Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зложелателни безплътни същества


Guest Христо

Съществуват ли злонамерени безплътни създания ?  

35 гласа

  1. 1. Съществуват ли злонамерени безплътни създания ?

    • Да, напълно съм убеден/а .
      24
    • Може би съществуват.
      10
    • Не, не съществуват. Убеден/а съм.
      0
    • Може би Не съществуват.
      0
    • Нямам никаква идея.
      1


Recommended Posts

Guest Христо6

Когато имам време ще прочета коментарите подробно. В християнството също се смята, че демони могат да се правят на светли същества ? Какво имате предвид като казвате, че може такива тъмни сили да се преправят, как точно да се правят на светли същества, как да ни заблуждават ? Понякога като се моля и като си държа ръцете във форма колибка ( буква "л" образуват) и почвам сякаш да усещам нещо като полуплътна невидима стена от външните страни на дланите ми, от към опакото на дланите ми. И сякаш усещам някакво плътност като се опитвам да си раздалечавам събраните в колибка длани. Може и да е внушение, не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Сега вие мислите, че сте господари в света. Ако сте ясновидци, ще видите, колко сте господари даже на себе си. Обаче, аз не искам да бъдете ясновидци, защото, ако сте такива, не бихте желали да останете в къщите си, всички бихте излезли навън. Като вляза в един дом, виждам около домакинята десетина лемурийци, духове, изостанали в развитието си, с изопачени лица. Те я обикалят, нашепват й нещо. И като я надуят, тя чака само да дойде мъжът й, да се кара с него. Тя му казва: Не знаеш ли, че жена има тука? Аз не съм толкова глупава, както мислиш. – Глупава е тази жена. Тя е надута като гайда и очаква само да писне. Тя е готова цял ден да се кара с мъжа си. И той, като не разбира причината на това, нещо го надува отвътре и му казва: Защо седиш и я слушаш? Ти мъж ли си? Я вземи едно дърво да я набиеш, да знае, че мъж има пред себе си. На мъж така ли се говори? Аз виждам, около мъжа седят пет лемурийци и му нашепват нещо. Десет лемурийци около жената и пет около мъжа, и вие виждате само резултата от тяхното нашепване. След това и двамата дойдат при мене и започват да се разправят. Единият казва: Нямам ли право аз? И другият казва: Ами аз нямам ли право? Обръщам се към жената и към мъжа и казвам: Това е резултат от съветите на вашите професори.

Всички хора са играчка на тези същества. Виждам, че салонът е пълен с лемурийци, които минават и заминават. След всичко това, вие минавате за християни, за ученици, но вършите ред грешки и престъпления. – Защо? – Защото съзнанието ви не е будно, то не взима участие. Като свършат своята работа, лемурийците се отдалечават. Те не са отговорни за това, което става. Един млад брат ми разправяше една своя опитност: Отидох при едного и започнах да му говоря нещо. Той схванал, че искам да го морализирам и ме бутна толкова силно, че се тьрколих на земята. Разбрах, че този човек разполага с окултни сили. Питам: Кой човек не разполага с окултни сили? Когато мъжът бие жена си, това не са ли окултни сили? Когато жената се надуе и изкара мъжа от търпение, и той бяга от къщата си, това не са ли окултни сили? Той е генерал, сражава се на бойното поле, а една жена става причина да бяга от къщата си. Това не е ли окултна сила? Генерал е той, но казва: Да те пази Господ от лоша жена! Това се дължи на лемурийци, същества, изостанали в развитието си. Те са живели в една далечна епоха, но и досега още се проявяват. Цялото човечество е жертва на тези същества. Всички раздори, престъпления, убийства, пиянство се дължат на тази изостанала раса.

Като виждат това, хората казват: Човечеството трябва да се възпитава. – Как ще стане това? – Е, Бог да ни освободи. – Не, като дойде един лемуриец при тебе, не слушай, какво ти говори, но пей и работи: вземи брадвата да насечеш дърва. После иди на лозето да го прекопаеш. Като се върнеш, омеси прясна питка, опечи я и започни да ядеш. Той ще ти говори, а ти ще пееш. Като дойде мъжът ти, ще му кажеш: Днес десет лемурийци се опитваха да говорят против тебе. – А мене пет лемурийци ме настройваха против тебе. И двамата издържали изпита си. Те казват: Да благодарим на Бога, че ни даде светлина, да се справим с тях. Ако бяхме се поддали на думите им, щяхме да направим много пакости. Мъжът казва: Сега, жена, сложи трапезата, тури яденето, прясната питка, да си хапнем и да благодарим на Бога за благата, които ни дава. Мъжът, жената, децата се наредят около трапезата, нахранят се добре и благодарят на Бога, че не са послушали съветите на своите професори.

