Jump to content
Порталът към съзнателен живот

България. Ще я бъде ли?


Guest Христо

Recommended Posts

...Търси се изход за един народ - Българския.

Когато един човек поставя в основата на всичко собствения си живот, ние говорим за себичност и егоизъм. Не е ли същото когато говорим за народи? Изходът винаги е един: отказ от себе си в името на нещо по-голямо.Мисълта за себе си и за познатите трябва да отстъпи не само пред мисълта за българина и българите, но преди всичко пред мисълта за човечеството и за човека. Ние трябва да се приемем като хора, да уважаваме човека в ближния, в чужденеца. Българите са разделени в съзнанията си. Има някаква емоционална връзка между българите но тя не е трайна. Липсва дълбоката надличностна обединяваща идея.

...И преди всичко трябва да осъзнаем, че България, това са българите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 734
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Търсим изход.

Inatari , съгласен съм че трябва положително мислене. Усмивката също е полезна. Младите наистина са други, засега. Дано удържат новото което носят. Но се питам, каква е нашата роля в тази ситуация.

helen, Благодаря че намеси Паневритмията. Аз също поддържам идеята че тя е панацея за всички болести, и стопява егоизма, обаче само за този който я играе. Върху другите ефекта е минимален. Имам опит с този процес.

Може би личния пример, може да окаже някакво облагородяващо влияние.

Kанел, горещо ти препоръчвам Паневритмия. Тайната и е в играта. Трябва да опиташ, не да слушаш какво другите говорят за нея. Тя е велика магия за душата и тялото, за всеки е различно, строго индивидуално.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е в наши ръце ,не трябва да забравяме това.От нас зависи какво съзнание имаме ,какво съзнание изграждаме в децата си.

Какво правим със свободата си ,защото най- сетне я имаме. И мисля ,че проблемът на 40 и 50 годишните е точно в това ,че не знаят какво да правят със свободата си .

Свободата е и поемане на отговорности . Трябва да превъзмогнем умората от държавата и да намерим сили за живот и за щастие .Дори за най- просто забавление и игра. За истинска ежедневна усмивка ,а не инцидентна.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е в наши ръце ,не трябва да забравяме това.От нас зависи какво съзнание имаме ,какво съзнание изграждаме в децата си.

Какво правим със свободата си ,защото най- сетне я имаме. И мисля ,че проблемът на 40 и 50 годишните е точно в това ,че не знаят какво да правят със свободата си .

Свободата е и поемане на отговорности . Трябва да превъзмогнем умората от държавата и да намерим сили за живот и за щастие .Дори за най- просто забавление и игра. За истинска ежедневна усмивка ,а не инцидентна.

Чудесни пожелания.

Паневритмия, положително мислене, обединение-вместо разделение, съдействие на доброто в децата, усмивка в ежедневието....ето събира се рецептата за изход...

Да, също и постоянство....

Още предложения?

Редактирано от Светлина и Хармония
Линк към коментар
Share on other sites

Дали сме прости или интелигентни ,мисля че и двете са истина .Малко ни трябва за да живеен един качествен живот във всяко едно отношение ,но колкото е малко и лесно толкова е ни е трудно явно да го постигнем .Но с постоянство в тая посоко ,добрите резултати ще дойдат .

Линк към коментар
Share on other sites

Макар че ми става доста неприятно като говоря за това, ще ви споделя че сега и пред мен (както и пред много хора на моята възраст) стои избора: дали да напусна България в търсене на по-качествено образование, възможности за реализация, социални условия и т.н.? Или да остана тук и да се намеря в задънена/и улица/и?

В днешно време европейските университети предоставят много възможности свързани не само с образователни програми за чужденци, но и с финансиране ( стипендии, теглене на заеми от тамошни банки с доста ниски и без никакви лихви) Въобще, трябва да ви кажа, че е доста примамливо.

Но от друга страна не искам да изоставя България.

