Jump to content
Порталът към съзнателен живот

България. Ще я бъде ли?


Guest Христо

Recommended Posts

Дълбоко вярвам ,че България ще я бъде . Нормално е да има хора ,които пътуват и отиват да живеят някъде другаде в 21 век,просто сега границите са отворени . Нормално е и да идват да живеят хора от други националности в България. Светът е в процес на глобализация ,на асимилиране на култури ,съхраняването на националната идентичност не е това ,което е била преди 10 години . Светът е различен ,всичко е със скъсени дистанции и тази тенденция ще се засилва,защото просто трябва да се осъзнаем като една обща човешка цивилизация ,това е широкото модерно съзнание от бъдещето .

Не виждам нищо плашещо ,по- скоро обезпокоително ми се вижда това ,че хората не се усмихват ,че са загубили способността си да "играят ",да се забавляват .

Изпълнени сме с толкова критика към собствения си народ ,към правителството си ,към себе си .Ние не се обичаме достатъчно и не сме щастливи достатъчно . Ето това е важен проблем за самосъхранението на един народ на едно общество.Трябва да се открият позитивите ,да сме по- отворени и не толкова подозрителни към света.Няма смисъл от самоосъждане и непрестанна критика,това не води до нищо градивно и положително . Радвам се ,че имам възможността да пътувам ,да общувам с хора от целия свят,да обменям идеи и ако искам да живея където си пожелая. Вярвам в свободата и обмена на идеи и култури . Това е бъдещето ,а не цикленето в това колко хора са напуснали България .Много хора също така са се върнали и ще продължават да се връщат .Но не е въпросът в това ,човек трябва да е свободен и да има правото на щастие и избор. Независимо къде ще избере да направи това.

Аз не оплаквам България ,аз мисля ,че се превръщаме в една модерна и съвременна страна . Просто всичко става бавно и с определена закономерност в развитието си.

Стига вече с това непрестанно хленчене по старото . Така или иначе идват нови поколения българи ,много различни от досегашните генерации ,много по- отворени ,много повече граждани на света.

Животът под похлупак от комунизма вече не е съвременната действителност ,не знаем какво да правим със свободата си ,особено по- старото поколение българи . Всичко е в процес на обновление на раждане на нов живот ,това не е ли вълнуващо ?

Аз самата планирам специализация извън България ,както и евентуално работа навън ,но това не ми пречи да се самоопределям като българка или също така не значи ,че не вярвам в страната си . Просто искам да опозная света ,не да стоя закотвена на едно място .Всичко е в процес на непрестанно движение ,това е духът на времето ,не мисля ,че е упадъчно или варварско .

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 736
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Дълбоко вярвам ,че България ще я бъде . Нормално е да има хора ,които пътуват и отиват да живеят някъде другаде в 21 век,просто сега границите са отворени . Нормално е и да идват да живеят хора от други националности в България. Светът е в процес на глобализация ,на асимилиране на култури ,съхраняването на националната идентичност не е това ,което е била преди 10 години . Светът е различен ,всичко е със скъсени дистанции и тази тенденция ще се засилва,защото просто трябва да се осъзнаем като една обща човешка цивилизация ,това е широкото модерно съзнание от бъдещето .

Не виждам нищо плашещо ,по- скоро обезпокоително ми се вижда това ,че хората не се усмихват ,че са загубили способността си да "играят ",да се забавляват .

Изпълнени сме с толкова критика към собствения си народ ,към правителството си ,към себе си .Ние не се обичаме достатъчно и не сме щастливи достатъчно . Ето това е важен проблем за самосъхранението на един народ на едно общество.Трябва да се открият позитивите ,да сме по- отворени и не толкова подозрителни към света.Няма смисъл от самоосъждане и непрестанна критика,това не води до нищо градивно и положително . Радвам се ,че имам възможността да пътувам ,да общувам с хора от целия свят,да обменям идеи и ако искам да живея където си пожелая. Вярвам в свободата и обмена на идеи и култури . Това е бъдещето ,а не цикленето в това колко хора са напуснали България .Много хора също така са се върнали и ще продължават да се връщат .Но не е въпросът в това ,човек трябва да е свободен и да има правото на щастие и избор. Независимо къде ще избере да направи това.

