Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Нестинарите


Ани

Recommended Posts

Здравейте! Наскоро присъствах на едно събиране на хора от цял свят, където нестинарят Минко от Бургас представи своя танц. Направих няколко снимки с не особено добро качество, за което се извинявам. Но си помислих, че ще бъде интересно да се види как самия нестинар подготвя жарта, на която ще играе.

58929_1550714655279_1457511658_1395493_1394470_n.jpg

Тук е направил символа на Слънцето - като кръговете в паневритмията:

46700_1550714935286_1457511658_1395495_113712_n.jpg

А след Слънцето дойде ред на Кръста:

46700_1550714975287_1457511658_1395496_8101227_n.jpg

Накрая жарта беше разпръсната и сякаш отразяваше обсипаното със звезди небе:

46700_1550715015288_1457511658_1395497_6717617_n.jpg

Вълнуващо беше.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Ако нестинарството замира, ако общността е намаляла, ако нестинарството не е наследствено, а избор, то може ли всеки да приеме нестинарството и да влезе в огъня?

Отварям тази тема пак, защото днес се срещнах отново с нестинаря Михо Атанасов от Бургас и цитираният въпрос беше един от тези, които му зададох. На снимките, които съм публикувала от миналата година, е пак той, но в суматохата съм объркала името му, за което се извинявам! Та Михо ми сподели, че той не е наследствен нестинар. Никой в родословното му дърво преди него не е бил нестинар, но той е изпитвал силно влечение да влезе в огъня и вече много години продължава да го прави. Интересно е, че макар да не е наследствен, същото влечение изпитвала и сестра му, която в последствие също заиграла върху жарта. Учил е хореография, играл е във фолклорни ансамбли, но нестинарството се превръща в негова съдба. Каза, че му е тъжно, когато го упрекват в комерсиалност, но така или иначе огънят и традицията, която е "орисан" да предава на поколенията са по-силни от скептицизма и недоверието. И нещо, което ме впечатли особено - "Обичам да играя пред българи, защото само тогава усещам Духа."

Ето го тук с нестинарката Цветана Цъгова.

t2.jpg

Мисля, че Ася е права:

Ако ти е дадена дарбата, според мен, - да, ще влезеш. Ако ти се иска, но не бива - ще получиш съответния знак/урок за това.
Линк към коментар
Share on other sites

Двата ориенталски танца - на дервишите и коремния (чалга в България) са интересни, защото танца на дервишите прекъсва енергиите от сърдечната чакра нагоре и усилва неимоверно челната (или третото око). Те изпадат в транс и виждат в невидимите светове, но понеже цялата енергия е концентрирана в третото око, те понякога припадат и дори не помнят "виденията". Чалгата пък прекъсва енергиите от слънчевия сплит надолу и усилва неимоверно сексуалната. Тук няма какво да се коментира.

Нестинарските танци пък "запалват" това което останалия свят нарича кундалини по гръбначния стълб. Тъпана държи базовата чакра и физическото присъствие, докато гайдата завихря енергиите нагоре и пак се влиза в невидимите светове. Телесната температура пада, защото енергията се изтласква лъм третото око и коронната чакра, но физическото присъствие е там и нестинарите знаят много добре къде са в невидимия свят и помнят всичко.

:thumbsup:

Много хубава тема и доста изчерпателни мнения.

Символиката на танца е хубаво да търсим и вече не ми се иска да делим на езически, християнски и други символи. Та всичко се преплита и допълва. Духа е преминавал и развивал по нещо у всички народи, та да може в някакъв момент да се обедини различното...:feel happy:

Тъпаните сякаш свързват със сърцето на Земята и точно събуждат кундалини, да може да се изкачи нагоре-през сърцето и към третото око.

Жаравата символизира вътрешния огън, който изгаря всичко зло и ни свързва с Духа...

Изобщо, за да се издигнем нагоре, трябва да имаме връзка със земята...:yinyang:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...