Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любов и обич


Recommended Posts

Каква е разликата между любовта и обичта ? Къде стой разумът и верен ли е постулатът " Любовта не е нищо друго ,освен проява на здрав разум?".Можеш ли да кажеш както често възкливат поетите : " Обичам те до тук " или "Сбогом моя любов".Истина ли е че някой някога може да се сбогува с любовта ,истина ли е че някой може да спре да те обича .....възможно ли е това ?Правилно ли е дори да го изричаме !

Оставям вратичката на вашите мисли, думи, чувства души ,преживявания и се надявам заедно да помислим за това .

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Чудесна тема! Вълнува ме отдавна.Защо трябва да обича човек - за да се прояви.Животът не може да се прояви без обич.Посоката на обичта е към някакъв конкретен обект/ същество/предмет....Обичта - Омразата са два полюса - положителен и отрицателен. Любовта...няма полюси, тя е безусловна.

Любовта има форми и степени. Знаем за Любовта като Стремеж, като Чувство , като Сила и като Принцип.

любовта има отношение към мислите, а обичта към чувствата.

Човек люби с ума си, обича със сърцето си!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Да, напълно съм съгласна човек обича именно за това, за да се прояви в света . Винаги съм смятала че Обичта е онази, която съгражда, онази ,която се " съюзява " с разума и оная , която държи образа на човека или хората, към които е насочена чисти и неопетнени с никакви лоши думи, помисли и действия.

Човекът, към когото проявявам Любов ...това вече е по-различно.Тя, Любовта има измерения, в които може да бъде проявена, но освен всичко останало тя може да те накара да страдаш неимоверно силно, може да те накара да почувстваш такава болка, която е непоносима, а може и да те въздигне зависи на какво ниво се проявява тя.И знам ли на нея понякога можеш да и кажеш "Сбогом " и да я пренасочиш към някой друг или към нещо друго , а на Обичта не би могъл.Умът ти се нуждае от нея винаги, за да е светъл.

Така си мисля аз , но не е задължително думите ми да са истина .Може би само намирам оправдание за стихотворенията си, в които съм казвала " Сбогом" на любовта, знае ли човек :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, отново! Подсещаш ме за следното:

Влеченията на Ума - пораждат Уважението!

Влеченията на Сърцето - пораждат Дружбата !

Влеченията на Тялото - пораждат Страстта!

Трите заедно - пораждат Любовта! .... човешката... и трите заедно/изключително рядко се съчетават и са почти невъзможни за по продължително време...

Във всяко едно приятелство/харесване/привличане/влюбване - ако се научиш да различаваш КОЕ от тези влечения е преобладаващо...ще си наясно с нещата. Пишеш , че "Сбогом" си казвала на Любовта.... това го преживей и по следния начин ...Сбогом = С - Бог -ом.... към Божествената Любов!

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

Казах " Сбогом " но тази дума мога да кажа на онази Любов, която поражда зависимост от другият, която е просто едно влюбване....не мога да живея без да изпитвам това чувство, както надявам се и всеки от нас :)

Линк към коментар
Share on other sites

А може би думичката "обич" е продукт на човешкото его :hmmmmm: Обичаш и очакваш да бъдеш обичан,даваш и очакваш да получаваш,поставяш някого в зависимост и самият ти се предлагаш в плен на нечии страсти.Обич=о-бич...?

Любовта е вибрация,излъчвана от Първопричината,неподвластна на никого и съдържаща всичко :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Валерия !

ЛЮБОВТА към която се стремим всички - изключва всички Питания, всички Противоречия, всички Ограничения, всички Насилия!!!!!Има такава ЛЮБОВ!

И в Пъврото послание на апостол Павел гл.13 се казва:

ЛЮБОВТА дълготърпи, благосклонна е; Любовта не завижда;Любовта не се превъзнася, не се гордее, не безобраствува, не дири своето си, не се раздражава, не мисли зло, на неправдата се не радва, а сърадва се на Истината, всичко претърпява, на всичко хваща вяра, на всичко се надее, всичко търпи. ЛЮБОВТА никога не отпада!.........."

Останалото ..... са у-влечения, влюбвания, все взаимоотношения с радости и скърби, със срещи и раздели, с противоречия и страдания........това не е тази ЛЮБОВ !

"Когато Любовта царува - Смут не става!

