Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо избрах вегетарианството?


arsenala

Recommended Posts

Напротив, повечето хора изобщо не са запознати с вегетарианството и гледат доста скептично. И мисля, че с право се смятат за по-особени: във времето, когато лакомията ни поглъща изцяло, е доста трудно и парадоксално да си различен, да се лишаваш от нещо, което е съвсем нормално за масата хора. Ако си заобиколена от хора, които не се впечатляват- това е супер, но на мен редовно ми се случва да ме гледат с насмешка и неразбиране :)

Виждам, че се занимаваш с Таро :-) Би следвало да знаеш, че твоят личен избор не засяга никой друг и всичко е твое собствено решение ...

Кой какво казал или какво казва - няма значение.

Повечето хора се лишават от много по-ценни неща от месото ... Лишават се от щастие, от любов, от себеуважение ...

Ако ти приемаш вегетарианството като различност, това, според мен е погрешно. По-естествена стъпка не би следвало да има - да бъдеш вегетарианец като светоусещане, ако наистина го искаш. Всъщност, това няма нищо общо с яденето или с неяденето на месо.

Когато аз станах вегетарианка, не съм мислела и не съм разсъждавала изобщо, при мен стана от днес за утре; не беше чудо, не беше нищо сложно, необикновено, нямаше никакви усложнени духовни или не знам какви драматургии. Всичко просто се случи.

Това продължи 13 години (през които изобщо не съм се докосвала до месо, до риба, до нищо, но не ми е и липсвало), сега не съм вегетарианка; почти не ям месо.

Това е моята история.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Също мисля като Мона, че собствената ни нагласа, че може да сме различни от останалите - поражда и подобно отношение.

Оrisha, не зная какъв е манталитета на хората около теб, щом те възприемат като луда и гледат с насмешка... Но, не бива да съдиш по обкръжението си за всички.

На мен никога не ми се е случвало някой да реагира по какъвто и да е негативен или присмехулен начин. А аз не просто съм вегетарианка вече 19 години, но съм и почти на пълно суровоядство.

Освен това, водя активен живот, срещам се с много хора и от никого не крия интересите и начина си на живот - нито пред клиентите си, нито в телевизионните си изяви, нито в публичния си живот. Смея да кажа, че не съм и от мълчаливите и притеснителните, напротив.

Въпреки това, винаги са ме възприемали абсолютно нормално и добронамерено.

Убедена съм, че такова каквото е отношението ни към самите себе си, такова е и към другите и това получаваме и в замяна.

Може би, трябва да потърсиш причината за отношението им в себе си.

И да, също съм на мнение, че разделението на вегетарианци и месоядци - е вече твърде атавистично и никому не прави впечатление. Напротив, много от жителите на по-големите градове, дори и така наречения "хай-лайф" са привлечени от здравословния начин на живот /макар и не по окултни, а по здравословни причини/. Това са наблюденията ми и през последните години тази тенденция се увеличава, не само у нас.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не смятам, че мнението на другите има значение и никой не се отнася зле към мен, а към самата идея, затова не мога да търся причината в себе си. Май трябваше да поясня, че съм на 20 години, от 18 годишна не ям месо, а хората разбират случайно- когато седнем н маса и аз си поръчам нещо без месо или сме на барбекю, т.е. на никого не натрапвам начина си на хранене. На тази възраст хората гледат по далеч по-хедонистичен начин на света, за да гледат сериозно на такива идеи...просто споделих впечатления, няма значение така или иначе.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за уточнението Оrisha и извинявай ако съм те обидила. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Никога не съм обичала месото.Ядях го преди на сила,защото мислех,че съдържа важни вещества,където ги няма другаде...Както знаят всички лактовегетарианци-голяма лъжа е това! :D

Защо станах вегетарианка ли?Защото нещо в мен се пречупи след една от утринните ми медитации...Не,че преди това ядях много-/ако веднъж пилешко и веднъж риба по 150гр на седмица се смята за количества.../Просто се замслих над много неща от живота...Как сме създадени,каква е мисията ни тук на земята,какви трябва да са отношенията ни с хората,животните,Природата-хора,ние сме едно цяло-човек,животни,природа!Достатъчно сме нарушили баланса на планетата си.Просто винаги съм искала да "излекувам" света от нетрезвото му мислене и болните му амбиции...Но както знаем всички,никой сам не може.Така е!И аз си казах:"Не мога да променя света,но мога да променя себе си!Мога да бъда ЧОВЕК!"....иго направих,за което никога не ще съжалявам!