Сред по-младите хора, стане ли въпрос за положението у нас и повдигне ли се въпросът "Ще се оправим ли някога?", най-обикновено приказката се извърта на към "Няма да се оправим, не искам да живея тук, ще кандидатствам в чужбина и се махам." И това е...

Никой дори не се замисля, че ако България не беше изгубила целия този народ, който се разпиля по европейските ни съседки, може би сега щяхме да живеем в една доста по-различна държава. Ако всички онези, които се "евакуираха", ако мога така да се изразя, бяха останали, приноса им щеше да бъде грамаден само благодарение на самото им присъствие като добри и квалифицирани хора, имащи желание да живеят в едно нормално и цивилизовано общество.

И аз искам качествено образование, и аз искам да гоня онези неща, които ме влекат, но не искам да напускам страната. Или... дори и да реша да уча в чужбина, най-вероятно бих поискала да се върна тук след като завърша и да се опитам да реализирам нещата, които съм научила на българския пазар.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами ,Сибила ,направи го ,границите са отворени ,няма да предадеш България ,ако учиш или работиш някъде другаде .Това не означава,че ще се "махнеш". Просто в 21 век това е напълно възможно и никой няма да те обвинява за това.Никой не е казал ,че трябва да си закотвена до края на живота си в България ,за да се чувстваш и самоопределяш като българка.

Аз ще замина на специализация след 2 години само да приключа с докторантурата си .Предполагам ,че и ще работя навън. Това искам да направя и най- вероятно ще стане,защото аз работя за мечтите си ,постигам ги.

Пожелавам ти ,успех ,радвай се на свободата си ,не бъди подозрителна към света ,радвай се ,на това ,че сега можеш да направиш това ,за което мечтаеш .

Линк към коментар
Share on other sites

........

И аз искам качествено образование, и аз искам да гоня онези неща, които ме влекат, но не искам да напускам страната. Или... дори и да реша да уча в чужбина, най-вероятно бих поискала да се върна тук след като завърша и да се опитам да реализирам нещата, които съм научила на българския пазар.

Sybilla, за всеки е строго различно. Тук в България няма да постигнеш много в ученето. Не си изпускай шанса от много патриотизъм. С интернет няма да загубиш и приятелите си дори. Едва ли ще загубиш, може би ще се спасиш. Най-важното е Учителят, учението му, и приложението. А с интернет това няма да ти липсва. Пак ще си си българка, почти в България. Това е един практичен съвет. smile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, негативизмът... не е като да го няма. Може би просто отразява реалността? Не може да не си спомняте, че преди години улиците се миеха редовно. Сега дори се стеснявам да ги нарека улици.

Не става само с ядене (на пилешки супи за душата), трябва и акъл. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е в наши ръце ,не трябва да забравяме това.От нас зависи какво съзнание имаме ,какво съзнание изграждаме в децата си.

Какво правим със свободата си ,защото най- сетне я имаме. И мисля ,че проблемът на 40 и 50 годишните е точно в това ,че не знаят какво да правят със свободата си .

Свободата е и поемане на отговорности . Трябва да превъзмогнем умората от държавата и да намерим сили за живот и за щастие .Дори за най- просто забавление и игра. За истинска ежедневна усмивка ,а не инцидентна.

Да се изкажа от позицията на 50 годишните:

За съжаление големия опит води и до ненужна рутина. Като поживееш в две, всяка по своемо противоречиви епохи се понаучаваш първо да се пазиш и след туй да действаш. Често предпазливоста изключва последстващо действие. Предпазливоста е обоснована когато касае сигурноста на работното място, а от там и прехраната на семейството. Такава е действителноста и поколението на петдесетгодишните трябва да я живее за да преживява.

Какво да очакваш от едно поколение което в младоста си дори нямаше свободата да слуша рок?!

Линк към коментар
Share on other sites

Да се изкажа от позицията на 50 годишните:

За съжаление големия опит води и до ненужна рутина. Като поживееш в две, всяка по своемо противоречиви епохи се понаучаваш първо да се пазиш и след туй да действаш. Често предпазливоста изключва последстващо действие. Предпазливоста е обоснована когато касае сигурноста на работното място, а от там и прехраната на семейството. Такава е действителноста и поколението на петдесетгодишните трябва да я живее за да преживява.

