Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовният път - семейството, кариерата, любовта


Светлето

Recommended Posts

Духовният път - семейството, кариерата, любовта

... или с две думи:

Трябва ли да изберем между тях или можем да ги създавамe, развиваме, изживяваме паралелно? Или може би поред, едно след друго? Или на вълни, на етапи...

Трябва ли да поставим едничко, като наша цел и да загърбим останалите си човешки инстинкти?

И как да изберем ако усетим, че сме привлечени от не едно?

Поне на мен ми е невъзможно да съм винаги силно духовна, да съм в час професионално и да си нареждам добре лично-семейния живот. Винаги едното е за сметка на останалите.

Как мислите...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всеки трябва да избере сам за себе си - семейство, кариера или любов, ако правилно разбирам въпроса ти.

Но за мен лично, този избор е някак си предопределен, тоест няма какво да се избира :) . Ако успеем да изградим живота си на принципа на Любовта, това ще означава здрава, стабилна основа, на която да се гради всичко следващо като семейство, кариера и т.н. Тоест първото е Любовта - това без което всичко останало се обезсмисля. И тя присъства във всичко останало, няма нужда от жертви, от приливи и отливи. Определено не е лесно, не мисля и че съм успяла, но се опитвам Любовта да е движещата сила. А и ако успея прекалено бързо, ще трябва да си ходя, а обичам живота :feel happy: .

С Любов и Усмивка очаквам и другите мнения по темата :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

В Божествения свят има разнообразие, и колкото по силна е нашата връзка с Божествения свят,

толкова и нашия живот на земята може да е по-разнообразен и красив.

Човек има на главата си около 40 мозъчни центрове, има за музика, за изкуство, за математика,

за духовност, др. трябва да се развиваме по-хармонично и всеобхватно, е не само

да се акчентира на едно единствено нещо за сметка на другите.

Действително има някои неща които са като основна задача за даден живот,

но все пак е хубаво да имаме по-разнообразни интереси.

във практическата френология може да се работи с няколко мозъчни центъра, не само с един:):smarty::sorcerer::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Всичко в пакет : Семейството + Кариерата + Духовността !!!

Абсолютно възможна хармония...!

Лююбов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам за вас и вашия божествен път,но лично аз си мисля,че комбинацията между всичко това е ПЕРФЕКТНА,стига човек навреме да си даде сметка

КАКВА ЦЕНА Е ГОТОВ ДА ПЛАТИ.И на какви компромиси е готов.

Мечтите са нещо наистина хубаво,само че реалността е КОФТИ..............

И тя малко се разминава с мечтите

Но защо да не си мечтае човек отвреме навреме

Това си е донякъде спасение B)

Линк към коментар
Share on other sites

Реалността е такава, каквато е ! И си е истинска илюзия!

Ама никак не е кофти! Въпрос на изказ!

Линк към коментар
Share on other sites

Иве, наистина ми хареса твоето мнение. Ако има начин нещата да вървят заедно, то сигурно това е начинът - с Любов. Имало е периоди, когато семейството е отнемало почти цялата ми енергия и съм си мислила, че това е пречело на духовното ми развитие, но сега си давам сметка, че не съм била права. Да се развиваш духовно не винаги значи да увеличаваш знанията си в тази посока или да практикуваш медитация, или да упражняваш някакви други техники. Липсвала ми е много възможността да разполагам със себе си, със съзнанието си. Понякога семейството поглъща до такава степен, че от бързане и умора не ти остава възможност дори да се замислиш за живота си, още по-малко да го анализираш и да стигнеш дотам съзнателно да го направляваш. Просто цял ден и дори нощем не си свой си, а накрая от умора нямаш сили за себе си. Ако всичко това е правено не насила, а с Любов, то е допринесло за духовното развитие, понеже е развило способността за саможертва и други ценни качества, присъщи на Любовта. Изобщо, за какво духовно развитие можем да говорим без Любовта?! Кариерата? Лично при мене тя е подчинена на интересите преди всичко на семейството ми, понеже мое задължение е да си храня децата; после гледам на нея като възможност за лично израстване /развиване на качества/; моето желание обаче е да служа на повече хора, да бъда им полезна, което също е част от духовното развитие. Благодаря още веднъж за чудесната тема и за мненията, които прочетох. С нетърпение очаквам следващите.

