Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Знаем ли какво искаме?


Guest Fut

Recommended Posts

О.К. знаех че не е много точно това т.е. че няма да се разбере какво искам да кажа обаче няма проблем :) Явно имаме различни гледни точки по въпроса. Да не искаш нещо понякога положително.... оххх дълго е за обяснение. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Тази мисъл т.е. методът доста подхожда на това което се опитах да споделя:

Започвате да ставате осъзнат, когато видите какво не сте, когато умът ви започне да разбира, че той не е тялото. Умът ви пита: “Тогава кой съм аз? Аз ръката ли съм? Ако нямам ръка, ще продължавам ли да бъда аз. Значи не съм ръката.” Отстранявате всичко, което не сте, докато накрая остане единственото нещо, което сте вие. Това е дълъг процес на ума, който намира своята идентичност. В този процес, вие се освобождавате от личната история, която ви кара да се чувствате сигурен, докато накрая разберете кои сте наистина. (Дон Мигел Руис)

Фут, много добре се почувствах от този цитат :)  . В синхрон с моите виждания е

Обаче погледната от друга страна някакси ме оправдава , че не знам какво искам.

Незнам, мисля си, че особено при по-духовните хора има смисъл да се учим да имаме по-...малки житейски, комерсиални искания от живота. Научила съм се да не искам, да не се идентифицирам с външното. Но може и да е необходимо, пък и да се научим да искаме материални неща, без да ни е съвестно от това.  Всичко зависи от индивидуалния път на човека - кое е успял да приеме и кое - не е на този етап от развитието си (духовното или материалното). 

И все пак ще си запазя цитата на десктопа  :rolleyes:

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Тази мисъл т.е. методът доста подхожда на това което се опитах да споделя:

Започвате да ставате осъзнат, когато видите какво не сте, когато умът ви започне да разбира, че той не е тялото. Умът ви пита: “Тогава кой съм аз? Аз ръката ли съм? Ако нямам ръка, ще продължавам ли да бъда аз. Значи не съм ръката.” Отстранявате всичко, което не сте, докато накрая остане единственото нещо, което сте вие. Това е дълъг процес на ума, който намира своята идентичност. В този процес, вие се освобождавате от личната история, която ви кара да се чувствате сигурен, докато накрая разберете кои сте наистина. (Дон Мигел Руис)

Фут, много добре се почувствах от този цитат :) . В синхрон с моите виждания е

Обаче погледната от друга страна някакси ме оправдава , че не знам какво искам.

Незнам, мисля си, че особено при по-духовните хора има смисъл да се учим да имаме по-...малки житейски, комерсиални искания от живота. Научила съм се да не искам, да не се идентифицирам с външното. Но може и да е необходимо, пък и да се научим да искаме материални неща, без да ни е съвестно от това. Всичко зависи от индивидуалния път на човека - кое е успял да приеме и кое - не е на този етап от развитието си (духовното или материалното).

И все пак ще си запазя цитата на десктопа :rolleyes:

Поздрави

Бързах да излизам когато го съзрях и го пуснах тук просто хей така въпреки че знаех че не е много на място. радвам се :) ))) Искай и ще ти се даде, важно е какво искаш и какво не..... Пак бързам :3d_077: искрена бъди пре Бога и пред себе си и всичко ще е наред :)

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Когато кажеш аз искам, то си остава само искане. Когато кажеш аз искам да направя нещо, то тогава енергията е друга. Когато кажеш аз имам тогава енергията е друга. Духовните хора мислим така Аз съм, Аз правя, Аз имам.

А ако това се разбие на още по подробно става така.

Аз съм или аз зная че аз съм нещо си - това е седма чакра, аз виждам това нещо - шеста чакра, аз говоря за това нещо - пета чакра, аз обичам това нещо - четвърта чакра, аз мога това нещо - трета чакра, аз искам това нещо - втора чакра, аз имам това нещо - първа чакра. Виждате къде е искането. Когато знаем че нещо е полезно за нас и си направим тези стъпки една по една и изпитаме енергиите на различните нива, то тогава със сигурност ще го имаме или някъде по този път ще изникне бариера или ние това нещо няма да го имаме. А щом има бариери и блокажи ............ и ако изберем да си ги махнем, живота ни наистина ще е щастлив. А щастието си е в нас самите.

