Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любов и обич


Recommended Posts

  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:):v::feel happy::D

Не си струва да ви обичат, нито да обичате.
Първият закон на ученика е: той трябва да има един широк простор и неговите приятели не трябва да влизат в неговата аура. Вие трябва да си пазите аурите. Да дойдат в съприкосновение, но да не се вплитат. Защото ако дойде вятър, ще стане движение. Не вплитайте вашите аури една в друга. Опасно е това. Щом се вплетат, тогава ще дойде умствено движение и често става разкъсване. Сега някои от вас може много да се обикнат. При сегашното положение е опасно да се обичат много. И аз ще ви обусловя това. Не си струва да ви обичат, нито да обичате. Защото щом обикнеш някого, ти се свързваш, свързани сте. Ако единият падне, и другият ще падне, ако единият се дави, и другият ще се дави, ако единият умре, и другият ще умре. Двама души, които се обичат много, ако умре единият, и другият ще умре, той не може да остане на земята. Остане ли да живее, той не може да говори за Любов. Щом обичаш някого и той умре, след него и ти ще умреш. Той замине, и ти ще заминеш. Не да заминете. Не трябва да заминавате, не трябва да правите връзки, които ще ви причинят ненужни страдания. Те ви спъват. Има едно несъзнателно спъване. Всеки един от вас трябва да бъде свободен, да може Божественият дух в него да расте и да се развива. Другояче, ако вие се свързвате с някое лице чрезмерно, то може да спъне вашето развитие. Някой може да спъне ума ви, някой – сърцето ви, а друг може да спъне волята ви. Туй може да стане несъзнателно. Следователно окултният ученик трябва да бъде свободен! Нито него да спъват, нито той да спъва. Има известни правилни отношения. Свързвания не трябва да има, докосвания трябва да има, но щом дойде законът на мисълта, всеки един трябва да бъде раздалечен, да има известна дистанция, за да може нашето съзнание свободно да манипулира.

Значение на ръцете и пръстите

:v: нито да спъваш - нито да те спъват :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам да има в друг език, освен в българския и гръцкия, две думи "любов" и "обич".

Обичта - майчина, бащина обич, сестринска, братска, приятелство, обичаш някой писател или певец, въобще чувство, което изключва пола.

Любовта - влюбването, любовта между мъж и жена.

Вселенската любов, любов от/към Бог - еее, за това няма специална дума, или може би, да - благодат? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам да има в друг език, освен в българския и гръцкия, две думи "любов" и "обич".

Обичта - майчина, бащина обич, сестринска, братска, приятелство, обичаш някой писател или певец, въобще чувство, което изключва пола.

Любовта - влюбването, любовта между мъж и жена.

Вселенската любов, любов от/към Бог - еее, за това няма специална дума, или може би, да - благодат?  :)

Да, дарява щастието и светлината, живота, Той е Благ, Живот.

За обичта към Бога в българския език съществуват хубави думи

обожание, преклонение, благоговение, захлас, възхищение, възторг, възслава, блаженство.

Една хубава дума от Индия е Самадхи, или Божествено единение.

Дано в бъдеще да се появят още хубави думи.

"Когато говоря за Любовта не разбирам човешката любов. Любовта е нещо възвишено, което малцина са опитали. Докато дойде до истинската Любов, човек опитва чувствата.

Хората могат да се възлюбят само като души. Когато обикнете някой човек като душа, няма да обръщате внимание на неговите слабости и грешки, както майката не обръща внимание на грешките на своето дете. Ако успеете да достигнете това нещо, вие сте разрешили една от важните задачи на живота си, вие сте дошли до положението да изпълните Волята Божия.

Божествената Любов се отличава по това, че каквото придобиеш в нея, никой не може да ти го отнеме. При това, колкото си по-далече от онзи, когото обичаш, толкова си по-близо, толкова е по-силна Любовта ти. При човешката любов е обратно: само когато си близо до този, когото обичаш, любовта ти е силна, а когато си далеч, тя изчезва.

Вие сте още в сянката на Любовта.

Необикновената Любов е нужна на хората.

