Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо избрах вегетарианството?


arsenala

Recommended Posts

Може ли някой вегетарианец да отговори, просто ми е итнересно :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Дълго време се хранех с месо, но и тогава най-любимите ми манджи бяха постните, докато посетепено не "узрях" за истината, че нямам нужда да се храня чрез убийство. Започна се от едно зайче което гледаше сина ми то постепенно се опитоми и се държеше като куче :)

Трябваха ми няколко години за да се "развие" обичта ми към животните, сега убивам само хлебарки.

Линк към коментар
Share on other sites

Значи си решила да се отклониш от нормалният път, по който е протекла еволюцията преди милиони години, и също така си решила да жертваш здравето си, за сметка на животните ?

Интересен избор, при това съзнателен :)

Аз не искам да критикувам никой, просто давам отправни точки за размишление.

Поздрави :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може да ми се иска да изкарам, че вегетарианството ми е 100% съзнателен избор, но не е точно така... От малък имах отвращение към месото и с това създавах проблеми на нашите. Научаването, че някои са вегетарианци и имат сериозни аргументи за това, само ми даде повод да отстоявам позициите си - и след като си взех паспорта, им казах, че вече сам си определям начина на живот... :D

Колкото до еволюцията и здравето - разтегливи въпроси, както всички важни неща между впрочем. :lol:

Имам усещането, че месото помага за по-страстно впиване в материалната сфера; и ако това се счита за еволюция, сигурно има някаква роля. Вегетарианството помага за трансцендентирането в духовните сфери. Но и в двата случая "помага" означава някакъв едноцифрен процент - не без значение, но има и толкова други - материални, енергийни, емоционални, интелектуални и духовни фактори...

Справедливостта налага да се отбележи, че дълголетници и здрави до напреднала възраст хора има с най-различен начин на хранене. Повечето обаче не са злоупотребявали с количеството на храната, употребявали са екологична такава и общо са имали по-природосъобразен начин на живот. :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Може да ми се иска да изкарам, че вегетарианството ми е 100% съзнателен избор, но не е точно така... От малък имах отвращение към месото и с това създавах проблеми на нашите. Научаването, че някои са вегетарианци и имат сериозни аргументи за това, само ми даде повод да отстоявам позициите си - и след като си взех паспорта, им казах, че вече сам си определям начина на живот... :D

Важното е, че си направил избор, който явно следваш и в момента, което е похвално.

Друг е въпросът до колко изборът е верен.Много хора, обаче ги е страх и нямат силата сами да правят такива кардинални избори :)

А сега... значи, аз съм по-съгласен да се съглася с теб, защото теб явно месото те отвращава.

Това според мен не е нормално, но много хора ги отвращава, няма да коментирам дали е психическо отклонение или не, не е от значение това.

Да не ядеш месо, защото те отвращава е приемливо, но да не ядеш месо, защото е "било вредно", или пък вегетариантството е "полезно"... с това не мога да се съглася, защото просто не е вярно. Това си е живо тормозене на организма. Има много аминокиселини и други микро и макронутриенти, които организмът не може сам да си произведе. Не може и да си ги набави чрез карбите(зеленчуците).

Затова и много вегетарианци са бледи, ако искаш мога да ти обесня как точно се получава това? :)

Ако под "Имам усещането, че месото помага за по-страстно впиване в материалната сфера" имаш в предвид, че ти дава сили и се чувстваш жизнен, както и че "Вегетарианството помага за трансцендентирането в духовните сфери" искаш да кажеш, че се чувстваш слаб, боли те глава, припадаш, чувстваш се отпаднал и по този начин достигаш до "Онзи Горе" съм склонен да се съглася.

И всичко това е изписано с най-добри чувства и много любов, Поздрави :thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Да започва се от съзнателен избор и след 2-3 години се стига и до отвращение (колебая се да използвам правилната дума :)))

От 6 год. не ям месо, не зная дали според теб това е много или малко, за да се отрази на здравето ми :), но аз се чувствам чудесно, а най-добре съм когато съм изцяло на растителна храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз вярвам, че вегетарианството е по - полезно, но поради една или друга причина няма да стана вегетарианец, засега. Не казвам Никога, защото човек не може да знае . Но в кръга на шегата и растенията имат право на живот. :P:) Весели празници. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да не ядеш месо, защото те отвращава е приемливо, но да не ядеш месо, защото е "било вредно", или пък вегетариантството е "полезно"... с това не мога да се съглася, защото просто не е вярно. Това си е живо тормозене на организма. Има много аминокиселини и други микро и макронутриенти, които организмът не може сам да си произведе. Не може и да си ги набави чрез карбите(зеленчуците).