Аз не оплаквам България ,аз мисля ,че се превръщаме в една модерна и съвременна страна . Просто всичко става бавно и с определена закономерност в развитието си.

Стига вече с това непрестанно хленчене по старото . Така или иначе идват нови поколения българи ,много различни от досегашните генерации ,много по- отворени ,много повече граждани на света.

Животът под похлупак от комунизма вече не е съвременната действителност ,не знаем какво да правим със свободата си ,особено по- старото поколение българи . Всичко е в процес на обновление на раждане на нов живот ,това не е ли вълнуващо ?

Аз самата планирам специализация извън България ,както и евентуално работа навън ,но това не ми пречи да се самоопределям като българка или също така не значи ,че не вярвам в страната си . Просто искам да опозная света ,не да стоя закотвена на едно място .Всичко е в процес на непрестанно движение ,това е духът на времето ,не мисля ,че е упадъчно или варварско .

Поздравям те за това Ина. Редактирано от aiia
Линк към коментар
Share on other sites

Учителят често насочва към познаване на законите на живата природа, можем ли да ги приложим и към България?

Когато се питаме дали едни живо същество ще го бъде, то явно ситуацията е на оцеляване и в нея няма място за слабост и сантименталности. Всеки е бил някога болен и се е борил с болестта, по-точно здравите клетки на тялото му са се борили с вирусите причиняващи болестта или с индивидуализираните ракови клетки на самото тяло. Болният може само да осигури възможно най-леки външни условия и неангажиране на тялото с други дейности, както и примане на лекарствена или друга терапия подкрепяща борбата на клетките. Всичко друго зависи от броя и силата на тези здрави клетки и тяхното поведение. Ако болния умре, ще загинат всички клетки, само вирусите имат мобилност за да се прехвърлят към друго живо тяло. Ако оздравее, ще умрат само вирусите и повечето ракови клетки, ако остане в същото състояние то броя на умиращите и пораждащите се нови здрави и вируси+ракови клетки е приблизително равен. Общо взето този текущ баланс на новите здрави към новите болни клетки+вируси показва шансовете за оцеляване.

Такива са законите на живата природа, че оставането жив е резултат на борба. В будизма страданието произтичащо от усилията за поддържането на живота се нарича самсара дукка, то е базисно заложено и важи и за пробудените. Освобождението чрез разбиране на илюзорността на аза може да го намали, но не може да го премахне докато се живее на този свят. И Буда е боледувал от стомашна болест и е починал в резултат на нея. Христос имаше силата да даде тялото си на смъртта и после да го вземе обратно, страданията на тялото обаче не го отминаха. За да достигне до тази сила трябваше да се роди и живее 33 години, когато бе още бебе ангелът каза на Йосиф: "Вземи детето и бягай в Египет."

Линк към коментар
Share on other sites

Аз даже се зачудих дали да не се организираме и да "помогнем" на максимум души да се родят в България... : )

Да направиш деца е нищо, да ги отгледаш в нашите условия - ето това вече е нещо! Така че по-леко с „помощта“. ;)

Смея да твърдя, че в България основният проблем не е бедността. Бедността е следствие. Основният ни проблем са практически неработещата политическа система (законодателна, съдебна, изпълнителна системи) и недоразвитото съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, леко ще те коригирам - "неработещата политическа система (законодателна, съдебна, изпълнителна системи)", пак е следствие. Нали не си представяш, че всички тези системи, си функционират ей, така, от самосебе си, или като зомбита, ами нали и тях хора, в случая българи, ги осъществяват/движат; българи, родени и възпитани от българска майка, в българско училище и най-общо в българското общество.

Съгласна съм със Слънчева:

Аз бих задала друг въпрос-Колко % от населението на Б-я са будни и отговорни хора? Колко хора са с високо съзнание и морал? И най-вече колко хора в правителството на държавата имат изброените?...

"Прост народ, слаба държава", казваше моя дядо...60.gif Няма хъс за живот и някаква инертност виждам у хората. Няма вяра в собствените възможности и желание за израстване, за развитие....