Линк към коментар
Share on other sites

Ето и филма,който също оказа голямо влияние върху избора ми!

http://vbox7.com/play:158be130

Приятно гледане.Мисля,че всеки един човек на планетата трябва да го гледа и да избере как да продължи приказката....

Мир и любов ви желая!

Арсенал,а това искам ти да го прочетеш,ама много внимателно,защото това е истината,колкото и да не им харесва на някои люде.

http://www.zemianazaem.com/?p=117

По-нататък и клипче мога да ти пусна!Много е весело...

Интересно,обаче...Начерете в гугъл famous vege ...и ще видите,че едни от най-великите и най-умни личности са били вегетарианци,дори ако се поразровите може да прочетете,какво пишат те и защо са станали вегетарианци.Ето някои от тях:

http://vegetarianstvoto.hit.bg/VIPs.html

Редактирано от dodyniki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

аз бях твърдо месоядно до преди половин година. дори закусвах филийка хляб като плясна мазничка свинска пържолка върху нея :lol: но преди половин година и аз самата не зная какво стана с мен - в момента в който ядях месо и после го връщах и така седмица-две докато се усетя. не се чувствах болна, просто стомаха ми започна да се противи на месото. и така... започнах да ям вссичко друго без месо. на десетия ден направих генералната грешка да изям половин пържола, защото децата си не ги лишавам - те ядат каквото искат, и тогава два дни бях с главоболие. после хапвах по малко риба през седмица две и вече от месец и нещо и риба не ща да помириша даже. всичко стана изведнъж и то без някаква силова или умствена намеса. сега дори не ща мириша месо - мирише ми на мърша и ми става гадно...

интересното е и друго - два месеца след като отказах месото, отказах и твърдия алкохол - единствено бирата ми понася и бялото вино, но само в мънички количества. в момента съм на път да откажа кафето и цигарите и то не защото го искам, а просто така става - почвам да нямам нужда от тях... странно ми е все още и не мога да се начудя на какво се дължи, но е факт... нямам никакви здравословни проблеми от вегетарианството, само дето започнах да спя по много, но това едва ли е от факта, че не ям месо...

Линк към коментар
Share on other sites

Мила Вещичка,

Явно отскоро си в света на немесоядните :)

Всичко, което ти се случва е нормално.

Интересното е, че всички които не хапват месо търсят някакви странни причини затова или са ги забравили ...

Не, всичко е нормално. Нали не мислиш, че вегетаринаците не правят секс, не убиват и не мразят???

Линк към коментар
Share on other sites

Мила Вещичка,

Явно отскоро си в света на немесоядните :)

Всичко, което ти се случва е нормално.

Интересното е, че всички които не хапват месо търсят някакви странни причини затова или са ги забравили ...

Не, всичко е нормално. Нали не мислиш, че вегетаринаците не правят секс, не убиват и не мразят???

хехеееее Мона, накара ме да се смея със сълзи :lol::lol::lol: честно казано преди за мен вегетарианството си беше /и все още е/ дива Индия - да не кажа, че едва ли не ги имах за някакви сектанти /ваййй голям срам за мен :( /...

наистина съм от още прохождащите, но просто ми е странно как стана така изведнъж да се отвратя от месото, като 34 години съм го яла с удоволствие пък пак си обичах животинките... все още ми е много странно и ми е трудно да свикна с идеята. още повече, че съм заобиколена само от месоядни и те са възмутени, че отказвам да готвя месо :(

Линк към коментар
Share on other sites

аз бях твърдо месоядно до преди половин година. дори закусвах филийка хляб като плясна мазничка свинска пържолка върху нея :lol: но преди половин година и аз самата не зная какво стана с мен - в момента в който ядях месо и после го връщах и така седмица-две докато се усетя. не се чувствах болна, просто стомаха ми започна да се противи на месото. и така... започнах да ям вссичко друго без месо. на десетия ден направих генералната грешка да изям половин пържола, защото децата си не ги лишавам - те ядат каквото искат, и тогава два дни бях с главоболие. после хапвах по малко риба през седмица две и вече от месец и нещо и риба не ща да помириша даже. всичко стана изведнъж и то без някаква силова или умствена намеса. сега дори не ща мириша месо - мирише ми на мърша и ми става гадно...