Има един велик, свят Живот, който вие не подозирате. Има нещо велико и славно, за което даже на ум не ви е дохождало. Чрез Божествената Любов вие влизате в този велик свят."

Учителят Дънов, Изворът на Доброто

icon12.gif

Има един проблем наистина след като опита човек тази необикновена Любов.

Че усеща фалша на "обикновената" :)

Необикновената Любов трудно може да се изрази с грубите несъвършени средства на този свят. :)

Един начин е с молитва, саможертва и стремеж към съвършенството.

"Божието Царство прилича на търговец който търсеше хубави перли... И като хареса тази перла, отиде та продаде всичко което имаше и я купи..."

Линк към коментар
Share on other sites

Любов и обич.............умраза,ненавист................

Все преходни неща задоволяващи единствено човешкия егоизъм.

Божия любов,Всемирна любов,все неща говорещи за човешката невзрачност.

Линк към коментар
Share on other sites

Божествената Любов се отличава по това, че каквото придобиеш в нея, никой не може да ти го отнеме. При това, колкото си по-далече от онзи, когото обичаш, толкова си по-близо, толкова е по-силна Любовта ти. При човешката любов е обратно: само когато си близо до този, когото обичаш, любовта ти е силна, а когато си далеч, тя изчезва.

Вие сте още в сянката на Любовта.

Необикновената Любов е нужна на хората.

Има един велик, свят Живот, който вие не подозирате. Има нещо велико и славно, за което даже на ум не ви е дохождало. Чрез Божествената Любов вие влизате в този велик свят."

из Изворът на Доброто

:)

Благодаря ти за този цитат :thumbsup:

Има един проблем наистина след като опита човек тази необикновена Любов.

Че усеща фалша на "обикновената" smile.gif

Необикновената Любов трудно може да се изрази с грубите несъвършени средства на този свят. smile.gif

Един начин е с молитва, саможертва и стремеж към съвършенството.

Да, наистина, тогава не ти е нужно друго, свързан си с душата си, тя е разцъфнала и ти остава само да размножаваш тази Любов, да я раздаваш..... :thumbsup:

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте,стана ми интересна тази игара на думи с "любов" и "обич".Според мен обаче едното няма нищо общо с другото."Обичта"по принцип е чувство което изисква взаимност и съответно включва други хора. "Любовта " обаче включва само един- "аз" и всичко останало.Обичта е тясно свързана с едно наше чувство ,което е първопричината за много наши страдания - егоизма.Ето ви един пример ;Защо обичате съпруга/та си или човека до себе си?-Примерни отговори- защото чувствате споделено това което показвате, защото ви кара да се чувствате по силен,защото е единствения човек на света който ще застане винаги зад вас,защото дарявайки- получавате.Усещате ли тънката връзка с егоизма?Защо обичате приятелите си?- Защото ви зареждат с положителна енергия , защото ви карат да се чувствате добре , защото споделят вашите интереси -отново се проявява егоизма .Защо обичате вкусните неща, защото те ви доставят удоволствие.Обичта е чувство свързано с положителните ни емоции и преживявания.При обичта се дава , защото се получава Но тя няма нищо общо с любовта . "Аз познавам любовта"Който каже това 100% говори за обичта.Любовта е себеотдаване и то не на нещо земно, временно,непостоянно,любовта всъщност не е чувство ,то е състояние,към което ние се стремим,но още дори не го разбираме.Състоянието към което ни подтикват всички Учители идвайки сред нас.Поздравче за всички вас с тази песен - http://www.vbox7.com/play:68f9c028

Никой не може да ти отнеме

обичта, обичта на хората.

Никой не може да ти я вземе

любовта, любовта към хората.

И никой и нищо не ще ти отнема

вярата в тях, вярата в тях, вярата в тях.

Ти закъсняваш понякога истинно,

но винаги идваш, идваш при нас.

Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer: Поздравче за всички вас с тази песен :sorcerer:

Благодаря!!!

Поздрав и от мен към целия екип на Портала за чудесната работа, която са свършили!

Ако си дал на гладния,

дори трошица хляб от своя хляб!

