Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли Душата пол?


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Ето едно интересно мнение което смятам, че е добра тема за размисъл...

...

От друга страна, душата на човека има пол- независимо какъв е полът на физическото му тяло. Спирам до тук.

...

Кристиян ще продължиш ли, защото темата е наистина интересна?

А останалите какво мислят?

Ако душата има пол то как се разбира, коя е мъжка или женска душа? Външни белези има ли? Поведението ли се глада ? Изяви ...?

При прераждане можели ли да има "кръстоска", тоест някоя мъжка душа да се прероди в женско тяло и обратното ? Очевидно от цитата това е възможно, но някой има ли друго мнение ?

Има ли йерархия ? тоест мъжката душа ли е по-висша или женската ...? и в този смисъл може ли да се предполага, че с "израстването" на дадена душата, може да се получава някаква трансформация...,примерно женската душа да стане мъжка във Висшите светове ?

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Моето мнение е, че душата няма пол. Разделението на половете е на физическо ниво, главно с цел осигуряването на тела за въплащаващите се души. Също така има разделение и на психо-астрално ниво. Различните психически нагласи свързани с половете предлагат различни възможности за натрупване на опит. Душата не се въплъщава с целия си потенциал и според това дали тялото е мъжко или женско тя ще отработи някои специфични уроци за които съответното тяло е по-подходящо. Между мъжката и женската психика, несъмнено има някои различия, но душата е над тези различия.

Отделен е въпросът, че в Космоса съществуват активен (мъжки) и пасивен (женски) принципи. Това е вертикално разделение, а не хоризонтално, както при половете. Така духът е положителния полюс, душата е отрицателния; душата е положителния полюс, въплътената личност – отрицателния; Бог е положителния полюс, Природата или творението е отрицателния; Духът е положителния полюс, материята – отрицателния; бащата и майката са положителния полюс, синът и дъщерята – отрицателния; учителят е положителния полюс, ученикът – отрицателния; умът е положителния полюс, емоциите – отрицателния. Обаче, тук принципът не е точно определен. Човек може да изпълнява ролята на положителния принцип, спрямо едни неща, и на отрицателния, спрямо други.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си че душата няма пол, но ще ми е интересно да чуя и другите мнения. Например това на Кристиян.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, всеки под "душа" разбира неговото си четирибуквие... но...

Ако душата ни нямаше пол, то и личността ни нямаше да има пол, но и нямаше въобще да ни е нужна като евентуален инструмент за възвръщане на изгубената цялостност (обединение на полярностите).

Та нали самото падение, началната му точка, е разделението на половете. Първочовешката душа е била пълна. Бръкнете сега в душите си, да видим какво ще извадите. Може пък и да сте съвършени. Аз не съм.

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Малко смътно и двусмислено звучи това за четирибуквието ... Но иначе звучи логично. наистина може да се получат разногласия във връзка с това какво разбираме под душа. Ако я разглеждаме като смъртна съставка- логично е да има пол. По- интересно е, обаче, дали безсмъртната част на човешкото същество (която е повредена, щом е в света на полярностите) може да се счета, че има пол.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето едно интересно мнение което смятам, че е добра тема за размисъл...

...

От друга страна, душата на човека има пол- независимо какъв е полът на физическото му тяло. Спирам до тук.

...

Кристиян ще продължиш ли, защото темата е наистина интересна?

А останалите какво мислят?

Ако душата има пол то как се разбира, коя е мъжка или женска душа? Външни белези има ли? Поведението ли се глада ? Изяви ...?

При прераждане можели ли да има "кръстоска", тоест някоя мъжка душа да се прероди в женско тяло и обратното ? Очевидно от цитата това е възможно, но някой има ли друго мнение ?

Има ли йерархия ? тоест мъжката душа ли е по-висша или женската ...? и в този смисъл може ли да се предполага, че с "израстването" на дадена душата, може да се получава някаква трансформация...,примерно женската душа да стане мъжка във Висшите светове ?

Поздрави.

Привет Никола,

Според кабала душата има пол, и аз споделям това мнение. Този сайт не е с кабалистична насоченост, и що се отнася до поставената тема- аз поне, нямам необходимост да дискутирам в тази насока.