Линк към коментар
Share on other sites

Зная ли какво искам? :hmmmmm:

:rolleyes: Да. Аз искам да зная. Или както се казваше в едно детско предаване(преди доста години):"Аз искам всичко да знам."

:dancing yes: Но..."едно е да искаш, друго- да можеш, трето и четвърто- да го направиш". Не помня кой го беше казал.

Така че, не е важно само какво искаш, а и какво правиш. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, благодаря ти Роси Б. и още за трета чакра - аз мога това нещо, аз действам това нещо и за втора чакра също - аз искам това нещо, аз чувствам това нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

.. и още за трета чакра - аз мога това нещо, аз действам това нещо и за втора чакра също - аз искам това нещо, аз чувствам това нещо.

Благодаря, наистина това е ценна информация. Мислих, че проблемът ми е във втора само, но така погледнато трета е основния проблем. Когато няма "Аз мога" и "имам" и "виждам" ... са недостатъчни.

Психологически погледното може да се каже, че вътрешната неувереност и страх от провал е проблем по трета чакра ли? И от там само глобални искания и цели "познание","щастие" и други витални неща. Несъзнаван страх от конкретните материални, измерими неща, които напомнят за "провала".

Така го разбирам. Или греша?

Линк към коментар
Share on other sites

Първа чакра е чакрата на страха. И тъй като всички чакри за взаимосвързани, както и всичките ни тела са взаимосвързани, както и всички клетки са ни взаимосвързани, както и това, че всички ние сме свързани, както това, че всичко е едно цяло, то причината за някакъв дисбаланс може да е от нещо си от някъде. Ние управляваме чрез нашите мисли, думи, действия всяка клетка в нас, така също управляваме и всичко което Е, цялата Вселена, Земята, Небето и т.н. Значи ние можем да хармонизираме всяка дейност вътре в себе си взависимост от нашата осъзнатост, защото ние всичко знаем и можем и затова сме тук за да си спомним и за да преживяваме.

Линк към коментар
Share on other sites

По-важно е какво Учителя иска от нас:

"Първото нещо, което искам, е да накарам това бурно море у вас да утихне - тихи и спокойни да бъдете."

Дънов, Петър Мисли за всеки ден

Линк към коментар
Share on other sites

Когато кажеш аз искам, то си остава само искане. Когато кажеш аз искам да направя нещо, то тогава енергията е друга. Когато кажеш аз имам тогава енергията е друга. Духовните хора мислим така Аз съм, Аз правя, Аз имам.

А ако това се разбие на още по подробно става така.

Аз съм или аз зная че аз съм нещо си - това е седма чакра, аз виждам това нещо - шеста чакра, аз говоря за това нещо - пета чакра, аз обичам това нещо - четвърта чакра, аз мога това нещо - трета чакра, аз искам това нещо - втора чакра, аз имам това нещо - първа чакра. Виждате къде е искането. Когато знаем че нещо е полезно за нас и си направим тези стъпки една по една и изпитаме енергиите на различните нива, то тогава със сигурност ще го имаме или някъде по този път ще изникне бариера или ние това нещо няма да го имаме. А щом има бариери и блокажи ............ и ако изберем да си ги махнем, живота ни наистина ще е щастлив. А щастието си е в нас самите.

Предполагам, че под първа чакра разбираш тази в основата на гръбнака, а под седма - тази на върха на главата. Поради ограниченията на езика, често понятия като "воля", "искане", "желание" се смесват. Но е необходимо да се направи едно разграничение: От едната страна са желанията произхождащи от низшата ни астрална природа, които всъщност са външни, не са на самия човек (душа), а резултат от влиянието на външната среда (аз бих ги поставил в трета чакра). Имаме също така висши чувства, които са вътрешна потребност, те са част от самия човек и не са егоистични (четвърта - сърдечната чакра). От другата страна е волята, целеполагането, планирането, намерението (пета и седма чакра, като в пета, гърлената чакра е Вакх - речта, творчеството, реализацията). Седма чакра е по-скоро човешката воля в съгласие, в сътрудничество с Божесвената, т.е. двете са едно. Не знам дали аналогията на тази чакра с Кетер от кабалата и "Аз съм" (Ехие), като Божие име е много точна.