...

Днес ви говоря за лемурййците, като първа раса на човечеството, която, изостанала в развитието си, продължава и досега да прави пакости на хората. Друг път ще говоря за противоположната раса на лемурййците, която е носителка на любовта и добродетелите. В който дом влезете сега, все ще намерите по няколко лемурийци, които са в борба с хората. Когато борбата се усили, хората се обръщат към Бога. Той им изпраща в помощ един светъл дух. Лемуриецът излиза със своята черна шпага, а светлият дух – със своята светла шпага. Борбата започва, но, в края на краищата, светлият дух побеждава. От този момент, в дома на човека не остава нито един лемуриец. Ако лемурййците не бягаха от човешките домове, нищо не би останало от съвременната култура. Какво е останало от лемурийската раса? – Нищо не е останало. – Де е сега тази раса? – Тя е потънала дълбоко във водите на моретата. Някои от тях са успели да се спасят, но и сега още живеят между хората и продължават да им причиняват пакости. И друг път Бог ще съди лемурийците; с други думи казано, на евангелски език, ще им се яви архангел Михаил, който ще се бие със змията. Змейовете, това са лемурийците, пръснати по земята.

Мисълта - мощна сила

Интересно, но тези лемурийци за които споменава Учителя, много ми приличат на летачите за които говори Дон Хуан на Кастанеда. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

A на мен ми напомниха за Ян Бибиян и дяволчето Фют.

Наистина богата е литературата и дава безвъзмездно своето богатство на всеки, който умее да черпи от нея.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Анюти дали ще ги наречеш демони или летачи може и да е все едно. Работата е там, че Любовта т.е. Бога е изместен на заден план и на негово място са дошли огромните желания, ненаситна алчност, тщеславие, безлюбие и т.н.... все от този сорт. Ето това е вратата отворена за внушенията на тези същества.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да, проблемите на хората и злото в тях не се дължат на самите хора, а на въздействието на тъмните сили.

Човешката душа е божествена, човешката същност е обич и доброта.

Брислав написа за хора които блуждаят от едно учение на друго.

При непоколебимото практическо следване на един учител човек придобива сила и духовна защита.

Линк към коментар
Share on other sites

Доказано е,че пълните атеисти не са обезпокоявани от тъмни сили.Може би,защото не вярват в тях и не се страхуват?!

Във всяко учение си има методи на защита и човек трябва да вярва в тяхната сила и да не допуска съмнение отностно ефикасността им.Съмнението отваря вратата на страха,а той привлича тъмните сили.

Линк към коментар
Share on other sites

Доказано е,че пълните атеисти не са обезпокоявани от тъмни сили.

Доказано от кого? Бихте ли изпратила линка? :whistling:

Защо атеистите боледуват, от рак и психични болести и т.н. ?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Доказано е,че пълните атеисти не са обезпокоявани от тъмни сили.

Доказано от кого? Бихте ли изпратила линка? :whistling:

Защо атеистите боледуват, от рак и психични болести и т.н. ?

То страданието от атеизъм е достатъчно голям показател.

Основната работа на Сатана (егоизтичното съзнание) е да рече: "Няма Бог.", обявявайки себе си за господар, за този който управлява, за този който се разполага с живота. Всъщност точно това го прави Противник на Бога, а сиреч, в превод - Сатана.

Атеизмът е "Темна е мъгла паднала".

Липсата на Светлина си е Тъмнина, а "Светлината свети в Тъмнината, но Тъмнината я не схвана (обзе)..."

Защо атеистите "не са обезпокоявани от тъмни сили"?

Ами при положение, че самият атеизъм, като явление е тъмнина (тъмни сили), то ето защо:

Матей 12

25 А Исус, като знаеше техните помисли, рече им: Всяко царство, разделено против себе си, запустява; и никой град или дом, разделен против себе си няма да устои.

