Jump to content
Порталът към съзнателен живот

България. Ще я бъде ли?


Guest Христо

Recommended Posts

Аз съм българка. При все това, когато живях в Испания, се чувствах в мой много по-истински дом - атмосферата, средата, хората, езика...всичко така мило и родно отекваше в сърцето ми. Хм - защо така не успях да прилепна от националната гордост и патриотизъм? Дали да се чувствам виновна, че в мен не е пуснало корени онова съмнително чувство за "дълг към родината"? Докога ще са ни нужни изкуствените граници и ще поставяме един народ над друг?

Докато идеите на Учението не се слеят с нас.

Наскоро един любим човек ми сподели: Моят дом е сърцето на всеки добър човек.

Напълно те разбирам и подкрепям. Там където си обичана и оценява е истинският ти дом! Можеш само да бъдеш щастлива, че си го намерила и да се радваш. Много точни споделени мисли!3d_066.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 736
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За Бог ли се имаш? А към осъждението/което се вижда във всичките ти постове/ съм алергична и винаги реагирам!

Тази отворена врата води директно в ада и не е нужно да съм пророк, за да ти опиша бъдещето ти, защото то вече е описано в законите и следствията.

Точно това очаквах да напишеш като отговор. Нещо като заплаха-атака-самозащита. Много си ми прозрачна, а се мислиш, че си хванала господ за шлифера. Доста трудно ми е обаче да схвана логиката в някои твои писаници. Но не се изненадвам, лабилността е типична за повечето самозвани пророци, с каквито България е наистина пълна. :)

А ад не съществува...

Максиме, ти си просто един манипулатор. Заобиколена съм от такива в ежедневието си и да ти кажа, вече номерата им не минават.

Не те съдя и не се имам за пророк, но пророческите дарби, които на моменти получавам не мога да ги отричам, защото не са от мен, а от Бог, нито да ги подценявам.

В случая ти ме съдиш, защото ти казвам истината, а тя не ти отърва.

Не те плаша, просто ти казвам истината и ти я приемаш като заплаха. Затова са гонели и убивали пророците, още от времето на Езавел и Илия.

Няма как да схванеш писаниците ми, защото моят свят е много по-широк от твоят и твоят е тесен за мене.

А самозваните пророци са на почит, тях не ги гонят и не ги обвиняват, искам да ти кажа. Истинските пророци винаги са презрени. Примерът с Исус е показателен и никой пророк не е пророк в родината си е казано. Затова не се учудвам, че в една Русия ме ценят много повече като това което съм и което творя, отколкото тук например. Но те имат очи, за да видят, това което вие не виждате!

И много внимавай когато съдиш, защото така може да си осъдил не човека, а Бога! Това не е заплаха, просто предупреждение.

Да съдиш дарбите на Светия Дух е грях, който се нарича хула против Духа! Описан е в Матей 12 ако не се лъжа.

Знанието не е заплаха за умните! А това, което ти казвам е просто знание.

ПП: Ти живееш в ада, иначе можеш да си го отричаш! И манипулатор трябва да знаеш какво означава още, защото другите думички Бог не ми позволява да ги кажа тук. И манипулаторите се подкрепят.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

Не, Цвета, не те разбирам. Дори се чудя как връзваш логически това:

Ако всяка институция и всеки работник си вършеше съвестно работата, всичко си идва на мястото.

с това:

Затова изобщо не мога да се съглася с тебе, нито да виня хората. Какво повече искате от хората тук?

Ами че ето това искаме - примерно да си вършат съвестно работата :)

А това изречение никак не ми звучи свързано -

Та в това отношения държавата ни е мащеха, защото хората не стачкуват и се спасяват поединично, дори с риск да загубят семействата си.

в какво именно се изразява мащехството (оп, измислих нова дума май :D) на държавата?

Та виждаш, как хората са зависими от държавата и политиците, нали? На тях им е дадена тази власт и тя е приоритета в случая и силата.

