Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Променя ли се Вашият мироглед?


Диана Илиева

Променя ли се Вашият мироглед?  

30 гласа

  1. 1. Бихте ли променили мирогледа си?

    • Да, възможно е, дори съвсем кардинално.
      19
    • Да, но сигурно ще е нещо близко до сегашния.
      7
    • Не, само бих го допълнил/а.
      3
    • Не, вече съм открил вярната теория за живота.
      1


Recommended Posts

Здравейте!

Това е Портал за съзнателен живот, което предполага една аудитория от хора, които се замислят по зададения в анкетата въпрос.

Ще ми бъде много интересно и полезно да побеседваме върху него!

Моля тези, които по една или друга причина не желаят да пишат в темата, поне да се включат в анкетата. Благодаря.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Чак Порталът да ми промени мирогледа ...ами не. Но в определени моменти това, което съм прочитал тук и контактите ми с определени хора са ме карали да се чувствам по - добре, по -силен. :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично мисля,че се променям,дори имам чувството ,че някой ден сама няма да се позная(това е напълно възможно ;) ).Нямам представа как това изглежда отстрани ,но не е и мой проблем.Неща ,които преди за мен са били табу или някакви морални "ценности"да ги нарека,сега нямат тази тежест в съзнанието ми.Приемам,че са частичка от пъзела, без която не може и се запътвам да търся следващата.Мисля,че това е правилният път на развитие,защото в противен случай човек мухлясва.Всеки е срещал в живота си хора,които упорито следват някакви принципи,които с течение на времето просто миришат на нафталин.

А пък аз както съм се засилила най-много да излетя в атмосферата .:3d_087: .

Редактирано от nina7705
Линк към коментар
Share on other sites

Все си мисля, че един мироглед изграден веднъж, трудно се променя тотално.

За млад човек сигурно е по-лесно то той тепърва ще гради мироглед.

Съгласен съм че с течение на годините и опитностите които се натрупват се променя и донякъде мирогледа

но до толкова колкото да има човек по ясен поглед върху нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега заради вас тръгнах да си чета първите мнения, след като се регистрирах в портала. Съществени разлики в светогледа си за сега не намирам, но има някои дребни нещица. Все пак още съм прочел доста малко от мненията си, ама ще видим.

Ако на някой не му е ясно как може да "изкара" всички свои мнения (всъщност има ограничение в бройката до 1000) и да ги види последователно, като една тема:

1. Избира се търсене (горе вдясно, на менюто, което се намира най-отгоре на всяка страница);

2. Оттам се избира разширено търсене;

3. В появилата се страничка пише потребителското си име в дясното поле отгоре;

4. В полето "Търси мненията от..." се избира отметката "по-стари", от падащото меню - "когато и да е";

5. В полето "Сортирай резултатите по..." се избира отметката "възходящ" и "дата на най-новото публикувано мнение";

6. В полето "Вид на резултатите" се избира "покажи резултатите като мнения";

7. Натиска се бутона "търси" най-отдолу.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, не мисля, че въпроса беше зададен по отношение на портала, а изобщо. Или греша?

Инъче, аз лично гледам да нямам твърд мироглед, а да го оставям отворен за "ъпдейти". Разбира се имам ценностна основа която крепи тази променлива структура на мирогледа ми и тя е неизменима, но не претендирам, че ще мога да изградя цялостна и непоколебима представя за света в този живот

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че всичко се променя и възможността за промяна варира в широки граници. Мирогледът е съвкупност от възгледите за света, той не е нещо компактно, а е съставен от множество схващания и идеи - и тези схващания се променят непрекъснато и често неусетно с промените, които настъпват в околния свят. Една коренна промяна в обстоятелствата може да доведе до коренна промяна и на светогледа. За мен лично е достатъчно, да заявя, че отстоявам твърдо едно схващане, за да настъпят веднага обстоятелства, които да ме убедят в обратното. Поради това мирогледът ми се променя непрекъснато.

Линк към коментар
Share on other sites

В какъв смисъл табу, нали табу е забрана, забрана за какво ?

Предполагам въпросът е към мен.

В една по-ранна възраст някои неща за мен бяха в черно-бели цветове.Ако приемем,че лошото е в черния цвят,а доброто в белия,то сега в някои случаи мога да видя и останалите цветове от спектъра.Нещата стават по-колоритни и многопластови,не просто еднозначни и толкова контрастни.Ако мога да се изразя така цветово. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

В какъв смисъл табу, нали табу е забрана, забрана за какво ?

Предполагам въпросът е към мен.

В една по-ранна възраст някои неща за мен бяха в черно-бели цветове.Ако приемем,че лошото е в черния цвят,а доброто в белия,то сега в някои случаи мога да видя и останалите цветове от спектъра.Нещата стават по-колоритни и многопластови,не просто еднозначни и толкова контрастни.Ако мога да се изразя така цветово. :rolleyes:

Да, на мен някои притчи и други прочетени неща ми помогнаха да започна да осъзнавам, че не винаги нещата са черни и бели, макар че този двуполюсен модел на оценка е по - лесен, като че ли ...

Линк към коментар
Share on other sites

Под мироглед рабирам определеното, в рамките на този физически живот, духовно развитие на душата.

Нямам “закваската” от семейството, възпитана съм в семейство на отявлени атеисти, баща ми беше член на БКП, а дядо ми активен борец.Преди много време още преди да прочета каквито и да е книги “разпознах” християнството като мой път.

Вярвам, че една душа избира при какви хора да се роди, също и къде. По тези земи се проповядва вярата в Христос, ако моята душа е искала да усвои някакви други духовни традиции е щяла да се роди например в Перу. Затова за себе си мога да кажа, че промяна във мирогледа ми е невъзможен.

