Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Науката и Учените в Епохата на Водолея


Recommended Posts

Бина, още два въпроса, на които се надявам ти да не се измъкваш, за да ми дадеш пример :)

Какво означава за теб: строго ясно доказателство?

Странен ли ти се вижда въпроса ми?

Ради,

никого не подценявам, но бих се радвал да е така. Критиката ми е форма на уважение, тя не е насочена да унищожава нито теб нито, който и да било, тя е форма на търсене на истината. За да я търсим ефективно обаче, трябва всички които обсъждаме да имаме една ясна обща отправна система. Опорна точка ... :)

Това обаче ти отказваш да имаш с мен и дори се опитваш да ме убедиш, че има много истини, че има неща, които не мога да разбера, защото според теб те не се "виждат" с разума, а с други сетива. Но подобно твърдение не виждаш за нужно да доказваш. То обаче случайно или не се оказва твое удачно измъкване от това ние заедно да търсим истината.

Виждаш ли, в моя начин на търсене на истина има място за това двама души да вървят заедно, а в твоя е възможно, всеки да върви от където си иска.

Освен това, намирам отделянето на време да обсъждаш с него нещо за най-голямото уважение, което някой може да окаже другиму, аз лично толкова искам от теб и всеки друг, толкова и давам. Такива хора ги обичам, ако ще да им говоря критично! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Зара аз винаги съм забавен. :) и дори не виждам нищо неправилно в това.

Бина,

Аз никога не съм отричал емоциите изцяло, вече обясних, че те са защитен механизъм плод на мозъците ни и че който иска да си ги задоволява да го прави на определено вече в мой по-горен постинг място. Никога не съм отричал и казвал, че трябва да унищожаваме емоциите. НО трябва да ги контролираме в доста ситуации от ежедневния ни живот защото онова нещо, което може да ги контролира е плод на по-висша степен на развитие и е по-ефективно от емоциите в дадените моменти. Така че няма за какво да се притеснявам, че имам емоции, но определено сега не действам емоционално да те мразя, макар вече няколко пъти да виждам, че не ме уважаваш на ниво да ми изчетеш поне внимателно постингите. Какво да се прави, добронамереността е едно от важните ни качества, тя не се изразява в мили лицемерни комплименти, а в надежда и старание да помогнеш на някой да те разбере. Ако не успявам, означава, че не съм идеален и има неща, които не умея. Но се старая да науча. Все пак ако искаме да сме точни в случая наистина ти си тази, която не изчита внимателно много от нещата, които пиша. Както и вчера ти казах с личното си съобщение, че не е нормално да отвориш едно дълго писмо и след 8 минути вече да си пратил обстоен отговор. Или не си го чел или четеш и анализираш информацията със скоростта на 4ри мегахерцовия ми процесор в компютъра ми. Не че е лошо, но искрено се съмнявам да можеш така. Което ме навежда на мисълта, че остава да не ти пука много за това, което си губя времето да ти пиша, което си е форма на обида всъщност и то, много по-сериозна за мен от колкото да ти напиша, че не внимаваш или подобна критика, да пиша ти го, защото има ясно и неоспоримо доказателство за това Бина, да това е математиката в действие. :)

И математиката не е официална наука, ГРЕШКА. ТЯ Прави интуициите наука!

Линк към коментар
Share on other sites

niko, не е неуважение - в момента съм изключително зает, при първа възможност ще отделя повече време.

Не, не искам да те убедя в многото истини - предлагам ти различни гледни точки и сфери.

Виждаш ли, в моя начин на търсене на истина има място за това двама души да вървят заедно, а в твоя е възможно, всеки да върви от където си иска.

Тук не си прав - аз споделям знание, когато съм го опитал и проверил - а не на база на "вярване".

Иначе за науката си прав - тя дава сигурност, обективност, методология - когато някъде няма ум и разум : нещата са меко казани опасни за човека.

Проблема, който виждам е в консервативността на науката, нежеланието да изследва нови сфери. Мисля,че ти не си от този тип учени щом пишеш тук.

Според езотеризма, науката е метод на принципа на Мъдростта и тя има своите вечни корени и призвание.

Линк към коментар
Share on other sites

Ради,

Приемам факта, че си зает и не ти се сърдя. Но тогава не използвай единични фрази от мои постиги, а ги анализирай в цялост, защото иначе остава впечатлението, че ми играеш ролята на “адвокат на дявола” и ми търсиш всяка малка грешчица за да я използваш да заплюеш науката. Сори, така ми се стори в един миг поне.