Затова и много вегетарианци са бледи, ако искаш мога да ти обесня как точно се получава това? :)

Да, интересно за мен е откъде съм получавала аминокиселини и микро- и макролементи, след като никога не съм яла месо? Между другото, зададох си този въпрос още в 1 курс в университета, докато учех физиология - науката и моят жизнен опит се разминаха. Вярвам на науката, но повече вярвам на себе си. Защо съм станала вегетарианка? Не помня :) Вероятно защото това е вътрешното ми усещане за нещата и за мен това е достатъчен аргумент. И за твое инфо, не съм бледа :)

Но има нещо друго - човек обменя енергия по различни начини. Преди време един приятел наддаде 7-8 килограма за около година, хранейки се нормално, спортувайки (занимава се професионално със спорт). Наскоро беше починал баща му. 2 години по-късно възстанови теглото си в рамките на няколко месеца, отново без да променя нито хранителния си режим, нито физическата си активност. С възстановяването на психическото си равновесие възстанови и теглото си.

И днес повече от всякога съм сигурна, че за здравето и за енергийния баланс на организма има процеси, които са по-важни от вида на храната.

Линк към коментар
Share on other sites

Почнах да пиша дълги разкази ама се отказах, изгубена кауза :)

Имаш ли проблеми със зъбите ?

Линк към коментар
Share on other sites

Стига бе Арсенал, да не си зъболекар, какво значение за теб има кой, защо, с какво, кога се храни. :D Нали ти си решил за себе си. :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Почнах да пиша дълги разкази ама се отказах, изгубена кауза :)

Имаш ли проблеми със зъбите ?

Разбира се, както всички хора в България и по света, хранещи се с "модерни" храни. Между другото съм зъболекарка и зъбите ми са много по-добре от зъбите на много месоядни пациенти :) Единствените сигурни връзки между храненето и здравето на зъбите, за които аз знам, са по отношение на въглехидратната храна, недостатъчното или прекомерното приемане на някои минерали, някои медикаменти, здравното състояние на майката по време на бременност, някои фактори на околната среда (киселинност). Ако ти знаеш нещо повече, може да споделиш.

Линк към коментар
Share on other sites

EDIT: Това е писано преди мнението на maggee, в отговор на хриско_89

Аз съм решил за себе си на базата на някаква информираност, контактуване със специалисти в областта.

Чел съм книги, интерсувал съм се, имам приятели, сред които има и диетолози и.................заъболекари :D:)

Просто считам, че съм поне малко по-информиран в областта.

Иначе, да, всеки има право на избор и аз го уважавам :)

Не се опитвам да натрапя моят начин на живот, просто излагам факти.

А ето ти малко факти.

Защо повечето вегетарианци са бледи, болнави и с проблеми в зъбите ?

Отговорът е : Не ядат месо, което води до Витамин Д хиповитаминоза.

Когато човек яде месо и стои на слънце ( респективно приема ултра виолетови лъчи) се получава..какво......? Витамин Д.

Когато човек има недостиг на този витамим се получава споменатата по-горе "Витамин Д хиповитаминоза"... която води до... ?

Болнав вид и проблеми със зъбите :)

Недостига на Витамин Д, може да доведе и до Рахит :)

Ааааа и да Витамин Д се съдържа само в месото :)

Възмножно най-просто и разбираемо казано.

По-здрави ! И с Любов :)

п.п Най ми е лесно да спра да пиша по тази тема :)

EDIT: Това е писано преди мнението на maggee, в отговор на хриско_89

Редактирано от arsenala
Линк към коментар
Share on other sites

Почнах да пиша дълги разкази ама се отказах, изгубена кауза :)

Имаш ли проблеми със зъбите ?