Ако си дал на скитника,

дори искрица огън от своя огън!

Ако си дал на милата от своето сърце!

Ако си дал на чуждите живот от себе си!

Ако си дал,ако си дал,

ако си дал от себе си!

Не си живял, не си живял напразно!

Ако си дал,ако си дал,

ако си дал от себе си!

Не си живял, не си живял напразно!

Никой не може да ти отнеме

обичта, обичта на хората.

Никой не може да ти я вземе

любовта, любовта към хората.

И никой и нищо не ще ти отнема

вярата в тях, вярата в тях, вярата в тях.

Ти закъсняваш понякога, Истинно,

но винаги идваш, идваш при нас!

Ако си взел от славата на някой друг,

дори една частица!

Ако си чул клюката и я повториш,

дори една секунда!

Ако си враг на подлия,

но го послушаш дори един, единствен път!

Ако си ял от залъка на свой приятел

и го забравиш!

Дали е трябвало,

дали е трябвало,

дали е трябвало изобщо,

дали е трябвало изобщо да се раждаш.

Дали е трябвало,

дали е трябвало,

дали е трябвало изобщо,

дали е трябвало изобщо да се раждаш.

Никой не може да ти отнеме

обичта, обичта на хората.

Никой не може да ти я вземе

любовта, любовта към хората.

И никой и нищо не ще ти отнема

вярата в тях, вярата в тях, вярата в тях.

Ти закъсняваш понякога, Истинно,

но винаги идваш, идваш при нас.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте, когато говорим за любов и обич не трябва да забравяме че думите са само форми на изразяване с които представяме дадено съдържание. Казано е че човек не може да опише с думи неописуемото, или да обхване с мисълта си необятното. А любовта е точно това - необятна и неописуема, защото Бог е любов. Това обаче не я прави недостижима, а напротив, представете си планината чиито върхове са забулени в мъгли и облаци. Когато сме тръгнали към върха ще се откажем ли да го изкачим само защото е обвит в мъгла и ние не го виждаме? Любовта е като тази обвита в облаци и мъгли планина, защото когато изкачим върха, там можем да намерим всичко за което мечтаем. Но любовта е първостепенен закон на вселената, защото всичко в нашата вселена е създадено от любовта и съществува благодарение на нея. Затова аз мисля че можем да намерим отговор на въпроса за любовта като се вгледаме внимателно във устройството на вселената. Нека да разгледаме слънцето и земята. Какви са техните "взаимоотношения"? Поставя ли "условия" слънцето на земята или я ограничава по някакъв начин? А земята прави ли това със слънцето? Значи първото задължително условие за да има истинска любов е да има СВОБОДА. Защото любовта е състояние на ХАРМОНИЯ между всичко и всички във вселената. Но какво става между слънцето и земята когато хармонията се наруши? Там където надделява слънцето, земята е гореща безплодна пустиня, а там където слънцето е слабо, земятя е безжизнена ледена пустиня. Какво тогава са цветята? Те са резултата от любовта между слънцето и земята. От земята те получават влага и почва от която да се хранят, а от слънцето получават светлина и топлина от която се нуждаят за да растат. Затова на полюсите и в пустините няма цветя, защото на тези места я няма животворната хармония между слънцето и земята.

Така е и между нас хората. Когато няма хармония в човешката любов тя не е любов а е по-скоро ледена пустиня. Това става най честа заради егоизма който единствен е в състояние да убие безсмъртната любов. А егоизма се лекува само със свобода - уважавай свободата на всеки така както уважаваш своята. Ето защо не трябва да има разлика в съдържанието на думите любов и обич. Да обичаш, означава да даваш, без да правиш сметки какво ще получиш в замяна. А любовта е състояние на хармония между двама или повече души които дават без да пресмятат дали ще получат нещо за това което са дали.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Добре дошла/дошъл Краси!

Много красиви и точни думи! Благодаря ти за светлината и Любовта, която ни подари на Възкресение!

