Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пари и Духовност


Ради

Recommended Posts

Ами именно :) .

Духът е водачът и трябва да бъде. Непримирими - ок...

Материята, парите, ... всичко това са условията Духа да се прояви.

Те са полюси.

Например желанието за пари, може да се свърже с желанието за по-добри условия за живот, за проявление и реализация, за развитие и растене.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Всичко туй ...Разтеж + Развитие + Реализация...Служене....да е за идването на Царството Божие и за Славата Божия...първом вътрешно във всеки и то ще дойде и на Земята :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Топло и студено, тъмно и светло, материя и дух - това са едни и същи неща с различна степен на проявление. Казано е още 2000г преди Христа в Кибалион.

Учителя дава Космичната стълба на Реалността, според която материята е кондензирана енергия, енергията кондензирана мисъл и т.н. до Абсолюта.

В този смисъл може да има противопоставяне между парите и духовността, но то е само условно. Парите и материалните блага са условие (небходимо по принцип, но не асболютно задължително) за проява на духовността. Материята е основата, почвата от която черпят жизнени сокове корените на растението. Ако растението няма здрави корени как ще расте нагоре към Небето и как ще има сили да дава плодове, от които и другите да се ползват?

Естествено въпроса има и друга гледна точка. А именно, че всеки човек си има индивидуална задача за съответния живот. Не може всички да имат материални блага и пари, нито пък всички да нямат. Също така в различни етапи от живота ние учим различни уроци. В Природата винаги има баланс, равновесие. Ресурсите на Земята чисто физически са ограничени. Това което всички може да имаме/проявяваме обаче е Любов. Там няма ограничение, зависи ицяло от нас и от вътрешния ни свят.

Една мярка дадена от Учителя, и която Ради беше цитирал някъде из форумите е, че ако сиромашията те приближава към Бога, тя е на място, ако богатството те приближава към Бога, то е на място. Въпроса обаче тогава е как да разбереш кое от тях те приближава към Бога?

Не е лесно и човек наистина трябва да има светъл ум и силна интуиция, за да намери правилния отговор за себе си и после силна воля за да приложи разбраното в живота си. Тук например има много храна за размисъл. Богатство и бедност - тази притча ми е любима.

Понякога си мисля, че този урок, за парите и материалните блага и отношението ни към тях се учи цял живот. Как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Богатството не е порок, ако е придобито по честен и чист начин. Някой цял живот се блъска, но все е беден. Друг без нищо особено да е направил на пръв поглед, получава богатство. Карма...Какво е виновен той, че имал добра карма и му се дало богатството? Парите могат да осигурят благоприятни условия и спокойствие за духовна работа. А също ти дават възможност да помогнеш на другите хора, които се нуждаят-чрез дарения и други благотворителни дейности. Един беден човек, който постоянно трябва да мисли как да се изхрани, как да се облече, той е затормозен от този проблем на безпаричието, как ще има възможност той да работи в духовен план. Ако нямаш пари за палатка, за спален човал, за транспорт, как ще се качиш на Рилските езера? Така че, проблемът е в начина, по който си придобил парите, честен или нечестен.

Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2:

Понякога си мисля, че този урок, за парите и материалните блага и отношението ни към тях се учи цял живот.

Как мислите?

:sleeping: тъй мисля...цяла вечност и доста много животи...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мисля, че и Б. Дуно не отрича богатството, но ако то е следствие, а не цел. Ако сме слаби и несигурни в себе си ще се страхуваме от забогатяване. Аз доскоро мислех, че трябва да бягам от него. Но в беседите на Учителя открих отговорите.

Бог дава на всички ни еднакво, важно е само кой за какво ще го използва. :thumbsup: Но най-вече да сме благодарни за това, което имаме :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

проблемът е в начина, по който си придобил парите, честен или нечестен.
:thumbsup:

Точно така е.

Поучително е също да си представи човек в медитация какво би направил ако има 1 милион долара.

Тогава навярно ще разбере може ли да контролира тази кондензирана енергия, или ще бъде корумпиран от нея.

Луксът обикновено е свързан със секса.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме имали тежки моменти / на безпаричие/. Нашето поколение плати прехода :feel happy: Четири години живяхме с доход 300лв. четири човека. Търсех работа, но имам дете с проблеми и не можех да работя на пълен работен ден. Случи се веднъж, преди заплата дъщеря ми се разболя и нямахме пари за сиропчето за кашлица и антибиотика. Тогава се чувствах ужасно. Започнах да чистя офис два пъти седмично за 50лв. След това започнах да давам частни уроци, но понеже майките бяха социално слаби не можех да им взимам пари. Нали и аз бях като тях. Децата ме обичаха и постигахме добри резултати, но мъжа ми ме накара да се откажа. Не печелех пари. От които се нуждаехме. Но все си повтарях, че това е временно, че идва и по-добро... Сега дъщеря ми посещава детски център, в който се чувства щастлива. И аз съм спокойна, работя и знам, че човек сам гради бъдещето си. Бог не ни изоставя :thumbsup2:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

според вас можем ли да печелим пари и да бъдем Духовни? Да се занимаваме с бизнес и да бъдем чисти? Да гониме кариера и да бъдем безкористни?

