Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли човекът да прави добро?


Донка

Recommended Posts

"Не прави непоискано добро". Мисля, че твърде буквално и погрешно се тълкува обикновено тази мисъл.

Може човекът дори да не знае, че се нуждае от някакъв вид помощ, но ако мене Бог, Съдбата, Случаят или както там искате Го наречете ме заведе при този човек и ме подтикне да сторя нещо за него, аз ще го сторя и без да ми е искал, особено ако без друго няма възможност, не се досеща или се притеснява да поиска.

Яков 4:17

17. И така, ако някой знае да прави добро и не го прави, той си навлича грях.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен доброто може да го поиска само Бог - и ако бог не го иска, а ние си го вменяваме или изпълняваме човешки желания, това е непоискано добро.

Но как се разбира кое добро го иска Бог? Може би като в притчата за адепта и змията?

Линк към коментар
Share on other sites

Относно правенето на добро - приемам думите на Майка Тереза:

Когато вършиш добро, ще ти припишат егоистични мотиви и задни мисли,

въпреки това, прави добро.

Доброто, което правиш, утре ще бъде забравено,

въпреки това прави добро.

Не, че ми е леко да ги спазвам, но ми харесват!

:3d_053:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Мисли за доброто:

Някои често пъти правят добро, за да могат безнаказано да вършат зло.

Доброто, получено от някого, ни налага да търпим и злото, което той ни причинява.

Ларошфуко

За да повярваш в доброто, трябва да започнеш да го правиш.

Лев Толстой

Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова. — "Хамлет"

Зло — добро, добро и зло

от едно са потекло —

вещиците в „Макбет”

Шекспир

Нито едно добро дело не остава ненаказано.

Томас Брукс

Аз част от тая сила съм,

що само зло крои,

но все добро твори. Мефистофел, „Фауст”,

Гьоте

Ако си направил добро - скрий, ако са ти направили добро - разкажи.

Арабска поговорка

Злото е резултат от привързаността към доброто.

За да усетиш любовта, трябва първоначално да се отблъснеш от злото, а след това да се откажеш от доброто.

С. Лазарев

-------------------------------

Колко много мисли за доброто? А какво мисля аз ли...? :hmmmmm:

Преди да започна да пиша в този форум, просто си знаех, че трябва да се прави добро. 60.gif Спомням си как една колежка преди 10-на години със сълзи на очи разказваше за дъщеря си, на 16г., която припаднала на автобусната спирка – проблеми със сърцето. Никой не й помогнал... Тогава съчувствах на колежката. Просто не съм знаела, че не трябва да се прави „не поискано добро”. :smarty: Сега знам. ;)

Да, много мисли за доброто - на мен ми допаднаха най-много тези на Гьоте, Шекспир и Толстой 60.gif

А относно дъщерята на колежката ти ... не можах да те разбера. Струва ти се, че така е било най-добре, никой да не й помогне като е припаднала на спирката ли? :o

Аз бих помогнала и съм го правила, както и на мен или на моите деца, близки, ако се случи такова или др.п. нещо, бих искала да ми/им помогне някой.

Тъкмо и на мен ми се въртеше в главата нещо подобно на това, което е написала kuki:

"Не прави непоискано добро". Мисля, че твърде буквално и погрешно се тълкува обикновено тази мисъл.

Може човекът дори да не знае, че се нуждае от някакъв вид помощ, но ако мене Бог, Съдбата, Случаят или както там искате Го наречете ме заведе при този човек и ме подтикне да сторя нещо за него, аз ще го сторя и без да ми е искал, особено ако без друго няма възможност, не се досеща или се притеснява да поиска.

Яков 4:17

17. И така, ако някой знае да прави добро и не го прави, той си навлича грях.

И на мен ми се струва, че не е нужно човекът да е припаднал, за да не е в състояние да си поиска да му помогнат.

Включително и за себе си като се замисля - ех, ако съм знаела какво мога да питам или помоля хората, с които ме е срещал живота, колко неща съм можела да разбера или да разреша ... Понякога от незнаене, понякога от срам, понякога от гордост и от какви ли не съображения (общо взето от глупост все) не искаме помощ.

И ... сме благодарни, когато или по-скоро ако някой прозорлив човек забележи от какво имаме нужда. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас дали някой, който прави добро (товз звучи много помпозно) го казва или трябва да го обяснява?

Изобщо тази тема дали е актуална?