Разбира се, както всички хора в България и по света, хранещи се с "модерни" храни. Между другото съм зъболекарка и зъбите ми са много по-добре от зъбите на много месоядни пациенти :) Единствените сигурни връзки между храненето и здравето на зъбите, за които аз знам, са по отношение на въглехидратната храна, недостатъчното или прекомерното приемане на някои минерали, някои медикаменти, здравното състояние на майката по време на бременност, някои фактори на околната среда (киселинност). Ако ти знаеш нещо повече, може да споделиш.

Изобщо не съм специалист. Но до колкото знам, основната функция на витамин Д е да регулира калция и фосфора в организма :)

Усещам, че разговорът излиза от добрият тон, вината е главно моя и затова спирам да разисквам :)

Отивам да изям една "голяма кетонна бомба" a.k.a свинска пържола :D

:thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

...

А ето ти малко факти.

Защо повечето вегетарианци са бледи, болнави и с проблеми в зъбите ?

Отговорът е : Не ядат месо, което води до Витамин Д хиповитаминоза.

...

Искаш ли още малко факти? :D

Аз имам две дъщери, по-голямата яде и обича да яде месо, по-малката не обича и не яде месо, от бебе.

Как изглеждат - и двете са слаби, голямата е по-бледа (по-скоро има леко жълтеникав оттенък на кожата), малката е по-румена, и двете много рядко боледуват, но малката все пак е по-здрава, и двете са с абсолютно здрави зъби (на 11 и на 13 години са).

-----------

П.П. Когато човек иска да вярва в нещо си намира подходящи "факти", "логика", "специалисти" и въобще всичко необходимо. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото тяло е съставено от шест основни елемента-вода, белтъчини, витамини, захари/въглехидрати/, мазнини и минерали. Когато нещо ти се яде, яж си щом те прави щастлив. Ако някое ядене не е полезно за организма, той ще намери начин да ти покаже това точно и навреме.

Линк към коментар
Share on other sites

Дияна, като голямата стане на 18 можеш да ни запознаеш :D:P

Весела Коледа :)

Линк към коментар
Share on other sites

1. Това според мен не е нормално, но много хора ги отвращава, няма да коментирам дали е психическо отклонение или не, не е от значение това.

2. Да не ядеш месо, защото те отвращава е приемливо, но да не ядеш месо, защото е "било вредно", или пък вегетариантството е "полезно"... с това не мога да се съглася, защото просто не е вярно.

3. Това си е живо тормозене на организма. Има много аминокиселини и други микро и макронутриенти, които организмът не може сам да си произведе. Не може и да си ги набави чрез карбите(зеленчуците). Затова и много вегетарианци са бледи, ако искаш мога да ти обесня как точно се получава това? :)

4. Ако под "Имам усещането, че месото помага за по-страстно впиване в материалната сфера" имаш в предвид, че ти дава сили и се чувстваш жизнен, както и че "Вегетарианството помага за трансцендентирането в духовните сфери" искаш да кажеш, че се чувстваш слаб, боли те глава, припадаш, чувстваш се отпаднал и по този начин достигаш до "Онзи Горе" съм склонен да се съглася.

1. Интересното е, че много деца ги отвращава месото; после, разбира се, повечето привикват, защото това е, което им се предлага - това касае обаче не само месото. Имам познати - "редки птици", които изобщо не са давали концентрирано сладко на децата си (а само пресни плодове като източник на захари) и те, дори случайно опитали го, го възприемат като "отровно сладко". И, разбира се, тези деца по правило нямат развалени зъби - както подсказаха тук и други, много повече рафинираните въглехидрати са причина за развалянето на зъбите. Някои вегетарианци, вкл. аз между 16 и 28 г., имат проблеми съсъ забите, но след това отказват захарта и белите брашна и тези проблеми рязко намаляват, въпреки че те стават даже по-строги вегетарианци, отколкото преди това. :)

2. Не мога напълно да се съглася, макар и да споделям предпочитанието ти към естественото поведение. Работата е там, че както обясних по-горе, повечето деца в голяма степен вече са с деформирани естествени предпочитания. И понякога на вече възрастния човек му се налага да избира между самоубийствен импулсивен или разумен оцеляващ избор. Например, на диабетик може да му се яде страшно много захар, но ако го направи, след броени дни ще загине от диабетична кома. Или на подагрик може да му се яде много месо :) - ако го прави, ще страда от невероятни болки... Така че аз се отнасям с разбиране, когато става въпрос за въздържане от месо по медицински показания.