И от кого им е дадена тази власт? Не е ли именно от тези хора, които после се правят на ни лук яли, ни лук мирисали, като че ли някой е пуснал тези политици като парашутисти от небето. Нали тези хора са ги родили, отгледали, възпитали, обучили и ... в крайна сметка са ги направили такива (хайде няма да давам квалификации), каквито са в момента, та дори и са се съгласили да си дадат гласа за тях. Ами тези хора да не се помайват, ами да стачкуват като гърците. Защо не стачкуват според теб?

Казваш:

Когато имаш ученици, трябва да се превръщаш в учител. Когато ходиш на лекар, ще трябва да проучваш всичко и диагноза и лекарства. Може ли навсякъде да си всичко, за да не те излъжат и съдия и адвокат и какво ли не и да ти остане време да допринасяш за държавата?

А кой е този учител? Кой е този лекар, адвокат, дето не си вършат работата и трябва да ги следиш? Ами че това не е ли съседът ти отгоре, както и този от другия блок, и от следващия квартал ... въобще всички те са именно тези хора, за които си говорим и които уж аз виня (а то май ти ги виниш) и за които аз казвам, че има нужда да си коригират отношението, когато се трудят, когато почиват и въобще по време на целия си обществен живот (личния си да го живеят, както го разбират).

Много хора не ме разбират и затова се налага да обяснявам подробно и надълго и нашироко, защото техните светове са тесни.

Не виня хората, че не си вършат работата, защото получават малки заплати/споменала съм го в горното си мнение, но не си го свързала/.

Не може един човек да получава заплата сто долара на месец/някъде в европейският съюз има ли подобна?/ и да очакваш да има за приоритет работата си.

Той с тази заплата само сметките и пътните не може да си плати, да не говорим за прехраната, която също е много по-скъпа от европейските държави и като съпоставиш със заплатите ще ти стане ясно за какво говоря, надявам се.

Като вземеш в предвид, че почти във всяко семейство има и по някое дете, пенсионер или безработен - какво следва?

Този човек отива на работа с грижите как ще оцелее, независимо че има работа и че експлоатират трудът му за жълти стотинки.

Той не е в състояния да си върши нормално работата при условията в които го е поставила държавата.

Преди родителите не се грижеха за децата си, когато ходеха на работа. Държавата се беше погрижила и лятото и зимата за децата. Имаше столове по училищата, родителите не мислеха за готвене, а само за работа. Не мислеха къде ще си заведат децата лятото или през ваканциите и не им се налагаше да вземат отпуски. Сега имай в предвид, че повечето родители си гледат сами децата и когато градини или училища не работят, те се принуждават да взимат отпуски. В много отношения можем да се поучим от някои вече готови уроци. Ако работодателите наистина мислеха за служителите си, вместо да ги плашат, че за тяхното място чакат сто, щеше да е друго положението. Какво пречи да се осигури по един платен обяд в училищата, за да работят спокойно родителите. Какво пречи да се организират летни лагери за децата, че някои родители да работят спокойно?

Така и някои учители, ще вземат заплати. Ето подобни примери имам в предвид. Ако не си разбрала, питай и пак ще обяснявам.

/Не ме съди, че вземам позицията на хората. Те са по-слабите в случая като жената и детето в семейството. И аз обикновено вземам позицията на слабите, а ти защитаваш силинте-държавата./

Щом децата на мащехата държава са прогонени навън от държавата - в това основно се изразява най-много мащехоството или там както го наричаш/също съм го споменала в горният си пост, но кой да гледа, нали си имаш позиция и не съдиш безпристрастно/

Ама виж какво, хората затова им плащат на тези политици, да не са после лук яли!

Нали затова си взимат заплатите, за да си вършат политическата работа?

Ако хората, ще им вършат работата, за какво им плащаме заплати? И тези заплати са предимно от онези, които ти обвиняваш и които работят за сто долара на месец и трябва да издържат и по още някой, освен себе си с тази заплата, било пенсионер, дете или безработен. Та нека всеки да си знае мястото!

Хората защо не стачкуват ли? Защото безкрайно дълго вярват на лъжи, затова и са много търпели. Но опрат ли им ножа в гърба, ще стачкуват!