26 Ако Сатана изгонва Сатана, той се е разделил против себе си; тогава как ще устои неговото царство?

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм го чела в интернет!

Самата аз не съм атеист,но мисля че всички хора боледуват от тези заболявания,не само атеистите.

За атеистите - когато човек не знае за съществуването на тъмни сили,той няма как да се страхува от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:Ники

Не съм го чела в интернет!

С риск да стана досаден, Гранат, къде го четохте?

Самата аз не съм атеист,но мисля че всички хора боледуват от тези заболявания,не само атеистите.

Да. Като правило атеистите изпитват силен страх когато трябва да умрат и да се превърнат в нищо.

За атеистите - когато човек не знае за съществуването на тъмни сили,той няма как да се страхува от тях.

Астралното тяло на човека по време на сън се е срещало с тъмните сили и отлично помни изпитания ужас.

Независимо че човекът в будно състояние вярва че е физическото тяло.

Линк към коментар
Share on other sites

При непоколебимото практическо следване на един учител човек придобива сила и духовна защита.

За сила и духовна защита чета "Завета на цветните лъчи на светлината" (от Учителя Дънов), изпълнявам някои "магически паси" (Кастанеда), понякога и мудри (?), и гледам слънцето (Хари Манек). Не бих се отказал от нито една от тези практики.

Според мен има един Учител в света, и това е Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото си спомням в някакво списание преди години.Доста ме впечатли и започнах да наблюдавам атеистите около себе си - един от тях е съпругът ми.Дори астралното тяло да се среща насън с тъмните сили,един атеист не го осъзнава и е спокоен.Мога да кажа,че съпругът ми никога не помни сънищата си и ми се чуди как мога да сънувам и да помня.

В друго нещо съм се убедила сама - атеисти,преди смъртта си изведнъж започват да вярват в Бог!

Линк към коментар
Share on other sites

При непоколебимото практическо следване на един учител човек придобива сила и духовна защита.

За сила и духовна защита чета "Завета на цветните лъчи на светлината" (от Учителя Дънов), изпълнявам някои "магически паси" (Кастанеда), понякога и мудри (?), и гледам слънцето (Хари Манек). Не бих се отказал от нито една от тези практики.

Според мен има един Учител в света, и това е Бог.

Още докато бех лапе (не че сега съм голем...:rolleyes: ) видех от тези и други същества, особено вечер, или на тъмно, някъде, кодето се озовавах сам. Требваше да ме водят да ми "леят куршум" и да ми "баят". Направиха ми една вода и рекоха да я пия едиколко си дни... Разбира се - до там останаха тези прояви на въпросните същества.

Всъщност нещата просто се оталожиха.

Сега, след като е минало още "време" и "опитност" мога смело да твърдя, че проблем немам ваче с тия (днес пак виждам таквиз и онакиз, чат-пат:3d_146: ).

Когато дойдат и рекат да ме плашат, просто вече казвам "о.к.". Ако е речено да ме трепате - трепайте ме. Ако е речено да ме бъхтате - бъхтайте ме. Каквото е писано - нека дойде. Легам си у ръцете на Бога и ми е гот, пък квото ще да става. Това, братко, е най-добрата "практика". Смирението и отдаването. Съгласието, приемането. Тогава вече нямаш нужда от "защити".

За да направиш това обаче, ще трябва да си съгласен и със смъртта и с това още днес и на мига да изчезнеш безвъзвратно и не само телото ти да умре, ами всичко. Да изчезнеш напълно, без да се надаш на нещо като "дух", или "душа", щото ти не си сигурен (да речем) за съществуването на последните. Затуй по-добре е да си съгласен с напълното изчезване. Просто казваш въпросното "о.к.".

В тази връзка апостола е казал: "за мен смъртта е придобивка". Смирението и съгласието с Божията воля, преданоотдадеността е на-бързия път към Бога, след Любовта разбира се.

Във връзка с подписа ти, виж нещо интересно свързано с това кой е князът:

Ефесяни 2

1 Съживи и вас които бехте мъртви в престъпленията и греховете,

2 в които сте некога си ходили според обичая на този свет, по княза на въздушната власт, духа който действува нине в синовете на противлението;

3 между които и ние всинца сме живели некога си в похотите на нашата плът, като сме правили волята на плътта и на помислите, и по естество сме били, както и другите, чада на гнева.