Нека също така да не забравяме, че чакрите са само съответствия, отражения в етерното тяло на сили от по-високите планове. Т.е. ако искаме например да работиме над желанията си, тази работа е необходимо да се извърши чрез менталното и астралното тела, а не с работа на етерен план върху чакрите. Когато промяната се извърши на по-високото ниво, тя ще се отрази съвсем естествено и върху съответните чакри.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Всяка чакра си има нисши и висши прояви на желания, защото отговаря за някакъв вид чувство на страх

Алчност за пари например е по 1-ва чакра. Първични страхове - самосъхранение, за собственост и материализъм.

Втора чакра - страх и гняв, свързани с пола начовека. Алчност за секс или други такива

Алчност за власт и контрол говори за проблем по 3-та. Страх да не би да загубим нещо или някого до себе си И т.н...

Страхът да кажем своята истина беше по 5-та.

Страх да погледнем по далеч от носа е проблем по 6-та чакра

Мисля че седма отговаря за всички тъмните емоции като страх, потиснатост и ни води до болести.

примерите са само за нишите прояви на желанията, които са породени от нуждите и страха.

Ама те са на повърността. Как и с какво се работи на промяната на по-високо ниво?

 

Линк към коментар
Share on other sites

Най-трудно е човек да разбере какво точно иска.

Може би именно поради тази причина имаме правото на свободен избор относно това, какви да бъдем. Понеже най-често ни е безкрайно трудно да установим какво точно желаем. :D

Линк към коментар
Share on other sites

О.К. знаех че не е много точно това т.е. че няма да се разбере какво искам да кажа обаче няма проблем :) Явно имаме различни гледни точки по въпроса. Да не искаш нещо понякога положително.... оххх дълго е за обяснение. Поздрави!

Желанието се нарича Душа. Това което желае е наслаждение. Наслаждението идва от Твореца- до тук добре.

Но, човекът ял от дървото за познаване на доброто и злото...и бил екстрадиран от Рая.

Доброто и злото- плодове еднакви, с една и съща природа, растящи на едно и също дърво...

Ако имаше разлика между доброто и злото, положителното и отрицателното, то доброто щеше да расте на едно дърво, злото- на друго...

Така че, от тогава, пропадналата душа има само егоистични желания, поради което се е снабдила с пет егоистични сетива, които само въз_приемат, и не са способни да отдадат. Така че, всяко желание, независимо от това с какво е свързано- положително или...щом произхожда от природата на петте сетива, удовлетворението му се преценява също от петте сетива...Всяко егоистично желание е с предвидими последствия- затова е даден и Законът, който разглежда всички желания (а те са 613), от които е съставена диалектическата душа, и проследява причинно-следствените връзки, простирайки последствията( наречени "дела") от единия до другия полюс на диалектиката...

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

При мен нещата стоят простичко - далеч от всякакви умозрителни философии. Понеже Любовта е Основа на Битието, у нас има едно основно искане, една основна психологическа потребност - потребността да обичаме и да ни обичат. Всичките ни други искания са или заместители и изпълняват компенсаторна функция, или са следствие от това наше фундаментално искане. Когато обичаме и се чувстваме обичани, се изпълваме с щастие, защото усещаме пълнотата на живота и всичко придобива смисъл, непонятен за живеещите в безлюбие.

Линк към коментар
Share on other sites

Първа е потребността да бъдем обичани, и тя е егоистична. При първата проява на самостоятелност, тази самостоятелност бива обложена със задължението да обича.

Линк към коментар
Share on other sites

О.К. знаех че не е много точно това т.е. че няма да се разбере какво искам да кажа обаче няма проблем :) Явно имаме различни гледни точки по въпроса. Да не искаш нещо понякога положително.... оххх дълго е за обяснение. Поздрави!