Линк към коментар
Share on other sites

Така е и между нас хората. Когато няма хармония в човешката любов тя не е любов а е по-скоро ледена пустиня. Това става най честа заради егоизма който единствен е в състояние да убие безсмъртната любов. А егоизма се лекува само със свобода - уважавай свободата на всеки така както уважаваш своята. Ето защо не трябва да има разлика в съдържанието на думите любов и обич. Да обичаш, означава да даваш, без да правиш сметки какво ще получиш в замяна. А любовта е състояние на хармония между двама или повече души които дават без да пресмятат дали ще получат нещо за това което са дали.
:thumbsup:

Добре дошла и от мен :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Каква е разликата между любовта и обичта ? Къде стой разумът и верен ли е постулатът " Любовта не е нищо друго ,освен проява на здрав разум?".Можеш ли да кажеш както често възкливат поетите : " Обичам те до тук " или "Сбогом моя любов".Истина ли е че някой някога може да се сбогува с любовта ,истина ли е че някой може да спре да те обича .....възможно ли е това ?Правилно ли е дори да го изричаме !

Оставям вратичката на вашите мисли, думи, чувства души ,преживявания и се надявам заедно да помислим за това .

Любовта е вълнение, екстаз, състояние на свързаност с енергията.

Когато човек оценява красотата и уникалността на нещата, той получава енергия. И когато постигне със­тояние на любов, той може да отдава тази енергия само като го пожелае. Нещо което определено помага на света, но най-пряко помага на самите нас.Това е най-хедонистичното нещо, ко­ето можем да сторим.

Позволих си да цитирам думите на отеца Санчес от книгата на Джеймс Редфилд “ Селестинското пророчество”

В допълнение предлагам този видиоклип по притчата на Мартин Стоянов

http://misli.hit.bg/lovestory.html

Приятно гледане! :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2: чудесен постинг + да продължа по темата.

Когато хората се обичат по ФОРМА - те винаги се ИНДИВИДУАЛИЗИРАТ.

Когато се обичат по СМИСЪЛ - те виждат себе си в лицето на всеки човек и се радват на неговото присъствие.

Учителят ни заръчва : ти трябва да живееш в душата на другите + те да живеят в твоята душа + и така единството да се включва в множеството и множеството в единството!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Беше ми самотно да бъда само Един.

Затова направих така, че да станем двама.

И после дойде ти.

Ти бе най-прекрасното същество с невинните си очи,

но аз те обичах отдалеч, и все пак тъй отблизо.

Любовта ми бе непостижима за теб.

Ти не знаеше,че те гледах през очите

на всеки срещнат,

ти не разпознаваше гласа ми в шума на вятъра.

Ти мислеше, че Земята е само пръст и камъни,

не разбираше, че са моето тяло.

Когато заспиваше, ние се срещахме в сърцето ти

и нашите души се любеха като Един.

С такава страст ние сътворявахме нови светове.

Но, когато се събудеше, ти не си спомняше нищо.

Мислеше си: "Това е просто сън."

И за теб настъпваше още един самотен ден.

Но в твоето сърце аз винаги ще те очаквам, Любов моя.

Защото истината за нашата обич и за Цялото е вечна.

Нашата обич е матрицата на Всичко, Което Е.

Спомни си, моя любов,

в сърцето ти аз вечно ще те чакам,

в онова мъничко кътче на сърцето

Д. Мелхизедек- Да живееш в сърцето

Благодаря за линка-филмчето е супер :thumbsup2:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: чудесно :dancing yes: да + да + да + това не е шега + има детска песничка една + за времето +сърцето + обичта във времето...малко на английски също от песничка една на Enya :

Who can say where the road goes, Where the day flows?Only time...

And who can say if your love grows,As your heart chose?Only time...

Who can say why your heart sighs,As your love flies?Only time...

And who can say why your heart cries,When your love lies?Only time...

Who can say when the roads meet,That love might be,In your heart.

Who knows?Only time...

Мислеше си: "Това е просто сън."

И за теб настъпваше още един самотен ден.

Но в твоето сърце аз винаги ще те очаквам, Любов моя.

Защото истината за нашата обич и за Цялото е вечна.

