Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лечение чрез пост дадено от Учителя


Recommended Posts

Неотдавна попаднах на едно упражнение дадено от Учителя.Става въпрос за постене от група от хора около 7-10 души (не помня точната бройка) , които се уговарят помежду си , че ще постят в продължение на 10 дена съзнателно в името на оздравяването на някои техен болен приятел.

Въпроса ми е дали някой от вас е попадал на подобно упражнение, дали го е правил и какви резултати е имало.

Също не мога да си спомня дали това трябваше да става със съгласието и знанието на болния или не. Много ще се радвам ако споделите своите мнения, а и опит с други упражнения за лекуване на болни.

Благодаря предварително на всички отзовали се. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Неотдавна попаднах на едно упражнение дадено от Учителя.Става въпрос за постене от група от хора около 7-10 души (не помня точната бройка) , които се уговарят помежду си , че ще постят в продължение на 10 дена съзнателно в името на оздравяването на някои техен болен приятел.

Въпроса ми е дали някой от вас е попадал на подобно упражнение, дали го е правил и какви резултати е имало.

Също не мога да си спомня дали това трябваше да става със съгласието и знанието на болния или не. Много ще се радвам ако споделите своите мнения, а и опит с други упражнения за лекуване на болни.

Благодаря предварително на всички отзовали се. :feel happy:

Като, че ли никой не е открил отговор на въпроса ти, mochito? :) И аз не съм срещала никъде този пример за който пишеш. Но за постенето Учителят е говорил доста. Интересно, че го дава предимно като метод за лечение. Според думите му трябва да пости главно болния човек. Под пост се разбира лишаване изобщо от храна за определен период от време, а не ограничение от определени храни.

Ако ти си болен, ще постиш, то е една необходимост за тебе. Постът е необходим само в болезнено състояние. И в духовния свят, когато наложим пост някому, подразбира се, че той е болен и неговият организъм трябва да си почине... Когато си болен, ще постиш и ден, и два, и три. То е начин за лекуване. Пост аз вземам в много широк смисъл. Пост има и умствен, и физически, и духовен.

Пак ще ви видя

Това което отличава методите давани от Учителя за постенето от тези на Малахов например е, че липсва насилие над организма. Ето една негова мисъл във връзка с това:

Докога може да се гладува? Докато изпитвате приятни чувства. „Хранене и здраве”, Събрани мисли на Учителя, Христо Дочев, 1996 г.

За глада има специална беседа „Гладът”.

За постенето са писали и учениците му в сп. „Житно Зърно”: „Магическото значение на гладуването” ( Михаел, 1933 г.); „Постите и гладът като лечебни методи”, „Физиология на постенето”, „Условия и методи на постенето” (д-р д-р Илиян Стратев, 1941-42г.).

Навсякъде ми е направило впечатление, че акцентът пада не върху физическия пост, а върху мисълта, душевното състояние на човек по време на пост. Ето какво пише д-р Стратев за това:

Мнозина биха счели, че постенето е измъчване както на организма така и на психиката у човека. Така би било, ако този, който пости, отстранява само храната на тялото си, а не вземе мерки душевно да е подготвен за това. Не е пост това, ако се отнеме възможността на тялото да си набавя енергиите чрез храносмилателната система, докато вътрешно копнее и жадува постоянно за физическа храна. Едно такова състояние е действително мъчение. Не трябва да се забравя следователно, че тялото на човека е подчинено на душевния му живот. Всяко душевно действие и всяка мисъл намират отзвук в съответни физиологически функции. Не само вътрешният живот на човека нарушава или ръководи функциите на тялото.

тук

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ани благодаря ти за отговора и за препратките, които си посочила за поста! Извинявам се, че чак сега ти отговарям, но наистина не знаех, че някой е отговорил на темата! :rolleyes: Наистина поста има най-голям ефект и според мен когато е направен от съответния болен човек и със съответната мисловна настройка. Именно поради това се изненадах когато срещнах това упражнение и побързах да попитам дали някой няма опит в прилагането му. Тогава си мислех да го приложа за близък човек, който беше болен (в крайна сметка не го направих :3d_111:, но и молитвите помогнаха слава Богу:hypocrite:)

Поздрави :feel happy:

Редактирано от mochito
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...