Ти ако не си добър, какъв си?

Добротата е действие, тя не е вербализиране, ако не се касае за схоластични представи за света.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Колко много мисли за доброто? А какво мисля аз ли...? :hmmmmm:

Преди да започна да пиша в този форум, просто си знаех, че трябва да се прави добро. 60.gif Спомням си как една колежка преди 10-на години със сълзи на очи разказваше за дъщеря си, на 16г., която припаднала на автобусната спирка – проблеми със сърцето. Никой не й помогнал... Тогава съчувствах на колежката. Просто не съм знаела, че не трябва да се прави „не поискано добро”. :smarty: Сега знам. ;)

Да, много мисли за доброто - на мен ми допаднаха най-много тези на Гьоте, Шекспир и Толстой 60.gif

А относно дъщерята на колежката ти ... не можах да те разбера. Струва ти се, че така е било най-добре, никой да не й помогне като е припаднала на спирката ли? :o

Аз бих помогнала и съм го правила, както и на мен или на моите деца, близки, ако се случи такова или др.п. нещо, бих искала да ми/им помогне някой.

Всъщност малко ирония и неразбиране на думите "не поискано добро"...Виждам от поста на Донка, че става дума за поискано от ... Бога. Така става. :)

А това какво аз бих направила наистина в такъв случай? Естествено, че ще помогна. Истинското ми отношение към въпроса "Може ли човек да прави добро" е дадено в следващия ми пост. :)

Мона, за мен много по-актуална/интересна е темата за връзката на Анри Бергсон с учението оставено ни от Учителя. Но е много по-трудна и може би затова никой не пише по нея, включително и аз...все още.

Колкото до думите ти:

Ти ако не си добър, какъв си?

Добротата е действие, тя не е вербализиране, ако не се касае за схоластични представи за света.

:hmmmmm:

Ами действие е - добротата! Майка Тереза е действала. Но тази тема е в подфорум философия - значи трябва все пак да се говори - за Философия на ежедневието - добро и зло...? :feel happy:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

А според мен е много важно да си говорим за това, защото всички егрегори манипулирт човека точно в тази точка - тя ни е мястото на най-силни зависимости и заблуди. Тя и любовта. Няма по-страшни зависимости с по-катастрофални резултати от тези. Хора на клади са горяли и са покосявани с хиляди все от любов и за добро...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Ако попитаме когото и да е, как преценява това, което прави, той едва ли ще каже, че е зло. Пък и ако счита, че е зло, всъщност- защо го прави ...

Това означава, че всъщност всеки от нас се опитва да насложи своята представа за добро върху това, което прави.

Моделира света, според своите представи. Създава свой свят. Действа като един можещ и творящ Аз. Ако резултатите от това не ни харесват, ако отделните светове на всеки от нас никак не могат да се срещнат и да съществуват мирно и съвместно, може би има някаква принципна причина за това?

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

О, моля ти се :)

Можещ и творящ Аз всеки има. Ако резултатите не ми харесват или ми харесват - какво общо добротата.

Или е важно да има словороббразуване просто, глаголът да вездесъщства, без значение на определителния член и без значение на смисъла.

И какво общо има това с добротата?

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

3d_150.gif

Несъмнено всеки има можещ и творящ аз! Въпросът е какво може и какво твори? Или въпросът е да се забавляваме като можем и творим? Да си творим самодоволно и изобщо? Разбирасе, тук влиза и играта с думи, но тя си е само една мъничка игричка, в сравнение с играта на творение!

Наистина ли не те смущава това, че сътвореното от мен добро мнение не ти прилича никак на добро? И нима това се отнася само до някакви си мнения?

Светът е един. И ние го споделяме. И не го споделяме никак успешно. Защото скоро няма да имаме какво да споделяме. Това не те ли смущава?

Общото на тези разсъждения с доброто е всъщност липсата на такова. От такъв начин на творене няма добро. Но ние нямаме друг. И ако искаме все пак да правим добро, не трябва ли да се замисляме как да гоправим? Така че да е Добро?

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Има шеста чакра и втора чакра. Хе хе хе, един човек ще каже егати чакрите....

И двете са свързани с творчеството. През шеста идват идеите и способностите.

Но никоя идея няма да стане книга, разказ, картина или каквото и да е творчестко, ако втора чакра не е способна да ги сътвори практически на физическо ниво.