Линк към коментар
Share on other sites

Даааа и на мен темата продължава да ми харесва. Не е лесно , но е интересно. Действително духовното пътешествие е свързано с непрекъсната работа , учене и пречистване! И всяко нещо си идва с времето и е на мястото си, и всъщност никога не си абсолютно сам - винаги има видими и невидими помагачи. Когато проумях това...станах мнооого смирена! И не само това.

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Духовен път, семейство, кариера - три в едно- наистина трябва да са в едно, иначе нещо куца - Учителят на Йогананда,ако не се лъжа, е бил семеен, Учителят ма Миларепа - Марпа - е имал не само съпруга, но и една дузина наложници, с които постоянно е "практикувал", и е имал бизнес с внос на зърно от Индия и земеделие. Три в едно. Когато Миларепа медитирал 12 години из пещерите на Хималаите И Тибет, постигнал сума ти и знание, сидхи, просветления и станал един скелет с цвят зелен, защото ядял само коприва, най-накрая настъпил мигът когато можел да отвори писмото от покойният си учител, където му се указвали висшите тантрични практики, за които се искало да се хапва и месо, и да се пийва и вино, и да не се бяга от жените, и да се живее в света... та Миларепа слязъл в долините и влязъл в новото си амплоа - заживял друг живот - съчетал духовното с материалното и създал тантраяна - най-висшата част от Будизма. Три в едно - не е лесна комбинация обаче!!! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Светлето, която е отворила темата нещо не се вижда(сигурно и тя е емигрирала в Австралия или Щатите, та няма време за нас), но въпросите са много важни - могат ли да вървят ръка за ръка духовният път, семейството и служебната ангажираност?

В миналото въпросът е бил ясен - в абсолютмо всички ортодоксални религии, школи, системи, магически и шамански и дори школи за бойни изкуства с окултен характер - когато човек встъпел в обучение - изборът му автоматично изключвал отношенията с жени - особено сексуални, светската дейност като професия и работа ставали ненужни, или се практикували само зад стените на манастира, школата, и всичките усилия се отдавали на служба в избраната от индивида органмизация - физически и духовно!

Обаче от около стотина години духовните Учители по планетата по някаква причина променят декретите си и постановяват: Ученикът живее в света, работи, води външно същият като всеки друг живот!

Казват го всички Истински съвременни духовни Учители оъ всички школи! От опит знаем че това положение е много по-трудно за духовното придвижване, но е естествено и истинско! Може би хората малкмо са пораснали и затова условията за развитие на духовността им вече могат да протичат в естествена среда...! Вие как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, че става така, за да имат шанс всички да се усвършенстват и да растат по дух. Така духовната обвивка на земята ще е по-добра. Сигурно се подготвяме за нов тип общество, по-благородно, а за това е нужно да се подготвят неговите членове.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

Орлине, какво мислим е много много важно... :thumbsup2: и ние си го казваме!

Ти можеш ли да кажеш какво ти правиш и предлагаш конкретно по въпроса?!

само не излизай с номера...аз съм голям невежа по всички въпроси...щото времето ни е много ценно ... :smarty:

Казала съм го по нагоре - ВСИЧКО ДОБРО Е ВЪЗМОЖНО ...трите в едно!!!ВЪЗМОЖНОО Е !!! за искащите и можещите!!! :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благост, здравей - аз правя нещо добро - срещнах едно много Истинско момиче! Времето ще покаже! Благодаря за питането!

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравей, обични братко!

Благост, здравей - аз правя нещо добро - срещнах едно много Истинско момиче! Времето ще покаже! Благодаря за питането!

