Jump to content
Порталът към съзнателен живот

България. Ще я бъде ли?


Guest Христо

Recommended Posts

Канел

Aз не виждам такава подробност - има и други малки държави, без ресурси, с подобно положение и т.н, които кой знае защо не са обсебени. Просто те самите водят ловко и умно добра геополитика. И пак опираме до "Прост народ, слаба държава."

Едно уточнение: това не са мои думи, а на Диана Илиева.

А тая Т-34-ка във видеото сигурно са я извадили от някой музей, но не е лошо като идея. :3d_146:

поправих си грешката!

Да, от музея на Унгарската революция от 1956г. е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 736
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Братството...

Знаете ли какво казваше човекът, при когото живях две години на адрес Щерю Атанасов №2, то ест Савата?

"Ама искали да живеят в Братството. Ми то Братството е във всеки от нас. За да можем да живеем в хармония, ние първо трябва да сме в хармония със себе си.

Те сами не се разбират със себе си, тръгнали да оправят другите. Има един принцип, който грешно е разбран - принципът да си помагаме. Преди него, преди да е достигнал до неговата реализация, човек трябва да усвои друг принцип - "да не си пречиме". И чак тогава, ако е възможно, да си помагаме, в което няма нищо лошо."

:thumbsup:

Ето това е много важно нещо. Българите все в чуждата паница гледат, кой и защо, какво направил... Не се концентрираме в себе си и в осъществяване на идеите си. Все някой да ни води, да ни каже, самостоятелно мислене и поемане на отговорност... липсват...:feel happy:

Друго важно е, че не искаме да се учим, да приемем, че има неща от другите страни, други хора постигнали, които може да са ни от полза. Затворено общество, затворена страна, не водят до разширено съзнание...

Нужно е да сме по-адаптивни и да повярваме в себе си. Но тя вярата идва, когато има и воля... Воля да променя себе си към добро... Изобщо всичко е много навързано, ние смесвързани и, колкото повече хора имат будно съзнание и добронамереност, толкова и повече ще напредва цялата държава...:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Аз и друго си мислех тези дни, като гледах темата...

Въпросът - България. Ще я бъде ли? - ме кара да задам едно уточнение...

"Ама с българите, или без българите?"

Щото и това има значение.

Линк към коментар
Share on other sites

Българите - на свършване :(

Антоне, относно твоя въпрос, имаше перди време един израз: турците в Турция, българите в чужбина, циганите в България.

Не че ще стане, но тенденцията е такава. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Канел, тия от Дойче Веле... ако ги разгледаме, ... само насаждат негативизъм, критикарство и прочие неприятни чувства.

Само разгледайте какво пише вътре - искат да ни убедят колко ТЕ са прави и велики, ние колко сме прости и жалки.

Немците трябва да си правят това, в което са добри - Мердецес, Ауди, Лайка... а с нещата, които не им се отдават и не разбират - да не се занимават.

Линк към коментар
Share on other sites

Прелистих страниците на темата. Ще нахвърлям няколко неща по различните мнения. Проблемът на българина не е бедността, а е той самият като проблем. Учителят е казал "българинът има разрушителна склонност, откъдето мине-руши". Няма дисциплина и е индивидуалист, мисли повече за себе си, отколкото за общото благо.

За германската храна-тя е отвртатително сладка! Всичко е сладко-майонезата е сладка, приготвените салати са сладки, дресингите на сладки, кашкавалът е сладък, и отделно манджите редовно се комбинират с някакви плодове, което е още по-ужасно. Българската храна си е много даже добра на вкус, но тяхната не е.

За броя на циганите в България. Няма как да бъде 1 милион, при положение, че общо сме 7 милиона, а процентът на ромско население е едва 5%. Това не прави над 1 милион! Получава се около 300 000, което пак си е стряскащо...

Доста голям процент българи са прости, със селски манталитет в лошия му смисъл, ограниченост, повърхностност, просто посредственост. Това не ми правеше ясно впечатление преди да замина в чужбина и да мога да сравня...Ето защо българинът продължава да бъде числен в задния двор на Европа, като изостанал. Когато прожектирах на голямо табло пред германци снимки от България, като видяха София колко е модерна казаха "Я че то изглежда европейско, я покажи нещо типично българско..." Побеснях ви казвам! Какво друго да покажа, след като България е европейска държава и няма как да изглежда поне на снимки особено различно, или пък да изглежда ориенталски, или като в Африка...Значи те си мислят, че тук хората живеят още по дърветата и в колиби...Но явно това сме си постлали, за да мислят така. Там дори Куба е по-известна, отколкото България. Хиляда пъти трябваше да повторя, че България е ПЪЛЕН член в ЕС, а не е асоцииран и тем подобни глупости, докато го разберат...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Макс, ей, ще ти дърпам ушите за сравнението!!!