Какво да очакваш от едно поколение което в младоста си дори нямаше свободата да слуша рок?!

Не бих искала да омаловажа значението на вашето поколение и това на родителите си ,защото вие сте стълбът, на който се опираме ние .Вие сте ни създали и възпитали ,култивирали в нас и желанието за свобода!Вие извоювахте за нас свободата !Всяко поколение има своя голям принос за България ,такава каквато е.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Aз не виждам такава подробност - има и други малки държави, без ресурси, с подобно положение и т.н, които кой знае защо не са обсебени. Просто те самите водят ловко и умно добра геополитика. И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Вземи например Унгария. Последното което бих казал за унгарците е, че са прости. А без малко да фалират, искаха да им натикат огромен заем от МВФ. Това би трябвало да ти говори нещо.

Канел, ти упорито отказваш да прочетеш това, което не ти се връзва с твоята теория, отговаряш само частично на това, което пиша и обикновено прехвърляш топката някъде встрани. Че защо да ги гледам унгарците и ти пък откъде знаеш колко са умни? Аз предпочитам да погледна една дори още по-малка държавица - Люксембург - за нея какво ще кажеш?

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, ти упорито отказваш да прочетеш това, което не ти се връзва с твоята теория, отговаряш само частично на това, което пиша и обикновено прехвърляш топката някъде встрани. Че защо да ги гледам унгарците и ти пък откъде знаеш колко са умни? Аз предпочитам да погледна една дори още по-малка държавица - Люксембург - за нея какво ще кажеш?

Добре, Диана, твое право е да имаш мнение. :feel happy:

Люксембург са друга бира. Швейцария също.

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера бях на роднинска среща. По добър повод. Но все изследвах:feel happy:анализирах хората...

Нямаше нито един лош човек. НО бедата е, че всеки иска, търси обич, разбиране от другите.

Старите мрънкаха, че младите са неблагодарни, младите пък искаха да си наложат възгледите... Нищо лошо няма в това. Липсва единствено разбирането. Приемането на различната гледна точка. Зачитането на правото на другите да имат своите си грешки, от които да се учат...

Така си върви живота, но ми се иска хората да си дадат повечко свобода, да разберат себе си, от там и ближния... Труден път за извървяване...

Изводите ми не са представителна извадка, но са характерни за средностатистическия българин...:dancing yes:И вече не става въпрос за материални придобивки, защото те са само следствие от разумността и обичта ни...

Що се отнася до "поемането на отговорност", то тя е и в малките ни, ежедневни решения. За жалост по политически причини /интереси/, ограничено съзнание и това ни право се ограничава, но все пак можем да опитваме... И да не се боим да заявим себе си, но и да не забравяме, че е добре и заявения друг да приемем...;)

Липсва обръщането и търсенето на Единствения Общ Център/Извор, вътре в нас, а само Той примирява...:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Потърсете първом Царството Божие и всичко останало ще ви се приложи.......................60.gif

Потърсете Христос в себе си,

Съзнанието определя Битието.:rolleyes:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Za da q bude bulgaria,trqbvat jertvi( ne v smisula na umreli hora :)nqkoi da ne vzeme da me shvane pogresshno),iziskva se model,obrazec na razvitie.komunizuma ruhna odavna,i kapitalizma natam vurvi.Bulgarite trqbva da se obedinim i da zajiveem po bratski (edna ne lesna zadacha ,sudeiki po nabludeniata koito imam varhu bulgari s koito kontaktuvam ),obshto vzeto ne bi trqbvalo da e i tolkova trudno,no se iziskvat smeli i trudolubivi hora.

obichaite blijnia si kakto sebe si i se nadprevarvaite da si uslujvate vmesto da sporite i da se dyalkate.:) (izvineteme za.latinicata no nqmam kirilica na telefona :)