За да си изпълним "важната роля" в света първо трябва да се научим да поемаме отговорност и не все някой да ни е крив....

А "варваризацията", за която спомена Канел идва от това, че нямаме самосъзнание и добронамереност, толерантност към различните, инакомислещите

...:whistling:

Много е прав нейния дядо! Докато са ни дебели главите (и Учителя го казва), докато сме прости, все в такава слаба държава ще живеем.

На нас все някой ни е крив - политиците, съдиите, полицията, лекарите, учителите, чиновниците ... И все забравяме, че тези безхаберни чиновници, политици, учители и т.н. са просто хора, българи, всеки един от нас.

И не, че в България малко се прави, просто в България не се пази направеното, какво говоря - дори много се руши. Правят градинка - крадат цветята и храстите, правят чешмички, поставят кошчета за отпадъци, пейки - чупят се наред и т.н. и т.н.

Освен това ние сами си правим живота труден, един на друг. Бях в една институция, където (вместо да ме обслужат) станах неволен свидетел на това, как едната чиновничка там се оплакваше на другата чиновничка нещо за детето си - колко некадърен и незаинтересован бил лекаря, дето ги лекувал, а като отсъствало от училище, как учителката и тя била съвсем безхаберна и т.н.; след прилично изчакване все пак бях обслужена, познайте как - намръщено и грубо.

И можем само да си мечтаем, да имаме нещо, което ми разказаха за съвсем реално работещо, в Германия мисля - сергия за зеленчуци, хубави, градински, не "супермаркетски", на самообслужване в един квартал; фермерът идва рано сутринта, преглежда какво се е продало и допълва щайгите и касетките с плодове и зеленчуци, после отива да си градинарства; има залепени цени, има везна и касичка; клиентите през деня идват, избират си, теглят си сами, пускат парите в касичката ...; на въпрос на българин няма ли опасност да го ощетят при тази дистанционна търговия, човекът се усмихнал и казал, не, дори всеки път намирам малко повече пари, защото който няма точно, пуска в касичката малко повече, а аз няма как да му върна ресто. Българинът само завъртял главата и ясно си представил, как в България това няма как да стане. Надявам се, засега!

Линк към коментар
Share on other sites

Диана,права си и Слънчева е права и Канел е прав...и всички сме прави.:)

Само едно ме безпокои - само си говорим,а малцина са тези които действат,а тях пък ги смятат за глупаци,поради което и те минават към голи приказки...

Така сме си свикнали - да чакаме някой да ни възпита децата,да ни свърши работата,да ни даде милостиня.

Има една поговорка : "Навик е една мъка, а отвик - две.":),та доста време ще ни трябва да отвикнем.

И все пак мисля,че промените трябва да започнат от върховете,за да може този наш български народ да започне да си възвръща малко по малко вярата в доброто и в тези,които е избрал да го управляват.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

О, не, няма как да започнат от върховете. По простата причина, че тези "върхове" се захранват с хора от "подножията", избират се от "подножията" и т.н.

То и всеки това чака - някой друг да започне, та да може да повярва (ама след колко време?), че евентуално да започне и той (ама по-после, та да не го смятат за глупак). Заради това чакане сме на този хал.

Всеки да започне да дава най-доброто от себе си, сега и веднага, не да чака, да се оглежда другите как постъпват, и да се оправдава, че щом го лъжат и той ще лъже, щом не му помагат и той няма да помага и ще гледа само себе си и т.н. и т.н.

П.П. Права си за това, че ги считат за глупаци, но защо всички да минават към голи приказки?! Работих 10 години в образованието, институт, на държавна издръжка - видях какво е управлението (имах късмета да сравня работата на трима директори); значи оказа се, че и там инициативния и практичен човек може да реализира хубави идеи, обаче ... среща съпротивата на част от собствените си подчинени, свикнали да я карат мързеливо и безхаберно; и го изкарват глупак, дето толкова се напъва да направи нещо. Той не се отказа от принципите си, но не беше от нашия град, беше и възрастен и в един момент се умори от опитите да промени цялата тази голяма и инертна структура.