Куба навсякъде е по-известна от България!!! И всички реагират положително, като чуят, че някой е от Куба и никой не реагира положително, като чуят, че друг е от България.

Хей!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Понеже бате Макс ме вкара в размисъл, да ви споделя какво прочетох в един фотографски форум, а именно фото-форум. Ще преразкажа:

"Немците ни мислят, че сме тотално изостанали, че сме дива държава, в която няма пътища, че се стреля по улиците, че е някаква тотална цигания като в Латинска Америка."

Е - казвам аз - Значи тези българи оценяват Латинска Америка като тотално изостанала, като цигански континент ... и по същия начин като германците залепват етикет "циганска държава".

Защо си мислим, че някой друг ще тръгне да ни оценява по по-различен начин от начина, по който ние самите оценяваме останалите? Нима си мислите, че е възможно ние да тропаме срещу половината свят, че бил цигански, че били простаци и профани, тотални иллитерати и игноранти, а в същото време някой да ни гали с щраусово перо? Невъзможно е.

Ето, сега ще ви споделя защо така реагирах - Защото ми е забавно.

Последните четири години не живея в България - и като се налага да се представям някъде - свикнал съм вече с това - ако кажа, че съм българин - всички се цупят и никой не желае да говори с мен, а като кажа, че съм кубинец, всички почват да говорят с мен, прегръщат ме и ме целуват. Баща ми е кубинец. Майка ми е българка. И се казвам Anton Juan Jorge Caro. Не съм от най-баш-чистите българи.

Но това българите са си го направили - хората да реагират така, не някой друг.

Бяхме седнали на една маса с колегите - испанец, мексиканец, белгиец, италианец - и ми викат - я разкажи за знамето - и понеже зная, че ще сменят темата, почнах с българското знаме и казах, че България има дълга история, че е основана преди 1400 години с това име... пуснах грамофонната плоча - и те казаха - Ми то само името е останало. Давай за Куба!!!

Българите имат много да работят върху себе си. Ето, тази тема е един пример колко много им предстои да осъзнаят.

Линк към коментар
Share on other sites

Реагират положително за Куба, защото им звучи екзотично. Те обичат екзотиката, а България за тях е мрачният посткомунистически изток-като ГДР-то. Те западногерманците си мислят, че в ГДР-то се е живяло много лошо и бедно, а това не е вярно. Когато им казвам, че ГДР-то е било витрината на соцблока и затова е било добре, те не ми вярват. Те продължават да мислят, че източногерманците са студени, мързеливи и пасивни, защото са свикнали държавата да им дава през социализма. Това също не е вярно. Кво остава да мислят за България? Все пак мнението им се променя, защото вече доста западногерманци също знаят за нашето Черно море и са пътували вече дотам. Но за тях България остава евтина дестинация за море, в която ходят социалнослаби и пенсионери. Българите също от своя страна смятат другите за изостанали. Те се кланят на западноевропейците, но се отнасят пренебрежително към останалите държави. Румънците били бедни, сърбите били лоши, гърците били мързеливи, италианците и испанците били цигани, а турците ориенталци и поробители. Смятаме се за много велика държава с много голяма история, но онеправдана...А дали е случайно? Не е! Нямаме настояще, нямаме бъдеще и ни е останало да се хванем за миналото си...От друга страна германците реагират с малко повече симпатии, когато чуят България, отколкото ако чуят че някой идва от Русия...така че ние не сме най-лошото място, откъдето може да се дойде за тях.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Канел, тия от Дойче Веле... ако ги разгледаме, ... само насаждат негативизъм, критикарство и прочие неприятни чувства.

Само разгледайте какво пише вътре - искат да ни убедят колко ТЕ са прави и велики, ние колко сме прости и жалки.

Хаха, прав си, доста обичат в Дойче Веле да посоляват. Само дето всяка секция си е за отделна страна, т.е. тия статии се пишат от български журналисти (виц подписите на статиите). ;) Мисля, че им е мъчно за дереджето на родината им и затова влагат толкова сарказъм.

Максим е прав, доста простотия има по нашите земи, особено след 22 години геноцид. Макс, какво ще кажеш да направим едно немско китно градче някъде тук, а? ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Добре е да се види това предаване и да се помисли над него, за това го пускам:

http://bnt.bg/bg/productions/127/edition/15576/svetyt_na_jivo_14_uli_2011_g_severna_fiesta

Линк към коментар
Share on other sites

Интересното е, че никой не говори за работа, за бачкане.