Нашата обич е матрицата на Всичко, Което Е.

Спомни си, моя любов,

в сърцето ти аз вечно ще те чакам,

в онова мъничко кътче на сърцето

Да+да+ да :sleeping: мисъл ме осени една ...Сам + Сън + сЪм...сетих се за нещо :dancing yes:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: продължавам по темата:

:feel happy:

Обичам Да Ме Обичат

Чрез Шекспир Бог ни е казал:

Да обичаш е Нищо/Нещо + да си обичан е Нещо/Нищо + да обичаш и да бъдеш обичан е Всичко.

To Love is Nothing.To Be Loved is Something.To Love & To Be Loved is Everything.

:feel happy:

!4 Причини Да Те Обичам

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: продължавам по темата:

:feel happy:

Обичам Да Ме Обичат

Чрез Шекспир Бог ни е казал:

Да обичаш е Нищо/Нещо + да си обичан е Нещо/Нищо + да обичаш и да бъдеш обичан е Всичко.

To Love is Nothing.To Be Loved is Something.To Love & To Be Loved is Everything.

:feel happy:

!4 Причини Да Те Обичам

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Благост, благодаря ти за линка! :sorcerer::sorcerer::sorcerer:

14 причини да те обичам

1.Мога да бъда самият себе си, когато съм с теб.

2.Представата ти за романтика е свещи, нежна музика и само ние двамата/или моята беше такава/.

3.Караш ме да се чувствам така, както не съм се чувствал преди/наистина странно защо, но е невероятно/.

4.Мога да ти кажа абсолютно всичко и ти да не се шокираш.

Обичам те!

5.Мислейки за теб, се изпълвам с прекрасно чувство.

6.Ти си просто неустоима.

7.Обичам те, защото ме караш да показвам най-доброто от себе си.Обичам те.

8.Имаш страхотно чувство за хумор.

9.Всеки път, когато си мисля за теб/с една дума ежедневно/ сърцето ми прескача.

10.Винаги ми казваш това, което се нуждая да чуя.

С много любов!

11.Ти си тази, която отключва сърцето ми и държи ключа за него.

12.Будиш въображението ми и ме караш да мечтая.

13.Изживявам пълноценно всяка секунда от живота си, благодарение на теб.

14.И разбира се, твоята интелигентност, защото ти беше достатъчно умна, за да се влюбиш в мене!!!

Целувки мила.

Обичам те!

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Не мога още да формулирам точно защо, но на мен ми се струва, че както в цитата от Шекспир, така и в този тук, се смесват различни видове любов и е малко вероятно един и същ човек в един и същ период от живота си да ги изпитва едновременно...:3d_102: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

"Любов и обич" в повечето чужди езици, думата е една, а в българския пак стигаме до богтсвото на речта "Любов" и "обич" и дори и да са тясно свързани, те са и толкова различини.

Линк към коментар
Share on other sites

Става въпрос за съдържанието на понятието, не е толкова важно дали правилно е изразено в горните примери с тази или онази дума, а какво се има предвид под нея...

Да искаш да си обичан - това е първично ниво на обич, да даваш и да очакваш да получаваш - това е следващо. При най-висшето ниво според мен да обичаш - за тебе това е всичко, независимо дали му отговарят или не с взаимност. При Шекспир или както се цитира той са поразместени тия неща. И още:

1.Мога да бъда самият себе си, когато съм с теб - висше ниво.

3.Караш ме да се чувствам така, както не съм се чувствал преди/наистина странно защо, но е невероятно/. - това може да значи какво ли не...

6.Ти си просто неустоима. - нисше ниво

10.Винаги ми казваш това, което се нуждая да чуя. - или което искам да чуя?! обикновено трябва да мине време, за да разбера, че нещо, което не съм искал да чуя, въпреки това е трябвало да ми бъде казано...

11.Ти си тази, която отключва сърцето ми и държи ключа за него. - низше ниво

13.Изживявам пълноценно всяка секунда от живота си, благодарение на теб. - висше ниво...

Мисля, че съм малко по-ясен какво имам предвид.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...