Като се замисля това е единственото нещо в което съм сигурна :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, не мисля, че въпроса беше зададен по отношение на портала, а изобщо. Или греша?

...

Да, Светлето е права, въпросът ми е съвсем общ, по принцип.

Споменах Портала само като аргумент, че това е подходящ въпрос за неговата аудитория.

Иначе наблюдения и разсъждения дали Порталът Ви е повлиял на мирогледа също са интересни и важни!

Линк към коментар
Share on other sites

Вярвам, че една душа избира при какви хора да се роди, също и къде. По тези земи се проповядва вярата в Христос, ако моята душа е искала да усвои някакви други духовни традиции е щяла да се роди например в Перу. Затова за себе си мога да кажа, че промяна във мирогледа ми е невъзможен.

Като се замисля това е единственото нещо в което съм сигурна :)

:thumbsup: Дерзай! Така каза махарани (жената на махараджата).

Линк към коментар
Share on other sites

Аз все още се уча, все още минавам по неотъпкани пътеки и имам още хляб да ям, така че няма как да не се променя, просто е невъзможно да се закове на място.

Линк към коментар
Share on other sites

Еси

"Затова за себе си мога да кажа, че промяна във мирогледа ми е невъзможен.

Като се замисля това е единственото нещо в което съм сигурна :) "

Това означава да се самоопределиш в себе си, да се центрираш което в никакъв случай не означава застой. Защото Христос е Път+Истина + Живот което от своя страна означава потъване все по- далбоко и по-надълбоко. Може да се нарече и разбулване или вечено зазоряване. Също може да се нарече вечен изгрев на истината с винаги нова светлина... Хиляди неща могат да се кажат и все пак истината винаги ще си остане недоизречена и неуловима и затова пътя е безкраен, а търсенето вечно...Докато....

Аделаида

"Аз все още се уча, все още минавам по неотъпкани пътеки и имам още хляб да ям, така че няма как да не се променя, просто е невъзможно да се закове на място."

Вечно се учи. Вечно се стреми. Извор бъди. Това ми дойде в момента като пожелание към теб конкретно и към всички останали :)

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че се променя. Жан- Мишел Жар го е описал преди мен:

Така се променя моят мироглед.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато бях на 30 г., смятах, че вече всичко ми е ясно, че имам изграден материалистически мироглед. Сега, когато съм навършила 55 г. мисля, че много неща не са ми ясни или както пее Жан Габен :

B)

/На български това означава проблизително-аз знам, че нищо не знам или че нищо не се знае. :) Ако има специалисти, могат да го преведат по-точно./

Аз знам, че нищо не знам. - казал го е още Сократ, но предпочитам песента на Габен. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Синоними

възглед, миросъзерцание, идеология, светосхващане, светоглед, схващане, разбиране, мнение хоризонт, кръгозор, поглед

Уикипедия

''Всеки мироглед се занимава с поне тези три въпроса:

1) От къде произхождаме? (И защо сме тук?)

2) Кое е погрешното в света?

3) Как ние можем да поправим това? ''

Според мен въпроса в темата трябва да е какво ви е повлияло на мирогледа т.е за промяна(Променя ли се Вашият мироглед)?

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно е възможно човек да промени мирогледа си и това би могло да стане например тогава, когато Аз-ът му се сблъска с други Аз-ове, чиито схващания за заобикалящият ги свят са различни, но достатъчно добре аргументирани, така, щото да предизвикат интерес и желание за размисъл. По подобен начин днешните човеци са сформирали мироглед, различаващ се твърде от този на бабите и дядовците им, примерно :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за пожеланието Фют, ще!

Линк към коментар
Share on other sites

Синоними

... светоглед

''Всеки мироглед се занимава с поне тези три въпроса:

1) От къде произхождаме? (И защо сме тук?)

2) Кое е погрешното в света?

3) Как ние можем да поправим това? ''

Според мен въпроса в темата трябва да е какво ви е повлияло на мирогледа т.е за промяна(Променя ли се Вашият мироглед)?

:) Светоглед е кой знае защо рядко употребяваната хубава българска дума. Мироглед - това е русизъм, широко употребяван през социалистическото време, но в днешно време наши философи (които уважавам) с право повдигнаха този въпрос и в техните книги става дума винаги и само за светоглед!

А иначе светогледът е най-общо система от възгледи за света и мястото на човека в него. От тук всеки определя и фундаменталните си въпроси, те могат за някои и да не са точно цитираните. Що се касае до изказаното по-горе от някои мнение, че светогледът не се променя, а само се разбулва - отчасти е вярно, но тук има според мен объркване на понятията. Развитието на душата става именно чрез разбулване, но именно признак за това е постепенната промяна във възгледите за света, живота и самите нас си. Т.е. сегашното състояние на светогледа ни, плюс вида на промяната му, която тече, показва степента на забуленост или отбуленост на душата! :angel:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Ще се изкажа и по просто :)

основата върху която съм стъпила е Християнството, и това е непроменимо!

"разбулва" се истината за света, и за мен, пред очите ми това е опитността която "търси" душата ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно, категорично се променя. С всяка преживяна опитност, с всяка среща на познати и непознати хора... Дори като разгледам някоя тема и стар мой пост, виждам колко съм се променила. Разбира се има нещо, което си остава същото, скрито дълбоко вътре... ;)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно, категорично се променя. С всяка преживяна опитност, с всяка среща на познати и непознати хора... Дори като разгледам някоя тема и стар мой пост, виждам колко съм се променила. Разбира се има нещо, което си остава същото, скрито дълбоко вътре... ;)

:thumbsup: И това оставащо си едно и също не е светогледът (възгледите на душата за света), а евентуално... самата Душа в съкровената си сърцевина?! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...