Ако всички работят, България ще е ок. Днешните пенсии работим за бъдещите пенсионери.

Когато аз трябва да се пенсионирам, България ще е една пустиня, какво от това че ме осигуряват добре днес.

Живея в мимикрия. Около мен не работи почти никой, а всичко е алъш-вериш, покупко-продажба. Купуват и препродават. Кой дава пари на националния бюджет???

Кой плаща на цигани, майки и пенсионери?

Може би не хората, които мислят за първоначалния взрив на вселената.

В България.

Линк към коментар
Share on other sites

За последните 4 години съм сменила 2 европейски държави като място за живеене.

Подкрепям ,че основен проблем на българина е индивидуалното мислене,а с това нещо е трудно да се прогресира.Манталитетът е проблем,наистина,но всички хора искат справедливост,добри условия на живот и законност.Ако това отношение и поведение към нас самите,без да си даваме сметка за общото благо се промени нещата биха приели съвсем различна насока.Тогава и от масата биха се изолирали като важни за управлението на държавата фигури,които да мислят и действат глобално и за другите.Това обобщава цялата тема според мен и до някаква степен поставя нещата в шах и мат,за съжаление.

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост отрицанието и разрушението преобладават.:feel happy: А може да стане прекрасно място за живеене. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост отрицанието и разрушението преобладават.:feel happy: А може да стане прекрасно място за живеене. :sorcerer:

И аз се чудя защо Беинса Дуно е дошъл в черния дроб (България) да дава ново учение. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Сега да се поспра и да направя една малка диверсия на моята мисъл: зная, българинът, изобщо, ако му кажеш една мисъл, дълбока, философска, той или ще се отвлече, или ще заспи. Умът му не може да издържи една силна мисъл. Та затова ще направя една диверсия с един разказ из римските времена, пак във времето на Нерона. Някой си благороден патриций, който се наричал Иверций, благороден и високо образован, запознава се с една вдовица, римлянка, която имала едно малко момиче, но по естество той имал голямо отвращение от жените – обичал жените, но не обичал жени да го пипат, и при всяко докосване от жена, като че с огън са го попарвали. Този Иверций се запознава с учението на тогавашните християни и решава да посвети живота си на новото учение, и според тогавашния обичай решил да иде в пустинята да прекара в съзерцание, в съсредоточение на своя ум, да намери Божествените истини, т.е. да опита има ли такъв жив Господ или не, и може ли този Господ на опит да го види.

Когато ние кажем, може ли да видим Господа, евангелистите казват: „Бога никой никога не Го е виждал“. Не, не! Слепите хора не са Го видели, а всички хора, на които очите са отворени, са Го видели поне един път в годината. А който е писал Евангелието, взел е само този стих: „Бога никой никога не Го е виждал“, а е извадил тия думи: „Бога никой никога не е виждал в своето невежество“, понеже Бог не е на невежите, на слепите, а Бога всеки Го е видял, който има знание, Божествено знание. Ако е православен, ще каже: „Господ е толкова свят и чист, че ние, грешните хора, сме недостойни да Го видим, но чрез някой правоверен, светия, свещеник, той да се помоли за нас, че дано Господ да се смили“. И затуй сме дошли до този хал, защото пращаме при Господа все такива нескопосници. Ще ви приведа един пример. Един учител се влюбва в една мома, учителка, но за да узнае дали тя ще се ожени за него, праща един свой ученик да види, да говори с нея. Отишъл ученикът, хвалил там своя учител, хвалил го, но тя се влюбила в ученика и му казала: „Защо не ми говориш за себе си, ами за своя учител?“ И ние пращаме все нашите ученици при Господа, да ни уредят работата. И най-после ученикът се оженил за момата, а учителят останал на понеделник. Това е един факт. И ние като пращаме сватове, те са уредили работите си, а ние оставаме с въпроса дали има Господ или не. Сам ще идеш, ако искаш да се жениш. Иди, срещни се с момата, не ти трябва никакъв сват. Сватовете, това са най-лошите хора на света. Е, дошли да сватосват, ще кажат това, ще говорят, което не е, ще въздигнат момъка до небето и ще въздигнат момата до небето. И после като не се разбират, ще кажат: „Е, туй трябваше да направим, и те да се научат на нашето учение“. И всичките религиозни учения все тия лъжи ги турят на избор. Основно задайте вие на един религиозен човек въпроса: Ти вярваш ли в Бога? Той няма да ти отговори направо, а ще каже: „Чакай да видя какво е писал еди-кой си“. – Зная, туй съм го учил, ама ти кажи. – „Е, трябва да видя окултизма какво казва, как говори еди-кой си.“ Науката знае тия работи, но ти, твоят личен опит какъв е? Имаш ли личен опит? Той, за да не се издаде, ще си помисли малко какво да отговори. Аз зная, че той няма никаква опитност, ако го запитам да каже чистосърдечно. Един господин дойде при мен в моята стая и ми задава един такъв въпрос: „Слушай, ти като на твоите слушатели да не ми говориш, да не мислиш, че съм такъв глупак, да ме убеждаваш, не искам да ме убеждаваш, но ти опитност имаш ли, туй, което проповядваш, тъй ли е или само залъгваш хората?“ Казвам, аз ще ти кажа сега: направих му един опит в какво аз вярвам, и като направих опита, казвам му: „Вярваш ли в Господа?“ – „Вярвам.“ Туй, което проповядвам, е една велика истина и ти можеш да я опиташ, тъй както аз съм я опитал. И като опиташ тази велика истина, в ума ти ще стане един велик преврат, че ти може да слугуваш на всички хора със съзнание, и душата ти и сърцето ти ще бъдат радостни. Казвам и на вас: Вие можете да направите този опит. Някои са го направили, но още се спират, мислят: „Ние сме грешници и Господ няма да ни приеме“. Този Господ, когото аз проповядвам, много обича грешниците, като ги погледне, Той се усмихне и им изпрати своите лъчи. Този Господ, когото аз ви проповядвам, особена слабост има към грешните хора, обича ги, разбирате ли? Аз го наричам Господ не на праведните, а Господ на грешните хора, Господ на безверниците.