Радвам се, че знанието с което разполагаш е доказуемо и опитано, значи има шанс да опишем и да го разбера и аз. Очаквам с нетърпение да споделиш опита си.

А за езотеризма и астрологията мога само да те препратя към постинга ми в който обяснявах твърденията на председателя на българските астролози, в него детайлно отговорих на всяка от догмите в астрологията по отношение на науката, е относително детайлно разбира се, но ще се радвам, ако някой има конкретни неясноти да му ги обясня. Така, че който има въпроси да пита. Ама и да чете внимателно писаното, иначе става “пей си Пенке-ле, кой ли те чува.”

Линк към коментар
Share on other sites

между другото определението: метод на принципа на мъдростта ми се струва вън от контекста на днешното време. Какво значи мъдрост? Нима езотериката не твърди за себе си, че също е вид мъдрост? Ми тогава къде е разликата между науката и езотериката по дефиницията на езотериката?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Хубаво нещо е науката, но не е хубаво нещо - горделивият ум!

Самозабравилият се ум е опасен, за този, на когото е и за околните му.

Имало е, има и ще има много велики умове. Душата на човек не се идентифицира с ума! Умът умира заедно с тялото. Смъртта не подминава нито един ум, независимо дали той е, по-малко или повече развит.

Смъртта носи със себе си и този урок.

Бъдете здрави!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Дори и да е убил ученика си, такива са били времената, живота е имал друг смисъл. Ето един друг голям философ като Сократ ... казали му да се омита от Атина, ама той казал, че предпочита да го убият пред това да напусе Градът! Е няма проблеми рекли те, ... и му дали чаша с отрова. Така че няма за какво толкова да мразя тази постъпка на Питагор дори да я е извършил, което е много вероятно всъщност..
Нико,мисля че ценностните ни системи нещо не съвпадат :huh: . А сравнението ти със Сокрот също не е на място.

Колкото до Стивън Хоукин - не съм имала честа да го познавам лично, чела съм за него, гледах наскоро филма -Stephen Hawking`s Universe, чела съм (на руски)-"Черные дыры и молодые вселенные" (Black Holes and Baby Universes and Other Essays) - това е. :)

Разбира се на малките деца не можем да им напишем днес в учебниците за 3ти клас, че учат великата теорема на един убиец.

Теоремата на Питагор се учи в 9 клас. Там вече няма малки деца,които да бъдат щадени от новинота,че учат теоремата наедин убиец. B)

Бина, още два въпроса, на които се надявам ти да не се измъкваш, за да ми дадеш пример smile.gif

Какво означава за теб: строго ясно доказателство?

Странен ли ти се вижда въпроса ми?

Тук аз проявих излишна емоционалност :wub: - в математиката всяко доказателсво трябва да бъде такова.

Все пак ако искаме да сме точни в случая наистина ти си тази, която не изчита внимателно много от нещата, които пиша. Както и вчера ти казах с личното си съобщение, че не е нормално да отвориш едно дълго писмо и след 8 минути вече да си пратил обстоен отговор. Или не си го чел или четеш и анализираш информацията със скоростта на 4ри мегахерцовия ми процесор в компютъра ми. Не че е лошо, но искрено се съмнявам да можеш така. Което ме навежда на мисълта, че остава да не ти пука много за това, което си губя времето да ти пиша, което си е форма на обида всъщност и то, много по-сериозна за мен от колкото да ти напиша, че не внимаваш или подобна критика, да пиша ти го, защото има ясно и неоспоримо доказателство за това Бина, да това е математиката в действие.

И математиката не е официална наука, ГРЕШКА. ТЯ Прави интуициите наука!

Писах ти вече в ЛС,че отговорът ми беше на второто ти писмо,което съдържаше няколко реда. Но този път както виждаш доста време вися във форума за да разбера това което пише. Обаче последното ти изречение вече ме довърши - как така математиката дане е наука?!? :o

Линк към коментар
Share on other sites

Виж Бина, има два варианта сега. Или да продължа да се мъча като като някакъв Сизиф да ти обяснявам грешките ти и че дори не желаеш един път да си признаеш такава и да те бутам да осъзнаеш някои малки разлики. Или да ти кажа, че те обичам и да млъкнем. Наистина на знам на колко години си, но ще бъда изненадан да си на повече от 18.

Не знам кога се учи днес Питагоровата теорема, явно обаче и на 10 и на 15 и на повече години, някои хора са и могат да продължат да са си деца, в лошия смисъл на тази дума.

Апропо, казвайки ти, че те обичам не влагам нищо лично, не намеквам и че търся нещо от теб. Това само ако нещо ти хрумне да ме обвиняваш, кой знае в каквото ти хрумне. Понякога трябва просто време да мине.