Приятна вечер :)

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Никола,

Според кабала душата има пол, и аз споделям това мнение. Този сайт не е с кабалистична насоченост, и що се отнася до поставената тема- аз поне, нямам необходимост да дискутирам в тази насока.

Приятна вечер :)

Ех, че си хитрец... ;)

Какво се случва с Меркуриевия ти жезъл? Я, сподели, че хем ми е интересна асоциацията ти, хем има връзка и с темата (двете змиички).

Ако я разглеждаме като смъртна съставка- логично е да има пол. По- интересно е, обаче, дали безсмъртната част на човешкото същество (която е повредена, щом е в света на полярностите) може да се счета, че има пол.

Все пак - безсмъртна, но непълна. Ти си физик, кажи до какво води несиметричната липса на маса, заряд и каквото още се сетиш. Използвай в отговора си полярността.

Всъщност, може би един логик по-лесно би отговорил, не строй лаборатория за опити сега. :P

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, всеки под "душа" разбира неговото си четирибуквие... но...

Ако душата ни нямаше пол, то и личността ни нямаше да има пол, но и нямаше въобще да ни е нужна като евентуален инструмент за възвръщане на изгубената цялостност (обединение на полярностите).

Та нали самото падение, началната му точка, е разделението на половете. Първочовешката душа е била пълна. Бръкнете сега в душите си, да видим какво ще извадите. Може пък и да сте съвършени. Аз не съм.

Аз се присъединявам към казаното от Венцислав, че под "душа" всеки разбира неговото си четирибуквие. Но на мен ми допада определението на Рьорих, затова ви го предлагам и на вас.

Душата или "психе" се основава на четири принципа. Най-нисшата част е финото тяло: чувства, желания, емоции-третият принцип на човека( първият е плътното тяло, вторият- ефирното). След това идва четвъртият принцип-"тялото на мисълта"-това е конкретният ум, интеклект или разсъдък. Над него е петият принцип:"огненото тяло"-това е абстрактният или висш ум, Мислителят или Манас-това вече е безсмъртната част на човека. И накрая най-висшата част на душата(също безсмъртна) това е шестият принцип: Духовният ум, духовното съзнание, Буддхи-интуицията или чувствознанието. Това всъщност е сърцето. Над него е само седмият принцип- висшето Аз на човека- Атма: искрата от божествения огън на Духа- на Абсолюта, облечена от шестия принцип на Буддхи, отделена чрез него от Океана на Космическия Огън.

Вземайки това определение за душата с неговите две низши(трети и четвърти принцип) и две висши части(пети и шести принцип) мога да направя следния извод за пола на душата: Да, тя има пол в низшата си част и няма в своята висша част. Не винаги отговорът на един въпрос е еднозначен, както това се случва и тук. Доколкото си спомням, вместяването на два противоположни отговора се нарича дихотономия.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, Рьорих да е.

Това, което той разглежда е личността и свързаността и с т.нар. Висш Аз.

Личността не само е полярна, ама разгледаните четири нейни принципа са с различна полярност, всеки за себе си, които са разменени при мъжа и жената. (пр. мъжкото физ. и астр. тела са положителни, отдаващи, мъжки, а етер. и мент. - отрицателни, приемащи, женски; при жената е обратно)

Другите два принципа, разгледани от Рьорих са аспекти на Висшия аз, като единият е свързаността му с личността, а другият е свързаността му с диалектичния логос. Логично е първия да е мъжки, защото оплодява личността с всички нейни зависимости и заложби, а вторият да е женски, защото приема космичните енергии и ги износва, преобразува и т.н.

Обаче и двата са относително безсмъртни и божествени. Самото им съществуване и природта им показват, че са далеч от пълнотата си, след като тъй упорито опитват да изграждат различни аспекти у себе си.

Не се противопоставям на авторитетността на Николай и Елена, но на областта на тяхната авторитетност.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак - безсмъртна, но непълна. Ти си физик, кажи до какво води несиметричната липса на маса, заряд и каквото още се сетиш. Използвай в отговора си полярността.

Всъщност, може би един логик по-лесно би отговорил, не строй лаборатория за опити сега. :P

Непълна. явно. Но непълнотата не е ли на едно "предматериално" ниво? Тогава тя обуславя полярност, но не обуславя конкретния вид . С превелико удоволствие бих експериментирала в тази посока, но глупавото е, че всъщност експериментирам, но не осъзнавам резултата и не мога да го интерпретирам правилно.