Тези 2 неща противоеричиви ли са или допълващи се?

Могат ли да си помагат или само си пречат?

Да, определено мисля, че можем да печелим пари и да бъдем духовни, до някъде са възможини и случаите да имаш бизнес и да си чист и кариера и да си безкористен....всичко опира до това кой си?Какъв си? :v: Какви са целите ти?Колко си ненаситен... :P

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Материалното богатство и бедност са функция от наличието и липсата на пари/ имоти, вещи, земи, акции/. Богатството и бедността са временни явления т.е. бедния в рамките на един живот може да стане богат, после пак беден. Същото важи и за богатия. Парите отиват при умния. В една от притчите, разказани от Учителя банда разбойници отвличат в гората всеки преминаващ през нея. Богатия обират, като го питат по какъв начин е спечелил имането си.Ако е по честен го пускат без да го бият и му казват да спечели пак.Ако е по нечестен го набиват, пускат го и му казват да спечели пак , но този път по честен начин. Ако е беден - набиват го , защото е беден и не е спечелил пари. Печеленето на пари по честен начин мобилизира личността, по-точно ума му. Една от целите , заложени от Бог в съвременния човек е развитието на ума - сега Природата работи върху този орган. В този смисъл печеленето на пари / без това да се абсолютизира/ е в съзвучие със съвременното течение. Добрите и честни бизнесмени / богаташи/ са разбрали, че най-сигурния начин да печелиш пари постоянно във времето е да даваш част от това, което си спечелил на нуждаещите се/ в никакъв случай безразборно на всеки просяк или циганин, но по вътрешен усет и в ритъм с мига/. Дай, за да вземеш. Така се подготвяш да дадеш всичко свое за Бог. А за да дадеш първо трябва да имаш - знание, пари, любов, време, имоти и вещи.Както казва Учителят духовния човек можеш разпозна по това, че той не е много богат / за да служи непрекъснато на имането си/, не е и беден т.е. той има толкова, колкото да му стигат да живее той и семейството му без да робува / на богатство, неразумни работодатели/, , но да не спира да работи, отделяйки все повече време за Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво мнение :thumbsup:

Както казва Учителят духовния човек можеш разпозна по това, че той не е много богат / за да служи непрекъснато на имането си/, не е и беден т.е. той има толкова, колкото да му стигат да живее той и семейството му без да робува / на богатство, неразумни работодатели/, , но да не спира да работи, отделяйки все повече време за Бог.

Това е интересно, случайно да помниш къде го е казал?

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да си спомня точната беседа, но както разбираш ставаше въпрос за качествата на духовния човек, както и за богатите и бедните. Чел съм всички беседи на Учителя, които имам по няколко пъти, като всеки път виждам различни неща в тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Да! Да! Не! Ако гоним определено губим... Ако не гоним - има, няма - здраве да е! Стремим се само към Любовта...

Има една поговорка; " Гладна мечка хоро не играе" Ние живеем в материален свят и сме длъжни да си усигоряваме прехраната, така както на нас така и на децата си.Но важното е това да не ни става "хоби" т.е. да не подчиняваме духа на материята. Трябва да се постигне баланс, а това е най трудното.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че дори самото заглавие на темата съдържа в себе си уловка - самото то някак ни кара да се съмняваме, че могат да са съвместими. А това са по-скоро външни, наложени убеждения или по-скоро направо комплекси.

Какво са парите? - едни казвате материя, други енергия, добре, но в крайна сметка нищо повече, отколкото всичко останало на този свят. Важното е какво правим с тях, както и с всичко останало. Човек може да злоупотребява и с всички други материи или енергии, а може и да ги използва за благото на целия свят.

Ако някой експлоатира хора, като им отнема пари, дали е по-лош от този, който ги експлоатира откъм чувства например?

И дайте да спрем с тези елементарни квалификации, как добрите хора все ходят бедни!

Линк към коментар
Share on other sites

Парите според мене са средства за живот преди всичко.

Всеки човек... или всяко живо и въплътено същество се нуждае от материални средства за живот. Друг е въпросът, че при хората в цивилизованите общества средствата за живот се набавят чрез парите, служащи като разменно средство за различни материални средства за живот. Историята познава Общества и без наличието на пари.

На духовния човек също му трябват средства за живот когато е в материално тяло, както и на недуховния груб материалист.

Струва ми се, че този който посяга на средствата на живот на духовния човек по един или друг начин, посяга на живота му. Получава се лоша Карма. И то крайно лоша Карма, защото духовния човек работи чрез Словото. Словото е разменната му монета. А този който посяга и пречи на Словото да се реализира, значи пречи на Волята Божия. Хорските правила когато са в противоречие на Божествените, са неистински и невалидни пред лицето на Бога.

Нека хората много да внимаваме когато налагаме неистински правила, наши си хорски правила върху Духовни човеци - обслужващи алчноста ни за ...Власт, Пари,Комплекси, Страхове .... Страсти с една дума.