А и е нелепо да се кланяш на някой, на който си прочела само един малък сборник от лекции, а и видяла някакъв филм за него. Да това може да са индикации да разбереш повече за този човек, но не можеш да му вярваш безрезервно само от толкова информация. Особенно като виждам, как можеш да четеш "като дявола евангелието". С това поведение много още ще има да се влюбваш и разлюбваш. :whistling:

А за ценностните ни системи да говорим и да сравняваме е просто нелепо. Ако искаш си мисли, че и аз съм убиец сега Бина. Ето виж даже сам те подтиквам към тази мисъл. Пък и в крайна сметка, знам ли колко мравки съм сгазил през живота си. :)

Аз говоря с доста метафори Бина, с много даже. :) Но не всичко, което казвам е метафора. :)

Да те уча да ги различаваш ... няма ги предпоставките сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Синева,

много добре го каза, не е хубаво нещо горделивия ум. Искрени аплодисменти за тези думи. Сега остава на всички ни внимателно да се оглеждаме от огледалото та до всички хора с които комуникираме и да се пазим от горделивостта.

Виж да това, къде се идентифицира душата ... може да се спори. Но първо трябва да сме наясно кой какво отправна система има, да не спорим на вятъра за неща, които не сме способни да разберем поради нагласите си и очакванията си. Имаше един филм "Great Expectations" филма не беше кой знае, какво чудо, но заглавието е много успешно. Щото много младежки умове имат огромни очаквания, къде от мегаломания, къде от наивност. Какво и колко неща носи със себе си смъртта не се наемам да гадая. Знам само, че времето и пространството са започнали заедно, вървят винаги заедно и пак заедно ще са до края си. То и какво ли е край в този смисъл, но ... нали все гледаме отвън на нещата, виждаме и началата и краищата. Никой обаче не е преживявал раждането си и края си. Живота ни комай почва просто в някакъв слънчев ден, в който се усетим, че ние всъщност ... вече живеем. :) А и надали някой щеше да има представа, че има край, ако не бяхме много и да бяхме вече разбрали, че други хора ... умират, логично сме решили, че ще умрем и ние. Пак никакви преки доказателства, че твоето или моето тяло за твое улеснение ще умре, но и двамата го вярваме и твърдим нали. ;)

Чудо е това математиката, стига да можем да боравим с него. :)

усмихната вечер на всички

нико

Линк към коментар
Share on other sites

niko, не мога да излъжа и да кажа, че не съм респектиран от знанията ти в науката!

Обръщам се към теб, защото виждам човек, който е доста наясно с последните научни открития.

Какво казва науката за живота след смъртта и за съществуването на душата?

Може би има неща, които ще научат и нас на нещо ново?

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Но редицата от непреки доказателства се базира върхо едно пряко. Такъв е примерът с ДНК-то. В противен случай попадаме при "доказателствата" на махленските клюкарки и жълтите вестници.

----------------------

Бина,

искрено ти пожелавам да срещнеш мъдри хора, които внимателно да те водят и да ти покажат, как да стъпваш по пътя, ако не и вече да имаш такива де. Мило дете, яж хляба си, пий водата си, радвай се на живота си, но никога не бързай с някои заключения!

Ако не ми вярваш за друго, поне ми повярвай, че няма директни преки доказателства за ДНК, никой все още не я е виждал на живо и няма как да я види поне за сега. Просто личните ни детектори, сиреч очите ни нямат такава разделителна способност. Че даже и оптичните ни микроскопи я нямат и никога няма да я имат, защото светлината която ние виждаме сега и утре, си остава в един малък диапазон от емитирания енергиен спектър. Уви да я пипнеш е още толкова невъзможно, да я чуеш абсурд. :) Така че ... къде са ти преките доказателства за това, как точно изглежда ДНК??? :hmmmmm:

Непреките доказателства, не са махленски клюкарки. Ти бъркаш думата измислица или сплетня с математическо издържаното непряко доказателство. Това е като видиш следи от някакво животно в гората ти имаш предположението че от тук е минало еди си какво животно, но нямаш пряко доказателство за това, и не можеш да си 100% убедена, защото там някъде стои възможността аз да съм минал с умишлена цел и специално подготвени за целта инструменти да оставя същите следи за да те заблудя. Да вероятността е малка, но я има. Но въпреки всичко ти, ако утре видиш в гората следи от сърна да кажем, е огромна вероятността да познаеш, че наистина е минала сърна. И това няма да е махленски клюки и сплетни. Това ще бъде математиката в действие. :) Както виждаш понякога тя не ти е чужда, но ти сама се отчуждаваш от нея в моменти в които не ти харесват заключенията. За това ти говоря.

