Повтаря се горната процедура поотделно за всички страници на беседата.

3.3.2.5. Прави се финален прочит/преглед на цялата беседа и се запазват промените. С това корекцията е завършена.

4. Депозиране на обработена беседа.

4.1. Копира се готовия текст на беседата от текстовия редактор и се поставя на съответното място в уикито.

4.1.1. Тук следва да се специфицират необходимите допълнителни операции за поставяне на графики, таблици, диаграми, бележки под черта и т.н. Също за форматиране на заглавието, новите редове и други.

4.1.2. Редактира се заглавието на беседата в описа на съдържанието, като след заглавието на беседата се пише: "(Потребителски акаунт) (Ниво на редакция)".

4.2. При депозиране на беседа с годно за публикация ниво на редакция, тя трябва бъде публикувана за свободно ползване.

Следва продължение...

Сподели това мнение

Назъров, благодаря за указанията! :)

Виждам, че сте включили вече функцията „качване“. Имам няколко въпроса:

1. Ако се качи картинка/фигура и тя не е сполучлива, то може ли да се изтрие от базата данни или си остава там.

2. Можете ли да опишете как става свалянето на фигурата от текста и оформянето ѝ в описаните формати: png, gif, jpg, jpeg.

:)

Сподели това мнение

Здравей, Ани! (Хайде на "ти")

1. Ако се качи картинка/фигура и тя не е сполучлива, то може ли да се изтрие от базата данни или си остава там.

Може да се изтрие или да се подмени с друга картинка.

2. Можете ли да опишете как става свалянето на фигурата от текста и оформянето ѝ в описаните формати: png, gif, jpg, jpeg.

Ами може да стане по много начини, но ето един примерен, ако работиш с "ABBYY Fine Reader":

post-7060-1227789184_thumb.png

1. От комбобокса избираш "Web Browser", както е показано на картинката и от бутончето в ляво избираш "Send...", също както е показано.
  2. Това трябва да отвори уеб браузър с текста на страницата и фигурите. Чуква се с десния бутон на мишката върху фигурата и се избира "Save Image As", след което фигурата се запазва като графичен файл.
  3. Ако е необходимо, запазеният графичен файл може да бъде допълнително обработен с редактор на растерни изображения, или може да бъде векторизиран и запазен като векторен файл с векторен редактор.
Ако не работиш с "ABBYY Fine Reader", можеш да отвориш ".DOC" файла с разпознатия текст, да намериш там страницата с фигурата, да изкопираш фигурата в клипборда и да я поставиш (Paste) в графичен редактор.

Сподели това мнение

Днес xameleona ми писа за проблем при форматирането на беседата, по която тя работи: Наука за езика

Отне ми доста време да разбера, какъв точно е проблема и защо Уики не показва правилно форматирането на беседата. Открих проблема.

Пред и след нови параграфи не трябва да има спейс. Ако сложите възниква проблем във форматирането.

Примерно, това е текст, над който има празен ред:

"Съвременните хора имат задача да изучават целокупния живот, а не само неговите частични прояви. Те имат пред вид изучаване живота на душата, нейното слизане и възлизане, т. е. раждане и заминаване. Раждането не е нищо друго, освен обличане..."

Ако пред думата "Съвременните" сложите празен интервал (спейс), Уики по някаква причина се обърква и променя визуално форматирането на цялата беседа.

По тази причина, преди и след нова параграфи не трябва да има празни интервали (спейсове).

Сподели това мнение

Ани, според мен допълнителната обработка на изображенията е задължителна, поради чисто технически съображения. Тя се налага, за да се пести дисково пространство на сайта. Обработката се състои в намаляване на резолюцията и намаляване на броят на цветовете и типично до нещо от сорта на 600 на 400 точки, 2 цвята. Броят на пикселите по хоризонтала и вертикала варира в зависимост от характера на изображението, разбира се. Цветовете - също. Понеже изходните изображения са с два цвята (черно-бели), то няма голям смисъл да се ползват 16 или 256 цвята.

Форматът jpg е достатъчно добър по мое мнение, предвид че тези илюстрации по-нататък вероятно ще търпят преработка и едва ли е необходимо тук да гоним качеството на векторен формат като PNG.

Мога да изготвя инструкции за графичният редактор IrfanView, който е едновременно ефективен и лесен за ползване.