интересното е и друго - два месеца след като отказах месото, отказах и твърдия алкохол - единствено бирата ми понася и бялото вино, но само в мънички количества. в момента съм на път да откажа кафето и цигарите и то не защото го искам, а просто така става - почвам да нямам нужда от тях... странно ми е все още и не мога да се начудя на какво се дължи, но е факт... нямам никакви здравословни проблеми от вегетарианството, само дето започнах да спя по много, но това едва ли е от факта, че не ям месо...

Мила "Вещичка" имаш нов наемател от невидимия свят, който подрежда квартирата си /твоето тяло/ по свой вкус.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Мила "Вещичка" имаш нов наемател от невидимия свят, който подрежда квартирата си /твоето тяло/ по свой вкус.

Алма, какво трябва да значи това :o

Линк към коментар
Share on other sites

Мила "Вещичка" имаш нов наемател от невидимия свят, който подрежда квартирата си /твоето тяло/ по свой вкус.

Алма, какво трябва да значи това :o

Доста екстремно твърдение - и без обяснение.

От позицията на същите като твоите изживявания , Вещичка, мога да кажа, че вегетарианството е физическата промяна, съответстваща на израстването на твоята душа.

Така, както за детето трябва да се купи нова и различна дреха.

Така, както хората не са канибали, защото се считат една цяло с човешкия вид.

Разширяването на съзнанието не винаги става осъзнато, така както и дишането и др. процеси не са осъзнати, но те са реални и са си твои ... и са задължителна част от развитието ти на даден етап ( прохождане, първо зъбче, първа любов ...) .

Така и с вегетарианството - някъде дълбоко в тебе е идеята, че животните усещат по същия начин болка, както и хората. Липсата ( може би) на аналитично мислене не прави страданието им по-малко.

Тъй като процесът е подсъзнателен, тялото ти реагира автоматично. То се подготвя и за още положителни промени, щом не ползваш алкохол и кафе - ти просто нямаш нужда от заместители на щастие, спокойствие и бодрост - израстваш и ще можеш да ги постигаш без замърсявания за физическото тяло.

Преди тези промени в душата са ставали бавно, най-често в друго прераждане. Сега всичко се забързва, затова ползваш същото тяло.

Ако искаш, пиши ми на ЛС.

Поздрави. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мила "Вещичка" имаш нов наемател от невидимия свят, който подрежда квартирата си /твоето тяло/ по свой вкус.

Алма, какво трябва да значи това :o

" Прочие, ако искате да се прояви Божествената Любов, трябва Духът да бъде във вас, да Му дадете място да се прояви. Но Духът е много деликатно същество; да не мислите, че ще дойде да чука силно на вашата врата, не; Той ще потропа тихичко на вратата на вашето сърце и ако му отворите веднага, ще измени издъно вашия живот, ще ви покаже как да живеете; ако похлопа на вратата на вашата воля, ще ви каже какво трябва да вършите и да го вършите съзнателно. А ако не му отворите, вие ще разберете скоро какво нещо сте изгубили....."

Това е малка час от беседата " Явлението на Духа" , държана от Учителя на 20 април 1914 г.

от томчето с беседи - "Сила и Живот" - първа серия.

Ето и още нещо от Учителя:

" Ако вие искате принципно да се измените, да живеете друг живот - Духът трябва да дойде във вас. И този Дух, като дойде , няма да се питате: - " Този Дух в мен дали е Божествен?" Той е само един Дух, великият Дух, който носи светлина, който носи мъдроста, истината, който носи всичко в себе си, Той носи всички блага от памтивека, носиги в себе си и няма друг като Него. Този Дух носи всичко в себе си и Той е разпоредител на всички блага....."