Това бяха само мои си разсъждения.

Дано са верни.?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че дори самото заглавие на темата съдържа в себе си уловка - самото то някак ни кара да се съмняваме, че могат да са съвместими. А това са по-скоро външни, наложени убеждения или по-скоро направо комплекси.

Ако някой експлоатира хора, като им отнема пари, дали е по-лош от този, който ги експлоатира откъм чувства например?

И дайте да спрем с тези елементарни квалификации, как добрите хора все ходят бедни!

:)

Ами да спрем с елементарните квалификации.

Линк към коментар
Share on other sites

Не приемам богатеенето чрез злоупотреби, престъпления и експлоатация труда на хората.

Всеки здрав и работоспособен човек би следвало да търси начини да си осигури един добър стандарт на живот. Парите са отплатата за положеният труд. В този смисъл те са една необходимост, средството, без което не можем да съществуваме.

Когато се развиваме в дадена област или професия, ние увеличаваме възможностите си, и колкото по-добре се справяме, толкова по-заплатен е трудът ни.

Духовността, ако я има в един човек, той си остава духовен, независимо, че доходът му може да се качи примерно с 2000 лева. Увеличават се неговите възможности да организира животът си по по-добър начин, както и да подпомага близките и приятелите си и да даде нещичко на тези, които се нуждаят, но в момента са затруднени.

Грях е на държавата ни, че оставя възрастните хора да живеят с толкова оскъдни средства.

И въобще на всички работодатели, които пълнейки собственият си джоб, не заплащат труда на работниците си.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да кажа нищо ново, но все пак ще го кажа. Парите са дотолкова необходими, доколкото в човечеството съществува стремеж към притежаване. А такъв съществува и то в излишък. Затова че ако искаме живот без пари ще се наложи да почакаме още дълго. Сега сме зависими от парите, дори и да липсва желание за притежаването им. Ние сме част от обществото и докато то има нужда от пари и ние ще сме зависими от тях. :3d_073:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Това е много опасно мислене - остатък от комунистическото наследство, да не бъдем прекалено богати, а колкото се може по-равни в бедността си. Полазват ме тръпки при тази мисъл. Бедността е порок, тя е вредна и за духовнотърсещия, и за другите, за които духовността не е приоритет. Дайте на един човек повече пари и много голяма част от изпитанията и трудностите, които му предстоят, ще изчезнат.

Когато на един човек му дадеш повече пари, той веднага ще се обезпечи материално, но едва ли ще му остане време за духовност. Както бедността така и богатството са пороци, човек не трябва да е пристрастен ,нито към едното, нито към другото. И при богаташа и при бедняка липсва духовност, първия е зает с парите си, а втория с гладния стомах и скъсаните си гащи.

За да водиш духовен живот , трябва да се научиш да не се привързваш към материята.

Модераторска бележка: това мнение и следващите две е преместено от темата за трудностите и изпитанията

Линк към коментар
Share on other sites

И при богаташа и при бедняка липсва духовност, първия е зает с парите си, а втория с гладния стомах и скъсаните си гащи.

За да водиш духовен живот , трябва да се научиш да не се привързваш към материята.

:thumbsup:

А най-лошо е, че много новобогаташи изведнъж забравиха от къде са тръгнали и вместо да преследват идеите, които са проповядвали преди се отдават на лекия живот. За всеки има място под слънцето, всеки има право да е такъв, какъвто си е избрал, но значи ли това че трябва да го смачкаме и унижим само защото си шие гащите?

Нужен е интелект, нужно е възпитание и Любов всеприемаща и опрощаваща.

Линк към коментар
Share on other sites

"Онези педагози, които познават законите на живота, препоръчват човек да не се стреми към богатство, да не краде, не толкова против кражбата въстават те, колкото против вярата на хората в парите. Като забогатеят, било по честен или по нечестен начин, грехът ги следва вече, защото започват да вярват в силата на парите."

Да идем във Витлеем

"Докато вие туряте най-малката мисъл в парите и почнете да разчитате на тяхната сила, а не на онази същина, която седи зад парите, вие вече подлежите на углавно дело. Тогава идат вече изпитанията в живота и богатството ви постепенно ще се вземе. Та, вложи ли човек вярата и упованието си в парите, грехът вече го следва."

Да идем във Витлеем

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че проблемът с парите е, че природата им се е откъснала от Природата на нещата. Парите са обществен продукт, символ на материална стойност. Но, обществото и стойностите, материални и морални, са само следствие на по-висши техни Космически прототипи!

В обществото ни връзката с Космическите Стойности и Ценности е силно занемарена и затова парите, които са изначално тяхно следствие, се превръщат в съзнанието, волята и ръцете на хората в инструмент за задоволяване на желанията им, откъснати от естествените потребности на Космическото Общество. Сами по себе си парите са много добър и полезен инструмент и проблемът не е в тях самите, а в съзнанията на хората, дисоциирани от космическите еквиваленти на парите - Любовта, Мъдростта, Истината! :3d_126:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...