Когато Мъдростта управлява - Реда не се нарушава!

Когато Истината грее - Плода цъфти и зрее! " 14.01.1923 П.Дънов

Мисля че съм ясна , защото говорим за различни състояния и преживявания ...които са част от нашия живот......думата е само една все пак и ... добре че я има - ЛЮБОВ !

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира си че си ясна, така е и аз се радвам че ти намери по-точните думи да го кажеш, тъй като аз нещо се уплетох в тях.Това ,което каза ти, това исках да кажа и аз преди малко, но не се получи.Наистина любовта не завижда, любовта не се радва на несправедливостите, но любовта боли..."знам, любов е това ,щом във тебе боля- нищо че ти се отрече от мене " .Аз не говоря за любовта между мъжа и жената , а по-скоро за любовта да която говориш и ти ,така че всичко е наред.

Линк към коментар
Share on other sites

Хармонията да е винаги в нас, с нас и около нас!

Радвам се , нали затова сме във форума!

Току що стигнах до тема, която е свързана с тази и ще се прехвърлям там!

До срещи и по другите теми.

Любов + Мир + Светлина+ Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте! Мисля по темата и ето какво днес чета МОК " Божествената мисъл"

беседа " Линиите на ума и на сърцето" 26.09.1927г

Обичта подразбира правилна обмяна на енергиите между две същества, които едновременно си помагат.

Ако двама души се обичат и не могат взаимно да си помагат , обмяната между тях не е правилна.

(все още... си мисля  аз, винаги има шанс да поумнеем..!?)

Обичта подобрява здравето на човека.

Казано е в Писанието: "Слабият във вярата си да яде зеле". Аз пък казвам: Слабият в здравето си да обича.Правете опити в това отношение , да се уверите в истинност ана закона.Ако страдате от ревматизъм, треска или друга някаква болест, обикнете някого. Вскоро време здравето ви ще се подобри.

Колкото по скоро оздравеете, толкова по -правилно степроявили обичта си.

ЗАКОН Е : ЛЮБОВТА ПРЕМАХВА ВСИЧКИ СЛАБОСТИ И НЕДЪЗИ. Тя е особено космическо течение, което преминава през всички живи същества.

Колкото по - правилно се приема и предава тази енергия , толкова по - здрав е човек.....

Пак от същата беседа:

За да се обичат двама души, сърцето на единия трябва да бъде еднакво интензивно с ума на другия и обратното; умът на втория трябва да бъде еднакво интензивен със сърцето на първия.

Значи, в любовта между двама души трябва да става кръстосване на енергиите!

Край на цитатите. Ако някой може да го каже по - ясно , кратко и точно...да се поупражнява... и като е готов ...да го напише...

Аз не мога ! Нямам време да мисля със собствената си глава върху кой какво казал...интуитивно всички знаем кое е вярно и кое не...от нас се иска ....

САМО ПРАВИЛНО ПРИЛАГАНЕ...... в случая....Обич - Любов !

Така, че на всички форумци...... пожелавам да бъдем здрави,

правилно да кръстосваме енергиите си с тези които обичаме!

За да ни е едновременно и леко и светло, празно от глупости и пълно

с Любов + Светлина + Мир + Радост!

( форумци внимавайте да не увеличим рязко търсенето на зеле...щото има икономически закон за търсенето и предлагането...ще му са дигнат цените на зелето...Иначе за увеличаването на вярата...някой може да експериментира...и после да сподели...аз много обичам зеле и моркови... ...така че да си знаем само ние!!!... олеле като го написах това ...моля ви ...да не вземе някой да си помисли че не съм блага и добра...ами не съм ..отвреме на време... съм по малко блага ... това не е егоизъм...това е който търси, хлопа, иска...узнава и получава.....)

ЛСМР

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Валерия и всички порталци,

Наистина темата е интересна и обширна. В случая е въпрос на терминология и на това, кой какъв смисъл влага в думичките "обич" и "любов".