После повече от 10 години вече имам собствен бизнес. Реших, че ще го правя така, както аз си знам, не бърз и спекулативен растеж, а бавно, коректно и лоялно към клиентите, всеотдайно, с научен подход и информация в помощ на потребителите, държа повече на качеството на стоките, които предлагаме, отколкото на цената; работим с видимо малка надценка, а разчитаме на оборот и лоялни клиенти; подбирам си и служителите по тези критерии. В началото много хора ми се подсмихваха (включително клиенти), чудеха ми се на акъла, смятаха ме за глупава, наивна, някои (включително конкуренти) добронамерено ми намекваха, че така скоро ще фалирам. За тяхно учудване, не само че не фалирахме, ами пораснахме, сега те са ми клиенти, а аз продавам и на тях на едро.

По едно време конкурентите, та дори и някои от клиентите чак започнаха да се чудят, а бе дали зад това мое искрено и лоялно отношение не си крие някакъв още по-голям гяволък, дето те не могат да разгадаят какъв е :D . Обяснявам - работя дългосрочно, искам да имам доволни клиенти, които да се връщат пак, и пак. Не вярват. Чудят се защо и служителите ми са толкова лоялни и всеотдайни към мен. Е нищо - все някога ще им просветне, какъв е "гяволъка" :P

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

О, не, няма как да започнат от върховете. По простата причина, че тези "върхове" се захранват с хора от "подножията", избират се от "подножията" и т.н.

Така е.Нещата са в наши ръце,остава само да бъдем единни и да си свършим работата.:)

Линк към коментар
Share on other sites

[/quote aiia/] Поздравям те за това Ина.

Благодаря ти ,Aiia !

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Канел, леко ще те коригирам - "неработещата политическа система (законодателна, съдебна, изпълнителна системи)", пак е следствие. Нали не си представяш, че всички тези системи, си функционират ей, така, от самосебе си, или като зомбита, ами нали и тях хора, в случая българи, ги осъществяват/движат; българи, родени и възпитани от българска майка, в българско училище и най-общо в българското общество.

Има една подробност - политическата ни система е обсебена от великите сили. Сигурно звучи параноично, извинително и малодушно, но е така. Просто въпрос на геополитика. Например, проекта АЕЦ Белене - Русия донесе от 9 кладенеца вода само и само да си построи централата. Защо? Разделяй и владей!

Правната ни система е претоварена и задръстена от купища кодекси, правилници, закони и закончета, които си остават само една бюрократична теория. Много от законите са лобистки, а други откровено геноцидни (например връщането на земята в реални граници и здравния закон). Съдебната система култивира мутрите и останалите престъпни елементи. Полицията горката, тя какво може да направи като съдиите пускат престъпниците, от какво да бъдат мотивирани полицаите?

Порочен кръг.

Линк към коментар
Share on other sites

Aз не виждам такава подробност - има и други малки държави, без ресурси, с подобно положение и т.н, които кой знае защо не са обсебени. Просто те самите водят ловко и умно добра геополитика. И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Линк към коментар
Share on other sites

И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Според мен българският народ в никакъв случай не е прост.

Напоследък забелязвам в хората огромна промяна. Чувам думи, които дори не съм си и помисляла, че ще чуя от устата на хора, които не съм и предполагала, че им е просветнало.

Единственото, което забелязвам е, че има страх и неувереност. И те са породени от факта, че няма изявени лидери с необходимите качества.

Но тези минуси ги намирам и в самата себе си, така че как мога да съдя другите, че са неуверени.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз не споделям мнението ,че сме прост народ и че имаме слаба държава.Според мен това са приказките на бабите и дядовците ,аз съм друго поколение и вярвам в своето поколение ,както и в следващото .А не в бабите и дядовците. :thumb down:

Мисля,че всичко е въпрос на самосъзнание на самооценка. Докато и двете се намират под нулата и клонят към негативни ,то това ще бъде и резултата.

Радвам се, че познавам млади ,талантливи и способни хора . Радвам се ,че имам добра самооценка като българка.