И все пак ако говорим за правителства бившият министър/за който не се знае откъде дойде/ само си увеличи килограмите на поста, докато сегашният, колкото и да са срещу него, поне върши нещо и парите в бюджета са явен показател. Да се заяждат непрекъснато с него, не поражда работна атмосфера, само пречи.

Относно данъците, не мисля че е работа на обикновения гражданин да се занимава с данъчни закони. Щом държавата е излъгана/но нея бълха я ухапала/, значи нещо има не наред в законите.

И все пак хората са много по-излъгани от държавата според мен и затова ако имат случай да се възползват и те поне веднъж да излъжат държавата, защо да не го направят? След като тя им дава тази възможност!

Има хора, които си печелят парите от други държави, но работят тук, като хора на изкуството например. Продават картини навън. Та какви данъци ще иска тази държава от тези хора, след като тя лично не им е осигурила работа? И ако съм една от тях, с удоволствие ще си плащам данъците на тази държава, на която ми е дала възможност да печеля тоест на тази от която получавам пари.

Отделно да не говоря за пенсионните фондове, че къде отиват тези пари, не се знае. Навсякъде другаде по света, можеш свободно да си ползваш тези фондове, защото дефакто парите в тях ти си ги изработил. А тук пълна мъгла.

На много хора, ще им излезе по-насметка да си ползват парите от пенсионните фондове, вместо да вземат невзрачна пенсия от държавата с която нищо не могат да си купят. И този пример го прибави към част от горното ми изказване, за да не ти звучи противоречиво.

Нормално ли е тук да работиш тридесет години и да вземаш сто лева пенсия, а три месеца в Италия и вземаш седемстотин лева пенсия? Не помня точно данните, но този случай го даваха по телевизията.

Та държавата да си търси данъците от богатите дето я лъжат и ще бъде добре, не да се хваща за бедняка, който едва свързва двата края.

Да ви кажа ли колко нерагламентиран е закона наемодател-наемател. Защо в другите държави не е така? И това са чисти доходи, без работа, които държавата не може да обложи с данъци!

От твоето мнение Диана, разбрах доста неща за тебе и около тебе, но няма да споделям. Едно е сигурно, не си безпристрастна в случая, когато защитаваш по-силните, тоест се мислиш за една от тях!

ПП Ако нещо още ти се вижда противоречиво, питай и ще обяснявам. Така и на много хора Библията им се вижда противоречива.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

dcveta, чакай сега, ти самата се жалваш от държавата пък в същото време осоли Максим и Емил от Лоняберя, че избягали в чужбина? Нещо не ми се връзва. Ако искаш да те разбираме, моля изразявай се по-ясно.

Освен това няма заплати по $100, това прави 130-140 лв. Минималната е 240, ако не се лъжа. Но у нас бедността не е главният проблем, а е следствие на други неуредици.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще обобщя някои важни неща от предходни мнения.Бих искала малко да поразсъждаваме. Не на ниво емоции и не на ниво окачествяване на другия /добре е по едно огледало всеки да си вземе и като реши да пише за другите да се погледне/. Нека се изказваме принципно и безпристрастно, да зарежем личните интереси за малко поне...

За управлението на държавата до сега: нито една от голямото количество партии не видя нещо хубаво в предходната, не продължи добрите неща, които са постигнати преди това. Всеки идва, разрушава и отрича предишното, прави реформи /особено здравеопазване и образование.../ и нищо...

Нека помислим за множеството партии - в исторически план, когато България е била раздробявана /спомнете си преди падането под турско робство тук/ е ставала лесна плячка, защото не е имало единство...:feel happy:

Трябва да се определят приоритетите-нака има пътища, Но все пак това ли е най-важното? /искам да подчертая, че не ме интересува кой ще управлява, коя партия, стига да мисли и върши нещо положително/.

Институциите не работят, факт. На всякъде по света има разумни и неразумни хора, такива, които опитват да шикалкавят и съвестни. Но има институции, държавни, където потребителите и работещите имат ясни права и задължения и всеки се старае да ги спазва, защото знае, че не е назначен от вуйче, чиче и т. н.... Т. е. има ясни принципи, общочовешки, по-скоро обществени и общонородни...