Прави правете Неговите пътеки!:feel happy: Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

За жалост отрицанието и разрушението преобладават.:feel happy: А може да стане прекрасно място за живеене. :sorcerer:

И аз се чудя защо Беинса Дуно е дошъл в черния дроб (България) да дава ново учение. :hmmmmm:

:hmmmmm:Ами някъде съм чела, че другите народи приемат нещата повече като мода т.е. лесно и бързо се отварят и също така бързо им минава докато при българите е обратно. Българинът трудно можеш да го убедиш в нещо, но убеди ли се веднъж с незнам колко чифта волове -казва Учителя не можеш да го помръднеш от пътя му / по спомен/ :))). Мисля че съм го прочела в " Светъл лъч към човешките души" от С. Нягoлов.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Максим е прав, доста простотия има по нашите земи, особено след 22 години геноцид. Макс, какво ще кажеш да направим едно немско китно градче някъде тук, а? ;)

Ами добре, аз правя първата крачка-показвам образеца по видеото за китното градче Бад Залцуфлен, в ниските планини на Централна Германия, което има минерални извори и е термален балнеологичен курорт, при това има запазена стара архитектура, има богат културен живот, а също и вълшебни паркове с много цветя, езера и гори. Вчера и днес бях там, вълшебно място.

http://www.youtube.com/watch?v=sltpUN_pd3E

Ако така стане в България, връщам се.:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Българите - на свършване :(

Антоне, относно твоя въпрос, имаше перди време един израз: турците в Турция, българите в чужбина, циганите в България.

Не че ще стане, но тенденцията е такава. :feel happy:

Този израз се появи преди около десет години в едно предаване с Мартина Вачкова. Искаш да кажеш, че са предсказали бъдещето ли?

Нямам представа какво ще стане и много вече не ме интересува. Да доживеем, да видим дето се казва. България е нещо като мащехата за децата си, никак не се грижи за тях/само девиденти иска да получава/, а не знае че без тях всички партийки и партии и членовете им отиват на кино. Не вярвам в друга държава да имат толкова много партии на глава от населението.

Не можем да отречем, че почти всички, които имат възможност търсят изход навън, при все че и там не е никак лесно. Особенно младите се ориентират да учат предимно в езикови гимназии, за да не им е проблем езикът когато заминават.

А циганите би трябвало да сте забелязали, че не са вълци-единаци като българите. Те се подкрепят, а и не само те.

На нас единачеството ни е проблема, което идва от бунт и страх от лъжи. Другият голям проблем на българите следствие от предните/съществува отпреди десет, двадесет години/ е че никой не смей да подаде ръка на другия, за да не му я изядат. Нито смей да поиска такава, за да не би да не му я подадат. Превърнали сме се сами в затворници на собствените си страхове.

Не случайно имаше един девиз "Съединението прави силата", но ако се съберат само двама или трима - не могат да стигнат до съединение. Всеки си има собствено мнение и дърпа конците.