Линк към коментар
Share on other sites

Za da q bude bulgaria,trqbvat jertvi( ne v smisula na umreli hora :)nqkoi da ne vzeme da me shvane pogresshno),iziskva se model,obrazec na razvitie.komunizuma ruhna odavna,i kapitalizma natam vurvi.Bulgarite trqbva da se obedinim i da zajiveem po bratski (edna ne lesna zadacha ,sudeiki po nabludeniata koito imam varhu bulgari s koito kontaktuvam ),obshto vzeto ne bi trqbvalo da e i tolkova trudno,no se iziskvat smeli i trudolubivi hora.

obichaite blijnia si kakto sebe si i se nadprevarvaite da si uslujvate vmesto da sporite i da se dyalkate.:) (izvineteme za.latinicata no nqmam kirilica na telefona :)

Това е така ,но това отношение трябва да бъде резултат от вътрешният живот на човек .Тоест човек първо трябва да подобри собственият си вътрешен живот .

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пак ще намеся Паневритмията тук, но нейните принципи са в основата на всичко, така че няма как :thumbsup:

Единството! Един от принципите в Паневритмията е единството. Докато българският народ е разединен, няма как тръгнем напред.

Ето какво ми разказа едно момиче от Полша:

Там имало някакъв човек, който организирал рок фестивали, на които музикантите свирели безвъзмездно, а парите от билетите отивали само в помощ на здравеопазването.

Но, този човек претърпял катастрофа и си отива от този свят.

Хората толкова много го обичали, че решили в негова памет в определен час да изгасят лампите си и да поставят свещ на прозореца.

Момичето разказа, че е гледала репортаж по телевизията, който показвал различни градове от Полша как потънали в тъмнина. Абсолютно всички участвали.

За жалост докато ми го разказваше, аз се натъжих, защото си помислих, че тук това не може да се случи. Дано да бъркам. Много искам да не съм права. Или поне в момента няма как да се случи. Надявам се в бъдеще, и то в съвсем близко бъдеще това да се промени.

:3d_161:

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Това разединение тежи над нас много отдавна, от създаването на нашата държава. Добър пророк е бил Кубрат, когато е събрал синовете си и им е демонстрирал, как лесно се чупи стрелата, когато е сама, колко здрав е снопа от стрели. Предупредил е още тогава, че разединението е гибел. Но след смъртта му всеки син избира съдбата на самотната стрела, това се предава до днес. Може да е национална карма, съдба, манталитет, ген, всяка сфера на живота и науката ще си го нарече по своя начин. И българите сме си тка и до днес, като вълци единаци, индивидуални единици. Трудно се живее така, но може би не случайно тези хора сме тук. После ще сме другаде. Хубаво е ако не можем да правим колектив, поне да се научим да даваме най-доброто на което сме способни за общото, дори да не се чувстваме част от него.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Братството...

Знаете ли какво казваше човекът, при когото живях две години на адрес Щерю Атанасов №2, то ест Савата?

"Ама искали да живеят в Братството. Ми то Братството е във всеки от нас. За да можем да живеем в хармония, ние първо трябва да сме в хармония със себе си.

Те сами не се разбират със себе си, тръгнали да оправят другите. Има един принцип, който грешно е разбран - принципът да си помагаме. Преди него, преди да е достигнал до неговата реализация, човек трябва да усвои друг принцип - "да не си пречиме". И чак тогава, ако е възможно, да си помагаме, в което няма нищо лошо."

Тук бих добавил един лек коментар -

Да, няма как да очакваме някой да дойде отвън и да ни оправи. Някои очакват Любовта, други чакат Сродната душа, трети чакат МВФ... всеки чака някой, някого, нещо.

Докато ние сами не влезем в хармония със себе си, нещата ни ще бъдат ръководени от Вятъра /чели сте Дж. Х. Джубран/.

И много естествено, че когато населението на територията между Дунав, Ч. море, Вардар и Родопите влезе в хармония със себе си, всичко ще се оправи.

Или греша?