Нивото на съзнание на хората се определя от образованието, науката и културата, изкуството. За това пари все няма в последните години...:dancing yes:

Малкото хора, които се стараят да си плащат сметките, да са изрядни към остатъка от държавата са смешни и се чувстват предадени, защото, когато им се наложи да се обърнат към тази държава тя не ги защитава и не им прадлага нищо...

Друго важно нещо не се прилага - ние не се стараем да се откъснем от родовите си обременености и да бъдем себе си, да се променяме и да улавяме духа на нашето време, а все още слушаме роднините и близките си /не казвам да не ги обичаме и уважаваме, но ако грешат и ни налагат остарели възгледи е по-добре да слушаме себе си/.

За работодателите. Има разбрани такива, но за жалост рядко някой се вслушва в хората и иска да променя себе си, да израства да търпи градивна критика... Все още го има това-аз нареждам и съм По-! Както и работници, които искат да шикалкавят, има го. Но в Бг, няма синдикати, и отново няма ясни правила, принципност, личностни отношения определят работата, което не е добре нито за едната, нито за другата страна. Нужна е дистанция и коректност...

Нещо много важно има-ако ние не сме пуснали добронамереността и желанието да се учим и израстваме вътре в себе си, никъде няма да се чувстваме добре. Ако само отрицанието, черногледството и мрънкането си отглеждаме, промяна за добро, едва ли ще има...:feel happy:

В тази тема пролича отношението...:dancing yes:

Факт е, че, когато отида в Германия /ходила съм само там и в Австрия/, аз се променям и се чувствам много по-спокойна и сигурна. Не можем да искаме да се ограничим само в пределите на Бг, както по времето на социализма, защото виждаме затвореното общество до къде доведе. Приехме всичко порочно и сме като луди, невидели блясък ... Разумност, разумност, мярка, добронамереност. Това са важни неща в общуването и израстването ни като индивиди и общество /съставено от тези индивиди/...

Благодаря, успешен и усмихнат ден на всички!

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

България е една изкуствено създадена територия. Държавите, границите - това са човешки изобретения. Всички държави са изкуствени територии. Можеше България да е с размерите на Дунавската равнина, а евентуално би могло и днес България да граничи с Германия. Това са все изкуствени неща. Нека да разгледаме първия случай - да е с размерите на Дунавската равнина.

Това би означавало, че всеки, който от Силистра отива да учи в Пловдив, би избягал от България? (Пловдив като столица на Източна Румелия).

А ако граничехме с Германия? Знаете, че едно време българите основават град Пеща - погледнете на картата от времето на Иван Асен ІІ. Погледнете и една съвременна карта - ами това е ... половинката на Буда - които днес правят заедно Будапеща?

Тогава - отивайки да живее човек в Пеща - изоставял ли е Родината? Бягал ли е?

А ако България беше с повече късмет и днес би стигала до Херкулесовите стълбове - тогава? Ходейки до Рим, ние не бихме се виждали с Папата, а с ... Римския владика?

Човек принадлежи на себе си. Не на някаква географска област.

Линк към коментар
Share on other sites

България това сме ние.Всичко полезно за нас е полезно и за държавата.А самата държава като инструментариум е създадена да обслужва нашите интереси...........

Линк към коментар
Share on other sites

Ще стана скучна, но никой не работи в България и това се вижда по брутния вътрешен продукт.

Едни плащат да се усмихват други.

Ала нищо, кервана си върви :)

И народа е рядко мързелив, и неквалифициран.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

А ние вчера имахме 3 часа шулунг. При това за втори път след два месеца, и то не за кой знае каква сложна работа. Беше говорено и за най-малките детайли, за които в България едва ли някой би се сетил. Това в България изобщо не мога да си го представя да се случи...:3d_161:Даже по едно време си помислих "това защо не беше в България да го претупаме за 10 минути и да си ходим. :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Ще стана скучна, но никой не работи в България и това се вижда по брутния вътрешен продукт.

Едни плащат да се усмихват други.