:) Радвам се , че мислиш, че правиш ДОБРО:thumbsup2: за теб и за съществото ...Истинското момиче!!! :v:

Усещам, че си на прав път , но знай, че не ВРЕМЕТО , а ДУШАТА ти е тази, която трябва да чуеш и усетиш..и да ти ПОКАЖЕ ...за да не ГУБИШ повече ВРЕМЕ!!! Щом мислиш , че е истинското момиче...не губи ВРЕМЕ, братко...центрирай се... :thumbsup2:

Нали усещаш колко много те обичам и искам да си истински...центриран и щастлив...ти и всички ние - форумците! Можем го!

:v: Да бъде Виделина!

:feel happy: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Малееее, как мотивираш...направо като житейски тренер си! :lol: Мерси Благост, за добрия пример, щото и аз си търся такова момиче. :feel happy:

А относно "семейството, кариерата, любовта", считам че има златна среда, макар че всеки по различен начин я постига. Аз виждам в цялото това - индивидуалната реализация! :king: Hа най-съкровената същност! :blink: Много хубаво нещо, пожелавам го на всеки. :)

Хармония и нацелване на пътя. ;):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравейте приятели,

Съгласна съм с всички мнения, но най- ми хареса това , което е написала Благост

"Казала съм го по нагоре - ВСИЧКО ДОБРО Е ВЪЗМОЖНО ...трите в едно!!!ВЪЗМОЖНОО Е !!! за искащите и можещите!!! "

Та и моето мнение е, че първо трябва да осъзнаем,че сме индивидуалност, а не персоналност /извинете ме, че използвам тези понятия за висшата и нисшата ни природа, но те много ми харесаха/, и докато не се научим да чуваме и се съобразяваме с индивидеалността си, с Божествената си същност, /а също и да не се надяваме, че някой друг със своята любов, своето милосърдие, добрина и други Божествени принципи е в състояние да го постигне вместо нас/, ние не можем да се отървем от своята карма и да бъдем истински щастливи. Дотогава ще трябва да се лишим от някои от горепосочените неща и да намерим подходящата духовна практика, с която да си помогнем, иначе има опастност да си натрупаме още от негативната карма. Или както казва Учителя, удовлетворяването на едно желание, може да ни навлече още десет проблема./Цитирам по памет/.

Бъдете здрави.

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Няма невъзможни неща, а когато поискаш можеш да съчетаеш каквото си пожелаеш. Трудничко е да вършееш на няколко фронта, но не сме тук да ни е лесно :thumbsup2: . Когато видиш Бог във всичко обкръжаващо те, отпадат всичките ти съмнения. Когато видиш знаците по Пътя престваш да се страхуваш, че ще се загубиш. Любовта те кара да твориш и да споделяш. Семейството и кариерата са доказателства за това, доколко се справяш с това да обичаш. Нещата са взаимосвързани, според мен. Когато бях объркана и се бях доста отклонила от Пътя, да не кажа, че съвсем бях се самозабравила, нищо не вървеше - нито работа, нито семейство и нещата се очертаваха с много гаден край. После ми светна и всичко взе да се понарежда :thumbsup2::v::thumbsup1: . Започнах да обичам и да прощавам, да търся подаръците от проблемите си и да ги получавам. На моменти и сега е трудно :thumbsup2: , но поне със сигурност знам, че ако бях сама без семейство и нямах амбициите да успея в земния живот, в никакъв случай нямаше да ми е по-лесно и надали щях да обичам всички проявления на Божественото . :v::thumbsup2: Но всеки си има право на избор и пътечка по която да върви. :hypocrite::angel:
Линк към коментар
Share on other sites