Мдам, правенето на добро става наистина правене на добро, само ако се прояви на физическо ниво. Все пак в този свят живеем. Правенето на добро също е творчество.

И колкото и велики идеи да ни идват на шеста чакра, ако втора не е достатъчно силна, тооооо нищо няма да се получи.

Втора чакра като чакра на физическото творчество е свързана и с правенето на деца (пак огромно творчество), със сексуалността и управлението на агресията или иначе казано жизнената енергия.

И ако някой плюе на физическия свят, напълно го отрича, срамува се от него, откаже да приеме илюзията му....дори това да е илюзия......добро няма да може да направи.

Не случайно истинските розенкройцери навремето задължително е трябвало да бъдат лечители...... за да не вземат да се откъснат от реалния свят и да витаят по облаците, по които облаци има всичко друго, но не и реалността на Вселената.

Линк към коментар
Share on other sites

Различните енергийни центрове участвуват в живота, в зависимост от условията, в които са поставени и разумните сили ,които ги настройват. Добро и зло са относителни категорий,плод на човешкият несъвършен ум. В полето на единното съзнание такива понятия :осъждащи кое е добро и кое е зло не съществуват. За егото има много светове;",ехо,вие в кой свят сте???",за любящия светът е само Един. 

Линк към коментар
Share on other sites

Да.Никой от нас не е любящ. И благ. И в състояние да прави добро. Но какво от това? Ако аз не мога, колкото теб и ти не можеш, в същата степен, в която и аз, и той не може ... и тя ... и ние... и вие ... и те ... това значи, че чрез това тотално неможене доброто в света липсва. .

Линк към коментар
Share on other sites

Да правиш добро в оптималния случай означава да имаш определени добри намерения, цели, чието реализиране води до определени благоприятни последствия за друго лице.

Ако разгледаме отделно намеренията и резултатите, ще се получат четири най-общи варианта: 1) добри намерения и добри резултати, 2) добри намерения и лоши резултати, 3) лоши намерения и добри резултати, 4) лоши намерения и лоши резултати.

1) Тук нещата са ясни: имаме добри намерения и способност да предвиждаме последствията от своите действия, така че да не си останем само с намеренията, но действително да ги реализираме.

2) Тук въпросът дали правим добро или не, е малко по-сложен. Добрите намерения ще дадат своите положителни последствия, но най-вече в по-финоматериалните планове. Те ще създадат и преобладаващо положителна карма. Но що се отнася до физическата реализация, резултатът ще е негативен.

3) Тук ситуацията е обратната на тази от по-горе. Добрите резултати всъщност са повече на физически план. Лошите намерения няма как да доведат до положителни резултати във висшите светове. Кармата за човек, помогнал случайно въпреки лошите си намерения, ще си остане тежка. Заслугата за направеното добро на физически план не е негова.

4) Тук нещата мисля, че също са ясни.

В т.1 имаме относително в най-голяма степен правене на добро, която намалява последователно в следващите описани възможности. Разбира се това са само най-общи разсъждения.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

thumbup2.gif A! Много точни въпроси!

Бог е дълготърпелив. Ние ще бъдем търпеливи.

Бог е всемъдър. Ние ще бъдем мъдри.

Бог е вселюбящ. Ние ще бъдем любещи.

Бог е всесилен. Ние ще бъдем силни.

Бъдете съвършени - Изворът на доброто

Линк към коментар
Share on other sites

"хе - хе не съм ви роб" не беше насочено към някой конкретно тук. Оценката примем- хубаво нещо е това , външната оценка. 2+, 3+ зависи от критериите на оценителя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_041: Любящ е само Бог. Правенето на добро без Божието участие е невъзможно.

Вярно е ,че Любовта ,Мъдростта и Истината нямат нужда от защита.Те сами се защитават.Не се нуждаят от адвокати.Тук Мона е абсолютно права.  :3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Лао Дзъ вярва - че добро / зло имат смисъл само сравнени едно спрямо друго. Има само събития, дейестия и т.н. - кое как ще окачествиш зависи от контекста.Сами по себе си нещата са такива каквито са. За религиозните изцепки по нагоре - моите уважения, но самички се вплитате в парадокс. Може ли Бог да създаде която неможе да вдигне? Всеможещ е безмислица ( мое мнение) . По принцип склонноста да се унижават хората в името на която и да е било "висша" сила - почва да звъни де що има алармен звънец у мене. Ако засягам някой - казвам каквото мисля, не съм тук да дразня

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...