( Цитата е от " Петър Дънов - енциклопедичен речник, книга първа А -Е" издателство "Астрала" стр. 251)

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

" Ако вие искате принципно да се измените, да живеете друг живот - Духът трябва да дойде във вас. И този Дух, като дойде , няма да се питате: - " Този Дух в мен дали е Божествен?" Той е само един Дух, великият Дух, който носи светлина, който носи мъдроста, истината, който носи всичко в себе си, Той носи всички блага от памтивека, носиги в себе си и няма друг като Него. Този Дух носи всичко в себе си и Той е разпоредител на всички блага....."

( Цитата е от " Петър Дънов - енциклопедичен речник, книга първа А -Е" издателство "Астрала" стр. 251)

Поздрави.

:thumbsup1:

Oт друга страна частица от Божествения дух е винаги в нас - осъзнато или не. Нашето желание да се изменим също може да се прояви съзнателно или не.

Така че по-скоро връзката с този Божествен дух се засилва, усеща се по-интензивно.

Така го разбирам - като единство, което става всее по-осезаемо.

Вегетарианството е просто едно стъпало в този процес.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

" Прочие, ако искате да се прояви Божествената Любов, трябва Духът да бъде във вас, да Му дадете място да се прояви. Но Духът е много деликатно същество; да не мислите, че ще дойде да чука силно на вашата врата, не; Той ще потропа тихичко на вратата на вашето сърце и ако му отворите веднага, ще измени издъно вашия живот, ще ви покаже как да живеете; ако похлопа на вратата на вашата воля, ще ви каже какво трябва да вършите и да го вършите съзнателно. А ако не му отворите, вие ще разберете скоро какво нещо сте изгубили....."

Това е малка час от беседата " Явлението на Духа" , държана от Учителя на 20 април 1914 г.

от томчето с беседи - "Сила и Живот" - първа серия.

Ето и още нещо от Учителя:

" Ако вие искате принципно да се измените, да живеете друг живот - Духът трябва да дойде във вас. И този Дух, като дойде , няма да се питате: - " Този Дух в мен дали е Божествен?" Той е само един Дух, великият Дух, който носи светлина, който носи мъдроста, истината, който носи всичко в себе си, Той носи всички блага от памтивека, носиги в себе си и няма друг като Него. Този Дух носи всичко в себе си и Той е разпоредител на всички блага....."

( Цитата е от " Петър Дънов - енциклопедичен речник, книга първа А -Е" издателство "Астрала" стр. 251)

Поздрави.

Алма, благодаря ти за цитатите :thumbsup1:

но понеже съм осъзнала какво става с тялото ми и просто ми беше много чудно как Висшият ми Аз успя да направи невъзможното за 2 седмици - знам че са необходими години за да станеш вегетарианец. а това което си написала като първи коментар ме стресна и ме заби на съвсем друга плоскост и с моето развихрено въображение едва ли не светата инквизиция зазвуча в ушите ми :lol: та да си кажа правичката доста ме постресна де :P

Линк към коментар
Share on other sites

Преди три месеца престанах да ям месо отведнъж, без да съм вземала такова решение, без да изпитвам мъки и терзания. А цял живот съм яла основно месо, понякога само месо. Чувствам се прекрасно. Храня и надежда, че по същия начин може да се получи и с цигарите, които така и не съм успяла да оставя. Може би един ден ще се събудя непушач. :3d_115::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Когато станах веге никога не съм мислела кое е първо и кое второ, особено по точки.

Станах веге, когато видях как една коза ражда и то по tv. Козата ми напомни за най-обикновена жена, която се напъва и иска да роди, само дето нито напъващата се жена после изобщо осмисля колко е близо до животинската си сестра, нито пък козата - колко е близо до съвършенството ... да бъде човек ...

Искам да кажа, че вегетарианството няма никаква връзка със здравословния живот, нито то е оцеляване на индивида. Вегетарианството е живот извън предела и точно поради това то е ненавременно и вредно в обществата, в които ние живеем.