3. Като иде реч за научни мнения на специалисти, трябва да се има предвид, че същите те, които авторитетно препоръчваха по 120 г белтък на ден само преди 30-ина години (когато бях студент по медицина), сега признават, че при 60 г човек се чувства идеално, ако храненето е балансирано и в другите си аспекти. Всъщност "специалисти" - това е неправомерно обобщение, толкова са големи различията в тяхното становище. Например настоящият шеф на Института по хранене признава, че вегетарианството е здравословно, ако не е пълно, т.е. с добавка на млечни и пчелни продукти, бирена мая и др. богати на протеини, Вит. Д, вит. В12 и други проблемни за пълните веганци нутриенти. (А има и пълни веганци, които кой знае защо си са съвсем добре, но нека да приемем, че са изключения). Оставайки при медицинската гледна точка, крайностите не са много за препоръчване, но има много хора както с 40%, така и с 90% растителна храна се чувстват добре дългосрочно, това е наистина индивидуално. :yinyang:

4. А като иде реч за духовността, имам предвид, че силите, които дава месото, по някак си е по-вероятно да се използват по егоистичен начин и евентуално във вреда на другите. И както подчертах, това е само едно от влиянията в тази посока. Определено повечето активин месоядци са по-настъпателни и затова могат да имат по-големи успехи например в бокса и в някои форми на бизнеса. А вегетарианците са повече разположени към вдъхновения в науката, изкуството и религията, както и към хуманитарни мисии - и отново, това е само предразположение, което може и да не се реализира, ако другите необходими фактори не са налице. Що се касае до Онзи-Горе... ами човек и да не е вярващ, просто здравият му разум трябва да му подскаже, че животът ни на тази земя е изключително кратък - ако не духовни практики, то поне живот в съгласие със съвестта си е съвсем прагматичен избор. И без да се гордея с факта, че съм вегетарианец, не разбирам настървението, с което някои месоядци тръгват в атака... Все едно някой пушач, от който непушачите наоколо имат основание да са недоволни, той самият да започне да ги агитира да пропушат! Масовото месоядство създава проблеми именно на вегетарианците, които срещат трудности вкъщи, пазарувайки, по ресторантите и т.н. Какъв е проблемът за месоядците, че са така надъхани... но наистина, не всички, има и хора, които ни разбират, но просто имат друг свой избор. И така пак се връщаме до уважението към избора, което поне декларативно и ти споделяш, така че... :3d_108:

Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът с ядене на месо е внасяне в нашата телесна система на ниски животински астрални флуиди.

Ясно е, че това сваля вибрациите ни и прави пътя ни на ученици по-труден.

Всичко останало е на втори план. Поне за мен. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Защо повечето вегетарианци са бледи, болнави и с проблеми в зъбите ?

Отговорът е : Не ядат месо, което води до Витамин Д хиповитаминоза.

Изглежда фактите са разхвърляни в спектъра от минус безкрайност до плюс безкрайност. От малка имах отвращение към яденето на месо. Срещите ми с него са ме изправяли или пред недоумението- защо ядат хората такова безвкусно нещо, или, в по- тежки случаи- пред чисто хранително отравяне, така че и в най- тежки ситуации околните не се опитваха да ме принуждават да ям месо. Без да ме карат да бъда вегетарианка- бях и отстоявах вегетарианството си. Но не съм бледа и не съм болнава. По бригади и разни други , лагери, във високите планини (над 3000 м), съм била винаги доста по- пъргава и издръжлива от хората около мен. По едно време се оказа даже, че съм десетата българка, изкачила Елбрус ... (и там не проядох месо! ). И проблемите ми със зъбите са стандартни. Мисля, че пушачите имат по- сериозни проблеми, статистически много по- сериозни от вегетарианците.