Що се отнася до чистота на темите ... Сещам се за великолепния роман на Емил Манов "Галактическа балада" Там едни големи чистофайници бяха решили да прочистят най- голамата библиотека на една планета. Първо махнали много вредните книги. След това махнали не чак толкова вредните. После- тези, от които няма полза. после книгите, които предстои да бъдат написани. ...По един много специален начин .

Накрая останала едно книга. но тя била държана в един златен сандък и дори нейния пазач май нямаше ключ от него. Всички други книги в библиотеката останаха нарисувани. И четящите- също.

Та жалко, че хитрият кабалист не е продължил. Но пък ако беше продължил, пак не е ясно дали щеше да има какво да прочетем. Ама че Емил, ама че Манов...

Линк към коментар
Share on other sites

Добра вечер на всички!

Във всеки мъж и във всяка жена, въплътени на Земята, присъства както мъжкото, така и женското начало.

Всъщност в своя висш аспект, във Висшите ни тела няма пол, ние сме андрогини.

И само в хода на диференциацията, уплътняването на материята ние получаваме отначало физическо тяло, а после признаците на единия или другия пол. Погрешността на предишните представи беше, че имаме извън себе си част от нас самите, която е била отделена от нас на определен етап от еволюцията.

В действителност, ако се докоснем до историята на развитието на душите ни, нашата бяло огнена сърцевина или нашето АЗ СЪМ Присъствие, безсмъртната частица от Бога вътре във нас никога не е била разделена на две части, представляващи мъжко и женско начало.

......

Нашата душа и Висшите ни тела нямат пол. Те са безполови. Пол има само нашето физическо тяло и то е получило полови признаци едва на сравнително скорошен етап на еволюционното развитие, преди няколко милиона години....

Мир и Любов!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Вземайки това определение за душата с неговите две низши(трети и четвърти принцип) и две висши части(пети и шести принцип) мога да направя следния извод за пола на душата: Да, тя има пол в низшата си част и няма в своята висша част.

Сега не ми се търси за точен цитат, но според Суфиите също душата има пол в нисшите си проявления, т.е. в физическия свят и света на джиновете, а от ангелския свят "нагоре" - не.

Инъче моята скромна логика е, че за да осъществи пътуването си към Бог душата има пол, в смъсъл на полярност. Т.е. ако Бог е единият полюс (или единият принцип - мъжкия - отдаващия), то душата е другият полюс (другият принцип - женския - приемащия).

Линк към коментар
Share on other sites

Според моите усещания и това,което съм чела душата научава различни уроци въплатяваща се в мъжко и женско тяло и усещането за полова идентичност на душата според мен е усещане за миналите прераждания и това като мъже или жени повече ни е харесало да бъдем или според последният ни живот какви сме били и е трудно от една полярност веднага да преминеш в друга.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Привет Никола,

Според кабала душата има пол, и аз споделям това мнение. Този сайт не е с кабалистична насоченост, и що се отнася до поставената тема- аз поне, нямам необходимост да дискутирам в тази насока.

Приятна вечер :)

Здравей Кристиян !

То аз темата я създадох заради теб и мислих, че ще стане интересна дискусия, но напълно те разбирам, ако си решил да не коментираш...

Общо взето мненията на другите участници до тук в голяма степен се припокриват и звучат еднакво на базата на прочетена общодостъпна езотерична литература.

Все пак би ли дал някой линкова да прочетем нещо конкретно, защото има много кабалисти и много тълкувания по темата за Душата, а тук визираме вече и определяне на пола.

Препоръчай някакви материали (мнения от други места!),...ако не ти представлява това трудност. Нещо конкретно за пола, а не общи работи за структури на Душата, например.

Благодаря ти предварително!

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Никола,

Според кабала душата има пол, и аз споделям това мнение. Този сайт не е с кабалистична насоченост, и що се отнася до поставената тема- аз поне, нямам необходимост да дискутирам в тази насока.

Приятна вечер :)

Здравей Кристиян !

То аз темата я създадох заради теб и мислих, че ще стане интересна дискусия, но напълно те разбирам, ако си решил да не коментираш...

Общо взето мненията на другите участници до тук в голяма степен се припокриват и звучат еднакво на базата на прочетена общодостъпна езотерична литература.