Хората не са готови нито на вегетарианство, както не са готови и на жертва.

И е смешно как някои искат да бъдат лами или тибетски монаси, или не знам какви, при условие, че живеят на 3-ят етаж на кооперация и гледат мръсните кофи и болните, бедни хора, както и кучета ... Това елитарно общуване с природата обикновено е поредно лицемерие - да бъдем веге-та.

Аз съм била 13 години, вие едва ли сте минали и 3 години вегетарианство ...

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

А аз определено съм на обратната позиция - изобщо не е осъзнато заета, никаква етиика, никакви жалости към животните не съм изпитвала, нито съм се стресирала от нещо - в един момент напълно се подчиних на волята на тялото си, защото.... ами не знам дали има човек, който да сложи нещо в устата си, докато всички клетки на стомаха и червата му предупреждават какво ще му се случи, ако това, което се насочва към устата, стигне до тях. И продължавам да се подчинявам.

Мисля, че вегетарианството е най-нормалният начин на съществуване, в който тялото ни (а храненето е най-вече за него) изисква и винаги е изисквало. Само дето егото ни по всички причини, за които можете да се сетите с презрение пренебрегва или хитро се опитва да избяга от волята на тялото, благодарение на което съществува.

За днешния свят - крещящо изисква да изчистим тялото си, всичките си тела. Просто ни е дал срок - такова ми е усещането. Дъщеря ми странно вмезапно също престана да се храни с месо - сама. Нито дума не съм казала за вегетарианството - просто съм без да вдигам шум. И тя ми сподели същото - един ден като пазарувала и посегнала към някакво месо, усетила гадене и спазми. Оставила го, отминала щанда и всичко изчезнало. Още няколко подобни опита я убедили, че не е случайно. Чувства се отлично - леко, светло... Никога не е мислила за етика, не споделя никакви духовни учения и си е изключително практична млада жена. Просто не иска да усеща гаденето и спазмите. Изведнъж открила (също както и аз), че вегетарианската храна, леко обтработена е много по-вкусна без месото, защото се усеща естественият аромат на всеки зеленчук, особено когато не са много смесени и не плуват в мазнина.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че вегетарианството е най-нормалният начин на съществуване, в който тялото ни (а храненето е най-вече за него) изисква и винаги е изисквало. Само дето егото ни по всички причини, за които можете да се сетите с презрение пренебрегва или хитро се опитва да избяга от волята на тялото, благодарение на което съществува.

Би бил възможен, ако и душата е на това ниво на развитие.

Иначе е гримаса на битието.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз съм вегетарианка вече от десет години, първоначално се отказах от месото поради природозащитни подбуди. Беше ми някак неприятно да знам, че и аз съм причина горките животинки да бъдат драни, варени, изкормвани и други такива красиви нещица. С времето свикнах да не ям месо и честно казано, чувствам се страхотно. Не знам какво мога да открия в кюфтето си, и дали не е лаело преди да стане на кюфте.

Никога не съм спазвала диети, смятам го за безсмислено, а и аз съм слаба, както и всички в семейството ми.

Айца и млечни продукти ям, месо - не.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам само да вметна, че този термин ме дразни. Какво особено има във "вегетарианството". Не ми е приятно да ме наричат така. Аз просто не ям месо и това е. Какво особено има? Мога да кажа и че не съм слаб но и не държа да съм. Ям доста хляб и обичам риба ;) а който яде месо не прави грешка според мен. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Като дете съм била голям проблем за баби и дядовци.Никакво месо,риба,сирене не съм хапвала.Обичах яйца,но не ми разрешаваха да ги ям-имах алергия.

Но си спомням че ми бяха много вкусни пъпките на цветята и особено зюмбюла!:D

Израстнала съм с плодове и зеленчуци.Това е бил естественият ми избор.

Като тръгнах на училище станах човек-проядох месо и сирене,като студентка проядох и риба.Не съм се чувствала зле.

Сега съм на вегетариански режим на хранене и се чувствам добре.

Не съм се насилвала да ставам вегетарианка,просто станах.:)Докога-не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...