Ала нищо, кервана си върви :)

И народа е рядко мързелив, и неквалифициран.

Ивета, не можеш да сложиш всички под един знаменател, защото не е така!

Виждам как ние самите/като в случая с горното ти мнение/ се вързваме с думите на устата си. А думите имат сила - смърт и живот има в силата на езика се казва в Притчи 18! А ние сме толкова безотговорни точно към този език, който ни носи смърт и живот, с който градим живот или смърт.

Затова и живота ни е такъв, няма що да се учудваме. Някой питаше за причините! Ето някои от причините, които пораждат следствията! Ядем и живеем плодовете на собствения си език!

Имам познати, които взимат хубави заплати и съотвенно работят за двама и за трима на работа. Ценят си работата поради заплатата и не искат да я загубят и съответно работят. Тях също ги ценят, защото са квалифицирани кадри и им плащат добре! Също познавам и такива, които взимат заплата, която не им стига за храна.

Та как ще очакваш да си ценят подобна работа? Те непрестанно се оглеждат за друга по-добре платена.

Не съм съгласна, че народът ни е мързелив и неквалифициран! Напротив! Ама ако непрекъснато го плюем и мрънкаме в този народ ... би трябвало да знаете какви са последствията, последствията от мрънкането и плюенето и клеветенето!

Ето и моите откровения по този въпрос

ПП http://cveta1.blogsp...og-post_29.html

Вярвам, че ако променим езикът си, ще променим и живота си, защото това е Божествен принцип, който си действа! И можем да започнем от там.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

..... А думите имат сила - смърт и живот има в силата на езика се казва в Притчи 18! А ние сме толкова безотговорни точно към този език, който ни носи смърт и живот, с който градим живот или смърт. Затова и живота ни е такъв, няма що да се учудваме. Някой питаше за причините! Ето някои от причините, които пораждат следствията! Ядем и живеем плодовете на собствения си език!

...Не съм съгласна, че народът ни е мързелив и неквалифициран! Напротив! Ама ако непрекъснато го плюем и мрънкаме в този народ ... би трябвало да знаете какви са последствията, последствията от мрънкането и плюенето и клеветенето!

...Вярвам, че ако променим езикът си, ще променим и живота си, защото това е Божествен принцип, който си действа! И можем да започнем от там.

thumbsup.gif

„По-блажен е оня, който слуша Словото и Го пази.“ Под „Слово“ разбираме разумния живот, който се изявява в правилни форми, в правилни тонове. В тоя живот всеки тон, всяка дума има свой определен смисъл. Правили ли сте опит да произнесете една дума правилно и да опитате резултата й? Произнесете думата „здраве“ и вижте, какъв резултат ще имате. Според окултната наука, всяка дума има свой определен ключ. Ако намерите ключа на думата „здраве“ и я произнесете три пъти пред някой болен, той непременно ще оздравее. Като произнасяте правилно думите, ще проверите силата, която се съдържа в тях. Както водата от чешмата, която минава през червото, измива нечистотиите на далечно разстояние, така и думите, правилно произнесени, измиват всички нечистотии, които срещнат на пътя си. Казваш: „Искам да бъда здрав, но дано Бог даде!“ – Ти сам си затворил крана, а чакаш да дойде Господ отнякъде, Той да ти отключи. Щом искаш да бъдеш здрав, Господ ти казва: „Научи се да произнасяш правилно думата „здрав“. Нещастен си – научи се да произнасяш правилно думата „щастлив“. Глупав си – научи се да произнасяш правилно думата „мъдрост“. Ти искаш да бъдеш щастлив, здрав, умен, а не се замисляш, че от правилното произнасяне на тия думи зависи твоето щастие, здраве и разумност.