Не мога да си кривя душата, не е изключено вегетарианците да имат по- отвратителна старост от месоядците. Но и тук изводите може да бъдат направени изключително спекулативно. Месоядите просто може да умират по- рано (по отношение на собствените си ресурси, не като абсолютен времеви интервал)

Човек както и да се храни, може да си докара дисбаланси. И ще бъде блед, болнав и още какво ли не. Балансът, обаче, наистина е въпрос на вътрешно състояние. Иначе казано- информационене проблем. С каква информация зареждаме тялото си. Не е необходимо да навлизаме в подробности месото на убитото животно каква информация носи . Та отвън човек може да се разваля, да. Яденето на месо е един добър начин за разваляне. Но далеч не е единствен. Въпросът беше разглеждан в една обширна тема, която стана арена на страховити спорове и непристойни страсти. Вегетарианците трябва да внимават за вещества, които сякаш по- трудно ще да си набавят, но още за колко неща трябва да се внимава... Нека не забравяме, че вегетарианството е добра и важна предпоставка за един ученик, но е само предпоставка.

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не ям месо, но и не разбирам крайните вегетарианци, които превръщат диетата си в идеология.

Нашите прадеди са яли месо. Особено тези в по-северните региони са нямали друг начин да оцелеят. Хищниците в природата също се хранят с месо. Не мисля, че "Господ ги е наказал" заради това. Не е проблемът в яденето или неяденето на месо, а в начина му на "производство" в наши дни - който аз намирам отблъскващ и подигравка с природата. Потоци от "обезглавени" пилета, които се отправят към "опаковъчния" отдел. Доскоро тези "пиленца" са били складирани в едни отблъскващи "кокошкарници", където си стъпват едни на други на главите. После ги натъпкват в щайги и т.н.

Когато селянинът е посягал да заколи животното, правел го е защото няма какво друго да яде, а не за да си удовлетвори вкусовете на небцето и не без да съзнава, че това е жертва на едно живо същество. Не смятам това за грешно, когато е просто необходимост.

П.П. И ако "месоядните", болшинството от тях поне, можеха да си представят да заколят едно животно наистина (вместо да си купуват наготово месо в магазините) моралните измерения на месоядството в днешното общество щяха да са други. Проблемът е, че повечето месоядци не само че не биха могли да заколят животно сами, ами и предпочитат да си затварят очите за това - че се прави. Прекалено "неапетитни" са реалностите, които този поглед върху нещата ни разкрива. Ето тук е разликата между нас и нашите прадеди. Липса на поемане на отговорност. Нежелание за досег с реалността.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля че ядейки трупове ще ставаме по-здрави.Това е противно на човешката природа.Факти,факти,факти.Може много да се изчете в интернет,да чуеш много ,но не мисля че неяденето на месо може да разболее човек.Само като го пиша това ми звучи някакъв абсурд.В месото има отпечатък на ужас ,на стах от срещата на животното със смърта и не ми е нужно да чета всичко това за да стигна до този извод.Всеки има право на избор.А кой е казал че ни е необходим витамин Д(в огромни количества).Не вярвам на приказките че хората са станали хора,защото са започнали да ядат месо(и такива приказки съм чувала),ако е така-то много жалко за нас защото това означава че нашата по-финна структура се е изменила неправилно.

Линк към коментар
Share on other sites

...ако е така-то много жалко за нас защото това означава че нашата по-финна структура се е изменила неправилно.

Това е проблемът. Но всъщност първо се е изменила фината структура, после сме започнали да ядем месо и така тя се влошава още повече. Така че ако спрем да ядем месо, но фината структура остане същата- все тая. Неяденето на месо не помага много в тази посока. Но яденето- пречи. Но въпросът беше каква е мотивацията за вегетарианство на всеки от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста глупости и неточни неща се изписаха тук :) Затова и спирам да пиша по тази тема.

В крайна сметка не видях нищо, което да е издържано научно, защото твърдения започващи с "Не мисля" , "Не би трябвало" , "Смятам", "Не вярвам" не спадат към тази категория.

1 съвет, хората не обичат да им се говори общо, обичат конктретни твърдения и доказателства :)

поздрави :)

Линк към коментар
Share on other sites

Доста от пишещите тук споделиха лични опитности, които за разлика от научните теории са факт. Научните теории са недоказани предположения, наистина логични, но в повечето случаи твърде условни и сериозно ограничаващи кръга на влияещите фактори. Затова и научните теории нерядко са твърде противоречиви. И един въпрос като говориш за доказателства: Колко хора са в състояние действително да разберат "доказателствата", които науката им дава? Всъщност хората се доверяват на авторитета на науката, а не на доказателствата.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...