Желанието се нарича Душа. Това което желае е наслаждение. Наслаждението идва от Твореца- до тук добре.

Но, човекът ял от дървото за познаване на доброто и злото...и бил екстрадиран от Рая.

Доброто и злото- плодове еднакви, с една и съща природа, растящи на едно и също дърво...

Ако имаше разлика между доброто и злото, положителното и отрицателното, то доброто щеше да расте на едно дърво, злото- на друго...

Така че, от тогава, пропадналата душа има само егоистични желания, поради което се е снабдила с пет егоистични сетива, които само въз_приемат, и не са способни да отдадат. Така че, всяко желание, независимо от това с какво е свързано- положително или...щом произхожда от природата на петте сетива, удовлетворението му се преценява също от петте сетива...Всяко егоистично желание е с предвидими последствия- затова е даден и Законът, който разглежда всички желания (а те са 613), от които е съставена диалектическата душа, и проследява причинно-следствените връзки, простирайки последствията( наречени "дела") от единия до другия полюс на диалектиката...

Е всичко това произлиза от Вечното Добро т.е. "грешката" :hmmmmm: може би не е точно грешка, а начин душите да научат нещо и да се завърнат по- мъдри и много по-богати при... :hmmmmm: Изворът. Изход винаги има т.е. винаги има отворена врата... път. Стига човек да се досети. От там насетне ти не си, но Той в тебе Е и твоите желания са всъщност Неговите желания.Тогава те са на място т.е. когато твоята Воля се слее с Волята Му или по друг начин казано е в унисон с нея желанията вече произлизат не от дървото на полярностите, а от изворът на Вечното добро. От Дървото на Живота което си е чиста Божествена Любов + Мъдрост и Истина и тогава ти си само един смирен слуга, един проводник. Белег, за това е дълбокият вътрешин мир, вечното вдъхновение и радост. Желанията чрез които губя вътрешният си мир ми показват, че по някакъв начин съм се отклонила и това е което не искам, но не искайки в молитва ми се дава методът чрез който да ги преодолея. Майкооооо :hmmmmm: май доста заплетно стана. Поздрави! :)

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

"основна психологическа потребност - потребността да обичаме и да ни обичат"

Това се отнася за малък порцент от хората около 10%,за останалите 90% избиването на комплекси е основна цел в живота.

:(

"Първа е потребността да бъдем обичани, и тя е егоистична"

То защото са егоисти мъжете дават цялата си заплата на жените, а воиниците отиват да се бият и умрат на фронта защото са егоисти.

Аз искам да обичам,да показвам обичта си и да бъда обичан.

Аз искам да разглеждам творенията на другите,да творя но наи-вече да съпреживявам мечтите и стремежите на другите и те моите също.

Искам да съм част от определен тип хора,да се срещам именно с тях и да общуваме докато светът се срине под краката ни.

Модераторска бележка: Част от мнението е изтрита от модератор. Моля, не използвайте груби изрази и се отнасяйте с уважение към останалите участници във форума.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

"основна психологическа потребност - потребността да обичаме и да ни обичат"

Това се отнася за малък порцент от хората около 10%,за останалите 90% избиването на комплекси е основна цел в живота.

Така, ако имаш проблем с 90% ще установиш, че тук има хора които много биха могли да ти помогнат да ги преодолееш ако се опиташ посмениш подхода. Естествено никой не очаква от теб да си го признаеш публично, но поне се опитай да се вслушваш. Все нещо ценно за душата си ще разбереш.

"Първа е потребността да бъдем обичани, и тя е егоистична"

"То защото са егоисти мъжете дават цялата си заплата на жените :3d_001: , а воиниците отиват да се бият и умрат на фронта защото са егоисти" :3d_127::3d_158:2109898259_s.PNG. Това изказване на мен лично така малко не толкова дълбоко ми звучи ;) Ти нали си сензитивен може би ако се задълбочиш ще го откриеш.

"Аз искам да обичам,да показвам обичта си и да бъда обичан. - " "Видно" е правиш го. Обичта се лее като из ведро, но е мъничко задушаваща. Опитай се да поотпуснеш хватката ;)

"Аз искам да разглеждам творенията на другите,да творя но наи-вече да съпреживявам мечтите и стремежите на другите и те моите също." Много напористо бе приятелю :( Ееее не толкова "нежно" деее. Карай го мааалко по- яваш, яваш. Умерено имам в предвид.

