Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любов и обич


Recommended Posts

:( Телемах, извинявай, не знам какво ми стана, но се почувствах зле от това, което написах преди малко. Всеки има право на избор и е важно да се осъзнава реалността. :hypocrite:
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако сме невежи , не сме наясно с т.н. осъзнаване на реалността за какво повишение вибрациите на земята говорим.

Тънките граници се осъзнават и чрез разсъждения.Любов към Бога, обич към хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е процес, обичта е състояние. В обичта даваш, в любовта искаш и да получаваш.В обичта "езерцето" ти се оглежда в небето, в любовта езерцето се превръща в океан с бури, вълнения водовъртежи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Каква е разликата между любовта и обичта ? Къде стой разумът и верен ли е постулатът " Любовта не е нищо друго ,освен проява на здрав разум?".Можеш ли да кажеш както често възкливат поетите : " Обичам те до тук " или "Сбогом моя любов".Истина ли е че някой някога може да се сбогува с любовта ,истина ли е че някой може да спре да те обича .....възможно ли е това ?Правилно ли е дори да го изричаме !

Оставям вратичката на вашите мисли, думи, чувства души ,преживявания и се надявам заедно да помислим за това .

<{POST_SNAPBACK}>

:blink::dancing yes::D

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е висшата форма на обич. Да обичаш не те освобождава от първичните ти желания, тя може даже да е егоистична. Любовта е безпрекословна, отдаваща се. Тя е без ограничения и без уговорки.

Човек може много да обича, без никога да познае любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Гост_Darina_*

В живота си човек често изпитва любов, особено когато я вижда и съумява да я съхрани, тогава тя приема по - различен, не толкова импулсивен облик - обич.

А ако успее да преминава през двете състояния безпроблемно или още по - повече да ги сведе до едно- той вече е щастлив....

Линк към коментар
Share on other sites

Любов е когато имаме движение от центъра към периферията, т.е от Бог към хората.

При обратното - от хората към Бога, от периферията към центъра, има обич.

Затова се казва "аз обичам" или "приемете Любовта".

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурен ли си? Я го кажи на английски! :harhar: Нещо ми куца на мен. Любовта си е Любов и естесвено произлиза от Източника си, как иначе, но когато аз я ПРЕнасочвам тя не променя същността си... Казваш, ако от мен произлезе насоченост, то тя би била обич, така ли?! :hmmmmm: Няма как от мен да произлезе, тя е или от Бог или не е Насоченост правилна, тоест не към Центъра, а към друга част на периферията...

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да влизам в спекулации, при това доста неясно поставени.

Това не е мое твърдение, а е казано от Учителя Беинса Дуно.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви, че я поразмърдахте тази тема. Като чуя/видя думата ЛЮБОВ имам само ЕДНО в душата си +ума +сърцето си - БОГ!

Като чуя думата ОБИЧ - се сещам за разни неща...Много ОБИЧАМ ягодки и малини, лешници, дюли и мед и още доста неща...о+бич ( изяждам ги... с благодарност , но ги изяждам :D ) ....ОБИЧАМ и родителите си ( и на тях съм им благодарна, "ям" им нервите отвреме на време ) + обичам безкрайно силно дъгата - имам си преживявания с нея и ми е въздействала + "помагала", обичам и се радвам на красотата на цветята, ОБИЧАМ :feel happy: и всички майки + бащи + деца по света, всички всички светли душички , които вършат Божията воля :hypocrite: има човеци и неща, които просто не "обичам":sleeping: И е чудесно, че я има тази дума ОБИЧ, защото тя изразява най вече разните човешките състояния и привързаности, симпатии и антипатии. Дъщеря ми ми е казвала, че не я обичам достатъчно :1eye: Правих си самоанализ на поведението :1eye: иначе от дете питах - каква е разликата между обич и любов....Получих си отговорите чрез Словото на Учителя.Свещенно "нещо" е ЛЮБОВТА! а Обичта си е о-бич, привързаност, страст, противоречия и прочие разни емоции+ поведения+отношения- човешко-животински-растителен свят!

Здравей, Венци, много си те обичам - особено за кратките постинги :v: но да те питам за какво ПРЕнасочване теоритизираш :D ПРЕнасочвал ли си Я - "Любовта дето си е Любов" в диалектичния порядък :smarty:щото много разни +разнообразни насочености и обмени произлязат непрекъснато от нас...и правилни и не съвсем правилни и май всякога грешни - щото са диалектика :whistling: та и аз сега...имам насоченост една - в момента ми се киха + не ми се спи...нямам насоченост към възглавницата :harhar::thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина+ Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благост, хубав-о-постче :)

Мисля си, че колкото повече говорим за нещо, толкова по-малко го разбираме. Може и да не е така. Не смея да говоря за Любовта.