Относно това откъде можеш да "вземеш" картинката - аз я вземам от PDF- файла. Самият Acrobat Reader има вградени инструменти за копиране на изображение от документа. Отново мога да ти изпратя инструкция.

Според мен обработката на картинки не е голяма философия и няма какво да се плашим от това. Всеки го може :)

Редактирано от Васил

Сподели това мнение

Благодаря, Васко! Аз засега се мъча да оправям изображенията, ако има такива, с помоща на Adobe Photoshop CS2. Но ще ми е интересно да се запозная и с графичния редактор IrfanView, който предлагаш. От къде може да го изтегли човек ?

Може би е редно да се даде някаква обща инструкция за размера на фигурите. Аз за сега ги правя 1 към 1 спрямо ПДФ фаила. Но както пишеш:

Форматът jpg е достатъчно добър по мое мнение, предвид че тези илюстрации по-нататък вероятно ще търпят преработка и едва ли е необходимо тук да гоним качеството на векторен формат като PNG.

то явно и тези „картинки“ засега вършат ориентировъчна работа. :)

Програмата "ABBYY Fine Reader", предложена от Назъров се оказа много интересна. Изтеглих си версията 9.0 Professional Edition и сега я разучавам. Жалко, че нямам скенер :huh:

Благодаря ви и на двамата за отговорите и оказаната помощ. :feel happy:

Сподели това мнение

Благодаря, Васко! Аз засега се мъча да оправям изображенията, ако има такива, с помоща на Adobe Photoshop CS2. Но ще ми е интересно да се запозная и с графичния редактор IrfanView, който предлагаш. От къде може да го изтегли човек ?

http://www.irfanview.com/

Всеки си изработва различни навици за обработка на изображения. Щом ползваш фотошоп, значи си напред достатъчно. Но може би е удачно да направим някакво упътване за хора които желаят да поставят илюстрациитя, но не знаят как. Въпрос е има ли такива и дали такова ръководство би било полезно на някой. Нужни са поне 2-ма или 3-ма нуждаещи се, за да си заслужава направата на ръководство.

Сподели това мнение

Всеки си изработва различни навици за обработка на изображения. Щом ползваш фотошоп, значи си напред достатъчно. Но може би е удачно да направим някакво упътване за хора които желаят да поставят илюстрациитя, но не знаят как. Въпрос е има ли такива и дали такова ръководство би било полезно на някой. Нужни са поне 2-ма или 3-ма нуждаещи се, за да си заслужава направата на ръководство.

:rolleyes:

Моят начин е много примитивен и първичен, но на мен ми върши работа.

1. Във файла - Micrisoft Word, който вече е подготвен от PDF и го има във форума, чукам първо с ляв бутон върху картинката и след с това с десен давам COPY.

2. Отварям програмата PAINT (има я във всеки пакет на Уиндоуза). Ако човек я няма на дескопа, може да я намери по пътя: START-->AllPrograms-->Accessories-->Paint

3. В PAINT давам EDIT - PASTE. Изображението се появява.

4. После FILЕ-->SAVE AS... Във File name, който се появява записвам името (на латиница трябва да е), във второто поле отдолу давам желаното разширение на файла. Обикновено избирам GIF. След това SAVE

5. Така създаденият файл се записва обикновено в My Documents и може да се извика от там през browser... при ползване на функцията качване на порталското уики.

Това е моят начин, когато не ползвам фотошопа за да пообработя картинките. Мисля, че след като ще бъдат преработвани допълнително, то няма нужда да се губи време в козметични операции върху тях. :)

Но тук вече организаторите имат думата.

Сподели това мнение

Здравейте! И аз попаднах на същия технически проблем.

След като редактирам беседата и натисна бутона за съхранение, готовият материал ми се отваря на ширината на монитора, много дълги редове и малко на брой. Оказа се, че проблемът е в спейс, който съм оставила преди началото на ред, който е след нов параграф. След като изтрих този спейс, цялата беседа си върна нормалният вид.

Редактирано от Моника13

Сподели това мнение

И още един технически проблем,на който днес се натъкнах - в някои от беседите има формули,написани в разредка.Така са и в оригиналните файлове. Опитах се да оставя разредката и при редакцията, като използвах спейс между буквите, но формулата на края на беседата излизаше без никакъв спейс между думите след съхраняването и. Оказа се,че не трябва да оставям разредка, а в подобни случаи да си пиша текста на формулите, както останалия!