*

Казвате: „Ние ли трябва да оправим света?“ – Нали вие го развалихте? Вие ще оправите това, което сте развалили. Знаят ли българите, колко неща са развалили? – „Как, вярно ли е това?“ – Нещастията на българите, в миналото и сега, са резултат на омразата, която българите хранят към гърците. Тази омраза е развалила много хубави неща. Българинът има характер и сила, а гъркът – ум. С тия качества те взаимно поддържат омразата един към друг. Четете историята и ще видите, че и днес се повтаря същото. Обаче, омразата не може да разреши важните обществени въпроси. Някои казват: „Да бъдем националисти!“ – И национализмът не разрешава въпросите. Всеки има свои лични интереси. Правилно е тия интереси да бъдат общи за всички. Обществото е един организъм, който се нуждае от подкрепата на всички частни и общи сили. Същото се отнася и за човешкия организъм. Ако човек усилва едно качество или орган за сметка на друг, той създава голяма дисхармония в организма си. Ето защо невидимият свят не може да гледа спокойно на издигането на един народ над други. И гърците сега изкупуват греховете си.

Любовта, носителка на живота

Редактирано от Лъчезарна
Линк към коментар
Share on other sites

С цитати трудно ще накарате някого да приеме нещо за истина.

Езикът е негативен, но поне аз го предпочитам пред захаросаните представи за нещата от живота.

Дори бих казала, че доста смекчавам тона. Освен, че смятам, че българите са лениви и неквалифицирани, ги намирам и за нечистоплътни. Хигиената ни е на много ниско ниво, както и отношението ни към околната среда.

По-мръсни улици едва ли има, по-мръсни дворове и т.н.

Но има и още нещо, наскоро гледах документален филм за плажуващите по нашето Черноморие, действието се развива някъде през 60-те години на 20 век. Какво да видя!! Стройни, високи мъже, елегантни жени с хубави коси ...

Какво се е случило с този генотип, не знам, но днес това не може да се види. Днес гледката е направо страшна: от децата до големите.

Предпочитам стилистката на Мартин Карбовски, защото тя е болезнена и истинска.

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=rzVB0bgNJKI

Това е България.

Високи, сини планини,

Реки и златни равнини

Небе, по-нежно от коприна –

Това е моята родина!

Обичам те, земя голяма,

Тъй както си обичам мама,

Тук мила ми е всяка птица

И всяка мъничка тревица.

Обичам българските думи,

Що слушам по поля и друми.

Обичам хубавите песни

И приказките ни чудесни.

Когато гледам планините

И слушам да шумят реките,

В шума на Рила и Пирина

Аз чувам моята родина....

http://www.youtube.com/watch?v=ttu5de5TH1o

Не усещаш ли, че слънце, вяра и звезди

само в локвите под теб проблясват?

Не усещаш ли сега, където и да си,

че ти си тук - не си избягал?!

Дадоха ти тъпа роля в нечия игра,

искат да си вечно сив и мрачен...

Спомняш ли си откога навън не си крещял,

че ти си тук - не си избягал, нали, не си

избягал...

Припев:

Няма, няма да вървя с наведена глава,

ще намеря смисал да остана,

Няма, няма да вървя с наведена глава,

нали сам тук - не сам избягал...

Някой построи за тебе свят от сив бетон

и ти съчини мечти безцветни

Трябва да оставиш смело някаква следа

че ти си тук - че не си избягал, нали, не си

избягал...

А това съм аз......и се опитвам да оставя следа. И не го правя заради някого конкретно, а заради самата следа, и не очаквам някой да го забележи, достатъчно е аз да знам.

Всичко останало е безсмислено парадиране и празнодумие.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Никога не съм се била в гърдите, че съм патриот освен ако любовта ми към родното място не е прозирала по някакъв начин от постовете ми разбира се и тя е непринудена защото съм влюбена в Духа на родината си и това е част от моето себепознание защото съм се вглеждала в себе си и в усещанията си относно това с годините опитвайки се да се разбера и опозная. Както и да е, мисълта ми беше за това че никога не съм считала себе си за кой знае каква патриотка обаче винаги когато съм слушала тези песни съм настръхвала цялата и очите ми са се изпълвали със сълзи извиращи от някъде много издълбоко без да съм ги искала, дори съм се опитвала да ги прикрия признавам си. Подписвам се с две ръце под целия пост на Диди от началото до края. Благодаря!