Любов и обич - всеки ги приема както иска. НА мен и двете думи си ми харесват :)

Линк към коментар
Share on other sites

Любов и обич-едно и също са,само че насочването е различно.Аз мога да кажа,че ви обичам,но не мога да кажа,че ви любя.

Учителят казва:Л-е свързването на ДВЕ души,Ю-са условията,Б-посятото семе,О-външните условия,В-вечността.Така,че,според мен,Любов е това чувство,когато обичаш целия свят,но събран в една душа.А свързването на двете души е,забележете,отгоре.

Линк към коментар
Share on other sites

Любов и обич - всеки ги приема както иска . НА мен и двете думи си ми харесват

:v: И на мен

Силви, така е, чудесно че го написа и това е само още един от многото дълбоки изкази от Словото на Учителя.Любовта на ниво всички души :thumbsup2:

Учителя е говорил още, че обич = да помагаш на хората и че едновременно никак не можеш да помагаш/обичаш на всички хора на физическия свят, докато в Божествения свят, като "обичаш" едного - всички обичаш.

Нямало там ...по по най ;) ама кой ли със сигурност туй го знай :rolleyes:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Блазе им на ония от Божествения свят,а за нас,ограничените физикални същества, мисля,че можем да опитаме с всички,с които живота ни среща-получава се,нищо трудно няма,дори мисля,че това е най-лесното.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

А миииии...

До колкото знам Любовта и Обичта нищо не искат ... нищо не просят...

Тогава ????

Защо да ги коментираме ???

Те се проявяват БЕЗ ДУМИ .

И за това ...

Мммм....мълча ...

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави на всички :feel happy:

Много обширна и вълнуваща съзнанието на човеците тема...вероятно от съществуването им...незнам.. :D

Аз мога да кажа,че обичам тези човеци попринцип...защото ги чуствам близки,защото сме си съпричастни и в тревогите и в радостите,защото виждам,че във всеки има добро ,има топлота и любов....въпроса е да се концентрираме върху това и да изгоним другите паразити :whistling:

И за това обичта при мен се засилва с опознаването на човека,идва неминуемо с времето,но Любвта........Това е по обширно понятие....,като кажа -любов и не знам защо,но в мен изниква един образ...на едно огромно въртящо се кълбо от сили и енергии ,и цветове/като кълбовидна мълния,може би :P /

Дали и любовта може да се породи с времето..или ако не те "тресне" от първият поглед значи трябва да я търсиш другаде....? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Благодаря ви, че я поразмърдахте тази тема. Като чуя/видя думата ЛЮБОВ имам само ЕДНО в душата си +ума +сърцето си - БОГ!

"Вие сте дошли до едно положение, в което трябва да знаете:С духовния свят не можеш да си играеш. С Любовта не можеш да си играеш и с Мъдростта не можеш да си играеш. Като дойдеш при Любовта, трябва да носиш тази Любов в сърцето си. И ако вие не сте търпелив, тогава где е вашата любов? Ако не си търпелив, ти не си млад.

Та казвам, има един метод за постижение - любовта и знанието в света са неща, от които зависи нашия прогрес.

Има нещо в нас, което ни ограничава. Това е, което наричаме съзнание, съвест. Направиш нещо и си казваш:"Не е хубаво." Вие всички се движите в един разумен свят. Тия същества са много разумни.

Разочарованата любов, това са фалшивите камъни, ние влизаме вече в Божествения свят, гдето всяка мисъл, всяко едно чувство и всяка една постъпка трябва да бъдат един скъпоценен камък.

Вие искате да имате Божията Любов. Вие се влюбвате в Бога. Щом се влюбите в Бога, трябва да Му служите. Трябва да се учите в Него. Онзи, в който се влюбиш, той седи по- горе от тебе.

Любовта е цяла наука, ще има пеене, ще има свирене. Цяла наука е там.

Семейството е един университет, в който ти, мъжът, ще се учиш от жената. И обратно, ще се учите един от друг. Ако жена ти те обича, тя ще трябва да се учи от тебе, от мъжа си. Който обича, той трябва да се учи.