Все пак би ли дал някой линкова да прочетем нещо конкретно, защото има много кабалисти и много тълкувания по темата за Душата, а тук визираме вече и определяне на пола.

Препоръчай някакви материали (мнения от други места!),...ако не ти представлява това трудност. Нещо конкретно за пола, а не общи работи за структури на Душата, например.

Благодаря ти предварително!

Поздрави.

Привет Никола,

Няма да забърквам душата и пола й в постинга си, а като линк ще насоча вниманието към НАЧАЛОТО - 7-те дни на сътворението според Кабала. Спред мен, това е напълно достатъчно, за да разбере човек, че душата има пол, и освен това- колкото повече се приближаваме към фините планове на битието, толкова по-силно е изразено половото състояние. Физическото състояние на човека е дравнително инертно, и колкото и абсурдно да звучи на пръв прочит- точно във физическото си състояние човек е хермафродит. Половата проява на физическото тяло е свързана със сексуалната енергия- като нисша форма на проява на онази Творческа Енергия, от която е заченато и родено Битието.

Твърденията, че в по-висшите си "тела" полът се губи не са верни, и едва ли човек имащ опит с финитеаспекти на битието битвърдял подобни неща. Вярно е, че има много писачи на книги, които пишат подобни неща- но кой от кого е започнал да преписва е нещо, с което на мен поне не ми се занимава...Писането на книги и личния опит поне от 100-на години се разминават и нямат много допирни точки...като започнем с окултни вредители върху човечеството, някои от тях дори са се наричаликабалисти- например като Ани Безант, или пък Даян Форчън- не намирам нищо кабалистичмно в книгите им, а освен това, единственото което намирам е тенденциозна заблуда, звучаща убедително от позицията на самозаблудата...

Но, ето, тоази сайт е посветен на Беинса Дуно- едва ли има някой, който би се наел да обори твърдението, че няма по-извисен сред човеците Духовен Учител на ХХ-ти век от Беинса Дуно- така че ако приложим това наследство, което на нас българите е оставено първом от Беинса Дуно, ще осъзнаем, че знаем...ще си спомним това което знаем....И най-простия човек не би оставил наследство на някой под формата на томове лекции и беседи, ако не е сигурен в това,ч е наследството му не е само тези томове лекции и беседи, а всичко което е в тях, е и вътре в хората, на които го оставя...така че, дори и да разпилеят външното, и да го променят- вътрешното не могат да повредят....

В този смисъл, духовността ни за да бъде осъзната, ни е нужно огледало- както оглеждаме физическите си тела в огледалото и виждаме образа си и преценяваме дали сме се облекли добре, дали трябва да се срешем и т.н., същото е и с духовното съзнание- за да "види" "образа си", то трябва да се огледа в огледало...Учителят даде огледалото на нас българите...друг е въпроса дали и как го ползваме...

Поздрави! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Твърденията, че в по-висшите си "тела" полът се губи не са верни, и едва ли човек имащ опит с финитеаспекти на битието битвърдял подобни неща. Вярно е, че има много писачи на книги, които пишат подобни неща- но кой от кого е започнал да преписва е нещо, с което на мен поне не ми се занимава...Писането на книги и личния опит поне от 100-на години се разминават и нямат много допирни точки...като започнем с окултни вредители върху човечеството, някои от тях дори са се наричаликабалисти- например като Ани Безант, или пък Даян Форчън- не намирам нищо кабалистичмно в книгите им, а освен това, единственото което намирам е тенденциозна заблуда, звучаща убедително от позицията на самозаблудата...

Едва ли това, че нещо не съвпада с твоя светоглед и разбиране за кабалата го прави невярно и вредно. Много кабалисти биха казали същото за сайта към който даваш линк. Когато заявяваш примерно, че душата има пол, мога да приема донякъде, да не аргументираш подобно твърдение, но когато обвиняваш някого, редно е да се аргументираш. Не забравяй също, че в този форум подобен род разисквания относно достоверността на различни учения и авторитети не е позволено.

Линк към коментар
Share on other sites

Крис - " Неизказаната мисъл принадлежи напълно на духа, изказаната е един вид материализирана - облечена в звуково тяло." - Прентис Мълфорд (1834 - 1891) - Американски Окултист и Мистик

За да съм по темета ще кажа, че Любовта т.е. Всемирната Любов няма пол. Въпреки всичко "чух" какво си искал да кажеш, но по- добре да си остане недоизречено... който трябва да чуе ще чуе. Това е ....................