П.П. Сега някой да не си помисли, че заемам нечия страна по споровете тук с които не съм много в час признавам. Не, за мен споделянето на различните гледни точки по даден въпрос е повече за предпочитене отколкото всичко останало. Както и да е, мисълта ми беше че когато сърцето ти е отворено за дадено място то неговият Дух ти разкрива вътрешните му богатства, а родината... тя е нещо за което няма човешки измрения и всеки я носи в сърцето си следвайки пътя към дома. По друг начин казано- към съкровеното. Ти си си у дома където и да си когато си съкровен. Това е от мен по този въпрос.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Но има и още нещо, наскоро гледах документален филм за плажуващите по нашето Черноморие, действието се развива някъде през 60-те години на 20 век. Какво да видя!! Стройни, високи мъже, елегантни жени с хубави коси ...

Какво се е случило с този генотип, не знам, но днес това не може да се види. Днес гледката е направо страшна: от децата до големите.

Може би част от отговора е - супермаркети пълни с кренвиши, салами, "кисело мляко" и т.н. храни с неустановено съдържание; работа на столове и бюра; изкуственото създаденото забързано ежедненвие което ни кара да се придвижваме с автомобили; телевизорите с диваните пред тях ...

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам право и реализъм и в позицията на Ивета, и в обратната. Аз лично все повече забелязвам едно "време разделно" - поляризация. на единия полюс работливите и съзнателните, чистоплътните и с добро възпитание, с място за цветя дори на тесните си балкончета и в забързаното си ежедневие, защото носят цветята в душите си. На другата, уви - обратното. Но това май и в Писанието е предсказано и не само там.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

С цитати трудно ще накарате някого да приеме нещо за истина.

Езикът е негативен, но поне аз го предпочитам пред захаросаните представи за нещата от живота.

Дори бих казала, че доста смекчавам тона. Освен, че смятам, че българите са лениви и неквалифицирани, ги намирам и за нечистоплътни. Хигиената ни е на много ниско ниво, както и отношението ни към околната среда.

По-мръсни улици едва ли има, по-мръсни дворове и т.н.

Но има и още нещо, наскоро гледах документален филм за плажуващите по нашето Черноморие, действието се развива някъде през 60-те години на 20 век. Какво да видя!! Стройни, високи мъже, елегантни жени с хубави коси ...

Какво се е случило с този генотип, не знам, но днес това не може да се види. Днес гледката е направо страшна: от децата до големите.

Предпочитам стилистката на Мартин Карбовски, защото тя е болезнена и истинска.

Да, разбирам теrolleyes.gif. Посочваш всичко, което виждаш с очите си, но то е само половината истина. Случила си на мързеливи и неспециалисти около себе си, явно. Значи трябва да съм благодарна на Бог, че ме е заобиколил от хора, които знаят да се трудят и са специалисти също.

А ние като търсещи духовното и духовния свят би трябвало да виждаме и повече, тоест и другата половина, невидимата и Божията воля.

Но всъщност те разбирам и за някои хора ще са нужни точно тези думи, които си казала, а за други други.

За всичко си имало време и място се казва в Екл.

Благодаря на Лъчезарна за цитатите! Не бях ги чела.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбирам теrolleyes.gif. Посочваш всичко, което виждаш с очите си, но то е само половината истина. Случила си на мързеливи и неспециалисти около себе си, явно. Значи трябва да съм благодарна на Бог, че ме е заобиколил от хора, които знаят да се трудят и са специалисти също.

А ние като търсещи духовното и духовния свят би трябвало да виждаме и повече, тоест и другата половина, невидимата и Божията воля.

Но всъщност те разбирам и за някои хора ще са нужни точно тези думи, които си казала, а за други други.

За всичко си имало време и място се казва в Екл.

Напротив, напротив :)

Работя в международна фирма с високи изисквания и там случайни хора няма. И няма и как да е иначе.

Това обаче изобщо не ми пречи да виждам грозната действителност, мириса на кебапчета и то идващ от душите, не от тази храна.

И за много неща, времето едва ли ще дойде с това отношение към живота, който имаме в България.

Хайде да оставим духовното в тази му форма на една безкрайна логорея и слагане на "духовни" или "недуховни" етикети. Това, междувпорчем е отново, компенсаторен механизъм, заместващ вътрешни дефицити.