В духа на терминологията използвана в Школата на Беинса Дуно, мога да кажа, че обичта и любовта са две сили, които са напълно противоположни по своя вътрешен характер. Любовта е активен, даващ, мъжки принцип, тече от центъра към периферията. Обичта е пасивен, възприемателен, женски принцип, тече от периферията към центъра. От космична гледна точка Бог е единственият, който Люби, а съществата са тези, които го обичат т.е. възприемат Неговата Любов. От гледна точка на човешката душа обаче са възможни и двете действия. Когато кажеш: "Господи, обичам те!", това означава: "Господи, готов съм да възприема и извърша Твоята Воля". Това е едно възприемателно състояние на човешката душа, една пасивна медитация. Когато обаче кажеш "Аз любя Господа" или "имам Любов към Бога", това е едно вътрешно динамично състояние, динамична/активна медитация или молитва, в която ти съзнателно полагаш усилия, търсиш, изпращаш вълни към Божествения център, хлопаш на Небесните Порти.

В същия ред на мисли е и отношението между двама влюбени. "Обичам те" е различно от "влюбен съм в теб".

Имайки предвди горните разсъждения би било интересно да се помисли как ще се преведат двете думички "любов" и "обич" на други езици, на английски например.

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

ЛЮБОВ И ОБИЧ?.....доста различни понятия.

Ще ви кажа само едно за тях:)))))))

Не можем да кажем за родителите си...."аз ги любя-обикновенния израз е-аз ги обичам"

По интересно ми е отношението към ЛЮБОВТА!Мнения различни;крайни,или не,винаги интересни!

Ето и моето мъжко,55 год. мнение!Любов има тогава,когато обичаш всичко в човека срещу теб.Обичаш,без да желаеш да го промениш.Ако и теб обичат така,любовта е на лице!Ето я моята формула!Обичай и не променяй!

Линк към коментар
Share on other sites

Обичай и не променяй.........

Е това не го разбирам,наистина

Аз мисля,че преди обичта е любовта.

Любовта за мен е когато,въпреки всичко ОБИЧАШ.Когато са те наранили и въпреки всичко продължаваш да обичаш,много да обичаш.Да имаш нужда ТОЧНО ОТ ТОЗИ ЧОВЕК.

А обичта според мен е уважение,приемане на човека такъв какъвто е.

Но.........Ако ЛЮБОВТА я няма,обичта сама по себе си просто не си струва.

Ако става дума за родители,приярели-да,говорим за обич

Но ако е за полувинката-без ЛЮБОВТА-ми просто няма смисъл :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

И като казвам да имаш нужда точно от този човек,нямам в предвид

ДА СИ ЗАВИСИМ ОТ НЕГО.

Последното е пагобно..........Във всичките му варианти....... :o

Любовта има нужда от свобода,от въздух.....за да вдъхновява......

Ако затворите любовта,тя ще умре......като всяко друго нещо :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако този когото обичам(любя), ме нарани без да е пердизвикан, пак мога да си го обичам:))))) Много, безкрайно дори! Но ще се наложи да си задам въпроса...ЗАЩО? ЗАЩО МЕ НАРАНЯВАТ? А след него идват съмненията и подозренията. И ако стигна до извода, че не съм обичан и за това са ме наранили (защото съм бил досаден, или съм някаква "заплаха"???), то къде е смисъла да съм до този същия човек! Губя хармонията в себе си. Губя равновесието си и започвам да се разрушавам! Ще продължа да го обичам (в смисъла на думата ЛЮБОВ), но от по-далечно разстояние! Т.е., довиждане, тръгвам по друг път, любими(любима)

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога не е лесно да кажеш "Довиждане!". Щом обичаш, прощаваш и оставаш. Смисълът на проблемите е, че подтикват към развитие. Ако това не става, наистина няма смисъл от излишно мъчение. Когато обичта не е взаимна, наистина е по-добре хората да увеличат дистанцията.

Линк към коментар
Share on other sites

Посмях се, най-вече на себе си. Ама наистина човек може да изтърпи какво ли не и да пропилее голяма част от живота си, понеже "Надеждата умира последна!". Навременното бягство е велико изкуство. Жалко, че докато се усетим, вече сме остарели. Инстинктът за самосъхранение не винаги се включва навреме. Най-комичното е, че за проумяването на елементарни неща понякога отиват години и много излишен тормоз.

Благодаря ти, Изгрев, от сърце се посмях! На себе си се смях, но голяма веселба падна!

Линк към коментар
Share on other sites

Публикувано на Apr 16 2005, 00:12

  Наистина темата е интересна и обширна. В случая е въпрос на терминология и на това, кой какъв смисъл влага в думичките "обич" и "любов".