"Искам да съм част от определен тип хора,да се срещам именно с тях и да общуваме докато светът се срине под краката ни."

Ти май си пообърнал нещата :). Започнал си от сриването, а дали не искаш точно това с тези мисли за войни и т.н...всичко което прочетох дотук. Не искаш ли всъщност светът да се срине не само под твоите крака, но под краката на всички ни? :hmmmmm: Някаква войнственост се надушва зад скритата японска нежност. Така от страни по-добре се вижда. Нали затова всъщност е форум, да се поогледаме един в друг и като си видим кривинките да се опитаме да се пооправим. Не казвам, че е лесно, но пък е чудесно. Един съвет, така най-приятелски ти давам. Първо се опитай да поопознаеш хората и след това размахвай томахавките т.е. критиките си.Хай!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Fut,благодаря ти за старанието което си проявила да изгубиш толкова време докато напишеш коментара си и вмъкнеш няколкото картинки.  ;)

"Нали затова всъщност е форум, да се поогледаме един в друг и като си видим кривинките да се опитаме да се пооправим. Не казвам, че е лесно, но пък е чудесно. Един съвет, така най-приятелски ти давам. Първо се опитай да поопознаеш хората и след това размахвай томахавките"

Аз не размахвам томахавки ,опитвам се да се уча да нападам словестно точно в целта. :P

В момента точно от това се нуждая,точно да нападам,смело да се отбранявам за да се науча да оцелявам в деиствителността.

Нищо лично просто се нуждая малко от словестни схватки. :huh:

Искам да си потренирам способностите си за дебат,няма лошо нали?

Администраторска бележка: Този форум не е място за словесни схватки или тренировки за словестно нападане. Спазвайте правилата за участие в случай, че искате да продължите да участвате!

Линк към коментар
Share on other sites

Първа е потребността да бъдем обичани, и тя е егоистична. При първата проява на самостоятелност, тази самостоятелност бива обложена със задължението да обича.

Така е, приятелю, докато човек не е осъзнал и не е направил откритието, че Източникът на Любовта не е вън от него, а вътре в него, че самият той в своята най - съкровена същност е Любов. И тогава Любовта престава да бъде разменна монета, търговска сделка, "танто за танто". Променя се фокусът - по - важно става даването, а не получаването. Любовта е дар - ти не даваш, за да получаваш или с тайната мисъл, че ще получиш. Любовта изтича от теб като благоухание и ти не държиш сметка колко си дал и колко си получил. Блаженство е да даваш, да отдаваш себе си... докато достигнеш до апогея на Любовта - себеотречението, при което загубваш своето фалшиво лице, своята маска, за да блесне красотата на оригиналното ти лице, на твоята истинска същност. И тогава осъзнаваш целта на цялото пътешествие, на всички търсения, копнежи, стремежи - да обичаш и да бъдеш обичан ти дава възможност да се себепознаеш, да бъдеш себе си, да намериш своето място като бръмка от великия пъзел на живота. И това е толкова вдъхновяващо!

Линк към коментар
Share on other sites

Първа е потребността да бъдем обичани, и тя е егоистична. При първата проява на самостоятелност, тази самостоятелност бива обложена със задължението да обича.

Първоисточника на тази потребност е мъчителното безпокойство на човек от отделността. По-скоро желанието да се слеем със Света, да не сме в изолация в собствения си човешки затвор. Самото раждане на човека е бягство от животинската хармония с природата (Адам и Ева). И първичната потребност следва да е бягство от самоизолацията

Някой осъзнават, че чрез любовта се сливат с "всичкото", но други търсят други начини.

Всеки търси единението със света по различен начин. Дали като нужда от "смисъл на живота" - реализация, дали сливане чрез инстинктите си (по чичко Фройд) и т.н. или любов е въпрос на избор.

Пък някой се лутаме кой път да хванем и се търсим непрекъснато <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...