п.п. хех спомних си за водата и бетона :) ))

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Вземайки това определение за душата с неговите две низши(трети и четвърти принцип) и две висши части(пети и шести принцип) мога да направя следния извод за пола на душата: Да, тя има пол в низшата си част и няма в своята висша част.

Сега не ми се търси за точен цитат, но според Суфиите също душата има пол в нисшите си проявления, т.е. в физическия свят и света на джиновете, а от ангелския свят "нагоре" - не.

Инъче моята скромна логика е, че за да осъществи пътуването си към Бог душата има пол, в смъсъл на полярност. Т.е. ако Бог е единият полюс (или единият принцип - мъжкия - отдаващия), то душата е другият полюс (другият принцип - женския - приемащия).

Твоята ''скормна логика'', Светлата, е чудесна!

Като среден принцип, душата е обединяващ принцип на мъжката и женска същност на човека и посредника, връзката с духа.Този принцип е и вселенски.Отрицателния- приемащ, женски принцип и положителния- отдаващ мъжки.НО енергията е ЕДНА, а сека е мощен задвижващ механизъм за енергиите в тялото, когато сливането е пълно на всички нива.Когато любовта е взаимна, дълбока, обменяща.Човека е от две същности, поляризирани тук в материята и поотделно изграждащи връзката си с душата, на това ниво душата е мъжка и женска,като характеристики на двата принципа.Но сами, мъжа и жената поотделно не могат да напуснат тежките материални полета, затова Единството им, Любовта е тази която ги свързва, разтваря в Едно същество без пол.

Много учения и практики проповядват медитацията като средство за връзка с висшия аз и достигане на вселенски нива.Особено така разпространената индийска философия, която е остаряла лунна религия.Колкото до Кабала-тя е чудесна компилация от знания, но ДО ТАМ!Тук тона ми е рязък и за да не изпадна в нецензурирани изказвания по отношение на тези философии, ще спра.

Само думите на Дънов тук могат да лекуват!

Линк към коментар
Share on other sites

...Особено така разпространената индийска философия, която е остаряла лунна религия.Колкото до Кабала-тя е чудесна компилация от знания, но ДО ТАМ!Тук тона ми е рязък и за да не изпадна в нецензурирани изказвания по отношение на тези философии, ще спра.

Само думите на Дънов тук могат да лекуват!

Първо честит празник въпреки че не е подходящата тема :) . С остарялата лунна религия т.е. индийската философия не съм много запозната, но едва ли запознатите следващи този път биха били във възторг. А за Кабала тя наистина е чудесна компилация от знания на повърхността, но отвъд това тя води към безпределността... :) . Чудесно е изказването Ви по- нагоре по темата. Виждам че сте се опитали да въведете порядък, но самото желание за нецензурни изказвания по отношение на някоя философия или религия означава, че този ред който сте се опитали да внесете не е по Бога, не е Божествен защото в същността си всичко е Бог, а Божият ред внася хармония и дълбок вътрешен мир. Да, думите на Учителя наистина лекуват защото и учението Му е Универсално. По друг начин казано то съдържа всичко в себе си и...Да речем води до дълбоко единство с всичко...Пожелавам Ви тези думи да се вселяват богато във вас. Поздрави! :3d_041:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Само думите на Дънов тук могат да лекуват!

... но те не лекуват сами, а всеки трябва да ги вземе в ума си, както се взема лекарство в ръка и да ги приложи съзнателно и с воля:

Мисъл на деня – 5 март 2009 г.

Да имаш интуиция, това значи да разбираш кому какво е нужно и да го задоволиш по най-разумен начин. Ако срещнеш някой философ, ще се разговаряш на неговия език. Необходимо е всеки човек да развие в себе си интуицията. Тя му е дадена от Бога, за да схваща той отдалеч събитията. Условията се дават даром, а резултатите се придобиват. Това значи: условията за развиване на интуицията са дадени на човека даром, а той трябва да работи върху себе си, да прави усилия да я развие.

Из Възможни постижения, ООК, 2 март 1927 г.

Мисъл на деня – 6 март 2009 г.

