Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имаме ли "лоши" качества?


maggee

Recommended Posts

Това значи,че съм изпаднал в положението на човек, който се е нагърбил да носи чужд товар...Което пък често се тълкува като "глупост" и е равнозначно на "глупак"!

Общо казано да си глупак в очите на другите по някога е за предпочитане, а да съм глупак в твоите очи е ЧЕСТ за мен! :)

Няма нищо лошо в това човек да е умен. Дори може да стане такъв, ако иска. Глупакът е просто човек неправилно вложил потенциала си.

Администраторска бележка: Уважаеми участници, моля спазвайте дух на доброжелателност и толерантност в хода на обсъждането. Пишете само по темата, а останалите въпроси ги обсъждайте на ЛС.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Това значи,че съм изпаднал в положението на човек, който се е нагърбил да носи чужд товар...Което пък често се тълкува като "глупост" и е равнозначно на "глупак"!

Общо казано да си глупак в очите на другите по някога е за предпочитане, а да съм глупак в твоите очи е ЧЕСТ за мен! :)

Няма нищо лошо в това човек да е умен. Дори може да стане такъв, ако иска. Глупакът е просто човек неправилно вложил потенциала си.

Напълно си права и потвърждението,че продължавам да ти отговарям е подкрепа за твоето твърдение!

Линк към коментар
Share on other sites

Само да поясня.... Никъде не съм казала, че някой е глупак. Никола сам реши да се нарича така. Просто поясних, че за мен глупакът не е нищо особено и никакъв повод за притеснения или пък за гордост. Всички сме в едни или други моменти от живота си глупаци. В рамките на темата, подчертавам отново, че за мен лоши качества няма. Глупакът е глупак, за да се научи. Умният е умен, за да стане глупак.

Впрочем човекът, който съди другите за "лошите" им качества, е както опасен така и полезен. Опасното е, че може да наруши с грубата си намесата доста естествени процеси в неща, които не разбира. Полезното е, че чрез неговите намеси тези процеси имат възможност да развият резистентност към намесите. В крайна сметка човек може да навреди само на себе си. Моето изказване беше предупреждение към Никола, но никой не го задължава да ми се обяснява или да ми следва съветите.

П.П. На личните ми съобщения адресът на Никола отдавна е блокиран в резултат на поредица от любезни послания. Не съм целяла комуникация, а само изтъквах определени особености в изказванията на Никола, които касаят и други хора.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Не е възможно. Ако можем да си избираме качествата, които притежаваме, то се обезсмисля съзнателната работа над тях.

Тоест, няма да има резултат от съзнателната ни работа върху тях?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например ако аз мога да си избирам по желание дали в даден живот да съм добър или лош, то какъв е смисълът да се опитвам да се усъвършенствам в това да бъда по-добър, ако в следващия живот мога направо да си избера да съм по-добър?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например ако аз мога да си избирам по желание дали в даден живот да съм добър или лош, то какъв е смисълът да се опитвам да се усъвършенствам в това да бъда по-добър, ако в следващия живот мога направо да си избера да съм по-добър?

А каква е връзката между това да си добър или лош и това да си избереш някое лошо качество да имаш?! Човек може да има лошо качесто и да е добър, както да има добро качество и да е лош, както и да използва добро качество за лоши цели....

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ние качествата си ги имаме. Това, което се избира преди раждането (и в повечето случаи не от въплъщаващия се човек, както мнозина погрешно предполагат, а от по-разумни същества) е кои качества да бъдат проявени в по-голяма степен в съответното въплъщение и кои – в по-малка. Т.е. положителните и отрицателните качества, които човек (индивидуалността) е развил в миналото си могат да бъдат проявени в по-голяма или по-малка степен, но не могат да бъдат проявени качества (положителни или отрицателни) „в повече“ от достигнатото равнище. Например аз може в миналия си живот да съм бил добър музикант и в този да продължа да развивам музикалните си дарби от там, докъдето съм стигнал, но не мога да стана изведнъж гениален музикант, само защото така съм избрал (или някой друг е избрал). Обратното е възможно: в дадения живот да проявя само една малка част от пълните си натрупвания от миналото в областта на музиката, но не и да проявя нещо, което индивидуалността ми (висшият аз) няма като натрупвания.

Не е ли възможно да си избираме лоши качества, та да ги преодоляваме и да израстваме.

Това се случва. Човек може да се роди с предразположение към дадено отрицателно качество, което е развил в миналото, за да може да го отработи в настоящия си живот и да го трансформира в положително. Но пак повтарям, въпросното качество трябва да е развито в миналото от самия човек.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...