Но това е една друга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от важните неща, на които ме е научил живота с цената на доста болка - да не привеждам души и хора под общ знаменател.

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от важните неща, на които ме е научил живота с цената на доста болка - да не привеждам души и хора под общ знаменател.

Да, така е.

И аз с цената на доста болка, разбрах и установих, че много хора се привеждат под общ знаменател. А мислех, че са различни, но те не бяха и не са :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да оставим духовното в тази му форма на една безкрайна логорея и слагане на "духовни" или "недуховни" етикети. Това, междувпорчем е отново, компенсаторен механизъм, заместващ вътрешни дефицити.

Но това е една друга тема.

Това беше точно в десятката! :)

Линк към коментар
Share on other sites

А ние вчера имахме 3 часа шулунг. При това за втори път след два месеца, и то не за кой знае каква сложна работа. Беше говорено и за най-малките детайли, за които в България едва ли някой би се сетил. Това в България изобщо не мога да си го представя да се случи...:3d_161:Даже по едно време си помислих "това защо не беше в България да го претупаме за 10 минути и да си ходим. :3d_146:

Максим, да очакваме ли скоро да ни разказваш как и преживяванията ти в банята са много по-задоволителни от тези в банята ти в България :) Дори и в най-малките детайли :)

....

Напротив, напротив :)

Работя в международна фирма с високи изисквания и там случайни хора няма. И няма и как да е иначе.

Това обаче изобщо не ми пречи да виждам грозната действителност, мириса на кебапчета и то идващ от душите, не от тази храна.

....

Че какво лошо има, че кебапчето ни е национално блюдо?!

Сещам се за разказа "Пази Боже сляпо да прогледа". Там вземат едно малко българско дете и го отглеждат в луксозна обстановка. След това то се гнуси от произхода си и от родителите си.

Ивета, Ивета, може да се дистанцираме от кебапчетата, но няма как да извадим кебабчето от душата си :) И това си личи.

Типично за "нечистоплътния" българин е да се гнуси от произхода си и от българите, за които смята, че са под "нивото" му.

Линк към коментар
Share on other sites

Че какво лошо има, че кебапчето ни е национално блюдо?!

Сещам се за разказа "Пази Боже сляпо да прогледа". Там вземат едно малко българско дете и го отглеждат в луксозна обстановка. След това то се гнуси от произхода си и от родителите си.

Ивета, Ивета, може да се дистанцираме от кебапчетата, но няма как да извадим кебабчето от душата си :) И това си личи.

Типично за "нечистоплътния" българин е да се гнуси от произхода си и от българите, за които смята, че са под "нивото" му.

И нещо лошо има ли в това?

Казвам, каквото мисля.

Ако ти не го приемаш, чий е проблема?

Да, много неща са типични, типично е сквернословието, също и клюкарството. Още какво?

Както се казва, извади първо кебапчето от своето око и не гледай пържолата в чуждото меню.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Максим, да очакваме ли скоро да ни разказваш как и преживяванията ти в банята са много по-задоволителни от тези в банята ти в България :) Дори и в най-малките детайли :)

Доста глупаво изречение, не мислиш ли?...Това, което написах беше по темата, и показва разликата в начина на отношение към работата тук и там и беше във връзка с мнението на Ивета.:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

В България много хора работят повече, отколкото е нормално и здравословно. Произвеждат голям вътрешен продукт, който се ограбва от малцина безскрупулни крадци с бели якички, пиещи народната кръв, мислещи се за нещо повече от низката сган...

Поздравявам Макс за спокойствието, с което приема отправените към него отрицателни думи. Познавам го лично и зная, че не ги заслужава.

В България все още много често успяват некадърни, мързеливи и непочтени хора, използвайки връзки, интриги и злепоставяне, продавайки себе си и съвестта си. А работодателите все още мислят, че печелят от това. Пък и защо ли да се работи в много от случаите, когато дейността е за параван, а зад паравана се перат пари. Тогава колкото по-малко работа, толкова по-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...