Крайно време е да имаме повече самочувствие да си повярваме ,да се усмихваме ,да се забавляваме ,да се радваме на живота такъв какъвто е . Да търсим в него позитивите и вдъхновението .

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Когато почувстваш, че си едно с всичко. Тоест, когато усетиш Любовта. На мен ми се е случвало най-често, когато играя Паневритмия. На някои определени места в природата, които са силни, и с определени хора, които имат способността да те накарат да почувстваш тази Любов.

Това усещане първоначално идва за много кратко време, после започва все по-често да се случва и идеята е да стане постоянно състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас, как се лекува егоизмът?

Зависи колко тъп и упорит е индивида...:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че народът е болен от егоизъм. Тоест, онези които управляват парите и възможностите. Според вас как могат да се излекуват.

Паневритмия не искат да играят. Дори искат само тях да обичаш. С молитви за тях, пак не става. Тогава какво следва?

Да ги чакаме да се разкаят, да разделят благата по братски (по равно). Възможно ли е? А ние самите доколко сме надмогнали егоизма?

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде пак се започва с негативните мнения и самоупреци .Горкият народ ,колкото е теглил още повече тегли от собствените си съставни единици.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде пак се започва с негативните мнения и самоупреци .Горкият народ ,колкото е теглил още повече тегли от собствените си съставни единици.

А ти как мислиш, защо сме на тоя хал?

Линк към коментар
Share on other sites

Халът е едно застаряващо и негативно поколение и други млади усмихнати хора .Аз вярвам в тях. Не в тези намръщените и негативните ,недоволните и неосъществените.Това е практиката на еволюцията в обществото и аз избирам градивната ,а не деструктивната самоизяждаща се мисъл ,Ок?

Линк към коментар
Share on other sites

Aз не виждам такава подробност - има и други малки държави, без ресурси, с подобно положение и т.н, които кой знае защо не са обсебени. Просто те самите водят ловко и умно добра геополитика. И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Вземи например Унгария. Последното което бих казал за унгарците е, че са прости. А без малко да фалират, искаха да им натикат огромен заем от МВФ. Това би трябвало да ти говори нещо.

Мисля че народът е болен от егоизъм. Тоест, онези които управляват парите и възможностите. Според вас как могат да се излекуват.

Паневритмия не искат да играят. Дори искат само тях да обичаш. С молитви за тях, пак не става. Тогава какво следва?

Да ги чакаме да се разкаят, да разделят благата по братски (по равно). Възможно ли е? А ние самите доколко сме надмогнали егоизма?

Пак напомням универсалната римска формула: разделяй и владей. Ако искаш да владееш определена територия какво правиш? Разделяш.

Паневритмията пък какво общо има тук, да не би да е някаква панацея? Аз също никога не съм играл паневритмия и засега нямам желание. Е и?

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Само говорите. Всичко си остава същото.....

Разделяй и владей е принцип и лозунг на егоизма. Но как се излиза от това положение.

Може би с усмивка inatari?

Очакваш младите да решат проблема. Да изместят старите? Просто да ги изпарят....Но и те ще остареят... Значи човек трябва да живее най-много до 45 и аут...

Мислете души божии....Търси се изход за един народ - Българския.

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмията пък какво общо има тук, да не би да е някаква панацея? Аз също никога не съм играл паневритмия и засега нямам желание. Е и?

За Паневритмията, аз поемам вината :3d_146:аз я намесих, защото само исках да споделя в какви ситуации, лично при мен егоизмът е изчезвал.

Между другото, честно да ви кажа от мненията в тази тема лъха страшно много отрицателна енергия, и не мога да повярвам даже, че я чета, че даже и пиша в нея. Ама се хванах на въртележката.

Линк към коментар
Share on other sites

Повярвай усмивката много би могла да помогне ,както и положителното мислене ,желанието за живот .Аз просто го виждам в младите хора и тези,които идват след тях .Просто са други, има прекрасни деца. Вярвам в тях чистосърдечно . Има и просветени и интелигентни възрастни хора ,които не са заразени от тази "болест " на негативизма.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...