БЕЗ РАЗРЕДКИ! :3d_132:

Сподели това мнение

Предлагам занапред, когато се качват картинки под които има текст от типа на "фиг.1.", този текст да се включва в самото изображение, защото иначе текста трябва да се донаглася и създава затруднения.

Има ли някакъв проблем с качването на гифове? Щото се опитах да кача един файл и ме отряза. Като конвентирах файла в jpg, веднага ми го качи. Обаче разликата в размера е няколко пъти - 8к и 36к.

Сподели това мнение

Има ли някакъв проблем с качването на гифове? Щото се опитах да кача един файл и ме отряза. Като конвентирах файла в jpg, веднага ми го качи. Обаче разликата в размера е няколко пъти - 8к и 36к.

Нямам представа какви формати поддържа Wiki. Но относно размера на JPG - той може да бъде намален, като се настрои степента на компресия. JPG е компресия със загуби. Ако е настроено на 100% - т.е. без загуби - размерът на файла е най-голям. Ако се настрои на около 80% - с 20% загуби - размерът на файла намалява значително. GIF е добър формат, понеже компресира изображението без загуби. Според мен и двата формата стават за случая.

Сподели това мнение

Картинките се слагат там само ориентировъчно.

Моят начин за получаването им: отварям PDF-а. Отивам на картинката. Копирам екрана (PrtScr), отварям InrfanView -> Ctrl-V (Paste) -> очертавам рамка с мишката около картинката и я нагласявам докато ми хареса. -> Ctrl-Y (crop) -> S (save) обикновено като GIF.

Сподели това мнение

Предлагам занапред, когато се качват картинки под които има текст от типа на "фиг.1.", този текст да се включва в самото изображение, защото иначе текста трябва да се донаглася и създава затруднения.

Не, няма проблем с качването на GIF. Би следвало картинката да се изрязва с означението под нея, напр. "Фиг. 1". След това да се слага в отделен абзац, за да не нарушава хода на текста. Този абзац може да се вмъкне между две нормални изречения, в първото от които за първи път се говори за чертежа.

Сподели това мнение

Има един технически проблем, който може понякога да срщнете при опит за зареждане на ПорталУики.

Когато възникне този проблем, Уики няма да се зареди, а под Firefox (аналогично е и под другите браузъри) ще видите следното съобщение:

-------------------------------

Redirect Loop

Firefox has detected that the server is redirecting the request for this address in a way that will never complete.

The browser has stopped trying to retrieve the requested item. The site is redirecting the request in a way that will never complete.

* Have you disabled or blocked cookies required by this site?

* NOTE: If accepting the site's cookies does not resolve the problem, it is likely a server configuration issue and not your computer.

Ако ползвате Firefox на български, съобщението изглежда така:

Firefox установи, че сървърът пренасочва заявките към този адрес по начин, който никога не може да приключи.

Браузърът спря опитите да изтегляне. Сайтът препраща заявката по начин, който никога не завършва.

# Да не би да сте деактивирали или блокирали бисквитки на сайта?

# Забележка: Ако разрешаването на бисквитките не оправи проблема, вероятно става въпрос за грешка в настройките на сървъра, а не във вашия компютър.

Решението, макар и временно, е следното:

1. Оставете отворен Табът (подпрозорец / раздел), който ви е показал съобщението за грешка

2. Отворете нов Таб и в него заредете форумите

3. Върнете се на Табът, който ви е показал грешката и презаредете прозорецът (натиснете F5)

4. Съобщението за грешка, трябва да е изчезнало и ПорталУики би трябвало да се зареди нормално

5. Можете да продължите работата си. Всеки път, когато този проблем възникне, следвайте по-горните стъпки.

Мисля, че за да работи това, трябва предварително да сте се логнали във форумите.

Сподели това мнение

Има и друг начин - да се изтрият всички "бисквитки" от домейна beinsadouno.com. Например за Firefox, от менюто се избира Tools\Options, избира се бутон "Show cookies", в реда за търсене се пише "beinsa", маркират се всички намерени "бисквитки" и се изтриват. След това вече може да се влезе в портала. Мисля, че проблемът е свързан с кода на портала за запаметяване на паролата.

Сподели това мнение