Досега не ми се е случило да ги съчетавам, поради липсата на собствено семейство :), но съм абсолютно сигурна, че ще мога да се справя. Просто защото съм готова да поема отговорност, а и създаването на гнездо не може да се отлага до безкрайност. При това не съм отдадена фанатично на кариерата, тя ми е била субститут на нещо, което ми е липсвало. Нали с нещо приятно и полезно трябва да се запълва времето...:) - работа върху себе си. А дойде ли любовта, тя става двигател на толкова много желания, прелива енергия и те прави способен да носиш две дини под една мишница ! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Може би хората малкмо са пораснали и затова условията за развитие на духовността им вече могат да протичат в естествена среда...! Вие как мислите?
Просто крачката която трябва да направим за да се "поотворим" сега според условията е по-малка, но то не значи, че трябва да се ограничаваме, щото като се "поотворим" :D така или иначе ще продължим да крачим... :hmmmmm:

За съчетанието - то е естествено когато е естествено, а то е естествено когато няма самоцел, но все пак стремеж за духовно усъвършенстване и не мога с думи да опиша колко ни е подсказал Учителя на Учителя - Иисус Христос, който ни съветва да просим мъдрост от Отца си за да разберем пътищата на Святата му воля, а другото ще ни се придаде от самосебеси.

Линк към коментар
Share on other sites

А дойде ли любовта, тя става двигател на толкова много желания, прелива енергия и те прави способен да носиш две дини под една мишница !

:v: Трите заедно :Любовта+Семейството+Професията...в една раничка и на гърба :thumbsup2: Дините само в торбичка...здрава :harhar:

:feel happy: Любов + Светлина+ Мир+ Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Обезателно :D Със здрав гръб и солидна раничка далече се стига !!!! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здраве + Благодат да е !

И подписа мото

Nosce te ipsum
помага много за доброто вървене по Пътя! :thumbsup2:

Този израз има и друг паралелен смисъл/значение освен " Познай себе си !

Имаме ли готовност да поразсъждаваме заедно какво още означава този израз "...и позна...." - казано е добре в Библията. По темата е , хехе :smarty:

:thumbsup2: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Е, как не - знаем много добре в какъв смисъл се използва "позна" в Светото Писание :) - то си е чиста проба евфемизъм, който предава информация за осъществен полов акт между мъж и жена. Познанието - ябълката- змията - жената - мъжа......Но не само за секс става дума, съдържанието е много по-широко, като актът е само част от това познание. Проникване в същността на другия. Физическо-духовен обмен, който е в основата на творчеството. А защо себе си - първо човек трябва да е наясно със собствената си природа, за да успее да бъде в хармония с останалия свят. Както вече споменах, този надпис на гръцки е бил изписан на входа на Храма на Делфийския оракул. Там са влизали простосмътните, за да търсят отговори на въпросите, да получат просветление, да се докоснат до свръхсетивното. В наше време подобна екстатичност едва ли е необходима - пътят до себе си не минава задължително през оракулски храм, а тръгва директо от сърцето. И тогава е било така, но не са го съзнавали, формата, оправдаваща намирането на познание се е търсила отвън. А колко по-лесно е да тръгнеш от мястото, на което си, за да обходиш вселената....

Иначе ето кратка езикова бележка по nosce:

Повелителна форма от nosco - лат. от гр. gignosko - опознавам, изучавам, изследвам, разпознавам, допускам

Линк към коментар
Share on other sites

Духовен път, семейство, кариера - стигнахме до извода че са възможни три в едно - при наличието на добра раничка, добро всеобемащо съзнание, където да ги поставим и трите!

А дали е правилно човек да се обвързва семейно ако в момента не е материално стабилен поради това че инвестира в образованието си? Дали да не изчака - как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

От една страна семейството винаги изисква една материална стабилност и / или перспектива. От друга страна водещото винаги е духовното, не материалното. Духовното определя материалното, поради простия факт, че материалното е кондезирана духовност.

Има много хора, които изчакват да са материално стабилни / перспективни за да създадат семейство. Други, които създават семейство и се борят тепърва да го осигурят. Тук всички зависи от хората, настройката, отношенията и условията.

Но при всички положения трябва да се постъпи разумно.

Незнам дали има рецепта в случая, мога да кажа как аз бих постъпил - семейството преди всичко ;)

Но, тежка е царската корона :king::harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...