Който се ръководи от своята интуиция, той е затворен за шума на външния свят. Той влиза в сърцето си, затваря се там, взима си бърсалката и започва да изтрива. Кой какво казал, това се изтрива и остава чисто сърце, на което ще се пишат само Божествени работи. Красиво е да отидете до една чиста дъска, на която нищо не е написано и очаквате да дойде Божият пръст да пише!

Из Възможни постижения, ООК, 2 март 1927 г.

Опитайте чрез интуицията да стигнете до отговора на въпроса, нужен ли ви е отговор, нужен ли ви е въпрос и защо.

Линк към коментар
Share on other sites

Опитайте чрез интуицията да стигнете до отговора на въпроса, нужен ли ви е отговор, нужен ли ви е въпрос и защо.

:thumbsup:късметче още от самото начало смятах подобна тема за ненужна преди малко си мислех същото но се въздържах за да не бъдат думите ми разтълкувани превратно. Това са въпроси на ума в по- дълбоките полета наистина всичко това е ненужно, но все пак темата е една малка вратичка, един отвор за търсещи все още душички :).Бих споделила и друго свързано с интуицията и с точно тази тема, но някак за споделянето и личният опит като че ли няма място освен на ЛС :).

Линк към коментар
Share on other sites

Мога само да благодаря за темата, която ми събуди желанието да се поровя...навсякъде - и в написаното и в оставеното вътре в мен.

Вътрешното ми усещане беше за присъствието на мъжкото и женското начало - :yinyang: така. Полът на физическото ми тяло определя по-скоро в какъв "клас" съм се записала за този живот.

Не бях сигурна, обаче, дали вътрешното ми усещане е точно за това, което наричаме "душа" - за това потърсих и намерих:

(и понеже Учителя си разбирам най-добре - от него е)

Душата на човека е Божественото начало в него – никой няма право да я подчинява. Пазете Свободата на душата си.

Понеже Духът е тясно свързан с човешката душа, Той учи ума и сърцето как да се проявяват. На български език думата дух се пише с четири букви. Буквата Д представлява триъгълник, който уравновесява противоречията. За триъгълник, в който силите се уравновесяват, няма невъзможни неща. Затова е казано, че за Бога всичко е възможно. Буквата У има отношение към човешкия ум. В тази буква има една равнодействаща сила, която уравновесява противоречията, произлизащи от ума. Буквата Х означава човешките чувства. Тя е образувана от буквата С, взета в право и обратно положение. Буквата С изразява закона на Луната, която в 28 дена се пълни и изпразва. Човек трябва да научи законите как да се пълни и изпразва. Да изпразваш сърцето си от нечистотиите на живота и да го пълниш с плодовете на Духа, това е велика наука, до която човек трябва да се домогне. Последната буква Ъ означава закон на Божествената хармония. В заключение, казвам: Духът е онази мощна сила, която регулира ума, сърцето и волята на човека.

„Дух Свети” – думата свят означава душата, с която човек е свързан. Апостол Павел казва: „Нито жена без мъж може, нито мъж без жена.” Бог не приема нито жената без мъж, нито мъжът без жена. Казано е още, че, ако жената напусне мъжа си, а мъжът – жена си, няма да бъдат приети в Царството Божие. Напуснат ли се мъж и жена, смърт ги очаква. Защо е така? Защото мъжът представлява Духът и умът, а жената – душата и сърцето. Какво ще остане от човека, ако го напусне Духът и умът, или душата и сърцето? Той непременно ще умре. Следователно, ако нямаш чувства, и мисли няма да имаш; ако нямаш мисли, и чувства нямаш. Ако имаш душа и Дух, ще имаш и чувства, и мисли, и постъпки.

В Истия час

Това ме навежда на мисълта, че вътрешното ми усещане е по-скоро за единството между душата и Духа, на ума и сърцето... Опитам ли се да разделя едното от другото и да ги разглеждам така и усещам, не става, усещането е за объркване, празнота..

Накрая вътре в себе си стигнах до решението да си уча уроците на физическия си пол и да не се опитвам да разделям душата и Духа и да ги разглеждам самостоятелно като носители на някакъв пол. Ако изобщо имат такъв, то "Бог не приема нито жената без мъж, нито мъжът без жена. Казано е още, че, ако жената напусне мъжа си, а мъжът – жена си, няма да бъдат приети в Царството Божие."

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...