Та казвам, понеже вие търсите Бога, вие трябва да се учите. И ако вие не любите, тогава Бог ще бъде непознат за вас. Защото на какво трябва да обърне внимание Бог на вас? Да сте много красавец, не сте. Да имате голяма сила, нямате. И ако Бог иска да обърне внимание на вас, на какво да обърне внимание? Ти се се влюбил в Бога. Ще взумуш букварчето, ще коленичиш и ще учиш.

Та казвам, след събора ще държа няколко беседи по това. Това е една лекция за полезна работа. На света ще проповядвате Любовта. Ще отидете да ги учите на Мъдростта. Ще започнете от детинството. Най- първо започнете да изследвате красивото. Срещнеш някой човек. Виж какво е красивото у него. Има особено движение в очите му и поради това особено свижение изглежда толкова красив. Всичко това ти е приятно. този човек има знание.

Ако в дадения момент, ако ти, в един кратък момент, не проявиш Любовта, каква любов имаш?

Любовта не иска време. Тя не се мени. Ако в дадения момент ти не си готов да направиш жертва, ти повече не можеш да направиш жертва. Дави се един човек. Ако се хвърлиш, това е любов. Значи, готов си дад дадеш всичко. Ако някой те обича, ако те види, да ти помогне. И ако остане да разсъждава, че друг трябва да ти помогне, това не е любов И когато Бог те срещне на пътя си, Той не казва:"Заслужаваш ли?" Понеже Той е Любов Той те изважда от калта и ти казва:"Не греши! ДРуг път не влизай в калта, понеже съм много занят и може да нямам време да те избавя".

Та да ви вървят работите, трябва да имате една ясна представа за Любовта. Бог присъствува там.

Аз говоря за Любовта в нейната същина, а не в нейните привидни форми. В новото учение аз не искам да има обявления върху старите ви дрехи, че това е Новото учение. Може и те да са красиви. Новото, което сега имате, го дръжте отделно от старото. То е свещено. Онова, новото, което Бог ви даде сега, вие ще го държите като скъпоценен камък. От него зависи вашето бъдеще. Ще го пазите като свещено. Апостол Павел казва:"Не живея аз, но Христос живее вътре в мене".Христос живееше в него и Павел понасяше всички страдания.

Казвам сега:От това, което говорих през трите деня, колко неща са останали? Първо, трябва да обичате живота. Без търпение не можеш да обичаш живота. Второ, трябва да цените знанието. Самосъзнание трябва да имате, да виждате важността на знанието, което е потребно за вашето повдигане. Работа трябва сега. На всинца ви трябва работа за учене. Казваш:"Мене Духът ми даде това." Вие се поставяте на крива почва. Какво ви е дал Духът, това е дар, но ти какво си разработил? Бог ти е дал един талант. Ти удвои ли таланта си? Този капитал е дар, талантът е дар, но ти удвои ли го? Да го удвоите, това значи да му дадете цена. Един ден ще отида на небето и ще покажа като изложение онова, което сте придобили от всички страдания, от всички опитности. Като влязат хората в ангелския свят, там се интересуват от хората, от техните добродетели." (Източник: Вечният порядък; Търпение, чистота и порядък; стр.703-710)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

:yinyang: Искам да ви кажа относно темата от тази дата Apr 16 2005, това е много обширна тема.

Съгласен съм с много от вас но - любовта и обичта са нещо съваршенно.

Когато изпиташ това чувство любов и то бъде споделено това е невероятното и съваршенно нещо.

Трудно се стига до тези съваршенни думи ...

Триябва човека с който споделяш , или даряваш любов или обич да е искрен кум теб изцияло,и всеотдаен към това което му даряваш.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошъл choper :)

Когато изпиташ това чувство любов и то бъде споделено това е невероятното и съваршенно нещо.

Според теб задължително ли е любовта и обичта да бъдат споделени, за да са съвършени?

Ако човекът, на когото сме дарили и смятаме да дарим любов и споделяме съкровени чувства, в един момент прояви неискреност по някаква причина или не ни отвърне със същата всеотдайност, или откаже да приема даряваната от нас любов - какво би почувствал или как би трябвало да го приемем и да реагираме?

Линк към коментар
Share on other sites

:angel: ЧЕСТИТ СВ.ВАЛЕНТИН на всички!!!!! Обичайте се ,защото любовта ще спаси света .Всичко друго е илюзия и суета.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...