4 Бог обаче, който е богат в милост, за големата си любов с която ни възлюби,

5 и като бехме мъртви в престъпленията, оживи ни наедно с Христа, (по благодат сте вие спасени,)

6 И съвъскръси ни и турна ни наедно да седнем в небесно блаженство в Христа Исуса;

7 да покаже на идещите векове премногото богатство на своята благодат с добрината си към нас в Христа Исуса;

8 защото по благодат сте спасени чрез верата; и това не е от нас; Божий дар е:

9 не от дела, за да се не похвали никой.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото си спомням в някакво списание преди години.Доста ме впечатли и започнах да наблюдавам атеистите около себе си - един от тях е съпругът ми.Дори астралното тяло да се среща насън с тъмните сили,един атеист не го осъзнава и е спокоен.Мога да кажа,че съпругът ми никога не помни сънищата си и ми се чуди как мога да сънувам и да помня.

В друго нещо съм се убедила сама - атеисти,преди смъртта си изведнъж започват да вярват в Бог!

Привет, granat1!

Не съм чувал за по-големо наказание от това да не можеш да "гориш" в/от безусловна Любов. Който усети това нещо и който дори за миг го е губил, би страдал, както е страдал и стенел автора на Псалтира.

Телата на атеистите остават смъртни и податливи на патогени, както и на всички други хора.

Телата на вярващите обаче се променят, даже в най-голема дълбочина на клетката, където лежат т.н. "записки" - ДНК-то.

"Буксуването" в една "неразорана и непосята нива", в една "нива, която е обречана на пустощ и безплодие", е достатъчно голямо наказание. Липсата на любов мирише и води смъртта. Няма по-голямо наказание от това.

:yinyang:

Колкото за вярващите - ето:

Марк 16

16 Който поверва, и се кръсти, спасен ще бъде; а който не поверва ще бъде осъден.

17 И на тези които поверват ще им споследват тия знамения; с моето име бесове ще изпъждат; нови езици ще говорят;

18 змии ще хващат; и ако нещо смъртно изпият, нема да ги повреди; на болестни ще възложат ръце и те ще бъдат здрави.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

...

При непоколебимото практическо следване на един учител човек придобива сила и духовна защита.

"...ще седнем тихо и спокойно при нозете на Учителя да се учим. Ще кажете: „Колко са учители?“ – Един е Той, един Учител аз познавам. Той може да има 250,000 косми на главата, но това не ще рече, че са 250,000 учители. Едно дърво може да има много клончета, но те не са дръвчета. Обаче в дървото и клончетата му прониква един живот. Така трябва да стои единството в ума ви. И когато дойде Учителят, духът, който е във вас, били сте мъже или жени, трябва да слушате дълбоко в себе си този глас на меката нежност, на Любовта. Любовта не е кисела."

Марта и Мария

"Когато говоря за Учител, аз разбирам същество, което нагласява вселената, т.е. нагласява учениците си, защото вселената съставлява сбор от мислещи същества, които са атомите на този велик, разумен свят."

"И тъй, Учителят има отношение към човешкия ум и воля. Той носи в душата си ония вибрации, които може да дадат подтик на ума и волята ви."

Учител и Господ

Линк към коментар
Share on other sites

Да, проблемите на хората и злото в тях не се дължат на самите хора, а на въздействието на тъмните сили.

Човешката душа е божествена, човешката същност е обич и доброта.

Брислав написа за хора които блуждаят от едно учение на друго.

При непоколебимото практическо следване на един учител човек придобива сила и духовна защита.

А егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Линк към коментар
Share on other sites

...

В друго нещо съм се убедила сама - атеисти,преди смъртта си изведнъж започват да вярват в Бог!