Имаме ли нужда от българи, които да мислят, че тайната на любовта и щастливия брак е в "мезетааа, мезетааа, всичките прасета на мезетаааа"?

Да пребъде Божият Мир и да пребъде Божията Тояга за немирните сърца!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

На фона на всички мрачни прогнози, искам да споделя очарованието си от атмосферата във Варна през последната седмица, преминала под мотото FUN CITY.

Отдавна не бях виждала толкова много млади хора на едно място, в едно и също време да играят баскетбол, да демонстрират умения със скейтове на рампи, да танцуват рап, да пеят, да се забавляват активно. Днес ще се затвори главната улица на Варна и ще се рисува с графити, сутринта посрещнахме изгрева със стотици млади хора. Да .... под звуците на техно музика(която много харесвам), а не под познатите ми хипарски песни, но това е новото поколение, то диша, смее се, забавлява се, тупти с нов ритъм, но е живо.

Много ми се иска такива инициативи да се подкрепят и да съществуват по- често. Благодарение на тях младите хора се виждат, усещат се, че съществуват.

В такива моменти, човек вижда, че не е сам, че не е единица.

Ритъмът е различен, хората са различни. Ако успеем да ги задържим, България ще я има и ще бъде усмихната.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Ние сме малък народ, но каквито и превратности да ни поднася съдбата ще оцелеем.Оптимист съм, споделяйки казаното от Учителя/ Борис Николов/ на Милан Миланов.Българите са народ, който носи слънчева нишка в ДНК-то си, има я преплетена в петата завивка на двойната си ДНК спирала.Количеството на силиция у българите е направило нашия ген уникален.Такива слънчеви нишки са притежавали Исус, Орфей, Петър Дънов, Ванга,Слава Севрюкова.Те дарявали светлина и работели за повдигане на съзнанието на ближните. Оптимист съм,че каквото и да се случва в исторически план, не ще се загубим.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел

Вземи например Унгария. Последното което бих казал за унгарците е, че са прости. А без малко да фалират, искаха да им натикат огромен заем от МВФ. Това би трябвало да ти говори нещо.

Понеже съм живял в Унгария, мога да кажа защо стана така, че гласуваха 2 пъти за техните Социалисти.

Пак носталгия, но носталгия по един доста различен от нашия социализъм, техният беше мноооого по демократичен и с "човешко" лице. 2 - 4 пъти по-високи доходи, 4 пъти по високи пенсии - съотношението и сега се е запазило! Пътуваха си спокойно на Запад, над 100 новопостроени църкви, улици и пътища без нито една дупка и т.н.

Обаче тяхната Соц. партия печели втори път изборите чрез измама, сключва огромни заеми и фалшифицира статистическите данни за реалното икономическо положение. Когато народа разбра измамата стотици хиляди излезнаха по улиците, като дори подкараха и танк срещу Парламента!

На последвалите 2010г избори, безспорният лидер на унгарската опозиция от осем години, бившият премиер Виктор Орбан взе реванш над социалистите, извеждайки партията си Фидес до абсолютната власт с мнозинство от две трети.

Според предварителните резултати партията на Орбан "Фидеш" печели 263 места в парламента, като по този начин слага край на осемгодишното управление на социалистите.

http://www.youtube.com/watch?v=FwB9pBG8QK4&NR=1

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Канел

Aз не виждам такава подробност - има и други малки държави, без ресурси, с подобно положение и т.н, които кой знае защо не са обсебени. Просто те самите водят ловко и умно добра геополитика. И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Едно уточнение: това не са мои думи, а на Диана Илиева.

А тая Т-34-ка във видеото сигурно са я извадили от някой музей, но не е лошо като идея. :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

....И много естествено, че когато населението на територията между Дунав, Ч. море, Вардар и Родопите влезе в хармония със себе си, всичко ще се оправи.

...И когато същото това население се превърне в общество, в братство...Ако продължава само да"населява" и да се събужда и реагира само когато заплашват да вдигнат акциза на ракийката, трудно ще му бъде.:3d_077:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...