Убеждението помага в подобни случаи, но ...

Имаме вече и две коренно различни поколения. Едно от социалистическото време и новото, сегашното. Толкова са различни, все едно два свята. Не може да се подхожда по един и същи начин.

Та това е едната гледна точка.

Другата е, че има и по-зле от нас, но не може ние да не се ценим едни други и да очакваме останалите държави да ни ценят.

Доколкото знам във всички държави, всички чужденци се уважават и подкрепят, освен нас.

Ако видите подобно държание тук от чужденци, какво ще си помислите за тези чужденци и държавата им?

Както казваше една моя позната "явно доста е имало за крадене в тази "бедна" България, щом толкова години не искат да пуснат кокалчето и се борят за него", и все още виждате как се плюят едни други политиците с цел, да им се падне по-голямо парче от баницата...

Та явно още има какво да се яде от тази баница.

А една друга моя позната отиде в САЩ и от пишеше, че ние сме превръщали рая в пустиня, а те пустинята в рай.

Та ако си изиграем правилно козовете, може и да я бъде, поне за нормален живот. Иначе в момента ако се загледате в повечето очи/лица/, които минават покрай вас, ще видите, че всеки си изживява някакъв стрес или напрежение, ще прочетете в очите му.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:Ами някъде съм чела, че другите народи приемат нещата повече като мода т.е. лесно и бързо се отварят и също така бързо им минава докато при българите е обратно.

Аха, ясно - български реотан. :3d_100:

Ако така стане в България, връщам се.:sorcerer:

По-скоро ще дойде второ пришествие. Е, ако след него стане, това е вече друга работа. ;)

Не вярвам в друга държава да имат толкова много партии на глава от населението.

Да, това за егоизмо-индивидуализма на българина е съвсем вярно.

Колкото и да е парадоксално, социализмът успя да ни излекува до известна степен от този манталитет, но сега се върнахме почти в предмодерните времена.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Добре, а ако не я бъде България, болка за умиране ли е?

Дали няма да живеят по-щастливо хората, след като държавата спре да съществува в този си вид?

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, а ако не я бъде България, болка за умиране ли е?

Дали няма да живеят по-щастливо хората, след като държавата спре да съществува в този си вид?

Де тоя късмет!

Държава и страна са различни работи. Държавата е политическата структура, която управлява страната. Днешната ни държава беше създадена през 1991 г. с приемането на новата конституция.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

За жалост отрицанието и разрушението преобладават.:feel happy: А може да стане прекрасно място за живеене. :sorcerer:

И аз се чудя защо Беинса Дуно е дошъл в черния дроб (България) да дава ново учение. :hmmmmm:

16 А той му рече: Някой си человек направи вечеря голяма, и покани мнозина. 17 И в часа на вечерята проводи раба си да рече на поканените: Елате, понеже всичко е вече готово. 18 И начнаха всичките като на един ум да се отричат: Първият му рече: Нива купих, и нужда имам да излеза и да я видя; моля ти се, имай ме отречен. 19 И друг рече: Купих пет чифта волове, и отхождам да ги опитам; моля ти се, имай ме отречен. 20 И друг рече: Ожених се; и за това не мога да дойда. 21 И когато си дойде този раб разказа на господаря си това. Тогаз се разгневи стопанинът и рече на раба си: Излез скоро по улиците и пътищата на града, и доведи тука сиромасите и клосните и хромите и слепите.

Редактирано от Nickelangello
Линк към коментар
Share on other sites

Добре е да се види това предаване и да се помисли над него, за това го пускам:

http://bnt.bg/bg/productions/127/edition/15576/svetyt_na_jivo_14_uli_2011_g_severna_fiesta

Чудесно филмче :) ,много приятно ме изненада ,че напрактика много разумни неща са приложили и резултата е на лице.Замислих се и на това което Максим писа ,за отношението което имат другите страни към нас ,не че много ме интересува колко добро мнение ще имат ,но отношението им е логично ,защото каквото ни е отношението към по "малките" ( цигани ,турци ,провинциалисти :)и т.н. ) токова е и отношението на по развитите страни към нас .Всичко е въпрос на съзнание ,на начин на мислене за което основа дава възпитанието .Нашите заблуждения и ограничения са ни довели на този хал ,и щом полужението ни е такова ,значи хората които преобладават като процент в страната са от този тип ,да ги наречем задръстени ,задръстени от заблуждения и ограничения в съзнанието .Виждам подобрение макар и не толкова бързо колкото ми се иска ,но все пак си е бързо поне в някои хора стават големи промени на други им е трудно и продължават да си страдат .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...