13 Защото не законослушателите са праведни пред Бога; но законоизпълнителите ще бъдат оправдани, space.gif14 (понеже, когато езичниците, които нямат закон, по природа вършат това, което се изисква от закона, то, и без да имат закон, те сами са закон за себе си, space.gif15 по това, че те показват действието на закона написано на сърцата им, на което свидетелствува и съвестта им, а помислите им или ги осъждат помежду си, или ги оправдават), space.gif16 в деня, когато Бог чрез Исуса Христа ще съди тайните дела на човеците според моето благовестие.Римляни 2 глава

Да, има и такива "атеисти", а знае се че Бог гледа сърцето и тайните помисли. Затова тези т. нар. външно атеисти са защитени и пазени от Бога :yinyang:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

...

В друго нещо съм се убедила сама - атеисти,преди смъртта си изведнъж започват да вярват в Бог!

13 Защото не законослушателите са праведни пред Бога; но законоизпълнителите ще бъдат оправдани, space.gif14 (понеже, когато езичниците, които нямат закон, по природа вършат това, което се изисква от закона, то, и без да имат закон, те сами са закон за себе си, space.gif15 по това, че те показват действието на закона написано на сърцата им, на което свидетелствува и съвестта им, а помислите им или ги осъждат помежду си, или ги оправдават), space.gif16 в деня, когато Бог чрез Исуса Христа ще съди тайните дела на човеците според моето благовестие.Римляни 2 глава

Да, има и такива "атеисти", а знае се че Бог гледа сърцето и тайните помисли. Затова тези т. нар. външно атеисти са защитени и пазени от Бога :yinyang:

Благодаря,Елф!Хората които повярваха в Бог преди смъртта си бяха наистина добри,макар и атеисти.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, проблемите на хората и злото в тях не се дължат на самите хора, а на въздействието на тъмните сили.

Човешката душа е божествена, човешката същност е обич и доброта.

...

А егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Да, човешката същност е обич и доброта. Така е, но човек е загубил връзката с тази Божествена същност, продавайки доброволно свободната си воля ставайки достъпен и отворен за тези същества. От човека сега зависи преминавайки през разни изпитания да се пречисти и да се завърне т.е. да възвърне свещената връзка със съкровената си същност... Още съм под въздействието на Одисеята, а не направи ли Одисей точно това!? По волята на боговете той въстана срещу боговете и премина през огромни изпитания освобождавайки се от всякакви силни внушения и влияния чрез силата и могъществото на волята си запалена от свещения огън на любовта... И не придоби ли по този труден път той благоволението на самите богове които го подкрепяха в най- важните моменти!? Но, никой бог няма да свърши това което човек сам трябва да направи.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

За сила и духовна защита чета "Завета на цветните лъчи на светлината" (от Учителя Дънов), изпълнявам някои "магически паси" (Кастанеда), понякога и мудри (?), и гледам слънцето (Хари Манек). Не бих се отказал от нито една от тези практики.

Според мен има един Учител в света, и това е Бог.

Две от практиките са в хармония една с друга.

Относно защитата от тъмните астрални сащества, всеки който израства я намира по някакъв начин. Каратистите направо нападат, често с фатален изход за тъмните, йогите спят съзнателно и използват мантри, християнските светци почти не спят и се молят и др.

В своя пост имах пред вид духовната, а не астрална защита. Както е в молитвата "... запази духа ни от всякое лукаво помишление".

Когато дойдат и рекат да ме плашат, просто вече казвам "о.к.". Ако е речено да ме трепате - трепайте ме. Ако е речено да ме бъхтате - бъхтайте ме. Каквото е писано - нека дойде.

А помниш ли тримата братя и златната ябълка?

Легам си у ръцете на Бога и ми е гот, пък квото ще да става. Това, братко, е най-добрата "практика". Смирението и отдаването. Съгласието, приемането. Тогава вече нямаш нужда от "защити".

Мисля че това е вярно. Но не случайно Учителят е дал методи за ограждане и окултни формули.

Най добре е човек да направи каквото може и после да си легне в ръцете на Бога.

За да направиш това обаче, ще трябва да си съгласен и със смъртта и с това още днес и на мига да изчезнеш безвъзвратно и не само телото ти да умре, ами всичко. Да изчезнеш напълно, без да се надаш на нещо като "дух", или "душа", щото ти не си сигурен (да речем) за съществуването на последните. Затуй по-добре е да си съгласен с напълното изчезване. Просто казваш въпросното "о.к.".

Хубаво е смъртта да се приема спокойно като възможност. Хубаво е човек ако не е, да стане сигурен.

егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Егоизмът е подобен на хипертрофиралото его на демона.

Майката дава на детето си парче хляб, намазан с масло. То излиза вън и започва да яде и да подскача от радост. Незабелязано до него се приближава едно голямо куче: дръпва парчето хляб и го изяжда. Детето се връща вкъщи разплакано и разправя на майка си как кучето му изяло хляба. Майката го успокоява и му дава друго парче хляб с масло. То взима хляба и излиза на двора, но вече държи хляба високо и така го изяде. Сего то е внимателно, пази се от кучето. Казвам: Черното куче представлява дявола в света. Дали вярвате в това или не вярвате, то е друг въпрос. Това, което в даден момент ви взима хляба, което ви нарушава вътрешния мир и спокойствие, е дяволът. Ето защо, като имаш парче хляб в ръката си, не я махай нагоре-надолу като детето, но я дръж високо, да не те нападне черното куче и вземе хляба ти. Дръж здраво хляба в ръката си и като дойде черното куче при тебе, кажи му: „Сега аз ще се нахраня, а после, ако майка ми даде хляб с масло за тебе, добре ще бъде“. – Защо и дяволът да не си хапне от твоя хляб? – Защото е богат. Той е банкер, пълен е с пари, няма защо да го жалиш. Неговата лакомия, неговата завист е голяма. Каквото види у другите, той иска да го вземе за себе си. Най-ненаситното и винаги недоволно същество на земята е дяволът. Ако мислите, че ще го задоволите, вие се лъжете.

Истински поклонници

Линк към коментар
Share on other sites

егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Егоизмът е подобен на хипертрофиралото его на демона.

Да, но човек го е приел в себе си. Така се създава егото - като приемаш разни неща.

Значи не е само до демона, а защо човек е приел демона в себе си. И най-чист да е бил, по някое време го е приел. И ако е толко чист бил, защо го е приел ....туй его:)

Свободна воля. Защо я е използвал, за да съдаде туй его?

Линк към коментар
Share on other sites

егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Егоизмът е подобен на хипертрофиралото его на демона.

Да, но човек го е приел в себе си. Така се създава егото - като приемаш разни неща.

Да.

Значи не е само до демона, а защо човек е приел демона в себе си. И най-чист да е бил, по някое време го е приел. И ако е толко чист бил, защо го е приел ....туй егоsmile.gif

Свободна воля. Защо я е използвал, за да съдаде туй его?

Имаш нов мощен сървър, монтираш най новите антивирусни и мрежови защити и дублираш.

Сървърът обработва запитванията от клиентите и от другите сървъри и всички са щастливи.

Определена група международни престъпници систематично опитват всички варианти да намерят способ и да пробият защитата.

Един ден успяват. Атака с троян и всички сървъри и клиенти скоро са заразени с най различни червеи и вируси. Вирусите нарастват по количество и видово разнообразие и скоро окупират всички ресурси на процесорите.

Тъжно? Тъжно.

Ти ли си виновен, сървъра ли е виновен? Не.

Линк към коментар
Share on other sites

егото няма ли пръст в това, което хората вършат? Или и то е дело на тъмните сили?

Егоизмът е подобен на хипертрофиралото его на демона.

Да, но човек го е приел в себе си. Така се създава егото - като приемаш разни неща.

Значи не е само до демона, а защо човек е приел демона в себе си. И най-чист да е бил, по някое време го е приел. И ако е толко чист бил, защо го е приел ....туй его:)

Свободна воля. Защо я е използвал, за да съдаде туй его?

Много сложен въпрос задаваш. Ще се опитам да отговоря косвено: Хората както и животните са подвластни на своите инстинкти. Хората обаче притежават ум (в началото изключително слаборазвит, а в момента не чак толкова изключително, но пак слаборазвит). Умът в съчетание с инстинктите поражда желания. Продължителното задоволяване на желанията води до развиване на навици и зависимости. Неудовлетворяването или удовлетворяването на желанията и очакванията (които всъщност са вид желания) води до емоции...Това са все неща свързани с нисшето его. Трябва да се има в предвид и, че егоизмът не е нещо създадено отведнъж с едно или няколко волеви решения, а се е изграждал в течение на множество хилядолетия.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...