Линк към коментар
Share on other sites

именно, да го снижим! :)

при това забележи, това е непрекъснат процес. Всеки ден и няма край.

Аз за това и толкова се радвам на електронния подпис на Ради, който цитира Николай Райнов. Дано всеки един от нас, във всеки един ден от живота си да си спомня тези думи и да се пита, дали той не се превъзнася малко повече. :)

И Синева, ... хайде моля те можеш повече, вярвам го. :dancing yes:

Зара,

дали са минали или имат тепърва да минават не знам, но има хора, които са стъпили на пътя, все пак той трябва и да се върви, всеки ден при това. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Стискам ти палци,

мисля че имаш нужда да те подкрепим мисловно и духовно. Вярвам, че някои от пишещите тук ще се съгласят с мен. Има моменти, в които човек стига до такова крайно отричане или приемане на нещо, че неминуемо след това се чувства сам и празен. Големите кризи са още по-големи при силно развитите в интелектуално отношение.

Ще го подкрепим ли?

Линк към коментар
Share on other sites

именно, да го снижим! :)

при това забележи, това е непрекъснат процес. Всеки ден и няма край.

:thumbsup:

И всеки ден съществува опасността от провал и ново начало. :dancing yes:

Аз нищо не мога. Аз съм нищо, една прашинка - болестта ми показа това!

Какво ли ще ми покаже смъртта?

:sleeping: - Смирение!

Линк към коментар
Share on other sites

Това е като видиш следи от някакво животно в гората ти имаш предположението че от тук е минало еди си какво животно, но нямаш пряко доказателство за това, и не можеш да си 100% убедена, защото там някъде стои възможността аз да съм минал с умишлена цел и специално подготвени за целта инструменти да оставя същите следи за да те заблудя. Да вероятността е малка, но я има. Но въпреки всичко ти, ако утре видиш в гората следи от сърна да кажем, е огромна вероятността да познаеш, че наистина е минала сърна. И това няма да е махленски клюки и сплетни. Това ще бъде математиката в действие.

Бях решила да не пиша тук докато не прегледам книгата на Синг за теоремата на Ферма, но не устоях - това което описваш не е математическо доказателство. Едно твърдение е неверно, ако допуска противоречие или двусмислие. Но както ти написах и в ЛС (част от която си цитирал), такива твърдения не се приемат не само в математиката , но и в правото - не можешда осъдиш някого въз основа само на вероятности.

Но смятам да приключим вече с този проблем във форума - можем да продължим в ЛС. Предполагам, че всеки сам ще стигне до своята истина за Питагор и Нютон. Между другото спорът ни се измести от въпросите разисквани в тази тема. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Зара,

благодаря за подкрепата, аз вече я чувствам или по-точно знам. :)

И ти имаш моята, както и всички останали. Аз не се занимавам с отричане на нищо, аз се занимавам с анализ, питане и отговаряне. Отричането не ми е ни цел ни метод на работа. Някои неща в процеса на анализ си отпадат сами, но това не ме вълнува, нямам емоции към тях. Аз просто търся истината.

А кризи ... надали имат кризи хора, които са наясно накъде плуват и които съзнават, че не е важно да стигнеш там, а е важно да дадеш максимума от таланта си за да се стремиш да стигнеш, ако стигнеш е добра и сладка награда, но не е задължителна. Смирението е точно да осъзнаеш, че не е нужно непременно да получиш наградата. Това не е смърт, това е живота, това ми се струва е и волята божия. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ето това виждам!

Любов - давай на всички и всичко.

Смирение - бъди такъв, не забравяй колко си малък всъщност и немощен.

Раздавай себе си - работи за другите и за тяхното благо. Нищо твое не ще продължи, освен ти самият.

Благодари - за всичко, което имаш и за това, което нямаш.

Това искам да разбирам и да прилагам напълно.

Аз съм само един ученик на живота, нищо повече!

:smarty::yinyang::smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Бина,

какви противоречия виждаш дете мило, опитах се само да ти обясня, какво представлява непрякото доказателство, че то действа и че ти самата го използваш. Какви противоречия видя тук, какво двусмислие? В молекулярната биология и квантовата механика действаме предимно с непреки доказателства, в съде те също са допустими. Грешна ти е информацията и за съда. :) Най-малко защото ДНК анализите вече се приемат като улика и там. Неверояно, ти май всичко което неразбираш го наричаш противоречие, с какво е в противоречие? С твоите очаквания може би?! :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...