В духа на терминологията използвана в Школата на Беинса Дуно, мога да кажа, че обичта и любовта са две сили, които са напълно противоположни по своя вътрешен характер. Любовта е активен, даващ, мъжки принцип, тече от центъра към периферията. Обичта е пасивен, възприемателен, женски принцип, тече от периферията към центъра. От космична гледна точка Бог е единственият, който Люби, а съществата са тези, които го обичат т.е. възприемат Неговата Любов. От гледна точка на човешката душа обаче са възможни и двете действия. Когато кажеш: "Господи, обичам те!", това означава: "Господи, готов съм да възприема и извърша Твоята Воля". Това е едно възприемателно състояние на човешката душа, една пасивна медитация. Когато обаче кажеш "Аз любя Господа" или "имам Любов към Бога", това е едно вътрешно динамично състояние, динамична/активна медитация или молитва, в която ти съзнателно полагаш усилия, търсиш, изпращаш вълни към Божествения център, хлопаш на Небесните Порти.

В същия ред на мисли е и отношението между двама влюбени. "Обичам те" е различно от "влюбен съм в теб".

Имайки предвди горните разсъждения би било интересно да се помисли как ще се преведат двете думички "любов" и "обич" на други езици, на английски например.

В нашия случай ...няма време за мислене.... има достатъчно източници за инфо и съответно....

подбор според формата +съдържанието+ смисъла на съответния текст!

Обич и Любов - има мнооого варианти на двете думи. Предлагам ви една част:

Admiration, Adoration, Adulation, Affection , Ardour , Attachment , Attraction,

Desire ,Devotion , Fancy , Fervour, Fondness, Infatuation , Liking , Passion ,Regard, Tenderness , Warmth

LOVE - Admire , Adore, Be charmed by,Be fond of ,Be infatuated by,Be in love with

Care for, Cherish , Desire , Dote on , Fancy...

Informally used :

Have a crush on , Have a passion for, Idolize , Lose your heart to , Lust after, Treasure , Value , Want, Worship....

In love = besotted , devoted , enamoured , fond....

Inf. Had over heels, infatuated ,/ courtship

Loved = beloved, cherished, darling, dear, dearest, esteemed, favourite , precious, treasured, valued, wanted....

Любов + Светлина+ Мир+ Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Възможно е "навременното бягство" да е велико изкуство!

Но тук не говорим за изкуство, а за осъзнато действие от крайна необходимост! За да запазиш самоуважението си!Вътрешната си хармония.

За за бъдеш щастлив, защото всеки има право на това!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Изгрев! Ето, че се срещнахме и по тази тема. Понякога, когато човек е отговорен и за други, например деца, не е лесно да направи избор в своя полза. За децата си повечето майки жертват и самоуважение, и вътрешна хармония, и какво ли още не, докато накрая проумеят, че от такава майка никой няма полза, дори и децата.

Усещам твоята добронамереност, затова ти благодаря!

Латина

Линк към коментар
Share on other sites

А може би силите които се хранят от нашите отрицателни емоции са ни подали тези две думички за едно и също нещо, само и само да ни отвлекат от истината. Може би вместо да мислим и разсъждаваме къде е разликата между любовта и обичта е по- лесно просто да обичаме и да раздаваме любовта си. Смятам, че Божествената ЛЮБОВ не се дели на обич и любов и само тя е истинска. Всяко чувство, което ни причинява болка и раздвоение трябва да бъде преодоляно и да разберем защо всъщност е трябвало да го изпитаме.

Обичам всички ви!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Разсъждаването в случая помага и да си наясно , то ни води към истината, а не ни отдалечава и изобщо не пречи да обичаш . Божествената Любов е единна и неделима, Бог е Любов - това го знаем и живеем, тук говорим за човешката най вече.Хората ги мързи да мислят за тънките различия :sleeping: , а всъщност докато четях постовете за обичта и любовта осъзнах много неща. :smarty: Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:sleeping: А може би сме на тази земя не да откриваме топлата вода и да губим времето си в разсъждения да търсим тънки граници :hmmmmm: , а да работим за повишаването на земните вибрации?!

Макар, че има хора, които са тук за да разсъждават, други, които да работят, трети, които да пречат и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...